MSI Wind U160

MSI Wind U160

Sa Dalekog Istoka ponovo duvaju Vetrovi...Hoće li jedan od njih koji ide 160 na sat doživeti da  među našim življem ostane prepoznat kao „Dobar Vetar“ iz staroslovenskih legendi, ili će ubrzati „200 na sat (pa) u krivinu“? Dizajn je taj koji odlučuje, a u nomenklaturi ove generacije MSI netbook računara, što veća oznaka, to nešto bolji i napredniji dizajn, tanji laptop, kvalitetniji materijali, pa za&scar

    Sadržaj

      Filip Majkić

      MSI Wind U160

      Wind U123, Wind U130, Wind U135…Wind U160 – kako ih razlikovati, tim pre što se baziraju na identičnoj platformi? Možda će to pitanje naizgled tražiti odgovor koji bi bio plod dugotrajnog razmišljanja, međutim u praksi nije tako. Pogledajmo „istini u oči“ i suočimo se sa pitanjem – koji je kriterijum za izbor netbook računara? Ne, to nije hardver, niti su to specifikacije, jer su one mahom identične, niti je to neka specijalna karakteristika ovih računara. Odlučujući kriterijum za ubedljivo najveći broj kupaca ovih sprava je – izgled! Dizajn je taj koji odlučuje, a u nomenklaturi ove generacije MSI netbook računara, što veća oznaka, to nešto bolji i napredniji dizajn, tanji laptop, kvalitetniji materijali, pa zašto ne reći, i neka dodatna prednost u vidu hard diska nešto većeg kapaciteta, ili web kamere veće rezolucije.

      Upravo je to ključni adut Wind U160 netbook računara. Moderan dizajn, kvalitetna izrada (za jedan netbook kojim i dalje dominira plastika, ali visokog kvaliteta), stil koji ga izdvaja od sličnih rešenja – to su odlike laptopa kojim dominira specifična kombinacija braon, oker i bež motiva. Na poklopcu se nalazi veliki simbol kompanije MSI koji svetli belom bojom kada je računar uključen, a svi portovi su dobro raspoređeni. Velika baterija izdiže zadnji deo računara, a zajedno sa nosačima ekrana tvori „valjak“ koji naizgled čini njegovu osnovu. Kada se podigne poklopac, tek se onda shvata koliko je ovaj netbook naprednih karakteristika u odnosu na ono što smo navikli da karakterišemo „tipičnim“ netbook računarom. Za početak, tu je čiklet tastatura, nešto što smo navikli da zatičemo na skupljim i većim laptopovima. Tačped ima elegantan, duguljast taster koji se ponaša kao levo ili desno dugme miša u zavisnosti od toga na koji se kraj pritisne, dok površina tačpeda pruža taktilnu povratnu informaciju, usled izbočina na njoj. U svakom slučaju, bež-oker okvir oko ekrana je nešto na šta nismo navikli kod svakog uređaja i moramo reći da nam se efekat dopada. 

      Hardver, specifikacija

      Netbook računari koji se prodaju u prvoj polovini ove godine se baziraju na Pine Trail platformi kompanije Intel, te između njih gotovo da nije bilo značajnijih hardverskih razlika. Pine Trail je druga generacija Intel Atom platforme. Za razliku od prethodnika, koji je naširoko korišćen u netbook i nettop računarima, nova platforma ne koristi tri već dva čipa, s'obzirom na to da novi Atom CPU ima i ugrađen memorijski kontroler i ugrađeno grafičko jezgro. Pine Trail koristi NM10 čipset, koji zatičemo i u Wind U160 netbook računaru. Tu je jednojezgarni Atom N450 procesor, koji radi na 1,66 GHz. Zajedno sa NM10 čipsetom, disipacija procesor-čipset kombinacije iznosi 7 W. Sam procesor se izrađuje u 45-nanometarskom proizvodnom procesu. Radi na 1,66 GHz, uz maksimalnu toplotnu disipaciju od 5,5 W. Ima 512 KB L2 keš memorije, a zahvaljujući Hyperthreading podršci u stanju je da simultano obrađuje 2 thread-a. U njemu je integrisan memorijski kontroler, ali i grafički čip, što je posebno zanimljivo. Radi se o Intel GMA 3150 grafičkom čipu, kako glasi njegova zvanična oznaka. Kao član GMA 3000 serije, poznato je da ovaj grafički čip podržava DirectX 9c, da ima 2 pikselna pajplajna, ali i da je njegov radni takt 200 MHz.
       

