HP Compaq nx9000

HP Compaq nx9000

Seriju prikaza notebook računara nastavljamo proizvodom firme koja je pravi veteran na ovom tržištu. Da stvar bude još bolja, ovo je proizvod koji na sebi nosi, slobodno možemo reći, dva brenda i direktna je posledica "merdžera" između HP-a i Compaqa. Dakle ovo je jedan od modela na kome ponosno stoje HP i Compaq logotipi što svakako uliva dodatno poverenje...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Kada je pre tri godine najavljen merdžer između dve velike kompanije koje imaju skoro dominantnu poziciju u IT svetu, jasno je bilo da ćemo na tržištu PC računara dobiti izuzetno jakog rivala Dell-u i IBM-u. Drugi merdžer se odigrao veoma uspešno i Fujitsu-Siemens Computers (FSC) je uspeo da se ubaci u “klub pet najvećih proizvođača PC računara”. HP je imao daleko veće ambicije, a kako stvari stoje nakon tri godine, nije baš u potpunosti jasno da li je i uspeo da ih ostvari tim potezom. IBM je na tehnološkom polju i dalje neprikosnoven baš kao i Intel u sferi mikroprocesora mada se IBM sprema po svemu sudeći za jak udarac na tom polju, ali to već nije tema ovog članka…

       

      HP sa druge strane sve više nagriza Dell kao svetskog broj 1 proizvođača računara. Ako posmatramo broj prodatih PC računara tokom protekle godine poredak je bio sledeći: Dell, HP, IBM, FSC i Toshiba. Sa druge strane, tokom poslednjeg kvartala prošle godine HP je uspeo da “za dlaku” pretekne Dell tako da se plodovi “integracije” sa Compaq-om oblilato ubiraju. Compaq je da se podsetimo, bio “igrač” koji je uspevao da u prošlosti u dobroj meri poljulja dominaciju “velikog plavog” na tržištu PC računara i natera ga na redefinisanje poslovnog modela. Danas zbog toga sve manje poistovećujemo PC sa IBM-om, a tako nije bilo pre npr. deset godina.

      Gledajući podatke vezane za prodaju PC računara tokom prošle godine možemo reći da su svi veliki proizvođači imali razloga da budu zadovoljni, a posebno HP zbog sve jače druge pozicije sa jedne strane i sve slabije prve pozicije konkurentskog Dell-a. Tržište je zabeležilo rast od 11%, a trend se izgleda nastavlja i tokom ovog kvartala. Ako se prisetimo da veliki broj proizvođača komponenti koji su okrenuti krajnjim korisnicima izražava žaljenje zbog neprekidnog pada prodaje, jasno je kojim putem je tržište išlo poslednjih godina. Oni proizvođači komponenti koji su igrali na sigurnu kartu isporuke komponenti u okviru OEM programa velikim “IT mašinerijama” kao što je npr. HP, su dobro prošli i nisu mnogo brinuli. Oni drugi koji su se okrenuli prevashodno retail tržištu su uglavnom i dalje tu, ali itekako imaju razloga za zabrinutost. Takav trend je sasvim razumljiv, jer PC odavno nije zabava za male grupe “zaluđenika” koji su spremni da daju i poslednji teško zarađeni dolar ne bi li imali u svojoj mračnoj sobi najnoviji PC. PC je demistifikovan i danas je uobičajen baš kao i npr. TV. Obavezna upotreba računara prilikom obavljanja bilo kod značajnog posla otvorila je nove horizonte i nova tržišta. Računarske kompanije sada kao svoje mušterije imaju prevashodno ljude koji i nisu baš neki vrhunski poznavaoci IT tehnologija, već od PC-ja očekuju ono što im je obećano od strane marketinga velikih IT kompanija – brže obavljanje poslova, nove vidove komunikacija i sl. Samim tim jasno je zašto je tržište gotovih računara u stalnom porastu na štetu onog drugog dela tržišta na kome se cene skupe komponente, najnoviji procesori i ultra-skupe grafičke kartice. Sličan trend je poslednjih godinu dana prisutan i kod nas, jer se sve više nude gotove konfiguracije uz povoljne uslove plaćanja, mada je teško povući paralelu između našeg i tržišta na Zapadu iz više razloga.

