Asus MemoPad HD7

Asus MemoPad HD7

Pre nekoliko meseci testirali smo Asusov cenovno pristupačni MemoPad ME172 model, a danas u rukama držimo još jedan MemoPad u osveženom i znatno moćnijem HD izdanju. Unapređenja su brojna, počevši od četvorojezgarnog procesora, preko IPS ekrana rezolucije 1280 x 800 tačaka, pa čak i dodavanja zadnje kamere rezolucije 5 MP. Asus je ovog puta uključio i GPS i Bluetooth module koji su nedostajali prethodniku, ali ono što je za

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Bićemo potpuno otvoreni po ovom pitanju – Asus je po našem mišljenju trenutno bez sumnje jedan od najboljih proizvođača tableta na tržištu. Zašto mislimo tako? Pa recimo da njihova ponuda tableta u prethodne dve godine govori sama za sebe. Počevši od sjajnog i inovativnog Eee Pad Transformer TF101 modela, koji je u svoje vreme bio drugi najbolje prodavani tablet na svetu, preko naslednika kao što su Prime i Infinity modeli, pa i do pristupačnijeg TF300T modela koji je takođe bio dosta popularan Tegra 3 tablet. Tu su i mnogi drugi interesantni modeli koje smo imali prilike da testiramo, ali da ih ne nabrajamo dalje – shvatate suštinu.
      Uticaj koji je Asus ostavio na tablet tržište ovih godina je svakako prepoznat od kompanije Google, tako da su u saradnji napravili i jedan od najpopularnijih 7-inčnih Android tableta na svetu – Google Nexus 7. Takođe, Google nije promenio odluku ni ove godine, tako da i novi Nexus 7 ponovo stiže od Asusa. Da se vratimo ipak na našu današnju temu, a to je još jedan veoma cenovno primamljivi model – MemoPad HD7. Ako bi morali da ga poredimo sa nekim aktuelnim modelom, to bi bila prva generacija Nexusa 7 – samo što u ovom slučaju – bez ikakvog preterivanja – dobijate više, i to po još pristupačnijoj ceni.
      Od trenutka najave ovog modela, interesovanje članova Benchmark foruma (pa i mnogo šire) je bilo veliko, a svakako razumemo opravdanu nestrpljivost njegovog pojavljivanja u radnjama. Za one koje ne posećuju naš forum, skrećemo pažnju da je Asus MemoPad HD 7 dostupan, a evo i šta ima da ponudi. Ovaj model svakako ne treba mešati sa MemoPad ME172, koji je u poređenju sa njim u hardverskom pogledu dosta inferiorniji. Kod osveženog modela prisutan je četvorojezgarni procesor, tačnije Cortex-A7 sa frekvencijom rada od 1.2 GHz. Za grafički deo zadužen je PowerVR SGX544, koji u kombinaciji sa pomenutim procesorom sačinjava MediaTek MTK 8125 čipset.
      Količina RAM-a je ostala nepromenjena u poređenju sa ME172 modelom, tako da i ovde dobijate 1GB radne memorije. Skladište ovog modela može dolaziti u 8GB ili 16GB varijanti, ali po informacijama koje smo dobili, na našem tržištu će u prodaji biti samo 16GB model. Ako imate potrebe za dodatnim prostorom, Asus je u MemoPad HD7 uključio i microSD slot koji prima kartice kapaciteta do 32GB-a. Ekran ovog modela je svakako unapređen u odnosu na ME172, tako da umesto TN matrice tu je sada IPS sa još većom gustinom, usled prisustva 1280 x 800 rezolucije. Asus je ovoga puta uključio i zadnju kameru čija rezolucija iznosi 5 MP i kojom možete snimati video u 1080p rezoluciji. Ostatak specifikacija ovog modela možete pronaći u tabeli ispod.

