Prestigio MultiPad 8.0 Note 3G

Prestigio MultiPad 8.0 Note 3G

Na test nam stiže još jedan od mnogobrojnih Prestigio tableta, ovoga puta sa dijagonalom od 8 inča i nesvakidašnjim za Android - 4:3 aspektom ekrana. Kao što se vidi iz imena modela, ovaj tablet je opremljen slotom za Sim karticu, tako da je omogućen internet preko mobilnih mreža. Pokreće ga dvojezgarni procesor i dolazi sa kapacitivnom olovčicom koja omogućava unos beleški. Kao što se iz imena (ne) može naslutiti, "ga&

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Evo još jednog tableta od kompanije Prestigio, sa kojom ste do sad sigurno upoznati obzirom da nude razne tipove proizvoda na našem tržištu. Ovoga puta se srećemo sa novim modelom iz sada već dosta široke ponude cenovno pristupačnih tableta. Nesvakidašnje za Android tablete jeste 4:3 aspekt ekrana, ali takođe i nestandardna dijagonala od 8 inča. Mada, imali smo već prilike da se sretnemo sa Prestigio modelima ovih dijagonala i odnosa stranica, o kojima možete pročitati više u njihovom zajedničkom testu.

      Za model kojim ćemo se danas baviti se može reći da je to faktički Prestigio MultiPad 8.0 Ultra Duo model sa nešto boljim tipom ekrana, konkretnijom kapacitivnom olovčicom i podrškom za 3G. Ovoga puta imamo IPS ekran umesto klasičnog TFT-a, dok su dijagonala od 8 inča, rezolucija od 1024 x 768 tačaka i prateći 4:3 aspekt identični sa pomenutim modelom.

      Procesor Prestigio MultiPad Note 8.0 3G modela je dvojezgarni, tačnije radi se o AmLogic AML8726-MX ARM Cortex A9 modelu sa frekvencijom rada od 1.6 GHz-a. Grafički čip koji ga prati je četvorojezgarni Mali 400-MP, koji zajedno sa procesorom sačinjava Rockchip RK3066 čipset. Interno skladište ovog modela veličine je 16GB-a koje možete proširiti microSD karticama do 32GB-a, dok raspolaže sa 1GB DDR3 RAM-a. Ovaj tablet poseduje bateriju kapaciteta 6000 mAh , ima 5MP zadnju kameru bez blica i dolazi sa 4.1 verzijom Jelly Bean Android operativnog sistema.
       
      [modul]specifikacija=2729[/modul] 
      Izgled pakovanja je sličan za većinu Prestigio tableta a ovaj model ne pravi izuzetak. Kutija je kvadratnog oblika, ima crno sivu karbon šaru, sliku tableta i njegove ključne specifikacije u crvenim pravouganicima. Sa zadnje strane nalaze se detaljnije specifikacije na ruskom i engleskom jeziku.


      U pakovanju se nalazi pre svega adapter za punjenje, sa izmenjivom evropskom i američkom utičnicom, zatim USB kabl za vezu sa računarom, koristan OTG kabl-adapter sa microUSB na USB pune veličine koji nudi mogućnost priključivanja raznih tipova uređaja na tablet. 


      U pakovanju se takođe dobija i zanimljiva crna futrola na preklapanje koja automatski pali i gasi ekran, unutar nje kapacitvna olovčica sa tankim vrhom, a tu je takođe i prateća knjižica za brzi početak.


      Svojim dizajnom, ovaj tablet je gotovo identičan sa testiranim Prestigio MultiPad Ultra Duo modelom. Jedina razlika u tome je to što ovaj model ima fabrički nalepljenu antiglare foliju, koja je na našem primerku imala par mehurića na površini ekrana i jedan na okviru. Sa prednje strane imamo crne trake oko ekrana i prednju kameru, dok je karakterističan detalj uža glossy traka na ivicama.

      Na levom boku tableta nemamo ništa od dugmića ili portova, dok je donji bok nešto više uposlen. Na njemu gledano sa leva na desno imamo rupicu mikrofona, nesvakidašnje dugme za isključivanje odziva na dodir, ulaz za adapter, miniHDMI izlaz, reset dugmence, microUSB port i 3.5mm ulaz za slušalice.


      Desni bok sadrži samo dvodelno dugme za kontrolu nivoa zvuka i Power dugme,  dok se na gornjem boku nalaze stereo zvučnici, slot za Sim karticu i odmah  uz njega slot za microSD, oba od kojih su zaštićeni plastičnim vratancima. Udubljenja uz ivicu na gornjem i donjem boku služe sa pričvršćivanje tableta sa pratećom futrolom.


      Zadnja strana je od mat crne plastike koja ipak kupi otiske prsiju, ne u toj meri kao glossy plastika, ali oni su i dalje vidljivi. Pozadi u gornjem levom uglu imamo 5MP kameru, karakteristične linije i Prestigio logo sa oznakom modela blizu sredine zadnje strane.

