Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7

Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7

Nova Quantum serija tableta od kompanije Prestigio je postala dostupna, a za početak na testu imamo dva modela. Prvi uređaj kojim ćemo se baviti ima 9.7-inčnu dijagonalu ekrana, koji je IPS tipa, kao i visoku 2048 x 1536 rezoluciju. Još jedna zanimljivost ovog modela je da je njegovo kućište izrađeno od kvalitetnog aluminijuma. Prestigio ovom prilikom "pozajmljuje" ideju od Apple iPad 3 i 4 modela, samo što umesto iOS-donosi Android operativni

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      U ovom trenutku u našem posedu nalaze se dva nova Prestigio tableta iz serije Quantum – 9.7- inčni model kojim ćemo se baviti danas i 10.1 inčni o kojem ćete moći da čitate na našem sajtu naredne nedelje. Svesni smo da postoji i treći 7.85 inčni model, tako da ćemo se u narednom periodu potruditi da ga nabavimo na test, kako bismo zaokružili novu Prestigio Quantum porodicu. Odlučili smo da počnemo sa modelom koji nas u više od nekoliko stavki podseća na Apple-ove iPad 3 i 4 tablete. Prestigio, otvoreno govoreći, ovom prilikom pokušava da korisniku donese iPad koji umesto iOS platforme koristi Android. U nastavku teksta ćete saznati koliko je taj podvig zapravo bio uspešan.
      Pre svega, brzim pregledom kutije za oko nam je zapala rezolucija ekrana ovog modela. Ona iznosi 2048 x 1536 tačaka, koje su smeštene na dijagonalu od 9.7 inča. Tip ekrana koji ovaj model koristi je IPS koji dolazi sa 4:3 odnosom stranica, što je zapravo identična situacija kao kod pomenutih iPad tableta. Oštrina prikaza je dakle identična, i sa 264 piksela po inču može se reći da je Prestigio doneo “Retina” ekran na Android – pojam koji nam nije preterano drag.

      Sledeća bitna stavka je čipset koji je prisutan na MultiPad 4 Quantum 9.7 modelu. Radi se o Rockhip-u RK3188, tačnije četvorojezgarnom Cortex A9 procesoru na 1.6 GHz i Mali-400MP4 četvorojezgarnom grafičkom čipu. Skladište je veličine 8GB, od kojih je korisniku dostupno 5.59GB za čuvanje fajlova, kao i 0.98GB za instaliranje aplikacija. Raduje nas što ovom prilikom srećemo 2GB RAM-a umesto 1GB, tako da radne memorije ima dovoljno. Na pozadini nalazi se 2MP kamera sa 480p video zapisom, koja neće biti preterano korisna.

       
       
      [modul]specifikacija=3677[/modul]Osvrnimo se ukratko na kutiju ovog modela i njen sadržaj. Nema promena u dizajnu pakovanja, standardna crno-crvena varijanta sa carbon šarom na prednjoj strani. Unutar nje nalazi se veći broj dodataka, što nam se dopada. Pre svega tablet zatičemo u “kožnoj” futroli sa mekanom braon postavom, koja se zatvara pomoću čičak trake. Lep gest od strane Prestigia. U odeljku sa strane unutar kutije tu je adapter sa tankom “bananicom” sa priključcima za evropsko, britansko i severno američko tržište, microUSB kabl, i još jednu korisnu stvar – microUSB na USB OTG adapter. Tablet možete puniti i kroz microUSB port, ali je proces punjenja brži ako koristite originalni adapter.
      Ako znate kako izgledaju iPad 3 i 4, onda ste upoznati i sa dizajnom MultiPad 4 Quantum 9.7 modela. Prestigio se odlučio da pozajmi dijagonalu i aspekt ekrana, tako da oba uređaja imaju jako slične dimenzije, sa neznatnim razlikama od samo par desetih dela milimetara. Ipak, ključna razlika leži u stepenu zaobljenja ćoškova, koji su nešto blaži na iPad-u. Fizičko Home dugme izostaje na Quantum modelu, jer on koristi softverske dugmiće koji su deo ekrana. Sa leve strane imamo power i volume dugmiće, na donjem boku stereo zvučnike, desni bok je prazan, dok na vrhu imamo rupicu mikrofona, ulaz za punjenje, microSD slot, microUSB port, miniHDMI i 3.5mm ulaz za slušalice.



