Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Serija XPS (Xtreme Performance System) kompanije Dell već imenom sugeriše o kakvim laptopovima se radi. U ovom slučaju imamo punokrvni Core i7, dosta RAM memorije, veliki disk i GeForce grafiku sposobnu da se izbori sa najnovijim igrama – sve to je spakovano u računar koji, ruku na srce, cenovno nije naročito pristupačan, ali cena nije ni tako visoka kada se uzme u obzir šta se sve dobija za taj novac, pošto su karakteristike računara veoma dobre i on može pružiti puno toga u najraznovrnijim aspektima primene. Ako tu uračunamo i vrlo interesantan dizajn, eto još jednog zanimljivog susreta ovekovečenog u notebook sekciji Benchmark sajta

    Sadržaj

      Ivan Todorović Pod oznakom L502X, na Dellovom sajtu mogu se naći razne varijante ovog računara – Core i5 ili i7, sa i bez 3D ekrana, DVD ili Blu-ray drajv i slično. U našem slučaju radi se o Core i7 varijanti sa klasičnim ekranom i DVD drajvom, što je pomoglo da cena ostane u razumnim granicama. Takođe postoji i izdanje sa devetoćelijskom baterijom koje se prepoznaje o uzdignutom zadnjem delu, zbog dimenzija same baterije. U našem slučaju radi se o šestoćelijskoj varijanti, pa računar zadržava „horizontalnu“ orjentaciju. Inače, ciljnu grupu ovog laptopa nije lako utvrditi – previše je težak da bi služio kao biznis laptop, nema baš toliko snažan hardver da bi izigravao desktop replacement (da nas ne shvatite pogrešno, daleko je od sporog, ali ipak nema diskove u RAID-u ili prejake grafičke čipove kao razni Alienware modeli), a nije ni tako jeftin da bi bio interesantan učenicima i studentima. Ko onda preostaje? Pa, dovoljno brojna publika koja traži (uslovno rečeno) klasičan laptop, ali ne žali novca za nešto bolji hardver. Oni neće biti razočarani.
       

       
      Kao što ste možda uočili u poslednje vreme, noviji laptopovi su počeli da liče kao jaje jajetu. Dell novim modelom ruši ovu tradiciju, pa L502X liči na sve osim na „konfekciju“. Odavno nismo videli laptop sa poklopcem koji nije spojen sa samom ivicom osnove, a kada uzmemo u obzir zaobljene uglove i dijamantski sečenu ivicu ploče koja pokriva prostor oko tastature, možemo samo reći da novi XPS ne izgleda ni nalik bilo kom laptopu sa kojim smo se sreli u poslednje vreme. Da li će vam se ovakav dizajn dopasti, zavisi samo od vas, a mi smo mišljenja da L502X uživo ne izgleda ni najmanje loše. Da ne bude da je samo dizajn na „plus“ strani, moramo reći da se ništa ne može prigovoriti ni kvalitetu izrade. Najveći deo „šasije“ izrađen je od aluminijuma tako da je čvrstina na izuzetnom nivou i nema reči o ugibanju i „krckanju“ kao na jeftinim modelima. Isto važi i za otiske prstiju – na brušenom aluminijumu oni ne ostaju, osim ako za laptop ne sedate direktno iz pekare. Tastatura je klasični čiklet sa nešto mekšim tasterima, dok je raspored sasvim dobar i bez neprijatnih iznenađenja. Odvojeni numerički deo je izostao, ali je zato prostor iskorišćen za postavljanje zvučnika koje potpisuje JBL, poznat po kvalitetnoj audio opremi.
       

      Inače, zvučnici imaju i subwoofer čiji je prorez postavljen sa donje strane računara i obezbeđuje dovoljno jak bas (za ovaj tip uređaja). Iznad tastature je nekoliko diskretno postavljenih indikatora i senzorskih tastera koji aktiviraju određene aplikacije, i to bi bilo sve – nema nepotrebnih detalja već je sve poprilično elegantno i odmereno. Što se tiče tačpeda, i on zaslužuje visoke ocene – površina za kretanje prstom ne iritira jagodice i ne izaziva preskakanje kursora, dok tasteri imaju mek hod, nisu bučni i kvalitetom prilično odskaču od onoga što srećemo na većini laptopova koje smo testirali u poslednje vreme. Sveukupno, tastatura i sve ostalo što se nalazi na njenoj ploči zaslužuje samo pohvale.

