HP Envy X2

HP Envy X2

Brisanje granica između laptopova i tableta se nastavlja. Na scenu očito stupaju novi modeli "tabletop" uređaja, mešavina laptopova i tableta koje se mogu koristiti ili kao klasičan laptop, ili putem odvajanja ekrana kao tablet. Ovaj put se na našem testu nalazi model kompanije HP, oznake Envy X2, gde oznaka računara jasno asocira na dva režima upotrebe. Ovaj dual-mod prenosni uređaj donosi dosta toga u prepoznatljivo malom i pogodnom pakovanju,

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Ni sami ne znamo u kom se pravcu ide niti koliko će ti trendovi potrajati, ali je definitivno uočljivo da sinergija i kombinacije raznih uređaja jesu u trendu. U domenu “sitnijih” uređaja je to usložnjavanje izvršeno pomalo “nasilno”, totalnom pobedom smartfona koji je na sebe preuzeo maltene sve funkcije “malih naprava”, ali i nekih većih. U domenu nešto gabaritnijih i složenijih uređaja, stvari idu nešto drugačijim tempom. Ono što je svakako jasno jeste da je netbuk nestao, a da tableti i laptopovi malih dimenzija kruže jedni oko drugih, poput dvojice boraca, spremni da u svakom trenutku udare svom žestinom na svog protivnika.

      Stoga su neke kompanije došle na ideju da pomire dotične borce i pokušaju da iskoriste najbolje od oba sveta. Već smo imali nekoliko takvih primera. Nedavno smo testirali ASUS Taichi 21, prema našem mišljenju, najelegantniju i najuspeliju kombinaciju ultrabuka i tableta. Međutim, ta kombinacija je poprilično skupa, budući da uređaj raspolaže sa dva FullHD ekrana, snažnim (za ovu klasu uređaja) hardverom i tako dalje.

      Približniji uređaj ovome sa našeg današnjeg testa je Samsung ATIV 500T.  Koncept je jednostavan i jasan – na 11,6-inčni uređaj se stavi ekran osetljiv na dodir koji se može odvojiti od baze i na taj način koristiti u vidu klasičnog tableta. Istovremeno, kao platforma se koristi Intel Atom platforma male potrošnje – ali i male snage. Ideja je da bi ovakav laptop/tablet donosio korisniku najbolje od oba sveta u jednom uređaju, i HP je primenio nešto slično u svom Envy X2 uređaju, koji bi  trebao da donese nešto slično. O čemu se zapravo radi?

       Dizajn, izrada
      HP Envy X2 stiže u klasičnoj kutiji i sa standardnim pakovanjem, pri čemu bismo istakli obimno uputstvo za korišćenje Windows 8 operativnog sistema, koje može biti od koristi ne samo početnicima u smislu korišćenja računara uopšte, već i iskusnijim osobama koje nisu previše pažnje obraćale na Windows 8. To je utoliko bitnije što se Envy X2 isporučuje zajedno sa ekranom osetljivim na dodir sa kojim, kao što smo to više puta konstatovali u našim člancima, Windows 8 zapravo dobija svoj pravi, puni smisao.

      U svakom smislu, bilo da je reč o dizajnu, bilo da je reč o izradi, Envy X2 stavlja jasno do znanja svoju pripadnost Envy porodici. Računar je u potpunosti izrađen od ispoliranog aluminijuma. Metalik je sive boje, sa izuzetkom tastature i okvira oko ekrana, koji su crni. Izrada je izuzetno dobra, dizajn izuzetno dopadljiv i sa te strane nemamo nikakve zamerke.

      Treba naglasiti da je praktično sav hardver smešten “na poklopcu”, tj. iza ekrana, a ne “ispod tastature”, kao što je to logično za laptopove, budući da uređaj treba da radi i kao tablet, kada se ekran otkači od postolja. To uzrokuje da poklopac, ispod koga je zapravo smešten sav hardver, bude nešto deblji nego što je to uobičajeno. Istovremeno, stranice se valovito spuštaju kako se ide prema ivicama, i prisutan je efekat zaobljenosti.

      Unutrašnjost je sasvim korektna, sa metalnim naslonima za dlanove, tačpedom velikim koliko to mogućnosti i uslovi dopuštaju (podsećamo, radi se o 11,6-inčnom uređaju), te čiklet tastaturom. Tačped funkcioniše i kao klikped. Ispod ekrana je smeštena polugica za odvajanje ekrana i prelazak u tablet režim rada. Takođe, treba istaći da je sa zadnje strane uređaj ispupčen, odnosno da kako se ekran otvara, donji deo laptopa tada biva izdignut iznad površine.

