MSI GT740X

MSI GT740X

MSI je prošle i pretprošle godine upravo G serijom notebook računara pokazao raskošan potencijal, ali i sposobnost prilagođavanja i menjanja. Šta danas možemo da očekujemo od G serije, odnosno konkretno od modela GT740X? MSI GT740X je odličan laptop! Rekavši to, dužni smo da kažemo i da nije bez mana. Ovaj notebook ne treba gledati samo kao gejming mašinu, već i vrhunski desktop replacement. Kao takav, on prolazi

    Sadržaj

      Filip Majkić

      MSI GT740X

      MSI, objektivno, do pre samo koju godinu, nije toliko prepoznatljiv po nekim ekskluzivnim modelima, koliko po veoma solidnom odnosu uloženog i dobijenog, posebno u donjoj klasi proizvoda, i posebno na našem tržištu. Iako to naizgled ne deluje tako, svako ko želi da ozbiljnije uđe u višu klasu nekih proizvoda mora daleko više da se potrudi, pa je takav slučaj i sa notebook računarima. Naizgled je tržište sve zgusnutije i natrpanije što se više ide prema nižim klasama, ali postoje drugi faktori koji doprinose težini i naporu koji se mora uložiti da bi se postigao uspeh i obezbedilo ostvarivo prisustvo u višim klasama notebook-ova, gde su korisnici po prirodi stvari zahtevniji, probirljiviji, pa zašto ne reći – i često bolje informisani i znaju šta hoće.

      Posebno je takav slučaj sa gaming kategorijom računara, koja je usmerena prema jednoj od najzahtevnijih ciljnih grupacija. Igrači hoće brze, efikasne računare, katkad i ekstravagantno dizajnirane. Upravo tu grupaciju smelo cilja MSI svojom novom serijom laptopova – G serijom, gde oznaka G asocira na gaming, što jasno ukazuje kome su ovi uređaji namenjeni. Kompanija puno radi na izmeni brenda i percepcije svog imena u očima kupaca, te stoga ne čudi da puno pažnje poklanja upravo klasi koja je možda i najprestižnija, ali i u kojoj verovatno ima i najviše mesta za ambiciozne proizvođače u ovom trenutku. To je svakako veliki izazov za MSI, a nama ostaje da posmatramo kako će kompanija odgovoriti na njega. Svakodnevna globalna pojeftinjenja hardvera su svakako omogućila postojanje vrlo snažnih igračkih notebook-ova. Dajte laptop da se igramo…

      Hardver, specifikacija

      GX720 je baziran na novoj Intel platformi. Radi se o Core procesorima u mobilnoj varijanti i pratećim PM55 čipsetovima. Konkretno, GT740X pogoni Intel Core i7 720QM procesor. Sa procesorom smo se već sreli, ali to ne menja naše ushićenje, imajući u vidu da se radi o najbržem procesoru koji je dizajniran za potrebe mobilnog tržišta. Core i7 720QM radi na 1,6 GHz. Ako vam se ovo čini kao malo, varate se, iz nekoliko razloga. Prvo i osnovno, performanse ne moraju zavisiti od radnog takta. Drugo, Nehalem procesori (arhitektura na kojoj se baziraju svi modeli koji nose oznaku Core iX, bez obzira da li su namenjeni desktop ili laptop tržištu) podržavaju Turbo Boost tehnologiju. Radi se o, najprostije rečeno, automatskom povećavanju radnog takta u slučajevima kada ne postoji potreba za simultanim obrađivanjem više aplikacija, već je jedno jezgro dovoljno da obavi sav posao. Tada se ostala jezgra isključe i poveća radna frekvenca onog koje je aktivno. U konkretnom slučaju, na ovaj način se maksimalno može doći do 2,8 GHz! Procesor je četvorojezgaran, ali podržava Hyper-Threading, tako da može obrađivati do osam thread-ova simultano.

