LG G Pad 8.3

LG G Pad 8.3

Testirali smo brojne modele LG telefona, ali ovom prilikom se po prvi put srećemo sa njihovim tabletom. Pred sobom imamo uređaj koji nosi kratku i jasnu oznaku - G Pad - sa unikatnom dijagonalom ekrana od 8.3 inča. Interesantan detalj je njegova visoka rezolucija od 1920 x 1200 tačaka, baš kao i kod Nexus 7 2013 tableta. Prisustvo Snapdragon 600 čipseta koji podrazumeva četvorojezgarni Krait 300 procesor svakako ga čini hardverski primamljivim. Kad na sve to dodamo leđa od brušenog aluminijuma, može se reći da se radi o dosta zanimljivom uređaju...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Najavljen početkom septembra i predstavljen sredinom istog meseca na IFA događaju u Berlinu, LG G Pad 8.3 je napokon došao i do Benchmark kancelarije. Ovo je premijerna prilika da se sretnemo sa tabletom ove kompanije, iako smo u prethodnom periodu testirali dosta LG smartfona. Prvi susret je bio prožet utiskom koji je ostao konzistentan do kraja – tablet je na nas ostavio veoma pozitivan utisak. G Pad je ujedno i prvi i trenutno jedini model na tržištu sa jedinstvenom dijagonalom ekrana od 8.3 inča. Može se reći da je ovo odličan kompromis između 10-inčnih i 7-inčnih tableta, skoro pa zlatna sredina.
      Ipak, ovo je dijagonala koja barem na papiru ne deluje toliko prenosivo kao kada je reč o 7-inčnim tabletima, zar ne? Možemo vas uveriti da je LG uzeo u obzir ovu činjenicu i da se maksimalno potrudio da ublaži razliku, o čemu možete detaljnije saznati u dizajn sekciji testa. Pre svega, slede hardverski detalji koji između ostalog čine ovaj model interesantnim. Glavna komponenta tableta – njegov ekran u ovom slučaju kao što smo pomenuli ima dijagonalu od 8.3 inča, IPS je tipa i dolazi u visokoj 1920 x 1200 rezoluciji, baš kao Google-ov 7-inčni mezimac.

      Čipset koji se nalazi unutar LG G Pad 8.3 modela možda nije najnovije generacije kada je u pitanju proizvođač Qualcomm, ali je tik iza najnovije, a kada je reč o tabletima, on ga svakako čini hardverski moćnim uređajem. Govorimo naravno o Snapdragon 600 čipsetu koji čine četvorojezgarni Krait 300 procesor sa frekvencijom rada od 1.7 GHz-a i Adreno 320 grafički čip. Ako baš moramo da ga poredimo sa manjim 7-inčnim Google-Asus Nexusom, LG je u prednosti jer poseduje microSD slot, ali dolazi samo u 16GB varijanti. 2GB RAM-a je očekivano uz ovaj čipset, i dovoljno je za neometano korišćenje i multitasking. Kamera je rezolucije 5 megapiksela, što na tabletu i nije toliko bitan detalj, kao kada je reč o smartfonima.


      [modul]specifikacija=3678[/modul]Pakovanje LG G Pad 8.3 modela bele je boje, na prednjoj strani nalazi se ilustracija tableta, dok su pozadi smeštene detaljne specifikacije. Unutar kutije pre svega zatičemo sam tablet, a ispod njega tu je beli microUSB kabl, adapter i vodič za brzi početak. U pakovanju nismo zatekli slušalice, što znači da se po tom pitanju morate snaći sami.
      G Pad 8.3 je dostupan u dve varijante boja – beloj, koja sa zatekla kod nas, i crnoj, po našem mišljenju nešto manje privlačnoj. Što se tiče dizajna, barem gledano sa prednje strane on na neki način deluje kao uvećani LG G2. Logo je ovde ipak smešten iznad ekrana, a pored njega tu je prednja kamera i ambijentalni senzor. Ispod ekrana nemamo nikakve hardverske dugmiće, jer su oni softverski ubačeni kao deo ekrana. Kako bi zadržao kompaktne dimenzije tableta, LG je uključio uzane trake levo i desno od ekrana, koje istina nisu toliko uske kao kod G2 smartfona, ali opet dovoljno tanke da pruže ovom tabletu mogućnost da ga bez većih problema obuhvatite šakom.



      Leva strana je potpuno prazna, donja sadrži rupicu mikrofona i na sredini microUSB port, a sa desne strane imamo tamno sive volume i power dugmiće. Na vrhu se nalazi infracrveni emiter za kontrolu nad kućnim uređajima, zatim microSD slot zaštićen plastičnim poklopcem i na kraju 3.5mm ulaz za slušalice. Pozadi imamo kvalitetan brušeni aluminijum koji se proteže delom i na bokove uređaja, ali se ne prostire celokupnom površinom, jer ovde imamo otprilike po santimetar široke trake bele mat plastike na vrhu i takođe na dnu. U tom delu na vrhu bliže levoj strani smeštena je 5MP kamera bez blica, dok su u aluminijumskom delu izrezana dva otvora uz desnu ivicu iza kojih se nalaze stereo zvučnici. Bateriji, kao što je to običaj kod tableta, pristup nije omogućen.




