Lenovo IdeaPad S400

Lenovo IdeaPad S400

Retko kada nam se pruži prilika da testiramo računar koji nas oduševi na prvi pogled. Posebno se to ne dešava sa pristupačnim računarima dostupnim svima. Danas je, međutim, došao trenutak na jedan izuzetak od tog pravila. Pred nama je "skoro pa ultrabuk" računar kompanije Lenovo, model IdeaPad S400. Kao i kod svih pristupačnih uređaja, i ovde postoje jasne prednosti i jasne mane. Tu smo da ih ispitamo za vas i sagledamo kakav je ovaj laptop kao celina i kome je namenjen...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Brisanje razlika između ultrabukova i klasičnih laptopova nije nužno loša stvar. Ma koliko žalili za “ekskluzivitetom” koji donose ultrabukovi, treba reći da većini ljudi oni jednostavno nisu dostupni, posebno na našim prostorima. Šta nam onda ostaje? Mašine koje su gotovo ultrabukovi, ali ne podležu raznim restrikcijama i ograničenjima, te su stilski potpuno u ravni sa njima. Takav laptop je i IdeaPad S400, 14-inčni računar kompanije Lenovo.

      Zašto S400 nije ultrabuk? Pretpostavljamo zato što mu je debljina 21 milimetar, što je tik iznad propisanih mera, te zbog toga što je izrađen od plastike. Po svemu ostalom – on to jeste. Izuzetan dizajn, mala debljina, stilska usklađenost, divan izgled, ultrabuk hardver – sve ono što možete očekivati u jednom kvalitetnom računaru. Lepota cele priče je što je cena ovakvog računara svega 54,990 dinara! Zaintrigirani ste?  

      Dizajn, izrada
      Prva stvar koja se uočava kada se otvori ne naročito bogato pakovanje jeste – fantastičan izgled! S400 je u potpunosti crvene boje, i odozgo i odozdo, dok je unutrašnjost potpuno crna. Vrlo šik kombinacija, a rekli bismo i – zaista, zaista lepa za oko! Posebno nam je zanimljivo što je ceo računar u “unibody” stilu, iako nije izrađen od metala, odnosno aluminijuma. Sa druge strane, u potpunosti ostavlja “metalik” utisak, premda je ceo računar, izuzev drški poklopca, zapravo izrađen od plastike. Sve pohvale za Lenovo po tom pitanju!

      Jesmo li spomenuli kako računar odlično izgleda u praksi? Jesmo, ali nismo dovoljno. Crvena spoljašnjost je zaista “vrela”, a računar je premazan takvom bojom da ostavlja utisak diskretnog presijavanja i odsjaja – ali ne kao kada je uređaj premazan glossy bojom. Odlična stvar!  

      Unutrašnjost je izuzetno dopadljiva. Nasloni za dlanove su prostraniji nego kod klasičnih ultrabukova, a na 14 inča i tačped može da se “razmaše” što se veličine tiče. Sam tačped je negde na pola puta između klasičnog tačpeda sa dva tastera i klikpeda – naime, negde na pola visine osetljivost na pritisak dramatično opada pa ga u gornjem delu morate vrlo jako pritisnuti da bi se klik registrovao. Međutim, što se ostalih stvari tiče, on funkcioniše odlično, baš kao i multitač komande.  