      Ima 6 MB Smart Cache memorije, 774 miliona tranzistora, izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu, a njegova termalna disipacija je deklarisana na 45 W, što je poprilično za mobilno tržište. Stoga je u startu jasno da je i po tom kriterijumu namenjen prevashodno masivnijim računarima, sa dobrim hlađenjem, gde postoji potreba za visokim nivoom performansi.

      MSI je GT740X opremio sa 4 GB DDR3 memorije. Kao što i sami znate, ukoliko se želi iskoristiti maksimalna količina memorije, potreban je 64-bitni operativni sistem. U konkretnom slučaju, međutim, laptop stiže bez ikakvog operativnog sistema, te stoga gore navedena sugestija o korišćenju 64-bitnog OS-a dobija posebnu težinu. Grafička karta stiže iz kompanije Nvidia. Radi se o GeForce GTS 250M grafičkoj karti, poslednjem “kriku mode” u Nvidia ponudi. Ona se bazira na GT215 čipu, raspolaže sa 96 unificiranih šejdera, 1 GB sopstvene GDDR3 memorije. Čip se izrađuje u 40-nanometarskoj izradi, podržava DirectX 10.1 i Shader Model 4.1 tehnologije, i ima termalnu disipaciju od 28 W. Radni taktovi grafičkog jezgra, šejdera i memorije iznose 500, 1250 i 1600 MHz, respektivno. Raspolaže 128-bitnim memorijskim interfejsom.

      Specifikacija:
       

       

      MSI GT740X

      LCD

      17″, 1680 x 1050

      Procesor

      Intel Core i7 720QM, 1,60 GHz

      Grafika

      Nvidia GeForce 250M, 1 GB

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      500 GB (Seagate, 7200 RPM, 16 MB keš, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.0+EDR

      Konekcije, portovi, razno

      (3+1) x USB 2.0, eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz,  ExpressCard, FireWire, LAN konektor, 4-u-1 čitač kartica, modem, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      3,2 kg

      Dimenzije

      395 x 278 x 33~39.5 mm

      Cena

      1399 evra

      Garancija

      2 godine (1 godina garancije na bateriju)

      Računar poseduje 17-inčni ekran, radne rezolucije 1680 x 1050 piksela. MSI reklamira ACV (Amazing Crystal Vision) tehnologiju, kao jednu u nizu tehnologija kojima se diče proizvođači notebook-ova, a koja se manifestuje glossy ekranom sa refleksijom. Hard disk stiže iz kompanije Seagate, a ovaj Momentus se vrti na 7200 obrtaja u minut, baš kao i desktop diskovi! Osim toga, raspolaže sa natprosečnom količinom keša za mobilni disk od 16 MB. Sam disk ima SATA interfejs i kapacitet od 500 GB. DVD pisač je standardan deo konfiguracijeVrlo bogate opcije konektivnosti karakterišu ovaj računar. Od bežičnih tehnologija, tu su Wi-Fi sa podrškom za Draft N standard, kao i Bluetooth. Tu su četiri USB 2.0 porta, eSATA (jedan port je eSATA/USB combo), FireWire, HDMI i VGA izlazi. Uz 4-in-1 čitač kartica, GigabitLAN i modem, pri čemu ova poslednja stavka odavno više nije na spisku mnogih proizvođača. Uz sve to, težina nije puno veća od “tipične” petnaestice i iznosi oko 3.2 kilograma.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Prva stvar koju ćete zateći u velikom pakovanju jeste ranac, koji MSI daruje svim novim korisnicima ovih notebook računara. Svi računari G serije, pa tako i GT740X, stižu ce crno-crvenim rancem, sa novim logom i dosta ukrasnih detalja. Radi se o dopadljivoj i korisnoj stavci, značajnijoj utoliko što je namenjena 17-inčnom računaru, za koji nije uvek lako naći odgovarajuću torbu ili ranac. Međutim, ono pravo nastaje kada otvorite manje pakovanje. U njemu ćete, osim samog računara pronaći kratko uputstvo, krpicu za brisanje LCD-a, disk sa drajverima, strujni adapter pozamašne mase i dimenzija od 120 W, ali i dva lepa iznenađenja – originalnu PC igru Tomb Raider Underworld, kao i StarMouse igrački miš! Radi se o mišu odličnih performansi, dizajniranog tako da kontrastom svojih crvenih i crnih površina prati dizajn samog notebook računara. Ovaj laserski miš podržava promenu osetljivosti (do 3200 DPI) i ima poseban taster za to kako bi korisnik mogao lako i brzo da menja osetljivost u letu. Poseduje tri režima rada (Gaming 1/Gaming 2/ Internet), ima 7 tastera od kojih su dva programabilna, kao i obloge za bolje prijanjanje i hvatanje miša po bokovima. Ergonomski je dizajniran. Uz njega stiže 7 tegića, što omogućava promenu težine do 50 grama! Na vrhu miša se nalaze 4-way scrolling točkić, kao i simbol kompanije MSI. Ovaj simbol svetli jarko crvenom bojom kada je računar uključen, dok točkić svetli plavom bojom. Moramo reći da miš funkcioniše veoma dobro.

