Lenovo ThinkPad X61s
Filip Majkić
Deo kompanije IBM koji se bavio proizvodnjom PC računara je postao Lenovo, ali Lenovo nije postao IBM – mantra je koju ćemo verovatno ponavljati prilikom svakog testa notebook računara koji nam bude došao od ovog proizvođača. To nije ni dobro ni loše samo po sebi, ali ovu činjenicu uvek treba imati na umu da bi se pravilno prosuđivalo o napravama koje potpisuje Lenovo.
Thinkpad X61s nudi širok izbor korisnicima kada su u pitanju konfiguracije i cene, pa se zahvaljujući tome može za relativno pristojnu sumu novca može doći do male, mobilne mašine, zahvalne za odrađivanje velikog broja poslova, ali i odličnog rešenja za korisnike kojima je mobilnost bitna stavka, ali koji se ipak ne žele ili ne mogu odreći performansi i mogućnosti kakve nude “punokrvni” računari. Upravo tu mobilnost će korisnici najviše i ceniti, imajući u vidu da je računar u potpunosti prilagođen filozofiji uklanjanja svake suvišne komponente i obezbeđivanja maksimalne udobnosti za rad sa računarom ove forme, bez suvišnih kompromisa. Sveta Ruža (Santa Rosa), odnosno Centrino Duo platforma, poslednja iteracija mobilne platforme kompanije Intel, je osnova ovog malog i brzog notebook računara.
Sam računar je dominantno crne boje. Na njegovom gornjem poklopcu se nalaze nalepnice sa sertifikatima, ali i IBM ThinkPad logo, što jasno govori da se kompanija i dalje ponosi svojim poreklom. Nažalost, bilo bi bolje da su se više potrudili prilikom dizajniranja u funkcionalnom smislu, pošto poklopac laptopa ne naleže 100% i pomalo “landara” – nije strašno, ali pomalo kvari utisak koji je naročito bitan imajući u vidu poslovnu klijentelu. Pored toga, napomenimo da se na poklopcu nalaze indikatori stanja u kome se računar nalazi, odnosno indikator punjenja baterije. Prednja i zadnja strana su skoro potpuno rasterećene prekidača i jedino se na prednjoj strani nalazi taster kojim se (de)aktivira Wireless Radio. Na desnom boku se nalaze strujni adapter, priključak za modem, priključci za zvučnike i mikrofon, kao i dva USB 2.0 porta i jedan FireWire port. Sa leve strane se nalaze čitač kartica, Express Card slot, VGA priključak, još jedan USB 2.0 port i otvori za hlađenje.
Otvaranjem poklopca se pristupa unutrašnjosti, kojom dominira tastatura. Imajući u vidu male dimenzije samog uređaja i rešenja za koje su se opredelili dizajneri, a to je da iskoriste svaki mogući milimetar prostora za tastere, ne treba da čudi što je rešeno da se izostavi klasičan touchpad, a da je umesto njega ubačen TrackPoint mehanizam. Na ovo se može posmatrati dvojako – sa jedne strane, utisak je da je upravljanje pomoću njega napornije nego preko touchpada, sa druge strane sve je to daleko napornije od korišćenja miša. No, vratimo se na tastaturu koja zaslužuje sve pohvale. Tasteri normalne veličine, lepo rešena implementacija dodatnih tastera, kvalitet same tastature, osećaj prilikom kucanja – sve to deluje izuzetno pozitivno, verovatno je i među najboljim u klasi i u tom smislu Lenovo ubira sve pohvale sa naše strane. Malecka mana, po našem mišljenju, jeste što je Fn taster, kojim se pozivaju dodatne funkcije u kombinaciji sa drugim tasterima, smešten skroz dole desno na poziciju Ctrl tastera, koji se nalazi sa njegove desne strane. Verovatno nije problem kada se korisnik navikne, ali naše iskustvo je takvo da bi bilo bolje da je raspored obrnut, imajući u vidu intenzitet upotrebe Ctrl tastera. Iznad tastature se nalaze tasteri za kontrolu zvuka, kao i taster kojim se poziva softver koji kompanija instalira na ove notebook računare. Kao manu – inače, potpuno razumljivu – navodimo i prisustvo samo jednog zvučnika, mada ovde naglašavamo, slično kao i kod touchpada, da ovo sigurno nije mašina za slušanje muzike već poslovne korisnike, te da će onaj ko bude želeo da sluša muziku sigurno izbaciti signal na eksterne zvučnike. Ispod tastature se nalazi skener otisaka prstiju, što doprinosi bezbednosti podataka.
