Lenovo Yoga Tablet Pro 2

Lenovo Yoga Tablet Pro 2

Odstupajući od klasičnih dimenzija i formi tableta na koje smo navikli, Lenovo nam donosi nešto novo i drugačije. Ekran dijagonale 13.3 inča svakako ga čini ogromnim uređajem, ali ono što ga dodatno ističe je odlika koju prvi put srećemo na uređaju ovog tipa - ugrađeni projektor. Veliki tablet sa ekranom visoke rezolucije, specifičnim dizajnom, Intelovim čipsetom i 2.1 JBL zvučnicima - postavlja se pitanje kako Yoga Tablet 2 Pro deluje u praksi?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Sa Yoga serijom sretali smo se više puta u kategoriji laptopova, ali takođe i jednom prilikom kada smo testirali Lenovo Yoga Tablet 8. Pomenuti tablet jeste fizički sličan sa modelom koji nam se danas našao na testu, ali je Yoga Tablet 2 Pro drastično veći, obzirom da poseduje 13.3-inčni ekran. Ono što kompaktni 8-inčni model takođe nije imao, a sada se nalazi na ovom džinovskom uređaju je jedna vrlo interesantna stvar koja se ne očekuje na ovakvim uređajima, a to je ugrađeni Pico projektor.
      Priča oko ovog modela usmerena je ka produktivnosti koju nudi, a iako nigde nije specifično napomenuto, može se naslutiti da više naginje ka poslovnim korisnicima. Džinovski Android tablet koji svojim dimenzijama zalazi u kategoriju manjih laptopova i donosi projektor – svakako nije nešto što se sreće svaki dan.
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_s.jpg
      Hardver
      Specifikacije Yoga Tablet 2 Pro uređaja itekako su interesantne i bez problema se može zaključiti da je reč o high-end uređaju. Lenovo je ponovo udružio snage sa kompanijom Intel, a u srcu tableta nalazi se moćno rešenje u vidu Atom Z3745 čipseta. Isti smo sreli par puta, recimo kod Lenovo Tab S8 ili Asus Memo Pad 7 ME176CX tableta, gde se po pitanju performansi pokazao dobro. Deo je Bay Trail serije, sačinjen od 64-bitnog četvorojezgarnog Silvermont procesora na 1.33 GHz-a i Intel HD (Ivy Bridge) grafičkog čipa. Skladišnog prostora ima i više nego dovoljno – 32GB-a, a ukoliko je potrebno više od toga tu je i microSD slot za kartice kapaciteta do 64GB-a.
      High-end hardver i interesantni Pico projektor ugrađen u kućište
      [modul]specifikacija=8195[/modul]
      Bilo bi lepo videti 3GB-a radne memorije na ovakvom uređaju, ali 2GB RAM-a će morati da posluži. Ugrađeni projektor je očekivano omanjih dimenzija, a kao takav može da prikaže sliku dijagonale do 50 inča, sa rezolucijom koja je ipak više namenjena prezentacijama nego HD filmovima – 854×480 piksela. Od optike, tu su još i dve kamere, prednja sa senzorom od 1.6MP i zadnja rezolucije od 8MP. Koliko je zadnja kamera upotrebljiva na tabletu ove veličine ostaje pod znakom pitanja, ali nekome svakako može poslužiti. Džinovski tablet zahteva i ogromnu bateriju, tako da je prisutna litijum jonska, kapaciteta od čak 9600 mAh.
       
      Tablet odlikuje vrlo karakterističan izgled sa ugrađenim stalkom kakav smo sreli još kod Yoga Tablet 8 modela, samo što je ovde reč o dosta uvećanoj verziji. Kutija je velika obzirom da imamo uređaj povećih dimenzija, pretežno je crna i pomalo uprošćena kada je u pitanju isticanje odlika. Sadržina je interesantnija, a tu mislimo pre svega na uključivanje kvalitetnih i lepo dizajniranih JBL slušalica, dok je ostatak standardan – microUSB kabl, glomazniji 5V 1.8A punjač, microUSB kabl i knjižica. Srebrno kućište je napravljeno u stilu imitacije metala; tačnije, materijal koji se koristi je plastika, ali centralni element koji ističe ovaj tablet napravljen je od metala. U pitanju je metalna šarka koja dozvoljava postavljanje tableta u tri različita položaja – uspravnom kada želite da ga postavite na sto, sklopljenom dok ga držite u rukama, i treći ležeći položaj kada se šarka otvori skroz do kraja.
