ASUS L3000D

ASUS L3000D

Seriju prikaza ASUS-ovih notebook-a nastavljamo prikazom nešto slabijeg modela iz L3 serije. Iako je i za njega predviđena deskripcija „Desktop Replacement“ više je razloga zbog kojih ga ne bismo svrstali u tu klasu računara. Na primeru prethodno prikazanih modela ASUS nas je uverio da može i da ume, međutim kada treba napraviti kompromise, nije baš sve tako sjajno...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Kompanija ASUS već dugi niz godina važi za velikog proizvođača prenosnih računara. Dovoljno je reći da je godišnja produkcija notebook računara u njihovim fabrikama oko milion primeraka, pa da se shvati šta ime ASUS znači na tržištu tih uređaja. Ipak, jasno je da ASUS nema reputaciju jednog IBM-a, HP-a ili Toshibe na ovom tržištu, pa se zato veliki deo tog kontigenta prodaje pod tuđim imenima u okviru OEM programa. Samim tim jasno je da ASUS ima mogućnosti i znanja da napravi notebook u rangu „izvikanih“ marki, a koje su i kod nas najpopularnije. I dok je ASUS M2 model koji je bio prvi ASUS notebook prikazan na našim stranicama, bio manje-više uspešna implementacija superiorne Intel Centrino tehnologije, ASUS L5 je bio pravi „desktop replacement“ računara – Rolce Royce među notebook računarima. Sa njim nam i bukvalno ništa nije nedostajalo u odnosu na neku desktop konfiguraciju, a superiorni kvalitet ekranskog prikaza, zahvaljujući implementiranoj IPS tehnologiji je na nas ostavio veoma iznenađujuće povoljan utisak.

      Dakle, u poslednje vreme od strane velikog broja proizvođača forsirana desktop replacement kategorija notebook-a podrazumeva veoma jake prenosne računare koji su u mogućnosti da sasvim lako nadmaše većinu računara koji se prodaju i na tržištu desktop radnih stanica. Najčešće se kod takvih računara ugrađuju desktop verzije procesora koji baš i nisu previše štedljivi, a i sam način obaranja njihove frekvencije u toku rada je odrađen dosta primitivno što rezultuje većim odrazom na performanse nego što je to kod klasičnih „mobile“ verzija procesora. Autonomija u radu je još jedna stvar po kojoj ovi modeli kaskaju za „pravim“ notebook računarima. Prosečno, po našem iskustvu, baterija kod ovakvih računara traje dosta manje od dva sata, a prilikom neke ozbiljnije tj. zahtevnije primene (jer to su računari na kojima se sasvim lako može pokrenuti bilo koja igrica) kategorija autonomije u radu je opasno poljuljana.

      ASUS L3000D se odlikuje svim navedenim lošim osobinama ove klase računara, ali uvodi još neke koje nismo viđali kod ove klase do sada. Iako na sajtu kompanije ASUS stoji pomalo konfuzno, da su modeli serije L3 u biti P4 bazirane radne stanice, mi smo na test dobili model baziran na proslavljenom AMD Athlon XP procesoru sa odličnim Barton jezgrom, što znači da u sebi sadrži 512k L2 keš memorije. Zanimljivo je videti kako se pokazao AMD Athlon XP procesor u mobilnoj varijanti, jer se u ovom računaru nalazi baš taj procesor. Skrenućemo pažnju i na više nedostataka ovog računara, ali i na neke njegove dobre osobine koje su odraz sve većeg iskustva koje kompanija ASUS ima u proizvodnji sopstvenih prenosnih računara. Uostalom, već smo u par navrata konstatovali da je ASUS kao proizvođač notebook-ova sazreo, te da nudi po povoljnim cenama veoma dobre računare. A da je ovo tržište izuzetno perspektivno svedoči i stalni rast udela prenosnih računara u prodaji u odnosu na klasične stone računare, ali i najave da će notebook-ovi biti sve jači, brži, jeftiniji. Da li će to definitivno „poslati u penziju“ naše glomazne računare videćemo u godinama koje su pred nama, a za sada možemo reći da se do prenosnog računara zavidnih performansi dolazi mnogo lakše nego pre, jer faktor cene više nije tako velika prepreka kao što je to bio slučaj ranijih godina. Tome opet treba zahvaliti proizvođačima kao što je ASUS zbog njihove fleksibilne cenovne politike kada je ovo tržište u pitanju. Pored prenosnih računara, „mobile computing“ obitava i u vidu sve popularnijih PDA uređaja, a ASUS pokušava i u tom segmentu da igra zapaženu ulogu, što mu sa poslednjim modelima mogli bismo reći i polazi za rukom. Na narednim stranicama moći ćete videti šta donosi ASUS L3000D notebook, koje su njegove jake strane, a koji su to kompromisi na koje će vas primorati proizvođač u slučaju da se odlučite za kupovinu ovog računara…

