ASUS M6700N

ASUS M6700N

Prikaz nove linije ASUS-ovih prenosnih računara započeli smo S5 modelom a nastavljamo predstavnikom M6 serije. ASUS M6 multimedijalni centar opremljen je sa čak četiri zvučnika, wide screen TFT-LCD ekranom, ATi Radeon Mobility 9600 grafikom, a baziran je na Intel Centrino tehnologiji zahvaljujući kojoj je postigao visok stepen mobilnosti i nezavisnosti od električne mreže...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      ASUS je nedavno predstavio nove modele prenosnih računara. Paletu svojih proizvoda, kada su prenosni računari u pitanju, tajvanska kompanija je ojačala tamo gde se smatralo da može bolje, ali isto tako uvedeni su i neki potpuno novi modeli, koje ste već imali prilike da vidite na našem sajtu.

      W1000 serija je nešto sasvim novo kada su prenosni računari u pitanju. Radi se o računaru zamišljenom, slično kao i M6 serija, da bude centar kućne zabave. Unikatni dizajn uz wide screen ekran proporcije 16:10 i ugrađen napredni zvučni sistem sa subwooferom svakako su kvaliteti koji idu u prilog ideji gledanja filmova na putu. Kako bi se obezbedila superiorna 3D akceleracija ugrađen je ATi Radeon Mobility 9600/9700. Za pokretača ove serije računara odabrana je Intel Centrino tehnologija, a generalno gledano velika većina novih modela kompanije ASUS bazirana ja upravo na ovoj proverenoj tehnologiji kompanije Intel. Može se reći da je u pitanju luksuznija varijanta M6 serije koju ovom prilikom prikazujemo.

      Serije A2, L4 i L5 su uobičajene desktop replacement mašine od kojih se A2 odlikuje nešto većom masom u odnosu na L2. L5 je zamišljen da do najsitnijih detalja obezbedi užitak rada za desktop mašinom nudeći celokupni komfor pravog stonog računara. Koliko je ASUS uspeo u tim nastojanjima kroz L5 seriju imali ste prilike da pročitate u našem prikazu ASUS L5E00C računara pre izvesnog vremena.

      M2 serija zajedno sa M3 serijom čini deo proizvodnog asortimana koji se odnosi na tipične polsovne Centrino mašine. Kako ASUS kaže: „Slim, sexy and lightweight“. Kao posledica upotrebe Centrino tehnologije postigla se velika autonomija u radu što je još jedan adut ovih računara za korisnike koji preferiraju mobilnost.

      M5 i M6 serije su takođe Centrino mašine, pa se jasno vidi da je Centrino preuzeo primat kada su prenosni računari kompanije ASUS u pitanju, što svakako pozdravljamo. I dok ćete o M6 detaljno pročitati u narednim redovima, M5 serija podseća na uvećanu S5 seriju koju smo takođe skoro prikazali na našem sajtu. M5 računari teški su oko 1.55 kg što je tek malo više u odnosu na S5. Ipak, veći ekran koji je prisutan kod M5 račuanara će omogućiti viši nivo komfora u radu.

      Na posletku dolazi, već spomenuta S5 serija čijeg predstavnika u vidu ASUS S5200N smo već prikazali i konstatovali da ovu seriju sačinjavaju najmanji i najlakši prenosni računari kompanije ASUS.

      Zaista impresivan proizvodni portfolio, a kako smo imali prilike da se upoznamo se većinom predstavnika game prenosnih računara poznate kompanije, slobodni smo reći da, osim na raznovrsnost, ASUS veoma mnogo polaže i na kvalitet. Ako se sagledaju nove serije koje smo imali na testu, zamerka koja se ticala slabe autonomije u radu starijih modela je definitvno otklonjena, pa su tako sa Power4Gear+ tehnologijom ASUS računari u samom vrhu i po ovom pitanju stoje rame uz rame sa brendovima kao što su Toshiba i IBM. Posebno po ovom pitanju izdvajamo M6 i S5 serije koje su pokazale da celodnevna autonomija u radu (naravno uz umerenu upotrebu) uopšte nije nedostižna. Korisnici kojima je računar sredstvo za rad znaju koliko ova stavka ima značaja kada je dugotrajna upotreba računara van kancelarije ili kuće u pitanju.

