ASUS N55S

ASUS N55S

Naslednik ne samo izuzetno popularne, već i veoma uspešne N5X serije je stigao. Družimo se sa modelom N55 sa sufiksom S, najnovijom udarnom iglom u sektoru mejnstrim multimedijalnih notebook računara tajvanske kompanije ASUS. Ako se dobro sećate, prilikom pojavljivanja vrlo neobičnog i posebnog NX90 modela, ASUS je najavio da će njegove mogućnosti i osobine u dogledno vreme biti prenete na čitavu ponudu kompanijinih laptopova. Saradnja sa kompanijom Bang & Olufsen, tom prilikom ozvaničena, traje i dalje i rezultuje, usudili bismo se sa ove distance reći, poprilično nesvakidašnjim…

    Sadržaj

      Filip Majkić Kako se postepeno ide ka uniformisanju osobina i mogućnosti notebook računara po klasama, a zašto ne reći, i mnoge granice među klasama brišu, ostalo je upadljivo da među najvećim rak-ranama modernih laptopova i dalje smatramo zvuk, odnosno kvalitet zvučnika i zvuka uopšte. Uglavnom se radi o “može da prođe” utisku, i retko kada iskreno možemo reći da smo zadovoljni zvukom. U poslednje vreme, brojni proizvođači ovom aspektu pridaju naročitu pažnju, želeći da zadobiju poverenje kupaca naklonjenih multimedijalnim aspektima, koji žele da uživaju u filmovima i muzici. Tako smo viđali brojne saradnje sa poznatim imenima, kao što su Altec Lansing ili Dynaudio.  

       
      Međutim, bez ikakvih problema možemo reći da je najuspeliji primer ovakve saradnje ona koju smo videli na relaciji ASUS – Bang & Olufsen. Ne samo da je ovakav vid saradnje rezultovao ekskluzivnim modelima prelepog dizajna i fantastičnog zvuka, već smo “gledali uživo” kako modeli sve nižih klasa dobijaju sve bolji kvalitet zvuka i kvalitetnije zvučnike. Ne radi se o prostom “ubacivanju” solidnijih zvučnika u šasiju, već i o kombinovanju hardverskih i softverskih tehnologija, praćeno pažljivim pozicioniranjem i ciljanjem tačno određenog položaja korisnika kako bi se ponudilo optimalno audio rešenje, odnosno isporučio što bolji kvalitet zvuka. Današnji model nastavlja ne samo sa tom pričom, već i sa pričom N5X familije multimedijalnih laptopova srednje klase, vrlo uspešne serije koja je pobrala brojna priznanja, uključujući i najviše priznanje na jednom od naših uporednih testova. Stoga, šta nam nudi N55S? Dizajn, izrada U pakovanju uz laptop dolazi i torba za nošenje, a kada “uronite” u pakovanje naći ćete i jednog mi&ˇa. Radi se o žičanom mišu, ne tako impresivnom poput gejmerskog, ali svakako o mišu koji će zadovoljiti ukuse većine korisnika. No, u pakovanju ćete zateći i jedan intrigantni oblo-valjkasti objekat, i vrlo je verovatno da će vas iznenaditi o čemu se tu zapravo radi…(mi smo tu da pokvarimo iznenađenje…)  

       
      Naime, radi se o eksternom sabvuferu. Odmah da u startu odagnamo sve negativne predispozicije koje možete imati prema ovom rešenju – odlično je. Kvalitet uživanja u zvuku značajno dobija sa ovim uređajem. No, i sam kvalitet zvuka iz laptopa je izuzetan. Stoga na vufer gledamo kao na bonus – istina je da ga je teško nositi, ali je isto tako tačno i da je i bez njega N55S laptop koji se ponajbolje “čuje”. Dakle, ukoliko možete da koristite sabvufer, to toplo preporučujemo, no i bez njega, zvuk će biti veoma dobar, ponajbolji od svega što smo čuli na laptopovima, izuzev eventualno NX90 modela, takođe ASUS kreacije namenjene visokoj klasi.  

