Sony Vaio Duo 13

Sony Vaio Duo 13

Pojavljivanje hibridnih prenosnih računara je sada već uobičajena pojava, na koju smo potpuno navikli. Ipak, da se i u takvim okolnostima možemo izuzetno iznenaditi, pokazuje japanski Sony, dobro poznat po inovacijama i kvalitetu. Pred nama je Vaio Duo 13, hibrid ultrabuka i tableta, veoma specifičan kako po svojoj pojavi i konceptu, tako i po svojoj upotrebljivosti. Nadasve jedan neobičan mobilni uređaj, utisak je koji smo poneli sa sobom nakon druženja sa ovom napravom, a zašto je tako pročitajte u nastavku...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Japanski Sony je dobro poznat svim ljubiteljima savremenih tehnologija. Isto tako, svedoci smo da nekada prestižno ime svetske elektronike u nekim oblastima prolazi kroz gotovo krizne periode. Više nego ikada je potrebno da se proizvode ovog giganta razlikuju od konkurencije, da donesu nešto novo i opravdaju reputaciju kompanije. Naravno, i solidnu cenu koja ih prati. U svetu je trenutno hit kombinovati laptopove – ili bolje rečeno, ultrabukove – i tablete. Iako imamo nekoliko veoma zanimljivih rešenja u tom smislu, nekako do sada još uvek nismo imali prilike da vidimo nešto što je toliko elegantno, intuitivno i generalno upotrebljivo da osetimo potrebu da kažemo “ovo morate imati”. No, izgleda da je tome došao kraj…

      Koncept je relativno jednostavan. Već u imenu “Vaio Duo” se naslućuje da se kombinuju dva sveta – ultrabuk i tablet, dok sufiks “13” jasno ukazuje da je reč o mašini sa 13-inčnim ekranom. Međutim, ono što je čini posebnom jeste mehanizam pretvaranja iz jednog položaja u drugi, koji je ultra-jednostavan: ekran se samo zadigne i automatski podigne putem ležišta od magnezijuma. Ovakvo rešenje sa sobom povlači i neke dobre i neke loše stvari, ali da smo videli jednostavniji način pretvaranja iz tableta u laptop i obrnuto – nismo. Takođe, omogućen je unos olovkom, ekran je izvanredan IPS u Full HD rezoluciji, tu je i olovka za unos, kvalitet izrade je izuzetan, a da ne smetnemo sa uma da je računar baziran na mobilnoj varijanti Haswell platforme…No, pođimo redom i pogledajmo šta nam sve donosi Sony Vaio Duo 13.

      Dizajn, izrada
      Vaio Duo 13 stiže u klasičnom retail pakovanju. Osim samog uređaja, ono sadrži još i (prilično opširno) uputstvo vezano za Windows 8 operativni sistem koji dolazi sa njim, zatim wireless ruter na koji ćemo se osvrnuti koju rečenicu kasnije, te HDMI-to-VGA adapter koji bi trebao da proširi kompatibilnost prema korisnicima koji koriste starije konekcije. Wireless ruter je zapravo dongle koji se priključuje na USB port, a ima LAN konektor na sebi, WPS taster i indikatore prisustva internet i wireless konekcije. Izgleda da je jedan deo razloga za ovo u tome što ugrađeni wireless adapter ima veoma mali domet u praksi, pa sa jedne strane eto delimičnog rešenja, a sa druge strane, lepog utiska o isporučivanju bežičnog rutera. Da sve bude zanimljivije, mesto koje je predviđeno za povezivanje ovog adaptera je zapravo na strujnom konektoru.

      Prvi susret sa Vaio Duo 13 računarom je zaista fascinantan. Zapravo, ni sami niste sigurni koliko je to korisno, kako se tačno prelazi iz tableta u laptop mod i tome slično, ali pred sobom imate vrlo dopadljivu napravu, koja je elegantna i “lepo leži” pod prstima. Verzija na našem testu je bila bela sa metalik sivom poleđinom, a u prodaji bi trebalo da budu i crna verzija, kao i ograničena serija crvene.
      Hibrid je izrađen od legure magnezijuma, kombinovano sa ugljeničnim vlaknima. Kao i u svim drugim slučajevima, magnezijum ima svojstva da je kvalitativno iznad aluminijuma, lakši je i čvršći pod opterećenjem, a i teže se oštećuje. Sve to važi i za carbon fiber, sa naročitim naglaskom na čvrstinu (ne treba brkati sa krutošću) i malu težinu. Takođe, magnezijum poseduje određenu dozu elastičnosti, nezamislivu za aluminijum, što korisnici često pogrešno tumače manjim kvalitetom usled odsustva krutosti. Međutim, aluminijum ume da deluje mnogo elegantnije na oko, iako je zapravo ispod magnezijuma po (skoro) svim pitanjima. Bez ikakve sumnje, Sony je pogodio pravu stvar i kvalitet izrade je na izuzetno visokom nivou, ali bez sumnje najveća atrakcija jeste mehanizam izdizanja ekrana.

