Huawei Ideos S7 Slim

Huawei Ideos S7 Slim

Kao što smo najavili prethodne nedelje u testu Samsung Galaxy Tab P1000 tablet-a, nastavljamo sa testiranjem ostalih modela iz Telenorove ponude, a na redu je najpristupačniji od tri ponuđena modela - Huawei Ideos S7 Slim tablet. Sa ovim brendom ste najverovatnije upoznati time što naš ADSL provajder Telekom ima potpisan ugovor sa njima, pa svojim korisnicima deli Huawei opremu. Ovaj proizvođač, kao i mnogi drugi u skorije vreme, odlučio je da se okuša u tablet kategoriji, izdavanjem cenovno pristupačnog modela Ideos S7 Slim

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Huawei – jedna od najvećih kompanija koja se bavi proizvodnjom mrežne i telekomunikacione opreme. U pitanju je Kineska kompanija stacionirana u Šendženu, u pokrajini Guangdung na jugu Narodne Republike Kine. Huawei uslužuje 31 od 50 svetskih najvećih telekomunikacionih operatera, a povrh svega toga odlučili su da se oprobaju takođe i na tržištu tablet računara. Verujemo da ste primetili da dosta proizvođača danas izbacuje svoj tablet uređaj, a zašto i ne bi, kada su tablet računari bazirani na Android sistemu dobili dosta na popularnosti u proteklih godinu dana. Dok neki proizvođači insistiraju na premium kvalitetu svojih tablet uređaja, postoji i druga strana koja insistira na njihovoj niskoj ceni, pa samim tim kvalitet određenih komponenti mora biti žrtvovan u procesu, kako bi se taj cilj ostvario. Verovatno ste upoznati da postoji ogroman broj kineskih proizvođača koji prave – neki bi rekli nekvalitetne – veoma jeftine tablet uređaje sa rezistivnim ekranima sa cenama od niskih 70 evra, ali i nešto kvalitetnijim sa kapacitivnim ekranima sa cenama čak do 300 evra. Huawei Ideos S7 Slim, sa svojom dijagonalom od 7 inča spada u kvalitetnije kineske tablet računare, uzimajući u obzir da je njegova cena baš tu negde oko 300 evra u slobodnoj prodaji. Ipak, koliko je on zapravo kvalitetan i isplativ sa tom cenom ostaje da se vidi u nastavku ovoga teksta. Pre svega osvrnućemo na njegove karakteristike, kako bi videli šta nam on tačno nudi od hardvera, kako bi se reklo, šta mu se to krije “ispod haube”.

      Hardver Huawei Ideos S7 Slim pokreće Snapdragon procesor, tačnije Qualcomm QSD8250 Snapdragon čipset sa frekvencijom rada od 1GHz, dok je za grafiku zadužen Adreno 200 GPU čip. Adreno 200 GPU ne nudi baš najbolje performanse i dosta je inferiorniji od PowerVR SGX540 čipa kakav se nalazio u Galaxy Tab P1000 modelu koji smo prethodno testirali. PowerVR SGX540 pruža performanse od 90 miliona trouglova u sekundi i važi za jedan od najbržih čipova u jednojezgarnim rešenjima, dok je Adreno 200 GPU dosta lošiji sa samo 22 miliona trouglova u sekundi. Količina RAM memorije koju Ideos S7 Slim model poseduje je 512MB. Što se tiče interne memorije, postoji samo jedna verzija tableta sa 8GB, mada je moguće proširiti ovu memoriju microSD karticom kapaciteta do 32GB. Ekran koji tablet poseduje ima dijagonalu od 7 inča, kapacitivan je, TFT tipa sa 256K boja i rezolucijom od 480 x 800 piksela, koja je mogla biti veća. Aspekt ekrana je 16:9 i pomalo je nestandardan, jer većina tableta poseduje 16:10 aspekt, pa će samim tim uređaj izgledati izduženije od konkurencije. Nije prisutan Gorilla glass, kao kod Galaxy Tab P1000 modela, tako da morate pripaziti na eventualne padove i ogrebotine. Uređaj poseduje dve kamere – zadnju rezolucije 3.2MP bez blica i prednju rezolucije 2MP koja vam služi za video pozive. Konekcije koje ovaj tablet poseduje su WLAN Wi-Fi sa 802.11 b/g/n standardom, a poseduje i 3G konekciju sa standardima HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps. Slot za karticu je pune veličine i pored uloge pružanja 3G konekcije, ovaj uređaj se može upariti sa Bluetooth slušalicom i tako koristiti kao mobilni telefon. Tu je i mogućnost kačenja na Dock jer su jasno ostavljeni kontakti sa donje strane uređaja. Takav Dock još uvek nije izbačen za sad, ali se verovatno planira njegovo pojavljivanje u budućnosti.  