      Stižemo do samog laptopa, koji nastavlja da Flame dizajn, viđen tokom prošle godine, uz nekoliko blagih izmena. Računar je izrađen od brušenog aluminijuma, ponovo u specifičnoj kombinaciji crvene i crne boje, koja u praksi deluje vrlo lepo, daleko lepše nego na slikama koje smo videli, posebno imajući u vidu ciljnu grupu. Jarko crvena boja je prilično agresivna, ali sasvim adekvatno i sa merom upotrebljena. Posebno nam se dopada izostavljanje brojnih “šljaštećih” elemenata kada je računar uključen i smatramo da je ovakvo rešenje sa naglašenim bojama daleko elegantnije od ubacivanja kojekakvih LE dioda zelenih, plavih, crvenih i ostalih boja. Naravno, sto ljudi sto ćudi, ne mora da znači da će svi deliti naše mišljenje, ali ono je takvo kakvo je. Što se kvaliteta izrade tiče, on vas neće oboriti sa nogu kao kod nekih skupljih uređaja, ali je sasvim solidan i primeren cenovnom razredu.

      Poklopac računara je crne boje, sa crvenim detaljima pri svojoj bazi, dok se duž bokova proteže crvena “lajsna”. Na sredini gornjeg dela je smešten MSI logo. Na levoj strani laptopa se nalaze dva USB 2.0 porta, DVD pisač, kao i priključci za LAN i modem, dok su desno audio priključci (uključujući i S/PDIF), jedan USB 2.0, Firewire i eSATA/USB portovi, kao i otvori za hlađenje. U tom delu su smešteni i ExpressCard slot i čitač memorijskih kartica, dok se pozadi nalaze VGA i HDMI izlazi, priključak za strujni adapter, te još jedan otvor za hlađenje. Tu je i baterija, koja u konkretnom slučaju “štrči” iz zadnjeg dela.

      Otvaranjem se pristupa unutrašnjosti, takođe dizajniranog u kontrastnom stilu, sa crvenim i crnim bojama. Tastatura, nasloni za dlanove i touchpad su crne boje, a razdvajaju ih crvene površine i okviri. Tastatura poseduje numerički deo i veoma je dobrog kvaliteta, uz malu primedbu o implementiranju Fn tastera skroz dole levo, na poziciji gde smo navikli da vidimo Ctrl. W, S, A i D tasteri, poznata kombinacija iz FPS igara, su dodatno ukrašeni i na njima su smeštene i strelice koje pokazuju pravce kretanja. Ispod touchpada su smešteni indikatori rada sa plavim i zelenim osvetljenjem. Taster za paljenje računara je smešten levo od tastature. Iznad nje su tasteri osetljivi na dodir – aktivatori ECO i Turbo režima, kao i tasteri za paljenje web kamere, Bluetooth i Wi-Fi konekcija, te jedan programabilan taster koji korisnik može podesiti po želji. Ovi tasteri svetle plavo kada su aktivni, a sam prelaz prilikom aktiviranja je prilično dopadljiv. Između njih i tastature su smešteni zvučnici, zajedno sa još dva na donjem delu laptopa. Radi se o 4+1 sistemu (zvučnici + subwoofer), koji u praksi daje sasvim solidan zvuk, gledano po kriterijumima ovog tržišta. Jedina stavka koja nas je iznervirala jesu dve velike nalepnice zalepljene – direktno na ekran. Iznad ekrana je smeštena web kamera, rezolucije 2 megapiksela.