      Konektori
      Envy X2 stiže sa dva USB 2.0 porta, jednim HDMI konektorom i jednim čitačem SD kartica. U principu, to nije iznenađujući broj konektora za ovakvu mašinu, mada jeste iznenađenje, recimo, da portovi nisu USB 3.0. Istovremeno, kako bi uređaj adekvatno funkcionisao u tablet modu, u njega su ugrađeni žiroskop, G-senzor, a tu je i NFC.

      Primećujemo da nijedan konektor nije dostupan kada uređaj funkcioniše u tablet modu, već se mora priključiti na “bazu sa tastaturom”, budući da na “ekranskom delu” nema nikakve konektore. Ukažimo i na to da je strujni konektor identičan konektoru kojim se ekran spaja sa bazom, iz očiglednog razloga – da uređaj možete puniti i u tablet modu, baš kao i u laptop modu, sa tom razlikom što se u potonjem pune obe baterije, a u tablet modu, logično, samo ona baterija smeštena “iza ekrana”.

      Postoje dve kamere – jedna koja se koristi kao web kamera u notebook režimu (HP TrueVision Full HD kamera, 2 megapiksela) i druga (zadnja kamera) koja se koristi za snimanje u tablet režimu (8 megapiksela). Tu su i dva zvučnika sa podrškom za Beats Audio tehnologiju. Pogledajmo sada i šta čini hardversku osnovu ovog računara…

       Hardver, specifikacija
      Kakav hardver možete očekivati? Iskreno, za današnje pojmove, relativno slab u odnosu na klasičan x86 hardver, a opet dovoljan da pokreće uređaj na dovoljnom nivou za nezahtevnog korisnika. Platforma koja stoji iza cele ove priče je Intelov pokušaj pružanja alternative ARM-u. Reč je o štedljivom 32-bitnom Clover Trail Atom Z2760 procesoru na 1.8 GHz. Ovo je dvojezgarni procesor koji ima 1 MB keš memorije, te podržava HyperThreading.

      Za grafički deo Envy X2 hibrida se brine PowerVR SGX545, grafika integrisana u procesor. Radi se o ne baš pogodnom izboru za iole zahtevnije poslove, te tako imamo situaciju da u Windows 8 uređaju imamo hardver tableta. To posebno dolazi do izražaja imamo li u vidu prisustvo 2 GB RAM memorije koja je LPDDR2 tipa i radi na 800 MHz. Grafika podržava samo DX9, ako je uopšte i bitno, budući da se sasvim sigurno nećete igrati na ovoj platformi, izuzmemo li eventualno fleš igrice, fejsbuk igrice i slično…


       
      [modul]specifikacija=2904[/modul]
      Kada je skladišni prostor u pitanju, koristi se eMMC SSD, to jest – fleš memorija koja je bukvalno na kartici ugrađenoj u uređaj. Nudi kapacitet od 64 GB, što možda zvuči impozantno u odnosu na klasične tablete, gde je i dalje retkost više od 16 ili 32 GB memorije, ali imajte u vidu da je ovde dosta velika količina prostora “trebovana” za operativni sistem”. Pored toga, budući da je instaliran punokrvni Windows, imajte u vidu da će ovde postepeno pozamašna količina dodatnog prostora biti progutana. Evo i slike kako to u praksi izgleda – korisniku ostaje dostupno oko nešto manje od 24 GB prostora.

      Ekran uređaja je osetljiv na dodir. Reč je o IPS ekranu, rezolucije 1366×768 piskela. Karakteriše ga sjajni premaz sa solidnom količinom refleksije. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth podrška. Dva USB 2.0 porta su na raspolaganju. Tako dobijen LAN je 10/100 tipa. Istaknimo još jednom kamere od 2 i 8 megapiksela. Uz računar se isporučuje puna verzija Windows 8 operativnog sistema u 32-bitnoj varijanti.

      Rezultati testova

      Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, tu je i rezultat ASUS Taichi hibrida. Međutim, to i treba shvatiti samo kao – ilustraciju. Taichi ima ultrabuk platformu, sa kojom se nejaki Atom ne može takmičiti, ali smo želeli da ilustrujemo šta korisnik može da očekuje i iz tabele se to jasno vidi: nejake performanse, ali uz pozamašnu autonomiju.

