Fujitsu-Siemens Lifebook T4010D

Fujitsu-Siemens Lifebook T4010D

Iako smo koncept Tablet PC računara prikazali vrlo brzo po pojavljivanju istog na našem tržištu, što je bilo pre tri godine, osvrnućemo se ovom prilikom ponovo na ovaj pomalo zaboravljeni tip prenosnih računara. Fujitsu-Siemens Lifebook T4010D je kombinacija klasičnog notebook računara i Tablet PC-ja i može predstavljati zanimljivo rešenje...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Prvobitno najavljivan kao prava revolucija Tablet PC nakon par godina od svog pojavljivanja i nije postigao neki značajniji uspeh na tržištu. Iako je Microsoft krenuo dosta agresivno u promociju novog koncepta, ubeđujući potencijalne kupce, da će baš Tablet PC da im otvori neslućene mogućnosti za obavljanje uobičajenih taskova na mnogo lakši način praksa je pokazala da to i nije baš tako. Ipak, glavna prepreka omasovljenju Tablet PC prenosnika bila je (i ostala) visoka cena, koja kada se iskombinuje sa diskutabilnom upotrebnom vrednošću ekrana osetljivog na dodir dolazimo do sasvim racionalnog objašnjenja zašto je Tablet ostao na marginama. Sa druge strane za slabu popularnost Tablet-a kriv je i njegov idejni tvorac – Microsoft. Ako pogledamo softver koji pokreće Fujitsu-Siemens Lifebook T4010D u poređenju sa, pre tri godine testiranim, Fujitsu-Siemens Stylistic ST4121 Tablet PC računarom, razlike gotovo da i nema. Dakle, za tri godine Microsoft nije ponudio ništa novo u ovom segmentu što ne daje baš puno razloga potencijalnim kupcima da se osmele i okušaju svoju sreću sa sada više i ne tako novim konceptom. Ipak, Microsoft nije napustio Tablet PC koncept, pa će tako Windows Vista imati podršku za ovaj tip računara kojima se primarno upravlja putem olovke i ekrana osetljivog na dodir. Iako je prvobitno bilo predviđeno da jedini ulazni uređaj na Tablet PC računarima bude olovka i touch-sensitive ekran kupce je očigledno bilo teško naterati da se odluče za takav koncept, pa je sve veći broj proizvođača primenio rešenje koje uključuje i tastaturu, ali i ekran osetljiv na dodir što je postignuto pomoću rotirajućeg zgloba na kome je implementiran ekran. Moramo, priznati da nam se ovakvo rešenje izuzetno dopada, jer Tablet PC-ju daje karakteristike klasičnog notebook računara, ali i daje mogućnost iskorišćenja u potpunosti Tablet PC mogućnosti. Ceh koji se plaća za ovakvu „svestranost“ nije veliki i podrazumeva nešto deblji proizvod, jer je pridodata i tastatura.   

      Tablet PC računari su se pozicionirali na tržištu između PDA uređaja i notebook računara, kao odraz namere da se klasičan notebook učini još mobilnijim odstranjujući mu “nepotrebne” funkcije klasičnog PC računara, ali i povećavajući mu upotrebnu vrednost dodavanjem novih funkcija i novih načina upotrebe. Ne bi se moglo reći da je Tablet PC zamena za notebook, već bi se pre moglo reći da sada imamo mobilne uređaje koji će na još bolji način obavljati zadatke koje pred njih postavljaju njihovi vlasnici, a na korisniku je da identifikuje da li mu više “leži” cela mobilna kancelarija oličena u notebook računaru ili će biti racionalan i sa sobom nositi minimum potrebnih resursa za obavljanje svog posla. Ipak, iskustvo je pokazalo da je integracija notebook računara i Tablet PC-ja prava stvar i danas svi proizvođači koji u svom proizvodnom portfoliju imaju Tablet nude gotovo isključivo ovakve modele.

