Dell Inspiron 15R 5520 i 7520 Special Edition

Dell Inspiron 15R 5520 i 7520 Special Edition

Iz kompanije Dell stiže novi talas notebook računara. Na test smo dobili dva veoma slična pripadnika serije Inspiron 15R - dakle, kao što se iz imena može naslutiti, 15,6-inčne računare. Njih karakteriše mejnstrim hardverska platforma, kao i interesantna izrada, ali i prisustvo Linux operativnog sistema. U svakom slučaju, 5520 i 7520 Special Edition predstavljaju novu seriju uređaja namenjenih najširem krugu korisnika, a kako se pokazuju i kojim karakteristikama mogu da se podiče, saznajte u nastavku teksta...

    Sadržaj

      Filip Majkić Na samom početku, želimo da stavimo do znanja da se u suštini radi o veoma sličnim laptopovima, koji dele istu hardversku platformu, kao i identičnu izradu, sa par razlika u dizajnu i pojedinim komponentama, o čemu ćemo naročito govoriti tokom teksta i isticati razlike među računarima. Obradićemo svaki segment pojedinačno, a pored velikog broja sličnosti, zaista postoji i nekoliko razlika, koje precizno i jasno razgraničavaju konkretne modele.
      Dakle, formula je jasna, precizna, i već puno puta isprobana. Što ne znači da je loša, naprotiv. Ovo su mejnstrim računari namenjeni praktično bilo kome. Solidna izrada i 15,6-inčna forma, u kombinaciji sa Intel Ivy Bridge platformom (trenutno aktuelnom platformom Intel ponude), AMD diskretnom grafikom, te određenim specifičnostima vezanim za konkretne modele, to su karakteristike 5520 i 7520. Dodajmo i da imaju Linux Ubuntu 10.10. Sa druge strane, postoje određene razlike. Jedan model ima Full HD ekran (1920 x 1080), drugi HD Ready (1366 x 768). Boje su drugačije, a šare blago izmenjene. Baterije su iste, tačpedi su isti, tastature su iste, baš kao i raspored konektora, dok se količine RAM memorije razlikuju, baš kao i konkretni modeli diskretnih AMD grafika. Krenimo redom i pogledajmo karakteristike nosećih modela Inspiron 15R serije.

      Dizajn, konektori Sami laptopovi su veoma slični, kao što to možete zaključiti sa fotografija i videa. Eksterijer uređaja je identično osmišljen, pa tako imamo relativno robusne laptopove, sa zaobljenim ćoškovima i (u oba slučaja) metalik sivim ivicama i bokovima, koji odaju utisak spone, iako te spone zapravo nema – uostalom, kako bismo otvorili laptop? Razlika je u dizajnu poklopca. Kod 5520 on je čisto bele boje, sa ravnim površinama i velikim Dell logoom u sredini, koji zatičemo i kod 7520 Special Edition modela. Međutim, potonji ima poklopac crne boje, sa hrapavim, reljefnim površinama u obliku šestougaonog saća, koje odaju utisak finije izrade. To je otprilike i jedina razlika između ova dva laptopa kada govorimo o izradi i dizajnu.
       

       
      Ono što bismo, međutim, izdvojili, jeste što je ta gornja maska – izmenjiva. Oba laptopa imaju prekidače na zadnjem delu, pritiskom na koje se gornja maska blago izdiže iz svog ležišta, omogućavajući da se izvadi i stavi nova. Na taj način možete posle nekog vremena osvežiti laptop novim izgledom, ili ga jednostavno prilagoditi svojim ukusima. Dell je nedavno organizovao i kreativne konkurse u tom smislu, pa je za očekivati da bi se u prodaji trebao naći veliki broj maski za Dell računare. Možda pomalo niveliše inicijalnu blagu prednost u dizajnu i izradu koju bismo dali Special Edition modelu, makar zbog te reljefne površine poklopca, ali to je potpuno sekundarno.

      Poleđina je izrađena od tvrde plastike crne boje. Pri prednjoj strani zatičemo dva velika zvučnika, a pri zadnjoj strani bateriju. Spreda je još i 4-u-1 čitač memorijskih kartica. Bokovi su mesta na kojima je (tradicionalno) smešteno najviše konektora. Sa desne strane zatičemo dva USB 3.0 porta, LAN, kao i DVD RW optički uređaj. Levo se nalaze još dva USB 3.0 porta (dakle, svi portovi na računaru su USB 3.0 tipa), audio priključci, HDMI i VGA izlazi između kojih je smešten veliki otvor za hlađenje, te strujni konektor. Raspored je identičan na oba računara.

