Fujitsu LifeBook PH530, Intel ULV platforma nove generacije

Fujitsu LifeBook PH530, Intel ULV platforma nove generacije

Taman kada smo se zapitali šta se dešava sa ultra-prenosivom kategorijom računara, iz Fujitsu-a je stigao izuzetan uređaj vrlo interesantnih karakteristika. Pred nama je LifeBook PH530, 11,6-inčni notebook koji pleni dizajnom i kompaktnošću, a da li može i performansama u svojoj kategoriji? Kompanija Fujitsu novom serijom ultra-prenosivih notebook računara cilja upravo ovaj segment. Model PH530 ima sve što je potrebno. Stil, kvalitet iz

    Sadržaj

       

      Filip Majkić

       Biznis, idealna mušterija. Kompanija Fujitsu novom serijom ultra-prenosivih notebook računara cilja upravo ovaj segment. Model PH530 ima sve što je potrebno. Stil, kvalitet izrade, solidne tehničke karakteristike, pa i performanse. Radi se o vrlo simpatičnom modelu, koji “omogućava poslovnim ljudima da putuju, rade i komuniciraju sa stilom”, što bi se reklo. U svakom slučaju, činjenica je da je računar veoma moderno dizajniran i da u tom smislu prati trendove postavljene u proteklih nekoliko godina. Glossy površine, maksimalno istanjivanje koliko je god moguće, pri čemu se vodilo računa da se ne pretera i da se ne ode u drugu krajnost, odnosno da se ne naruši osnovni dizajn karakterističan za poslovne računare. No, najbitnija je svakako forma. Ovaj računar je 11,6-inčni, mališan koji sasvim sigurno može da učini mnogo, prvenstveno zahvaljujući najnovijoj generaciji ultra-low-voltage platforme kompanije Intel, odnosno prisustvu štedljivog procesora.

       

      Fujitsu LifeBook PH530 karakteriše poklopac crne boje visokog sjaja, sa svetlucavim elementima koji prelamaju svetlost i koji oplemenjuju estetski utisak. Ovakva boja je primenjena i u unutrašnjosti, na naslonima za dlanove, te bočnim delovima (levo i desno od tastature). Veliki, novi logo se izdvaja na gornjoj površini kao dominantni element, a svojim izgledom (veoma nalik na “oborenu osmicu”, odnosno simbol beskonačnosti) svakako može da privuče pažnju. Unutrašnjost je takođe potpuno crna. Osim tri siva tastera (levi i desni tasteri tačpeda, taster za paljenje), sve ostalo se “utapa”, gotovo poput monolita iz Odiseje.

      Tačped je prilično malih dimenzija, što je i razumljivo. Ipak, male dimenzije nisu uticale da Fujitsu odustane od jedne od svojih standardnih tehnologija koje se implementiraju na poslovne (i ne samo na njih) računare. Tastatura otporna na prolivanje tekućina je i dalje tu! Tasteri su nešto manje površine, što je sasvim razumljivo, jer je morala cela tastatura da stane u ovako malom pakovanju. Jedva čekamo da vidimo šta dolazi “ispod haube”, imajući u vidu gromoglasne najave nove ultra-low-voltage generacije iz kompanije Intel. Pogledajmo šta nam ona donosi, odnosno kakav hardver karakteriše PH530 računar. Svakako da očekujemo vrlo dobru autonomiju u krajnjoj instanci…

      Hardver, specifikacija

      Hardver računara je baziran na ULV varijanti Intel Calpella mobilne platforme. Osnovu iste i dalje čini dobro poznati HM55 čipset u kombinaciji sa Arrandale 32-nanometarskim procesorom. U konkretnom slučaju, PH530 koristi Intel Core i3 330UM. Reč je o vrlo štedljivom procesoru, niskog radnog takta, baziranom na mobilnoj verziji Nehalem arhitekture. Radni takt iznosi 1,2 GHz, a radi se o dvojezgarnom procesoru sa 3 MB keš memorije. Kako je podržan Hyper-threading, fizička jezgra nude mogućnost simultanog obrađivanja četiri thread-a. Nije podržan Turbo režim, pa tako procesor nije u stanju da se automatski overklokuje u određenim situacijama. Maksimalna toplotna disipacija je deklarisana na 18 W, što je otprilike polovina standardne disipacije na “klasičnim” mobilnim procesorima (35 W). Nisko zagrevanje je jednostavno neophodno da bi se dobila mašina koja može da funkcioniše bez problema sa ovakvim formatom. Grafički čip je integrisan u samom procesoru (Intel HD grafički čip)., i njegov radni takt se šeta od 166 do 500 MHz. Kako radni takt Intel HD grafike u moćnijim procesorima varira od 500 do 667 MHz, jasno je da je i ovde načinjen iskorak kako bi se uštedeo još koji vat…