      Tastatura je, kao i uvek kada je Lenovo u pitanju, posebna priča. Njihovi AccuType tasteri su zapravo kombinacija implementacije ulubljenja za jagodice u svakom tasteru i ergonomskog oblikovanja tastera tako da oni nisu klasični pravougaonici i kvadrati, već imaju zakrivljene površine. Rezultat možda ne odgovara svakome, ali je za većinu udobniji nego kod klasičnih tastatura. Takođe, sam koncept tastature je “čiklet”, tako da svi moderni zahtevi od jedne kvalitetne laptop tastature bivaju ispunjeni. Nažalost, na 14 inča nema prostora za implementaciju numeričkog dela tastature. Spomenimo i naša slova…  
      Konektori
      Konektori su potpuno funkcionalni (pune veličine) i tipični za ovakav računar. Možda nas je malo iznenadilo odsutvo VGA konektora, ali je zato tu HDMI. Sa leve strane se pored njega nalazi i veliki otvor za hlađenje, kao i LAN port i USB 3.0 konektor. Na desnoj strani zatičemo konektor za strujni adapter, dva USB 2.0 porta, kao i priključak za slušalice.S400 se bazira na Intel hardverskoj platformi. Konkretno, laptop ima Intel Core i3-3217U mobilni procesor. Iako on radi na 1,8 GHz, Core i3-3217 nema mogućnost podizanja takta u Turbo režimu, za razliku od nekih sličnih modela procesora. Sam CPU je dvojezgarni, 22-nanometarski, sa 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). Potrošnja mu je deklarisana na 17 W. Raspolaže integrisanim Intel HD 4000 grafičkim čipom koji radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja.
       

      On nije jedini adut kada je grafika u pitanju, naprotiv. S400 raspolaže sa diskretnom grafikom, koja je po našem mišljenju diskutabilna, a evo i zašto. Radi se, naime, o Radeon HD 7450M grafici koja u praksi ne donosi ništa naročito bolje rezultate u odnosu na integrisanu Intel grafiku. Stoga – čemu? Razumemo i pozdravljamo diskretnu grafiku onda kada njene performanse donose unapređenje u odnosu na “integrušu.” Razumemo i situacije kada se implementira diskretan čip da bi se “pokrilo” više vrsta video izlaza, ili da bi bilo moguće slati sliku na nekoliko izvora odjednom, kao što je to slučaj sa nekim biznis laptopovima. Ali, S400 ima samo jedan HDMI. Stoga nam Radeon u ovom slučaju nije jasan – naravno, od viška glava ne boli, ali opet…  


      [modul]specifikacija=2837[/modul]
      Korisniku je na raspolaganju 4 GB DDR3-1600 memorije. Kada je skladišni prostor u pitanju, koristi se koncept kombinacije prostranog hard diska i SSDa manjeg kapaciteta za keširanje. U konkretnom slučaju, imamo Seagate hard disk od 500 GB, kao i Samsungov SSD od 24 GB koji pomaže kod keširanja, obezbeđujući minimalno vreme pristupa u svakodnevnom radu.

      Ekran je standardan za ovu cenovnu klasu i dijagonalu (1366 x 768 rezolucija, standardni HD ready), a njegov najveći problem jeste slaba osvetljenost, o čemu ćemo više pisati u poglavlju posvećenom utiscima. Optičkog uređaja nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth. LAN konektor je takođe prisutan – nažalost, podržan je samo Fast Ethernet (10/100), ali ne i Gigabit LAN.  

      Web kamera od 1 megapiksela je tu, a kada je konektivnost u pitanju, imamo jedan USB 3.0 i dva USB 2.0 porta. VGA izlaza nema, i za eksterno slanje signala se koristi isključivo HDMI.  Bitno je reći da su svo portovi u standardnoj, “punokrvnoj” varijanti, bez potrebe za premošćivanjima korišćenjem adaptera i zauzimanjem dragocenih USB slotova. Operativni sistem na testiranom semplu je Windows 8. Masa računara je svega 1,8 kilograma.
      Rezultati testova
      Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo Lenovo IdeaPad S400 sa Toshiba Portege Z930 ultrabukom.
       