       
      Šta od drugih stvari nudi N55S? Za početak, nudi značajne promene u dizajnu. N55 je značajno redizajniran u odnosu na prethodne modele N5X serije. Sad, da li će vam se dopasti ili neće, to ne možemo garantovati. Kompletan dizajn se bazira na kontrastu crnih i metalik sivih površina, koje pored estetskog užitka odaju utisak “mealizovanosti” laptopa. Ovo posebno važi za unutrašnjost, ali idemo redom. Spolja gledano, glossy crne površine se prostiru svuda, a kontrast čine veliki ASUS logo, kao i metalni okvir oko ekrana, koji pored estetske ima i funkcionalnu ulogu ojačanja kompletnog ekrana, čineći praktično njegov ram. U unutrašnjosti je slična priča, sa još više metalik sivih površina, od tastera tastature, preko zvučnika do predela ispod ekrana. Da li će vam se estetski dopasti ovakav raspored i ideja? Cenimo da neće svakome, jer se ne radi o dizajnu kreiranom tako da zadovolji svakoga. No, moramo reći da se rešenje polako uvlači pod kožu kako se više družite sa laptopom, a taj utisak deli više osoba sa kojima smo “podelili iskustvo” sa ovim laptopom. Kada su materijali u pitanju, obrada je izvrsna! No, u pitanju je pretežno plastika, sa pojedinim delovima od aluminijuma. Dakle, ne radi se o totalno-metaliziranoj mašini, kakvoj smo se možda nadali, ali ovakva kakva je sasvim dobro vrši posao, posebno pošto nema značajnih temperaturnih oscilacija.  

      Tastaturu i tačped vidite na donjoj slici. Vrlo lepa kombinacija, Wave tasteri, “neprimetni” tačped sa svim modernim tehnologijama koje se maltene podrazumevaju. Otpor tastera tačpeda je manje-više identičan, i vrlo je ugodno raditi na njemu, posebno zbog glatkih površina. Sam računar postoji u crnoj i beloj boji, ali za sada će biti dostupan isključivo u crnoj varijanti, koju smo i mi imali na testu.
       

       Hardver je vazda bitna stavka, naročito u očima iskusnijih poznavalaca, koji na osnovu istog mogu itekako da lako zaključe šta mogu očekivati od svog novopečenog ljubimca. Uređaj se bazira na kombinaciji Intel Core i7 procesora u mobilnom izdanju i diskretne Nvidia grafike, te je kao platforma idealan za ono što je u suštini i namenjen – multimedijalne potrebe. Snaga znači da će biti u stanju da itekako odgovori na sve potrebe korisnika. Procesor u ovom računaru je Core i7-2630QM, moćan četvorojezgarni procesor sa 8 tredova, koji radi na 2 GHz podrazumevano, a u stanju je da dođe do 2,9 GHz u Turbo modu, svo vreme se zadržavajući u prilično prihvatljivom opsegu potrošnje od 45 W.  

      Grafika integrisana u CPU sarađuje sa diskretnom Nvidia grafikom kroz Optimus tehnologiju, koja “šeta” između integrisane i diskretne grafike kako bi nalazila optimalni balans između potrošnje i neophodne snage, pa će tako u grafički intenzivnim primenama aktivna biti GeForce GT 555M grafika sa 2 GB sopstvene memorije. Ona je ne samo dovoljna za bilo kakve multimedijalne primene na duži rok, već i za igranje solidnog broja igara, posebno nezahtevnih. Memorije u računaru ima GB, a reč je o memoriji DDR3 1333MHz tipa.
       

      ASUS N55S

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Core i7-2630QM, 2 GHz, 6 MB keš memorije

      Grafika

      Nvidia GeForce GT 555M, podržana Nvidia Optimus tehnologija

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      750 GB (2,5“, 8 MB keša, 7200 obrtaja)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, bežične konekcije

      Gigabit LAN, WiFi Draft N, Bluetooth 3.0

      Konektori

      2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x eSATA, 1 x VGA, 1 x HDMI 1.4, audio konektori, čitač kartica, web kamera