      ASUS L3000D – specifikacija

      Kao što je već navedeno, ASUS L3000D računar je baziran na Athlon XP – M 2500+ procesoru sa Barton jezgrom. Sam procesor radi na 1866 MHz kada radi punom snagom, a zanimljivo je da za razliku od desktop verzije, koja radi na FSB333 magistrali, ovde imamo FSB266, pa je tako kombinacija množilac/FSB ustvari 14 x 133, a ne 11 x 166. Ušteda u radu se obavlja promenom multiplikatora čime se frekvencija rada obara u više proporcija što je sličnije Centrino rešenju (precizno rečeno: Pentium-M procesoru), a ne P4-M procesorima. Sam Athlon XP-M ima dosta snage da se izbori sa svim aktuelnim softverom, pa je kao takav izgleda i nadenuo celom računaru, ipak pomalo nezasluženo, titulu „desktop replacement“ računara.

      Dobar procesor ukombinovan je sa, slobodno možemo reći, najgorim čipsetom kada su AMD procesori u pitanju. SiS je zabeležio neke napretke po pitanju proizvodnje čipsetova za Intel platformu, ali kada je AMD u pitanju njihova rešenja su inferiornija u odnosu na VIA-u, a o nForce2 čipsetu da i ne govorimo. Na žalost, mobilni nForce2 ne postoji pa je SiS 740 dobrodošao, iako se nećete previše usrećiti sa njime, naravno ako očekujete respektabilne performanse.
      Sistemska memorija je naravno DDR tipa i radi na frekvenciji od 266 MHz, ali uz loš memorijski kontroler koji je generalna odlika SiS čipsetova predstavlja kočnicu koja ograničava performanse i postavlja ih na ispod-očekivani nivo kada je DDR266 memorija u pitanju. 256 MB je dovoljno, mogli bismo rekli da može da se koristi Windows XP operativni sistem, ali za zahtevniju primenu je svakako malo.

      Grafički adapter je posebna priča i ne vidimo kako SiS 740 grafičko jezgro može na bilo koji način da se nosi sa desktop računarom. Dovoljno je reći da je čak i Intel Extreme Graphics u okviru Centrino kompleta bio brži od SiS rešenja pa da se opravdano zapitamo da li L3000D može biti „adekvatna zamena za stoni računar“, kako stoji na zvaničnom veb sajtu kompanije ASUS ?

      Kada je zvuk u pitanju on je izveden preko uobičajenog AC97 audio codec-a u vidu SiS7012 čipa i zadovoljava većinu potreba. Anomalija koju smo uočili kod nekih jeftinijih notebook-ova, a koja se manifestuje kroz škriputanje zvuka prilikom upotrebe optičkog uređaja ili kucanja teksta ovde nije prisutna – zvuk je čist, izlaz je solidne jačine, a kontrole za podešavanje jačine zvuka izvedene su na levoj strani računara i lako su dostupne kao i taster za momentalno utišavanje zvuka.

      Hard disk kapaciteta 40 GB je Hitachi-jeve (IBM) proizvodnje i odlikuje se tihim radim, ali i kaska u performansama za desktop verzijama iz prostog razloga što radi na nižem broju obrtaja i ima manje keš memorije. To je međutim uobičajeno kada su prenosni računari u pitanju i tu nema mesta zamerkama. Dakle, 4200 obrtaja u minuti i 2 MB keš memorije su nešto što je na žalost, uobičajeno kada su prenosni računari u pitanju i to je jedna od najvećih slabih tačaka prenosnih računara uopšte. Kapacitet od 40 GB nije prevelik, ali je dovoljan ukoliko ne držite razne multimedijalne fajlove (MP3, DivX itd…) na samom računaru.

