Biramo najbolji laptop 2013. godine

Biramo najbolji laptop 2013. godine

Prethodne godine smo se rukovodili geslom da može biti samo jedan. Hoćemo li ove godine imati isti kriterijum i šta mislimo o proizvodima koji su se pojavili na tržištu tokom 2013. godine? Laptopovi su svakako prinuđeni da budu dinamični i otvoreni za raznorazne eksperimente sa konceptom, budući da se nalaze pod presijama sa svih strana. Koji je uređaj najbolji odgovor na savremene trendove? Ili je možda najbolji upravo onaj koji se nije ni trudio da nudi odgovore, već nametne svoja pitanja? Pogledajte naše mišljenje o najboljem…

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Puno se toga dešavalo tokom ove kalendarske godine. Naša predviđanja iz 2012. da će ovu godinu obeležiti dalje brisanje razlika između ultrabukova (makar onih u nižim cenovnim razredima) i laptopova, kao i da će veliki trend biti uvođenje ekrana osetljivih na dodir, se u potpunosti obistinilo. Razlike se brišu, ali i u tom brisanju ne dolazi do objedinjavanja, već novih raslojavanja. Sada imamo laptopove sa i bez ekrana osetljivih na dodir, imamo uređaje koji mogu da funkcionišu i u tablet režimu, imamo naprave sa ultrabuk hardverom u ne tako tankim kućištima i tako dalje.

      Želimo da istaknemo jedno ime koje u Srbiji beleži fantastične rezultate, bez želje da druge brendove “spotičemo”. Na domaćem tržištu moramo skinuti kapu kompaniji ASUS. Agresivan tržišni nastup, odlična ponuda, veliki broj raznovrsnih modela, svakako su samo neki od razloga za sjajnu poziciju. Kompaniji ide dobro na globalnom planu, ali lokalno – nećemo ovom prilikom iznositi egzaktne brojke – joj ide fenomenalno, i oduvala je svakog eventualnog konkurenta za top poziciju. Danas su najprodavaniji u Srbiji, i to ubedljivo. Čestitke!

      Nadajmo se da će se još neki ugledati na tajvansku kompaniju, i po tržišnom angažmanu, i po osećaju za plasman sopstvenih proizvoda, i po staranju da najšira populacija sazna za njihove proizvode u saradnji sa lokalnim medijima. Možete tumačiti ove redove kako vam je volja, ali se zaista tako osećamo, i mučno je gledati kako neke kompanije, koje su globalni lideri, u lokalu ne samo da se ne staraju ni da pošalju uređaj na test, nego to ponekada otvoreno ne žele.
      Laptopovi pod opsadom
      Nakon osvrta na stanje u lokalu, red je da se osvrnemo i na globalne trendove. Ivy Bridge je zamenjen Haswellom, ali ne u potpunosti, pa tako dve mobilne platforme kompanije Intel nastavljaju da koegzistiraju još neko vreme. Nešto slično imamo i kod jedinog konkurenta u x86 svetu, AMD-a. Međutim, stanje uopšte nije tako relaksirano, niti najveći proizvođač čipova ima luksuz da se opusti. Laptopovi su pod opsadom sa svih strana, pre svega od strane uređaja drugih formata, kao što su tableti i razne hibridne naprave.

      Sa ARM (i srodnim) čipovima i visokim stepenom funkcionalnosti, ove naprave “kanibalizuju” tržišni udeo laptopova. Ne samo da deo novca namenjen trošenju na IT uređaje odlazi na njih, već mnogi korisnici otkrivaju da mnoge stvari zapravo tableti i hibridi mogu da im završe. Stoga su laptopovi u vrlo nezgodnoj situaciji. Neki proizvođači su se već povukli sa tržišta, drugi su u ogromnim problemima, a ima najava da će naredne godine doći do tako reći tektonskih poremećaja u industriji, gde bi vrlo veliki igrači jednostavno mogli da napuste laptop tržište. Više posla za one koji ostanu, svakako, ali ne i dobra poruka za stanje u čitavom segmentu.
      Budućnost?
      Sledeće godine će tableti da se izjednače sa PC računarima po prodaji na globalnom nivou, prema nekim analizama. Posebno se bojimo posledica po PC tržište u celini, budući da su laptopovi danas njegov najznačajniji predstavnik. Sa druge strane, tableti, smartfoni, razni drugi uređaji prosto prinuđuju laptopove da budu bolji nego ikada, ali je i neminovno da dolazi do određenih promena navika, koje će sve veći broj korisnika trajno udaljavati od PC računara, koji polako sve više ponovo postaju specijalizovana naprava onih koji tačno znaju šta im treba. Poslovna sfera polako postaje poslednji bastion PC industrije, a videćemo dokle će biti tako…