      Novi vidovi komunikacije, cirkulacija Interneta kroz sve pore društva, nameće potrebu za računarom i van doma/kancelarije. Samim tim notebook računari neprekidno beleže rast udela u broju prodatih PC računara, pa je tako protekle godine prodato čak 15 miliona ovih računara. Očigledno je napor proizvođača da notebook računar promovišu i kao zamenu za kućni PC urodio plodom. Sredstva koja su korišćena na tom putu su masivni, izuzetno jaki, ali jeftini prenosni računari. Sa druge strane, granice mobilnosti su pomerene Intel Centrino tehonologijom tako da ni korisnici koji preferiraju mobilnost, a ne performanse nisu ostavljeni na cedilu i imaju razloga za zadovoljstvo. Možemo reći da se prenosnim računarima smeši još svetlija budućnost, ali isto tako da još uvek nisu u potpunosti adekvatna zamena za desktop mašine, jer ruku na srce, niti su performansama uspeli da ih dostignu, niti je komfor njihove upotrebe na nivou desktop mašina.

      Vratimo se na HP i njihove prenosne računare koji su tema ovog članka. Danas ova velika američka kompanije nudi tri grupe prenosnih računara sa mnoštvom podrgupa. I dok npr. kod jednog IBM-a imamo nekoliko jasno profilisanih modela, kod HP-a to ne izgleda baš tako jednostavno…

      Prva grupa nosi “HP Pavilion” brend i unutar nje se nalaze praktično svi modeli notebook računara od Centrina do P4-M modela. Značajno je spomenuti da se u okviru HP Pavilion nalazi i model baziran na AMD Athlon XP-M procesoru. Dakle, modeli koje je HP proizvodio i pre akvizicije Compaqa su uglavnom unutar ove grupe tj. bolje je reći da u ovoj grupi nema Compaq modela.

      Druga grupa su “Compaq Presario” modeli i to je deo proizvodnog portfolija koji je Compaq doneo “u miraz” HP-u, ali koji je kasnije oblikovan kako bi se što bolje uklopio u planove novonastale komanije. Situacija je ovde jako slična, ali pažljivim zagledanjem ovog dela proizvodnog portfolia stiče se utisak da se ipak radi o jefinijim mašinama, mada i u Presario seriji ima jakih multimedijalnih računara, superiornih Centrino rešenja, ali je udeo jeftinih Celeron i Athlon XP-M rešenja ovde primetno veći nego kod HP Pavilion računara. Ovde se npr. može naći notebook koji košta (u SAD) svega 700$ i koji je, po HP-u, namenjen studentima.

      Treća grupa su “HP Business” modeli, a da stvar bude što komplikovanija, unutar ove grupe mogu se uočiti tri podgrupe. Prva su “teškaši” iz desktop replacement serije koji “melju” i mnoge desktop mašine, a unutar koje je i zvezda ovog prikaza – HP Compaq nx9000. Ako vaš posao ne zahteva toliko moćan račnar možete odabrati nek od tankih i lakih biznis modela kao što su oni iz Compaq EVO serije. Ukoliko ste stalno u pokretu, autonomija je sigurno na prvom mestu i onda ćete se odlučiti za treću podgrupu poslovnih prenosnih mašina koje HP nudi tržištu. Odlikuju se isključivom upotrebom Pentium-M procesora, izuzetno malim dimenzijama i malom težinom. Autor teksta je uvek imao afiniteta ka ovim mašinama i smatrao da je kod notebook računara portabilnost ono čemu sve drugo mora biti podređeno, ali to je samo jedno mišljenje. Da ne zaboravimo: HP kao i svaki drugi veliki proizvođač nudi pored klasičnih notebook računara i TabletPC rešenja, koja su izgleda u stagnaciji i pored velikih napora Microsoft-a na tom polju. Svetlija je situacija sa PDA uređajima, a Compaq iPaq serija je i dalje u ponudi pod HP brendom.