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_1_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_2_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_3_s.jpg
      Ovaj tablet interesantnim po pitanju izgleda čini pre svega cilindrični deo u kom je inače smeštena baterija, ali takođe i još nekoliko elemenata kao što su Pico projektor i stereo zvučnici. Kao što smo pomenuli u tekstu Yoga Tablet 8 modela, sve nas to malo podseća na Apple bežičnu tastaturu. Sa leve strane u dnu tu je poveće kružno Power dugme, zatim iznad njega 3.5mm priključak, microUSB port i Volume taster. Vrh tableta ne poseduje nikakve elemente, dok je na desnom delu posebno dugme za uklučivanje/isključivanje projektora.
      Metalna šarka čini ga unikatnim, cilindrični deo takođe, tu su prednji stereo zvučnici i subwoofer na pozadini
      Vezano za sam projektor, pozadi na cilindričnom delu je smešten pomalo neprecizan slajder za izoštravanje fokusa kod projekcije. Pozadi imamo i minijaturni vufer koji sačinjava 2.1 sistem zvuka, dugme za otvaranje šarke, a odmah do njega je 8MP kamera. Ispod šarke je plastičan poklopac koji krije microSD slot za kartice. Za kraj ovog dela želimo da napomenemo da plastična pozadina ima hrapavu teksturu, tako da tablet nije klizav.
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_4_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_5_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_7_s.jpgKada je korisnički interfejs u pitanju, osnovni nam je utisak da je ovo Android tablet koji vrlo malo podseća na klasičan UI kakav većina modela poseduje, već dosta pokušava da replicira iskustvo iPad tableta. Apple uticaj je dosta veliki u ovom slučaju, jer ne samo da interfejs dosta podseća na iOS, već je i standarna pozadina sa zvezdanim nebom jasan znak da je iPad bio glavna inspiracija za ovakav dizajn. Fioka sa aplikacijama je izostavljena kao i uvek, a umesto nje aplikacije su većinom sortirane po folderima koji sadrže aplikacije iz različitih kategorija. Nismo napomenuli da je u pitanju KitKat 4.4.2, ali malo toga je povezano sa Guglovom idejom interfejsa.
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_softver_1_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_softver_2_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_softver_3_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_softver_4_s.jpg
      Panel sa notifikacijama recimo sadrži samo notifikacije obaveštenja o instalacijama aplikacija, ali ne i sekciju sa brzim prečicama. Iz nekog razloga Lenovo je odlučio da ih odvoji u posebnu sekciju, koju pozivate prevlačenjem prsta sa donjeg dela ekrama. Kako bi lepše bila iskorišćena ogromna površina za rad, prisutan je i Multitasking meni. U njemu su odrene aplikacija koje možete otvoriti u prozorima, kojima ujedno možete menjati poziciju na ekranu i dimenzije, ali postoji ograničenje otvaranja maksimalno tri aplikacije u isto vreme. Ujedno izbor aplikacija dostupnih za multitask je dosta ograničen, pa je dostupno samo sedam aplikacija.
      Korisnički interfejs previše podseća na iOS, a multitasking mogućnosti su trebale biti bolje rešene
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_softver_5_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_softver_6_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_softver_7_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_softver_7_s.jpg
      Treba odmah uzeti u razmatranje dimenzija ovog tableta. Svaki pojedinac treba da razmisli da li vidi sebe u takvoj poziciji da bi mu odgovarao 13.3-inčni ekran koji čini ovaj uređaj ogromnim. Prenosivost, kao što se to može zaključiti zaista nije na najboljem nivou, pošto masa iznosi skoro pa ceo kilogram. Sa druge strane, ako ovaj uređaj shvatimo kao zamenu za laptop, onda sve njegove mogućnosti dobijaju novi smisao, kao i kompletan “paket” koji čini ovaj uređaj.