       
      [modul]specifikacija=2869[/modul]

      Sadržaj kutije i dizajn

      Pakovanje Asus MemoPad HD7 modela je u tamnoj varijanti – svuda je crno osim sa prednje strane koje je u gradijentu sive ka beloj boji. Ono što se odmah vidi sa kutije je da ovaj model stiže u nekoliko različitih boja zadnjeg poklopca, tačnije četiri – beloj, crnoj, zelenoj i ružičastoj. Primerak koji je pronašao put do naših ruku je u varijanti sa belim leđima. Sadržina kutije je uobičajna za budžetnu klasu u kojoj se ovaj model nalazi, tako da smo unutra zatekli samo punjač i microUSB kabl, kao i uputstvo za korišćenje omanjeg formata – slušalice (očekivano) nisu prisutne.

      Svojim izgledom prednje strane i generalnim oblikom, tačnije dimenzijama, skoro je identičan sa Nexus 7 modelom. Sa željom da budemo pedantni iznosimo da je MemoPad HD7 1.7 mm kraći, 0.6 mm širi i 0.3 mm deblji u poređenju sa pomenutim. Po pitanju težine, on je 38 g lakši. U suštini, ova dva tableta su poprilično slična. Prednja kamera se nalazi u sredini iznad ekrana, dok je ispod smešten Asus logo.


       

      Ono što nas je začudilo odmah po prvom uzimanju tableta u ruku je pomalo nelogično rešenje spajanja prednje i zadnje strane uređaja. Umesto da je na bokovima postignut gladak prelaz ove dve površine, leđa tableta su otprilike 1 mm šira, tako da kada prođete prstom po spoju prisutna je takoreći oštra ivica. Zašto je ovo rešeno na način na koji jeste zaista nismo sigurni, ali možemo reći da nam se to rešenje ne dopada. Sa leve strane tableta prisutan je nezaštićeni microSD slot, donja strana je prazna, dok je sa desne strane, ili zbog zaobljenja bolje reći blago sa zadnje strane, smešten Power i dvodelni taster za kontrolu jačine zvuka. Na gornjoj strani imamo 3.5mm ulaz za slušalice, rupicu mikrofona i microUSB port.

      Što se tiče zadnje strane uređaja, ona je izrađena od glossy plastike, u našem slučaju bele boje, tako da će otisci prstiju ostajati na njoj i vremenom pojavljivati sitne ogrebotine. Mat gumirana površina je po našem mišljenju uvek bolji izbor, ali šta je, tu je. Senzor kamere rezolucije 5 megapiksela smešten je u sredini blizu vrha uređaja, ispod nje je urezan Asus logo, dok je u samom dnu prisutna dugačka traka iza koje su smešteni stereo zvučnici ovog modela.

       

      Softver

      Za razliku od Nexus 7 tableta koji je pre svega Google uređaj, MemoPad HD 7 je isključivo Asusov tablet. To znači da Jelly Bean 4.2.1 verzija Androida koju on poseduje nije potpuno Stock kao na Nexus 7 modelu, već je presvučena Asus WaveShare korisničkim interfejsom. On zapravo i ne odskače toliko od Stock verzije kao kod nekih drugih proizvođača, već su u pitanju manje izmene kojih ima nekoliko, koje ćemo se truditi da spomenemo u ovoj sekciji testa.

      Na glavnom početnom ekranu se nalaze uobičajne stvari koje smo viđali ranije na Asus tabletima. Pre svega u samom vrhu imamo Google Search bar sa ikonicom za glasovnu pretragu, zatim ispod toga Asus vremenski widget sa časovnikom, temperaturom i grafičkom prezentacijom vremenskih uslova.. Ispod njega smešten je E-mail widget sa brojem nepročitanih mailova. Još od Ice Cream Sandwich-a, prevlačenje jedne ikonice na drugu stvara folder, koji može biti postavljen čak i u Dock-u. Dock ima sedam ikonica, koje je moguće menjati po želji.