      Valja napomenuti još i to da HP nudi zavidnu mogućnost “kastomizacije” proizvoda, tako da se iste mašine mogu naći sa različitim procesorima, hard diskovima različitog kapaciteta i sl. Ipak, neke stvari se ne mogu menjati kako bi se očuvao poredak modela unutar proizvodnog asortimana i kako bi se jasno izvršila segmentacija proizvoda ka pojedinim tržišim segmentima. Naravno ovo “jasno”, treba posmatrati sa aspekta proizvođača, jer teško da je krajnjem korisniku najjasnije kom segmentu je koji notebook računar namenjen u situaciji kada su u opticaju na desetine modela od kojih su neki jako slični, a opet se ne nalaze u istim grupama. No, to i nije previše važno dok prodaja ide dobro, a tržišni udeo raste.

      Možemo rezimirati da je HP očigledno iskombinovao najjače strane ponude kompanije Compaq sa svojom ponudom i da milioni dolara koji su uloženi u marektinšku kampanju brenda Compaq nisu tek tako otpisani, već se Compaq brend obilato koristi u sferama u kojma je bio dominirajući. Pa, pređimo na HP Compaq nx9000 (konačno!)

      Iskustvo na prvi pogled

      Zapakovan veoma pedantno, nx9000 će vas podsetiti da veliki proizvođači o svakoj sitnici vode računa, a tako je i kod modela sa testa. Iako na prvi pogled masa od 3.3 kg deluje kao velika, dizajnerska veština je učinila svoje, pa sam računar uopšte ne izgleda masivno. Obilata upotreba zaobljenih ivica, kombinacija silver i tamno sive boje daju poseban “šmek” ovom modelu i ni u kom slučaju ne biste na prvi pogled rekli da je u pitanju ipak “teška kategorija”. Spoljašnja izrada je na vrlo visokom novou, mada ima i nekih sitnih propusta. Propusti nisu veliki i tiču se dodatnih tastera koji ne ulivaju poverenje da se radi o izdržljivim elementima. Takođe, LE diode na prednjoj strani su možda i malo prevelike, ali je dobro što ne emituju prejaku svetlost tako da njihove dimenzije ne izgledaju tako nametljivo – naprotiv. Još jedan momenat valja istaći kada je dizajn u pitanju: sve LE diode svetle plavom bojom koja podseća na UV svetlost, pa tako računar izgleda izuzetno atraktivno, a posebno u zatamnjenim prostorijama.

      Na tamno sivom i čvrstom poklopcu kojim je ekran zaista dobro zaštićen dominira veliki HP logo. HP logo srećemo na još jednom mestu, ali u nešto pitomijoj varijanti – odmah ispod ekrana. HP se kod ovog modela odlučio da zvučnike ugradi odmah ispod ekrana tj. iznad tastature što je, možda, bolje rešenje nego ugradnja istih ispod tastature, jer onda podlaktice pokrivaju otvore kroz koje se emituje zvuk. Između zvučnika dominira pločica na kojoj je ispisana oznaka modela ispred koje je čuveni natpis Compaq.

      Dodatni tasteri su implementirani i omogućavaju brzo pokretanje mail klijenta, pretrage Interneta, otvvaranje Internet browsera, ali i zaključavanje računara i odlazak na sajt proizvođača u potrazi za podrškom ili pomoći. Svi tasteri su konfigurabilni i po prvom pritisku na bilo koji od njih pojaviće se wizard koji će osim predviđene operacije, ponuditi korisniku da koriguje akciju koja će se izvršavati pritiskom na neki od tih tastera.

      Ispod grupe od pet opisanih tastera nalazi se tastatura. Sama tastarura ima 88 tastera i pomalo je neuobičajeno tvrda kada je ovaj tip računara u pitanju. To je sa svoje strane dobro ukoliko vam ovakav tip tastature odgovara, pa ćete se vrlo lako privići na nju i kucati jednako brzo kao i na klasičnoj tastaturi kakvu imate na svom desktop računaru. Nakon tastature pogled nam se zaustavio na touchpadu koji je ovog puta pomalo neuobičajen. Prvo što moramo da pohvalimo je da postoji taster za isključivanje touchpada. Koliko je to korisna stvar znaju svi koji su, kucajući na notebooku koji nema tu funkciju, palcem uspeli da, u toku kucanja, pomere kursor. Zbrka i nervoza (a znajući naš svet i po koja psovka) bi bila neminovna.