      Specifikacija:
       

       

      MSI Wind U160

      LCD

      10,1″, 1024 x 600, LED backlit

      Procesor

      Intel Atom N450, 1,66 GHz

      Grafika

      Intel GMA 3150, integrisna u CPU

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      250 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      LAN

      10/100 LAN

      Wireless LAN

      Wireless LAN 802.11n

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, čitač kartica, audio izlaz, web kamera 1,3 mpx

      Operativni sistem

      Windows 7 Starter, 32-bitni

      Masa

      1,0 kg

      Dimenzije

      265 x 165 x 19.8mm

      Cena

      360 evra

      Garancija

      2 godine (1 godina na bateriju)

      Ekran ima dijagonalu od 10,1 inča, odnosno kompletan računar stiže u prepoznatljivom 10-inčnom formatu. Radna rezolucija ekrana iznosi 1024 x 600 piksela, a on podržava LED pozadinsko osvetljenje. Ekran je glare tipa, što znači da ima refleksivan premaz, ali bismo se ovde suzdržali od uobičajenog dodatka „visokog sjaja“. Premaz na ekranu je vrlo, vrlo diskretan i iskreno rečeno, jedva da se primećuje. Korisniku je na raspolaganju 1 GB DDR2 RAM memorije. Za skladištenje podataka se koristi hard disk kapaciteta 250 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku koji se vrti na 5400 rpm, ima 8 MB bafera i SATA interfejs. MSI Wind U160 ima tri USB 2.0 porta, podržava 10/100 LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, kao i VGA izlaz. Čitač kartica prepoznaje SDHC/MMC formate, a tu su i audio izlazi, kao i web kamera. Ovde treba istaći da web kamera ima rezoluciju od 1,3 megapiksela, naspram za netbook uobičajenih 0,3 megapiksela, što obezbeđuje kvalitetnije korisničko iskustvo, naročito u kombinaciji sa Webcam Companion, Visual Effect2 i Print Creation softverom koji MSI isporučuje. Takođe, sistem prepoznavanja lica preko web kamere se može koristiti za logovanje na računar.  Netbook u paketu stiže sa Windows 7 operativnim sistemom, i to Starter verzijom u 32-bitnoj varijanti. Pomenimo još da je računar na našem testu došao sa šestoćelijskom baterijom, za koju važi vrlo, vrlo ozbiljna tvrdnja od čak 15 sati autonomije…Da li je tako u praksi? Uzgred, informaciju o masi uzmite uslovno u obzir, jer se odnosi na računar bez baterije.

      Rezultati testova

      MSI Wind U160

      PCMark 05

      Score

      1607

      CPU

      1322

      Memory

      2794

      HDD

      4062

      Cinebench 10

      OpenGL/CPU rendering

      272/848

      NuclearMC

      1311

      WPrime

      32M

      123,364 sec

      Autonomija

      Trajanje baterije

      8h 15 min

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      63,7 MB/s

      Access Time

      15,1 ms

      Utisci

      Kao što smo već spomenuli, Wind U160 se isporučuje sa Windows 7 Starter operativnim sistemom. Nažalost, sporiji procesor i grafika uzrokuju da uživanje ne bude maksimalno, odnosno ne donose praktično nikakav uočljiv pomak u odnosu na prethodnu generaciju. Da se razumemo, i dalje će potrebe nezahtevnih korisnika biti podmirene, ali ako hoćete da upalite Photoshop ili mnogo tabova u browseru, brzo ćete se suočiti sa hardverskim ograničenjima, koje nova platforma očito nije ni imala ambiciju da ukloni. Performansama pomaže vrlo solidan hard disk, ali je u principu sve ovo u domenu već viđenog. Kada secka YouTube HD video, verovatno je sve jasno – trebamo li da spominjemo da 1080p, pa čak ni 720p filmovi iole manjeg bitrejta ne dolaze u obzir? Ipak, nezahtevnije potrebe će biti veoma lako zadovoljiti.

      Zaštitni znak Wind serije su i dalje kvalitetna tastatura i tačped. Tastatura se prostire preko cele unutrašnje površine, a već smo spomenuli da se radi o čiklet tastaturi. Kada se jednom naviknete na nešto manju površinu samih tastera, što je neizbežan kompromis kada se radi o tastaturi na mobilnom računaru manjih dimenzija, kucanje postaje veoma intuitivno i prijatno iskustvo. Touchpad takođe pohvaljujemo, pre svega zbog veoma solidne površine sa dobrim povratnim feedback-om, ali i multi-touch podrške. Tastatura je izuzetno prijatna za kucanje kada se jednom naviknete, verovatno nudeći najbolje iskustvo u “kuckanju” koje jedan netbook može ponuditi.
       