      ASUS M6 – detaljan pogled iznutra

      Kao što smo već spomenuli, računar koji smo za vas testirali ovom prilikom pokazao se više nego dobro po pitanju autonomije u radu. Za takvo stanje direktan „krivac“ je Centrino tehnologija, ali i ASUS Power4Gear+ softver koji istini za volju, ne predstavlja školski primer lepo dizajniranog softvera, ali radi posao…

       

      Northbridge i855PM zajedno sa Intel ICH4-M južnim mostom je izbor u slučajevima kada se ne koristi integrisana grafika tj. Intel Graphics Extreme 2 jezgro. ASUS se ovom prilikom u potrazi za vrhunskim 3D performansama odlučio za rešenje kanadske kompanije ATi. Kako se prvi put susrećemo sa ATi Radeon Mobility 9600 notebookom posvetićemo mu više pažnje kasnije kao i novitetima po pitanju Intel Centrino tehonlogije da biste stekli utisak kako se tehnološka rešenja koja su implementirana u M6 računaru pozicioniraju u odnosu na ostale proizvode koje nude ove dve velike kompanije.

      Procesor koji pokreće računar je, naravno, Pentium M baziran na Banias jezgru pa tako u njegovoj oznaci figurira stvarni radni takt od 1400 MHz. Standardna specifikacija, kada je Pentium M u pitanju, obuhvata i 1 MB L2 keš memorije, a 0.13 mikronski proizvodni proces je još jedna odlika ovog procesora. Naravno, implementirana je napredna Intel Speed Step tehnologija, a kako se ona ponašala u stvarnim situacijama i kako ju je moguće kontrolisati iz Windowsa možete videti u odeljku ovog teksta koji se odnosi na ASUS Power4Gear+ tehnologiju.

      Memorija koju podržava Intel i855(PM/GM/GME) čipset, može da radi asihrono u odnosu na sistemsku magistralu, a ta mogućnost je ovom prilikom iskorišćena pa je memorija bila postavljena u odnos 3:4 prema sistemskoj magistrali. Ako upotrebimo terminologiju kompanije Intel onda to znači da procesorski bus radi na standardnih 100 MHz (efektivno 400 MHz – Quad Pumped Bus), a memorijski bus je 133 MHz (tj. efektivno, zbog DDR memorije, 266 MHz). Svakako da prostora za poboljšanje po ovom pitanju ima i nadamo se da će Intel implementirati konačno 128-bitni memorijski kontroler i u svojim čipsetovima namenjenim Centrino tehnologiji, jer bi Dual DDR na 200 MHz bio prava mera i za Banias i za Dothan procesore koji rade na 400 MHz FSB-a.

      Kako je CPU-Z očitao parametre sistema koji se odnose na matičnu ploču, memoriju i naravno procesor možete videti na sledećoj slici…

      Veliki ekran WXGA rezolucije podrazumeva dakle dijagonalu od čak (kada su prenosnici u pitanju) 15.4“ i prikaz 1280 linija po horizontali i 800 linija po vertikali (tačnije 1280×768, ali je ekran kod ASUS notebooka sposoban da prikaže 800 linija, a ne 768). Sposobnost prikaza 262k boja iz specifikacije zahvaljujući naprednom dithering algoritmu ugrađenog ekrana se nije ispoljila kao slabost. Ugao gledanja po horizontali je odličan, a to je posebno važno kod WideScreen ekrana. Odziv smo proverili u nekoliko igračkih naslova i nismo našli neke veće zamerke. Kako ova proporcija kod ekrana nije uobičajena prenećemo nekoliko impresija koje su nastale tokom rada sa ovim ekranom. Gledanje filmova je zaista prirodnije na WideScreen ekranu i po tom pitanju napretka zaista ima. Zanimljivo je da kada se vratite na klasičan ekran proporcije 4:3 (15“ TFT) ili 5:4 (17“ TFT) potrebno je malo vremena dok se adaptirate i shvatite da klasična proporcija ekrana koju susrećemo kod većine monitora nije prirodna za ljudsko oko. Ostale primene ne profitiraju previše od ovakvog ekrana izuzev po pitanju nešto veće rezolucije po horizontali, pa je tako moguće npr. postaviti prozor Internet browsera, a do njega ICQ/Messenger prozor, mada je to izvodljivo i na nekom klasičnom ekranu veće rezolucije.

      Posebna priča kada je M6 serija u pitanju je ugrađeno grafičko jezgro. U modele koji na kraju oznake imaju sufiks „N“ inkorporirano je ATi Radeon Mobility 9600 jezgro, a modeli sa sufiksom „Ne“ koriste ATi Radeon Mobility 9700 jezgro. Da ne bismo poremetili preglednost dela teksta koji se odnosi na hardversku specifikaciju odvojićemo poseban prostor i detaljnije ćemo vas upoznati sa osobenostima ATi Radeon Mobility 9600 čipa. Ovde ćemo spomenuti samo još to da čip koristi 64 MB sopstvene memorije, pa je tako 512 MB sistemske memorije u potpunosti na raspolaganju korisniku.