      Ispod tastera za isključivanje touchpada se nalazi duguljasta dioda koja signalizira aktivnost touchpada, a informaciju o tome dobićete i na OSD-u koji se iscrtava na samom ekranu. Spisak pozitivnih osobina touchpada ugrađenog u nx9000 se na tome ne završava. Pored dva uobičajena tastera nema tastera “klackalice” na koji smo navikli kod većine drugih modela. Njegovu funkciju preuzima krajnji desni deo touch osetljive površine. Pomeranjem prsta duž ove površine tekst na ekranu će se skrolovati baš kao i da okrećete točkić na mišu. Dobro je što u zavisnosti od brzine kojom pomerate prst po ovoj površini i tekst će se skrolovati različitom brzinom, tako da je brza pretraga obimnih Internet stranica veoma laka – neuporedivo lakša nego kod miša sa skrol tasterom. Sam touch pad je veoma, veoma precizan i sasvim je adekvatna zamena za miša. Na ovom delu se jasno vidi akumulirano iskustvo HP-a na polju proizvodnje prenosnih računara i to je ono što prožima ceo proizvod koji je predmet ovog prikaza.

      Već spomenute signalne diode su smeštene na prednjem obodu kućišta i obaveštavaju vas o izvoru sa kojeg se računar napaja, aktivnosti hard diska i sl. Takođe nam se dopalo što su nenametljivim simbolima na gornjem delu kućišta označeni svi konektori koji se nalaze se leve i desne strane računara. Sve to su sitnice, ali kada se sagledaju zajedno i nisu tako beznačajne i odraz su već spomenutog uspešnog dizajna čiji je rezultat ovaj računar. Prednja strana je, pored signalnih dioda ugostila i risiver ALi (Acer Labs Icorporated, današnji ULi) IC porta, mada nam se više sviđa rešenje po kome je IC port smešten sa bočne strane, jer tada npr. mobilni telefon povezan sa računarom posredstvom ovog porta neće smetati tokom kucanja. Takođe, sama zamisao povezivanja stonog PC-a opremljenog IC portom i ovog notebook-a, zbog pozicije IC porta, ne deluje kao jednostavna operacija.

      Leva strana računara, pored priključka za telefonsku liniju, nosi na sebi još i dva PCMCIA Type I/II slota, audio priključke, jedan mini firewire konektor, otvor za ubacivanje flopi diskova u ugrađeni FDD uređaj, ali i potenciometre za konrolu jačine zvuka uz taster koji služi za momentalno utišavanje istog (mute) i koji u sebi sadrži LE diodu. Nažalost, dodatni tasteri za kontrolu reprodukcije audio diskova su u potunosti izostali – verovatno zato što je reč o business klasi.

      Sa desne strane nalaze se samo PS/2 priključak (na koji se može povezati miš ili tastatura – po izboru) i optički uređaj. Zadnja strana je predviđena za konektor strujnog adaptera, svega dva USB porta, video out, LPT i COM protrove, ali i monitorski izlaz. Dakle ništa neuobičajeno, ali ništa i ne nedostaje. Rizikovaćemo da budemo dosadni, pa da i ovde, kao i kod ASUS L3000D notebooka, zamerimo postojanje svega dva USB porta.

      Sam ekran je pričvršćen pomoću plastičnih nosača, ali materijal uliva poverenje tako da ne smatramo da će vremenom ekran da otkaže poslušnost i pod uticajem sile gravitacije, menja svoj položaj nezavisno od preferencija korisnika. Ekran je solidan, odziv u okviru proseka kada je ova dijagonala u pitanju, ugao gledanja vrlo dobar, a sposobnost prikazivanja 16.7 miliona boja se itekako primećuje. Sve u svemu, nema razloga da budete nezadovoljni ekranom koji je ugrađan u ovaj model, ukoliko rezolucija od 1024×768 piksela zadovoljava vaše potrebe.