       
      Prestigio MultiPad Note 8.0 3G nam je stigao sa Android Jelly Bean 4.1.1 verzijom. Prestigio ima svoj poseban OTA Update servis koji automatski proverava da li postoji nadogradnja za vaš uređaj, a ako ona postoji, dobićete obaveštenje da je ona dostupna za preuzimanje. Posebno korisno kada Android 4.2 bude bio spreman za ovaj model, naravno i ostale nadogradnje ako ih bude.

      Šta je još to što cenimo ne samo kod Prestigio tableta, već i kod drugih proizvođača koji praktikuju ovu stvar? To bi naravno bila odluka da se ne petlja oko korisničkog interfejsa Androida i ubacuje svoj alternativni interfejs, već da se ostavi Stock interfejs, onako kako ga je Google zamislio. Ili, barem da postoji mogućnost izbora, da li želite Stock ili interfejs proizvođača, a ne da se o ovom odlučuje umesto vas. Razumemo mi dobro zašto proizvođači forsiraju svoj interfejs – zbog prepoznatljivosti; ali bilo bi lepo da barem dobijemo slobodu izbora po ovom pitanju. Ovoga puta tapšemo Prestigio po leđima jer smo od onih kojima je Stock interfejs super stvar, i njim se više dobija to Google iskustvo. Kao novitet koji je Prestigio inkorporirao u interfejs – tačnije taskbar – su ikonica za pravljenje  screenshota i do nje ikona za gašenje odziva na dodir.

      Ovo nije sve, Prestigio je toliko uviđajan da nas pri prvom pokretanju uređaja kulturno pita da li želimo da instaliramo Third Party aplikacije, tačnije da li želimo Bloatware ili ne. Još jedna stvar koju bi smo hteli da vidimo kod drugih proizvođača. Ukoliko se odlučite na instalaciju Third Party aplikacija, dobijate stvari kao što su Blue, SugarSync, Twitter, Youtube, eBook, Currency Converter, Angry Birds, Barcode Scanner, 250+ Solitairs, Facebook, Skype, Stock Alert, Kindle books, FreeNote i Chess Free.

      Notifikacijama pristupate klikom u donji desni deo ekrana, a ovde pored sata i datuma imamo informacije o WiFi i mobilnoj mreži, a klikom na tri crtice sa slajderima koje označavaju settings meni, dobijamo i toggle opcije, slajdere za promenu nivoa osvetljenja i zvuka, itd.

      Od Prestigio softvera imamo eReader Prestigio sa ogromnim brojem knjiga na raznim jezicima, uključujući i 2641 naših besplatnih knjiga, Explorer (file browser), Office Suite plaćenu aplikaciju koju Prestigio uklučuje besplatno u svojim uređajima i Video Player aplikaciju.



       
      Ono što nam je odmah zasmetalo pri uzimanju ovog tableta u ruku je njegova dosta velika težina od 450 grama, što je zaista previše za uređaj sa ovom dijagonalom ekrana. Kako bi situacija bila još gora, u vreme kada smo testirali ovaj tablet, koristili smo i 7,9-inčni iPad Mini koji je dosta lakši sa svojih 308 grama, tako da nam je Prestigio delovao težak “ko tuč”. Iako upotrebljeni materijal nije aluminijum kao kod iPad mini modela, plastika deluje čvrsto. Kvalitet izrade je dobar, ali smo primetili nekoliko mehurića na prednjoj površini, koji su nastali prilikom fabričkog postavljanja antiglare folije.

      Performansama u realnom radu ovog tableta smo generalno bili jako zadovoljni zahvaljujući njegovom dvojezgarnom procesoru na 1.6 GHz, mada se dešavalo ponekad da animacije tokom krstarenja intefejsom budu usporene i da seckaju. U ostalim situacijama, ovaj Rockchip 3066 čipset nije nimalo loš, pogotovo njegov četvorojezgarni Mali 400MP grafički čip. Ova kombinacija se po sintetičkim testovima kotira dosta blizu Google Nexus 7 modela, sa kojim deli i Jelly Bean, mada ne i tako glatke i besprekorne performanse u realnom korišćenju, ili poslednju verziju Jelly Bean-a.
      Prestigio je kod pomenutog MultiPad Ultra Duo modela stavio klasičan TFT tip ekrana sa ne baš najboljim uglovima gledanja, tako da je ovde ispravljen taj nedostatak uključivanjem IPS tipa ekrana. Ovde ekran ima sasvim pristojan prikaz boja, mada kontrast i dubina crne boje nisu na najboljem nivou. Rezolucija od 1024 x 768 takođe ne pruža i najbolju oštrinu, tako da elementi na ekranu nisu preterano oštri, ali se rezolucija može okarakterisati kao prihvatljiva na 8-inčnoj dijagonali.