      Hard disk je proizvod kompanije Hitachi i predstavlja model iz serije Travelstar kompanije IBM, a koju je Hitachi otkupio zajedno sa IBM-ovom divizijom za proizvodnju hard diskova. Kapacitet ugrađenog hard diska je mogao biti i nešto veći, jer 40 GB u današnje vreme nije mnogo, ali je negde očigledno moralo da se uštedi. Ostale karakteristike ugrađenog hard diska su uobičajene i odnose se na 2 MB keš memorije i 4400 obrtaja ploča u minuti.

      Zamerka može biti upućena na ugrađeni optički uređaj koji nema mogućnost pisanja i po DVD medijima, ali je nešto izgleda moralo biti ostavljeno za raskošniju W1000 seriju. Dakle, Toshiba SD-R2512 combo drajv čita CD medije brzinskom specifikacijom 24x, a istom brzinom ih i narezuje. Rewriteable mediji biće snimljeni maksimalnom brzinom od 10x, a DVD diskovi mogu se čitati brzinom koja nije veća od 8x. Specifikacija, koja bi bila ispisana na masci ovog uređaja mogla bi se sublimirati u oznaku 24x10x24x8x. Naravno, nije ništa ispisano na vratancima uređaja kako se ne bi narušila estetska karakteristika računara.

      Sledeća stvar koju vredi posebno spomenuti u ovom delu je i ugrađeni Broadcom NetXtreme Gigabitni LAN adapter, pa je tako, uz uobičajeni Intel WiFi 2100, adapter mrežna podrška zaokružena u funkcionalnu i modernu celinu.

      Komunikacija putem infracrvene veze je omogućena posredstvom brzog IrDA porta. Pored svega toga, ugređen je i 56k fax modem kompanije SmartCP, a AC97 oznaka u njegovom imenu jasno stavlja do znanja da je u pitanju softverski modem, baš kao i ugrađeni SigmaTEL C-Major 3D Audio AC97 codec koji je ukombinovan sa zanimljivim rešenjem reprodukcije zvuka preko četiri zvučnika.

      Litijum-jonska baterija kapaciteta 4400 mAh je prava „grdosija“ i liči na one koje smo viđali kod desktop replacement računara. Samim tim velika autonomija u radu ne treba da čudi, ako se to ima u vidu.

      Ostatak hardverske specifikacije predstavljen je u narednoj tabeli…

      Procesor

      Intel Pentium M – 1400 MHz, 1 MB L2 keša

      Čipset i BIOS

      Intel i855PM

      Memorija

      2 x 256 MB DDR266/PC2100, max 2 GB

      Ekran

      15.4″ TFT-LCD WXGA+ 1280×800 (262144 boja)

      Grafika

      ATi Mobility Radeon 9600, 64 MB DDR-SDRAM, DirectX 9

      PCMCIA

      1 x PCMCIA Type I/II Ricoh 5C476II

      Hard Disk

      IBM TravelStar, 2.5“, 40 GB, 2 MB cache, 4400 RPM)

      IrDA

      FastIRDA 115 kbps

      LAN

      Broadcom NetXtreme Gigabit LAN

      Čitač kartica

      Ricoh SD/MMC/Memory Stick (Pro)

      WLAN

      Intel 2100 802.11b WLAN adapter

      Optički uređaj

      Toshiba SD-R2512 (24x10x24x8x)

      Tastatura

      89 tastera, Windows tasteri, dodatni tasteri

      Audio

      SigmaTel C-Major AC 97 S/W 3D audio + 4 zvučnika

      Modem

      SmartCP 56k fax/data modem

      Baterija

      Litijum-jonska, 8 ćelija, 4400 mAh

      Adapter

      65w, 19v, 3.42A

      Upravljački uređaj

      Touch Pad sa tri tastera i Logitech/ASUS miš

      Dimezije

      354mm x 273mm x 34mm

      Masa

      2.6 KG

      Operativni sistem

      Windows XP Professional

      Softver

      ASUS DVDXP, PowerDirector 2.5ME, MediaShow 2.0, PC-Cilin Trial, Adobe Reader 6, Nero Express 6.0

      Zabavni softver

      Battle Engine Aquila, Gun Metal, Games Power Disk (SplinterCell, WarCraft III – Reign of Chaos, ColinMcRae Rally 3, Big Mutha Truckers, Breed, TOCA)

      Cena

      1650 €

      ASUS M6 – tehnološka rešenja

      Kao što smo već spomenuli ASUS M6 baziran je na Intel Centrino tehnologiji koja je detaljno već prikazana na našem sajtu, ali kako tehnologija napreduje u ovom delu ćemo se ukratko osvrnuti na ono što se promenilo u odnosu na vreme od prošle godine kako bi vam bila jasnija tehnološka rešenja na kojima se zasniva ovaj, ali i veći broj drugih prenosnih računara.

