Samsung Galaxy Note 10.1 2014

Samsung Galaxy Note 10.1 2014

U smartfon carstvu Galaxy Note 3 trenutni je vođa čopora, dok u Samsung svetu tableta tu titulu nosi Note 10.1 2014. Vodeći model i naslednik originalnog Galaxy Note 10.1, najnoviji Samsungov tablet donosi brojna unapređenja na polju hardvera. Najistaknutija među njima je svakako 2560 x 1600 rezolucija ekrana, ali takođe ne treba preskočiti ni dosta moćni Exynos 5 Octa čipset i 3GB RAM-a. Akcenat se takođe može staviti i na S-Pen stajlus i sveukupnu hardversku superiornost, ali šta je sa softverom i kako sve to deluje u praksi?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Može se reći da je Note linija proizvoda unikatna među smartfonima pre svega zbog prisustva stajlu olovke, ali takođe i po nešto većoj fablet formi. Samsung je uspeo da učini svoje Note uređaje dosta popularnim, do te mere da je po našem mišljenju Note 3 zasluženo odneo titulu najboljeg smartfona 2013. Danas se pred nama nalazi takoreći tablet varijanta pomenutog modela, sa dosta većim 10.1-inčnim ekranom. U suštini, dosta slični po mnogim stvarima, dok sa druge strane, opet dovoljno različiti. Koliko god sličnosti oni delili, tablet pune veličine ipak nudi sasvim drugačije iskustvo u odnosu na smartfon-fablet.
      Kome će Samsung Galaxy Note 10.1 2014 biti interesantan? Zapravo mnogima – svim onim korisnicima kojima se dopada ideja korišćenja stajlusa za hvatanje beleški ili osobama koje žele umetnički da se izraze na uređaju sa većom površinom ekrana. Olovčica ne mora glavni razlog zašto neko može biti privučen od strane ovog modela – veliki faktor mogu biti i njegove fantastične specifikacije. Samsung uvek zna kako da barem po pitanju hardvera uvek bude jednu lestvicu iznad ostalih, što nam ponovo dokazuje ovim tabletom.
      Hardver
      Samsung Galaxy Note 10.1 2014 dolazi u dve varijante – SM-P600 (WiFi Only) i SM-P601 (3G) koji poseduju Exynos 5 Octa čipset, kao i SM-P605 (LTE) sa Qualcomm Snapdragon 800 čipsetom. Primerak koji se našao kod nas na testu je WiFi Only, koji se sastoji iz dva četvorojezgarna procesora – glavnog Cortex A15 na 1.9 GHz i dodatnog Cortex A7 na 1.3 GHz. LTE Snapdragon 800 verzija poseduje četvorojezgarni Krait 400 na 2.3 GHz i Adreno 330 GPU, dok naša Octa varijanta koristi Mali-T628 GPU.
      Što se tiče skladišta, ovaj tablet dolazi u 16/32/64GB varijantama, a kao što je to običaj na svim Samsung mobilnim uređajima, ovde je pristuan i microSD slot sa podrškom do 64GB-a. Dobra stvar je da se kao na Note 3 smartfonu nije štedelo na radnoj memoriji, tako da je Note 10.1 2014 jedan od retkih tableta koji poseduje 3GB RAM-a. Od ostalih zanimljivosti treba pomenuti 8MP zadnju kameru i Li-Po 8220 mAh bateriju.

       
      [modul]uporednaspecifikacija=3707,5063[/modul]Pomenuli smo da je Samsung Galaxy Note 10.1 2014 dosta sličan sa Note 3 smartfonom – to važi i u sferi dizajna ovih uređaja. Ovaj tablet je faktički Note 3 razvučen na dijagonalu od 10.1 inča, što po našem mišljenju i nije toliko sjajan potez od strane Samsunga. Tablet stiže u dve varijante – beloj i crnoj boji, baš kao i Note 3 – sa kojim evidentno je već, često vučemo paralele. Dobra vest je to da u odnosu na prethodnika ovaj model ima znatno uži prostor levo i desno od ekrana, što znači da je kompaktniji. Konkretno, “stesana” su skoro 2 cm po dužini, skoro pa 1 cm po visini, a takođe je i 1 mm tanji. Još jedna dobra vest je da je Note 10.1 smršao 60 g, tako da sa 540 g manje umara ruku.
      Prelazimo na pomalo nelogičnu odluku od strane Samsunga – ostavljanje fizičkog Home dugmeta i kapacitivnih Menu i Back senzora na prednjoj strani. Po našem mišljenju, ovo je prilično nepraktično rešenje na 10.1-inčnom tabletu, prvo iz razloga što su smešteni na samoj sredini donje strane tako da nisu previše pristupačni. Drugi razlog je da postavljanjem tableta u vertikalni položaj navigacija postaje još teža, a takođe postoji i mogućnost slučajnog pritiskanja Back/Menu senzora u zavisnosti da li ga držite levom a koristite desnom rukom i obrnuto. Jedina prednost ovog rešenja koju vidimo je da dobijate celu površinu ekrana bez prostora u kojem bi bili smešteni softverski dugmići.