      Specifikacija:  

      Huawei Ideos S7 Slim

      Dimenzije

      200mm x 109.5mm x 12.5 mm

      Težina

      500g

      Komunikacija (Wi-Fi + 3G model)

      Wi-Fi 802.11 b/g/n , Bluetooth 2.1 sa A2DP, 3G HSDPA 900 / 2100 Mhz

      Procesor

      Qualcomm QSD8250 Snapdragon čipset, Adreno 200 GPU

      Memorija

      512 MB RAM, 8 GB interne memorije , microSD do 32GB

      Operativni sistem

      Android OS, v2.2 (Froyo)

      Baterija

      Standard battery, Li-Ion 3250 mAh

      Displej

      TFT 7 inča, kapacitivni, 256K boja

      Prednja kamera

      2.0 megapiksela

      Audio

      stereo zvučnici , ugrađeni mikrofon

      Senzori

      Akcelerometar, Digitalni kompas, Senzor ambijentalnog osvetljenja

      Podržani multimedijalni formati
      Video: MP4/WMV/H.263/H.264 player Audio: MP3/WAV/eAAC+ player Fotografije: BMP, GIF, JPEG / JPG, PNG, TIFF

      Podržani formati dokumenata
      Word, Excel, PowerPoint, PDF

      Konektori i slotovi

      microSD card slot SIM card slot miniHDMI microUSB Power

      Cena
      30,000 bez ugovorne obaveze

      Kvalitet izrade Huawei Ideos S7 Slim modela je bio solidan, ali dešavalo se da čujemo krckanje plastike u donjem delu uređaja, kada se on držao u preporučenom landscape mod-u. Pošto tablet poseduje izmenjivu bateriju, na pozadini uređaja se može skinuti poklopac. Samo naleganje poklopca na uređaj nije baš savršeno, jer smo primetili da ne naleže svuda ravnomerno, već je negde razmak između poklopca i tela uređaja malčice veći. Sa prednje strane vidimo ekran dijagonale 7 inča, a oko njega se nalazi crni okvir koji je deblji sa leve i desne strane, nego što je to sa gornje i donje, ako posmatramo tablet u landcape položaju koji je preporučen za korišćenje ovog modela. Ako ga opet posmatramo u landscape položaju, videćemo u gornjem levom uglu prednju kameru od 2MP, a odmah iznad nje se nalazi senzor ambijentalnog osvetljenja. Sam uređaj je pravougaonog oblika, ali njegove ivice su blago zakrivljene. 


      Na zadnjoj strani uređaja nalazi se krem bela mat plastika koja ne ostavlja na sebi otiske prstiju. Nešto više od sredine uređaja sa zadnje strane uređaj je prošaran trakom od brušenog aluminijuma, debljine otprilike 1cm i na njoj se nalazi kamera i logo uređaja.  

      Skroz sa leve strane te aluminijumske trake nalazi se kamera rezolucije 3.2MP koja je zaštićena staklencetom kvadratnog oblika, kojem su malo zakrivljene ivice. Ovo staklence se nalazi ispod nivoa zadnje površine kako bi se izbeglo njegovo slučajno grebanje. Nažalost, ovaj model ne poseduje blic. Skroz sa desne strane, belim slovima je ispisano ime proizvođača.
       


