MSI GX620X

MSI GX620X

Nastavljamo sa modelima Gaming serije koji se nalaze u ponudi kompanije MSI. Ovaj put je pred nama GX620X, model koji deluje tako poznato, a uskoro ćete shvatiti zašto. Jedno je sigurno – radi se o vrlo interesantnoj “petnaestici”. Ukoliko ste redovniji čitalac ove rubrike, znaćete zašto imamo velika očekivanja i – u skladu sa tim – visoke kriterijume od ovog uređaja.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      MSI GX620

      Bez obzira što je ove godine najzastupljeniji proizvođač u Srbiji, MSI ne spada u one proizvođače od kojih se očekuje beskompromisan pristup dizajniranju i vrhunski kvalitet finalnog proizvoda u meri u kojoj se to očekuje od drugih, univerzalno prepoznatljivijih firmi, makar na polju notebook uređaja. Međutim, ta kompanija nas stalno uverava da to ne znači da nije u stanju da to i isporuči. Najnovija gaming serija to dobro pokazuje. Uostalom, GX720 model je dobio najprestižniju nagradu našeg sajta, potpuno zasluženo. Sada je na nama da ispitamo mogućnosti i karakteristike ostalih modela G serije. Pre svega, kako je cela serija zasnovana na zajedničkoj platformi i poseduje gotovo identična dizajnerska rešenja, ne bi bilo od zgoreg da vas podsetimo na nedavni prikaz MSI GX720 notebook računara. U njemu smo već obradili karakteristike nove serije, a neće biti zgoreg da ih još jednom pomenemo. Ono što je manjem modelu zajedničko sa sedamnaesticama jeste Flame dizajn. Računar karakterišu brušeni aluminijum, veoma dobar kvalitet izrade, te kombinacija crvene i crne boje. Treba imati u vidu da su linije blago izmenjene, najviše u unutrašnjosti računara, ali da je i dalje vidljiv istovetan motiv. Tada smo rekli i sada ponavljamo, dopada nam se što nema “šljaštećih” dioda, već je agresivnost i usmerenost ka igračima iskazana kroz obilnu upotrebu jarko crvene boje. Flame dizajn je korak napred za MSI u svakom slučaju, i usudili bismo se da ga uporedimo sa nekim od najuspelijih “prekretnica” na tom polju, za šta je tipičan primer Gemstone dizajn kompanije Acer, sada trećeg po veličini proizvođača PC računara.

       

      Nove modele karakterišu i podrške za Eco i Turbo tehnologije. U praksi, radi se o implementiranim endžinima, koji vrše posebne funkcije. Ove funkcije se pozivaju pritiskom na odgovarajuće tastere osetljive na dodir. Turbo funkcija služi za instant overkloking, ubrzavajući procesor sa referentnih 2.26 GHz na 2.6 GHz, praktično omogućavajući korisniku da maksimalno iskoristi potencijal “hladnih” 45-nanometarskih procesora, te dajući mu dodatni dobitak za uloženi novac u vidu maksimizovanja iskorišćavanja procesorske snage. Eco režim rada aktivira određene funkcije koje ostvaruju uštede energije, uglavnom sa ciljem produžavanja rada baterije. Čemu rad na maksimalnim taktovima, ako se gleda DVD film ili „šparta“ internetom? Eco Engine podržava pet režima rada – Gaming, Movie, Presentation, Office i Turbo Battery. Između njih se kruži uzastopnim pritiscima na odgovarajući taster. Ovi modovi omogućavaju štednju baterije i optimizovanje kako potrošnje, tako i nekih drugih parametara, u skladu sa određenom situacijom. Pride, olakšava život korisnicima koji često menjaju režime rada, a to čine pomoću nekih drugih programa. Sve u svemu, radi se o jednom korisnom novitetu, koji potencijalno može da postane nezaobilazna alatka u svakodnevnom radu jednom krugu korisnika.
       

