Lenovo Tab S8

Lenovo Tab S8

Na testu nam se našao interesantan 8-inčni Android tablet. Interesantan iz kog razloga, možda se pitate? Svakako ih možemo nabrojati nekoliko, ali ključni razlog zašto bi nekom mogao biti zanimljiv je moćan hardver koji se dobija za vrlo nisku svotu novca. Opremljen Intelovim 64-bitnim četvorojezgarnim procesorom, FullHD IPS ekranom, 8MP kamerom i KitKat verzijom Androida, da li Tab S8 nudi dobru vrednost sa cenom od dve stotine evra?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Test: Lenovo Tab S8
      Lenovo je doneo na tržište svoj prvi Android tablet sa Intelovim čipsetom, predstavljen na IFA sajmu u Berlinu početkom septembra meseca. Saradnja ove kompanije sa Intelom na polju tableta svakako nije sveža, jer smo često viđali Windows varijante sa ovim čipovima u prethodnom periodu, dok to nije bio slučaj sa Androidom, barem ne do sad. Svetski najveći PC proizvođač odlučio je da kupcima ponudi cenovno pristupačnu varijantu svog 8-inčnog tableta, nedavno testiranog od strane Benchmarka. Glavna poenta kod Lenovo Tab S8 modela nije cena sama po sebi, iz koje bi verovatno pomislili da je reč o nekom tabletu iz srednje klase. Poenta je u tome šta se dobija po toj ceni – po specifikacijama pre bismo rekli da pripada višoj klasi uređaja, ali ne za tri ili tri stotine pedeset, već za dve stotine evra. Imamo li vašu pažnju?

      Hardver
      Dobre specifikacije su ono što možete očekivati od Lenovo Tab S8 modela. Tačno je da puna iskorišćenost 64-bitnog procesora dolazi sa 4GB ili više radne memorije, ali bez obzira na to, čipset unutar ovog tableta svejedno pruža veoma dobre performanse. U pitanju je Intel Atom Z3745 Bay Trail čipset, sastavljen od četvorojezgarnog Silvermont procesora na 1.86 GHz i Intel HD (Ivy Bridge) grafičkog čipa. Ukoliko pratite Benchmark, primetili ste da je ovo identičan čipset kakav smo sreli unutar Asus MemoPad 7 ME176CX modela.
      Vrlo privlačne specifikacije, pogotovo kada se u obzir uzme cenovni rang
      Kada je reč o skladištu, niža cenovna granica ograničava Tab S8 na “samo” 16GB interne memorije, mada ovu prepreku – ako je uopšte i možemo tako nazvati – možete ublažiti korišćenjem microSD kartice kapaciteta do 32GB-a. Iako željno iščekujemo prvo pojavljvanje 4GB radne memorije na tabletima i smartfonima kako bi 64-bitni čipseti bili potpuno iskorišćeni, ovo nažalost nije model na kojem će se tako nešto premijerno pojaviti, jer poseduje 2GB RAM-a. Osvrnuli bismo se ukratko i na kamere ovog tableta – prednju rezolucije 1.6MP i zadnju od 8MP uz 1080p snimanje. Lenovo ovde donosi bateriju čiji kapacitet nije preterano impresivan – Li-Ion tip sa 4290 mAh.
       
      [modul]specifikacija=7618[/modul]Moramo priznati da nas je na prvi pogled Lenovo Tab S8 podsetio na Nokia Lumia 720 smartfon, samo u dosta većem izdanju, naravno. Verovatno nas je živahna žuta “Lumia boja” našeg primerka više naterala da napravimo vezu između ova dva uređaja nego same linije dizajna, ali sličnost postoji. Na prednjoj strani prostire se staklo kao što je to običaj, a interesantno je to što je ono takoreći izdignuto par milimetara iznad ostatka kućišta. Ovakvim potezom ostavljen je dodatni prostor od nekoliko milimetara oko crnih traka, pa se boja u kojoj dolazi tablet vidi i kada se posmatra spreda. Dva stereo zvučnika smeštena su iznad i ispod ekrana, čija nam se prednja pozicija jako dopada. Sa leve strane tu je poklopac iza kojeg je slot za microSIM (3G verzija tableta) i microSD, dole je microUSB port, desno Volume i Power dugmići, a na vrhu 3.5mm priključak. Sam tablet je tanak, a njegova blago gumirana čista pozadina sadrži samo kameru i dva logoa.




       
      Softver
      Prethodni Lenovo tablet koji nam se našao na testu bio je Lenovo Yoga 8 sa Android Jelly Bean 4.2.2 verzijom, dok Tab S8 stiže sa novijim KitKat-om 4.4.2. Ukoliko ste upoznati sa Lenovo uređajima, znate da se koristi nešto intenzivnije modifikovani korisnički interfejs. Iako ne liči previše na regularni AOSP KitKat, recimo sa Nexus 7 2013 tableta, Lenovo se potrudio da okruženje održi preglednim i čistim. Fioke sa aplikacijama nema, kao što je to uvek i slučaj kod ovog proizvođača, pa su sve aplikacije poređane na početnim ekranima. Od interesantnijih opcija treba pomenuti Dolby Digital Plus podršku, a Lenovo u softver često ubacuje preinstalirane aplikacije, kao što su Security HD, SYNCit HD, SHAREit, CLONEit, WPS Office i Gamestore.
      Vrlo pristojnog izgleda u živahnoj žutoj boji, dok na softverskom polju imamo teže modifikovani KitKat


      Blago gumirana tekstura pozadine Lenovo Tab S8 doprinosi da tablet ne klizi iz ruke pri korišćenju, što nam se dopalo. Lagan je sa svojih 299 grama i relativno je tanak, donekle je i kompaktan po dimenzijama, pa je generalno sasvim prijatan za korišćenje. Ekran ovog tableta poseduje visoku 1920 x 1200 rezoluciju, pa cifra od 283 PPI donosi sasvim oštar prikaz. Tačnost boja je veoma pristojna, boje se smatraju tačnim jer su ispod < 5 praga, konkretno 4.39.