      Iako dijagonala ekrana spada u prosek, Dell se srećom (doduše, uslovno rečeno) nije odlučio za već uobičajenih 1366×768 tačaka, već je koristio znatno gušći LCD panel pa rezolucija iznosi celih 1920×1080 tačaka. Ovako visoka rezolucija na relativno maloj dijagonali donela je izrazitu oštrinu slike, mada tekst u Windowsu sa ovoliko sitnim pikselima mnogima može biti teško čitljiv. Dell je to rešio tako što je postavio Windowsova podešavanja na „Large fonts“, zbog čega je rad znatno udobniji, uz minorne anomalije u programima čiji interfejs nije prilagođen skaliranju fontova (u praksi, ništa strašno). Ekran je inače odličnog kvaliteta – jasne boje, dobar kontrast i osvetljenje i široki uglovi gledanja obezbeđuju da gledanje HD filmova na L502X bude potpuno uživanje. Kada se tome pridodaju veoma kvalitetni zvučnici koji pružaju izuzetno jasne tonove i snažan bas, filmofili imaju sve uslove da budu jako zadovoljni ovim računarom, iako se radi o ekranu presijavajućeg „glare“ tipa.

      Neobičan dizajn povukao je i neobičan raspored konektora. Tu su ukupno dva USB 3.0 konektora i jedan hibridni koji služi kao eSATA ili USB 2.0. Prvi od dva SuperSpeed konektora nalazi se s leve strane, drugi je pozadi zajedno sa Ethernet priključkom, HDMI-jem i DisplayPortom, dok se sa desne strane nalaze pomenuti kombinovani eSATA/USB konektor i tri stereo džeka (jedan za mikrofon i dva za slušalice, s tim što jedan od njih služi za digitalni S/PDIF prenos). S obzirom da je ceo dizajn računara neobičan, nema mesta primedbama na raspored priključaka. Ako ništa, ovaj računar ionako deluje kao da je osmišljen da se veći deo vremena koristi na stolu umesto u krilu, tako da ne smeta što će dosta kablova visiti pozadi umesto sa strane. Prigodno je da računar ove cenovne klase ima i snažan procesor. L502X ne razočarava i stiže sa punokrvnim četvorojezgarnim Core i7-2630QM koji pritom podržava tehnologiju HyperThreading, pa se u operativnom sistemu vidi kao osmojezgarac. Ovaj procesor nam je već dobro poznat jer smo ga sretali u nekoliko prethodnih laptopova, pa samo možemo ponoviti da se radi o sjajnom izboru za sve poslove, od profesionalnih programa pa do video igara. Prilikom opterećenja manjeg broja jezgara, ovaj CPU će se automatski overklokovati na 2,9 GHz tako da će grafička karta imati više nego dobru podršku sa procesorske strane.
       

      Dell XPS L502X

      Ekran

      15,6“, 1920 x 1080, glare, LED osvetljenje

      Procesor

      Intel Core i7-2630QM 2,0 GHz (do 2,9 GHz Turbo Boost), 6MB L3 keša, četiri jezgra, osam threadova

      Grafika

      Intel HD 3000 Graphics, NVIDIA GeForce GT 540M (2 GB GDDR3, 96 CUDA, 16 ROPs)

      Sistemska memorija

      6 GB DDR3 1333 MHz

      Hard disk

      WD Scorpio Black 750 GB (SATA 3Gbps, 16 MB keša, 7200 obrtaja)

      Optički uređaj

      Optiarc DVD RAM

      LAN, bežične konekcije

      Realtek 1Gbit Ethernet, Intel 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0, Intel WiDi

      Konektori

      2 x USB 3.0, USB/eSATA kombo, HDMI, DisplayPort Ethernet, 2 x headphone out, 1 x microphone in, čitač kartica