      Hardver, specifikacija

      GX620X,u praksi, predstavlja “smanjenu” verziju ranije testiranog modela GX720. U hardverskom smislu, oni su gotovo identični. Isti čipovi se koriste, a da nije razlike u formatu, nešto dizajnerskih osobenosti i ponekog porta razlike, sada bismo komotno mogli da prepišemo ostatak teksta iz ranije objavljenog prikaza. Jedno je sigurno – računari su veoma, veoma slični. GX620X se bazira na Intel platformi, sa poslednjom generacijom čipova i 45-nanometarskim procesorima. U njemu se nalazi dvojezgarni Intel Core 2 Duo P8400 procesor, koji radi na 2.26 GHz, ima FSB od 1066 MHz, 3 MB L2 keš memorije i termalnu disipaciju od 25 W. Kao što smo već pomenuli, pomoću Turbo moda se procesor može overklokovati pritiskom na jedno dugme na 2600 MHz (8.5 x 306). Od ovoga mogu imati koristi svi kojima procesorska snaga znači, a ne samo igrači. Kombinacija čipsetova u vidu Intel PM45 i ICH9M kombinacije čini provereno rešenje. Računar poseduje 4 GB RAM memorije, ali treba voditi računa da će svega 3 GB biti iskorišćeno. Razlog za to je prisustvo 32-bitnog Windows Vista SP1 operativnog sistema, koji kao i svaki 32-bitni operativni sistem ne vidi više od 3 GB memorije, pošto nije u stanju da adresira više. Grafički čip je GeForce 9600M GT i on poseduje 512 MB sopstvene GDDR3 memorije.

      Specifikacija:

       

      MSI GX620X

      LCD

      15.4″, 1680 x 1050, Amazing Crystal Vision

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P8400

      Brzina procesora

      2.26 GHz

      Čipset

      Intel PM45+ICH9M

      Grafika

      GeForce 9600M GT, 512 MB GDDR3

      Sistemska memorija

      4 GB DDR2

      Hard disk

      320 GB, 5400 RPM, 8 MB bafer, SATA interfejs

      Optički uređaj

      DVD pisač

      Konekcije

      3 x USB 2.0,  Wi-Fi 802.11n,Bluetooth, Gigabit LAN, VGA izlaz, HDMI izlaz, FireWire, ExpressCard, Čitač MS, MS Pro, MMC, SD kartica

      Web kamera

      Da, 2 megapiksela

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium Service Pack 1*

      Softver

      Adobe Reader, CyberLink DVD Solution, Office Trail Works 8.5, CrazyTalk, Ulead BurnNow 4

      Težina

      3.2 kg

      Dimenzije

      395 x 278 x 26.5~35mm

      Cena

      960 evra, sa PDV-om (*-bez Windows Vista OS-a)

      Garancija

      24 meseca

      Računar poseduje 15.4-inčni ekran, radne rezolucije 1680 x 1050 piksela. MSI u prvi plan ističe ACV (Amazing Crystal Vision) tehnologiju, koja kombinuje više načina za unapređivanje (ili “unapređivanje”, zavisno od tačke gledišta) kvaliteta prikaza, slično kao i kod drugih proizvođača. Hard disk je tipičan za mobilne računare – radi se o 2.5-inčnom disku, koji se vrti na 5400 rpm, sa SATA interfejsom, 8 MB bafera i kapacitetom od 320 GB. Uz računar se isporučuje DVD pisač. Što se tehnologija bežičnih povezivanja tiče, WiFi podržava N standard, a tu je i Bluetooth. Tu su i tri USB 2.0 porta, FireWire, HDMI i VGA izlazi, GigabitLAN, modem, kao i 4-u-1 čitač memorijskih kartica.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Odmah po otvaranju paketa u oči upada ranac, koji korisnici MSI računara dobijaju na poklon. Radi se o rancu koji ide uz sve modele G serije, crne i crvene boje, uz novi logo i ukrasne detalje. Pakovanje sadrži kratko uputstvo, disk sa drajverima, krpicu za brisanje LCD-a, kao i dve stvari koje smo videli i kod GX720 modela – originalna igra Vegas 2 za PC računare, kao i StarMouse GS-502 miš. Ponovimo šta smo već rekli o mišu. Radi se o mišu odličnih performansi, dizajniranog tako da kontrastom svojih crvenih i crnih površina prati dizajn samog notebook računara. Ovaj laserski miš podržava promenu osetljivosti (400/800/1200/1600 DPI) i ima poseban taster za to kako bi korisnik mogao lako i brzo da menja osetljivost u letu. Poseduje tri režima rada (Gaming 1/Gaming 2/ Internet), ima 7 tastera od kojih su dva programabilna, kao i obloge za bolje prijanjanje i hvatanje miša po bokovima. Ergonomski je dizajniran. Uz njega stiže 7 tegića, što omogućava promenu težine do 50 grama! Na vrhu miša se nalaze 4-way scrolling točkić, kao i simbol kompanije MSI. Ovaj simbol svetli jarko crvenom bojom kada je računar uključen, dok točkić svetli plavom bojom. Miš funkcioniše odlično i prijatno je iznenađenje prisustvo miša ovakvih performansi u sklopu pakovanja jednog notebook računara.

