MSI X-Slim 320

MSI X-Slim 320

Kada su se njegove fotografije prvi put pojavile, X-slim je odmah dobio epitet MacBook Air klona. Ipak, razlika je velika, od hardvera, preko izrade, do onog aspekta koji korisnike najviše interesuje - cene. Šta nam to donosi nova serija ultratankih notebook računara kompanije MSI?

    Sadržaj

      Filip Majkić

      MSI X-Slim 320

      MSI je odlučio da tržištu ponudi ultratanke notebook uređaje po pristupačnijoj ceni u odnosu na one na koje smo navikli kada su u pitanju uzori koji stižu iz kompanije Apple. Niko ne spori da su MacBook Air računari nešto što je klasa za sebe i što teško da se može tek tako porediti sa drugim uređajima. Ipak, kako niko, pa ni Apple, ne može zabraniti drugima da kreiraju slične naprave, tako ni MSI ne može da doslovce iskopira uzora. U suštini, dobili smo proizvod koji je negde na pola. Nešto viši stepen funkcionalnosti po određenim parametrima, nešto niži kvalitet izrade – u odnosu na MacBook Air, naravno. Tajvanski MSI je zagolicao maštu svima krajem prošle i početkom ove godine kada je prikazao dva modela 13-inčnih notebook računara, sa ultratankim profilima, koji su uzburkali javnost, od Apple fanova do zagriženih poklonika Windows PC uređaja. To su bili X-slim 320 i 340 notebook uređaji, koji su upravo postali dostupni. Mi smo odlučili da na test uzmemo model oznake 320. Naime, dok je X-slim 320 praktično uvećani netbook po praktično svim karakteristikama (13,3 inča, Atom Z530 CPU), dotle je X-slim 340 deo nove Intelove CULV (consumer ultra low voltage) platforme, koja bi trebala da omogući omasovljivanje ultratankih notebook uređaja malih dimenzija, a pristupačnih širim slojevima korisnika. Imali smo priliku da detaljno ispitamo X-slim 320 i u nastavku teksta možete pročitati kakvi su naši utisci. Krećemo, po tradiciji, od hardvera.

       

      Hardver, specifikacija

      Računar se bazira, kao što smo pomenuli, na nama dobro poznatoj Intel Atom platformi, odnosno platformi koja je dizajnirana tako da isporuči štedljive čipove niskog stepena zagrevanja po veoma pristupačnoj ceni. U praksi, ovo je prvi pokušaj (koji imamo priliku da probamo) da se Atom platforma koristi za računare većih dimenzija, koji bi po tim svojim osobinama bili okarakterisani kao notebook uređaji. MSI X-slim 320 se bazira na Intel System Controller Hub US15W čipsetu, dizajniranom tako da zajedno sa procesorom troši ispod 5 W, a njegov TDP je deklarisan na 2,3 W. CPU je Atom Z530, jednojezgaran procesor 45-nanometarske izrade. Dizajniran je da bude maksimalno štedljiv, pa tako imamo situaciju da je njegova termalna disipacija deklarisana na svega 2 W. Sam procesor radi na 1,6 GHz, ima 512 KB L2 keš memorije, kao i 533 MHz FSB. Tu je i Intel GMA 950, već dobro poznata “integruša”, koja sasvim korektno obavlja svoj posao imajući u vidu njene uske okvire, a treba imati na umu da je Intelu štedljivost bila na prvom mestu kada je dizajnirao ovaj grafički čip, pre nego performanse. Računar raspolaže sa 2 GB DDR2-667 memorije.