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium 64-bit Service Pack 1

      Masa

      2,78 kg (sa šestoćelijskom baterijom)

      Dimenzije

      265,4 x 381 x 32,2-38,2 mm

      Cena

      Oko 1050 evra

      Garancija

      3 godine

       
      Za sliku se brine Nvidijina tehnologija Optimus, koja dozvoljava da istovremeno budu aktivni i odvojeni GeForce čip i integrisano grafičko jezgro Intel HD Graphics u okviru samog procesora, u zavisnosti od izabranog naponskog režima ili ličnog izbora korisnika. Naime, u ranijim verzijama drajvera, isti je automatski aktivirao jedno od dva grafička jezgra zavisno od toga da li je računar povezan na struju ili radi na bateriju, kao i da li je izabran režim niske potrošnje ili visokih performansi. To je u praksi uglavnom funkcionisalo kako treba, ali se ponekad dešavalo da određene aplikacije uporno koriste Intel HD jezgro umesto GeForce grafike. Kako više ne bi bilo ovakvih problema, desnim klikom na EXE fajl sada imate komande za pokretanje programa koristeći jezgro po izboru, pa pomenutih problema više neće biti.

      Što se tiče ugrađenog GeForce čipa, on je brzinski negde između GeForce GT 440 i GTS 450 za stone računare, što neće nikog oboriti s nogu ali je sasvim dovoljno za igranje najnovijih igara u nešto nižim rezolucijama. GeForce raspolaže sa čak dva gigabajta sopstvene memorije, što naravno nimalo ne utiče na performanse u odnosu na (recimo) 512 MB, ali jako lepo izgleda na papiru u specifikacijama. Inače, sam ekran laptopa ne podržava stereoskopski 3D prikaz, ali je tu HDMI port u verziji 1.4, tako da će GeForce bez problema reprodukovati 3D Blu-ray filmove na adekvatnom televizoru. Jedino što kvari ovaj podatak je prisustvo običnog DVD uređaja umesto Blu-ray čitača u ovom modelu. Kad smo kod reprodukcije HD videa, ovde je ugrađena i tehnologija Intel WiDi (wireless display) kojom se video može bežično prebacivati do televizora opremljenog odgovarajućim adapterom. Podržan je 1080p transfer, ali ne i DRM-zaštićeni video, ali ponovo, ovaj model nema Blu-ray plejer tako da originalne Blu-ray filmove ovde ni nećete moći da gledate, već samo takozvane „ripove“. Preostali hardver je impresivnih karakteristika, pa tu imamo celih 6 GB DDR3 memorije, veliki i brz disk na 7200 obrtaja kao i ugrađeni Bluetooth 3.0 modul koji će značiti mnogim korisnicima u pokretu. Ukratko, jako lepo izbalansirana hardverska konfiguracija bez neprijatnih „najslabijih karika“.

      Uz XPS se ne dobija nikakva specijalna aplikacija za naponski menadžment, ali je tu prečica iznad tastature (sa slikom zupčanika) kojom se aktivira Windows Mobility Center, koji je Dell obogatio nekolicinom korisnih opcija za podešavanje Bluetooth-a, wirelessa, touchpada i funkcijskih tastera. Ovakvo rešenje nalazimo znatno prigodnijim od samostalnih aplikacija, tako da beležimo još jedan plus ovom računaru.

      O Intelovoj mobilnoj platformi Huron River do sada smo ispevavali samo hvalospeve, ali sa razlogom, jer trenutno nema boljeg rešenja za one koji traže i brzinu i umerenu potrošnju. Na Dellovom prenosniku Huron River naročito blista – inženjeri su odlično izveli ventilaciju, a u kombinaciji sa aluminijumskim kućištem koje ima i ulogu rashladnog tela, računar će i pri visokom opterećenju biti tek mlak, dok je nivo buke daleko od iritantnog. Ako se (s razlogom) ježite na pomisao kupovine laptopa pored koga postaje neprijatno sedeti ako se pusti bilo kakav „teži“ program, budite bez brige jer L502X takvih problema jednostavno nema. Što se tiče baterije, rezultati i nisu tako impresivni, ali treba uzeti u obzir snagu ugrađenog hardvera. Uglavnom, pametnim balansiranjem potrošnje može se izvući sasvim dovoljno časova rada pri jednom punjenju, a napomenimo da postoji i verzija laptopa sa devetoćelijskom baterijom, s tim što je ona nešto većih gabarita. 