      Na poklopci računara se smešten MSI logo, a oko njega dominira crna boja, uz crvene detalje, posebno pri vrhu, gde je smeštena i mala oznaka G serije. Levo se nalaze DVD pisač, priključci za modem, četiri audio priključka (uključujući i S/PDIF), kao i jedan USB 2.0 port. Na desnoj strani su ExpressCard slot, čitač kartica, FireWire, dva USB 2.0 porta, LAN, te otvor za hlađenje. Pozadi se nalaze HDMI i VGA izlazi, kao i priključak za strujni adapter. Duž bokova se proteže linija crvene boje. Unutrašnjost se takođe u dizajnerskom smislu bazira na kontrastu crne i crvene boje. Tastatura je odlična i na udobnost u kucanju nemamo nikakvih zamerki, sa izuzetkom prisustva Fn tastera skroz dole levo, na položaju gde smo navikli da vidimo Ctrl taster. Ono što izdvaja ovu tastaturu, samim tim i računar od najvećeg dela ponude u 15.4” segmentu, jeste prisustvo numeričkog dela tastature. MSI nas je na to, sa druge strane, već odavno navikao. Touchpad je veoma solidnog kvaliteta. Iznad tastature su u sredini smešteni Turbo i Eco tasteri, a levo i desno su smešteni tasteri za aktiviranje dodatnih multimedijalnih funkcija, odnosno web kamere, Bluetooth i WiFi konekcija, odnosno jedan programabilan taster. Ponovo zatičemo nalepnice direktno na ekranu. Iznad njega je smeštena web kamera, rezolucije 2 megapiksela.

      Utisci

      Ono što je praktično jasno već letimičnim pogledom na specifikacije, a imajući u vidu da smo se već družili sa 17-inčnim GX720 modelom, jeste da se može očekivati da su performanse praktično u istoj ravni. Sa druge strane, konkurencija je u 15.4” segmentu ipak nešto oštrija, čak i ako izolovano posmatramo gaming sektor. Ipak, to ne znači da se i GX620X ne ponaša odlično. Performanse računara su na očekivanom nivou. Ekran računara je veoma solidan, uprkos glare sloju i posledičnoj refleksiji, uglovi gledanja su veoma solidni, kvalitet boja je sasvim korektan za ovu klasu uređaja, kontrast je odličan – sve u svemu, veoma korektno. Radna rezolucija je prilično visoka, a oni kojima ona smeta mogu uvek povećati fontove ili veličinu ikonica.

      Kultura rada je na visokom nivou. Računar ne emituje uočljiviji nivo buke sve do najvećih opterećenja, a zagrevanje je zaista malo na onim površinama sa kojima korisnik ima direktan kontakt. Zasluge za to imaju inženjeri MSI-ja, koji su dizajnirali rashladni sistem koji vrlo efikasno odvodi toplotu od tih površina. U odnosu na GX720, sa kojim se poređenje neminovno nameće, rekli bismo da je stepen zagrevanja tek jedva malo primetniji, ne toliko po temperaturi, koliko po rasprostranjenosti toplih površina. Konkretno, želimo da kažemo da su površine po kojima je računar mlak nešto veće kod GX620X, što je i logično. Ipak, nivo zagrevanja na površinama sa kojima korisnik ima kontakt sa računarom nikada ne prelazi taj stepen “mlakog”, čak ni pri dužim, intenzivnijim testiranjima. Kada se radi o rezultatima testova, uporedite li ih sa rezultatima GX720 notebook-a, uočićete da su veoma slični. Logično, imajući u vidu da je hardverska platforma praktično identična.