       

      Intel Centrino sačinjen je od tri elementa: Pentium M procesora, i855 čipseta i Intel WiFi mrežnog adaptera.I dok je inicijalno bio projektovan za 0.13 mikronski proces izrade Pentium M procesor danas je napredovao, pa tako postoje modeli koji su izrađeni 0.09 mikronskom tehnologijom. Prvo jezgro nosi naziv Banias i u oznaci procesora koji su bazirani na ovom jezgru figurira radna frekvencija. Dostupno je više modela Banias baziranih procesora koji se mogu sortirati u tri vrste: „klasičan“ Pentium M može se naći u rasponu taktova 1.3 – 1.7 GHz, Pentium M LV (Low Voltage) koji radi na frekvencijama 1.1 GHz do 1.3 GHz i Pentium M ULV (Ultra-Low Voltage) čije frekvencije su niže i kreću se u rasponu od 0.9 GHz do 1.1 GHz.

      Nedavno je, nedugo nakon promocije Prescott jezgra, promovisan i dugo isčekivani Pentium M Dothan koji se od Banias-a razlikuje po većem L2 kešu od čak 2 MB što je do sada najveća vrednost koju je neki procesor iz Intel-a namenjen računarima za krajnje korisnike imao. Nažalost i kod njega, kao i kod Banias jezgra, zadržan je FSB na 400 MHz, iako je u desktop segmentu aktuelan FSB na 800 MHz. Očigledno je veliko kašnjenje Dothan jezgra uslovilo da se u ovoj fazi odustane od nove revizije i855 čipseta, pa tako i Dothan koristi ista tri čipseta koja je koristio Banias. Još jedna novina (za neke možda i najveća) koja se tiče Dothan jezgra su model rating oznake, slično AMD procesorima iz Athlon XP, Athlon 64 i Athlon 64-FX serije. Tako model Pentium M 735 zapravo radi na 1.7 GHz, model 745 na 1.8 GHz, a model 755 na celih 2 GHz.

      Čipsetovi su, kao što smo več rekli, nepromenjeni i to su stara 732 pin Micro-FCBGA rešenja. Tako Intel 855PE nema integrisanu grafiku, a modeli i855GE i i855GME imaju. Kako su u pitanju čipsetovi, a spomenuli smo samo northbridge elemente valja reći da se sa sva tri northbridgea kombinuje ICH4-M južnim mostom čineći celinu Centrino kontrolerske logike. Dijagrame ova tri čipseta možete videti na narednim slikama

      Kada su u pitanju wireless mrežni adapteri i tu ima par novina. Pored već dobro poznatog Intel 2100 mrežnog adaptera po 802.11b standardu koji komunicira na talasima od 2.4 GHz, promovisan je i 2100A koji pored „b“ standarda podržava i brzi „a“ standard (802.11a), pa je u pitanju dual-band rešenje koje radi i na 2.4 GHz i na 56Hz. Ipak, kako upotreba frekvencija na kojima rade 802.11a adapteri u svim zemljama nije slobodna, ne možemo reći da će 2100A ići na masivnost što je uostalom, odlika svih 802.11a adaptera. Ono što je svakako napredak je 2200BG adapter. Iz oznake možda naslućujete da je reč o 802.11g adapteru koji može da radi i po 802.11b standardu. Naravno, ovde se ne radi o dual-band adapteru, jer oba standarda komuniciraju na frekvenciji od 2.4 GHz. Svi adapteri se kao i do sada, isporučuju u vidu Mini PCI kartica koje ugrađuju proizvođači prilikom sklapanja notebookova.

      Ipak, Centrino je do sada bio jako skupo rešenje pa je tako retko koji proizvođač uspeo da „upakuje“ Centrino notebook sa cenom ispod 1000$. Ko je hteo jeftino, morao je da se pomiri sa kratkom autonomijom od električne mreže i notebook bazira na nekom drugom rešenju. Da je Intel rešio i tu sitaciju da promeni, postalo je jasno kada je najavljen Celeron M, a koji je predstavljen zajedno sa novim Pentium M procesorima. Da ne bude zabune, Celeron M procesori ne sačinjavaju Centrino komplet i koriste posebne čipsetove koji nose oznaku 852.