      Slično je i kada “uronite” u unutrašnjost. Kod 7520 Special Edition modela imamo da su nasloni za dlanove u istom reljefnom stilu poput poklopca, a i boja prati tamnu boju eksterijera. Kod 5520 to nije slučaj, jer je unutrašnjost tamno sive boje, a ne mlečno bele, pa time kao da nekako biva narušen kontinuitet, te u smislu dizajna definitivno dajemo blagu prednost 7520 uređaju. Nisu to naročite razlike, ali takav je naš utisak u celini.

       Dvojac nam dolazi sa Ivy Bridge hardverom. Dakle, u njima je prisutna poslednja generacija Intel procesora namenjenih mejnstrim platformi. U konkretnom slučaju, hardver je “prilično moćan” i kada se pogleda šta se dobija u laptopovima, možemo samo da konstatujemo da smo sasvim zadovoljni. Treba napomenuti da ovo nisu ultra-tanki računari na koje smo možda navikli ili koje priželjkuje veliki broj koriniska, već stari dobri robusni uređaji, sa, rekli bismo, vrlo adekvatnim hardverom.

      Šta odlikuje Inspiron 15R modele? Već smo rekli da imamo Ivy Bridge u mobilnom izdanju. Dosta smo govorili o ovim procesorima, kao i o platformi za laptopove u testovima N56 i N76 modela kompanije ASUS. Dell pak koristi u oba računara Intel Core i7 3612QM procesor, koji donosi više zanimljivih karakteristika, ne računajući veoma, veoma dobre performanse. Radi se o četvorojezgarnom procesoru, koji podrazumevano radi na 2,1 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, takt mu se značajno uvećava. Turbo frekvencija zavisi od broja aktivnih jezgara, te iznosi 3100 MHz.

      CPU je, baš kao i svi Ivy Bridge procesori izrađen korišćenjem 22-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 6 MB keš memorije, podržava Hyperthreading (dakle, osam threadova simultano), i ima TDP od 35 W, što je zaista impresivno, imajući u vidu da se radi o četvorojezgarnom procesoru, dakle, očekivano velikom trošadžiji, koji je u stvari maltene štedljivac. Procesor ima integrisano Intel HD 4000 grafičko jezgro, te DDR3 memoriju. Integrisana grafika radi podrazumevano na 650 MHz, a u Turbo režimu može ubrzati svoj rad na 1100 MHz, dok je memorija DDR3-1600 tipa. Inspiron 5520 sa našeg testa ima 6 GB, a 7520 Special Edition 8 GB sistemske memorije, što je sasvim pristojna količina.
      [modul]uporednaspecifikacija=2691,2695[/modul]
      Grafike se, međutim, ne završavaju na “integruši”, već oba računara imaju neku varijantu diskretne grafike sa AMD potpisom. Radi se o veoma sličnim grafičkim čipovima. Oba imaju 128-bitni memorijski interfejs, memoriju koja radi na 900 MHz. 7730 stiže sa 2 GB sopstvene DDR3 memorije, 7670M sa 1 GB sopstvene DDR3 memorije, pri čemu i jedan i drugi čip mogu da pozajme dodatne količine memorije od sistemskog RAM-a. Broj šejder procesora je takođe sličan 512 naspram 480. No, najbitnije za korisnika su performanse – 7730 je nešto brži i ostvaruje 15-25% bolje performanse, u zavisnosti od testa, aplikacije, igre i tako dalje, tako da i u tom pogledu 7520 Special Edition ima blagu prednost. Opet, ne toliku da bi mu to omogućilo komotno igranje u 1920 x 1080 rezoluciji, o čemu takođe treba voditi računa.

      U oba slučaja, imamo isti skladišni prostor i tip storidža – hard disk od 2,5 inča na 5400 obrtaja u minutu i sa 1 TB kapacitetom, što je sasvim fina količina prostora. Ekrani imaju istu dijagonalu, s tim što 5520 stiže sa “običnom” HD rezolucijom od 1366 x 768 piksela, dok Special Edition dolazi sa Full HD ekranom od 1920 x 1080 piksela.