      Uređaj iz tablet u laptop mod (i obrnuto) prebacujete blagim povlačenjem zadnjeg kraja, nakon čega se uzdiže zglopka koja podiže ekran. Ovaj zglobni mehanizam (Sony ga naziva Surf Slider) je izrađen od magnezijuma, elastičan je što znači da se neće habati vremenom i manje su šanse da ga povremenim cimanjima oštetite. Samo rukovanje je neverovatno lako, intuitivno i jednostavno. Podignete ekran, pustite ga, on se sam odigne do ugla od nekih 45 stepeni, čime vam se u dnu otkrivaju tastatura i tačped.

      Kada ga spuštate, jednostavno povučete prema dole, mehanizam se onda sam uglavi u svoje mesto i – gotovo, imate tablet. Naravno, puno zavisi od toga da li je ovaj mehanizam dovoljno čvrst, a mi smo na internetu našli filmiće sa impresivnim testovima koje Sony sprovodi na ovom mehanizmu, kako bi uverio korisnike da mogu da ga eksploatišu koliko god žele bez ikakvih bojazni.
      Ipak, ne treba misliti da je Vaio Duo 13 sada nekakav hibrid za teške uslove eksploatacije, gradilišta, hangare i slično. Uostalom, on nije obložen nikakvim zaštitnim silicijumskim oblogama ili gumiranim dodacima. On je predviđen za klasičnu, svakodnevnu upotrebu.

      Unutrašnjost koja se otkriva mehanizmom nam donosi fenomenalnu tastaturu, i diskutabilan tačped. Da pođemo od lepih stvari – tastatura je sjajna, sa belim pozadinskim osvetljenjem i pratećim senzorima, kao i čiklet tasterima, našim slovima i velikim Enter tasterom. Sve u svemu, korisnici će se lako snaći i vrlo brzo početi intuitivno da kuckaju u laptop modu. Tačped je druga priča. On je odličan po pitanju taktilnosti, multitač komandi, sve radi vrlo lepo – ali je prostor jednostavno premali i stoga je on malih, nestandardnih dimenzija. Ne samo što je manji, već je i po visini “odsečen”. Jednostavno, zamislite klasičan tačped podeljen po horizontali na dva dela, pa odsecite gornji kraj i dobićete ovaj tačped. U takvoj varijanti, i određene multitač komande “pate” jer se ne mogu lepo izvesti zbog male visine.

      Što nas sve dovodi do najveće konceptualne kontroverze – ovo je, između ostalog, posledica toga da se ekran može podići do ugla od oko 45 stepeni. Dakle, u laptop modu prosto morate da ga koristite tako i morate se tome prilagoditi. Nama to u praksi nije bio problem, naprotiv, ali skrećemo pažnju da je ovo jednostavno “uzmi ili ostavi” stavka. Ekran se dakle ergonomski ne može naročito prilagođavati u radu, jednostavno nije predviđen za to…
       Konektori
      Gro konektora se nalazi na zadnjoj strani uređaja. Tu zatičemo otvore za hlađenje, čitač kartica, audio i strujne priključke, kao i dva USB 3.0 porta i jedan HDMI izlaz. Već smo spomenuli da se u pakovanju isporučuje HDMI-to-VGA adapter. Takođe, spomenimo da na jednom od dva USB 3.0 porta možete puniti USB uređaj i kada je računar ugašen. Osim ovih konektora, imamo i tastere za pojačavanje zvuka, kao i taster za paljenje, koji su po bokovima.