      Bokovi tableta su izrađeni od srebrne plastike sa urezanim linijama, kako bi podsećali na zatvorenu knjigu, isto kao i na Note 3 smartfonu. Zvučnici više nisu sa prednje strane, što nam se ipak više dopadalo, već su smešteni prvi vrhu levog i desnog boka. Na levom boku u vrhu tu je i 3.5mm ulaz za slušalice, dok se sa suprotne strane na desnom tu nalazi slot za S-Pen stajlus, a desno je i microSD slot. Na donjem boku imamo rupicu mikrofona i microUSB port, gornji bok u sredini poseduje IR emiter, a na levoj strani tu su Power i Volume dugmići. Baš kao i na Note 3, pozadina je izrađena od lažne kože, a pozadi imamo i 8MP kameru i ispod nje LED blic.


       Kao što je to uvek bio običaj, Samsung mora da umeša prste u Android Jelly Bean 4.3 i kompletno ga izmeni ubacivanjem svog TouchWiz korisničkog interfejsa. Kako vreme odmiče, primećujemo da sve više korisnika postaje nezadovoljno ovakvim korisničkim interfejsom, a u grupu sa njima možete uključiti i autora ovog teksta. Sa druge strane, tu su i korisnici koje su savršeno zadovoljni TouchWiz-om i cene sve dodatke koje on donosi. Po cenu da budemo subjektivni, nama se on ne dopada iz više razloga. Kada su u pitanju smartfoni, TouchWiz još i možemo da tolerišemo, ali na tabletu – nikako.
      Zašto je to tako? Prvi razlog je to što TouchWiz nimalo ne deluje kao korisnički interfejs koji je optimizovan za tablete. Pre svega, elementi koji ga sačinjavaju su jednostavno preveliki. Widgeti koji se nalaze na početnim ekranima su ogromni, konkretno widget za vremensku prognozu i S-Note bespotrebno zauzimaju skoro polovinu ekrana, što je čisto gubljenje prostora. Takođe, ikonice i elementi na status bar-u i unutar App Drawer-a su veće nego što bi trebalo da budu. Zašto se bunimo zbog toga? Pa čisto iz razloga zato što veličina elemenata uopšte ne priliči 2560 x 1600 rezoluciji ekrana, tako da barem kada je korisnički interfejs u pitanju, ona nimalo ne dolazi do izražaja. Na Google Nexus 10 tabletu elementi su sitniji i sve to deluje nekako elegantnije i čistije, dok je ovde sve nekako drečavo, šareno, napadno.



      Prozor sa notifikacijama je tek priča za sebe. Umesto da se iskoristi veća površina ekrana i da se on lepo podeli u dva prozora sa leve i desne strane za notifikacije i toggle dugmiće, Samsung je jednostavno ostavio da on pri prevlačenju sa gornje ivice zauzima ceo ekran. Ogromni Toggle dugmići, poveći slajder za osvetljenje, a kada na to dodate i statuse o par aktivnih aplikacija, na kraju vam ostaje samo tri reda za vaše notifikacije. Previše krupno i neozbiljno, i po našem mišljenju celokupno iskustvo nije optimizovano za tablet. Ipak, ne možemo reći da je optimizacija potpuno izostavljena, jer ima jedan element koji je mnogo logičniji na tabletu nego na smartfonu – reč je o Multi Window opciji. Ona na tabletu ima mnogo više smisla zbog veće površine ekrana, tako da čak i kada podelite ekran na pola, u oba dela imate i više nego dovoljno prostora za rad. Ova opcija je čak i napredovala, tako da je uveden i graničnik kojim određujete veličinu levog ili desnog prozora, tako da jedna aplikacija može da zauzima većinu ekrana, a druga samo jednu traku, ukoliko to želite. Jedna od stvari koje izvlače situaciju kada je u pitanju TouchWiz…