      Početni ekran takođe možete gledati i u horizontalnom režimu, koji se automatski prebacuje kako okrećete tablet. Primetili ste da MemoPad HD7 kao i većina današnjih tableta poseduje softverske dugmiće na ekranu. Pored standardnih Back, Home i Task Switch dugmića, Asus je ubacio i četvrto koje poziva takozvane Floating aplikacije. U pitanju su popup prozorčići koje možete otvoriti u bilo kom trenutku i oni će biti prikazani preko bilo koje aplikacije u kojoj se nalazite. Ovih lebdećih aplikacija ima ukupno 11 i uključuju Calculator, Audio Wizard, Video Player, Unit converter, Countdown, Stopwatch, Compass, Browser, BuddyBuzz, Calendar, , Email. To nije sve, jer sami možete napraviti još lebdećih aplikacija od bilo kog prisutnog widgeta.

      App drawer ostaje u duhu Stock korisničkog interfejsa. Poseduje crnu pozadinu, 5 x 7 redova ikonica , u vrhu Apps i Widgets tabove i prečicu ka Play Store u gornjem desnom uglu. Za razliku od Stock verzije, ovde ikonice možete da sortirate po imenu, učestalosti upotrebe i po redosledu najsvežije instaliranih aplikacija.

      Panel sa notifikacijama povlačite sa gornje ivice ekrana, kao kod smartfona. Asus ga je malo izmenio kako bi bolje odgovarao potrebama korisnika i začinio ga ljubičastom temom. U vrhu imamo datum i vreme, ispod toga sedam Quick Toggle prečica, zatim slajder za kontrolu osvetljenosti ekrana, prečice ka podešavanju WiFi mreže, režima zvuka, i dugme koje vodi u Wireless display opciju. Desno od toga smeštena je prečica ka podešavanju i dugme za uklanjanje svih notifikacija. Task Switcher je standardan i kod njega možete uklanjati nedavno korišćene aplikacije prevlačenjem u levo ili desno

      Google Now je jedna od zanimljivih stvari koje možete naći na Jelly Bean-u. U njemu možete pronaći razne informacije koje bivaju prikupljane tokom koriščenja Google servisa. Ovde dobijate informacije o letovima, sastancima, sportskim rezultatima, vremenskoj prognozi, putanjama do posla, i još mnogo toga. Takođe, unutar ove opcije nalazi se i glasovna pretraga.

      Asus aplikacije

      App Backup aplikacija vam služi u slučaju kada želite da sačuvate vaše aplikacije ili informacije u vašim aplikacijama, ako vam je potrebno da uradite vraćanje na fabričko podešavanje. Standardna opcija u aplikaciji je odabrana da čuva samo informacije, ali možete odabrati da ona sačuva i glavnu aplikaciju, tako da ne morate da je tražite opet po Android Market-u. Sve informacije i podaci su smešteni u poseban folder u internoj memoriji ili microSD kartici, tako da on neće biti obrisan kada radite Factory reset. Ove informacije lako možete da podelite sa drugim tabletom, na primer u situaciji kada prebacujete aplikacije sa jednog Asus tableta na drugi, ili pri drugim slučajevima.

      AppLocker je jedna od nekoliko Asus aplikacija koje se nalaze na MemoPad tabletu. Kao što njeno ime govori, ona služi za zaključavanje bilo koje aplikacije na vašem tabletu, kako bi onemogućili pristup drugom korisniku – ako imate osetljive informacije, ili jednostavno ne želite da neko “čačka” vaše igrice, ili gleda vaše fotografije bez dozvole. Dovoljno je samo dodeliti šifru aplikaciji, nakon čega će aplikacija dobiti katanac u ćošku, a pri njenom sledećom pokretanju, zatražiti šifru koju ste odredili.

      Asus Story aplikacija automatski pravi albume od vaših fotografija u tabletu. Takođe možete kombinovati fotografije, smanjivati ih, zumirati ili na njih dodati tekst.

      Asus Studio je aplikacija koja nudi alternativu ugrađenoj Galeriji. Unutar nje ćete naći sve fotografije koje se nalaze na vašem tabletu, koje su poređene po folderima. Takođe možete sortirati fotografije po datumu, lokaciji ili po predefinisanim albumima. Još jedna mogućnost je da u podešavanjima namestite da se unutar aplikacije prikazuju fotografije sa Google Plus-a, Asus WebStorage-a ili Dropbox-a.