      Rezultati testova

      MSI GT740X

      PCMark 05

      Score

      7004

      CPU

      7225

      Memory

      8082

      HDD

      6111

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      4058/8301

      NuclearMC

      11684

      3Dmark06

      Score

      7473

      3Dmark Vantage

      GPU score

      3028

      CPU score

      10167

      wPrime v 1.63

      32M (speed test)

      19,257 sec

      1024M (stability test)

      614,294 sec

      Super PI

      1M

      14 sec

      32M

      13 min 19 sec

      Autonomija

      Trajanje baterije

      2h 35min

      Far Cry (1680×1050, DX10, Highest)

      Fps

      29,12 sec

      Unigine (1680×1050, DX10, High)

      Fps

      13,7

      Score

      344

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      80,9 MB/s

      Access Time

      16,3 ms

      Burst Rate

      100,8 MB/s

      CPU Usage

      6,3%

      Utisci

      Već smo rekli da MSI GT740X stiže bez operativnog sistema. To će neki pozdraviti, jer ne žele da im drugi prekonfigurišu sistem, mada mi u tome ne vidimo neku naročitu prednost. No, svakako da će jedna grupa korisnika koji su zahtevni, a veliki broj igrača su upravo takvi, upravo u tome videti neku vrstu pokazatelja da možda baš MSI želi da im ponudi ono što im treba, a to je upravo računar “neopterećen” (i u softverskom i u cenovnom smislu) operativnim sistemom. Mašinu smo testirali pod 64-bitnim Windows 7 Ultimate operativnim sistemom, sa kojim se i isporučuje. Redizajnirani (u odnosu na Vistu) Windows Experience Index daje sledeće vrednosti: 7,0 za CPU, 7,3 za memoriju, po 6,6 za 2D i 6,5 za 3D biznis grafiku, te 5,9 za hard disk. Ukupna ocena je jednaka najnižoj, tako da u konkretnom slučaju iznosi 5,9. Windows 7 na ovoj konfiguraciji jednostavno leti, sve operacije možete izvršiti brzo i lako, možete se i poigrati bez problema, i generalno, kao što se i očekivalo, sistem je vrlo odzivan.

      GX740X stiže za podrškom za MSI ECO Engine tehnologiju, odnosno funkcije koje omogućavaju uštedu energije sa ciljem produžavanja trajanja baterije. Pritiskom na ECO taster se aktivira neki režim rada, a daljim pritiskanjem se prolazi kroz njih, ili se isključuje ECO Engine. Postoji pet predefinisanih režima – Gaming, Movie, Presentation, Office i Turbo Battery. Mi smo testiranja sproveli sa isključenim ECO Engine-om, premda moramo primetiti da ni u jednom režimu nismo primetili dobitak ukoliko bismo notebook ostavili “u leru”, već da isti u suštini prevashodno doprinosi aktiviranju pojedinih režima za određene potrebe, bez neophodnosti za stalnim intervencijama korisnika koji prestaje da koristi jedan način rada i prelazi u drugi (iz igre prelazi na svakodnevne aplikacije i slično), tako da maksimalno trajanje baterije nije produženo na ovaj način. Ipak, tehnologija je vrlo dobrodošla za korisnike koji često “špartaju” između različitih modova, a žele da ih notebook podjednako brzo prati, umesto da se oni maltretiraju stalnim menjanjem odgovarajućih podešavanja.