      Dodatno
      Bang & Olufsen Ice Power zvučnici, eksterni subwoofer, torba, miš

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      2,7 kg

      Dimenzije

      379 x 261 x 37 mm

      Cena

      82,000 dinara

      Garancija

      2 godine

       
      WiDi tehnologija je takođe podržana, ali za njeno korišćenje je neophodan adapter koji se kači na displej i omogućava da bežično strimujete sliku. U svakom slučaju, i ta opcija vam je na raspolaganju i predstavlja izuzetno zanimljiv način korišćenja računara, koji vrlo lako može da donese novi kvalitet u prikazivanje slike na velikim displejima. Ekran trebate da shvatite uslovno – osim da se radi o 15,6-inčnoj varijanti i da ima LED pozadinsko osvetljenje. U principu, biće dostupno mnoštvo opcija, uključujući i Full HD. Naš sempl je došao sa relativno standardnom HD Ready rezolucijom – 1366 x 768 piksela.

      Još jedna stavka po kojoj se N55S izdvaja jeste hard disk. Osim pozamašnog kapaciteta od 750 GB, karakteriše ga brzina od 7200 obrtaja u minutu. Ostatak internog hardvera ne odskače naročito od konkurencije, pa tako zatičemo klasični DVD uređaj i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless modul i Bluetooth 3.0. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli, a na narednoj strani ćemo se tome posvetiti u nešto većoj meri.

      Za zvuk se brinu pomenuti Bang & Olufsen zvučnici u kombinaciji sa eksternim sabvuferom, koji odlično služe u gledanju filmova, slušanju muzike i igranju video igara – sve u svemu, ponajbolji užitak koji smo imali prilikom korišćenja nekog laptopa u audio podsegmentu, u nivou sa skupljim, ekskluzivnim modelima kojima je takođe Bang & Olufsen za ASUS dizajnirao audio podsegment, naročito imajući u vidu eksterni sabvufer koji značajno doprinosi audio užitku. Zvučni sistem ima i adekvatnu softversku ispomoć, pošto SonicMaster tehnologija predstavlja kombinaciju hardvera i softvera koji sinhrono rade na tome da isporuče što bolji zvuk.

      Evo i rezultata koje laptop ostvaruje u bitnim testovima. Nema iznenađenja, baš kao što smo i mislili tako se i pokazuje – odličan all-round laptop sa naglašenim multimedijalnim sposobnostima, te vrlo dobrim performansama.

       

      ASUS N55S

      PC Mark Vantage – Score

      7862

      PC Mark Vantage – Memory

      5090

      PC Mark Vantage – Gaming

      6782

      PC Mark Vantage – Productivity

      6894

      PC Mark Vantage – HDD

      4333

      Cinebench 11.5 – OpenGL

      35,19 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering

      4,91 pts

      NucleaRUS 2.0

      16981

      Fritz Chess Benchmark

      9326

      Resident Evil 5 (1360×768, high)

      77,2 fps

      Unigine Heaven 2.0 (1366×768, high)

      21,5 fps

      wPrime (32M)

      16,989 s

      HDTune HDD average transfer

      91,8 MB/s

      Battery Eater 2.70 Pro

      3h 15min

      Ekran, konektori

      Postoji mnogo ekrana koji su opcija na N55 seriji, a konkretan model nudi ekran rezolucije 1336×768 tačaka, koji će zadovoljiti sve svakodnevne potrebe. Iako naizgled bez neke prednosti u rezoluciji, relativno niska rezolucija u kombinaciji sa grafikom će itekako opciju igranja držati dugovečnijom. Ekran je glossy tipa, refleksivni premaz ne smeta previše, a boje su vrlo solidne i prirodne. ASUS uz računar standardno isporučuje Splendid alatku za sve korekcije u vezi sa prikazom, tako da se jednostavno može birati između različitih podešavanja (igranje, filmovi, rad, čitanje itd).

