Apple MacBook Air 11-inch (Mid 2012)

Apple MacBook Air 11-inch (Mid 2012)

MacBook Air je u početku predstavljao ekskluzivan primerak Apple laptopa, ali je poslednjih par godina prekomandovan u početni model u ponudi. Obaranje cene i korigovanje ponude nije uticalo na to da Air izgubi osobine zbog kojih je preko noći postao jedan od poželjnijih laptopova. Dve i po godine posle originalnog Aira, predstavljen je model sa 11-inčnim ekranom, a sada imamo priliku da probamo poslednju generaciju najmanjeg i najlakšeg Apple računara…

    Sadržaj

      Branko Mitić
      Koncept MacBook Air laptopova veoma je bitan zbog nekoliko razloga. Pre svega, Air je još početkom 2008. godine pokazao u kom smeru će se kretati Apple laptopovi. Eliminisanje optičkog uređaja bio je povod za kritiku, ali nekoliko godina kasnije, pokazalo se da optički uređaji više smetaju, nego što koriste laptopovima. Drugi razlog zašto je Air veoma bitan, jesu ultrabookovi koji nedvosmisleno podsećaju na najtanji MacBook. Dok su ultrabookovi verovatno i najkvalitetniji Windows laptopovi, u isto vreme su i jedni od najskupljih. Sa druge strane, MacBook Air modeli su najjeftiniji Apple laptopovi, ali opet dovoljno “skupi” kako bi se zadržao kvalitet. U ovom tekstu nećemo se baviti konkurencijom između Aira i ultrabookova, ali je očigledno zbog čega se prosečan ljubitelj Mac računara lako odlučuje za Air, a prosečan korisnik Windows računara ne baš tako lako za neki ultrabook.

      Apple je 11-inčni MacBook Air predstavio dve i po godine posle standardne 13-ice i po svemu sudeći, želja da se uđe na netbook tržište nije bila primarna. Naravno, mislimo na 2010. godinu kada je koncept netbooka i dalje bio veoma bitan. 11-inčni MacBook Air je bio nekoliko puta skuplji od netbook računara, tako da se nije moglo govoriti o konkurentnosti. Stiv Džobs je predstavio 11-inčni Air kao kombinaciju iPada i većih MacBooka. Naravno, bez ekrana osetljivog na dodir, a Džobs je istakao da Apple jeste duže vreme testirao touch ekrane kod računara i da je horizontalno postavljeni touchscreen fizički veoma naporan.

      Apple je tokom 2012. godine celu svoju liniju osvežio Intel Ivy Bridge čipovima, a tu se našao i 11-inčni MacBook Air. Istina, najmanji Air je dobio najslabije i najštedljivije i5 i i7 procesore, ali su performanse koje može da isporuči ovaj mališa i dalje za svaku pohvalu. Nema sumnje da će 11-inčni MacBook Air biti pomoćni računar iz snova, a ono što nas interesuje jeste kako se mali Air snalazi pri celodnevnom intenzivnom radu.
      Dizajn

      Apple retko menja dizajn svojih uređaja i potrebno je da prođe nekoliko generacija hardvera, kako bi se spoljašnost promenila. 11-inčni MacBook Air izgleda gotovo identično od svog predstavljanja, ali je spoljašnjem izgledu teško nači neku zamerku. Aluminijum se obilato koristi i sve osim ekrana, tastature i trackpada napravljeno je od ovog materijala. Air je napravljen unibody dizajnom za ekran i ostatak kućišta, što znači da laptop poseduje minimalno delova i da je završna obrada izuzetna. To nije samo teorija, jer je tako i u praksi. Laptop je veoma čvrst, a kvalitet izrade besprekoran.
      11-inčni MacBook Air u osnovi ima dimenzije 30 x 19,2 cm, na najvećem delu ima debljinu od 17 milimetara, a na najmanjem tek 3 milimetra. Težina je svega 1,08 kilograma i kada je zatvoren, zaista podseća na tablet. MacBook Air ne poseduje optički uređaj, ali je moguće koristiti eksperni SuperDrive, kao i jednostavnim putem deliti optički uređaj drugog Mac računara kroz mrežu.
       