      Specifikacija:
       

       

      MSI X-slim 320

      LCD

      13″, 1366 x 768, glare type

      Procesor

      Intel Atom Z530 (1,6 GHz, 512 KB L2, 533 MHz FSB)

      Grafika

      Intel GMA 950

      Čipset

      Intel US15W

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2-667

      Hard disk

      Toshiba MK3255GSX (320 GB, 5400 RPM, 2,5”, SATA)

      Mreže, povezivanje

      10/100 Ethernet, 802.11b/g/Draft-N, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, 2-u-1 čitač kartica, audio konektori

      Ostalo

      Web kamera 1,3 mpx

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium

      Masa

      1,3 kg

      Dimenzije

      330 x 224 x 6.0~19.8 mm

      Cena

      64,000 dinara

      Garancija

      24 meseca (12 meseci na bateriju)

      Ekran ovog uređaja podržava Vivid tehnologiju “unapređivanja prikaza” – čitajte glare, odnosno ekran je visokog sjaja i stepena refleksije. Raspolaže LED pozadinskim osvetljenjem, radnom rezolucijom od 1366 x 768 piksela, odnosno 16:9 odnosom stranica. Računar koristi hard disk kompanije Toshiba, kapaciteta 320 GB, koji radi na 5400 obrtaja u minutu, raspolaže SATA interfejsom i ima 8 MB keš memorije. Optički uređaj nije prisutan. Opciono se može nabaviti eksterna optika, ali verzija koju smo mi dobili na testiranje je “obična”, odnosno u paketu ne sadrži ovo opciono parče opreme. Podržan je WiFi Draft N standard, a tu je i Bluetooth, te 10/100 Ethernet. Računar poseduje dva USB 2.0 porta, VGA izlaz, ali i USB priključak. Tu je i web kamera od 1,3 megapiksela, kao i 2-u-1 čitač memorijskih kartica, koji podržava SD/MMC modele. Uređaj raspolaže sa dva zvučnika koji su u donjim ćoškovima računara, ispod naslona za dlanove. Uz računar se isporučuje Windows Vista Home Premium operativni sistem, u 32-bitnom izdanju. To je istovremeno i prvi put da se susrećemo sa Vistom na jednom netbook uređaju. Opciono je tu i WiMAX Wireless modul, ali to ima smisla na nekim drugim tržištima.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Uređaj stiže u kartonskom pakovanju, u kome se nalazi još jedno stilizovano pakovanje sa ručkom u kome je računar, ali i torba za nošenje. U našem slučaju, crni računar je pratila kožna torba iste boje, sa simbolom kompanije MSI, što je svakako lep dodatak. Pored torbe i samog notebook računara, u samom pakovanju zatičemo strujni adapter, disk sa drajverima, kratka uputstva uključujući i uputstvo za Windows Vista operativni sistem.

      Notebook je crne boje, koja se u potpunosti prostire njegovim površinama, kako spolja tako i u unutrašnjosti. Ono što se svakako mora priznati jeste “pero”-osećaj kada računar uzmete u ruku. Naime, ovaj notebook je na svom najtanjem mestu širok svega 6, a na najdebljem tik ispod 20 milimetara! Njegova ukupna težina, sa sve ultra-tankom baterijom, jednom od najtanjih koje smo imali prilike da vidimo, iznosi 1,3 kilograma. Karakterišu ga zakrivljene ivice, koje padaju kako se približavamo krajevima, te na taj način dodatno doprinose vizuelnom efektu smanjene debljine. Na gornjem poklopcu se nalazi simbol kompanije MSI, koji svetli belim pozadinskim osvetljenjem kada je notebook uključen, baš kao i indikatori rada i ćošak tastera za paljenje. Moramo reći da nam se bela boja osvetljenja daleko više sviđa od plavih, crvenih i ostalih koje brojni proizvođači stalno implementiraju u mobilne računare. Jednostavno, deluje otmenije i manje napadno, dok druge boje katkad deluju i prilično ružno, makar za ukus pisca ovih redova. Pomenimo još da na matiranoj gornjoj površini bez problema možete ostaviti otiske prstiju i kada veoma pazite.