      I Celeron M kao i Dothan bazirani Pentium M procesori označeni su posebnim model rating oznakama i postoje u „standard voltage“ i ULV verzijama. Radna frekvencija modela koji rade na standardnim voltažama, za sada se kreće u intervalu od 1.2 do 1.3 GHz, a modeli koji se klasifikuju kao ULV rade na 0.8 – 0.9 GHz. Ono po čemu se najviše razlikuju ovi Celeron procesori od Pentium „braće“ je smanjen L2 keš na svega 512k. Ipak, imajući u vidu arhitekturu ovih procesora koja se odlikuje znatno kraćim pipelineom u odnosu na Prescott jezgro moguće je da pad performansi ne bude preterano izražen kao kod desktop verzije Celeron procesora koja je derivat Northwood jezgra.

      Moguće je uz Celeron M koristiti i855 čipset ili specijalno dizajnirani (i jeftiniji) i852GM čipset. Iz oznake je jasno da je predviđeno samo i852 rešenje sa integrisanom grafikom što se uklapa u ideju o što nižoj ceni ovakvih račuanra. Cena će ostati u granicama prihvatljive i zbog toga što su ovi procesori predviđeni da se prodaju bez wireless adaptera. Naime, i Pentium M je mogao da se dobije posebno, ali je cena bila nesrazmerno visoka, pa se proizvođačima takva kombinacija nije isplatila. Takođe, nijedan prenosni računar koji nema u sebi sva tri propisana elementa (Pentium M procesor, i855 čipset i Intel WiFi adapter) ne može na sebi nositi Intel Centrino logotip. To važi i za buduće računare bazirane na Celeron M procesorima.

      ASUS M6 – ATi Radeon Mobility 9600

      Kako notebook računari sve više napreduju bilo je samo pitanje vremena kada će taj trend ispratiti proizvođači grafičkih čipova i prilagoditi svoje desktop verzije upotrebi u prenosnim računarima. I ATi i nVidia imaju svoja rešenja namenjena prenosnim računarima. ATi se odlučio da svoje čipove za prenosne računare ozančava uobičajenom oznakom „mobility“, dok je nVidia bila nešto inventivnija, pa tako njeni akceleratori za prenosne računare nose oznaku „Go“. Da stvar bude još interesantnija, napredna 3D akceleracija uskoro očekuje i PDA uređaje i smart mobilne telefone, a i sam FutureMark je najavio verziju svog 3D Mark-a za ovu klasu uređaja. Izgleda da nije daleko dan kada ćemo pored računara, overklokovati i telefone 🙂

      ATi nudi širok spektar grafičkih čipova za prenosne računare što je potvrda velike popularnosti ove klase uređaja. Pored ATi RS200 čipseta sa integrisanim ATi 340 grafičkim jezgrom koji nudi bazičnu akceleraciju i jačeg ATi Radeon 9100IGP, ATi nudi tržištu u vidu posebnih 3D čipova koji koriste sopstvenu memoriju Mobility Radeon 7000, 7500, 9000, 9200, 9600 i 9700. Poslednja dva čipa su u samom vrhu kada su 3D performanse prenosnih računara u pitanju.

      ATi Radeon Mobility 9600 izrađen je kao derivat ATi Radeon 9600(Pro) čipova. Proizvodni proces koji je korišćen prilikom izrade ovih GPU-ova je 0.13m. Maksimalni memorijski protok od 8 gb/s je posedica 128-bitnog rada sa memorijom i upotrebe DDR memorije na 500 MHz. Maksimalno je podržano 128 MB memorije, a notebook koji smo testirali imao je 64 MB video memorije koja je bila na raspolaganju ATi čipu. Jezgro radi na respektabilnih 300 MHz i pravo je čudo kako je ATi uspeo da tih 60 miliona tranzistora, koliko ima R9600, prilagodi niskoj potrošnji koja je imperativ kod prenosnih računara. Pored ATi Radeon Mobility 9600 predviđen je bio i ATi Radeon Mobility 9600 Pro (350/650), ali je ubrzo zamenjen ATi Radeon Mobility 9700 čipom. Interna 4×1 (4 pipeline-a i sposobnost obrade jedne texture po pipelineu) arhitektura ovih čipova je dobro prilagođena današnjem 3D softveru, ali imajući u vidu da je danas standard ipak 8×1 nije isključen lošiji rad ovih akceleratora u najnovijem 3D softveru. Iz desktop verzije su pozajmljene i napredne tehnike kolorne kompresije i Z-Buffer tehnike. Nezaobilazne Anti-Aliasing i Anisotropic tehnike su, naravno, prisutne, pa je tako moguć AA do 6x i AF do čak 16x.