Ekran računara je posebna priča. Jasno naglašava okrenutost prema poslovnom korisniku, dolazeći u klasičnom 4 : 3 formatu, odnosno u 1024 x 768 rezoluciji. Pri tome, osveženje ekrana je 50 Hz, mada treba reći da se to ne oseća u realnom radu, jer je površina suviše mala. Ista stvar važi i za uglove gledanja. Naše mišljenje je da je ova rezolucija sasvim dovoljna za ono za šta je laptop namenjen, no svesni smo da bi jedan broj korisnika voleo da računar podržava rezoluciju 1280 x 800 tačaka. Sa druge strane, ekran je čist i svetao, bez ikakvih značajnijih mana.
Računar dolazi sa Windows Vista Business operativnim sistemom, što samo potvrđuje da je kompletan računar dizajniran sa poslovnom primenom na umu. Windows Vista je Thinkpad X61s računaru dodelila indeks 3.5, dok su po segmentima delovi računara ocenjeni sa 4.4 za procesor, 4.5 za RAM memoriju, 3.5 za grafiku i 4.8 za hard disk. Kad smo kod hard diska, obavezno moramo pomenuti da on dolazi sa antišok zaštitom, koja će detektovati pad ili udar, te blagovremeno isključiti hard disk da ne bi došlo do oštećenja podataka. Imajući u vidu male dimenzije laptopa, te da će on prosto “mamiti” korisnika da ga nosi sa sobom na razna mesta na koja mu možda ne bi ni palo na pamet da nosi laptop većih dimenzija, ova opcija je svakako izuzetno korisna.
Lenovo uz svoje računare tradicionalno isporučuje bogate softverske pakete, koji korisniku omogućavaju ili olakšavaju podešavanja i održavanja sistema, bekapovanje, komunikaciju, i tako dalje. Bogate mogućnosti su praćene lakoćom upotrebe, što je podjednako važno, tako da će korisnici moći da brzo i lako počnu sa radom u optimalnom okruženju. Ovo može doneti dodatne pogodnosti ranijim vlasnicima računara kompanije Lenovo sa odgovarajućim softverom, pošto će se ovde naći “kao riba u vodi”, tj. moći će da brzo i lako podese sve parametre sistema bez bojazni da se neće moći snaći zbog prisustva Windows Vista operativnog sistema. Korisnici se nakon kupovine računara mogu prijaviti na odgovarajući servis, odnosno sajt, te odatle skinuti dodatan softver i uživati u tehničkoj podršci.
Autonomija računara je sasvim korektna. Otprilike, sa baterijom koja se serijski isporučuje možete očekivati nešto ispod dva sata autonomije u najboljem slučaju (oko sat i četrdeset četiri minuta je baterija izdržala u battery saving režimu ThinkVision softvera. Naravno, sve zavisi od intenziteta kojim ćete koristiti ovaj računar.
Dužni smo dati još nekoliko napomena u vezi sa iskustvom u radu. Prvo, način upotrebe ovakvog računara i iskustvo u radu je zaista fascinantno. U pitanju je alatka koju možete koristiti za najrazličitije potrebe, bez ikakvih glavobolja u vezi sa prostorom, težinom i sličnim stvarima koje neizbežno vagamo kada razmišljamo gde i u kakvim situacijama bismo koristili svoj notebook računar. Drugo, mašina je zaista odlična i omogućava komforan rad. Moćna kombinacija Intel Core 2 Duo procesora i 965 GM Express čipseta je u stanju da se nosi sa svakim problemom, a integrisana grafika je sasvim dovoljna jer se na ovom računaru sigurno niko neće igrati. Tastatura je veoma dobra za ovu klasu, sa velikim i jasnim tasterima i finim “osećajem pod prstima”, kao i odlično osmišljenim dizajnom koji ne pokušava da uštedi proporcionalnom minimizacijom svih tastera, već samo onih koji su na bokovima, a za njih će se korisnici ionako orijentisati preko samog indikatora da je tu kraj tastature, umesto da proporcionalno pomeraju prste.
