Dell XPS M1330

Dell XPS M1330

Značaj proizvođača računara kakav je Dell nije potrebno posebno predstavljati. Ovaj džin nije na naše tržište slao krem svojih proizvoda, već su se u prodavnicama mogli nabaviti uglavnom pristupačni modeli najjeftinijih serija, prevashodno biznis orijentacije. Da li se to polako menja, između ostalog nakon što je angažovan nov distributer? Pred nama je jedan od svetskih prolećnih hitova – XPS M1330

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Dell XPS M1330

      U nomenklaturi kompanije Dell, proizvodi sa oznakom XPS predstavljaju vrhunske uređaje namenjene korisnicima koji od svojih računara žele nešto više, da ne kažemo samo najbolje. Kada je pre nekoliko meseci najavio nove serije notebook računara XPS serije, kao i njihove specifikacije, Dell je izazvao buru reakcija, prevashodno pozitivnih, i stvorio neku vrstu atmosfere grozničavog iščekivanja na nove uređaje. Jedan od tih je upravo predmet našeg testa. Kao i uvek, pažnju podjednako privlače najsnažniji, ali i najmobilniji računari u serijama. Radi se o veoma iščekivanom XPS M1330 laptopu, dijagonale 13.3 inča, jednom od retkih uređaja ovih dimenzija koji poseduje diskretan grafički čip. Specifičan dizajn za koji je bilo jasno već po prvim reakcijama da je potpuno osvojio kupce, ekrani sa LED pozadinskim osvetljenjem – i štedljiviji i bolji – te obećanja o kvalitetnim materijalima i vrhunskoj izradi – sve je to isporučeno u M1330 notebook računaru, koji privlači pažnju i dizajnom i performansama. Određeni problemi u proizvodnji, koji su uslovili blago pomeranje rokova za dolazak ovih uređaja na svetska tržišta, kao da su samo podstakli „glad“ za novim XPS-ovima. Pored toga, valja istaći i sve veću popularnost 13.3“ formata. Ovakvi računari su očito prepoznati kao solidan izbor od strane korisnika kojima treba veći stepen mobilnosti, ali bez preteranih kompromisa u vezi sa snagom računara ili njegovom upotrebljivošću (na primer, neophodna je kvalitetna tastatura sa dovoljno velikim tasterima). Usled toga, sve više kompanija se bori za ovu klasu, te viđamo pravi bum kvalitetnih rešenja ovog formata najpoznatijih proizvođača. Konačno, treba imati u vidu i izuzetno povoljnu cenu koju imaju uređaji ovog tipa, uostalom kao i XPS M1330. Nekada su oni bili pozicionirani u daleko višu cenovnu klasu, dok danas „ne udaraju toliko po novčaniku“, što je takođe faktor koji utiče na popularnost određene klase proizvoda.

       

       

      Notebook na testu – Dell XPS M1330

      Pakovanjem uređaja smo u prvi mah bili poprilično iznenađeni. Delovalo nam je nemoguće da je toliko pakovanje potrebno za jedan 13.3-inčni notebook računar. Srećom, sve je ubrzo postalo jasnije – toliko pakovanje je neophodno da bi se isporučila sva dodatna oprema. Dell nije štedljiv kada su u pitanju računari viših klasa, što se pokazuje i ovog puta. Uz laptop se dobija torba „za pod mišku“, USB modem koji potpisuje kompanija Conexant, Creative slušalice relativno solidnog kvaliteta (sa delom koji ide direktno u uvo i izoluje pozadinsku buku), daljinac sa Media Center tasterima koji staje u ExpressCard slot, strujni adapter, kabl za modem, diskovi sa programima i operativnim sistemom (tačnije, diskom za restore operativnog sistema), kao i multifunkcionalna torbica u kojoj se nalazi više pregrada, specijalni slotovi za čuvanje optičkih medija, krpica za brisanje i obimno uputstvo.

      Uputstvo je svojevrsna knjiga koja ima gotovo 200 strana i u kojoj se mogu naći razne korisne informacije u vezi sa konkretnim računarom, ali i globalno u vezi sa kompjuterima. Eh, kada bi svaki proizvođač isporučivao ovako nešto uz svoje notebook računare… Gornja površina laptopa je crvene boje (računari su dostupni i plavoj i crnoj boji), a u sredini se nalazi simbol kompanije Dell. Iako je prilično jednostavan, dizajn XPS M1330 računara je vrlo specifičan i dopadljiv, sa dve uspravne linije na bokovima poklopca računara. Poleđina i bokovi su uglavnom crni, sa izuzetkom jedne metalik sive linije. Na prednjoj strani se nalaze audio konektori, indikatori rada i čitač memorijskih kartica, dok sa zadnje strane nema ničega, osim otvora za hlađenje. Sa desne strane se nalaze ExpressCard slot, prekidači za (de)aktiviranje WiFi i Bluetooth konekcije, slot-in DVD pisač i jedan USB 2.0 konektor. Na levoj strani su smešteni priključak za strujni adapter, VGA i HDMI izlazi, LAN konektor, još jedan USB 2.0 port i FireWire priključak.