      Čip u potpunosti poštuje DirectX specifikaciju, pa tako poseduje Vertex i Pixel Shader jedinice po 2.0 specifikaciji DirectX 9.0 API-ja.

      Pored tehnologija koje su presudne za dobre 3D performanse, ATi je (u svom stilu) implementirao i napredne tehnike za poboljšanje užitka tokom reprodukcije video sadržaja, pa tako, pored upotrebe pixel shader jedinice tokom reprodukcije video materijala, što sačinjava FullStream tehnologiju, ATi Radeon Mobility 9600 podržava i HDTV rezolucije i rezolucije ekrana do 2048 x 1536.

      Ono što je takođe važno spomenuti je PowerPlay4 tehnologija koju je ATi razvio, a koja podseća najviše na dinamičko variranje radnog takta Pentium 4 procesora u zavisnosti od temeprature, samo što se ovde takt menja u zavisnosti od opterećenja grafičkog jezgra. PowerPlay4 je automatski uključen u drajverima. Dakle, kada se upotrebljava 3D akceleracija klok jezgra će se povećati, a kada je u pitanju 2D rad takt jezgra će biti značajno niži. Nešto slično videli smo kod nVidia FX 5800/5900 grafičkih kartica.

      Možemo rezimirati da je ATi ponudio veoma moćno rešenje kada su notebook računari u pitanju. Kako je ATi Radeon Mobility 9600/9700 već izvesno vreme prisutan na tržištu očekujemo i njihove naslednika.

      Kvalitet izrade i ergonomija

      Nastavak prikaza ASUS M6B00N notebooka, nakon detaljnog predstavljanja tehnologije na kojoj je baziran, zasniva se na vizuelnom utisku koji odaje izrada ovog zanimljivog računara.

      Spakovan u kvalitetno crno kućište sa srebrnkastim elementima duž bočnih ivica jasno stavlja do znanja koji imidž ASUS neguje kada su prenosni uređaji u pitanju. Po mišljenju autora teksta reč je o kombinaciji konzervativnog IBM look-a i nešto modernije Toshiba linije prenosnih računara uz veliki broj osobenosti koje krase ASUS računare.

      Poklopac na kome je ekran je mogao biti izrađen i od čvršće plastike, jer se može reći da je ovaj koji je ugrađen u M6 notebook sa testa ipak mek za ekran ove dijagonale. Ipak, sistem kojim je ekran fiksiran je čvrst, pa se ne dešava da tokom kucanja poklopac vibrira. Na donjem okviru ekrana nalaze se dva zvučnika koji su pokriveni čvrstim mrežicama koje odaju utisak višeg kvaliteta izrade, a to je utisak koji se provlači sve vreme dok smo radili sa ovim računarom.

      Veliki taster za uključivanje računara oivičen je providnim prstenom koji emituje svetlo plave boje čime indicira da je računar uključen, a odmah do njega, sa desne strane, nalazi se set dodatnih tastera koji služe za pokretanje mail aplikacije, Internet browsera, stavljanje van funkcije WiFi adaptera, isključivanje touch pad-a i promenu Power4Gear+ profila. Standardni set signalnih dioda takođe je našao svoje mesto u ovom delu kućišta.

      Tastatura sa 89 tastera je kvalitetom u zlatnoj sredini i standardna je za ASUS notebook računare. Hod tastera je srednje dubine, a osećaj u radu sa tastaturom je da nije ni previše tvrda niti previše mekana. Za razliku od jeftinih notebook računara, kod M6 notebook-a kao i kod nekoliko skoro prikazanih prenosnika, tastatura se nije ugibala tokom kucanja, pa samim tim može poslužiti i za unošenje veće količine teksta. Dakle tastaturu karakteriše osrednji kvalitet, a lični utisak je ono što je presudno kada je osećaj kucanja u pitanju, pa po tom pitanju ne možemo da donesemo relevantan i objektivan zaključak.

      Grupa dioda se nalazi i na donjoj levoj ivici računara što je mesto koje je ASUS počeo standardno da koristi za ovu signalizaciju. Radi se o uobičejenoj signalizaciji rada WiFi adaptera, stanja baterije i sl. Touch Pad je osrednjeg kvaliteta, a nije nam se dopalo što je upotrebljena standardna „klackalica“ za skrol navigaciju. Sa prednje strane smeštena su još dva zvučnika, pa zajedno sa dva zvučnika na okviru ekrana, ukupan broj mesta sa kojih se emituje zvuk je četiri.