      Jedna od minimalnih promena što se tiče spoljašnost, jeste u vidu MagSafe 2 konektora. Apple je zbog tankog profila Retina laptopova bio primoran da napravi tanji i širi Magsafe konektora, koji je nazvan MagSafe 2. Retina i Air MacBook laptopovi su dobili MagSafe 2, dok je “stari” MacBook Pro (i dalje aktuelan), ostao sa običnim MagSafe konektorom, što može da govori o tome da “običan” MacBook Pro neće još dugo biti u ponudi Apple laptopova. 11-inčni MacBook Air ima po jedan USB 3 konektor sa obe strane, Thunderbolt i 3.5-milimetarski konektor za slušalice. 13-inčni MacBook Air ima SD slot, za koji se nije našlo mesta na manjoj jedanaestici. Thunderbolt konektor je kompatibilan sa Mini DisplayPort tehnologijom, tako da možete koristiti Mini DisplayPort adaptere kako bi Air povezali na neki veći ekran ili televizor. Što se bežičnih konekcija tiče, Air poseduje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n i Bluetooth 4.0.
       
      Tastatura i trackpad

      Pored malih dimenzija, tastatura i trackpad su najbolji delovi ovog laptopa. Štaviše, tastatura i trackpad otkrivaju da bi 11-inčni MacBook Air mogao da bude još manji, da je Apple bio spreman na kompromis. Veliki okvir oko ekrana pokazuje da veličinu ovog laptopa ne diktira dijagonala ekrana, već da je 11-inčni Air veliki koliko je kompaniji Apple bilo potrebno da na minijaturni laptop stavi svoju prostranu tastaturu i veliki trackpad. U prethodnim testovima smo pričali o kvalitetima tastatura i tracpada Mac računara, a isti je slučaj i sa ovim Airom, tako da ovoga puta nećemo trošiti puno vremena. Ono što još jednom treba istaći, jeste da su tastatura i trackpad veliki kao kod drugih MacBook računara – veliki tasteri i razmak između njih čine da unos teksta bude veoma lak, dok veliki i krajnje precizni trackpad (uz rešenja OS X sistema) omogućava da mnogi korisnici neće imati potrebu za povezivanjem miša.
       
      Ekran

      Manji MacBook Air ima ekran dijagonale 11,6 inča i rezolucije 1366 x 768 tačaka. Isključujući Retina laptopove, ovaj Air ima najgušći ekran u ponudi Mac računara, uključujući i desktop rešenja. 135 tačaka po inču nije rezultat koji bi mogao da se poredi sa poslednjom generacijom tableta, ali je rezolucija više nego dovoljna za ovako malu dijagonalu, pogotovo zbog odličnog rada OS X sistema, odnosno full-screen aplikacija i brzog prelaska između njih pomoću trackpada putem “svajpova” i Mission Control opcije.
      Ekran je po kvalitetu prikaza iza Retina panela koji smo videli na novom MacBook Pro računaru i ekrana na novom iMac računaru. Oba ova ekrana koriste IPS tehonologiju, dok Air koristi “običnu” TN tehnologiju. Razlika u reprodukciji boja i uglovima gledanja je očigledna. Takođe, pojedini jači primerci ultrabookova nude 1920 x 1080 IPS ekran, pa iz te perspektive ekrani na 11 i 13-inčnim Air modelima zaista mogu da se okarakterišu kao nedovoljno dobri. Ipak, prikaz na ovom ekranu je dobro balansiran i kalibrisan, a što se tiče veće rezolucije, sigurno da ćemo morati da sačekamo da Apple ponudi Air sa Retina ekranom, mada je (tehnološki) još uvek rano reći da je 1366 x 768 tačaka mala rezolucija za 11,6″ ekran.
       
      [modul]specifikacija=5596[/modul]
      Opcije hardvera i upgrade
      Pre svega treba istaći da je faktički nemoguće, čak i za naprednog korisnika, promeniti bilo koju komponentu MacBook Air laptopa. To znači da ćete prilikom naručivanja morati tačno da znate kakav laptop želite. MacBook Air se može naručiti sa najviše 8 gigabajta memorije, a ta količina će za određene poslove biti potrebna, dok za druge neće. Što se tiče procesora, umesto dual-core i5 na 1.7 GHz, možete naručiti dual-core i7 na 2.0 GHz (Turbo Boost 3.2 GHz), a da li je to dobar upgrade, ne možemo tačno da kažemo, obzirom da nismo probali ni jedan Mac računar sa dual-core i7 Ivy Bridge procesorom. U svakom slučaju, taj procesor će biti brži, ali ne možemo da znamo da li će doplata biti opravdana. Konačno, moguće je dobiti više flash skladišta: 128, 256 ili 512 GB, ali vas upozoravamo da u ovom slučaju cena postaje vrtoglava.
       