      Ekran računara nas nije previše zadovoljio. Ne radi se o najboljem ekranu koji smo ikada videli, premda je reč o relativno korektnom rešenju, visoke rezolucije, odličnog kontrasta, ali slabog osvetljenja, te solidnih uglova gledanja i bez previše sjajnog premaza. Prosto rečeno, deluje nam da je MSI upotrebio isti ekran kao i pre godinu i po dana, ali smo se mi u međuvremenu navikli na ipak nešto bolja rešenja i podigli sopstvene standarde. Kulturom rada smo izuzetno zadovoljni. Pomalo smo se plašili kako će se grejati i da li će buku praviti računar čije su komponente prilično snažne, ali tu nije bilo nikakvih problema. Na površinama na kojima postoji dodir sa korisnikom računar postaje jedva mlak prilikom intenzivnijih testiranja, a to se dešava uglavnom na sredini desne strane računara. Nikakvog brujanja ventilatora nije bilo, a isti se mogu čuti tek kada se mašina optereti. Tastatura je prilično udobna za kucanje, a touchpad sasvim korektan, premda je dizajn njegovih tastera sa “uvrnutim” linijama mogao biti nešto tradicionalniji, po našem mišljenju. Nema podrške za multitač tehologije.

      Uređaj stiže sa velikom baterijom, kapaciteta 7800 mAh, odnosno 85 Wh. Baterija omogućava oko dva i po sata autonomije u nezahtevnom korišćenju, sa uključenom WiFi konekcijom. Nažalost, radi se o – realnosti. Jednostavno, u računaru se nalaze veliki potrošači i praktično je nemoguće ostvariti dužu autonomiju. Sa druge strane, diskutabilno je koliko je to uopšte bitno onima koji se opredeljuju za ovakav računar, pošto je apsolutno sigurno da će se on skoro u potpunosti koristiti uključen u struju. Za kraj, naše standarno podsećanje na još jednu pogodnost koju nudi MSI na našem tržištu i za šta mu treba odati priznanje. Za ovaj notebook važi standardna garancija koju daje MSI. To znači da se na notebook daju dve godine garancije, a na bateriju jedna godina, uz jednu “sitnicu” po pitanju realizovanja garancije. MSI obezbeđuje tehničku podršku sa garancijom otklanjanja kvarova u roku od 72 sata, a oni koji su imali problema sa ovakvim stvarima vrlo dobro znaju koliko ovakva efikasna usluga znači. To posebno dolazi do izražaja kod laptopova, jer kvar neke komponente znači istovremeno i kvar cele mašine…

      Rezime

      MSI GT740X je odličan laptop! Rekavši to, dužni smo da kažemo i da nije bez mana. Problem nije toliko i ekranu nedovoljne i neravnomerne osvetljenosti, niti u kvalitetu izrade, niti u pojedinim komponentama, koliko u konceptu, odnosno tipu komponenti koje su upotrebljene za ovako koncepiran računar, a koje bi trebale da budu osnova sistema. Jednostavno, GeForce GTS 250M je karta srednje klase, koja je možda više nego dovoljna za današnje igre koje su konzolni portovi, ali za koju ne možemo da garantujemo da će biti dovoljna da pokreće naslove koji su maltene iza ćoška. Po svemu ostalom, mašina je odlična. Ima snažan procesor, dovoljno memorije, brz hard disk. Uz sve to, korisnike očekuje veoma bogato pakovanje, ali i vrlo dobra podrška koja je obezbeđena svim korisnicima MSI računara. Ovaj notebook ne treba gledati samo kao gejming mašinu, već i vrhunski desktop replacement. Kao takav, on prolazi mnogo bolje, čak izvanredno! Naravno, krajnja odluka je samo na vama.

      Prednosti:

      – Dobre performanse
      – Solidna izrada
      – Bogato pakovanje
      – Kultura rada
      – Veoma dobra tastatura, zvučnici

      Nedostaci:

      – Ekran je mogao biti bolji
      – Pričvršćivač poklopca bi na ovakvom računaru bio poželjno rešenje
      – Baterija “štrči” pozadi

      Notebook računar na test ustupio MSI.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test