      Fujitsu-Siemens Lifebook T4010D

      Model koji smo ovom prilikom imali na testu, ustupljen nam je ljubaznošću kompanije Mikros iz Beograda. Iz naziva ovog računara može se naslutiti da je ovo jedan od retkih predstavnika „Lifebook“ serije računara koji smo imali na testu. Lifebook u poređenju sa dobro poznatim Amilo serijalom predstalvlja dosta luksuznije, ali i skuplje rešenje, a biće zanimljivo videti koliko je FSC uspeo da isprati potrebe zahtevnih korisnika koji su po pravilu spremni da izdvoje više novca za prenosni računara u zemnu za evidentno viši nivo kvaliteta.

      Pakovanje u kome stiže testirani računar je klasično i prati ono što nude ostali veliki brendovi na ovom polju – dakle minimalni set prateće opreme, solidnu podršku u vidu štampanog materijala i licencirani operativni sistem. Kako je osnovni ulazni uređaj (tj. bar bi trebalo da je tako…) kod Tablet PC-ja olovka, proizvođač je isporučio i set rezervnih vrhova za istu, kao i metalni prsten pomoću kojeg se vrši zamena istrošenih vrhova. Naime, kako je ekran osetljiv na grebanje, plastika od koje su izrađeni vrhovi olovke je izuzetno mekana, pa je moguće da se vremenom ošteti.

      Adapter izuzetno malih dimenzija, jer manje-više uobičajen kada su u pitanju prenosni računari sa Intel Centrino tehnologijom u pitanju, a za odličan stepen autonomije pobrinulo se Litijum Jonski agregat kapaciteta čak 4800 mAh. Baterijom ovolikog kapaciteta ne mogu da se pohvale ni mnogo „ozbiljniji“ po pitanju hardverske specifikacije, prenosni računari, pa smo sasvim očekivano dobili odličan rezultat na testu baterije.

      Sam računar izrađen je u prepoznatljivom maniru kada je FSC u pitanju. Ipak, mi smo usled trendova koje diktira domaće tržište navikli na Amilo i Amilo Pro modele, pa nas je kvalitet izrade Lifebook-a ostavio pomalo zatečene. Naime, plastika od koje je izliveno kućište je izuzetno kvalitetna, ekran je zaštićen dodatnim slojem veoma čvrste plastike, a zglob koji nosi ekran odaje utisak veoma robusne izrade. Sa prednje strane našlo se mesta za dva zvučnika skromnih mogućnosti, ali za potrebe poslovnih korisnika ovakvo rešenje je više nego dovoljno. Veoma pohvalno je prisustvo multi-funkcionalnog čitača kartica, tako da se Tablet može iskoristiti i kao svojevrsni Picture Frame uz malo umešnosti

      Audio priključci su takođe situirani sa prednje strane što je dobra pozicija koja neće smetati tokom kucanja, a posebno tokom upotrebe ekrana i olovke. I pored malih dimenzija, na FSC Lifebook T4010D našlo se mesta i za optički uređaj i to DVD snimač. Na poleđini nalazi se, između ostalog, USB priključak, IrDA port, ali i mrežni i paraleleni portovi koji su zaštićeni dodatnim gumenim poklopcima, kako ne bi smetali dok se računar koristi u rukama kao Tablet PC. Na desnoj strani je i priključak pomoću kojeg se isključuje WiFi adapter, još jedan USB port, PCMCIA Type I slot i IEEE1394A 4-pinski priključak. Dakle, zamerka ide na odluku da se implementiraju svega dva USB 2.0 porta.

      Kada se otklopi, FSC Lifebook T4010D odaje utisak pravog i dobro dizajniranog poslovnog notebook računara. Tastatura je veoma kvalitetna i osećaj tokom kucanja je par svetlosnih godina ispred osećaja koji smo stekli tokom upotrebe jeftinih Amilo modela kompanije Fujitsu-Siemens Computers. Izgleda da kod FSC-a ona narodna „…koliko para, toliko i muzike…“ dolazi do punog izražaja. Ekran, je sasvim logično morao biti vrhunski po pitanju uglova gledanja, jer dok se računar koristi u rukama kao Tablet PC uobičajene su promene ugla.