       

       

      ASUS Taichi

      HP Envy X2

      Battery Eater – Reader test laptop mod

      3:35

      13:35

      Battery Eater – Reader test tablet mod

      4:40

      7:45

      PC Mark 7

      4370

      1434

      Cinebench 11.5 Rendering

      2,71 pts

      0,56 pts

      Nuclear MC

      10622

      2936

      wPrime 32M (sec)

      21,641

      59,612

      HD Tune Transfer (MB/s)

      269,4

      43,8

       

      Utisci

      Utisci o radu u Windows okruženju su sa jedne strane veoma pozitivni, a sa druge relativno nepovoljni. Pozitivno je što su ekran osetljiv na dodir i Windows 8 dosta dobra kombinacija. Nepovoljno je to što je hardver prilično slabašan za ozbiljniju upotrebu, čime se pomalo gubi privlačnost korišćenja “punokrvne” verzije Windows 8 operativnog sistema.

      Sa druge strane, obavezno imajte u vidu da je ovo računar isključivo za nezahtevne primene! Ne zaboravimo SSD, koji je prilično spor, posebno u odnosu na ono na šta smo navikli kod SSD uređaja, premda je vreme pristupa i dalje relativno nisko.

      HP isporučuje solidnu količinu propratnih aplikacija (makar na demo modelu) raznih vrsta i namena, od Office paketa u free varijanti, pa do Connected Music aplikacije/servisa. Podsetimo, svi kupci HP Envy laptopova, zahvaljujući saradnji sa HP-om, mogu koristiti ovaj servis za slušanje muzike i preuzimanje određenog broja pesama.

      Šta još istaći? Obavezno čekirajte Allow Screen to Auto-Rotate opciju u Screen Resolution sekciji kojoj možete pristupiti desnim klikom bilo gde na površinu desktopa. Bez toga se ekran neće automatski rotirati u tablet režimu i iskustvo u korišćenju će biti značajno drugačije.

      Koje su prednosti ovakvog hibrida? Birate šta vam se dopada i šta vam je u datom trenutku potrebnije. Imate laptop kod kojeg pipkanje ekrana ima smisla, a kada ne želite da koristite tastaturu, jednostavno je otkačite i imate tablet. Da budemo precizni, imate 11.6-inčni tablet, što će nekoga privuću, a nekoga odvratiti. Prebacivanje iz moda u mod se vrši veoma brzo. Međutim, kao što smo to napomenuli na prethodnim stranama, u tablet režimu gubite sve one konektore koji postoje na delu sa tastaturom.

      Kulturom rada smo impresionirani. Doduše, teško je i moglo biti drugačije, budući da Envy X2 nema nikakvih čipova koji ga posebno greju, niti ikakvih aktivnih ventilatora, budući da se čitav računar hladi pasivno. Posledično, rad je zaista kao na tabletu – bešuman; što ne impresionira mnogo “tabletocentrične” korisnike, ali setimo se da uređaj radi i u laptop modu, gde se ovakva stvar ne zatiče tako često.

       

      Zaključak

      Ma šta rekli, vrlo je verovatno da će većina potencijalnih kupaca doneti odluku već u samom startu kada pogleda šta mašina donosi. Ukoliko im se dopadne mašina koja nudi i tablet i laptop režim rada, nekog posebnog izbora i nema i ovo je, uz Samsungov ATIV 500T, jedina mašina tog tipa. Sa druge strane, vrlo je verovatno da će se većina opredeljivati po ceni, ili po snazi hardvera, što je svakako veoma bitan faktor, posebno na domaćem tržištu.

      Nažalost, nijedan od ta dva parametra ne može da ilustruje situaciju i osećaj kada se ekran “otkači” i počne da se koristi u vidu tableta. Takođe, nijedan od tih parametara ne može da objasni prednosti korišćenja poznatih  Windows aplikacija ili eventualne integracije sa postojećim softverskim okruženjem, bilo u firmi, bilo kod kuće.

      Osim toga, treba reći da je Envy X2 izrađen vrhunski. Prednosti i nedostaci su vrlo jasni i uočljivi, a svakako postoji solidna grupa korisnika kojoj će ovakav balans uređaja odgovarati. Šteta je samo što će to verovatno ponajpre biti oni koji su prethodno shvatili da im poseban uređaj, bio to mali laptop ili običan tablet, ne može ispuniti prohteve…

      Prednosti:

      – Odlična izrada i dizajn
      – Sjajna kultura rada, bešuman uređaj
      – Fantastična autonomija
      – Solidan ekran i tastatura
      – Opcije koje se otvaraju mogućnošću prelaska iz laptop u tablet režim rada i obrnuto

      Nedostaci:

      – Visoka cena
      – Slabašan hardver
      – Ograničenost upotrebe u domenu onoga što o(ne)mogućava nizak nivo performansi
      – Spor SSD

      Uređaj na test ustupio HP.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test