      Ostatak hardvera čine DVD RW drajv, kao i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost –Ethernet (samo 10/100 Mbps, ne i gigabitni, nažalost), Wireless N i Bluetooth, a tu je i WiDi podrška. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Želimo da istaknemo da se Dell odlučio na, po nama izvanredan potez, time što je doneo stratešku odluku da svi USB portovi na ovom računaru budu USB 3.0. Spomenimo i web kameru od 1 megapiksela, te 8 u 1 čitač kartica.

      Operativni sistem je svakako nešto na šta nismo tako često navikli na našem tržištu. Naime, oba računara su zapravo bazirani na Linuxu! Ovde zatičemo Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat OS, što je poprilično iznenađenje, moramo priznati. Sa druge strane, ubeđeni smo da će članovi Open Source zajednice, kojih kod nas nema baš tako malo, sa oduševljenjem pozdraviti vrhunske laptopove sa najnovijim hardverom i Linuxom na sebi. Onima koji žele Windows ostaje da ga sami nabave i instaliraju, a drajvere možete lako naći na Dell sajtu.
       Evo nas i kod rezultata testova. Naravno, testove smo vršili pod Windows 7 operativnim sistemom, koji smo instalirali, zajedno sa odgovarajućim drajverima. U velikom broju slučajeva, računari rade veoma slično, budući da se i baziraju na sličnom hardveru, s tim što je 7520 u blagoj prednosti u pojedinim situacijama, što je i očekivano…

       

      Dell Inspiron 15R 5520

      Dell Inspiron 15R 7520 Special Edition

      Battery Eater – Reader test

      6:10

      6:15

      PC Mark 7

      2234

      2316

      Cinebench 11.5 OpenGL

      23,7 fps

      26,14 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      5,12 pts

      5,13 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      36,8 fps

      42,4 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      17,4 fps 432 poena

      19,2 fps 496 poena

      Nuclear MC

      20272

      20294

      wPrime 32M (sec)

      14,532

      14,612

      HD Tune Transfer (MB/s)

      58,9

      58,6

       
      Utisci Već smo spomenuli da računar zapravo dolazi sa Ubuntu Linuxom. Kada bismo u detalje pričali o njemu, sasvim je sigurno da bismo istrošili čitave stranice i stranice ovog teksta, stoga vam preporučujemo da se više o Linuxu informišete u Softverskoj sekciji našeg sajta.

      Što se tiče udobnosti u radu, Linux je više nego korektan, i ogroman broj softverskih alatki možete naći i u Linux varijanti, uz svo bogatstvo Open Source softvera. Mišljenja smo da će zajednica toplo pozdraviti ove Dell računare, tim pre što su Linuxovci tradicionalno korisnici “starog kova” koji vole da “čačkaju” stvari, a Dell računari svojim izgledom i dizajnom upravo i liče prevashodno na “old school” uređaje. U svakom slučaju, računar je out-of-the-box spreman za vrlo udobno korišćenje sa Ubuntu Linux operativnim sistemom, koga odlikuje jednostavnost, brzo snalaženje i odlično rešeno baratanje sistemskim parametrima, ukoliko uopšte budete želeli da se puno bavite njima.

      Windows koji smo nakon par dana boravka u Linuxu instalirali na računare radi besprekorno. Laptopovi prosto lete, zahvaljujući odličnom, snažnom hardveru koji melje sve pred sobom i u tom smislu upućujemo sve pohvale. Drajvere ćete lako pronaći i skinuti na zvaničnom sajtu, gde su uredno izlistani svi potrebni kontrolni paketi softvera za Windows okruženje. Ekran na nas ostavlja dvojak utisak. U oba slučaja, nažalost, ne može da se pohvali naročitim uglovima gledanja, i to nam je delimično spustilo utisak. Model 5520 ima ekran 1366 x 768 rezolucije, koja ga ne izdiže iz proseka, dok 7520 Special Edition ima 1920 x 1080 ekran, koji međutim svejedno pati od gore pomenutog problema sa uglovima. Refleksija je prisutna, ali ne u nekoj osetnijoj formi. Tastatura je solidna, sa individualnim tasterima, ali nažalost, bez numeričkog dela, tako da i u toj varijanti “fali samo malo” da utisak bude zbilja povoljniji. Tačped je veoma dobar i na njegovu odzivnost nemamo primedbi. Temperature Temperature računara su se maksimalno razlikovale za svega 0,1 – 0,2 C na bilo kom delu, što je i očekivano, budući da su platforme gotovo identične. Stoga vam dajemo jedinstvenu fotografiju sa temperaturama, koja je reprezentativna za oba slučaja.
      Idle