      Sa desne strane računara nalazi se samo opisani Toshiba optički uređaj, a sa leve strane možete priključiti mrežni kabl, kabl ka telefonskoj liniji ili neki uređaj koji koristi IEEE1394 konekciju.

      Infracrveni port je takođe sa leve strane kao i čitači PCMCIA i memorijskih kartica. Multimedijalne mogućnosti zaokružene su AudioDJ funkcijom koja se sastoji od tastera za kontrolu CD uređaja, a pored njih nalaze se audio ulaz i audio izlaz.

      Standardni priključci kao što su USB 2.0 (4 porta), LPT i COM, konketror za vezu sa ASUS PortBar uređajem i sl. nalaze se na poleđini računara. U ovom delu je svoje mesto našao i TV izlaz.

      Tokom rada računar je bio apsolutno nečujan izuzev u retkim prilikama kada bi se rashladni sistem aktivirao i ubrzao ventilatore u računaru. Ipak, nivo buke ni tada nije visok, a za razliku od „desktop replacement“ računara scenario kada se to dešava je bio dosta ređi.

      Performanse

      SiSoft Sandra 2004

      CPU

      5524/1951(2493)

      Multimedia

      13306/14680

      Memory

      2054/2062

      PC Mark 2002

      Battery test 50%

      2h 34min 7sec

      PC Mark 04

      System

      2742

      CPU

      2610

      Memory

      2240

      Graphics

      2126

      HDD

      2129

      3D Mark 2001SE

      640x480x16

      12027

      1024x768x32

      8964

      3D Mark 03

      Default test

      2547

      CPU Score

      418

      Quake III

      640x480x16 – Fastest

      344.7

      1024x768x32 – High Quality

      98.8

      PC Magazine testovi

      Business Winstone 2004

      16

      HDD Tach 2.7

      Transfer (max/min), mb/s

      28/9.1

      Transfer (prosek), mb/s

      21.2

      Vreme pristupa, ms

      21.6

      Opterećeja procesora, %

      4.3

      Impresivna autonomija u radu postignuta je zahvaljujući štedljivoj Centrino tehnologiji, solidnom ASUS Power4Gear+ softveru i jakoj bateriji od 4400 mAh. Tokom testiranja baterije u PC Mark 2002 paketu, koje se sastoji od default battery testa podešenog da meri vreme za koje se baterija isprazni sa 100% kapaciteta na 50% kapaciteta, koristili smo najštedljiviji power profil.

      3D performanse su u rangu očekivanih, ali daleko ispred bilo kog notebooka koji smo imali prilike da istestiramo i prikažemo na stranicama Benchmark sajta. Kako drugačije okarakterisati skoro 9000 poena u 3D Mark 2001SE testu i 2547 poena u novijem i izuzetno zahtevnom 3D Mark 03 programu ? Ništa manje nije impresivan ni skor koji smo dobili u OpenGL gaming testu tj. Quake III aplikaciji, a koji nas je počastio sa čak 344 frejma u sekundi u rezoluciji 640×480.

      Kako smo već spomenuli visok rezultat u PC Mark 2002 Battery testu i napomenuli da je on, između ostalog, posledica upotrebe Power4Gear+ softvera red je da se osvrnemo i na ovaj ASUS-ov sistemski softver…

      ASUS Power4Gear+

      Često smo bili u prilici da radimo sa prenosnim računarima manje agilnih prozivođača koji nisu uz svoje proizvode isporučivali nikakav softver za napredni power managment. Primera je više, a prvi nam padaju napamet Gericom, Fujitsu-Siemens i Gigabyte. Takvi računari sa fabričkim setovanjima nisu mogli da se pohvale sa visokim stepenom automije. Sasvim suprotna je stvar kada je reč o npr. IBM i Toshiba mašinama koje imaju nakompleksniji softver kada su prenosni računari u pitanju. Po pitanju softvera za power managment tj. kontrolu potrošnje energije ASUS je „zlatna sredina“. Iako Power4Gear+ nije šampion po pitanju estetike, funkcionalnost mu je na sasvim zadovoljavajućem nivou. Imali smo prilike da vas upoznamo sa inicijalnom verzijom Power4Gear softvera (bez sufiksa „+“) tokom prikaza ASUS S5 notebooka. Verzija power managment softvera koji se isporučuje uz M6 notebook se od te verzije razlikuje po tome što donosi još četiri profila koji regulišu uštedu energije. Lično smatramo da čak osam profila nije nešto što je neophodno, ali „od viška glava ne boli“. Kako izgledaju predefinisani profili možete videti na sledećim slikama…

      Koje tehnike uštede energije se primenjuju u zavisnosti od izbora nekog od osam ponuđenih profila možete videti na sledećim slikama…

      1

      Naravno tokom rada moguće je menjati parametre aktivnih profila, a mi smo se, tokom upotrebe Battery Savings profila, odlučili da proverimo da li radi Intel Speed Step tehnologija kod Pentium M procesora. Radi 🙂

      Podešavanjem vrednosti „CPU Performance“ u profilu na 32%, 64% i 100% dobijali bi različitu brzinu procesora koju smo mogli odmah da očitamu u CPU-Z aplikaciji, jer verzija 1.22 u potpunosti podržava sve aktuelne mobilne procesore.