      Iako je uključen IPS tip ekrana, problem sa uglovima gledanja nije kompletno rešen, iako pomak u poređenju sa TFT-om svakako postoji. Kada se ekran posmatra iz oštrijih uglova, jasno se vidi ispranost prikaza, tačnije celokupan prikaz postaje dosta bleđi u poređenju sa direktnim pogledom. Treba napomenuti i da prikazana bela boja na ekranu u određenoj meri vuče na plavičasto.




      Surfovanje na ovom 8-inčnom tabletu je sasvim prijatno iskustvo. U poređenju sa 7-inčnim tabletima sa 16:9 i 16:10 aspektom, kada držite tablet u portrait orijentaciji, 8-inčni ekrani ovih modela sa 4:3 aspektom imaju širu i dosta veću površinu za prikazivanje elemanata na sajtovima.Opet, neko jednostavno ne voli i nije navikao na 4:3 odnos stranica, tako da će preferirati tablete sa 16:9 ili 16:10 aspektom – ovo je čisto subjektivan dojam i ostavljamo korisniku da sam proceni šta je najbolje. Brzina otvaranja stranica je veoma dobra, renderovanje veoma prihvatljivo i skrolovanje je glatko, mada četvorojezgarni procesor ovde ima bolje rezultate.


      Kapacitivna olovčica koja dolazi uz ovaj tablet je zanimljiva i pruža vam mogućnosti hvatanja beleški. Za razliku od olovke koja je dolazila uz Ultra Duo model, koja je zapravo samo hemijska sa gumenim delom, ovde je olovčica  ozbiljnija i ovoga puta je aktivna. Dakle tablet zapravo reaguje na njeno prisustvo čak i kada je ona nekoliko santimetara iznad njegovog ekrana, tačnije dobijate belu tačkicu koja prati pokrete vaše ruke. Kako bi ona bila pravilno iskorišćena, uključena je i Smart Note aplikacija.
      Ovo je jedan od retkih Prestigio tableta kod kojih možemo reći da autonomija baterije nije loša ili prosečna. Pokretanjem benchmark aplikacija i surfovanjem sa ekranom postavljenim na maksimalno osvetljenje, dobili smo preko 6 sata uključenosti ekrana, rezultat koji opet nije idealan, ali ovoga puta svakako jeste sasvim prihvatljiv.

      Rezultati Benchmark aplikacija
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikaciju, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
       

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
       

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, gde je očigledno koliko je Prime dobio veći rezultat u poređenju sa TF101 modelom.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

       Prestigio MultiPad 8.0 Note 3G je interesantan tablet kompanije Prestigio, koji se može nazvati korakom unapred u odnosu na MultiPad 8.0 Ultra Duo model. Tamo gde je bio prisutan TFT tip ekrana, kod ovog modela nalazi se IPS sa dosta boljim, mada opet ne idealnim uglovima gledanja. Procesor i grafički čip nude dobre performanse i generalno glatko iskustvo, mada ni usporenja i seckanja animacija nisu strana. Zamerka takođe ide i na težinu uređaja, dok je njegova izrada solidna.

      Dijagonala od 8 inča je do nedavno bila nesvakidašnja, ali se brzo usvaja na tržištu tableta. Uzevši u obzir i 4:3 aspekt, površina je veća u poređenju sa 7-inčnim modelima, tako da se prikazuje više informacija na ekranu, što poboljšava iskustvo surfovanja. Rezolucija od 1024 x 768 piksela danas svakako ne oduševljava, ali može da prođe na ovoj dijagonali. Dobra stvar kod ovog modela je skoro pa Stock Jelly Bean 4.1.1, što nam se dopada. Takođe nam se sviđa što se Prestigio potrudio da popravi bateriju, tako da je njena autonomija od 6 sati sada veoma prihvatljiva. Olovčica koja dolazi sa njim nudi zanimljiv način unosa beleški. Zanimljiva dijagonala sa nesvakidašnjim aspektom za Android, sa dobrim performansama i Jelly Bean-om čini Prestigio MultiPad 8.0 vrlo interesantnim izborom za kupovinu…
      Prednosti
      – Bogat sadržaj pakovanja – futrola i OTG adapter – Dobre performanse – Aktivna olovčica – Dobro iskustvo u surfovanju – Jelly Bean i skoro pa Stock korisnički interfejs
      Mane
      – Težina uređaja – Uglovi ekrana ni sa IPS-om nisu idealni – Voleli bismo rezoluciju veću od 1024 x 768 – Nema GPS i Bluetooth – Nije baš ni preterano cenovno pristupačan
      Cena: 290 evra Uređaj na test ustupio Asbis.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test