       Osim sličnog dizajna, G Pad 8.3 sa LG G2 smartfonom deli jako sličan softver unutar Android Jelly Bean 4.2.2 verzije. Tačnije, Optimus korisnički interfejs je identičan, izuzev delova koji su vezani za telefoniranje, koje nije moguće obavljati uz pomoć ovog tableta. Dakle, sve ono o čemu smo pisali u testu LG G2 modela, važi i ovde.
      Optimus UI je dosta šarenolik i vedar, što se može svideti jednom tipu korisnika, dok drugi možda preferiraju nešto tamnije tonove. Kao što je to slučaj sa njihovim susedima iz Seula, direktnim rivalom kompanijom Samsung, LG je ovde takođe uključio dobar broj specijalnih mogućnosti, razna podešavanja i dobar nivo kastomizacije. Ovde imamo stvari kao što su Slide Aside multitasking, QSlide widgeti, Guest režim, Quick Memo, Quick Remote, Smart Screen, Smart Video i još neke stvari na koje ćemo se osvrnuti.
      Krenimo prvo od Lockscreen-a. Kako biste probudli tablet i došli do njega postoje dve opcije – prva je da pritisnete Power dugme, a druga zanimljiva mogućnost je buđenje jednostavnim duplim kuckanjem po ekranu. Na isti način ga i zaključavate, tapkanjem u slobodnom predelu ekrana, gde nema ikonica ili opcija. Lockscreen pokazuje vremenske uslove, vreme, datum, prečice, a još jedna zanimljivost kod njega je to da postavljem prsta na ekran i povlačenjem dobijate uvid u ono što se nalazi iza njega. Dostupno vam je pet animacija otključavanja – ripple, dewdrop, while hole, particle i crystal. Kao što je to karakteristično za Jelly Bean 4.2.2 imate mogućnost postavljanja widgeta na Lockscreen.



      Početni ekran u vrhu poseduje widget za vremensku prognozu uz datum i vreme, neke predefinisane prečice ka aplikacijama i pet ikonica u Dock-u. Pošto ne poseduje kapacitivne dugmiće, Back, Home i Menu opcije su u sklopu ekrana, a zanimljiva stvar je to što im možete menjati raspored ili čak dodati i četvrtu QuickMemo prečicu. Promena nijanse pozadine dugmića je takođe moguća, tako da imate izbor između bele, gradacije bele, crne ili gradacije crne kao izbor. Na početnom ekranu možete menjati ikonice prečicama, kao i promeniti njihovu veličinu. Tu i promena celokupne teme interfejsa, a ovde imate samo jedan izbor – Marshmallow, koja je više tema za decu.
      LG je u softver G Pad 8.3 modela uključio nešto što je već poznato kod drugih proizvođača, a to su lebdeće aplikacije. Ovo je LG nazvao QSlide Apps i to su zapravo mali prozorčići koji ostaju na ekranu u vidu većih widgeta. Ovde recimo možete otvoriti minijaturni lebdeći browser, i u drugoj lebdećoj aplikaciji video plejer. Ograničenje koje je ovde uvedeno je to da možete otvoriti samo dva prozorčića u isto vreme.
      Notifikacioni panel sadrži 15 quick toggle dugmića, podeljenih po šest vidljivih na ekranu. Tu je i spisak QSlide aplikacija, zatim slajder za jačinu osvetljenja ekrana, slajder za jačinu zvuka, prečica ka podešavanjima i dugme za uklanjanje svih notifikacija. Ovo nam sve deluje nekako pretrpano kako jeste, a postaje još natrpanije ako se odlučite da uključite Quick Remote opciju.


      Task switcher se poziva dugmi pritiskom na Home taster, i sadrži uobičajan način uklanjanje aplikacija prevlačenjem u levo ili desno. Na njemu se takođe nalazi prečica za Task Manager, odakle možete ugasiti sve pokrenute aplikacije. Još jedna zanimljivost koju je LG uključio ovde je takozvani Slide Aside UI. Reč je mogućnosti da uz pomoć prevlačenja tri prsta udesno preko ekrana zamrznete aplikaciju, dok se prevlačenjem tri prsta ulevo krećete brzo između zamrznutih aplikacija
      App drawer ima providnu pozadinu i ikonice poređane u 4 x 5 stilu. Aplikacije možete sortirati po abecedi, vremenu preuzimanja ili slobodnom rasporedu. Apliakacijama možete promeniti veličinu ikonice, dobiti više informacija o njoj ili je direktno uninstalirati sa telefona.