      Sa desne strane uređaja se može izvući nešto što služi kao mesto u koje možete odložiti olovku za unos. Nažalost, ništa od magneta, ili nekog drugog mehanizma kojim bi se olovka pričvrstila ili koji bi vam garantovao da je nećete izgubiti u nošenju. Dakle, treba paziti na to. Pri dnu ekrana je Windows Home taster, koji se može koristiti u oba moda u kojima hibrid radi. Najzad, ne zaboravimo ni frontalnu kameru od 2,1 megapiksela i zadnju kameru od 8 megapiksela. Zanimljivo je da prednja kamera može da snima 1080p video – naravno, više iz konteksta komunikacije, nego što treba očekivati sjajan video snimak od prednje kamere…
      Hardver
      Najzad, dolazimo do još jednog noviteta – Sony Vaio Duo 13 se bazira na Intel hardverskoj platformi, i to najnovijoj hardverskoj platformi. Reč je o mobilnoj varijanti Haswell-a, sa kojim se po prvi put susrećemo u mobilnom računaru. Treba naglasiti da ovde, za razliku od desktop platforme na kojoj se pokazao kao razočarenje, mnoga unapređenja Haswella zapravo imaju itekakvog smisla! Ne samo po pitanju bržeg rada procesora, frekvencija ili brže grafike, već takođe u raznim optimizacijama za brojne scenarije koje su razvijene i koje mogu dramatično pomoći kod određenih parametara rada kao što su termalna disipacija i posledično zagrevanje, ili trajanje baterije. O svemu tome u odgovarajućim sekcijama, a za više informacija o Haswellu posetite našu Hardver rubriku, odnosno sekciju Procesori i pročitajte o arhitekturnim unapređenjima koja Haswell donosi.
      Imajte na umu da je CPU našeg računara u klasi ultraštedljivih, dakle da se radi o ultrabuk procesoru, koji nije mejnstrim platforma, i da ćemo ga kao takvog i posmatrati. Core i5 4200 U radi na 1,6 GHz i u Turbo režimu može dostići čitavih 2,6 GHz. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 3 MB keš memorije, izrađen je u 22-nanometarskoj izradi i maksimalna termalna disipacija mu je deklarisana na 15 W.

      Novitet u njemu jeste Intel HD 4400 grafički čip. Pre svega, Intel obećava bolje performanse, što ćemo videti malo kasnije da je i ispunio. Grafika radi na 200 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 1 GHz. Podržava do tri simultano povezana displeja, a ne treba zaboraviti ni Intel WiDi (Wireless Display) tehnologiju, koja je takođe prisutna i podržana.
       
      [modul]specifikacija=2867[/modul]
      Korisniku je na raspolaganju 4 GB DDR3-1600 memorije. Kada je skladišni prostor u pitanju, koristi se SSD. U konkretnom slučaju, reč je o Samsung SSD-u, kapaciteta 128 GB. Sve u svemu, standardno za jedan ultrabuk više klase, naročito za uređaj koji je takav da se nudi i korišćenje u formi tableta. Zapravo, hard disk i nošenje okolo u tablet formi su prosto nepreporučljiva kombinacija. Konačno, sam uređaj je brži sa SSD-om, tako da to uvek pozdravljamo.

      Ekran je zbilja posebna priča. Radi se o IPS tipu ekrana, što nije retkost za tablete, ali za ultrabuk računare svakako nije standard. Osim toga, ekran ima Full HD rezoluciju, što je uvek lepo videti, naročito za 13-inčnu dijagonalu. Osvetljenost je izuzetna, a kontrast ogroman. Ekran je osetljiv na dodir, pride, i ima blagi glossy nanos.
      Optičkog uređaja nema. WiFi je tu, kao i Bluetooth. Međutim, moramo konstatovati da je WiFi prilično slabog dometa. Nama se signal lako gubio u situacijama u kojima nam se to nikada nije dešavalo ni sa jednim laptopom. Nismo sigurni da li je problem do sempla ili nečeg sličnog, ali smo ga jednostavno uočili, iako ne testiramo domete izražene u desetinama metara – ovaj put je pojava došla do izražaja sama od sebe. Tu je i NFC (Near Field Communication) podrška, a naprava je opremljena i senzorima koji karakterišu i tablet uređaje.