      Specifikacija:

      Fujitsu LifeBook PH530

      Ekran

      11,6″, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i3 330UM, 1,2 GHz

      Čipset

      Intel HM55

      Grafika

      Intel HD (integrisana u CPU)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, Fujitsu)

      Optički uređaj

      Nema

      LAN, Bežične konekcije

      10/100 LAN, 802.11b/g/n, UMTS/3G, Bluetooth

      Konektori

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, audio konektori, 4-u-1 čitač kartica (SD/MS/MS Pro/MMC), web kamera 1,3 megapiksela

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      1,4 kilograma

      Dimenzije

      285 x 209 x 25.4 milimetara

      Cena

      750 evra

      Garancija

      1 godina

      Računar sa našeg testa je koristio 4 GB DDR3-1066 sistemske memorije. Interesantno je da je sempl na našem prikazu imao 4 GB memorije, dok je na kutiji, pa i na samom sajtu Fujitsu-a, eksplicitno stajalo da bi u mašini trebalo da budu 2 GB memorije. Ekran ima dijagonalu od 11,6 inča, te radnu rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Takođe, ima LED pozadinsko osvetljenje, te refleksivni premaz visokog sjaja, odnosno radi se o glossy ekranu. Hard disk ima kapacitet od 320 GB i u pitanju je disk kompanije Fujitsu, “domaća radinost”. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku, sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optičkog uređaja nema, ali je Fujitsu osmislio nešto što bi donekle trebali da zameni DVD RW. Reč je o ODD Sharing funkciji, koja korisnicima obezbeđuje mogućnost nadoknade optičkog drajva, time što je omogućeno lako povezivanje preko mreže i posebne aplikacije sa drugim računarom i korišćenje njegovog optičkog drajva. Krajnjem korisniku možda i ne znači previše, ali ova funkcija može biti značajna u preduzećima, gde ima računara na svakom koraku.

      Fujitsu LifeBook PH530 ima tri USB 2.0 porta, te 10/100 LAN, Bluetooth, Sierra Wireless Gobi 2000 (UMTS), kao i WiFi Draft N konekcije. Takođe, ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, preko koga je moguće direktno izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Za zvuk, kada ga već pominjemo, je zadužen Realtek ALC269Q-VB5 čip. Tu su i čitač kartica 4-u-1 tipa koji podržava SD/MS/MS Pro/MMC formate, web kamera rezolucije 1,3 megapiksela, kao i audio priključci. Fujitsu LifeBook PH530 stiže sa Windows 7 operativnim sistemom, u Professional ili Home Premium varijantama. Model sa našeg testa je došao sa Windows 7 Home Premium operativnim sistemom.

      Rezultati testova

      Nešto slabiji rezultati u odnosu na standardne platforme su za očekivati kada govorimo o ULV mašinama, pa je tako i ovog puta. Razlozi su vrlo jasni – značajno niži radni taktovi. Dobijene brojke možete videti ispod. Zanimljiv je značajno slabiji rezultat od očekivanog u PC Marku u HDD sekciji iz pomalo nejasnih razloga. Test smo ponovili i dao je isti rezultat, dok drugi testovi ne daju nikakvih indikacija da je disk sporiji od standardnih 2,5″ diskova.

      Fujitsu LifeBook PH530

      PC Mark Vantage – Score

      2627

      PC Mark Vantage – Memory

      1369

      PC Mark Vantage – Gaming

      1784

      PC Mark Vantage – Productivity

      2434

      PC Mark Vantage – HDD

      1599

      Cinebench 10- OpenGL

      915

      Cinebench 10 – CPU rendering

      3108

      NucleaRUS

      4506

      wPrime (32M)

      41,231 sec

      HDTune HDD average transfer

      54,7 MB/s

      Autonomija

      5h 40min

      Utisci

      Polazni utisak kod ULV mašina jeste kakav je nivo performansi koje pružaju, odnosno kakve performanse možete očekivati od štedljive platforme. Dobra vest je da, prema očekivanjima, ULV platforma nove generacije donosi pomak u odnosu na prethodnu, možda ne toliko značajan kada se izrazi u procentima, ali opet sasvim dovoljan da se platforma okvalifikuje kao vrlo respektabilna. Hardverska snaga je taman toliko poboljšana da je ostvaren potpun komfor u radu sa više aplikacija istovremeno. Uz nesmetan rad u Office-u, razmenjivanju mailova i sličnom, možete očekivati i sasvim pristojne multimedijalne performanse. Full HD slika je nešto sa čime se PH530 vrlo lako izbori, što daje visok nivo upotrebljivosti ovom dopadljivom računaru ne samo kada je o poslovnim korisnicima reč, već i za kućne korisnike. Windows Experience Index ima ocenu od 3,2, odnosno po segmentima 4,1 za CPU, 5,1 za memoriju, 3,2 za 2D grafiku, 3,4 za 3D grafiku, te 5,8 za disk.