      Iako je glomazan, dizajniran je tako da je ugodan pri držanju u rukama, pa čak i u krilu. Naravno, obzirom na prisustvo šarke, korišćenje na stolu u uspravnom ili ležećem položaju je stvarno odlično iskustvo, pogotovo pri unosu teksta jer su softverski tasteri ogromni i samim tim mala je šansa omašiti slovo pri kucanju teksta. Za prezentacije i poslovne korisnike vrlo je pogodan, možda i za prosečnog korisnika koji bi ga isključivo koristio u svom domu. Sa druge strane, ovo nije tablet za čitanje knjiga ili recimo surfovanje na javnom mestu.
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_7_s.jpg
      Dijagonala ekrana od 13.3 definitivno ima i svojih prednosti, pogotovo kada se ukombinuje sa visokom 2560×1440 rezolucijom. Lenovo koristi IPS tip ekrana u ovom tabletu, a ono što je posebno privlačno kod istog je to što je postavljen dosta blizu staklu, što postiže bolji efekat realnosti prikaza. Definitivno je oštriji od većine laptopova sa ovom dijagonalom, sa gustinom od 221 ppi. Svetlina se kreće do 393 cd/m2 što je dovoljno visoka cifra i pruža sasvim svetao prikaz na maksimalnom osvetljenju. Tačnost boja je relativno dobra, boje nisu netačne, ali prelazi prag tačnosti < 5, sa konkretnom vrednošću od DeltaE 7.33. Najveći problem nastaje sa plavom bojom koja je najmanje tačna, ali takođe i magenta koja je netačna i zalazi i plavi predeo. Temperatura boja je sveukupno nešto hladnija sa 7826K, dok je Gamma dobra sa 2.10 cifrom. Prikaz je sveukupno dobar, mada ima boljih i tačnijih ekrana na tržištu.
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_10_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_calman_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_svetlina_s.jpg
      Dugujemo par reči i o projektoru i kvalitetu koji isti pruža. Očigledno je da Pico projektor ne može da se meri sa pravim projektorima kao zasebnim uređajima, ali je itekako korisna opcija. Problem leži u tome što jačina lampe nije baš na visokom nivou, i kreće se oko 40 lumena, pa je za najbolje rezultate potreban potpuno zamračena prostorija. Čak i u tom slučaju slika je isprana, ali u isto vreme i ne tako oštra.
      Kada recimo razvučete 854×480 piksela na maksimalnih 50 inča, jasno se vide koliko su pikseli veliki, pa je prikaz krzav. Definitivno ne može da zameni pravi projektor za gledanje HD filmova, ali za prezentacije na kojima možete projektovati dokumenta, grafikone ili poneku fotografiju zaista je korisno imati ovu mogućnost u tabletu. Imamo zamerku na slajder za fokusiranje, jer je dosta neprecizan pa je teško namestiti fokus. Postoji i automatsko podešavanje slike u zavisnosti od ugla (keystone).
      Ekran je relativno dobar, a projektoru fali svetline i oštrine za ozbiljniju video namenu, mada je vrlo koristan za prezentacije
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_8_s.jpg
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_9_s.jpg
      Intelov Z3745 čipset jeste snažan, ali nije poslednja reč tehnologije pa se može uporediti recimo sa Snapdragon 800 čipsetom. Performanse što se tiče odzivnosti na komande su vrlo dobre, ali primetno je da se u grafičkom polju malo muči sa 2560×1440 rezolucijom. Ne možemo reći da pri korišćenju zastajkuje ili koči, ali primetno je da animacije nisu glatke već kao da imaju niži frejmrejt pa nekada deluju kao da blago seckaju. Procesorska moć 64-bitnog CPU-a je sa druge strane vrlo dobra, što potvrđuje i sintetika. Stranice pri surfovanju se učitavanju dosta brzo, ali pri navigaciji ili zumiranju na stranicama opet se javlja nešto lošiji frejmrejt, koji jednostavno kvari utisak inače sasvim brzog tableta.