      Unutrašnjost je pretežno metalik sive boje, koja karakteriše postolje za dlanove, touchpad, tastaturu, kao i dve linije bočno od ekrana, nešto slično kao sa spoljne strane poklopca. Touchpad je veoma dobrog kvaliteta. Iako tasteri „na prvu“ možda deluju pomalo mekano na dodir, sve funkcioniše besprekorno. Podržava horizontalni i vertikalni skrol, premda je šteta što nije malo većih dimenzija. Iako ovo nije veliki notebook, vidi se da ima prostora za veće dimenzije touchpad-a u svim pravcima. Tastatura je vrlo dobra. Tasteri su odlični, prijatni pod prstima i dovoljno čvrsti, ugibanje je minimalno. Sa dimenzijama tastera nije bilo kompromisa, pa tako imamo situaciju da tastatura ide praktično skroz do ivica računara. Enter taster je veliki, a i Space taster je takođe dovoljno velikih dimenzija. Ispod kursorskih tastera nalazi se skener otisaka prstiju. Iznad tastature su, s leva na desno, XPS logo i oznaka modela (M1330), taster za pokretanje Dell MediaDirect aplikacije, indikatori rada, taster za paljenje računara, kao i više multimedijalnih tastera osetljivih na dodir, uključujući i onaj za izbacivanje diskova iz optičkog drajva. Iznad ovog dela, a ispod ekrana se nalaze zvučnici. Iznad ekrana je web kamera rezolucije 0.3 megapiksela sa mikrofonom.

      Računar je baziran na  Intel PM965 čipsetu. Poseduje Intel Core 2 Duo T7250 procesor koji radi na 2 GHz, ima 800 MHz FSB i 2 MB L2 keš memorije, te je kao takav već u samom startu naizgled spreman da se uhvati u koštac sa brojnim izazovima. Raspolaže sa 2 GB DDR2 667 MHz memorije, te hard diskom kapaciteta 160 GB (od čega je nešto manje od 10 GB rezervisano za recovery particiju). Računar poseduje već pomenuti 13.3“ ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem rezolucije 1280 x 800 piksela, a našlo se mesta i za diskretnu grafiku, što nije tako česta pojava u računarima ovog tipa – štaviše. Radi se o GeForce 8400M GS rešenju. Takođe, uređaj poseduje DVD pisač slot-in tipa, a ne možemo poreći da ovakva naprava daje specifičnu elegantnu notu. Kada je izbor konektivnosti u pitanju, treba reći da M1330 podržava WiFi i Bluetooth, uz standardno prisutni Gigabit Ethernet, ali ne i Draft N standard za bežično povezivanje. Takođe, raspolaže sa svega dva USB porta. Istina je da je ovo delimično nadoknađeno prisustvom FireWire priključka, ali smo mišljenja da se ipak moglo naći mesta za još jedan USB port. Ne smemo zaboraviti ni HDMI port, pomoću kog je moguće sliku i zvuk lako i brzo izbaciti preko jednog kabla na eksterni uređaj – televizor ili monitor…Takođe, dodatni stepen zaštite podataka dolazi u vidu skenera otisaka prstiju.

       

      Računar poseduje Windows Vista Home Basic operativni sistem. Uz njega se isporučuje nekoliko aplikacija, među kojima se naročito ističe Dell MediaDirect 3.5 softver. On služi kao svojevrsni multimedijalni centar i odatle korisnici mogu upravljati reprodukcijom sadržaja svog računara. Utisci o radu su uglavnom pozitivni, uz par uočenih mana. Najpre o pozitivnim stvarima. Sistem je izuzetno živahan, što se uostalom i očekivalo. Tastatura je u praksi izuzetno dobro rešena, iz već pomenutih razloga, a multimedijalni tasteri ostavljaju plavi trag nakon pritiskanja, prijatan za videti. Ekran je zaista odličan. Poseduje sjajni premaz, ravnomerno pozadinsko osvetljenje, dobre uglove gledanja i preciznu matricu, što je sve preduslov za dobre performanse. Pogledajte i dva kratka videa koji smo prilikom testiranja snimili za vas:

      Hard disk je prilično brz i postiže veoma dobre rezultate, ali katkad ume da se čuje i “klik”, slično ranijim generacijama Maxtor diskova. Ovaj mali disk svakako raspolaže odličnim performansama, koje su fantastične za računar ovako malih dimenzija. Istina, stepen zagrevanja je nešto viši nego što bismo voleli, naročito na naslonima za dlanove. Do ovoga verovatno dolazi usled hard diska koji je upravo pozicioniran ispod levog dela naslona, kao i (nagađamo) grafičkog čipa i snažnih komponenti ugrađenih u ipak malu formu. Moramo da se zapitamo i oko poente diskretne grafike u ovakvoj mašini. Iako je GeForce 8400M GS nesumnjivo bolje rešenje od bilo kog tipa integrisane grafike, kada su cifre koje ilustruju performanse u pitanju, stvar postaje drugačija i kada se sve posmatra sa aspekta (dodatnog) zagrevanja, koje uslovljava i nešto brži rad ventilatora, odnosno viši nivo buke koji emituje računar. Tokom vrelih letnjih dana, dodatna toplota ne prija jagodicama prstiju, a često ni uhu, mada se sve može rešiti notebook “kulerom” kakve proizvodi CoolerMaster (Notepal), a u klimatizovanom prostoru, ovaj mališa će se i manje zagrevati. Istina, ni sa GeForce 8400M GS se nećete naigrati, a akceleracija video sadržaja visoke definicije nema poente bez odgovarajućeg optičkog drajva koji bi podržavao Blu-ray filmove, iako mnogi korisnici sve u sve većoj meri prikupljaju X.264 i drugačije enkodovane Blu-ray “ripove”. Optički drajv ispušta prilično visok nivo buke prilikom ubacivanja ili izbacivanja diska.
      Autonomija računara je na visokom nivou. Uz laptop dolazi šestoćelijska litijum-jonska baterija. Uređaj izdržava oko 2 sata i 50 minuta, a sa drastičnijim zatamnjivanjem ekrana i još nekim uštedama (koje su ipak škodile upotrebljivosti računara – na primer, niko ne želi da zatamni ekran do te mere da čitanje sa njega postaje strahovit napor) smo uspevali da dobacimo i nešto preko 3 sata.

      Specifikacija:

       

      Dell XPS M1330

      LCD

      13.3″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T7250

      Brzina procesora

      2.0 GHz, 2 MB L2, FSB800

      Grafika

      Nvidia GeForce 8400M GS

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      WDC WD1600BEVT-75ZCT0 (160 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      Matshita DVD+-RW UJ-857G ATA

      Modem

      Eksterni u pakovanju, Conexant RD02-D400

      LAN

      Broadcom NetLink Fast Ethernet

      Wireless LAN

      Intel PRO/Wireless 3945ABG, Bluetooth

      Konekcije

      2 x USB 2.0, HDMI,  D-sub out, Firewire, RJ-45, RJ-11, ExpressCard/54, ExpressCard/34, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Windows Vista Basic

      Softver

      Roxio Creator, McAfee Security, Creative Media Source 5, Adobe Reader 8, Dell MediaDirect 3.5

      Težina

      1.8 kg

      Dimenzije

      318x238x23 mm

      Cena

      1120 evra

      Garancija

      12 meseci

      Rezultati testova

      Dell XPS M1330

      PCMark 05

      Score

      4534

      CPU

      5135

      Memory

      4225

      HDD

      4309

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      2142/3605

      NuclearMC

      6236

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      18262/12836

      Multimedia

      110297/59888

      Memory Bandwidth

      4051/4078

      Multicore Efficiency

      5494 MB/s, 47 ns

      HDDDrive Index

      472 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      3289

      CPU score

      9934

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      51.7 MB/s

      Access Time

      17.3 ms

      Burst Rate

      60.0 MB/s

      CPU Usage

      5.5%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      83 min 5 sec

      Rezime

      Dell XPS M1330 notebook poseduje pozitivne strane, kao i par mana, koje u zavisnosti od vaših preferenci u vezi sa korišćenjem računara mogu biti odbačene kao mizerne, ali na koje nam je dužnost da vam ukažemo pažnju. Sigurno je da se radi o računaru neobično prijatnog dizajna, prilikom čije izrade su korišćeni kvalitetni materijali. U njega su stavljene komponente koje privlače pažnju svojom posebnošću, bilo na globalnom nivou, bilo posmatrano na nivou ove klase. Retko koji uređaj ovog tipa poseduje diskretnu grafiku, a treba pomenuti i solidnu platformu u globalu. Rezultat svega toga su odlične performanse notebook-a, kakvima malo koji 13.3“ laptop može da se podiči, a sve to uz izuzetno primamljivu cenu. Sa druge strane, postoje i manje zamerke, koje nekima mogu puno značiti. Odluka je na vama, kao i uvek.

       

      Performanse

      9

      CPU

      4

      Grafika

      3

      Hard disk

      2

      Autonomija

      9

      LCD panel

      8

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      16

      Dizajn

      8

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      4

      Softver

      2

      Garancija

      3

       

       

      UKUPNO POENA:

      53

      Prednosti:

      – Dobre performanse
      – Odličan ekran
      – Dizajn
      – Cena
      – Dobra tastatura
      – Fantastična dodatna oprema

      Nedostaci:

      – Zagrevanje
      – Samo dva USB porta

      Notebook na test ustupio DirectLink.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test