      Verovatno i jedna od najbitnijih stvar u ovom delu teksta su kvalitetna aluminijumska leđa, baš kao kod iPad-a. Umesto srebrnih leđa, Prestigio se odlučio za teget plavu varijantu. U gornjem desnom uglu imamo 2MP kameru, ispod Prestigio grb i nešto niže ime modela i još nekoliko oznaka. Pristup bateriji, kao što je i obično za tablete, nije omogućen.



       
       Kao što je to i običaj kompanije Prestigio, Android Jelly Bean 4.2.2 je blizak sa AOSP verzijom kakvu je Google zamislio. Neki elementi su ipak malo drugačiji. Back, Home i Task Switch tasteri nisu na sredini kao kod Nexus 10 tableta, već su pomereni skroz u levi ćošak ekrana. Zatim, bitna razlika je da panel sa notifikacijama ne povlačite sa gornje ivice, već je on i dalje u starom Honeycomb i Ice Cream Sandwich stilu i poziva se klikom u donji desni ugao. Ovde takođe nemamo ni Quick toggle opcije u kvadratima, već klasične on-off prekidače i prečice ka opcijama i podešavanjima.
      App Drawer je klasičan sa crnom pozadinom i podelom na App i Widgets sekcije. Pri prvom pokretanju tableta prolazite kroz čarobnjak za podešavanja, među kojim je i korak instaliranja Third party aplikacija. To je sasvim koristan dodatak, jer možete selektovati šta vam od aplikacija deluje korisno, a šta ne. Iako Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 ne poseduje slot za Sim karticu, u podešavanjima smo zatekli Mobile Networks opciju, koja ukazuje da je moguće ospobiti internet upotrebom OTG adaptera i određenih modela USB modema. Ne bismo vam mogli reći koji tačno modeli koji se dobijaju u ponudi MTS-a, Vip-a i Telenora funkcionišu, tako da ukoliko planirate kupovinu ovog modela, moraćete da eksperimentišete sami.






       Jedna od stvari koja će biti itekako zanimljiva potencijalnim kupcima je kvalitet materijala upotrebljen pri izradi. Konkretno mislimo na veoma kvalitno aluminijumsko kućište kakvo inače možemo sresti i na iPad modelima. Što se tiče dimenzija, skoro je identičan sa iPad 3 ili 4 modelom. Da budemo detaljni, Quantum 9.7 je 0.3mm duži, 0.7mm uži, 0.2mm tanji i 31g lakši od pomenutog. To znači da baš kao i iPad nije uopšte lagan, i da će ova premium izrada nositi jednu manu – nešto brže umaranje ruke tokom korišćenja. Prestigio je barem sa ove tačke gledišta uspeo da prenese iPad iskustvo na Android tablet. Da li je u redu to što se Prestigio poslužio Apple-ovom idejom? To ostaje na vama da procenite.

      Verovatno i najbolja stvar kod ovog modela – njegov ekran. Opet, Prestigio je pozajmio Apple-ovu ideju i odlučio da ovde koristi istu dijagonalu, rezoluciju i odnos stranica. Da ponovimo, reč je o 9.7-inčnom IPS ekranu sa rezolucijom od 2048 x 1535 tačaka i 4:3 odnosom ekrana. Pre svega, drago nam je da vidimo ovako visoku rezoluciju na tabletu iz srednje klase, pogotovo jer su mnogi Androida tableti slične dijagonale i dalje na ne tako oštroj 1280 x 800 rezoluciji. Iako nije najoštriji Android tablet ove veličine (Nexus 10 ima 2560 x 1600 tačaka), 264 piksela po inču dosta oštar prikaz – Apple bi ovo nazvao Retina ekran. Što se tiče boja, njihova saturacija je dobra i tačna, a uglovi gledanja su dosta široki. Jedina zamerka ide na osvetljenost ekrana, tačnije mogao je biti svetliji. Ako izuzmemo taj nedostatak, možemo reći da ovde imamo jako kvalitetan ekran.






      Stižemo do performansi uređaja. Na prvi pogled, specifikacije koje uključuju četvorojezgarni Cortex A9 i četvorojezgarni grafički čip deluju kao da su dovoljne da obezbede glatko korišćenje tableta. Nažalost, to nije slučaj. Glavni krivac je zasigurno visoka 2048 x 1536 rezolucija sa kojom procesor i grafički čip očigledno ne mogu da se izbore. Jednostavno postoji zadrška pri kretanju kroz korisnički interfejs, tačnije generalna usporenost tableta. Animacije takođe nisu dovoljno glatke i deluju kao da imaju niži framerate, pa deluju malo iseckano. Rezolucija je ipak prevelik zalogaj za ovaj čipset. Da je reč o nižoj rezoluciji, ovaj procesor i GPU bi pružao sasvim dobre rezultate, a ovde to nažalost nije slučaj. Surfovanje na ovoj dijagonali, aspektu i rezoluciji bi trebalo da bude super iskustvo, ali je ono takođe usporeno. Zahtevnije grafičke igre zbog veće rezolucije Zaista šteta.
       