      Dijagonala ugrađenog ekrana je 12.1“, a rezolucija 1024×768 piksela. Specijalni zaštitni sloj koji je prevučen preko ekrana dodatno poboljšava ugao gledanja, ali odaje utisak kao da je ekran pomalo zamućen. Ipak, u odnosu na rešenje koje je bilo implementirano kod FSC Stylistic ST4121 računara sa izmenljivim folijama, ovo je veliki napredak po pitanju kvaliteta prikaza. Na ivici ekrana nalazi se set dodatnih tastera koje ćete češće koristiti kada je računar preusmeren u Tablet mod nego kada se koristi kao notebook.

      Osim seta dodatnih tastera, na jedno jod ivica implementiran je i dodatni LCD ekran koji će vas obaveštavati o stanju baterije i sličnim „servisnim informacijama“. Ipak, kako ovaj ekran ne odlikuje i pozadinsko osvetljenje njegova upotrebna vrednost nije baš velika. Touch pad je veoma dobar i ni po tom pitanju nemamo previše zamerki. Sveukupno, ako FSC Lifebook T4010D posmatramo kao notebook računar, njegova izvedba je na veoma visokom kvalitativnom nivou, a ni na Tablet komponentu ne bi trebalo da bude nekih bitnijih zamerki.

      Hardver

      Unutar Lifebook T4010D računara implementirana je prethodna generacija Intel Centrino platforme što znači da je izabran čipset i855GME u kombinaciji sa 512 MB DDR333 memorije i Intel Pentium M procesorom sa Dothan jezgrom radnog takta od 1.8 GHz (Pentium M 735). Unutar samog računara prisutna su dva slota za memoriju, pa je eventualno proširenje na 1 GB sistemske memorije moguće lako ostvariti dodavanjem još jedno modula. Odlika starije generacije Intel Centrino platforme je i FSB arhaičnog takta do 400 MHz, pa i to uzimamo kao zamerku. Pored sporijeg FSB-a, nedostatak se ogleda i u prevaziđenoj Intel Graphics Extreme 2 grafici koja za svoje potrebe uzima do 32 MB sistemske memorije. Iako, Graphics Media Accelerator 900, implementiran unutar i916GM čipseta, nije preterano dobro rešenje za 3D primenu, Intel Graphics Extreme 2 je ipak dosta inferiornije rešenje od spomenute novije generacije Intel-ove integrisane grafike. Za vezu sa svetom implementiran je Bluetooth modul, Intel Pro Wireless 2200GB WiFi adapter koji podržava standard 802.11g, gigabitni Broadcom LAN i modem specifikacije 56k V92. Posebno nas je iznenadio veliki hard disk od čak 80 GB kompanije Seagate iz Momentus serije čije ploče rotiraju 5400 puta u minuti, a 8 MB keš memorije dodatno povećava performanse. Kao što smo već napomenuli FSC se kod ovog modela odlučio za odličnu bateriju kapaciteta čak 4800 mAh sa šest ćelija zahvaljujući kojoj je testirani računar pokazao zavidan stepen autonomije. Na kraju ovog dela ostaje samo da kažemo i da je masa računara oko 2 kg što ga čini pravim primerom ultra-portabilnog računara za poslovne korisnike.  

      Model

      Fujitsu-Siemens Lifebook T4010D

      Procesor

      Intel Pentium M 735 (1800 MHz, FSB400)

      Cipset

      i855GME

      Memorija

      512MB DDR333, proširivo do 2048 MB

      Hard disk

      Seagate ST9808211A, 80 GB, 5400 RPM, 8 MB Cache

      Graficka karta

      Intel Graphics Extreme 2, 32 MB max.