      Unutrašnjost nx9000

      Već na osnovu nalepnice koja se nalazi na uobičajenoj poziciji i koju krasi dobro poznati “Intel Inside” logo, jasno je da se radi o “Intel baziranoj” mašini. Pentium 4 – M oznaka jasno stavlja do znanja da HP nije sa ovim modelom podlegao opštem trendu i ugradio klasični desktop P4 procesor, a koji su sve češći kod prenosnih računara ove klase.

      Moćan procesor je ukombinovan sa ATi RS200 northbridge-om i ALi M1535+ southbridge-om koji donosi podrsku za FireWire/IEEE1394 . Čipset omogućava rad DDR memorije na 333 MHz i pored toga što procesor radi na 400 MHz FSB-a (dakle, asihroni rad – kao kod Intel i845 čipseta). Grafika je poverena ATi rešenju, ali ne nekom od novijih Radeon grafičkoh čipova kao što je 9000 ili 9700 mobility, već ATi IGP340M. Ipak, i ovo rešenje je bolje od raznih grafičkih rešenja koje nude npr. SiS ili VIA. Memorije nema previše i svakako bismo voleli da vidimo model sa 512 MB, jer je 256 MB (moguće je proširiti memoriju, naravno) tek dovoljno za Windows XP Professional koji stiže instaliran na Hitachi Travelstar hard disku kapaciteta 30 GB. Hard disk karakterišu tek prosečne specifikacije kao što je brzina rotacije ploča od 4200 obrtaja u minuti i 2 MB keš memorije. Istina, ni kapacitet od 30 GB nije baš za pohvalu.

      Optički uređaj je izašao iz pogona kompanije Samsung i radi se o modelu SN-324F. U pitanju je combo uređaj koji može da upisuje po CD-ovima i da čita DVD diskove. Brzinska specifikacija je 24x kada je narezivanje CD-R diskova u pitanju, 10x za CD-RW. Kada je čitanje DVD diskova u pitanju Samsung je ponudio u ovom combo drajvu brzinsku specifikaciju 8x. Ugrađeni modem je Conexant 56k, mrežna podrška je izvedena zahvaljujući 100 MBps mrežnom čipu, a varijanta ovog modela sa WiFi podrškom nas je ovog puta zaobišla tako da model koji nam je ustupljen na test nema podršku za ovaj novi vid umrežavanja. Zanimljivo je spomenuti da je za kontrolu USB portova koji poštuju 2.0 specifikaiju upotrebljen VIA čip.

      Kako bi se ispoštovala specifikacija i ponudila autonomija od 2.5h pri uobičajenoj upotrebi, ponuđena je baterija kaciteta 4400 mAh koja se, sasvim neuobičajeno, ugrađuje u kućište sa desne strane; slično kao i optički uređaj. Obično smo do sada susretali rešenja kod kojih se baterija montira dužinom zadnje strane računara – ispod portova koji se nalaze na ovoj strani računara. Uobičajeni PC Mark 2002 battery test je utvrdio da se baterija, pod punim opterećenjem sistema, od punog kapaciteta do 50% prazni za nekih 42 minuta i 19 sekundi što je osetno bolje od npr. ASUS modela iste klase, ali daleko inferiornije od Centrino rešenja. Ipak, u realnom radu smo bili jako zadovoljni autonomijom koju je pružio nx9000 i ona je bliska deklarisanoj vrednosti što je pohvalno.

      Valja napomenuti, kada je baterija u pitanju, da je ponuđen softer za kalibraciju baterije iz Windows-a koji se sastoji od dve operacije: potpunog punjenja baterije i kasnijeg potpunog pražnjenja kako bi se ista pravilno formirala. Sama operacija se obavlja dok je računar povezan na ispravljač, pa za to vreme (radi se o operaciji koja traje oko 8h) možete raditi na računaru što je jasno naznačeno prilikom početka procesa. To je dobro, jer se vremenom može desiti da baterija, usled stalnog punjenja i dopunjavanja, izgubi na delu svog kapaciteta, pa će na ovaj način biti vraćena u prvobitno stanje (koliko je to moguće). Po obavljenom poslu kalibracije baterije bićete obavešteni koliko ste procentualno dobitaka ostvarili na kapacitetu baterije nakon kalibracije.

