Samsung Galaxy Tab S2 8.0

Samsung Galaxy Tab S2 8.0

Najpoznatija južnokorejska kompanija ne posustaje po pitanju uvrštavanja novih uređaja u svoju široku ponudu. Ovog puta, pred nama se našao vodeći tablet u 8-inčnoj formi, izuzetno tanki i privlačni Tab S2. Predoređen da bude glavni konkurent novom iPad Mini 4 modelu, Tab S2 donosi vrlo ozbiljne specifikacije, čitač otiska prsta, sve to u Lolipop izdanju Androida presvučenim Touchwiz korisničkim interfejsom...

    Sadržaj

      Dragoljub RadovanovićIako tableti možda nisu toliko popularna kategorija kao smartfoni, proizvođači ih i dalje smatraju relevantnim i korisnim uređajima. Mnogi i dalje nisu ubeđeni da im je uređaj ovog tipa potreban pored sve većih mobilnih telefona, ali mi smatramo da su mnoge aktivnosti jednostavno ugodnije na još prostranijem ekranu tableta. Čitanje je jedan od primera, drugi je verovatno konzumacija multimedijalnog sadržaja – ove radnje lakše vezujemo za veću površinu ekrana dok smo udobno zavaljeni u fotelji u svom domu.  Ipak, tabket ne mora da bude kućni uređaj, što Samsung dokazuje svojim Tab S2 modelom, koji je trenutno jedan od najlakših i najtanjih tableta na svetu kada je ova forma u pitanju. U vreme kada je Apple predstavljao iPad Mini 4, južnokorejski gigant je požurio i već doneo svoj novi flegšip tablet u maloprodaje širom sveta. Da nije samo reč o kućnom uređaju svedoči i LTE varijanta ovog modela, koja donosi brz 4G internet, ali i mogućnost obavljanja poziva preko samog tableta, pod uslovom da vam je tako nešto interesantno. Nova Galaxy Tab S2 generacija je itekako moćna, a kakve je konkretno specifikacije Samsung doneo ove godine?
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_s.jpg
      Hardver
      Samsung je želeo da svoj tablet učini snažnim kako bi bio uporediv sa iPad Mini 4 modelom koji mu je glavna konkurencija. To znači da imamo moćni Samsung Exynos Octa 5433 čipset kakav se mogao zateći u prošlogodišnjem Note 4 fabletu. Zašto ne najnoviji Exynos 7420 kakav dolazi u S6 i Note 5 modelima? Verovatno zbog ukupne cene tableta, jer bi u tom slučaju bio preskup. Ipak, octa core konfiguracija od četvorojezgarnog Cortex A57 čipseta na 1.9 i još jednog četvorojezgaša A53 na 1.3 GHz je i dalje poprilično brza.
      [modul]specifikacija=8856[/modul]
      Nije se štedelo na radnoj memoriji, tako da Tab S2 8.0 poseduje 3GB RAM-a kako bi doneo bolji multitasking. Bazična verzija počinje od 32GB-a skladišta, a može se kupiti i 64GB varijanta ako je potrebno više prostora. Srećom, microSD slot kod tableta nije eliminisan kao kod Samsungovih smartfona, pa je moguće proširiti skladište microSD karticama čak do 128GB-a, tako da prostora ima pregršt. Kamere su dovoljne za tablet korišćenje – zadnja sa 8MP senzorom i odličnom f1.9 blendom uz 1080p snimanje, a prednja je rezolucije 2.1MP. Sa najtanjim bokom na svetu žrtvovana je fizička dimenzija baterije, tako da je Samsung uspeo da “uglavi” samo 4000 mAh.Samsung je otišao korak dalje kada je u pitanju izgled novog 8-inčnog vodećeg tableta. Ne samo izgled, već i kvalitet upotrebljenih materijala, jer kod prošlogodišnjeg Tab S 8.4 modela bokovi su bili plastični i imitacija metala, dok su sada zaista metalni. Forma tableta je takođe izmenjena, nije više reč o 16:10 odnosu stranica, već je u pitanju ista forma kao iPad Mini, tačnije 4:3. To znači da sada imamo širi tablet sa zakošenim hromiranim ivicama, uzane ivice. Napred je smešteno tradicionalno Home dugme ispod kojeg je čitač otiska prsta, a levo i desno od njega Task Switcher i Back kapacitivni tasteri.
