Fujitsu LifeBook UH572

Fujitsu LifeBook UH572

Još jedan dan, još jedan ultrabuk. Međutim, ovaj ultrabuk nosi oznaku Made in Germany. Da se radi o proizvodu koji je zaista dovoljno drugačiji od konkurencije sugeriše mnogo stvari, a pre svega potpis kompanije Fujitsu Technology Solutions (ili kraće i krajnjem korisniku razumljivije - samo Fujitsu), japanskog giganta koji ne odustaje od svoje formule i orijentacije. Evropski laptopovi za evropske korisnike, sa prevashodnom orijentacijom prema biznisu. Pogledajmo šta donosi model UH572, novi dragulj njihove LifeBook serije

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Fujitsu se priključuje velikoj larmi na ultrabuk tržištu, nešto kasnije od velikog broja konkurenata, ali što bi se reklo – bolje ikad nego nikad. Novajlija ima šta da obeća i da ponudi. Sa jedne strane, poznato je da Fujitsu insistira na poslovnim korisnicima kao svojoj primarnoj ciljnoj grupi, sa čime idu i određeni standardi po pitanju kvaliteta izrade i specifične osobine računara. Dosta toga se može zateći i prepoznati na modelu koji je danas na našem testu, uređaju LifeBook serije, sufiksa UH572.

      Naš primerak je stigao kao sempl kompanije Fujitsu. Nažalost, nismo konkretan model našli u prodaji, i utisci koje ćete čitati su generalnog tipa, bez našeg procenjivanja cenovne kategorije ili odnosa naspram drugih konkurentskih modela glede tržišnog pozicioniranja. Naš model dolazi sa 128 GB SSD-om, kao i još jednim SSD-om od 32 GB za…keširanje? Ovu neusaglašenost objašnjavamo time što su semplovi bili izrađivani po jedinstvenom kalupu, pa su potom uređajima sa hard diskovima naknadno stavljani SSD-ovi u ograničenom broju primeraka. Ništa strašno, ali tek da se spomene, budući da u cenovnicima domaćih firmi nismo našli modele sa SSD-om kao jedinim činiocem diskovnog podsistema, već isključivo HDD + SSD (za keširanje) varijantu. Takođe, naš model na testu je imao 8 GB RAM memorije, dok u prodaji isključivo nailazimo na 4 GB modele.

      Stoga, LifeBook UH572 poredimo sa nešto ambicioznijim i skupljim ultrabukovima, koji se takođe baziraju na SSD-ovima. Sam računar je dostupan u nekoliko varijanti – koje se razlikuju po upotrebljenom hardveru, pre svega u smislu procesora i kombinacija hard diska i SSD-a, ali i u smislu boje, pa tako imamo nekoliko opcija, uključujući i metalik sivu i boju trule višnje. Oba su veoma dopadljiva. Pogledajmo šta možemo očekivati od UH572 ultrabuka…

       Fujitsu LifeBook UH572 je izrađen od kvalitetnih materijala. Legura magnezijuma je upotrebljena za izradu eksterijera i dela interijera laptopa. Kada govorimo o eksterijeru, tu ne mislimo samo na poklopac, već i na donji deo, koji mnogi obično zanemare i oslone se na klasičnu plastiku. Tu se jasno vidi uticaj poslovnih računara i njihove izrade u Fujitsu fabrikama.

      Sam laptop je metalik sive boje, sa crnom unutrašnjošću. Veoma je dopadljiv i lako je videti brojne potencijalne poklonike ovako osmišljenog dizajna, što se ne može uvek reći za Fujitsu, pa smatramo da to vredi istaći. Ono što nam se nije dopalo u dizajnerskom smislu jeste donja strana. Donji deo jeste izrađen od magnezijuma, a ne od plastike, i iste je boje kao i poklopac, ali je načičkan šrafovima. To nekako nije baš u skladu sa ultrabukovima, premda svakako nećete laptop držati naopačke, niti će to značiti nešto u svakodnevnom korišćenju.