      Dodatna oprema i softver

      Kada je dodatna oprema u pitanju ona je i u ovom slučaju u ASUS-ovom maniru. Tako se u paketu našla solidna platnena torba, ali i miš koji predstavlja indikator kojoj klasi računara u internoj ASUS klasifikaciji se svrstava neki notebook. Iako svaki prenosni računar iz kompanije ASUS dolazi sa USB mišem postoje, u principu, dve verzije ovih kontrolnih uređaja koji se isporučuju uz ASUS notebookove.

      Jedna, koja je rezervisana za jeftijine mašine, je klasičan OEM miš (slabijeg kvaliteta) sa odštampanim ASUS logotipom na sebi. Druga vrsta miševa takođe ima na sebi ASUS logo, ali je kvalitetnija i jasno je na njima naznačeno da su izašli iz fabrika kompanije Logitech. Takav miš smo dobili npr. uz L5 i sada uz M6 notebook.

      Paket dodatnog softvera je uobičajen kada su multimedijalne aplikacije u pitanju, pa tako paket softvera obuhvata PowerDirector 2.5ME, MediaShow 2.0ME, PC-Cillin Antivirus (180 day Trial), Adobe Acrobat Reader 5, Nero Express 6.0. Neuobičajeno je to što se pored tog softvera u paketu isporučuje i nekoliko igrica. Tako se na pratećim diskovima u plastičnim kutijicama nalaze: Battle Engine Aquila, Gun Metal i Games Power Disk sa nekoliko igrara (videti prethodno prezentovanu tabelu sa specifikacijama). Prateći disk sa drajverima i sistemskim softverom obuhvata i dobro poznati PC Probe monitoring program, softer za podešavanje funkcije dodatnih tastera, Live update aplikaciju za ažuriranje sistemskog softvera, drajvera i BIOS-a sa ASUS-ovog web sajta…

      Adapter malih dimenzija je takođe u paketu kao i kablić za TV Out.

      Impresije sa testa

      ASUS je svojim novim modelima koje smo vam prikazali uspeo da dodatno poboljša uspešnu liniju prenosnih računara. Imajući u vidu veliko iskustvo koje kompanija ima u proizvodnji ovih uređaja pod OEM programom nismo posebno iznenađeni takvim ishodom događaja. ASUS M6 prestavlja uspešno realizovanu mašinu koja će pružiti potreban komfor ukoliko je koristite kod kuće, ali vas neće izneveriti ni u situacijama kada izvor napajanja električnom energijom nije dostupan.Pametno izabrane komponente, a što se odnosi na upotrebu Centrino tehnologije i ATi Radeon Mobility 9600 grafičkog adaptera, rezultovali su zavidnim peformansama, ali ne po cenu izrazito visoke potrošnje što smo već viđali, mnogo puta, kada samo testirali „desktop replacement“ mašine.

      Kvalitetna izrada je ono na šta nas je ASUS već navikao, a M6 notebook potvrđuje da je tajvanski proizvođač rešen da ne skrene sa tog puta i da sebe nastavi da promoviše kao proizvođača koji vodi računa o svom brendu i kupcima.

      Ono što mnoge kupce najviše i zanima prilikom kupovine je cena tj. odnos dobijenog za uloženi novac. Kod ASUS M6 računara vaga je slobodno možemo reći više nagnuta ka tasu na kome je ono što dobijamo, jer za cenu od 1650 eura tesko da je moguće kupiti opremljeniju Centrino mašinu sa ovako jakom grafikom i dobrim ekranom. Masa je u rangu sličnih notebookova, a dimenzijama i oblikom računar podseća na Apple notebook računare pre svega zbog tankog kućišta i wide screen ekrana. Ako imate potrebu za ovakvim računarom i cena vam ne predstavlja problem ozbiljno razmotrite ASUS M6B00N model, jer je reč o kvalitetnom notebooku odlično izvedenih tehničkih rešenja i beskompromisnih performansi.

      Notebook za potrebe testa ustupio “PC Centar

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test