      Iako je u pitanju najsporiji Mac računar aktuelne generacije, 11-inčni MacBook Air je u stanju da pruži sasvim ugodan rad za većinu korisnika. Pogotovo što će retko ko ovako mali laptop opterećivati nekim napornim zadacima. Veliko olakšanje je i flash skladište, koje je zapravo oslonac performansi kada je reč o nezahtevnom, office i web korišćenju. OS X sistemu je zaista dovoljno 4 GB RAM-a i aktuelna generacija čipova, da bi bez problema obavljao one osnovne i uobičajene zadatke.
      Kada je reč o naprednim programima, situacija je podeljena i zavisi od toga koliko se oni opterećuju. Veliki problem može da bude RAM-a, koji se brzo popuni od strane nekih programa za obradu slika ili videa. Flash skladište zaista pomaže u momentima kada dođe do “scratch disk” situacije i tada će MacBook Air biti značajno brži od Mac Minija, iako ima sporiji procesor. Pitanje pokratanja igara i naprednih aplikacija na ovom laptopu, u vezi je i sa bukom i grejanjem, o čemu ćemo govoriti odmah ispod rezultata testova.

       
      MacBook Pro Retina 15″
      iMac 27″ (Late 2012)
      Mac Mini (Late 2012)
      MacBook Air 11″ (MId 2012)

      Geekbench
      12974
      10143
      7331
      6290

      Cinebench 11.5 OpenGL
      38.1
      39.37
      19.16
      15.76

      Cinebench 11.5 CPU
      6.55
      5.03
      2.86
      2.16

      Heaven 3 (fps)
      38.9 (1440×900)
      34.7 (1440×900)
      16.3 (1366×768)
      13.0 (1366×768)

      Dirt 2 (fps)
      54 (1280×800)
      53.6 (1280×720)
      20.7(1366×768)
      19.0 (1366×768)

      BlackMagic Disk Speed Test Write MB/s
      395
      118
      98
      145

      BlackMagic Disk Speed Test Read MB/s
      450
      118
      98
      405

      FCP X Analyze (sec.)
      102
      110
      214
      257

      FCP X Render All (sec.)
      40
      50
      133
      143

      Photoshop Tilt Blur (sec.)
      25
      39
      492
      143

      Photoshop Iris Blur (sec.)
      28.1
      28
      486
      533

      Boot (sec.)
      15
      70
      33
      13.7

      Hlađenje i buka

      Dolazimo do verovatno najslabijeg dela ovog računara. Bili smo suzdržani kada je reč o performansama, najviše zbog toga što sasvim solidne performanse često zahtevaju veoma intenzivan rad ventilatora. Za razliku od Mac Minija koji ima tek nešto brži dual-core i5 i koji faktički ne podiže brzinu ventilatora, što samim tim ne predstavlja problem kada je reč o zatehvnim aplikacijama, MacBook Air će veoma lako doći do maksimalne brzine ventilatora, prilikom čega zvuk uopšte nije prijatan. Tanak profil znači i veoma tanak ventilator, a desktop iskustvo nas je naučilo da je debljina ventilatora veoma bitna za hlađenje i smanjenje buke. Kućište MacBook Air računara se takođe veoma greje pri napornom radu, čak i u ovim prolećno-zimskim danima. Naravno, sve ovo odnosi se na veoma intenzivan rad. Dok nismo pokrenuli aplikacije za testiranje, nismo ni bili svesni koliko Air može da bude glasan i vruć. Zato kroz test pokušavamo da kažemo da Air može da radi i one zahtevnije stvari, ali da to ne preporučujemo, zbog toga što buka neće biti mala, kao ni temperatura komponenti i kućišta. Ipak, neka vas ovo ne uplaši, jer sve dok Air koristite za poslovnu, web i multimedijalnu upotrebu, kućište će biti hladno, a ventilatori gotovo bešumni. Ovom prilikom još jednom moramo da pohvalimo rashladni sistem MacBook Pro 15″ Retina laptopa, koji je dve generacije ispred, bez obzira što je kućište tek malo deblje.
       