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_1_s.jpg
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_2_s.jpg
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_3_s.jpg
      Ono što se može primetiti iznad ekrana je slušalica, što nije tako česta pojava na tabletima, tako da se Tab S2 može koristiti i kao ogroman smartfon, ali sa ovako širokim tabletom ipak savetujemo upotrebu bluetooth slušalice. Na dnu tableta su zapravo stereo zvučnici, drugi otvor nije kozmetičke prirode, a tu je i microUSB port, 3.5mm priključak i rupica mikrofona. Levu stranu je Samsung oslobodio, ali je zato desna malo više zauzeta, pa se na našem LTE primerku može naći NanoSIM slot, microSD slot, i metalni tasteri takođe sa hromiranim zakošenjem. Poleđina tableta nije od metala kao na iPad-u, ali je u pitanju mekana blago gumirana plastika koja prija prstima.
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_4_s.jpg
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_5_s.jpg
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_6_s.jpgKako smo saznali, Samsungovo softversko odeljenje je bilo vredno i u međuvremenu je spremilo nadogradnju na još svežiju 5.1.1 verziju Lollipop. U vreme kada smo ga mi testirali, prisutna je bila 5.0.2 verzija koja je sa fizičkog aspekta potpuno identična, i samo donosi manji broj ispravki ispod haube. Korisnički interfejs je TouchWiz, i to baš varijanta kakva se može zateći na telefonima Samsung Galaxy S6 ili S6 Edge. Da li je to dobra stvar?
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_softver_1_s.jpg
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_softver_2_s.jpg
      Sa jedne strane jeste, zbog toga što je reč o olakšanoj verziji TW-a bez previše nepotrebnih aplikacija i dodataka. Opet, sa druge strane ovde je interefejs faktički uvećana verzija TW-a sa smartfona, što znači da nije baš posebno prilagođena za tablet iskustvo. Ipak, ne možemo preterano da se požalimo, jer interfejs takav kakav jeste deluje pristojno na 2048×1536 rezoluciji ekrana. Postoji i MultiWindow mogućnost deljenja ekrana na dva dela, a tu su u Microsoftove Office aplikacije za osobe koje žele da rade nešto ozbiljnije na tabletu. Pomenuli smo da je na LTE varijanti moguće praviti pozive, tako da je prisutna i Phone aplikacija.
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_softver_3_s.jpg
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_softver_4_s.jpg
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_softver_5_s.jpgKoliko god ne voleli tanke bokove na smartfonima, smatramo da na tabletima imaju većeg smisla, ali opet ne po cenu kapaciteta baterije… Ipak, onog trenutka kada smo prvi put uzeli Tab S2 u ruku, bili smo oduševljeni činjenicom da je izuzetno lagan za 8-inčnu formu, tričavih 265 grama, a trenutno je i najtanji tablet na svetu sa bokom od 5.6 milimetara. Čak ni Apple nije uspeo toliko da istanji svoj iPad Mini 4, a pošto se Samsung odlučio za iPad formu, sada je teško tablet obuhvatiti šakom zbog 4:3 odnosa stranica. Metalni bokovi pružaju izuzetnu čvrstinu, dok poleđina nije metalna, ali je reč o mekanoj blago gumiranoj plastici koja je sasvim udobna prilikom korišćenja tableta.
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_7_s.jpg
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_8_s.jpg
      Ekran više nije 8.4 inča kao prethodne godine, sada je tu dijagonala od 8 inča. Sa promenom odnosa sa 16:10 na 4:3 smanjena je i rezolucija sa 2560×1600 na 2048×1536, oštrina prikaza je blago niža, 320 naspram 359 PPI. Tip ekrana je očekivano isti i reč je o odličnom Super AMOLED panelu sa sjajnim prikazom crne boje i kako se ispostavilo, fantastičnim bojama u Basic režimu baš kao i na smartfonima. Tačnost boja je iznvanredna i iznosi veoma niskih 1.52 DeltaE, uz praktično idealnu temperaturu boja od 6533 kelvina. Samsung je još jednom doneo odličnu kalibraciju ekrana u Basic režimu i to uživo deluje jako lepo. Ipak, maksimalna svetlina nije baš tako sjajna, izmerili smo 365 cd/m2 na maksimalnom osvetljenju.