      Audio Wizard je prosta aplikacija koja vam pruža izbor između sedam predefinisanih režima zvuka. Unutar nje možete odabrati Music, Movie, Recording, Gaming ili Speech Mode.

      Buddy Buzz postoji u formi widgeta, iza kojeg stoji i njena puna verzija. Što se tiče društvenih mreža koje možete povezati sa njom, imate izbor između Facebook-a, Twitter-a i Plurk-a.

      File Manager je Asusova aplikacija za upravljanje fajlovima na MemoPad tabletu. Iz nje imate prečice ka Picture, Camera, Music i Download folderima, možete pretraživate fajlove po imenu, praviti nove foldere, itd.

      MyBitCast je aplikacija za beleške u vidu teksta, fotografije ili glasa. Pogodnost kod ove aplikacije je to da su beleške automatski sačuvane u cloud-u Asus Web Storage-a, tako da im možete pristupiti sa velikom lakoćom gde god da se nalazite.

      MyLibrary Lite aplikacija služi za pregled svih vaših knjiga i časopisa u ePub i PDF formatu.

      SuperNote Lite služi za hvatanje beleški pomoću slobodnog rukopisa koji se smanji nakon što ga unesete, kako bi imalo više mesta za beleške na papiru. U ovoj aplikaciji možete birati između osam stilova blokčića na koje ćete unositi tekst.

      WebStorage je Asusov Cloud servis koji vam pruža 5GB prostora za skladištenje vaših fajlova. Zanimljiv dodatak koji ova aplikacija poseduje je ne samo pregled Office fajlova, već i njihovo uređivanje direktno preko interneta. Dužim klikom na Word, Excel ili Powerpoint fajl koji je uploadovan na WebStorage, otvara se Browser i u njemu link sa vašim fajlom sa mogućnosti izmene kao da ga otvarate u Office-u na vašem računaru. Zaista korisna stvar.

      Utisci u radu

      S obzirom da je reč o budžetnom modelu, od Asus MemoPad HD7 modela se ne može očekivati vrhunski kvalitet izrade. Ako izuzmemo pomenuti problem sa oštrim ivicama, možemo reći da je kućište relativno čvrsto. Da, naravno, kada ga jače pritisnete ono će pokazivati znakove ugibanja i blagog krckanja, ali to nije ništa što odskače od očekivanog kvaliteta izrade u ovoj cenovnoj klasi. Ne može se reći da smo zadovoljni izradom, ali niti da je ona loša – naš utisak je tu negde između. Sa druge strane, ovaj 7-inčni format veoma lepo leži u ruci i sa svojih 300 i kusur grama, tablet je dosta lagan i prijatan za korišćenje.
       

      Kvalitet ekrana koji se nalazi u MemoPad HD7 modelu do nedavno zaista nismo mogli da očekujemo u ovom cenovnom rangu. Proizvođači sve češće koriste IPS tipove ekrana, i prestaju da koriste TN matrice sa ograničenim uglovima gledanja, nešto što potrošači dočekuju širom raširenih ruku. Stara 1024 x 600 rezolucija polako ali sigurno odlazi u zaborav i ona je zamenjena višom 1280 x 800, koja na 7-inčnoj dijagonali ekrana nudi veoma pristojnih 216 piksela po inču. Prikaz teksta i drugih elemenata na MemoPad 7 tabletu je oštar, boje su živahne i pune kontrasta i uglovi gledanja su široki, tako da je užitak korišćenja na visokom nivou. Ovako kvalitetan ekran na tabletu sa dosta pristupačnom cenom – da, sada je i to moguće.