      Evo i naših utisaka o JBL zvučnicima, posebno o delu koji je vezan za subvufer. On je dosta mali, ali može se reći da daje bolju dubinu zvuka nego što je to obično slučaj kod tableta. Stereo zvučnici su takođe dobar dodatak, ali su dosta slabi i ne mogu da isprate subvufer, pa je zvuk sveukupno nekako prigušen, što je šteta. 8MP kamera ima spor fokus, veću količinu šuma, isprane boje i ne tako visok nivo detalja, ali ovo je zaista nebitna stvar jer ne vidimo u kojoj situaciji će bilo ko fotografisati 13.3-inčnim tabletom, osim u nekim veoma, veoma retkim slučajevima kada ne želite da posegnete za telefonom.
      Primeri fotografija:
      Link
      Za kraj ostavljamo autonomiju ovog tableta, za koju smo očekivali da će ipak biti duža od rezultata koji smo postigli. Imajući u vidu ogroman kapacitet od 9600 mAh, može se na prvi pogled očekivati odlična autonomija, ali tu je ipak ogroman ekran sa 2560×1440 rezolucijom koji je ogroman potrošač, a ni Atom nije poznat kao ekonomičan čipset. Sve u svemu, na 250cd/m2 ili 60% osvetljenja, dobili smo 7 sati i 7 minuta neprekidno uključenog ekrana pri surfovanju. Baterija svakako nija loša obzirom na to šta treba da napaja, ali je rezultat tek nešto iznad proseka za jedan poveći tablet.
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_baterija_s.jpgLenovo je imao vrlo lepu zamisao kada je planirao Yoga Tablet 2 Pro, ali nije lako sve to sprovesti u delo i dobiti tablet bez mana. Daleko od toga da je ovo slab tablet, naprotiv, kada se posmatra kao celina mi ga ocenjujemo kao veoma dobar, ali kada počnemo da zavirujemo detaljnije u odlike, tu ponešto može da zaškripi. Krenimo sa vedrije strane. Tu su interesantan dizajn i korisna šarka koja nudi više načina korišćenja, te vrlo prostrana površina za rad. Sa druge strane, taj veći ekran povlači i velike dimenzije uređaja i utiče na njegovu težinu, tako da vrlo negativno utiče na prenosivost – ukratko, veliki je i težak skoro kilogram.
      Softver je jedna veća boljka ovog golemog tableta, makar kada je inicijalno navikavanje u pitanju, jer interfejs mnogo više teži ka iOS-u nego ka Androidu. Imamo utisak da je produktivnost o kojoj se priča mogla biti bolje iskorišćena, pre svega zbog ograničenih opcija za multitasking. Projektor koji je donekle i jedna od ključnih marketing detalja je zapravo i vrlo korisna stvar, sa akcentom na sposobnosti u domenu prezentacija, što tablet čini pogodnim za poslovne korisnike. Sam ekran je sveukupno dobar i dovoljno oštar, ali nudi nešto hladniji i ne previše tačan prikaz, mada nam se svejedno dopada zbog ogromne površine i realnosti prikaza zbog ekrana koji je blizu stakla.
      lenovo_yoga_tablet_2_pro_s.jpg
      Peformanse su sa jedne strane sasvim dobre, i to ukoliko posmatramo procesorsku snagu Silvermont CPU-u, otvaranje aplikacija je brzo i reaguje veoma lepo, ali animacije tokom korišćenja imaju nizak frejmrejt. Autonomija je iznad proseka. Moramo da istaknemo da je ideja Yoga Tablet 2 Pro tableta zaista odlična i inovativna, ali problem leži u realizaciji gde tablet ima određene karakteristike koje ga čine tek dobrim, ali ne i odličnim kakav je mogao da bude. Sve u svemu, od strane našeg sajta ide više nego zasluženo priznanje za Yoga Pro 2.
      Odličan kao koncept velikog tableta sa projektorom, generalno dobar uređaj, ali određeni nedostaci ga sputavaju kako bi bio odličan i u praksi

      Prednosti
      – Metalna šarka nudi različite načine korišćenja – Ogroman 13.3-inčni ekran – Ugrađen Pico projektor može biti vrlo koristan – Dobre CPU performanse
      Mane
      – Težak i glomazan – Softverski loše izveden – Problem sa seckanjem animacija i generalno u grafičkom polju – Zvuk na papiru deluje odlično, ali je tih i prigušen u praksi- Autonomija mora biti bolja
      Cena: 72.190 RSD
      Tablet na test ustupio Lenovo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test