      Tanak profil praktično nije narušen ni na jednoj strani. Napred ne zatičemo konektore, ali se na samoj ivici nalaze indikatori rada, a pri bokovima sa donje strane su zvučnici. Pozadi takođe nema konektora. Na levoj strani zatičemo VGA i HDMI izlaze, između kojih je LAN konektor. Tu je još i čitač memorijskih kartica. Sa suprotne strane su dva USB porta, dva audio priključka i priključak za strujni adapter. Unutrašnjost je takođe crne boje. U sredini naslona za dlanove je smešten touchpad sa jednim velikim tasterom, koji doprinosi “Mac-olikom” osećaju. Ipak, ovaj taster se ponaša kao standardni levi i desni klik, u zavisnosti od toga na koji deo njega kliknete. Iznad tog dela se nalazi tastatura, sasvim korektna za 13-inčni računar. U gornjem desnom uglu je taster za paljenje. Okvir oko ekrana je – ponovo identično kao kod Apple MacBook računara novije generacije – potpuno crn. Glossy okvir crne boje oivičava ekran sa svih strana, pri čemu je ispod ekrana simbol kompanije MSI, a iznad njega web kamera od 1,3 megapiksela sa mikrofonom.

      Utisci

      MSI X-slim 320 stiže opremljen podrškom za ECO Engine power management sistem. On nudi izbor između pet različitih režima rada, koje možete kombinovati i aktivirati po želji, u skladu sa namerom u vezi sa korišćenjem svog notebook uređaja. U ovih pet modova spadaju Office, Gaming, Movies, Presentation i Turbo battery režimi rada. Svaki od njih podešava nivo osvetljenja ekrana i prelaska u standby režime, drugačije “napreže” čipove i tako dalje, što bi trebalo da rezultuje boljom autonomijom i povećavanjem fleksibilnosti računara. Naravno, ove opcije možete potpuno ignorisati i sami definisati ponašanje uređaja u svakoj prilici. Kao što smo napomenuli, uz računar stiže Windows Vista Home Premium operativni sistem sa SP1. Na raspolaganju vam je, između ostalih, i verzija na srpskom jeziku. Ovo je računar sa slabim, jednojezgarnim procesorom, te to morate imati u vidu. Pride, na njega je stavljena Vista, koja je hardverski prilično zahtevna. Stvari su donekle “umekšane” zahvaljujući činjenici da naprava ima 2 GB RAM memorije, ali prosto ovo nije uređaj koji možete da upotrebljavate za gomilu aplikacija pokrenutih simultano. neke stvari koje smo već navikli da uzimamo zdravo za gotovo u intenzivnim multitasking okruženjima ovde jednostavno više ne važe, te lako možete “zagušiti” sistem ako pokrenete veliki broj zahtevnijih aplikacija.

      No, sama po sebi, kompletna platforma je sasvim dorasla obavljanju svakodnevnih zadataka manje zahtevne prirode, a može vrlo lepo da posluži i za nešto ozbiljnije, kao što bi bile potrebe nekog manjeg preduzeća, gde bi X-Slim 320 imao veliki adut u smislu prenosivosti, ali i duže autonomije. Mašina sasvim lepo može da služi za e-mail, pretraživanje interneta, Office aplikacije, te je vrlo pogodna u tom smislu, daleko pogodnija od prosečnog netbook uređaja. Najprostije rečeno, ovo je netbook sa većim ekranom i većom tastaturom. Ipak, Što se HD filmova tiče, 720p rezolucija je nedostižna za ovu “makinu”, što je zaista šteta, imajući u vidu da se hard disk može natrpati svim i svačim.