      Optički uređaj je Toshiba-ine proizvodnje a radi se o combo slim drajvu. U samom radu se odlično ponašao bilo da su u pitanju izgrebani diskovi ili RW mediji. Prepoznavanje diskova je brzo, a rad tih. Specifikacija kaže da je CD-R diskove moguće narezivati brzinom 24x, CD-RW 10x, a DVD diskove može čitati brzinom od 8x što ne izlazi iz okvira proseka kada su notebook-ovi u pitanju. Na Internetu se može naći i PRC1 firmware za ovaj uređaj, tako da nećete biti ograničeni na određene zone i fiksan broj promena istih tokom gledanja filmova na DVD diskovima. Sam Firmware je zvaničan update kompanije Toshiba. Za gledanje DVD filmova ASUS isporučuje, već poznati, ASUS DVD XP program, tako da nećete po tom pitanju biti „ostavljeni na cedilu“.

      Mogućnosti povezivanja su solidne, pa je tako implementiran HSP56MR modem, dva PCMCIA slota tipa II posredstvom Ricoh 5C476(II) kontrolera, SiS 900 Ethernet adapter, ali i svega dva USB 2.0 porta. Dva USB porta je mali broj kada je u pitanju prenosni računar tako da ćete, u slučaju potrebe za više portova, morati planirati izdatak za neki USB Hub što nije beznačajna stavka. Pored navedenih mogućnosti ponuđeni su i arhaični serijski i paralelni portovi, i na računaru se nalazi po jedan od obe vrste. Povezivanje sa npr. mobilnim telefonom moguće je posredstvom IrDA porta koji radi veoma dobro, a isprobali smo ga sa Nokia 3650 telefonom. Brzina prenosa je u skladu sa specifikacijom, a za razliku od nekih IrDA portova koji se povezuju na COM portove, ovaj na ASUS notebooku je besprekorno radio, bez tipičnih zastajkivanja i prekidanja veze. Domet je takođe u okviru proseka. Savremeniji vid komunikacija, BlueTooth je posustao kada je globalni trend ugradnje istog u razne prenosne uređaje u pitanju, pa ga nema ni ovde. Šuška se da je u pripremi novi standard za komunikaciju na ovaj način, ali su tek u pitanju najave, a kada će to sve zaživeti i kada će IrDA i plavi zub u penziju teško je predvideti. Bilo kako bilo, mogućnosti proširenja i povezivanja su manje-više uobičajene za ovu cenovnu klasu. Odsustvo WiFi adaptera je možda uočljivo, ali kod jeftinih notebook računara sasvim normalno.

      Na kraju, a pre nego što vam prezentiramo tabelu sa preglednim podacima vezanim za specifikaciju, osvrnućemo se na bateriju, punjač i najbolniju tačku ovog uređaja – ekran. Litijum jonska baterija kapaciteta 2200 mAh ne obećava veliku autnomiju, a realan rad je to potvrdio. Radi uporedivosti računar smo podvrgli battery testu iz paketa PC Mark 2002, kada smo ustanovili veoma mali vek trajanja baterije. Naime, od kapaciteta 100% do 50% baterija se ispraznila za (skoro) rekordnih 33 min 16 sekundi! Samim tim morali smo da test računara produžimo na još par dana kako bismo ustanovili da li je neformirana baterija problem, mada to ne bi trebalo da bude tako. Nažalost, ni posle tri dana punjenja i pražnjenja baterije, nismo se pretrano usrećili sa ASUS L3 notebook-om tako da je na žalost, po ovom parametru ovo ravnopravan član klase „desktop replacement“ kategorije računara. Sam punjač je većih gabarita, ali se odlikuje tihim radom (dešava se da punjači prilikom punjanja baterije ispuštaju pisak ili zuje tokom rada), ali i veoma velikim zagrevanjam. Ništa od toga ne izlazi iz okvira specifikacije tako da razloga za brigu po tom pitanju, nema.

