Lenovo IdeaPad G565

Lenovo IdeaPad G565

Lenovo je sve fleksibilniji... Najnoviji model na našem prikazu iz ponude kineskog proizvođača računara jeste uređaj IdeaPad G565; radi se o Value proizvodu, koji u teoriji donosi veoma primamljiv odnos cene i performansi. Opravdava li G565 utisak dobre kupovine koji se stiče ovlašnim pogledom na njegove karakteristike i cenu, jedan je od zadataka ovog testa. Još jedan u plejadi jeftinih notebook računara dospeva na stranice našeg sajta. Jedan od notebook računara koji je cenovno praktično u netbook klasi jeste Lenovo IdeaPad sa sufiksom G565

    Sadržaj

      Filip Majkić Mi smo insistirali na najpovoljnijem modelu, želeći da ispitamo koliko on tačno može.  Na prvi pogled je jasno (za one koji izbegavaju da se određuju već na osnovu cene) da se radi o low end modelu, koji je pripadnik niže klase. To nas nije pokolebalo, naprotiv. Istovremeno, interesantno nam je bilo što se radi o uređaju koji se bazira na nižim “lestvicama” poslednje AMD platforme, odnosno koji je član AMD Vision inicijative. Šta nam pruža G565? Krećemo od spoljašnjosti, kao po običaju…  

      Dizajn i kvalitet izrade Utisak o izradi i osećaj na dodir su u blagom nesaglasju, ali kada to kažemo, mislimo u pozitivnom smislu. Naime, dizajn i pojava G565 prenosnog računara ostavljaju više nego dobar utisak i na prvu se misli da se radi o računaru više klase. No, na dodir postaje jasno da je uređaj izrađen od plastike. Istina, ne od grube plastike i sa pažnjom koja eliminiše neželjeno krckanje na pritisak prstiju. Osim toga, gornja površina je prekrivena mat slojem koji ostavlja utisak elegancije. Završna obrada je sasvim solidna, i iznad računara ove klase. Poseban utisak ostavlja “piramidalnost” ivica poklopca. Notebook deluje elegantno i dopadljivo. Ipak, imajte na umu da se radi o kriterijumima za low end segment. Slično je i u unutrašnjosti. Ne postoji nikakav pričvršćivač poklopca a isti je prilično lak i lako se otvara, što u zavisnosti od tačke gledikšta može biti ili prednost ili mana. Reljefni nasloni za dlanove ipak odaju da se radi o mašini niže klase, jer su relativno prosti i grubi na dodir. Tačped je relativno mali i poprilično je izmešten prema levoj strani. Kod tastature nam odmah upadaju u oči ergonomski tasteri, zakošeni i izdubljeni da odgovaraju obliku prsta, ali istovremeno i da su Ctrl i Fn tasteri zamenili mesta (u odnosu na klasičan raspored), odnosno Fn taster je skroz dole levo, dok je Ctrl taster desno od njega. U principu, unutrašnjost je čista, jasna i pregledna, bez suvišnih detalja. Indikatori rada se nalaze napred, tastatura ima numerički deo, tasteri za paljenje su u gornjem levom uglu, baš kao i dodatni indikatori.  

      Tastatura ima veliko Enter i naša slova. Glossy ekran je oivičen crnim ramom, a iznad njega je standardna web kamera sa mikrofonom. Za razliku od skupljih modela, gde se implementiraju kamere sa posebnim optimizacijama za uslove slabe vidljivosti, ovde je ugrađena obična kamera od 0.3 megapiksela. Konektori su dobro raspoređeni, sa izuzetkom audio izlaza, na koje ako priključite nešto postoji mogućnost da će vam se “sukobljavati” sa prostorom za miša. Istina, Lenovo G565 se ne može pohvaliti naročitim brojem konektora, pa raspored i nije toliko problematičan.  Hardver računara je baziran na AMD mobilnoj platformi. Procesor je Athlon II P340, koji radi na 2.2 GHz. Reč je o dvojezgarnom procesoru bez podrške za multithreading. FSB je deklarisan na 3200 MHz, a ima 1 MB keš memorije. Verovatno nagađate da mu performanse nisu jača strana, ali podsećamo da se radi o Value mašini. Grafika je integrisana u M880G čipset. Reč je o Radeon HD 4270 grafici, koja ima 256 MB dodeljene memorije i može maksimalno da “povuče” 1405 MB memorije. Ipak, kako je instalirane sistemske memorije svega 2 GB, moći će da povuče samo dve trećine tog broja. Specifikacija: 

