Lenovo IdeaPad 710S Plus

Lenovo IdeaPad 710S Plus

Nakon što nam se na testu našao (i veoma dopao) IdeaPad 710S laptop, mislili smo da neko vreme nećemo imati priliku da se družimo sa sličnim modelom. Međutim, samo par nedelja kasnije, do nas dolazi slična varijanta, sa sufiksom Plus. Koliko se 710S Plus razlikuje od "običnog" modela i šta su njegove glavne karakteristike? Odgonetnućemo zajedno kroz direktno poređenje, kao i analizu prednosti novog modela...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Trendovi u domenu tankih i lakih računara su jasni – oni su u ovom trenutku verovatno najzdraviji segment PC industrije, iz ovih ili onih razloga, i u tom pogledu im verovatno samo gejming može parirati. No, gejming uređaje i opremu ne kupuje toliko ljudi, nasuprot uvreženih mišljenja, dok ultrabukovi postaju sve zanimljiviji širem krugu kupaca, što zbog pada prosečne cene, što zbog eliminisanja onoga što su nekada bile mane ultrabukova.
      Test: Lenovo IdeaPad 710S
      Lenovo se odlučio za pomalo nesvakidašnji potez. Veoma brzo nakon predstavljanja 710S modela, ponudio je još jednu varijantu, ovaj put sa sufiksom Plus. U čemu je razlika? Mogli bismo sve da sabijemo u par rečenica. Plus model ima glosi ekran (naspram mat ekrana kod običnog) sa crnim okvirima umesto srebrnih, nema video izlaz ali ima USB 3.1 Type-C, donosi senzor otiska prsta, kao i diskretnu GeForce 940 MX grafiku. U svemu ostalom, on je gotovo identičan. Istina, konfiguracija koju smo dobili na test se takođe razlikuje. Preporučujemo vam da pogledate još jednom test Lenovo 710S ultrabuka, pošto ćemo se umnogome pozivati na taj test, i porediti direktno dva računara…
      lenovo_ideapad_710s_plus_1_s.jpg
      Uređaj
      Sam računar deluje fantastično! Čim ga pogledate ili uzmete u ruke, postajete svesni da je reč o premium proizvodu. Izrađen je od aluminijuma i magnezijuma, te stiže u kompletno metalnom ruhu. Reč je o ultrabuku 13.3-inčne dijagonale, što je za mnoge kupce u startu odlična vest jer se radi o gotovo idealnom balansu za jedan računar visokog stepena mobilnosti. Metalne površine su prisutne sa svih strana, spolja i iznutra, zajedno sa karakterističnom metalik-sivom bojom. Jedino je tastatura crne boje, baš kao i okviri oko ekrana (za razliku od sivih kod prethodnika), koji zbog toga daju utisak “od ivice do ivice”, baš kao i kod smartfona, podižući utisak o eleganciji na još viši nivo.
      lenovo_ideapad_710s_plus_3_s.jpg
      Unutrašnjost je čista, pregledna i jednostavna. Tastatura ima čiklet tastere specifičnog oblika tipičnog za Lenovo. Sa desne strane naslona za dlanove zatičemo još jedan novitet koji je doneo Plus model – to je skener otiska prsta, koji će doneti još viši nivo bezbednosti, a samim tim i upotrebljivosti u korporativnim okruženjima za 710S Plus. Sve u svemu, dizajn i kvalitet izrade su na najvišem nivou!
      Konektori
      Sve je smešteno na bokovima, pri zadnjem delu računara. Desno su LED indikator rada, audio combo port, jedan USB 3.0 port koji podržava Always-On Charging tehnologiju, konektor za struju, te još jedna novina – USB 3.1 Type-C port, koji omogućava podršku za najnovije periferije! Ipak, treba znati da više nema samostalnog video izlaza, već će se sve obavljati direktno preko Type-C porta. Levo se nalaze 4-u-1 čitač memorijskih kartica, još jedan USB konektor, kao i OneKey Recovery, koji ne stiže u vidu tastera, već udubljenja za iglicu.
      lenovo_ideapad_710s_plus_9_s.jpg
      Hardver
      O hardveru smo naširoko pisali u prethodnom testu, baš kao i o platformi, te ćemo se sada fokusirati na razlike. Lenovo se drži oprobane Intel Core platforme šeste generacije, te ovde zatičemo Intel Core i5-6200U procesor koji radi na 2.3 GHz, a u stanju je da uveća svoj radni takt sve do 2.8 GHz u slučaju potrebe. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskoj izradi. Potrošnja je deklarisana na 15 W, sa Up i Down varijantama od 25 W, odnosno 7.5 W.