      S tim u vezi, ne čude najave kompanije Intel o refokusiranju. Do sada je gigant forsirao ultrabukove, tanke i lake, ali i skupe laptopove, čiju je prodaju hteo da podstakne u proteklih par godina. Dok je to možda bila pametna strategija gledano iz vizure 2010. godine, danas se to čini kao promašena vizija, bez obzira što su sami računari veoma kvalitetni, dobri, i svakako su dobrodošla opcija na tržištu laptopova, koje itekako ima tendenciju da se umrtvi.
      Šta Intel planira? Prema najavama, refokusiranje sa ultrabukova na segment laptopova od 250 do 300 dolara/evra. Najavljuje se da će i ovde poenta biti u malim, tankim i lakim računarima, pristupačnim i dostupnim svakome. Za sada nema previše informacija o planovima, a pretpostavljamo da Intel planira da ceo segment napadne agresivno sa svojim Atom Bay Trail čipovima i pratećim platformama. Samo da ne bude nove netbuk priče i da se ne aktuelizuje stara srpska poslovica o Marku, Kosovu i kasnom pristizanju.
      Iz ugla testera
      Ne možemo da odolimo da ne prokomentarišemo stvari i iz našeg ugla. Stanje je veoma slabo. Čast izuzecima, mnogi proizvođači nisu zainteresovani da šalju laptopove na testiranje, ili šalju striktno odabrane modele na kašičicu. Pogađate, i tada najčešće knjiga spadne na ultrabuk ponudu. Iako smo svesni svih poteškoća sa kojima se suočavaju na domaćem tržištu, to nažalost ima posledicu da i na sajtovima kao što je naš ne možete tek tako pronaći dovoljno testova laptopova, posebno po pojedinim kategorijama.  

      Ili možda nismo ni potrebni? I to je moguće, nije da nismo razmišljali o tome. Izgleda da se sve što je preko “kataloškog izloga”, odnosno male slike uređaja sa par bazičnih informacija kao što viđate u raznoraznim novinarskim insertacijama, danas smatra suvišnim, nepotrebnim, nekom vrstom “štiva za zaluđenike”. Da ne spominjemo koliko je bitno da se zapravo prodavci i distributeri obrate nama sa informacijom šta je stiglo od zanimljivih uređaja u njihovu ponudu, umesto da mi molimo za rukav kada uočimo nešto zanimljivo, praktično moleći druge da im predstavimo njihove uređaje – a trebalo bi obrnuto, da oni jure nas. Ah, šta da se radi. Neke krive Drine se jednostavno ne mogu ispraviti. I pitanje je dokle bi to trebalo pokušavati…
      Pređimo sada na ono zbog čega ste ovde – proglašenje šampiona za 2013. godinu…
       Može biti samo…dva
      Pre nego što proglasimo najbolje, moramo reći da ove godine jednostavno nismo nikako mogli da pomirimo laptopove u svim njihovim izdanjima. Stoga smo rešili da proglasimo najbolji ultrabuk i najbolji laptop (misleći tu na mejnstrim laptop). Jednostavno, takvo rešenje se samo nametnulo, jer se radi o računarima ne samo različitih koncepata, već i različitih ciljeva kojima teže, koji skoro pa potpuno divergiraju bez ikakvih naročitih ambicija da slede jedni druge.  

      Samim tim, ni korisnici ovih zaista različitih klasa računara nemaju iste potrebe, niti se rukovode ni približno sličnim kriterijumima. Konačno, autor ovih redova je mišljenja da treba prihvatiti tu podelu i pomiriti se sa njom, ma koliko ultrabuk bio laptop. Jednostavno, ne treba na silu pokušavati pomiriti ta dva sveta. Neko želi prostraniji, veći ekran, udobniju tastaturu, snažniji hardver, raskošnije opcije konektivnosti, dok će nekoga zadovoljiti mali ekran i masa jer mu je primarni kriterijum mobilnost, ne treba mu puno USB portova, zadovoljiće ga Bluetooth miš, ako mu miš uopšte treba…verovatno vam je sve jasno.  

      Stoga, zašto bismo nervirali i naše čitaoce i sebe i vagali da li je bolje da imamo malecki ultrabuk koji ćemo lako da nosimo sa sobom ili moćnu mašinu koja će nam lako pozavršavati svaki posao, bez obzira da li ćemo je nositi ili ne? Shodno tome, proglasili smo dva najbolja uređaja, a u zavisnosti od svojih gledišta, potreba ili kriterijuma naši čitaoci mogu lako pronaći u bilo kome od njih svoj idealan laptop…makar ga zvali  i ultrabukom.
      Najbolji ultrabuk
      Sada, kada smo toliko ispričali o našem viđenju dešavanja u ovoj godini, red je i da proglasimo najboljeg. To je lična impresija, autorov utisak, vezan za ono sa čime se susretao tokom godine. Ovo je njegov stav, a ne srednja vrednost ocena proizvoda dobijanih raznoraznim merenjima. Čak se ne radi ni o uređaju koji bi autor najradije kupio sebi – ne, autor bi sebi verovatno uzeo nešto sasvim drugo, ali to ne znači da bi takva mašina bila pogodna i potrebna širokom krugu korisnika. Reč je o našem subjektivnom doživljaju, o prenosnom računaru koji je ostavio najviše pozitivnih utisaka za sobom, u svakom pogledu.