      GX620X dolazi sa šestoćelijskom baterijom, kapaciteta 4800 mAh. Autonomija koju ostvaruje iznosi 2 sata i 15 minuta, uz osvetljenost LCD ekrana na 40%, isključen Eco mod i nezahtevne operacije. Kao i ostali modeli G serije, ni ovaj nema nikakav power management program koji bi povećao autonomiju, već se u potpunosti oslanja na Eco režim. Kao i kod “sedamnaestice”, i ovde ćemo napomenuti da kod gaming računara autonomija nije toliko bitna stavka kao kod nekih drugih kategorija. Sve preko 2 sata je zadovoljavajuć rezultat, tim pre što gaming računari veoma retko rade na bateriju. Uz ovaj notebook važi standardna garancija koju daje MSI. To znači da se na notebook daju dve godine garancije, a na bateriju jedna godina, uz jednu “sitnicu” po pitanju realizovanja garancije. MSI obezbeđuje tehničku podršku sa garancijom otklanjanja kvarova u roku od 72 sata, a oni koji su imali problema sa ovakvim stvarima vrlo dobro znaju koliko ovakva efikasna usluga znači. To posebno dolazi do izražaja kod laptopova, jer kvar neke komponente znači istovremeno i kvar cele mašine…

      Rezultati testova

      Napomenimo samo da su testovi vršeni na podrazumevanim vrednostima, a ne sa overklokovanim procesorom.

      MSI GX620

      PCMark 05

      Score

      5847

      CPU

      5621

      Memory

      4886

      HDD

      4377

      3Dmark06

      3DMarks/CPU score

      5097 / 2046

      3Dmark Vantage (Performance preset, native rezolucija)

      3DMarks/CPU/GPU score

      P1694 / 4437 / 1404

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      3696/4603

      NuclearMC

      7885

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      15199/10238

      Multimedia

      92145/46922

      Memory Bandwidth

      3211/3181

      Multicore Efficiency

      3211 MB/s, 80 ns

      HDDDrive Index

      40 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      45.8 MB/s

      Access Time

      15.7 ms

      Burst Rate

      72.3 MB/s

      CPU Usage

      6.4%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      59 min 36 sec

      Rezime

      Sada smo u nebranom grožđu. Naši čitaoci znaju da smo modelu GX720X dodelili najprestižniju nagradu – Izbor Urednika, popularni “Editor’s Choice” , koje nema smisla davati tako često. Jedna stvar je ipak veoma jasna, a to je da je MSI GX620X veoma, veoma dobar prenosni računar koji toplo možemo i želimo da preporučimo svakom korisniku kome bi se cenom i konceptom uklopio u budžet i radne potrebe i navike. Utisak nam je praktično jednako povoljan kao i nakon druženja sa ranije testiranim modelom. Kao što smo i tada rekli, ovo je odličan računar, ujednačeno dobrih karakteristika. Uz njega ide bogato pakovanje, a MSI je obezbedio odličnu garanciju, i tu nema mnogo razmišljanja. Jednostavno, za uložene pare dobićete puno, a na vama je da procenite da li ovakav hardversko-dizajnerski sklop ispunjava vaše prohteve i da li se slaže sa vašim ukusom. Bez obzira na sve, MSI je i sa GX620X uradio odličan posao.

      Performanse

      18

      CPU

      8

      Grafika

      6

      Hard disk

      4

      Autonomija

      7

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      20

      Dizajn

      11

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      4

      Softver

      2

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      64

      Prednosti:

      – Performanse
      – Bogato, kompletno pakovanje
      – Kompletan utisak koji računar ostavlja, bez slabih tačaka

      Nedostaci:

      – Možda je moglo da se nađe mesta za koji USB port viška
      – eSATA bi dobro došao

      Notebook na test ustupio MSI Balkan.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test