      Tastatura je čiklet tipa. Solidne je čvrstine i relativno plitkog hoda tastera, ali iz sasvim razumljivih razloga. Tačped je klikped tipa i funkcioniše kao jedan veliki taster sa odvojenim zonama za prepoznavanje levog i desnog klika. Sa priloženih fotografija možete steći dobar utisak kako sve to u praksi zapravo izgleda. Masa uređaja iznosi svega 1,57 kilograma, što je više nego pohvalno za jedan 13,3-inčni laptop. U prenošenju, dakle, nećete imati nikakvih posebnih opterećenja.

      Konektori
      Korisnike može radovati činjenica da UH572 nudi konektore standardne veličine, bez potrebe za korišćenjem adaptera ili konvertora. Svi su smešteni na bokovima, i na njima zatičemo dva USB 3.0 porta, jedan USB 2.0, HDMI, SD čitač kartica. LAN je posebna priča, kao što ćete uskoro videti. Dakle, manje-više sve standardno što se može dobiti na 13,3-inčnom laptopu, bio on ultrabuk ili ne.

      Hardver, specifikacija
      UH572 se bazira na Intel HM76 čipsetu i koristi, pogađate, Intelov hardver namenjen ultrabuk računarima. Konkretno, laptop ima Intel Core i5-3317U mobilni procesor. On radi na 1,7 GHz, a sa Turbo ubrzanjem može dostići maksimalan takt od 2,6 GHz. Reč je o dvojezgarnom procesoru, sa podrškom za Hyperthreading. CPU je dvojezgarni, 22-nanometarski, sa 3 MB keš memorije. Raspolaže integrisanim Intel HD 4000 grafičkim čipom. On radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja. Korisniku je na raspolaganju 8 GB memorije, pri čemu je ova količina prisutna na našem semplu, dok u prodajnim verzijama nismo viđali više od 4 GB podrazumevano…
       
      [modul]specifikacija=5543[/modul]
      Kada je skladišni prostor u pitanju, koristi se SSD. U uvodu teksta smo skrenuli pažnju na malu nelogičnost, u vidu prisustva SSD-a od 32 GB za keširanje, ali pretpostavljamo da se radi o semplu koji je u matičnoj kompaniji poslat sa SSD-om ubačenim umesto inicijalno prisutnog hard diska. U svakom slučaju, to nije uticalo na naše rezultate.

      Ekran je “standardne” HD rezolucije od 1366 x 768 piksela. Radi se o mat ekranu. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth, te WiDi podrška. Kada je LAN u pitanju, on se ostvaruje uz USB-to-LAN adapter, i to samo na 100 Mbps brzinama. Sa jedne strane, to je pomalo razočaravajuće, ali sa druge strane vrlo je logično očekivati da će se računar primarno koristiti sa bežičnim internetom, premda poslovna orijentacija kompanije Fujitsu sugeriše da LAN svakako treba biti prisutan. Uz računar se isporučuje Windows 7 – makar uz naš sempl, što smo toplo pozdravili.
       Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo direktno LifeBook UH572 sa najboljim računarom 2012. po našem izboru, takođe ultrabukom, sa teoretski gledano relativno sličnim karakteristikama. Rezultate možete videti u tabeli…
       

       

      Samsung Series 9

      Fujitsu LifeBook UH572

      Battery Eater – Reader test

      7:15

      5:05

      PC Mark 7

      3735

      4342

      Cinebench 11.5 OpenGL

      13,26 fps

      14,19 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      2,41 pts

      2,38 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      29,4 fps

      28,7 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      10,0 fps 253 poena

      10,3 fps 258 poena

      Nuclear MC

      10461

      10013

      wPrime 32M (sec)

      21,981

      24,289

      HD Tune Transfer (MB/s)

      319

      313,3

       
      Utisci
      Kao što se može očekivati, a što rezultati testiranja i potvrđuju, utisci o radu u Windows okruženju su veoma pozitivni. Zahvaljujući veoma brzom SSD-u koji kešira najkorišćenije fajlove, Windows deluje vrlo odzivno, i generalno gledano je sasvim udoban za korišćenje u svim verzijama ne naročito zahtevnih aplikacija, odnosno da odgovori na potrebe mejnstrim korisnika. Korišćenje raznih aplikacija, kuckanje mejlova, rad u Office okruženjima i tako dalje, tu se i nema naročito previše pričati u odnosu na ranija iskustva.