      Ono što će vas veoma zabrinuti kada je ovaj računar u pitanju, u slučaju da se odlučite za njega prilikom kupovine, je prikaz na ugrađenom 14.1-inčnom displeju. Sve na ekranu je kao pre nekoliko generacija ovih danas popularnih ekrana. Ukoliko krenemo od prikaza boja, kao stavke koja je danas najviše napredovala, ni u kom slučaju nećemo biti zadovoljni. Ne znamo koliko tačno ovaj panel prikazuje boja, ali smo sigurni da je to daleko od true color palete (16.7 miliona). Naime, dithering se uočava bukvalno na svakom prelazu boja, bilo da su u pitanju svetli ili tamni tonovi. To ide toliko daleko da se čak i elementi grafičkog interfejsa Windows XP operativnog sistema loše vide. Fotografije se praktično i ne mogu gledati koliko je dithering prisutan. Ugao gledanja je u okviru proseka, ali je posle displeja viđenog u L5 seriji daleko od prihvatljivog. Imajte, ipak, u vidu da je L5 notebook dosta skuplji od ovih iz L3 serije. Odziv je na nivou prikaza boja – loš. Ekran, dakle, ni u kom slučaju ne zaslužuje prelaznu ocenu i koliko su ozbiljne anomalije u prikazu u pitanju svedoči činjenica da ih čak i neiskusno oko lako uočava. Sva sreća pa je tu izlaz za eksterni monitor, ali i priključak za TV. Zaista smo se razočarali ovim elementom ASUS L3000D notebook-a, naročito posle displeja koji smo videli u L5 notebook-u, a koji je bio jedan od najboljih LCD panela koje je autor teksta imao prilike da vidi.

      Za kraj, ostavili smo zanimljivost u vidu ugrađenog flopi drajva sa leve strane računara. Iako ne vidimo previše smisla za ugradnjom flopi drajva u vreme kada su prenosni USB diskovi uveliko u modi može se reći da je to u izvesnim situacijama ipak dobro došla stvar. Mada, više bismo voleli još dva USB porta umesto flopi drajva…

      Pogledajmo sada, pregledno prikazanu, specifikaciju koja je preuzeta sa zvaničnog sajta kompanije ASUS…

      Procesor

      AMD Athlon™ XP-M 2500+ (512k L2 cache)

      Čipset i BIOS

      SiS740 chipset, AWARD BIOS

      Memorija

      256 MB DDR266, max 2 GB

      Ekran

      14.1″ TFT

      Grafika

      SiS740 graphic core, AGP 4X, DX7

      PCMCIA

      Ricoh R5C552 card bus controller, PCMCIA 2.1

      Hard Disk

      IBM/Hitachi 40 GB, 2 MB cache, 4200 RPM

      Floppy Disk

      3.5″ 1.44MB HD

      IrDA

      IrDA 1.1 kompatibilnost

      Optički uređaj

      Toshiba SD-R2312

      Tastatura

      88 tastera, Windows tasteri, funkcijski tasteri

      Audio

      AC 97 S/W audio (SiS7012)

      Batterija

      Li-Ion 18650type x 8 ćelija, 2200mAh

      AC adapter

      Output: 19V DC, 4.74A, 90W
      Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal

      Upravljački uređaj

      Synaptics Touch pad sa tri tastera

      Kvalitet izrade, dizajn i prateća oprema

      Spolja, model L3000D odaje utisak kvalitetno izrađenog notebook računara. To je i razumljivo, jer je već odavno postala praksa da se ista kućišta koriste za više modela računara tako da po tom pitanju odavno nema nekih preteranih zamerki. Silver boja je ukombinovana sa crnim elementima tako da to daje posebnu notu dizajnu i možemo reći da je on prijatan za oko i pored nešto većih dimenzija samog računara. Autor teksta, ipak više preferira tanke Centrino notebook računare…

      Na prednjoj strani računara nalaze se samo tasteri za kontrolu reprodukcije audio sadržaja, a sami tasteri funkcionišu u Media Playeru bez obzira na to da li se vrši reprodukcija AudioCD-ova ili WMA/MP3 kompresovanih zvučnih zapisa. Gledajući levu stranu računara uočićete Kensington lock port, priključak za ispravljač i spomenuti flopi drajv…

      Sa suprotne strane nalazi se nešto više konektora i ovog puta tu su: DVD drajv, audio konektori, dva PCMCIA slota i dva Firewire porta čime se delimično umanjuje zamerka koja se odnosi na mali broj USB portova.