      BrilliantView ekran je – rekli bismo – tipičnih karakteristika. Odnos strana je 16:9, rezolucija je 1366 x 768, reprodukcija boja je solidna, uglovi gledanja takođe nisu loše (pri čemu je vertikalni nešto ranjiviji, po tradiciji), prikaz je živahan. Osvetljenje i kontrast su takođe na visokom nivou, a radi se o glossy ekranu. Tastatura je veoma dobra. Hod tastera je srednji, i iznosi dva milimetra. Tasteri su solidni i kucanje je relativno prijatno, a nakon navikavanja postaje sve bolje. Naravno, na numerički deo tastature možete da zaboravite, ali je zato tu veliko Enter. Naših slova nema. Primetili smo da je potrebna nešto veća aktivaciona sila da bi tačped registrovao komandu, što može da bude problematično naročito ako preko njega pokušavate da napravite dupli klik. Tačped možete i disejblovati, što je standardna funkcija. Što se zvuka tiče, nemojte očekivati previše. Ovde je on na rudimentarnom nivou.

       

      LifeBook PH530 se isporučuje sa šestoćelijskom baterijom od 63 Wh, odnosno 5800 mAh. Fujitsu vrlo ambiciozno najavljuje da je moguće ostvariti autonomiju od gotovo 9 sati! U praksi, rezultati su nešto skromniji, ali i dalje veoma, veoma dobri. Kako vam zvuči gotovo šest sati autonomije? Mi smo “terali” laptop na 5 sati i 40 minuta, što je rezultat za svako poštovanje. Bateriju biste mogli dodatno produžiti kroz drastično zatamnjivanje ekrana, isključivanje WiFi-ja i slično. Kultura rada je odlična i nemamo ni najmanjih primedbi. Mašina je nečujna, nema značajnih izvora buke, što smo i očekivali. Garancija na laptop je godinu dana. Detaljne informacije o garanciji i garantnoj politici možete pronaći na ovoj stranici.

      Rezime

      PH530 je odličan notebook! On spada u tako reći pero-laku kategoriju računara, koja je izuzetno pogodna za prenošenje, a pri tome nudi sasvim solidan nivo performansi za različite vidove primena. Ono što nam deluje donekle diskutabilno jeste orijentacija računara. Dokaz da Fujitsu pravilno razmišlja jeste pozicinioranje LifeBook PH530 računara prema consumer segmentu, iako i dalje ova mašina može da ispunjava potrebe biznis korisnika i krajnjih korisnika. Sa raskošnim eksterijerom, glossy ekranom i bez preterano značajnih opcija za povezivanje, koje su poslovnim korisnicima ponekad jako bitne (na primer, ExpressCard slot nedostaje), nismo sigurni da će preduzeća gledati toliko pozitivno na njega. Sa druge strane, možda je to i dobro, jer su “obični” korisnici dobili vrlo, vrlo zanimljiv izbor. Mali, a dovoljno moćan za veliku većinu potreba. PH530 je odlična mašina i sa te strane Fujitsu je odradio odličan posao i stvorio balans koji će možda i više odgovarati krajnjim korisnicima nego preduzećima. Da li ćete na to gledati kao na manu ili pozitivnu osobinu, vaš je izbor.

       

      Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji  i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora. Fujitsu LifeBook PH530 je jednostavno odlična jedanaestica, bez obzira da li se gleda iz ugla biznis ili consumer korisnika.

      Ocena: 88%

       

      Prednosti:

      – Odličan dizajn
      – Solidne performanse za ULV mašinu
      – Odlična kultura rada
      – Sjajna autonomija

      Nedostaci:

      – Samo jedna godina garancije
      – Ne podržava Gigabit LAN, već samo 10/100
      – (Uslovno) U consumer segmentu bi, nagađamo, prolazio još bolje nego u biznis segmentu

      Notebok na test ustupio Fujitsu.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test