      [modul]specifikacija=9044[/modul]
      Grafika je integrisana Intel HD 520. Radi na 300 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 1 GHz, s tim što ovde imamo i diskretnu grafiku koja se aktivira u slučaju potrebe. Reč je o Nvidia GeForce 940 MX modelu, značajno bržem od integrisanih rešenja, što će pozdraviti svi kojima znače bolje grafičke performanse. Ova grafika može doći u više varijanti, ali u ovom laptopu ima 2 GB GDDR5 memorije, te 384 unificirana šejdera. Radni taktovi GPUa i memorije se dinamički usklađuju.
      lenovo_ideapad_710s_plus_2_s.jpg
      Računar ima 8 GB memorije, a za skladišni sistem se koristi SSD. Već smo se susretali sa strahovito brzim Samsungovim NVMe SSD-ovima, ali svaki put se oduševimo iznova. Jednostavno, brzine koje se postižu su nestvarne, a vreme koje je potrebno za pojedine operacije je svedeno na apsolutni minimum, čak i u SSD okvirima. Kada se računar startuje ili budi, sve bukvalno “poleti”.
       Uporedili smo Lenovo IdeaPad 710S Plus sa “običnim” modelom 710S. U tom smislu možete videti eksplicitno kakve su performanse. Očekivano, u grafičkim testovima Plus ima prednost, budući da raspolaže diskretnom grafikom. No, u testovima “sirovih” performansi, njegova nešto slabija konfiguracija teško izlazi na kraj sa snažnijim modelom…
      [modul]test=475[/modul]Utisci u korišćenju su odlični. Mišljenja smo da je 13.3-inčna forma idealna mera između prenosivosti i upotrebljivosti. Naravno, svaka osoba će imati sopstveno mišljenje po ovom pitanju, pa tako neki jednostavno žele veći ekran i/ili tastaturu pa preferiraju 14-inčne ultrabukove, dok drugi idu na 12-ice. Ipak, sa veoma malom težinom od 1.18 kilograma (svega 2 grama više u odnosu na prethodni model) i debljinom koja ide i do samo 6 milimetara, 710S Plus je veoma lako nositi bilo kuda sa sobom. U kombinaciji sa fantastičnom baterijom (egzaktni podaci slede pri dnu stranice), predstavlja odličnog saputnika svima koji često putuju.
      lenovo_ideapad_710s_plus_7_s.jpg
      Windows radi odlično, a sve što zadate se izvršava u vrlo kratkom roku, što zahvaljujući solidno sposobnom procesoru, što zahvaljujući fantastično brzom SSD-u. NVMe SSD je odličan izbor u svakom pogledu i isporučuje sjajne performanse. Tu je i više nego dovoljna količina RAM memorije za sve aplikacije. Nismo zabeležili da je dolazilo do trotlovanja, što je uvek potencijalna bojazan u kategoriji tankih i lakih računara.
      Budući da je uređaj stigao u sempl varijanti sa operativnim sistemom na kineskom jeziku, nije bilo mogućnosti da podrobnije ispitamo softver sa kojim stiže – ali je za očekivati da će se računar isporučivati sa setom Lenovo aplikacija sa kojima se i inače isporučuje na evropskom tržištu kada se bude našao u ponudi. Za sam kraj ovog dela, spomenućemo još jednom odlične JBL zvučnike sa podrškom za Dolby Audio Premium tehnologiju. Zvuče veoma dobro, naročito za jedan ovako tanak uređaj.
      Ekran
      Računar stiže sa FullHD ekranom, dijagonale 13.3 inča. Za razliku od mat displeja, ovde imamo glosi ekran, sa gustinom prikaza od 188 PPI. No, više nego rezolucijom smo zadovoljni fantastičnom osvetljenošću ovog IPS ekrana, kao i njegovim kontrastom, koji su ostali nepromenjeni u odnosu na 710S. U svakom delu je svetliji od 300 cd/m2 i u praksi se ponaša izuzetno dobro. Još jedna interesantna stvar kod veoma svetlih ekrana jeste da ih možete poprilično zatamniti kada nisu priključeni na struju a da prikaz ne deluje preterano tamno, i tako poprilično prištedeti bateriju. Sve u svemu, ekran je i dalje dobra stavka kod IdeaPad 710S Plus modela, ali pod uslovom da ste pozitivno opredeljeni prema glosi ekranima. Ukoliko preferirate mat ekrane, bolji izbor je model bez Plus sufiksa.
      ekran_710splus.jpg
      Tastatura, tačped
      Tastatura i tačped su sjajni. AccuType čiklet tastatura stiže sa tasterima veoma dobrog oblika, koji nažalost na sebi nemaju udubljenja za jagodice. Ipak, to ne ometa sveukupno odličan utisak. U kucanju je sjajna, posebno za kategoriju tankih računara. Jedina kritika bi išla na račun pozadinskog osvetljenja bele boje, koje je – u nedostatku boljeg izraza – jednostavno preslabog intenziteta. Senzor za otiske prstiju je smešten sa desne strane naslona za dlanove.
      lenovo_ideapad_710s_plus_4_s.jpg
      Tačped je velikih dimenzija. Funkcioniše kao klikped i ima dobru širinu i visinu, ne samo za 13.3-inčni računar, već i inače. Rekli bismo i da je neuobičajeno precizan, što nije tako retka mana na ultrabuk računarima koja ovde, srećom, nije prisutna. Multitač podrška radi savršeno, a tasteri su integrisani da budu deo ostatka tačped površina, te je tu klik nešto tvrđi.