      Četvoroćelijska Li-pol baterija od 2150 mAh (32 Wh) omogućava oko 5 sati autonomije, prema navodima MSI-ja. Istina je daleko konzervativnija, te ovaj uređaj pruža oko 3 i po sata rada u nezahtevnom režimu, sa uključenim WiFi-jem. Ekran računara je prilično korektan, sa izuzetkom toga što ima dosta refleksije usled implementiranja glare-a, ali su zato uglovi sasvim zadovoljavajući. Što se grejanja tiče, uređaj se primetno zagreva na desnom delo touchpada, a ako je neko hteo da imitira MacBook Air u potpunosti je uspeo i u tom smislu što se i na ovom računaru greje sektor koji je tradicionalna “slaba tačka” MacBook uređaja po pitanju zagrevanja – deo gde se ekran spaja sa ostatkom računara.

      Rezime

      Nekim korisnicima će se učiniti da MSI X-Slim 320 košta nešto više od drugih kompaktnih prenosnih računara ove dijagonale, međutim, ako se u obzir uzme fantastičan dizajn i činjenica koliko je tanak, a samim tim i lako prenosiv, jasno je da će najvećem broju kupaca upravo ove stavke biti presudne. U odnosu na netbook konkurente, on ima veći ekran i tastaturu, udobniji je za korišćenje i na kraju, daleko je atraktivniji; podseća na punokrvni notebook više klase, a ne na igračku, kao većina netbook-ova. Osećaj u korišćenju je prijatan, a teško da postoji adekvatan način da se opiše zadovoljstvo kada u rukama držite ovako tanku napravu koja može da završi sve poslove. Iako ćete veoma teško naći nekog direktnog konkurenta, za te pare možete uzeti “punokrvan” notebook uređaj, ali korisnici kojima je potreban prosečan, glomazni prenosnik nisu ni ciljna grupa koju je MSI imao na umu kada je dizajnirao X-Slim seriju. Ako vam je, osim za surf i laganu multimediju, jedan ovako specifičan računar potreban i za nešto više, možete sačekati i spolja identični, ali hardverski daleko moćniji model X-Slim 340, koji će podneti i multitasking kroz zahtevnije grafičke i web aplikacije. Ako se opet vratimo na MSI X-Slim 320 i uporedimo ga, ovoga puta, sa pravim 13-inčnim notebook računarima, smatramo da bi upravo testirani, tanani MSI mogao da privuče pažnju onih korisnika kojima je mobilnost na prvom mestu. Mi ćemo, još jednom obratiti pažnju na njegovu najkarakterističniju crtu, a to je utisak koji ovaj računar ostavlja na vas – tanak i elegantan, bez obzira sa koje strane ga posmatrali. Kada vas jednom osvoji i kada na njemu neko vreme radite, odmah ćete prestati da ga posmatrate kao i svaki drugi računar i kroz glavu ponovo nabrajate njegove hardverske karakteristike (koliko je jak procesor, koliki je hard disk, koliko memorije ima, kakva je grafika, koliko portova…). MSI X-Slim serija računara je privukla puno pažnje i u globalnim okvirima, a epitet MacBook Air kopije ne samo da ne škodi, već naprotiv – imponuje. MSI je obavio odličan posao i korisnicima koji su zainteresovani za mašine sa višim stepenom mobilnosti je ponudio vrlo zanimljivu alternativu, čak i pristupačnu u pomenutim okvirima. Tajvanska kompanija ima dosta razloga za zadovoljstvo, a mi jedva čekamo da vidimo kako će se pokazati X-Slim 340, koji bi takođe uskoro trebalo da debituje…

      Performanse

      7

      CPU

      3

      Grafika

      1

      Hard disk

      3

      Autonomija

      10

      LCD panel

      4

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      14

      Dizajn

      8

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      3

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      46

      Prednosti:

      – Osećaj pod rukom, jedinstveni osećaj koji pruža ultratanak i lak notebook
      – Visok stepen prenosivosti
      – Garancija
      – Dovoljno za nezahtevne operacije, netbook sa većim ekranom i udobnijom tastaturom…

      Nedostaci:

      – …ali ne i za ozbiljnije aplikacije ili HD filmove

      Kontakt: Pakom

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test