      Kao što ste to već navikli, specifikaciju ćemo preglednosti radi izložiti u okviru tabele…

      Procesor

      Intel Pentium 4 – M 2.2 GHz

      Čipset i BIOS

      ATi RS200 + Ali 1535+

      Memorija

      256 MB DDR266

      Ekran

      14.1″ TFT – 16.7 mil.boja

      Grafika

      ATi IGP340M

      PCMCIA

      O2 Micro OZ6933, 2 PCMCIA 2.1 slota

      Hard Disk

      Hitachi Travelstar 30 GB, 4200 RPM, 2 MB cache, ATA100

      Floppy Disk

      3.5″ 1.44MB HD

      IrDA

      ALi IrDA 1.1 kompatibilnost

      Optički uređaj

      Samsung SN-324F

      Tastatura

      88 tastera, Windows tasteri, funkcijski tasteri

      Audio

      Onexant AC Link S/W audio

      Baterija

      Motorola Li-Ion 4400 mAh

      AC adapter

      Output: 18.5V DC, 4.9A, 90W
      Input: 100~240v

      Upravljački uređaj

      Touch pad sa dva tastera i skrol emulacijom

      Prateći paket

      Nakon što smo vas upoznali sa samim nx9000 notebookom red je da kažemo i par reči o dodatnoj opremi koju dobijate osim notebooka prilikom kupovine. Operativni sistem koji HP preporučuje, a u ovom slučaju i isporučuje uz svoje računare je Microsoft Windows. Pošto je reč o business klasi logično je ponuđen Windows XP Professional u vidu preinstaliranog sistema na HDD-u (instalacija se, kao i kod većine brendova, dovršava uključivanjem računara kada odabirate korisničko ime i sl.) i u obliku tri recovery CD-a koji imaju funkciju da računar vrate u fabričko stanje ukoliko instalacija postane neupotrebljiva vremenom (uobičajeno kod operativnog sistema Windows…).

      Prateća “štampana galanterija” je obimna i obuhvata nekoliko priručnika za upotrebu, garantne listove, adrese i kontakte tehničke podrške u velikom broju zemalja itd. Dakle, sve što se i očekuje od jednog giganta kakav je HP. Ispravljač, iako možda ne spada u prateću opremu, je kompaktih dimenzija i iako se u radu dosta greje to nije zamerka, već je sasvim uobičajena pojava. Priloženi kablovi su sasvim dovoljne dužine tako da neće biti problema da se računar poveže na bilo koju utičnicu.

      Softver, pored operativnog sistema, uključuje i sve potrebne drajvere koji se instaliraju zajedno sa operativnim sistemom putem recovery CD-a ili putem uređene setup procedure koja će odjednom instalirati sav sofvter i drajvere ili će vam dati izbor “custom” instalacije. Pored obaveznih drajvera u paket su uključeni i Easy CD Creator, WinDVD, Norton Antivirus 2004 i sličan korisnički softver. Domaći distributer je paket obogatio i HP 435 digitalnom kamerom rezolucije 2 Mpixela.

      Utisci u radu i zaključak

      Ne možemo reći da smo bili nezadovoljni tokom rada sa HP Compaq nx9000 računarom. Veoma dobra dizajnerska rešenja su umnogome olakšala upotrebu, a za solidne performanse odgovoran je osrednji Intel P4 procesor na 2.2 GHz. Skromna grafika je pokazala svoje domete kada su 3D testovi u pitanju, ali to i ne predstavlja preveliki problem ako se ima u vidu koja je ciljna gupa (poslovni korisnici) kojima je ovaj računar namenjen. Rezultat koji se odnosi na memorijski transfer, a koji je izmeren pomoću programa SiSoft Sandra 2004 Standard, ni u kom slučaju ne oslikava pravo tanje stvari. Naime ASUS L3000D notebook koji smo skoro imali na testu je u ovom test programu pokazao bolje performanse, ali je zato u svim ostalim test programima (PC Mark04 sadrži sintetički test za memoriju) HP Compaq nx9000 prikazao slične performanse. To navodi na zaključak da je Sandra ipak pomalo lažljiva :). Sve to potvrđuju i rezultati bazičnih testova kojima smo podvrgli testirani primerak notebook-a…