      Fujitsu isporučuje svoje računare sa Windows operativnim sistemima sa ne tako opterećujućom količinom propratnog softvera. Uglavnom tu zatičemo nešto softvera za menadžment potrošnje, te opcione alatke za podršku. Norton tu i tamo, nešto malo Adobe Reader-a, pa ko voli, nek izvoli.

      Ekran
      Ekran je slabo osvetljen. Iako ga Fujitsu deklariše na 220 cd/m2, naša merenja nisu prišla ni blizu tih vrednosti. Sa jedne strane, pozdravljamo to što se radi o mat ekranu, koji je uvek naš favorit u odnosu na masne (glossy) ekrane sa puno refleksije. Sa druge strane, teško ćete moći da radite na ovom laptopu napolju. Zglopke ekrana su solidno čvrste i ekran dobro stoji u svakom položaju, a može se otvoriti do 145 stepeni.

      Tastatura je relativno dobra, a tačped je…u nedostatku boljeg izraza, “usporen”. Imali smo utisak da je tačped takav da sa kašnjenjem registruje naše pokrete prsta. Treba spomenuti i da tastatura nudi srpska latinična slova. Zvučnici su razočarenje – zvuk koji daju je jednostavno slab, čak i za ultrabuk uslove…

      Temperature
      Load

      Idle

      Temeperature možete videti na priloženim slikama u situaciji maksimalnog opterećenja i nezahtvenog rada. Sve je u korektnim granicama. Slično se može reći za buku – ona je u granicama onoga što viđamo kod ultrabukova. Bitno je naglasiti da nema nikakvih “čudnih” zvukova, reskih ili kliktajućih, koji bi indicirali slab kvalitet izrade.
      Buka

      Baterija
      Baterija koja se isporučuje omogućava relativno slabiju realnu autonomiju, pre svega u poređenju sa drugim ultrabukovima. Ostvarili smo tačno 5 sata i 5 minuta rada na bateriji, u nezahtevnim uslovima korišćenja (u režimu u kom ne gasimo nijednu funkciju ili čip, već samo koristimo laptop na bateriji za obične, nezahtevne poslove, kao što je čitanje tekst fajlova ili kuckanje). Sa jedne strane, to nije previše za jedan ultrabuk. Opet, sam broj sati bi većini korisnika verovatno sasvim dobro vršio posao. Na vama je da procenite koliko na vaše iskustvo utiče ova stavka.

       Fujitsu LifeBook UH572 je svakako model koji ima više pozitivnih karakteristika, ali isto tako i nekoliko mana. Ekran je slabijeg osvetljenja, što može uticati na upotrebu, naročito na prirodnom svetlu. Takođe, stvar sa LAN podrškom koja je rešena kroz adapter je…da tako kažemo, neočekivana, posebno imajući u vidu poslovnu orijentaciju kompanije Fujitsu, i znajući da mnoštvo firmi i dalje za komuniciranje koristi kablove. Baterija je mogla…zapravo, morala doneti veću autonomiju.

      Sa druge strane, računar je i dalje sasvim dobar i korektan za jedan ultrabuk. Što se performansi tiče, tu neće biti nikakvih problema. Hardver je gotovo identičan kao i u brojnim drugim ultrabukovima. Izrada i dizajn su pak vrlo pozitivna stavka. Računar je specifičnog dizajna, i to izrađen od legure magnezijuma, po čemu je svakako poseban, a korisnici ultrabukova znaju da cene takve stvari.

      Sve u svemu, ovo je korektan i dobar ultrabuk. Za nešto više bismo morali da znamo egzaktnu cenu uređaja na testu, stoga i ocenu shvatite uslovno. Ona može ići par procenata gore, ili par procenata dole, u zavisnosti od ovog faktora. U svakom slučaju, LifeBook UH572 je sasvim, sasvim solidan ultrabuk, a na vama je da izvagate da li vam odgovara ono što vam ovaj “Made in Germany” laptop donosi.
      Ocena: 85%
      Prednosti:
      – Visok stepen prenosivosti – Ukupan utisak – Dizajn – Izrada
      Nedostaci:
      – Slabi zvučnici – Ekran slabijeg osvetljenja – LAN samo preko adaptera
      Računar na test ustupio Fujitsu.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test