       
      Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7
      Asus Memo Pad 10

      Quadrant
      4401
      5609

      Nenamark 1
      42.7 fps
      60.8 fps

      Nenamark 2
      32.5 fps
      61.1 fps

      Vellamo
      1917
      1611

      Antutu
      17151
      19837

      Linpack
      53.431, 95.779
      64.191, 170.027

      BenchmarkPi
      310ms
      292ms

      CF-Bench
      14776
      12778

      Sunspider
      1345ms
      1158ms

      BrowserMark
      1573
      1687

      Peacekeeper
      683
      783

      Octane
      1912
      1844

      SmartBench
      3970
      4647

      GFXBench 2.5 Egypt
      19 fps offscreen, 15 fps onscreen
      22 fps offscreen, 21 fps onscreen

      Epic Citadel
      22 fps
      49.8 fps

      3D Mark Ice Storm
      3270 720p, 2441 1080p Extreme
      4106 720p, 3079 1080p Extreme

      Na kraju dolazimo i do autonomije baterije. MultiPad 4 Quantom 9.7 ima bateriju kapaciteta 8000 mAh. Prestigio ističe da baterije pruža “ultra dugu autonomiju”, sa čim se nikako ne možemo složiti. Osvetljenje ekrana smo postavili na maksimum, i dobili rezultat od samo 4 sata i 36 minuta surfovanja, pre nego što nam se tablet isključio. Ovo je jako skromna autonomija, što znači da slabija strana Prestigio tableta nastavlja da se ispoljava. Smatramo da bi Prestigio trebalo da obrati više pažnje na ovu stavku, jer ona često navodi ili odvraća potencijalnog korisnika od kupovine.

      Zaključak

      Interesantan pokušaj kompanije Prestigio da spoji dva različita sveta – Apple i Google. Sa jedne strane, to im je pošlo za rukom kada je u pitanju kvalitet upotrebljenih materijala i generalno utisak o visokom kvalitetu izrade koji ovaj tablet deli sa iPad modelima. Negativna stvar kod kvalitetnog kućišta je pitanje težine tableta, koji zbog aluminijuma ima nešto veću težinu, što će dodatno zamarati ruku tokom korišćenja. Prema našem mišljenju, najveća prednost je svakako uključivanje 2048 x 1536 rezolucije koja nudi visoku oštrinu elemenata, ali takođe i jako dobar kvalitet prikaza koji nudi IPS ekran. GPS prijemnik ne postoji, tako da možete da zaboravite na tačnu navigaciju. Ono što nam se uvek dopada kod Prestiga je broj korisnih stvari koje uključuju u pakovanja svojih modela.

      Ipak, da li se Prestigio malo preračunao po pitanju hardvera koji je potreban da isprati ovu rezoluciju, barem na Android platformi? Iskustvo u korišćenju unutar Jelly Bean 4.2.2 verzije nije pohvalno. Akcije deluju usporeno, a animacije nisu dovoljno glatke, a takođe je pogođeno iskustvo pri surfovanju i 3D gejming. Nije to toliko loše koliko deluje, možda mi imamo visoke kriterijume za tablet u ovom cenovnom rangu, ali nivo usporenja se zaista oseća. Baterija je takođe daleko od idealne. Da li je Prestigio sa ovim modelom uspeo da približi iPad korisnicima koji žele Android? Pokušaj je bio dobar, tablet svakako ima veoma dobre strane kao što su odličan ekran i kvalitet izrade, ali slabije performanse i autonomija dosta kvare utisak. Ko ne može da pređe preko ovih nedostataka, mora ipak da doda čitavih 20 hiljada dinara za pravi iPad, ili da potraži alternativu u Android svetu…

      Prednosti

      – Odlično aluminijumsko kućište
      – Jako dobar i oštar 2048 x 1536 IPS ekran
      – Bogato pakovanje

      Mane

      – Slabe performanse u realnom korišćenju
      – Skromna autonomija
      – Nedostatak GPS modula

      Cena: 26.990 RSD – oko 235 evra

      Uređaj na test ustupio Prestigio.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test