      Krenućemo od gornje bočne strane uređaja, držeći ga u landscape položaju i kretati se u smeru suprotno od kazaljke na satu. Skroz desno na gornjoj bočnoj strani nalazi se Power dugme za uključivanje/isključivanje ekrana, a takođe i uključivanje/isključivanje uređaja pri njegovom dužem držanju. Sa leve gornje bočne strane nalazi se Power ulaz za punjenje uređaja.


      U vrhu leve bočne strane nalazi se miniHDMI ulaz za povezivanje sa HDTV-om. Ispod njega nalazi se microUSB ulaz za komunikaciju i transfer podataka sa računara. Odmah ispod njega nalazi se jedan od ukupno dva stereo zvučnika koje uređaj poseduje.  

      Sa donje bočne strane nalazi se mala rupica iza koje se nalazi mikrofon namenjen za komunikaciju preko funkcije telefona koju ovaj tablet poseduje, ili za komunikaciju preko Skype aplikacije ili bilo koje druge koja se bavi komunikacijom preko interneta. Desno od njega nalazi se nezaštićeni microSD slot za kartice kapaciteta do 32GB. Na sredini donje bočne strane vidimo metalne kružiće koji bi trebali da služe kao kontakti za Dock, koji još uvek nije dostupan za ovaj uređaj.
       


      Sa desne bočne strane blizu sredini nalazi se dvodelni zaster za kontrolisanje jačine svih zvukova na sistemu. Odmah iznad njega nalazi drugi zvučnik koji je zaštićen rupičastom aluminijumskom mrežicom. Iznad njega nalazi se 3.5mm ulaz za slušalice, koje nažalost ne dolaze u paketu, već ćete ih morati kupiti odvojeno.
       

      Huawei Ideos S7 Slim dolazi sa 2.2 Android Froyo operativnim sistemom. Kada će i da li će biti omogućen update na 2.3 Gingerbread trenutno nije poznato. Kada uključimo uređaj sačekaće nas dosta lepo osmišljen homescreen koji na sebi poseduje vremensku prognozu skroz sa leve strane, notifikacije o primljenim porukama i propuštenim pozivima ispod njega. Skroz u dnu celom dužinom prostire se taskbar na kojem se nalazi pet različitih kategorija: Home, Web, Entertainment, Communications i Favorites, svaka od njih dizajnirana da vam olakša snalaženje deljenjem prečica ka aplikacijama u kategorije. Skroz desno na taskbaru nalazi se dugme kojim se ulazi u meni aplikacija, sa kakvim ste već upoznati sa mobilnih telefona. U gornjem desnom uglu ekrana nalaze se razni indikatori koji takođe služe i kao prečice ka ulozi kojom se bave, a one su: Indikator wireless mreže odakle direktno možete odabrati WiFi mrežu, menjanje nivoa osvetljenja, kontrolisanje signala mobilne mreže, indikator nivoa napunjenosti baterije i dugme kojim se otvara Notification panel, malo drugačije rešenje od pulldown efekta kakav se nalazi na telefonima. 

       



      Notification bar je drugačiji od onoga na što smo do sada navikli, jer pored toga što ima neke dodatne dugmiće za uključivanje/isključivanje opcija, takođe sa desne strane poseduje spisak svih trenutno otvorenih aplikacija, koje odatle možete direktno ugasiti, tako da se ponaša kao neka vrsta task menadžera. Levo od toga nalazi se standardni deo gde će se pojavljivati sve vrste notifikacija, a postoji i Clear dugme kako bi ste ih sve odjednom sklonili iz ove liste.
       