      Buka
      Iako je računar praktično nečujan u “regularnom” stanju, čim se pokrene neki 3D naslov, aktivira se diskretna grafika. Samim tim, maksimalni nivo buke je viši, i u praksi vrlo “čujan” ukoliko opteretite računar, budući da kuleri značajno pojačaju svoj rad. No, u nezahtevnim režimima rada sve radi sa vrlo visokim nivoom kulture rada.
      buka_710splus.jpg
      Zagrevanje
      Zagrevanje je sasvim korektno kod 710S Plus, slično kao i kod običnog modela. Međutim, maksimalne temperature, slično kao kod buke, idu još koji stepen gore, budući da – kao što već dobro znate – imamo GeForce 940 MX kao novi faktor u jednačini. Na priloženim fotografijama možete videti minimalno i maksimalno zagrevanje po sekcijama računara.
      temp_min_710splus.jpg
      temp_max_710splus.jpg
      Baterija
      Baterija je – malo je reći – izvanredna! Izmerili smo 11 sati i 15 minuta rada, odnosno autonomiju od 675 minuta. Sasvim dovoljno da se pregura radni dan, odnosno radno vreme, dovoljno za praktično bilo koje potrebe. Reč je o 46 Wh bateriji. Kao što vidite, za nju imamo samo reči hvale.Sve u svemu, Lenovo je dodatno unapredio i obogatio koncept svog IdeaPad 710S ultrabuka i izbacio na tržište u još kompletnijoj formi sa sufiksom “Plus”. Međutim, znamo svi da je nekada bolji izbor jednostavniji računar skromnijih karakteristika po razumnijoj ceni. Šta je ovde slučaj? Cena za model sa i7-6500U procesorom, sa 8 GB memorije i SSD-om od 256 GB će iznositi 139990 dinara – što je identična konfiguracija u kojoj smo pre koji mesec testirali 710S.
      lenovo_ideapad_710s_plus_5_s.jpg
      Da li je razlika u ceni vredna izmena? Sve zavisi od vaših zahteva i potreba. Plus model nema specijalan video izlaz, ali zato ima USB 3.1, ekran mu je glossy tipa sa sjajnim premazom (neko to voli, neko ne), donosi senzor otiska prsta, kao i diskretnu grafiku – ali pitanje je kome je ona potrebna na ultrabuku, jer u praksi efekta ima samo u igranju, ali je zato laptop bučniji i više se greje…Sve u svemu, odluka je na korisniku i njegovim ukusima i prioritetima.
      Ono što je bitno jeste da je Lenovo potvrdio raznovrsnost i kvalitet inicijalno osmišljene platforme, koja definitivno predstavlja sjajan tanak i lagan računar. Performanse su na nivou, baterija takođe, tu su i neke nove tehnologije koje će računar učiniti još prijemčivijim određenim grupama korisnika.
      lenovo_ideapad_710s_plus_6_s.jpg
      IdeaPad 710S Plus je odličan računar; elegancija i dizajn su mu udarne karakteristike, ali nikako ne znače da su druge oblasti zanemarene, naprotiv. Ukupan utisak koji računar ostavlja je izvanredan, što zahvaljujući Lenovo kvalitetu, što zahvaljujući generalnom porastu performansi i upotrebljivosti čipova na kojima su ultra-mobilni računari danas zasnovani. Zaista ga možemo okarakterisati kao kompletan paket, koji ne traži od korisnika kompromise kao nekada. Odličan računar i dobar izbor kome je, paradoksalno, najveći konkurent zapravo “stariji brat.”
      Prednosti:
      – Trajanje baterije- Ekran- Sjajan kvalitet izrade- Odličan odnos mobilnosti i upotrebljivosti- Odlične performanse, pogotovo SSD-a- Veoma dobra tastatura i tačped- Dizajn
      Nedostaci:
      – (Subjektivno) Nismo ljubitelji glosi ekrana- Nešto veće zagrevanje kada se optereti usled prisustva diskretne grafike- Kada se puno optereti, kuler ispušta znatnu buku- Bez video izlaza, sve se oslanja na Type-C USB
      Računar na test ustupio Lenovo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test