      Perfomansama koje nam je ponudio četvorojezgarni Cortex A7 smo jako zadovoljni. Kada smo već uzeli da ovaj model poredimo sa Nexusom 7, sintetički rezultati su dosta slični – u nekim slučajevima čak i bolji, u drugim nešto lošiji, konkretno na grafičkom polju. Što se tiče realnog korišćenja, MemoPad HD7 je jako živahan tablet koji pruža dosta glatko iskustvo. Ipak, prednost bi uvek dali manje opterećenoj Stock verziji Nexusa 7, ali oba tableta su u konkretnom korišćenju jako brza. Surfovanje je veoma dobro na ovom modelu, stranice se otvaraju sa minimalnom zadrškom i navigacija na njima deluju tečno dok smo skrolovali i zumirali raznim web stranicama.
       

       

      Asus MemoPad HD7

      Quadrant

      3979

      Nenamark 1

      55.6 fps

      Vellamo

      1473

      Antutu

      12691

      Linpack

      35.553 , 106.402

      BenchmarkPi

      388 ms

      CF-Bench

      11798

      Sunspider

      1512ms

      Electopia

      35.96 fps WXGA, 19.44 fps Fullscreen

       

      Po pitanju trajanja baterije, Asus je deklarisao MemoPad 7 na 10 sati multimedijalne upotrebe. Mi smo odlučili da tablet testiramo u scenariju učestalog surfovanja internetom, sa podešavanjem osvetljenjem ekrana na maksimum. Ovakav vid korišćenja nam je pružio prilično dobru autonomiju, tačnije cifru uključenosti ekrana od 6 sati i 15 minuta. Možemo reći prilično dobar rezultat, pogotovo ako uzmemo činjenicu cenovnu klasu u kojoj se ovaj model nalazi.

      Na opis kvaliteta kamere kod ovog modela nećemo trošiti previše energije. Možemo ukratko reći da je zadnja kamera sasvim korektna. Fotografije koje ona beleži su itekako upotrebljive, mada u njima ima malo više prisustva šuma. Sa druge strane, 1080p video snimak nas je iznenadio, i u njemu se nalazi velika količina detalja i framerate od 29.970 fps osigurava tečan snimak. Sve u svemu – veoma korektna kamera.

      Zaključak

      Ne dolazimo baš tako često u situaciju da smo apsolutno sigurni da neki uređaj sa testa zaslužuje našu iskrenu preporuku – kod Asus MemoPad HD 7 uređaja je upravo takav slučaj. Jednostavno, ono što je Asus uspeo da postigne sa ovim modelom, tačnije šta on sve nudi i po kojoj ceni, teško da ćete naći negde drugde, barem u ovom trenutku. Performanse koje postiže su rame uz rame sa Nexus 7 modelom, a pritom je cena i pristupačnija u poređenju sa njim. Kvalitet ekrana je još jedna stvar koja nas je iznenadila, i drago nam je što ćemo i u budućnosti viđati ovako dobre ekrane u budžetnoj klasi uređaja. Ono što je još jedna prednost u poređenju sa Nexusom 7 je prisustvo microSD slota, ako vam se interno skladište učini “tesnim”.

      Naravno, ne može se očekivati da svaki uređaj u ovoj klasi nema manu. Po našem mišljenju, jedina zamerka koju smo našli ovom modelu je osrednji kvalitet izrade i prisustvo oštrih ivica. Osim toga, ništa nam konkretno nije zasmetalo u korišćenju ovog modela. Baterijom smo bili zadovoljni, kamerom takođe. Jednostavno, ako ne čekate drugu generaciju Nexus 7 modela koja će u poređenju biti značajno skuplja i raspolažete sa cifrom od oko 150 evra u vašem novčaniku – bolji izbor u ovoj cenovnoj kategoriji po našem mišljenju, barem u ovom trenutku ne postoji…

      Prednosti

      – Odlične performanse
      – Dosta dobar kvalitet IPS ekrana
      – Mogućnost proširenja skladišta
      – Jelly Bean 4.2.1 verzija
      – Dobra autonomija
      – Mnoštvo korisnih Asus aplikacija

      Mane

      – Osrednji kvalitet izrade
      – Oštre ivice na bokovima

      Cena: 156 evra

      Uređaj na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test