      Ekran računara je – odličan! Glossy efekat je minimalizovan, veoma svetao i živahnih boja, i takođe bismo ga okarakterisali kao najbolji ekran koji smo videli na netbook računarima u poslednje vreme. Računar se ne zagreva previše, s’tim što povremeno dođe do situacije da površine na levoj strani postanu mlake nakon intenzivnije upotrebe, a tu se nalazi i otvor za ventilaciju. Takođe, treba istaći da je Wind U160 bešuman, odnosno da nema mesta za kvrckanja, šuštanja i pojačani rad kulera bez ikakvog vidljivog razloga. Stoga, kultura rada dobija najviše ocene.
      Ipak, najbombastičnija stavka ovog netbook računara je svakako njegova baterija. MSI tvrdi da šestoćelijska verzija od 5800 mAh, odnosno 65 Wh koju smo i mi imali na testu, obezbeđuje čak 15 sati autonomije. U praksi, mi smo zabeležili 8 sati i 20 minuta. Malo li je? Da pojasnimo za one koji teže veruju u ovakve tvrdnje: računar isključimo iz struje u 17h, blago zatamnimo ekran, povremeno kuckamo i browse-ujemo pomoću njega, i računar ulazi u hibridno stanje u 01:15h! Zaista sjajan adut za buduće kupce, ali istovremeno i upozorenje – ove brojke se odnose na šestoćelijsku verziju, a mi ne znamo da li ćete u prodaji zateći model opremljen šestoćelijskom ili troćelijskom baterijom. U svakom slučaju, za očekivati je da će se i troćelijska verzija odlikovati odličnom autonomijom. Ipak, 15 sati sumnjamo da možete da postignete na bilo koji način, ali u moru sličnih tvrdnji kojima nas svakodnevno bombarduju kompanije sa svih strana gotovo da smo postali imuni na njih i više ih i ne uzimamo za zlo kao što smo nekada davno činili. Svi žele da baš njihov proizvod postigne bolje rezultate od konkurentskih, te da prezentuju svoj uređaj u najboljem svetlu. Zato je Benchmark tu da ispita stanje stvari za vas i da vam predoči činjenice, crno na belo!

      Rezime

      MSI Wind U160 je dobitnik IF Product Design Award 2010 priznanja, i na prvi pogled je lako shvatiti zbog čega. Dopadljiv dizajn je veliki izazov, izazov pre svega ukoliko se želi zadržati predstava o tome da je proizvod koji posedujete i dalje računar, a ne parče nameštaja, ili kozmetički ukras koji ćete pokazivati prijateljicama. Zbog toga neobično cenimo mašine koje uspeju da se nametnu takvim dizajnom, i smatramo da je on univerzalno dopadljiviji za daleko širi krug korisnika od ukrašavanja prenosnih računara kojekakvim „šljokicama“ i „devojačkim motivima“ (naravno, mislimo sve najgore o Seks i Grad životnoj filozofiji). MSI Wind zaslužuje veliko priznanje u tom smislu.

      Takođe, računar ima odličan ekran, ali i sjajnu autonomiju baterije, te će vas odlično služiti na dugim putovanjima. Gde je problem? Pa, računar u principu nema nedostatke sam po sebi, ali je mali problem u tajmingu. Uskoro se očekuju novi modeli netbook računara, sa bržim procesorima i DDR3 memorijama, pa čak i dvojezgarnim verzijama Atom procesora, što će biti prvi značajan pomak u performansama još od inicijalnog pojavljivanja netbook računara (značajan pomak prva iteracija Pine Trail platforme, budimo načisto, nije donela). Tako da pretpostavljamo da će se mnogi opredeliti da sačekaju nove modele i vide šta im je činiti. Sam MSI je već najavio Wind 160DX koji bi trebao da bude naprednija varijanta modela sa našeg testa. Sa druge strane, ti novi modeli će imati i drastično višu cenu. Hoćete li plaćati 500 i više evra za netbook, ma kako to dobar netbook bio? Sumnjamo, ali prepuštamo vama da odlučite.
       

      Prednosti:

      – Dizajn
      – Kvalitet izrade
      – Odličan ekran, veoma dobra  tastatura

      Nedostaci:

      – (Uslovno)…tajming…uskoro će se pojaviti novi modeli i U160 će imati veoma malo vremena da osvoji srca kupaca
      – Bez ozbiljnijih nedostataka

      Računar na test ustupio MSI.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test