       
      Internet browser je nešto izmenjenog dizajna, sa par dodatih stvari, kao što je stalni taskbar u dnu ekrana koji poseduje dodatne komande, kao što su zoom in/out dugmići, prečica za meni u kojem možete naći opcije History, Share Page, Downloads, Find on page i Select text. Desno od toga nalazi se časovnik sa trenutnim vremenom, a odmah do njega nalazi se dugme za Bookmarks. Takođe postoji lako dostupno dugme za otvranje novih stranica ili navigaciju između već otvorenih. Desno od toga nalaze se Back i Forward dugmići. Skroz gore u zaglavlju nalazi se Adress bar koji nestaje nakon što skrolujete ka dole, kako bi se iskoristio prostor za gledanje web stranice.  

       
      Za potrebe telefoniranja preko mobilne mreže postoji Dialer aplikacija koja ima lep interfejs. Pametno biranje broja je prisutno i dovoljno je ukucati samo deo broja telefona i tablet će sam dati izbor kontakata koji počinju sa zadatom cifrom. Kada okrenete neki broj, dostupne su vam razne opcije u toku samog poziva, na primer možete ponovo na ekran vratiti brojčanik ili da otvorite kontakte u toku poziva, poziv na čekanju, Mute dugme itd. Takođe je dostupno Audio Output dugme preko koga možete izabrati nekoliko načina izlaza zvuka, a među njima je i opcija Bluetooth slušalice, koju bi smo vam mi savetovali da nabavite ako želite da komotno razgovarate, pošto spikerfon i nije baš glasan, pogotovo u bučnijim okruženjima, gde je nemoguće razumeti osobu sa druge strane žice. Takođe sa leve strane vidite poveću sliku osobe koju ste pozvali. Dostupan je i dnevnik poziva koji beleži tačno vreme kada ste nekog zvali, kada je neko vas zvao, ili ako ste propustili poziv – sve će se prikazati ovde. Imate i opciju da vidite sve svoje kontakte, bilo da su na Sim kartici ili sinhronizovani sa Google-a ili Facebooka, a lepo su poređani abecedno, gde možete pristupiti lako svakom slovu kojim počinje ime vašeg kontakta pojedinačno.
       



      Standardna i preporučena orijentacija za ovaj tablet je Landscape, a nekome se to možda i neće dopasti. Sve je pitanje ukusa i neko smatra da je Portrait položaj mnogo prirodniji za rad, dok je nama bilo prilično svejedno. Kako god da ga držite, uređaj će vam lepo ležati u ruci zbog svoje dijagonale od 7 inča. Pomenuli smo povremeno krckanje plastike, ali to nije nimalo ozbiljna stvar i pomalo je očekivana uzimajući u obzir cenu tableta. Treba napomenuti da je ovaj tablet dosta tanak sa 12.5mm, otud i Slim u njegovom imenu, ali sa svojih 500g se oseća pomalo težim za svoje dimenzije, pogotovo poredeći ga sa Galaxy Tab P1000 modelom, koji je osetno lakši i ima samo 380g. Na nekim mestima ipak piše da je ovaj model Ideos S7 slim težak 400g, ali to jednostavno ne može biti istina jer smo imali oba modela u rukama u isto vreme i Ideos S7 i Galaxy Tab P1000 i primećuje se da je težina znatno veća od tih 20g, a cifra od 500g je ipak realnija. 