       

      Broj priključaka sasvim je očekivan za računar ove kategorije i karakteristika, čak i nešto veći. Na levoj strani se, pored D-Sub, LAN i već obaveznog HDMI konektora, nalazi dva USB 3.0 priključka. Na levoj strani su smešteni audio konektori i još dva USB 2.0 priključka, ali treba pripaziti da se ne “sudare” sa mišem koji biste u principu očekivali na toj poziciji. Takođe, tu je i DVD uređaj, ali i konektor za priključivanje sabvufera. Treba svakako spomenuti i USB Charger+ tehnologiju koju ASUS N55 ekskluzivno poseduje. Reč je o tehnologiji koja koristi mogućnosti USB 3.0 porta, odnosno omogućava punjenje drugih uređaja preko USB 3.0 porta neuporedivo brže nego standardnim načinom. Uređaje je moguće puniti čak i kada je laptop isključen.

      Baterija, termalne karakteristike

      Menadžment potrošnje struje je na vrlo visokom nivou. Kombinacija 32-nanometarskog procesora, dva grafička čipa visokog stepena skaliranja potrošnje i snažna šestoćelijska baterija od 5200 mAh / 56 Wh omogućili su vrlo zanimljiv splet karakteristika, ali variranje trajanja baterije je pozamašno, u zavisnosti od toga šta radite, koliko opterećujete računar i kakvo je osvetljenje ekrana. U principu, uz kompletno aktivan računar bez nekih značajnijih “zahvata” poput zatamnjivanja ekrana ili isključivanja WiFi konekcije. Računar ostvaruje oko 3 sata i 15 minuta autonomije u Battery Eater testu u najkraćoj varijanti sa 3D prikazom, a u idle-u ide i do 6,5-7 sati, što je moguće produžiti na više načina. Osim hardverskih komponenti, odličnoj autonomiji doprinosi i prateći softver PowerGear 4 koji na jednom mestu nudi sva bitna podešavanja: isključivanje hard diska, skaliranje procesorske frekvencije, prebacivanje u hibernaciju i slično, uz četiri preseta od najsnažnijeg do najštedljivijeg režima. PowerGear 4 je podrazumevano postavljen kao gedžet na desktop pa mu je pristup izuzetno lak, a u najštedljivijem režimu ide se dotle da se isključuje Aero grafička tema.

       

       

      Termalne karakteristike laptopa su odlične. U uslovima značajnog opterećenja i testiranja, levi deo naslona za dlanove postaje mlak, ali ništa više od toga. Sve pohvale po tom pitanju i ne vidimo naročitu razliku u odnosu na komplet-aluminijumski laptop sa sličnim hardverom, odnosno snažnim četvorojezgarnim procesorom.

      Prirodan izbor operativnog sistema je 64-bitni Windows 7. U slučaju računara na testu, nije došao nikakav operativni sistem, i u serijskoj prodaji je identičan slučaj. ASUS uz laptop daje i dosta sopstvenog i tuđeg softvera manje ili veće upotrebljivosti, među kojima su i neki od već pomenutih upravljačkih programa.

       

       

      Zaključak

      Sa testa nosimo veoma pozitivne utiske. N55S model je odličan rad na temu kvalitetnog multimedijalnog laptopa. Ponovićemo reči sa početka teksta – to što je sabvufer eksternog tipa ne posmatramo kao manu, naprotiv. Zvuk je odličan i bez njega, sa njim je još bolji. Performanse su odlične, što bi se reklo, sve je na svom mestu po tom pitanju. U principu, N55S je dobar laptop, i to je ono što je najbitnije. Pojedine stavke koje ga čine još boljim ili koje bi, prema našem mišljenju, mogle biti unapređene, možete pročitati ispod ovog teksta. Ono što je najbitnije jeste kakav je uređaj kao celina – N55S dobija toplu preporuku u tom smislu.

      Ocena: 85%

      Prednosti:

      Odličan all-round laptop, odlične multimedijalne karakteristike
      – Performanse
      – Razne bonus tehnologije i osobine koje dižu vrednost paketa kao celine (USB Charger+, HD kamera, brz hard disk…)
      – Sjajan zvuk
      – Odlična tastatura, dobar tačped
      – Interesantan dizajn

      Nedostaci:

      Dizajn vrlo intrigantan, ali nije za svakoga
      – Plastika tamo gde smo priželjkivali aluminijum (iako bez posledica)
      – Voleli bismo da je ekran makar malo veće rezolucije
      – Bez operativnog sistema
       

      ˇ/div414 valign=td align=br /

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test