      Quick Memo opcija se poziva na nekoliko načina, prevlačenjem preko Home dugmeta na gore, iz notifikacionog panela, pa čak i dugim pritiskom na Volume Up taster dok je telefon zaključan. Ova opcija vam omogućava da napravite screenshot bilo kog dela interfejsa, i da preko njega napišete šta god želite u različitim bojama i stilovima.
      Unutar Optimus interfejsa nalazi se još jedna zanimljiva opcija koja se zove Clip Tray. Pomoću nje zadržavanjem prsta preko linkova, slika, muzike ili teksta, skladištite ih u deo iz koga ih lako možete paste-ovati dok pišete e-mail ili poruku, što je veoma korisna stvar.


      LG je odlučio da pozajmi ideju od svog suseda, tako da se ovde nalaze dve opcije koje smo imali prilike da sretnemo na Galaxy S4 modelu. U pitanju je Smart screen – opcija koja drži ekran uključenim dok gledate u njega i Smart video – opcija koja pauzira video ako ne gledate u ekran. 

       LG je odradio jako dobar posao kada je u pitanju izrada G Pad 8.3 modela. Pre svega, ekran ove dijagonale je smešten u kućište koje je dosta kompaktno i zapravo ga je moguće obuhvatiti šakom. Ne toliko lako kao kod užih 7-inčnih tableta, ali opet lakše nego recimo kod Samsung Galaxy Note 8.0 ili iPad Mini modela. Kada već pominjemo Note 8.0, u poređenju sa njim, G Pad 8.3 je 6 mm duži, 10.3 mm uži, 0.3 mm deblji, dok je težina oba modela identična i iznosi 338 grama, što ih čini laganim i tankim tabletima. Kvalitet izrade je na visokom nivou i zaista nam se dopada zakošeno zaobljenje na vrhu i dnu tableta, kao i spoj mat plastike sa brušenim aluminijumskim leđima. Tablet je jako čvrst i prijatan za držanje i sveukupno jako ugodan za korišćenje.

      Ekran je svakako jedna od najvećih prednosti LG G Pad 8.3 modela. Najpre, njegova dijagonala od 8.3 inča pruža dosta prostraniju površinu u odnosu na 7-inčne tablete, dok sam tablet ostaje razumno kompaktan. Za oko svakako zapada i njegova visoka rezolucija od 1920 x 1200 tačaka, koja pruža oštrinu od 273 piksela po inču. Nexus 7 2013 je nešto oštriji sa 323 ppi, ali u odnosu na recimo Samsung Galaxy Note 8.0 koji ima samo 189 ppi, prikaz na G Pad 8.3 je daleko oštriji. IPS panel koji je ovde prisutan nudi veoma široke uglove gledanja, pruža živahne boje koje nisu zasićene previše, već baš kako treba kako bi bile verne. Dubina crne boje je zapravo dosta dobra za IPS tip panela, što zauzvrat donosi i visokom nivou kontrasta. Ekran poseduje jako dobar kvalitet prikaza, ali postoji jedna mana, a to je njegova svetlina na maksimalnom osvetljenju, za koju smatramo da je mogla biti nešto viša.





      Kako se LG G Pad kotira po pitanju performansi hardvera među drugim tabletima? Zapravo, dosta visoko. S obzirom da je u njemu prisutan Qualcomm Snapdragon 600 čipset sa četvorojezgarnim 1.7 GHz Krait procesorom i Adreno 320 čipom, on je moćniji od Samsung Galaxy Note 8.0, a ujedno i od Google Nexus 7 2013 modela. Utisak tokom korišćenja ovog modela je jako pozitivan. Sve akcije su izvršavane velikom brzinom, animacije su jako glatko i generalno ukupna odzivnost je na visokom nivou. Nismo primetili ni najmanje znakove usporenja dok smo koristili G Pad 8.3, što nam se jako dopada. Surfovanje je odlično na ovoj dijagonali, stranice se učitavaju jako brzo, a grafičke performanse su takođe dosta dobre. Zaista nemamo na šta da se požalimo kada su u pitanju performanse ovog modela – G Pad 8.3 je dosta moćan i brz tablet.
       