      Njihova temperatura je skoro pa idealna, 6466K, pa je prikaz niti previše hladan i plavičast, niti topao i žućkast, već baš kako treba jer je poprilično blizu idealne 6500K granice. Sa druge strane, Gamma kriva je prilično loša sa cifrom od 1.31, što znači da će detalji u tamnim bojama biti potpuno izgubljeni. Očigledno je Lenovo hteo da niskom Gammom posvetli prikaz, tačnije da kompenzuje dosta nisko maksimalno osvetljenje od samo 186 cd/m2. Raduje nas barem to što je kontrola nivoa osvetljenja prilično ravnomerna između 100, 75, 50 i 25%, što možete videti na primeru ispod.
      Intel Atom Z3745 je jedan vrlo ozbiljan čipset, čije su nas performanse sasvim prijatno iznenadile još u testu pomenutog Asus MemoPad 7 ME176CX modela. Za novac od 200 evra, dobijaju se performanse uporedive sa uređajima koji koriste Snapdragon 800 čipset, dakle reč je o brzom tabletu. Grafičke perfomanse su čak i u ovoj višoj 1920 x 1200 rezoluciji sasvim dobre, a polje u kojem ovaj čipset blista definitivno je brzina pri surfovanju, koja je među najboljim Androidima.


      Ugodan za korišćenje uz oštar i tačan ekran ne tako dobre svetline, nudi odlične performanse, nažalost uz slabu autonomiju
      Zvuk koji dolazi sa prednjih stereo zvučnika svakako nije u rangu sa HTC One M8 smartfonom, ali proizvode sasvim solidan zvuk. Zadnja kamera od 8MP pruža jedan veoma pristojan kvalitet u kategoriji tableta. Fotografije poseduju dobru količinu detalja i manju količinu šuma i generalno su relativno oštre. 1080p video je tek korektan, detaljnost nije preterano visoka, vidljivi su znakovi kompresije, deluje zumiran više nego što treba a beležen je u 3GP formatu. Framerate iznosi punih 30 FPS-a, dok je Bitrate 14.6 Mbps.
      Video primer:

      Primeri fotografija:
      Link

      Autonomija Lenovo Tab S8 modela nije oblast koja će vas preterano oduševiti. Uprkos niskoj maksimalnoj svetlini od samo 186 cd/m2, baterija kapaciteta 4290 mAh nije pogodna za moćniji čipset, višu rezoluciju i veću dijagonalu ekrana. Od ovog modela na 100% osvetljenja izvukli samo rezultat od 4 sata i 5 minuta, što je slabija autonomija za jedan tablet. Za cenu od 200 evra, negde je moralo da se uštedi, što je očigledno učinjeno na polju baterije…
      Očigledno je da je Lenovo ciljao da ponudi što bolji tablet za što manje novca i moramo reći da je uspešno izvršio zadatak. Hardver kakav se nalazi unutar Tab S8 modela može se sresti u high end modelima koji često umeju biti znatno skuplji od dve stotine evra, pa je vrednost za uloženi novac u slučaju ovog tableta velika. Zaista u dosta polja deluje kao da je reč o high end uređaju, kao što su recimo visoke performanse 64-bitnog Intelovog čipseta ili veća rezolucija ekrana. Uz to se dobija i svežija verzija Androida, kao što je KitKat 4.4.2, uz prateći modifikovan korisničkim interfejsom kakav inače srećemo na Lenovo tabletima i smartfonima.

      Sa jedne strane smo vrlo zadovoljni oštrinom prikaza, tačnosti i temperaturi boja, dok sa druge nije nas oduševila izuzetno niska Gamma vrednost, baš kao i ne tako dobra svetlina ekrana. Opet, očekivati da je sve savršeno u tabletu koji košta 200 evra je možda i previše. U negativne strane Tab S8 uključili bismo i autonomiju, koja nije preterano dobra. Kamera je sveukupno jako pristojna za tablet standarde, a isto se može i reći za zvuk sa stereo zvučnika. Da rezimiramo – nije sve tako savršeno kod Tab S8 modela, ali za dve stotine evra on zaista nudi puno i po našem mišljenju predstavlja veoma dobar odnos uloženog i dobijenog…
      Tablet koji za dve stotine evra predstavlja dobru kupovinu nudeći dobar odnos uloženog i dobijenog
      Prednosti
      – Snažan čipset – Visoka rezolucija ekrana i tačne boje – Solidan zvuk sa stereo zvučnika – Pristojna 8MP kamera Mane
      – Mala svetlina ekrana i niska Gamma vrednost – Slaba autonomija
      Cena: 200 evra u inostranstvu Tablet na test ustupio Lenovo.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test