      Lenovo G565

      Ekran
      15,6″, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor
      AMD Athlon II P340, 2,2 GHz

      Čipset
      AMD M880G

      Grafika
      ATI Mobility Radeon HD 4270

      Sistemska memorija
      2 GB DDR3

      Hard disk
      320 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM)

      Optički uređaj
      DVDRW

      LAN, Bežične konekcije
      10/100 LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth

      Konektori
      3 x USB 2.0, 1 x VGA, audio konektori, 5-u-1 čitač kartica, web kamera 0.3 mpx

      Operativni sistem
      Bez operativnog sistema

      Masa
      2.6 kg

      Dimenzije
      376 x 249 x 17.3 mm

      Cena
      36.990 dinara

      Garancija
      2 godine

      Ekran ima dijagonalu od 15,6 inča, dok radna rezolucija iznosi 1366 x 768 piksela, i prisutno je LED pozadinsko osvetljenje. Ekran ima refleksivni premaz visokog sjaja, ali moramo reći da se ne radi o preteranom nanosu refleksivnog sloja, kao i da performanse ekrana nisu ništa gore u odnosu na druge notebook računare čija se cena kreće negde oko 500 evra. Hard disk ima kapacitet od 320 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj je prisutan, smešten je na desnoj strani računara, a kao što možete naslutiti, radi se o DVDRW uređaju.  

      Sećate li se da smo na prethodnoj stranici spomenuli da broj konektora nije naročito raskošan, te da posledično raspored nije problematičan? U principu, G565 ne nudi više od nekog netbook računara po tom pitanju. Ima tri USB 2.0 porta, podržava 10/100 LAN, kao i WiFi Draft N konekcije. Bluetooth je takođe podržan. Ima VGA izlaz, ali nema HDMI. Čitač kartica je tu, kao i web kamera rezolucije od 0.3 megapiksela. Ceo spektar se zaokružuje audio konektorima. Jedan deo „tajne“ povoljne cene računara je u odsustvu operativnog sistema – on nema preinstaliran grafički operativni sistem. Ipak, iako računar dolazi bez operativnog sistema, uz njega isporučuje disk sa drajverima za Windows 7 operativni sistem, u njihovoj 32-bitnoj i 64-bitnoj verziji, pa će se korisnici u principu relativno lako snaći.  
      Rezultati testova
      Kao što možete zaključiti iz rezultata, Lenovo G565 je low-end mašina. Uostalom, kao da to niste i pretpostavljali? Snaga hardvera je nevelika, ali o svemu više u utiscima. Mi smo testirali računar pod Windows 7 operativnim sistemom, koji smo instalirali na računar. Sa aspekta performansi, moramo reći da smo očekivali više od AMD procesora i grafike. Sirove brojke su negde ispod low end Celeron M900 platforme koju smo nedavno testirali u Acer Aspire AS5336 modelu. Jednostavno, od AMD-a smo očekivali više. Valjda će Brazos učiniti nešto da ispravi ovaj drastičan zaostatak, koji je iz generacije u generaciju sve veći na polju sirove snage. Istina je da grafika taj zaostatak nešto ublažava, ali je ona i dalje low end i ne pruža nikakvo drugačije iskustvo…  

      Lenovo G565

      PC Mark Vantage – Score
      2486

      PC Mark Vantage – Memory
      2022

      PC Mark Vantage – Gaming
      1730

      PC Mark Vantage – Productivity
      1960

      PC Mark Vantage – HDD
      3088

      Cinebench 11 – OpenGL
      3.76 fps

      Cinebench 11 – CPU rendering
      1.17 pts

      NucleaRUS
      5714

      Resident Evil 5 (1280 x 720, High)
      6,6 fps

      wPrime (32M)
      73,757 sec

      HDTune HDD average transfer
      55,4 MB/s

      Autonomija
      2h 50min

      Windows 7 operativni sistem je bio naš izbor, a savetujemo ga i svima koji imaju ambiciju ka korišćenju ovog prenosnog računara, naročito zbog relativno glatkog rada sa računarima sa manjom količinom memorije (pod “manjom” podrazumevamo sve ispod 4 GB). Oko utisaka u radu – nezahtevne primene će odraditi dobro. Možete komotno da radite u Office aplikacijama, razmenjujete mailove, kuckate poruke, čitate Fejsbuk i browsujete internetom. Možete i da pogledate filmove standardne ili visoke definicije. Za nešto više, ne bismo naročito preporučili G565. Istina, to smo naslućivali još u startu, zar ne? Jednostavno, low end mašina za one koji tačno znaju da im ne treba ništa posebno ni zahtevno, i stoga ne žele da plaćaju više nego što je potrebno za mašinu koja im zadovoljava takve potrebe. 