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_9_s.jpg
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_calman_s.jpg
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_svetlina_s.jpg
      Verovatno je ovo jedan od najbržih tableta koji smo testirali, tako da ga prošlogodišnji čipset zaista ne ograničava u bilo kom smislu. Prilično smo zadovoljni kako sve to deluje u realnom radu, Tab S2 reaguje skoro pa trenutno na sve poslove koje mu zadate. Pogotovo smo bili iznenađeni kako se pokazao u polju surfovanja internetom, stranice se učitavaju jako brzo i nije bilo trenutaka da smo primetili da tablet na bilo koji način gubi performanse ili pokazuje znakove usporenijih animacija – sve je prilično glatko. Novi Exynos 7420 jeste brži, ali je Exynos 5433 još uvek daleko od penzije i istovremeno spečava da cena Tab S2 modela bude na nivou S6 ili S6 Edge smartfona.
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_10_s.jpg
      Kamera je sasvim solidna za tablet, donosi solidan nivo detalja sa 8MP senzorom i f1.9 blendom. Boje su prijatne, ali je softversko uklanjanje šuma malo previše agresivno, tako da kad se fotografija uveliča primećuje se da su fini detalji nestali i pojedini delovi poprimaju veštački/plastični izgled. Ununtrašnje fotografije sa manje svetla nisu baš toliko dobre, tu se primećuje prilično dosta šuma, dok su boje možda čak i previše tople. 1080p snimanje je vrlo dobro, ima oštrinu i detaljnost, framerate ostaje maksimalan na 30 FPS a Bitrate snimka iznosi 17Mbps. Sve u svemu, kamera svakako nije kao na S6 smartfonu, ali je za kategoriju tableta i više nego dobra.
      Video primer:
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Iznova ukazujemo na to kako smanjivanje boka uređaja negativno utiče na autonomiju, a Tab S2 je odličan primer da potvrdimo tako nešto. Samsung Tab S2 je po tom pitanju definitivno iza vodećih modela. Još na papiru nam je delovalo da 4000 mAh ne obećava i bili smo u pravu. U praksi, na 250 cd/m2 svetline ekrana Tab S2 je uspeo da izdrži samo 4 sata i 25 minuta dok je ekran bio neprestano uključen i na njemu se izvršavala simulacija surfovanja. Zaista vrlo prosečan rezultat kakav ne bi trebalo da ima nijedan smartfon, a kamoli tablet kod koga se očekuje da ima osetno bolju autonomiju. Najtanji tablet na svetu = slaba autonomija baterije – ekvivalencija koja se potvrđuje u praksi.
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_baterija_s.jpgSamsung Galaxy Tab S2 je sjajna alternativa iPad Mini 4 modelu, tako da je namenjen korisnicima koji više preferiraju Android od Apple-ovog iOS rešenja. Konkretan model je faktički iPad Mini na Samsungov način, jer donosi istu formu sa 4:3 odnosom ekrana i 8-inčnu dijagonalu, čak i identičnu rezoluciju, pa su svakako uporedivi u više kategorija. Južnokorejski gigant je uspeo da napravi najtanji tablet na svetu i dok je sa jedne strane to odlična stvar dok držite tablet u ruci, nije baš najbolja po pitanju autonomije koja je vrlo prosečna. 
      samsung_galaxy_tab_s2_8.0_nagrada.jpg
      Srećom, Tab S2 ima gomilu drugih prednosti kao što je brzina u radu, performanse su prosto sjajne i zaista je među najbržim tabletima koje smo testirali. Takođe, tu je i fantastičan Super AMOLED ekran i super tačna kalibracija u Basic režimu, tako da je uz oštrinu od 320 PPI celookupan prikaz sjajan, mada, možda je svetlina mogla biti nešto veća. Tu je i sveža Lollipop verzija Androida sa TW interfejsom, a iako isti nije specijalno optimizovan za tablet, nama se učinio sasvim korektnim na ovoj dijagonali i rezoluciji. Na stranu par pomenutih nedostataka, Tab S2 je vrlo kvalitetan i zaista je jedan od boljih modela za kupce koje zanimaju 8-inčna forma i Android platforma… 
      Prednosti
      – Izuzetno tanak i lagan- Sjajne performanse- Super tačan i oštar prikaz u Basic režimu- microSD slot je i dalje prisutan
      Mane
      – Vrlo prosečna autonomija- Svetlina ekrana
      Cena: 450 evra za 32GB LTE varijantu u inostranstvu
      Tablet na test ustupio Samsung.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test