      Pogled na pozadinu računara otkriva preostale portove od kojih smo većinu već spomenuli u tekstu. Tako se na ovom delu računara nalaze: serijski i paralelni port, priključak za telefonsku liniju i mrežni kabl, monitorski izlaz, TV izlaz, PS/2 port za miša/tastaturu i dva USB 2.0 porta.

      Sistem hlađenja računara izveden je posredstvom masivnih ventilacionih otvora sa zadnje i donje strane računara. Sami ventilatori unutar računara imaju varijabilni broj obrtaja, pa tako buka koju računar generiše tokom rada nije prevelika, ali su se po tom pitanju dešavale izvesne nekonzistentnosti, a o kojima će biti reči kasnije.

      Sa donje strane računara su i poklopci čijim uklanjanjem se omogućava promena hard diska, memorije i sl. Sve te operacije, ukoliko želite da zadržite garanciju na računar, mora obavljati ovlašćeni servis, a o spisku ovlašćenih servisera možete se informisati ili kod domaćeg distributera, beogradske firme PC Centar ili na zvaničnom sajtu kompanije ASUS ( www.asus.co.yu ).

      Kontrolni uređaji kod notebook-a sa testa su ugrađeni Synaptics touch-pad i optički miš koji se isporučuje u pratećem paketu sa računarom. Oba kontrolna uređaja su osrednjeg kvaliteta, ali je u svojoj klasi touch pad, ipak bolji od isporučenog miša.

      Ako ste čitali prethodne prikaze ASUS notebook računara na našem sajtu, sećate se da je miš koji se isporučuje uz te računare bio Logitech proizvod. Ovog puta to nije slučaj, tako da miš nije na tom kvalitativnom nivou, ali je ipak pohvalna politika kompanije ASUS da uz računar isporučuje ovakve sitnice…

      Uz računar ćete dobiti i solidnu Targus torbu, pa ni prenošenje ovog računara neće predstavljati problem, niti će vas primorati na dodatni trošak, jer su Targus proizvodi izuzetni po pitanju kvaliteta. Tastatura, kao još jedan od važnih ulaznih uređaja je vrlo solidna a standardni ASUS-ovi dodatni tasteri će omogućiti još lakši rad. Grupa dodatnih tastera nalazi se ispred ekrana.

      Od ostalih stvari koje se dobijaju uz notebook valja spomenuti još i softverski paket uobičajen za ASUS, kao i ne baš pretrano opširno upustvo. Pored toga ispručuje se i video kabal kojim ćete povezati računar sa TV-om.

      Utisci o radu, rezultati testova

      Sam računar je radio uobičajeno kada su notebook-ovi u pitanju. Procesorske snage ne nedostaje zahvaljujući odličnom Athlon XP procesoru, ali je zagrevanje tokom rada primetno baš kao i kod Pentium 4 notebook računara. Ventilacioni otvor sa leve strane je sve vreme bio veoma topao, a postoji i upozorenje da se računar mora koristiti na čvrstoj podlozi kako se ne bi zatvorili usisnici za vazduh sa donje strane. To važi za večinu ovakvih računara, a ne samo za ovaj model. Ono što je zabrinjavajuće jeste loše ponašanje tokom rada. Naime, računar bi se gasio sam od sebe. Iz tog razloga smo dodatno produžili testiranje računara (prvi razlog je bila slaba baterija) pa smo na kraju utvrdili najverovatiji scenario zbog kojeg se to zaista i dešava. Naime, prateći temepraturu procesora uočili smo da se ona ponekad povećava do visokih nivoa, ali da to nije propraćeno radom rashladnog sistema adekvatnom snagom. Više puta se dešavalo da ventilatori ne ubrzaju sa radom, čime je procesor ostavljen na cedilu, a ceo sistem bi se posle izvesnog vremena momentalno gasio, a korisnik u takvoj situaciji gubi sve podatke sa kojima trenutno radi. Da li je problem do konkternog primerka, nismo mogli da utvrdimo, ali se ne radi o sample uređaju već modelu namenjenom krajnjoj prodaji tako da je zamerka utoliko veća. Nismo očekivali tako nešto od kompanije ASUS.