       
      Kvalitet ekrana je jako prosečan, da ne kažemo loš. Rezolucija koju ovaj model poseduje po nama bi trebala biti veća od 800 x 480, kolika je rezolucija ovog 7-inčnog ekrana. Tačnost pri interakciji sa ekranom je takođe bila loša, mnogo puta se desilo da pri unošenju teksta, čak i u landscape položaju, bude pritisnuto pogrešno slovo, iako je vrh prsta jasno bio bliži slovu koje smo nameravali da pritisnemo. Pretpostavljamo da se to dešava usled ređe mreže, tačnije nešto ređe postavljenih linija ispod površine ekrana koje detektuju dodir prsta na ekranu, tako da ako nema dovoljno linija da se predvidi gde je vrh prsta dodirnuo ekran, ekran će izračunati pogrešan položaj i pritisnuti nešto što niste nameravali da pritisnete. Rekli smo da su tableti ovih dijagonala idealni za unos teksta, ali ipak sa ovim problemom brzina unosa će biti smanjena zbog nešto češćih grešaka usled nepreciznosti ekrana. Prikaz boja nije toliko živ kao što je to slučaj bio na Galaxy Tab ekranu – ovde su boje bile pomalo tmurne i nežive zbog nedovoljne svetline i kontrasta. Povrh svega toga, ekran ima dosta loše uglove gledanja, jer ekran dobija color shift i negativ efekat i prilično brzo kada ga ne posmatrate direktno, već pod nekim uglom. Razumemo da je negde moralo da se štedi da bi se postigla ova cena uređaja koju Ideos S7 Slim poseduje, ali ekran je dosta nastradao u ovom procesu.  





      Surfovanje na tabletu ove dijagonale nije baš savršeno, a nama je možda i pomalo smetao nestandardni 16:9 aspekt ekrana. U landscape položaju slova su dobro vidljiva, ali će manje materijala biti prikazano na ekranu jer je uži. Sa druge strane, ako ga prebacite u portrait položaj, slova će biti na samoj granici čitljivosti sa neke standardne udaljenosti držanja tableta od očiju, tako da ćete se češće zateći kako koristite pinch to zoom gest na ekranu. Dobra strana ovog tableta je to što poseduje 3G konekciju, tako da povremen surf negde dok se u pokretu, zaista može biti obavljen na ovakvom uređaju.  

       

       

      Flash podrška je prisutna, iako smo zatekli uređaj bez prethodno instaliranog Adobe Flash plejera na sebi. Taj proces smo morali da uradimo ručno, odlaženjem na Market, lociranjem aplikacije i njenim instaliranjem. Posle toga, sav Flash materijal je bio prikazan, ali smo imali priliku na određenim mestima da vidimo da se neke Flash bazirane reklame preklapaju sa elementima sajta sa kojim to ne bi trebalo da čine. Performanse tableta van igrica su bile zadovoljavajuće, kretanje po menijima nije pružalo česte padove u performansama, iako je bilo trenutaka kada se desilo da animacija secne ili se zaglavi neka aplikacija. U igricama koje su iole zahtevnije, Adreno 200 GPU nije uspevao da ih zadrži savršeno tečnim, na trenutke se osećao pad u performansama što se manifestovalo kao lošiji FPS u igri. Ne pričamo o nekim super zahtevnim igrama, već o igrama tipa iRunner, Cordy i Cut the rope. One jesu bile itekako igrive, ali to što nisu bile savršeno tečne pomalo kvari utisak.  



       Čitanje elektronskih knjiga je bilo donekle dobro iskustvo, Huawei Ideos S7 Slim je došao sa Aldiko aplikacijom za tu namenu. Kada držite tablet u preporučenom Landscape režimu slova su lepo vidljiva, ali kada prebacite tablet u Portrait položaj, slova postanu pomalo previše sitna za naš ukus, pogotovo na ovoj dijagonali. Text reflow opciju nismo primetili. Kao i uvek kod Aldiko aplikacije, moguće je ubaciti svoj Epub fajl kao knjigu.
       

      Stock video plejer nije uspevao da pročita mkv fajlove, iz razloga što oni nisu podržani u njemu. Za tu namenu ćete morati da koristite jedan od mnogih kvalitetnih video plejer aplikacija sa Android Market-a. O reprodukciji visoko profilnih HD fajlova nije bilo ni govora i oni bi se zaustavili u mestu prilikom reprodukcije, a zvuk bi nastavio dalje. Audio reprodukcija i njena aplikacija je imala dosta lep interfejs koji se nama veoma dopao. Početni ekran poseduje sve što vam treba i iz njega dobijate veoma lak pristup onome što želite da pustite od pesama. Kada uđete u neku pesmu sa leve strane dobijate ostatak pesama kao playlistu, dok se sa desne strane nalazi animacija cd-a koji se vrti dok traje pesma. Ispod toga su dostupne standardne kontrole za premotavanje pesme, kontrolisanje nivoa jačine zvuka, Shuffle, Repeat, Ekvilajzeri, itd.. Takođe na početnom ekranu u Entertainment sekciji postoji muzički widget, koji takođe poseduje standardne kontrole za pesme.
       