Specifikacija
Lenovo ThinkPad X61s
LCD
12.1″
Wide LCD
ne
Procesor
Intel Core 2 Duo L7300
Brzina procesora
1.4 GHz
Grafika
Intel GMA X3100
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
Seagate Momentus 5400.3 ST9120822AS (120 GB, 8 MB keša, 5400 RPM, antišok zaštita)
Optički uređaj
/
Modem
Thinkpad Modem
LAN
Intel 82566MM Gigabit Network
Wireless LAN
Intel PRO/Wireless 3945ABG 802.11 b/g/n Wi-Fi, opcioni Bluetooth
Konekcije
3 x USB, 1 x FireWire, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica, Express Card
Maksimalna rezolucija
1024 x 768
Operativni sistem
Windows Vista Business
Softver
Norton Internet Security 2007, Adobe Reader 8.0, MS Office 2007 trial, ThinkVantage Productivity Center, brojni i raznovrsni programi kompanije Lenovo za olakšano podešavanje i održavanje sistema, pristup dodatnom softveru i opcijama preko Lenovo korisničkog servisa
Težina
1.3 kg
Dimenzije
268 x 211 x 20 mm
Garancija
36 meseci
Rezultati testova
Lenovo ThinkPad X61s
PCMark 05
Score
3163
CPU
3468
Memory
3435
HDD
3939
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
12916 / 8890
Multimedia
77146 / 41881
Memory
3759 / 3782
HDDDrive Index
28
3DMark05
3D mark score
763
CPU score
5078
PCMark 2002
Battery test (40%)
47 min
Zaključak
Ovo je računar koji omogućava nove vidove upotrebe i donosi novi kvalitet u život i / ili poslovanje korisnika. Korisnici će, zahvaljujući njemu, biti u prilici da osmisle najraznovrsnije primene koje im do sada nisu bile ostvarive. Pri svemu tome, on poseduje odlične performanse. Kao takav on dolazi u posebnu kategoriju uređaja, koji mogu da sa lakoćom obave neki posao brže nego i do 2-15 puta teži konkurenti, bez obzira da li su u pitanju stoni ili mobilni računari. Takođe, želimo da naglasimo da biste, ukoliko planirate kupovinu ovog ili ovakvog računara, trebali da dobro razmislite o ovim rečima, te da uslovno shvatite ocenu koju će računar dobiti. On sam po sebi, odnosno usled svog dizajna i orijentacije ne može imati ko zna koliko USB portova, veliki broj TV i ostalih izlaza, moćan grafički adapter, te će stoga propustiti da dobije jedan broj bodova koji su po pravilu rezervisani za velike, robusne računare. Međutim, on se može primenjivati za najraznovrsnije namene na specifičan način, a garantujemo da će korisnici koji ga budu uzeli barem hiljadu puta biti zadovoljno pomisliti u sebi “Baš sam dobro uradio što sam uzeo ovakav mali laptop, kako mi je samo poslužio sada”. Uz sve to, na njega ide trogodišnja garancija, što može biti veoma važno kada su u pitanju računari relativno nestandardne konfiguracije. Ukoliko želite uređaj ovakve orijentacije, malih i kompaktnih dimenzija, dovoljno brz da ispuni sve vaše potrebe, onda sa Thinkpad X61s računarom teško možete pogrešiti.
Lenovo ThinkPad X61s
Performanse
11
CPU
6
Grafika
2
Hard disk
3
Autonomija
5
LCD panel
2
Količina sistemske memorije
3
Izrada računara
17
Dizajn
11
Tastatura, touchpad
3
Konekcije
3
Dodatni hardver i oprema
1
Softver
7
Garancija
3
UKUPNO POENA:
49
Prednosti:
– Mobilnost, kompaktnost
– Sirova snaga Santa Rosa platforme
– Odlična tastatura za klasu
– Antišok zaštita
– Windows Vista Business
– Veoma solidne performanse
– Veliki kapacitet hard diska za klasu
– Softver koji se isporučuje (ThinkVantage alatke)
– Trogodišnja garancija
Nedostaci:
– Nedostatak optike, koja se opciono može dodati
– Ekran i rezolucija
Lenovo notebook je na test ustupila firma BS Procesor.