      Zvučnici, mirkrofon i kamera

      MacBook Air poseduje 720p FaceTime HD kameru, solidnog kvaliteta, koliko god se to može reći za kameru laptopa. Evidentno je da se proizvođači laptopova ne trude kada je reč o kamerama kao što je slučaj kod tableta ili mobilnih telefona. Ipak, ova kamera je pristojnog kvaliteta, a sam OS X sistem poseduje nekoliko aplikacija zbog kojih će kamera biti zanimljivija. Air ima jedan omnidirekcioni mikrofon, koji radi zaista dobro, dok je nivo pozadinskog šuma minimalan, ali bez obzira na to, uvek je bolje da budete što je moguće bliže mikrofonu. Konačno, zvučnici su pristojni, ali smo očekivali da će tanak profil ograničiti njihov kvalitet. Glasnoća po potrebi može da bude solidna, ali je kvalitet prosečan.
       
      Trajanje baterije
      Apple deklariše trajanje baterije od 5 sati za MacBook Air sa 11-inčnim ekranom. Za 13-inčni MacBook Air, trajanje baterije je čak sedam sati. Ove cifre su svakako dostižne, ali  treba znati da one opadaju prilikom korišćenja zahtevnijih aplikacija. Prilikom nezahtevnog korišćenja, 11-inčni Air može da ima autonomiju i dužu od pet sati. Situacija je dosta dobra i kada je reč o srednje zahtevnom radu, kada Air bez punjača može da izdrži  tek nešto manje od četiri sata. Kada je reč o veoma zahtevnom korišćenju, MacBook Air će moći da izdrži 2-2,5 sata, ali kao što smo već ranije opisali, u tim situacijama, autonomija rada će biti manji problem. Mora se priznati da se značaj štedljivih Ivy Bridge procesora veoma vidi, ali ukoliko želite Apple laptop sa najboljom mogućom autonomijom, onda bi trebalo da pogledate 13-inčni MacBook Air, koji nismo testirali, ali koji ima slične potrošače kao ovaj Air i gotovo 50% veći kapacitet baterije (35-watt-hour vs. 50-watt-hour).
       MacBook Air sa 11-inčnim ekranom je idealan laptop ukoliko ne spadate među one koji misle da jedna mašina može da reši sve probleme. 11-inčni Air je odličan ukoliko ste nazahtevan korisnik, odnosno laptop koristite za poštu, društvene mreže, YouTube i sl. Ne smemo zaboraviti ni da je Air najbolji laptop u svojoj klasi kada je reč o unosu teksta, obzirom da tastatura nije doživela bilo kakve promene zbog malih dimenzija laptopa. Takođe, ovaj laptop će biti sjajna dopuna za vaš rad, ukoliko već posedujete neki ozbiljan i veći laptop ili desktop.

      Postoje dve stvari na koje želimo da skrenemo pažnju. Prva je ekran, odnosno veličina ekrana. Nijedan član Benchmark redakcije ne može da vas podrži u ideji da vam 11,6″ ekran bude jedini prozor u IT svet. Ma koliko ideja o 1,1 kg laganom i malom laptopu bila romantična, određeni problemi sa veličinom i ergonomijom su neizbežni. Istina, ukoliko vam je računar sporedna stvar u životu i imate ga najviše zbog Facebooka i muzike, onda mali Air može da bude dovoljan, ali se postavlja pitanje zbog čega dati 2 ili 3 puta više novca za Apple računar, kada vam taj posao može završiti bilo koji drugi. Jedino opravdanje jeste dizajn i ne optužujemo vas zbog toga, ali je zaista tužno koristiti OS X mašinu samo kao ukras enterijera.

      Drugi “problem” koji vidimo u slučaju korišćenja 11-inčnog Aira kao primarnog računara, čak i ako ga povežete na veći monitor, jeste hlađenje i buka. Air svakako može da obrađuje ozbiljan video ili velike količine fotografija, ali je evidentno da nije konstruisan da to radi ceo svoj radni vek. I dok je Air hladan i faktički bešuman prilikom rada prosečnog korisnika, zahtevne aplikacije i igre čine da kućište bude veoma toplo, a ventilator krajnje bučan. Međutim, za nezahtevne korisnike i one kojima će Air biti pomoćna mašina, ne preterano veće i teže pakovanje od tableta koje nudi 11-inčni MacBook Air, pružiće dosta pogodnih mogućnosti i opcija za upotrebu.
      Prednosti
      – odličan dizajn, kvalitetno kućište – prvoklasna tastatura i trackpad – solidne performanse za normalne potrebe, brzo flash skladište – odlično trajanje baterije za ovu veličinu – tih i hladan rad pri normalnom radu, ali…
      Nedostaci
      – …buka i grejanje pri zahtevnom radu – manji broj portova – 64 GB flash skladišta u osnovnom modelu

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test