      Load

      Buka Idle – 36,2 dBA Load – 51,6 dBA Mala informacija koja vam može biti od značaja: Obratite pažnju da smo manju buku zabeležili pod Windows operativnim sistemom. Buka u Ubuntu Linuxu je ne samo za poneki decibel veća, što se i ne oseća na uho nego tek bude očitano na mernim instrumentima, ali se posebno pod Linuxom dešava da iz nekog, nama misterioznog razloga, kuleri laptopova ubrzaju i nivo buke se popne kao pod opterećenjem u Windowsu, iako u Linuxu ne pokrećemo ništa iole zahtevno. To nam se dešavalo sa oba laptopa.
      Baterija od šest ćelija donosi praktično identične autonomije – 6 sati i 10 minuta, odnosno 6 sati i 15 minuta. Sasvim dovoljno, a rekli bismo, i očekivano. Naravno, to je pod Windowsom. Pod Linuxom beležimo pad autonomije od nekih 5-10 minuta, premda to zaista predstavlja tako malu razliku da praktično i nije vredno pomena.
       
      Zaključak U principu, rekli smo sve što treba reći o laptopovima. Karakteriše ih nešto konzervativniji oblik sa istim takvim dimenzijama, podmlađen dizajn sa izmenjivim poklopcima, i razne zajedničke osobine. Hardver je gotovo identičan i tu nije neka stavka razlike kada su računari u pitanju. Generalno, oba računara su vrlo brza i pouzdana, bazirana na mejnstrim platformi u jednom od najbržih izdanja. Dosta memorije, brz četvorojezgarni procesor, solidna grafika niže srednje klase, prostrani hard disk, sve su to garancije da ćete uživati u svakodnevnoj eksploataciji.
       

       
      Ono gde se uređaji diferenciraju jeste nešto bolji dizajn kod 7520 SE modela, kao i – po našem mišljenju najbitnija stavka – Full HD ekran kod tog istog uređaja. Vredi li doplatiti nekih 9000 dinara za to? Naše mišljenje je da vredi. Prosto, ne samo da je 7520 SE bolji po tom kriterijumu od 5520 uređaja, već sam 5520 ne može da se podiči da se u značajnoj meri odvaja od drugih konkurenata, dok sa druge strane, 7520 SE predstavlja jednog od najpovoljnijih laptopova sa Full HD ekranom, što je svakako podatak koji može značiti korisnicima koji koriste svoje računare za nešto ozbiljnije.

      Sa druge strane, postoji i taj Open Source šmek koji Dell uživa kod korisnika zajednice slobodnog softvera. Oni koji žele da koriste Windows će već naći načina da ga lako instaliraju, a tu je i dobro organizovana baza sa drajverima za svaku komponentu ovih računara. Sve u svemu, Dell nudi brze i solidne mejnstrim računare za sve one koji i dalje ne razmišljaju u pravcu ekstravagantnih i bombastičnih laptopova koji teže istanjivanju i ubacivanju nekih novijih tipova komponenti (SSD, na primer), već im treba pouzdan i robustan mejnstrim laptop dobrih performansi.
      Ocena: 88% za 7520 SE, 82% za 5520
      Prednosti: – Veoma dobre performanse – Kvalitet izrade (aluminijum) – Potencijalno dugotrajno atraktivan dizajn zahvaljujući mogućnostima izmene maski – Full HD ekran na 7520 Special Edition modelu – (Uslovno) Linux Ubuntu 10.10 preinstaliran na računaru Nedostaci: – (Uslovno) Linux Ubuntu 10.10 preinstaliran na računaru – Nešto robusniji i masivniji računari – Ekran je mogao biti veće rezolucije (na 5520 modelu) – Prevashodno za konzervativnije korisnike
      Računare na test ustupio PiN Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test