      Zvucna karta

      Sigmatel Audio AC97

      DVD-RW uredaj

      Nec ND-6650A

      Povezivanje

      Intel Pro/Wireless 2200BG, 802.11g, 10/100/1000 Mbit/s, Broadcom, 56k V92 Modem

      IrDA

      FastIR port

      Citac kartica

      SD/MS (Pro), 2 in 1

      Ekran

      TFT-LCD 12.1″ 1024×768

      Tastatura

      83 tastera, Windows tastera
      3 mm hod tastera

      Baterija

      Li Ion, 6 cells, 4800 mAh

      Konektori

      1 x infrared link (Fast IrDA 1.1 max 4 MB/s)
      1 x type II PC Card slot; 2 x USB (2.0)
      1 x LAN; 1 x modem
      1 x IEEE 1394 (Firewire); 1 x VGA; 1 x power supply
      1 x headphone (line out); 1 x microphone (line in),
      1 x SD / Sony memorystick slot
      1 x docking connector for Port Replicator
      Legacy-free Port Replicator interfaces (optional):
      DC jack (DC IN), VGA, 4 x USB (2.0),
      LAN (pass through), line out, DVI-D

      Dimenzije

      293,0 x 244 x 35-37,5 mm

      Masa

      < 2 kg (incl. weight saver)

      Operativni sistem

      Microsoft®
      Windows® XP Tablet PC Edition 2005

      Kontakt

      Mikros

      Softver

      Kao što smo već napomenuli, Microsoft nije uneo previše inovacija u svoj Windows XP Tablet PC Edition 2005 operativni sistem u odnosu na verziju iz 2003. godine sa kojom smo prethodno imali prilike da radimo. Delimično je promenjen način unosa teksta pomoću olovke, a prepoznavanje našeg jezika još uvek nije dostupno, ali prema informacijama iz Microsoft-a na tome se intenzivno radi, tako da će Tablet u, nadamo se, bliskoj budućnosti prepoznavati i ćirilicu.

      Ostale aplikacije su uobičajene i o njima smo više pisali tokom našeg prvog predstavljanja koncepta Tablet PC računara. Dakle, tu su Windows Journal, Stickies, InkBall itd… Nalik monitorima sa Pivot funkcijom, omogućena je promena orijentacije ekrana u zavisnosti od preferencija korisnika i načina upotrebe računara. Od dodatnog softvera, proizvođač je ponudio specijalno dizajnirani meni do koga dolazi izborom ikonice u Systray-u ili pritiskom na jedan od pet dodatni tastera na donjoj desnoj ivici ekrana. Osvrnuli bismo se samo još i na Norton Ghost 2003 softverski paket koji takođe stiže uz računar i koji omogućava povratak sistema u fabričko stanje sa pratećih diskova koji takođe stižu uz računar.

      Performanse

      SiSoft Sandra 2005 SR2

      CPU Benchmark

      7724/2508(3210)

      Multimedia

      17195/18943

      Memory

      2205/2207

      HDD

      33 MB/s

      PC Mark 05

      CPU

      2920

      Memory

      2361

      Graphics

      HDD

      3281

      3D Mark 03

      1st Gaming test fps

      15.9

      3D Mark 2001SE

      1024x768x32

      2425

      PC Mark 2002

      Battery Test 40%

      2h 18min

      Rezime

      Iako je Fujitsu-Siemens Lifebook T4010D svestran računar koji miri dve krajnosti po pitanju načina upotrebe i ne navodi vas da menjate svoje dosadašnje navike, moramo reći da po pitanju performansi i uopšte hardverske specifikacije i nismo bili preterano zadovoljni. Iako je proizvođač uspeo da obezbedi zaista minijaturne dimenzije i masu od svega 2 kg smatramo da je implementacija Sonoma platforme bila obavezna, posebno ako se ima u vidu da je model sa testa još uvek aktuelan. Ipak, kvalitet izrade i pre svega odlično rešen ekran osetljiv na dodir daju mnogo više razloga za preporuku u odnosu na prethodni Fujistu-Siemens Tablet PC koji smo imali na testu pre skoro tri godine.

      Korisnika Tablet PC računara nema previše ni u svetu, a kod nas je sasvim izvesno situacija još nepovoljnija, ali to ni u kom slučaju ne znači da je FSC Lifebook T4010D loš računar. Naprotiv, ovo je svakako jedan od najkvalitetnijih i najbolje rešenih Tablet računara na tržištu.

      Računar na test ustupio Mikros.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test