      – Ekran, tastatura, tačped Ekran je solidnih karakteristika, a sasvim sigurno ne spada u gore ekrane notebook računara koje smo mi imali priliku da vidimo. Jednostavno, radi se o klasičnom ekranu, prosečnih karakteristika, prosečnih performansi, standardne HD rezolucije za današnje laptopove od 1366 x 768 piksela. Treba računati na povišen stepen refleksije, na šta smo ionako spremni. Imajući u vidu cenovni razred, namenu i karakteristike Lenovo G565 modela, spremni smo čak da kažemo da mu je ekran jedna od jačih strana. Dakle, utisak nam je u tom pogledu isti kao i na Acer laptopu slične cene koji smo nedavno testirali. Lepo je videti uniformisanost kvaliteta u pogledu ekrana, tako da sada i Value modeli pružaju relativno solidno iskustvo po tom pitanju.  

      Tastatura je dobra. Nema naročitih mana, ali ni značajnih prednosti. Tasteri su solidni, srednjeg hoda, dodatno ergonomski prilagođeni jagodicama prstiju u odnosu na tipične modele. Numerički deo je nešto suženiji nego što smo navikli. Postoje i naša slova. Tačped je skromnih karakteristika. Ako i podržava multitač, mi nismo uspeli da ga nateramo da tako funkcioniše. Malih je dimenzija i prilično izmešten prema levoj strani. Ukupno gledano, ne predstavlja neki naročiti adut, iako neće izneveriti u klasičnim zadacima.

      – Kultura rada, baterija Kultura rada je nešto slabija strana ovog laptopa. Za Lenovo brend se takve stvari ne vezuju, ali je očito da niža klasa ne haje za brendove i nemilosrdna je prema svojim članicama. Naime, DVD drajv ume da bude veoma glasan kad se zalaufa. Isto važi i za kulere. Kuleri se nikada ne gase i ne spuštaju u režim bešumnog rada, ali zato umeju da primetno i značajno povećaju broj obrtaja čim se mašina iole optereti. Tada dolazi do značajnijih nivoa buke nego što bismo voleli da vidimo kod današnjeg prenosnog računara, ma koje klase on bio. Kada je zagrevanje u pitanju, leva strana ume da se zagreje prilikom intenzivnijeg opterećenja. Lenovo svoj G565 isporučuje sa šestoćelijskom baterijom, koja pak omogućava nešto ispod tri sata autonomije ovom računaru. Rezime Za računare ove klase smo osmislili sintagmu koja važi i u ovom slučaju – cenovno dostupan svakome, ali nije za svakoga. Radi se o bazičnom računaru koji je namenjen onima koji ne mogu da priušte više, onima koji ne žele da priušte nešto više ili pak apsolutnim početnicima u korišćenju prenosnih računara ili računara uopšte. Posledično, nije usmeren kupcima specifičnih potreba i rezultat je brojnih kompromisa. Sa hardverske strane, ne raspolaže naročitom snagom. Ipak, i takav će “odraditi posao” nezahtevnim korisnicima, kojima treba što pristupačniji računar standardnog formata. Lenovo G565 će im doneti solidan ekran i tastaturu, bazične mogućnosti i karakteristike. Mnogima je to sasvim dovoljno za neveliku cenu Lenovo G565 računara.  

      Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji  i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora.
       
       
      Ocena: 64%
      Prednosti: – Pristupačnost – među najjeftinijim notebook računarima na tržištu – Solidna tastatura, solidan ekran – Dobar odnos cene i mogućnosti – Izrada i dizajn iznad naših subjektivnih očekivanja – 2 godine garancije, što je sasvim pristojno u ovoj kategoriji Nedostaci: – Slabe performanse, više smo očekivali od AMD platforme niže klase – Malo sistemske memorije – Bez operativnog sistema – Sitnice u izradi, tačped – Buka se značajno podiže čim se računar malo više optereti Notebok na test ustupio Gigatron.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test