      Ukoliko ste čitali naš Samsung Galaxy Note 3 test, onda ste već upoznati sa većinom dodatnih opcija koje nudi Note 10.1 2014. Ovde ćemo ih samo ukratko pomenuti, a kako se ne bismo ponavljali, više detalja o njima možete naći u linkovanom testu. S-Pen čini ovaj uređaj Note-om. Ona nudi bukvalno iste mogućnosti kao na Note 3 smartfonu, istog je oblika, samo što je duža za nekih pola santimetara. Air Command opcije se javljaju kada levitirate stajlusom iznad ekrana i pritisnete dugme na njoj. Tu se javljaju Action Memo, Scrap Booker, Screen Write, S-finder i Pen Window opcije, svaku od kojih smo već objasnili u testu Note 3 smartfona. Tu su takođe Motion, Palm Motion i Smart Screen gestovi, koji su vam do sada već sigurno poznati i koje smo detaljno objasnili.


       U odnosu na Samsungov Google Nexus 10 koji često koristimo, Note 10.1 2014 zaista ostavlja utisak kompaktnijeg tableta, jer je ipak manji i lakši uprkos istoj dijagonali ekrana. Sa druge strane, koliko god lažna koža delovala bolje od glatke plastike, barem kod bele varijante ona je i dalje nekako tvrda i plastična, ali pruža dovoljno dobro prijanjanje ruku. Ipak, gumirana plastika na Nexus 10 modelu deluje mnogo prijatnija na dodir, tako da nam je po tom pitanju ipak omiljenija. Voleli bismo da vidimo tu kompaktnost i manje dimenzije na novom Nexus 10 modelu, ali uz zadržavanje prednjih zvučnika. Note 10.1 2014 je solidno izrađen tablet, ali izgledom kvalitetom materijala ne spada u premium kategoriju kao što je to slučaj recimo sa iPad Air modelom.

      Rezolucija – stvar koja je u poslednje vreme u centru pažnje na mobilnim uređajima. Mi smo svakako ljubitelji piksela, tako da se nimalo ne bunimo da vidimo ovako visoku 2560 x 1600 rezoluciju na tabletu. Šteta što je korisnički interfejs ovog tableta ne iskorišćava na pravi način iz razloga navedenog na prethodnoj stranici ovog testa, ali u odnosu na 1920 x 1200 ekran – razliku ćete svakako primetiti prilikom surfovanja. Tip ekrana koji smo očekivali na ovom modelu je PLS, ali Samsung se odlučio ipak za Super Clear LCD. I ovaj tip ekrana je takođe veoma dobar po pitanju uglova gledanja, kontrasta i dubine crne boje, tako da barem po tom pitanju nemamo nikakvih zamerki.



      Sa druge strane, Samsung je poznat po prezasićenju boja softverskim putem, tako da boje i kod ovog modela deluju upravo prezasićeno. Jedna stvar koju valja naglasiti je neobična RGBW matrica koja je ovde korišćena. Pored standardnih crvenih, zelenih i plavih, tu je i dodatni beli podpiksel. Njihov raspored je zapravo ono što je u slučaju ovog modela najčudnije, jer umesto standardnog horizontalnog rasporeda, oni su raspoređeni vertikalno. Zbog ovakvog neobičnog rasporeda, kada približimo ekran očima, postaje uočljivo da postoji razlika u prikazu elemenata u poređenju sa Nexus 10 PLS ekranom sa standardnim RGB rasporedom podpiksela. Na normalnoj udaljenosti od očiju ovo nije preterano uočljivo, ali kada se približimo dovoljno blizu, naslućuje se tačkasti oblik unutar fontova kod prikaza teksta.


      Verovatno i najbolja strana ovog tableta – njegov čipset. Ukratko, Note 10.1 2014 je trenutno najmoćniji Android tablet na tržištu, bilo da je reč o Exynos 5 Octa ili Snapdragon 800 varijanti. Od tableta sa ovom cenom i ovako moćnim hardverom očekujete da sve takoreći “leti” zar ne? To stvarno jeste tačno kod ovog modela, ali eto ponovo prilike da TouchWiz “unazadi” jedan izuzetno moćan uređaj. Jedno je što nismo zadovoljni samim interfejsom, a drugo je to što on negativno utiče na performanse ovog modela. Jednostavno postoje određena usporenja i animacije koje u određenim trenucima ne deluju glatko, tačnije seckaju. Da li trebamo da istaknemo da ovo apsolutno ne bi smelo da se događa na flagship tabletu, i pogotovo na ovako moćnom hardveru? Mi krivimo TouchWiz, hardverski gledano, Samsung odrađuje sjajan posao.  