       


      Baterija je deklarisana na 7 sati video reprodukcije, što je po našem testu gde smo pustili film u trajanju od 90 minuta po našim proračunima izvodljivo. Sa osvetljenjem na 50% potrošili samo 20% baterije, što znači da možemo gledati otprilike 5 filmova od 90 minuta pre nego što potrošimo celu bateriju.
       
       

       
       Kamera od 3.2MP je pružala solidne fotografije, što je pomalo iznenađujuće, a njihov kvalitet možete pogledati i sami ispod. Snimanje video klipova je bila totalno druga priča i tu su rezultati bili katastrofalni. Biranjem High quality opcije dobijali smo veoma pikselizovane 3GP video klipove, sa totalno beživotnim bojama. Nismo sigurni koji je razlog biranja ovog formata koji daje veoma loš kvalitet snimka, ali definitivno nam se to nije dopalo. Ostavili smo i sample video snimka kako bi ste sami takođe procenili kvalitet.  







       

      Zaključak Sve u svemu, kada saberemo utiske, nažalost, više je onih negativnih, nego što je pozitivnih. Nimalo ne pomaže činjenica da smo u isto vreme imali Samsung Galaxy Tab P1000 u posedu, koji se činio znatno boljim u svim poljima od Huawei Ideos S7 Slim tableta. U ovom slučaju se može primeniti poslovica “koliko para toliko muzike”, a mi smo toga savršeno svesni, jer je cenovno model Huawei Ideos S7 Slim skoro pa duplo jeftiniji u slobodnoj prodaji.

      Ipak, preko nekih stvari ne možemo preći. Počev od kvaliteta izrade, usled koga plastika krcka na određenim spojevima, preko loše tačnosti ekrana na dodir, smanjene živosti boja usled lošije osvetljenosti i kontrasta, pa do loših uglova gledanja koje ima, iako znamo da ove stvari ne mogu biti dosta bolje zbog niske cene, nekako smo očekivali više. Naravno da postoji dosta ljudi koji će preći preko svih ovih mana zbog niže cene, ali barem autor ovoga teksta nije jedan od takvih i rado bi doplatio nešto više, uzeo kvalitetniji tablet i posle toga mirno spavao znajući da nema takve probleme.  Treba pohvaliti Huawei na pravljenju odličnog korisničkog interfejsa, i vidi se da je u njega uloženo dosta truda. Stvari koje su nam se dopale su odvajanje aplikacija u kategorije na početnom ekranu, dobar dizajn widgeta i aplikacija za vremensku prognozu, muziku, slike, video, itd. Takođe nam se dopao izgled Notification bar-a iz koga je direktno bilo moguće zatvoriti aktivne aplikacije. Sve u svemu, Huawei bi verovatno trebalo da ponudi kvalitetniju alternativu ovom tabletu, Honeycomb bi bio idealan, ali bi specifikacije za njega znatno morale biti poboljšane, što postavlja pitanje da li se Huawei-u tako nešto isplati. Ostaje nam da vidimo… Prednosti: – Dobar korisnički interfejs – Tanak profil tableta i prenosivost – 3G konekcija i mogućnost korišćenja kao telefon – Cena Nedostaci: – Loši uglovi gledanja ekrana – Nepreciznost ekrana pri zadavanju komandi – Lošija osvetljenost i kontrast – Lošije performanse GPU čipa – Veoma loš kvalitet pri snimanju video klipova – Prosečan kvalitet izrade Uređaj na test ustupio Telenor.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test