       

       

      Struja

      Baterija

      SiSoft Sandra 2004

      CPU

      7116/2950

      3061/1263

      Multimedia

      14469/13983

      7365/7519

      Memory

      1610/1535

      1398/1274

      PC Mark 2002

      Batery test (50%)

      33 min. 16 sec.

      PC Mark 04

      System

      2381

      1345

      CPU

      2966

      1404

      Memory

      1619

      1111

      Graphics

      692

      696

      HDD

      1879

      1875

      3D Mark 2001SE

      640x480x16

      2943

      2115

      1024x768x32

      1342

      1298

      Ziff Davis Testovi

      Business 2004

      13.6

      9.3

      Content Creation 2004

      12.1

      8.4

      HDD Tach 2.7

      Transfer (max/min), mb/s

      21.3/6.5

      21/6.5

      Transfer (prosek), mb/s

      15.9

      16.3

      Vreme pristupa, ms

      19.9

      23.4

      Opterećeja procesora, %

      20.2 %

      23.2 %

      Osvrt na rezultate testova daje nam par zanimljivih informacija. Pre svega kada je procesor u pitanju, dobro odrađen power management obara brzinu procesora bez uticaja na FSB tako da je memorijski transfer na istom nivou i kada računar radi sa adapterom kao izvorom napajanja i sa baterijom.

      Loš memorijski transfer, sa druge strane, je direktna implikacija upotrebe lošeg SiS čipseta… Testovi hard disk podsistema su pokazali uobičajene vrednosti kada su notebook računari u pitanju, ali je to dosta lošije nego kod desktop pandana. Potrvrdu o katastrofalno lošoj integrisanoj grafici dao je i 3D Mark 2001SE test koji nas je „počastio“ sa svega 1342 poena! Ne nije – greška zaista je u pitanju 3D Mark 2001SE. Ako ste mislili na 3D Mark03 on se nije hteo ni pokrenuti, što je još jedna potvrda sumnjivog kvaliteta integrisane grafike. Dobro, bar su se prozori na desktopu pravilno iscrtavali. Nadamo se da će ASUS što pre promeniti snadbevača čipsetova i integrisane grafike za jeftine računare, jer ovo nije dobro ni u kom slučaju.

      Zaključak

      Nakon svega što smo videli tokom rada sa ovim notebook-om ne možemo biti preterano zadovoljni. Pre svega, računar radi sasvim korektno u 2D office radu, DVD i DivX sadržaji se prikazuju korektno, procesor je brz, HDD uobičajen. Dodatna oprema je na nivou proseka, pa to sve ide u prilog L3 notebook-u kompanije ASUS.

      Međutim, neviđeno loš kvalitet displeja mirne duše nas navodi da ne preporučimo ovaj proizvod iz prostog razloga što drugi proizvođači nude daleko superiornija rešenja po istoj ceni. Ni po čemi ovaj notebook nije zablistao kada su performanse, izrada ili prateća oprema u pitanju. Dodatna oprema kao što su miš i torba su slaba uteha pred očiglednim nedostacima sa kojima nas je ASUS suočio kroz ovaj model. Mali broj USB portova je samo neki od nedostataka koji su manje važni i koji se mogu iskompemzirati, ali loš displej se jako teško može prevazići i oprostiti. Da bi mučnina posle pojedene gorke torte bila još veća potrudio se i nekonzistentan rad i gašenje računara tokom rada i preveliko zagrevanje.

      Možemo zaključiti da je ASUS napravio kiks sa ovim računarom i kao takav ne ide u prilog reputaciji ovog velikog proizvođača od kojeg smo pre toga imali izuzetno dobre notebook računare na testu. Zaista je šteta što je posle odličnog L5 notebooka koji smo skoro prikazali, ali i veoma usprešno projektovanog M2 Centrino modela došao ovakav primerak notebook računara. Ako je cilj bio da se napravi što jeftiniji računar to ne znači da on treba da se sastavi od komponenti koje su sve samo ne aktuelne (mislimo, pre svega, na displej). Preporuka je da dobro razmislite da li ste spremni na sve ove kompromise, a da se onda odlučite za neki drugi model bilo kompanije ASUS…

      Uređaj za potrebe testa ustupio PC Centar, zvanični distributer ASUS notebook računara za SCG
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test