       

      Adapter

      Baterija

      SiSoft Sandra 2004 Standard

      CPU

      5704 / 1573 (2954)

      5617 / 1566 (2953)

      Multimedia

      13384 / 16060

      13378 / 16043

      Memory

      900 / 903

      896 / 898

      PC Mark 04

      System

      2194

      2190

      CPU

      2650

      2762

      Memory

      1597

      1583

      Graphics

      497

      500

      HDD

      2004

      1940

      PC Mark 2002

      Battery test (50%)

      42 min. 13 sec.

      3D Mark 2001SE

      640x480x16

      2721

      2718

      1024x768x32

      1536

      1537

      PC Magazine Benchmarks

      Business Winstone 2004

      11.5

      10.8

      Content Creation 2004

      10.9

      10.6

      HDD Tach 2.7

      Transfer (max/min)

      26.1 / 11.8

      26.1 / 6.0

      Transfer (prosek)

      20.3

      19.6

      Vreme pristupa

      18.8

      19.6

      Opterecenje procesora

      4.60%

      3.70%

      Quake III – The Arena

      1024x768x32 – High Quality

      31.3

      31.2

      640x480x16 – Fastest

      92

      91.7

      Računar se tokom rada nije preterano zagrevao što treba zahvaliti pametno projektovanom sistemu hlađenja, ali i upotrebi namenske, mobile verzije P4 procesora. Samim tim, ugrađeni ventilator bi se oglašavao povećavanjem broja obrtaja jako retko, a i kada bi se to desilo trajalo bi jako kratko tako da vas neće puno ometati tokom rada. Tišina je ono što krasi rad sa ovim moćnim notebook-om. Nažalost, dok je HP bio na visini zadatka prilikom projektovanja rashladnog sistema to se ne može reći i za Sasmungov combo drajv. Tokom rada drajv generiše viši nivo buke od Toshiba modela koje smo viđali kod notebook računara koje smo imali prilike da testiramo, pa je npr. slušanje muzike sa ovog drajva ne baš previše prijatno iskustvo. Ne radi se o nivou buke koja odgovara klasičnim stonim 52x modelima, ali se ona ipak primećuje.

      Ostale stvari smo uglavnom spomenuli, a podsetićemo na solidnu tastaturu, više nego dobar touch pad i kvalitetan ekran. Ni ugrađene komponente ne zaostaju po kvalitetu za odličnim dizajnom i prijatnom vizuelnom spoljašnjošću, pa se može reći da je u pitanju veoma dobro odmeren proizvod solidnih karakteritika. Valja naglasiti i da se uz računar isporučuje Windows XP Professional koji je dosta skuplji od Home verzije, ali i više okrenut poslovnim korisnicima u domenu umrežavanja.

      Možemo rezimirati da je u nx9000 uspešno pretočeno višegodišnje iskustvo HP-a u proizvodnji svih vrsta računara, ali i da predstavlja očigledan primer uspeha kojom je odrađena integracija dva giganta IT industrije – HP-a i Compaq-a. Ukoliko tražite, pre svega, kvalitetan proizvod, poznatog i zvučnog imena koji vas pri tome neće razočarati lošim performansama ili ne daj Bože lošim kvalitetom izrade, onda nx9000 treba uvrstiti u najuži izbor i pored nešto više cene od 1349 eura. Svakako ne treba zanemariti ni to da je domaći distributer odlučio da uz računar isporučuje u paketu i HP 435 digitalnu kameru pa tako celokupni paket postaje još zanimljiviji.

      Notebook na test ustupio “CT Computers“, zvanični distributer HP opreme za SCG

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test