       
      LG G Pad 8.3
      Asus Memo Pad 8

      Quadrant
      9789
      5609

      Nenamark 1
      56.3 fps
      60.8 fps

      Nenamark 2
      53.9 fps
      61.1 fps

      Vellamo
      2159
      1611

      Antutu
      19739
      19837

      Linpack
      328.758, 730.159
      64.191, 170.027

      BenchmarkPi
      129ms
      292ms

      CF-Bench
      21947
      12778

      Sunspider
      865ms
      1158ms

      BrowserMark
      2304
      1687

      Peacekeeper
      712
      783

      Octane
      2192
      1844

      SmartBench
      7334
      4647

      GFXBench 2.5 Egypt
      37 fps offscreen, 36 fps onscreen
      22 fps offscreen, 21 fps onscreen

      Epic Citadel
      52.5 fps
      49.8 fps

      3D Mark Ice Storm
      8891 720p, 5178 1080p Extreme
      4106 720p, 3079 1080p Extreme

       
      Što se tiče zvuka, stereo zvučnici na pozadini su glasni, ali u isto vreme pružaju i dosta čist zvuk. Nema distorzije i krčanja čak i na maksimimalnoj jačini, ali kao što je to slučaj i kod većine tableta i smartfona, jasno je primetno odsustvo basa. Kada smo na G Pad 8.3 prikačili Sony MDR-EX10LP primetili smo da zvuk na maksimumu nije tolliko glasan koliko bismo želeli, ali da je njegov kvalitet dosta dobar.
      Jako prijatno iznenađeni fantastičnom autonomijom LG G2 smartfona, očekivali smo da i ovde dobijemo slične rezultate. Možete zamisliti naše razočarenje kada smo zatekli potpuno drugačiju situaciju. LG G Pad 8.3 deli isti kapacitet baterije od 4600 mAh sa Samsung Galaxy Note 8.0 modelom, a nažalost takođe i istu ispodprosečnu autonomiju, u ovom slučaju još i nešto goru. Sa osvetljenjem postavljenim na maksimum, dobili smo rezultat od samo 4 sata i 2 minuta neprekidnog surfovanja, što nije katastrofalno loše, ali po tablet standardima daleko je od najboljeg. Šteta, zaista.

       Mnogima kamera na tabletu neće biti toliko bitna, barem ne u toj meri kao na smartfonima. Ipak, onima koji bi hteli vrhunsku kameru u uređaju ove forme, slede loše vesti. Kamera od 5 megapiksela koja je prisutna na G Pad 8.3 modelu je ispod proseka. Fotografije koje smo zabeležili pokazivale su izraženo prisustvo šuma, ne baš preterano visok nivo detalja, a određeni delovi ili celokupne fotografije jednostavno deluju zamućeno. Svetli delovi slike su preeksponirani, dok je jedina pozitivna stvar tačnost boja. Od istih nedostataka pati i 1080p video snimanje. BitRate našeg snimka iznosi 16.7 Mbps, dok je framerate ostajao visok sa vrednošću od 29.535 fps.









       G Pad 8.3 je veoma prijatno iznenađenje južnokorejske kompanije LG, i po našem mišljenju trenutno jedan od najpoželjnijih modela u svojoj vrsti. Mnoge stvari mu idu u korist, počevši od odličnog dizajna, kvaliteta izrade, upotrebljenih materijala i kompaktnih dimenzija kada se uzme u obzir dijagonala ekrana. Ovih 8.3 inča u svakodnevnoj praksi nude mnogo komotniju upotrebu u poređenju sa 7-inčnim tabletima usled dosta veće površine ekrana, a LG svakako nije ni štedeo na rezoluciji, tako da 1920 x 1200 tačaka pružaju jasan i oštar prikaz. Kvalitet samog prikaza je takođe na visokom nivou, jer IPS ekran nudi dosta široke uglove gledanja, visok nivo kontrasta i tačne boje. Jednostavno je uživanje raditi na ovakvom ekranu.

      Po pitanju performansi nimalo ne razočarava, iako Snapdragon 600 nije poslednja generacija Qualcomm čipseta. Tablet je i dalje jako moćan, prilično je brz, sve akcije imaju odličan odziv, jednostavno ovo je jedan od najbržih tableta koji smo koristili, a po performansama čak nadmašuje i Samsung Galaxy Note 8.0 i Google Nexus 7 2013. Sa softverske strane takođe je interesantan, sa raznim mogućnostima koje je LG uključio, baš kao i kod G2 smartfona. Jedina stvar koja nas je pomalo razočarala je autonomija. Alternative mogu predstavljati pomenuti 8-inčni i 7-inčni Android modeli, ili možda iOS varijanta u vidu novog iPad Mini Retina tableta, koji je ipak dosta skuplja opcija. Po ceni od oko 310 evra, LG G Pad 8.3 nama ipak deluje kao dosta primamljivija kupovina, i svakako je tablet koji dobija naše visoke preporuke…
      Prednosti
      – Odličan dizajn – Kvalitetno izrađen – Jako dobar i oštar IPS ekran – Raznovrstan softver – Dosta visoke performanse – Dobar odnos uloženog i dobijenog
      Mane
      – Ne tako dobra 5MP kamera – Autonomija ispod proseka
      Cena: 36.000 RSD
      Uređaj na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test