      Dell XPS L502X

      PC Mark Vantage – Score

      8.589

      PC Mark Vantage – Memory

      5.275

      PC Mark Vantage – Gaming

      6.783

      PC Mark Vantage – Productivity

      7.328

      PC Mark Vantage – HDD

      5.204

      Cinebench 11.5 – OpenGL

      25,11 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering

      4,00 pts

      7-Zip 9.20 kompresija/dekompresija

      11.856 / 124.089 kB/s

      NucleaRUS 2.0

      16.796

      wPrime (32M)

      17,46 s

      3Dmark Vantage (high preset) CPU / GPU

      14.054 / 2.492

      Resident Evil 5 (1920×1080, high)

      30,5 fps

      HDTune HDD average transfer

      100,4 MB/s

      HDTune HDD access time

      17,3 ms

      Battery Eater min/max

      59m / 6h 18m

       
      S obzirom da su softverski problemi sa 64-bitnim Windowsom sada davna prošlost, ne iznenađuje njegovo prisustvo i na laptopovima koji imaju dosta manje memorije od XPS-a. Jako lepo od Della je i što je uključio fabrički presovane DVD-ove sa imidžom operativnog sistema, što nam se dosta više dopada od skrivene „restore“ particije na hard disku (pošto, jelte, i hard disk može potpuno da otkaže). Nije se štedelo ni na drugom softveru, pa je tu disk sa svim potrebnim drajverima za računar, kao i punokrvni Office 2010 Home and Student Edition. Za borbu protiv malicioznog softvera brine se nesrećni McAfee koji je preterano napadan i bez ikakvog pitanja briše sve što mu se učini iole sumnjivim, a to nam se uopšte ne dopada. Ipak, biznis korisnicima kojima je bezbednost podataka primarna ovo verovatno neće smetati, niti će gubiti vreme na analiziranje potencijalno problematičnih fajlova sa Interneta.
       

       
      Od ostalog softvera tu je Zinio Reader 4, e-reader aplikacija zasnovana na platformi Adobe AIR, zatim Skype, kao i brojni Dellovi programmi koji pokrivaju dosta poslova, od pravljena bekapa pa do organizovanja i uživanja u multimedijalnom sadržaju, što je objedinjeno u paket Dell Stage. Sveukupno, softverska podrška ovog računara je na visokom nivou, a opterećenje sistema je znatno manje nego na nekim modelima drugih proizvođača koji su prosto zagušeni nepotrebnim softverom.

      Kako zaokružiti priču o ovom laptopu? XPS L502X nema nijednu konkretnu manu koja bi nekoga apsolutno odbila od kupovine. Nešto veća masa je uslovno rečeno nedostatak, ali smo na to spremni da zažmurimo jer nema nedostataka koji nas znatno više iritiraju, poput buke, pregrevanja i loše tastature (od čega nisu operisani ni znatno skuplji laptopovi). Što se tiče kvaliteta izrade, ekrana i ugrađenog hardvera, ovaj Dell zaslužuje najvišu ocenu, a ako razmišljate o kupovini, preporučujemo da ga prethodno dobro „opipate“ u prodavnici kako biste utvrdili da li možete da pređete preko skoro tri kilograma koliko teži ovaj računar.  
      Ocena: 90%
      Prednosti: – Brz procesor i hard disk, dosta memorije, GeForce grafika – USB 3.0 konektori – Slabo zagrevanje i buka pri velikom opterećenju – Sjajan kvalitet izrade – Veoma dobar ekran i zvučnici Nedostaci: – Nešto veća masa Notebook za testiranje ustupio PiN Computers.  
      /tr 2 x USB 3.0, USB/eSATA kombo, HDMI, DisplayPort Ethernet, 2 x headphone out, 1 x microphone in, 206PC Mark Vantage – Memorya href=br /

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test