      Ovogodišnji glavni kandidati su se pojavili tek na samom kraju godine. ASUS ZenBook Infinity UX301, čiji ćete test uskoro moći da pročitate na ovim stranama, je svakako impresivan uređaj koji je skoro do samog kraja u našim razmišljanjima stajao rame uz rame sa modelom koji je ipak prvi prošao kroz cilj; a to je Samsung ATIV Book 9 Plus! Kreacija južnokorejske kompanije nas je oduševila u svakom pogledu, nastavljajući tako pozitivan niz koji su započeli njegovi prethodnici, Samsung Series 9 modeli.

      ATIV Book 9 Plus je doneo ekran ekstremno visoke rezolucije od 3200 x 1800 piksela! Da, morate posebno optimizovati i podešavati prikaz u ovolikoj rezoluciji, ali raditi na ovakvom ekranu je zaista pravo zadovoljstvo, naročito za sve korisnike kojima puno znači velika radna površina. Slobodni smo da primetimo da je osnovna kočnica za ATIV Book 9 Plus zapravo to što nema sopstveni softver koga itekako zaslužuje vanserijskim hardverom, posebno razvijen i prilagođen njegovim mogućnostima, već mora da se oslanja na generičke mogućnosti Windowsa, pravljenog za svaki bogovetni uređaj od 200 do 5000 evra…ali, da ne zalazimo dalje u tu problematiku, daleko će nas odvući.

      Da sve bude još lepše, ekran je PLS tipa, osetljiv na dodir, visoke osvetljenosti i uglova gledanja. Da ne ostane sve na ekranu pobrinuo se proizvođač upotrebom duraluminijuma, legure visoke izdrljivosti i otpornosti na grebanja i oštećenja. Sve to, u kombinaciji sa dizajnom koji je, za autora ovih redova, najjednostavnije rečeno upravo onakav kakav treba da bude, bilo je dovoljno da Samsun ponese nagradu (i) ove godine!
      Čestitke kompaniji Samsung na priznanju “Ultrabuk godine” za 2013. koje je poneo njihov ATIV Book 9! Plus!
      Najbolji (mejnstrim) laptop
      Sa jedne strane, verovatno bi se u ovoj kategoriji moglo raspravljati o tome “šta je isplativo”…problem je što bi nas takva rasprava odvela u nedogled. Stoga smo odlučili da prosto gledamo šta je najbolji laptop na domaćem tržištu, pogodan za najveći broj korisnika, uključujući i one najzahtevnije. Moramo reći, bili smo iznenađeni koliko je trka bila ujednačena, imajući u vidu da su kandidati bili modeli gotovo različitih usmerenja i ciljnih grupa.

      Lenovo IdeaPad Y510p je računar koji je po svemu zaslužio svoje mesto u najužem izboru, naročito u jednoj svojoj konfiguraciji koja podrazumeva prisustvo dve grafičke karte (konkretno, Nvidia GeForce GT 755M). Takva mašina je veoma, veoma primamljiva svima koji se igraju. Opet, ako bismo tako birali, autor bi se najradije opredelio za ASUS G750, koga bi on najradije video na svom stolu kada taj prostor ne bi već zauzimao neki vrhunski desktop računar. Oba ova računara su vrlo dobri kandidati, i fantastični laptopovi u svojim domenima.

      Ipak, svesni smo da je za većinu korisnika pogodnije nešto drugo. To drugo lako se prepoznaje u ASUS N550 laptopu, vrhunskom multimedijalnom računaru sa predivnim Full HD IPS ekranom, fantastičnom izradom, sa mnoštvom detalja koji mu podižu i upotrebnu vrednost i kvalitet, te dizajnom kod koga je jasno uočljivo da se išlo na maksimalno istanjivanje, ali ne po cenu kompromisa kada je hardver u pitanju.

      N550 je predivan mejnstrim laptop, okrenut multimediji, ali koji isto tako predstavlja vrhunsku mašinu koja će lako izaći na kraj sa bilo kakvim izazovima. “Računar koji je zadovoljstvo imati i koristiti”, kako smo to napisali u testu. Stoga smo se odlučili da ovom laptopu dodelimo sasvim zasluženo priznanje u odgovarajućem segmentu!
      Čestitke kompaniji ASUS na priznanju “Laptop godine” za 2013. koje je poneo njihov N550 multimedijalni laptop!

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test