       
      Samsing Galaxy Note 10.1 2014
      Samsung Galaxy Note 3

      Quadrant
      19076
      21227

      Nenamark 1
      60.6 fps
      60.4 fps

      Nenamark 2
      60.9 fps
      60.3 fps

      Vellamo
      2788
      2703

      Antutu
      33151
      32398

      Linpack
      523.958, 911.712
      487.403, 1047.619

      BenchmarkPi
      116ms
      100ms

      CF-Bench
      30776
      24580

      Sunspider
      616ms
      738ms

      BrowserMark
      3240
      2777

      Peacekeeper
      813
      889

      Octane
      3112
      3698

      SmartBench
      7462
      9729

      GFXBench
      22 fps offscreen, 14 fps onscreen – 2560 x 1600, 3.0 T-Rex
      45 fps offscreen, 43 fps onscreen – 2.5 Egypt

      Epic Citadel
      28.3 fps – 2560 x 1600
      59.8 fps – 1920 x 1080

      3D Mark Ice Storm Unlimited
      13341
      14218

       Kamera ne bi trebala da vam bude prioritet na povećem uređaju kao što je 10.1-inčni tablet, ali ukoliko se nađete u prilici da je koristite, ona je na ovom modelu sasvim dobrog kvaliteta. Dnevne fotografije sa dosta svetla će pružiti odlične rezultate, tačnije fotke sa dobrim bojama i velikom količinom detalja. Nema 4K video snimanja kao što je to slučaj sa Note 3 smartfonom, ali tu je prilično korektan 1080p snimak, opet sa dobrom količinom detalja i tačnim bojama.



      Kapacitet baterije je svakako bitna stavka, posebno kod uređaja sa ovako snažnim hardverom. Samsung je odlučio da je 8220 mAh dovoljno, a po našem skromnom mišljenju, malo veći kapacitet ne bi škodio. To znači da je autonomija dovoljna da vas provede kroz jedan dan, ali jedva. Naš savet je da izbegavate maksimalno osvetljenje jer bukvalno “srče” bateriju, a svejedno je i previše naporno za oči. Sa osvetljenjem postavljenim na 50% i sa srednjim opterećenjem tableta u kojem je surfovanje sačinjavalo najveći pronenat korišćenja, Note 10.1 2014 nam je pružio 5 sati i 50 minuta vremena uključenosti ekrana. Ne možemo reći da smo preterano zadovoljni tim rezultatom, ali je on ipak korektan.
      Samsung Note 10.1 2014 nam je doneo dosta pomešanih utisaka. Sa jedne strane imamo najmoćniji hardver koji danas možemo da zateknemo na Android tabletu, a sa druge strane imamo TouchWiz. Zaista ne možemo da zažmurimo na ovaj korisnički interfejs koji nimalo nije optimizovan za tablet. On ima svojih prednosti kao što je recimo Multi Window, ali po našem mišljenju celokupan interfejs donosi više štete nego koristi. Performanse bi trebalo da budu fenomenalne sa ovakvim hardverom, one to i jesu u igrama i pri surfovanju, ali takođe postoji i određen lag, što nikako ne sme postojati na premium uređaju kao što je ovaj.

      Ekranom smo uglavnom dosta zadovoljni, takođe sa skretanjem pažnje na previše krupne elemente koji mu ne dozvoljavaju da se ogromna rezolucija pokaže u pravom svetlu. S-Pen može biti izuzetno korisna stvarčica za produktivnost, i ovom tabletu daje određenu prednost nad konkurencijom. Kamera je sasvim dobra, dok je autonomija tek korektna – očekivali smo nešto bolji rezultat. Na papiru, Note 10.1 2014 je tablet sa ogromnom količinom potencijala i odličnim hardverom, ali njegov softver je po našem mišljenju stvar koja ga prilično sputava…i to je ono što smeta sve većem broju korisnika Samsung uređaja. 
      Prednosti
      – Kompaktan i lagan – Dosta dobar ekran – S-Pen – Pristojna kamera – MultiWindow multitask Mane
      – TouchWiz drastično kvari utisak – Povremeni lagovi – Nelogični hardverski tasteri – Baterija je mogla biti bolja
      Cena: oko 515 evra
      Uređaj na test ustupio Samsung.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test