       

      Lenovo IdeaPad S400

      Toshiba Portege Z930

      Battery Eater – Reader test

      3:35

      5:55

      PC Mark 7

      2942

      3184

      Cinebench 11.5 OpenGL

      12,9 fps

      12,92 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      1,8 pts

      1,78 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      29,2 fps

      26,9 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      11,5 fps 289 poena

      12,9 fps 325 poena

      Nuclear MC

      8142

      8394

      wPrime 32M (sec)

      30,011

      31,526

      HD Tune Transfer (MB/s)

      HDD – 86,5 SSD – 166,2

      185,2

       Generalno, utisci su pozitivni i u principu performanse S400 ultra-prenosivog laptopa su u rangu očekivanih. Radi se o mašini koja će zadovoljiti široke krugove mejnstrim korisnika kada je brzina rada u pitanju, te sa te strane nemamo nikakvih naročitih primedbi. Windows 8 radi sasvim korektno. SSD čini pristup često korišćenim fajlovima i aplikacijama bržim u odnosu na standardni hard disk, a tu je i solidna količina prostora.
       

      Pored toga, opciono se na početku instalacije možete opredeliti za Windows na srpskom jeziku. Dakle, niko vas ne tera ni da imate Windows na srpskom niti na engleskom, već vam se daje izbor, što je odlična stvar. Prisutne su i određene Lenovo aplikacije, od kojih je nama, dabome, najinteresantnija OneKey Recovery, kojom možete restorovati OS u inicijalno stanje, ili kojom možete snimati recovery imidže, da biste potom restorovali OS iz njega u nekom trenutku, što vam dosta olakšava manipulaciju OS-om i omogućava da sami snimate OS onakav kakav je kada ga podesite i instalirate dodatne aplikacije. Tastatura je odlična, kao što smo već pomenuli u uvodu. Tačped je korektan.  

      Ekran

      Ekran je slabog kontrasta i osvetljenja. Reprodukcija boja je korektna, ali sa tako malim vrednostima osvetljenja, ne može biti naročito dobra. Šteta. Opet, u ovoj cenovnoj klasi ne očekujemo naročito kvalitetne ekrane, tako da ne uzimamo to za naročitu manu. Prosto, dobili smo mašinu koja je po nekim parametrima iznad klase, ali ne i po ekranu – to je način na koji mi gledamo na IdeaPad S400. Temperature
      Load  

      Idle  

      Buka  

      Baterija
      Baterija od 2200 mAh se može ukloniti (obzirom na ultrabuk sličnosti, to se ne podrazumeva uvek). Malog je kapaciteta i omogućava komparativno slabiju autonomiju. Ali, komparativno, u odnosu na šta? U odnosu na ultrabukove, duplo je manja (3 sata i 35 minuta), u odnosu na “obične laptopove” iz ove cenovne klase do 500 evra, recimo da je – očekivana.  

      Zaključak
      Šta reći da već nismo rekli? IdeaPad S400 je prosto dobar računar i možemo uputiti čestitke kompaniji Lenovo na kreiranom “skoro-pa-ultrabuku” koji donosi praktično sve što se od ultrabuka očekuje, i to po izuzetno povoljnoj ceni. Smatramo da je 54,990 dinara, koliko se trenutno traži za ovaj računar, izuzetno povoljna cena i da za nju dobijate mnogo. Što se performansi tiče, ne treba očekivati čuda, ali kod kog laptopa ove klase to možete dobiti?  

      Sa druge strane, u estetskom smislu dobijate puno! Tanak računar divnih linija, vrlo kvalitetne izrade (ne brkati materijal, u ovom slučaju plastiku, sa kvalitetom izrade), koji će na korektan način ispunjavati sve zadatke – pa još sa originalnim Windows operativnim sistemom. Može li bolje? Možda i može, i svakako da ovaj računar nije bez mana. Međutim, one ne menjaju naše mišljenje o ovom računaru kao celini. Blago onom ko ga kupi, imao se rašta “otvoriti”…  

      Ocena: 90%
      Prednosti:
      – Dizajn, izrada – Tanak, tih, korektnih performansi – Ukupan utisak – Tastatura – Dobar odnos cene i onoga što se dobija za nju – Biranje Windowsa na srpskom ili engleskom
      Nedostaci:
      – Slabiji ekran – Nema Gigabit Ethernet – Baterija malog kapaciteta
      Računar na test ustupio PiN Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test