      Web kamera od 2,1 megapiksela je tu, kao i zadnja kamera od 8 megapiksela, a kada je konektivnost u pitanju, imamo dva USB 3.0 porta i jedan HDMI. Bitno je reći da su svi portovi u standardnoj, “punokrvnoj” varijanti, bez potrebe za premošćivanjima korišćenjem adaptera i zauzimanjem dragocenih USB slotova, a jedini adapter koji se isporučuje jeste onaj koji donosi VGA preko HDMI konektora zbog kompatibilnosti. Operativni sistem je Windows 8. Masa računara je svega 1,33 kilograma, što je veoma impresivno, naročito imajući u vidu i implementaciju zglobnog mehanizma. Rekosmo, magnezijum i ugljenična vlakna po pitanju mase čuda čine…
       Rezultati testova
      U priloženoj tabeli možete videti rezultate koje ostvaruje Vaio Duo 13 hibrid. Poređenja radi, stavili smo rezultate uporedo uz Lenovo Yoga 13, još jedan hibrid ultrabuka i tableta, kako biste jasnije videli kolike se razlike i šta u smislu performansi možete očekivati od novajlije, koji se oslanja na Haswell platformu…
       

       

      Sony Vaio Duo 13

      Lenovo Yoga 13

      Battery Eater – Reader test

      9:45

      5:15

      PC Mark 7

      4405

      3767

      Cinebench 11.5 OpenGL

      17,57 fps

      11,7 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      2,41 pts

      1,79 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      38,8 fps

      29,1 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      21,9 fps 551 poena

      13 fps 328 poena

      Nuclear MC

      9869

      7852

      wPrime 32M (sec)

      23,816

      31,44

      HD Tune Transfer (MB/s)

      304,3

      170,4

       
      Dakle, kao što vidite, po pitanju brzine su zabeleženi jasni i uočljivi pomaci. Možda ne baš onoliki kolikim se Intel u teoriji diči, ali svakako primetni, i dovoljni da možemo da konstatujemo da Haswell hardver u domenu laptopova radi brže nego prethodni. Pride, radi i kvalitetnije, ali o tome nešto više uskoro…Za sada, registrujemo da grafika bolje radi, da je procesor brži, da je mašina sveukupno odzivnija i brža, te da je baterija (a to je tek posebna priča) daleko bolja. Malo li je?
      Utisci
      Generalno, utisci su veoma pozitivni sa svih strana. Najzanimljiviji aspekat bi mogao biti “koliko smo zapravo prelazili iz tablet u laptop režim i obrnuto i koliko je proces upotrebljiv”. Moramo konstatovati da je korišćenje ove opcije takvo da nas je jednostavno naviklo, da ne kažemo podsticalo da to često radimo. Pride, ekran je osetljiv na dodir i kao takav podrazumevano vas vuče da tapnete po njemu, kliknete, napravite neki unos preko njega. Jednostavno, u svakodnevnoj praksi tokom nekih 5-6 dana koliko je hibrid bio kod nas, uživali smo u njegovoj upotrebi po svim pitanjima.

      Cela mašina sada radi još brže u odnosu na ono šta su ultrabukovi, hibridi i tableti nudili doskora. Naravno, to će važiti i za druge osvežene modele, ali trenutno je situacija takva da to “konstatujemo” na Sony Vaio Duo 13. SSD je brz, i dodatno doprinosi osećaju odzivnosti. i u principu performanse Yoga 13 hibrida su u rangu očekivanih. Radi se o mašini koja će zadovoljiti široke krugove mejnstrim korisnika kada je brzina rada u pitanju, te sa te strane nemamo nikakvih naročitih primedbi. Windows 8 radi sasvim korektno. SSD je tu da odradi svoje, a platforma je relativno štedljiva, što znači dosta za korišćenje u tablet modu.
      Windows 8 svoj puni smisao dobija tek sa ekranom osetljivim na dodir, kakav Vaio Duo 13 ima. Uz Windows Sony isporučuje nekoliko svojih, nenametljivih aplikacija koje će vam pomoći da kvalitetnije kontrolišete svoj računar. Vaio Control Center je moderno dizajniran i omogućava jasnu i preglednu kontrolu raznih parametara rada računara. Vaio Care sa alatkama za recovery je takođe prisutan. Tu je i nekoliko preinstaliranih aplikacija, kako za kamere, tako i za upotrebu olovke.

      Međutim, za kraj ovog dela, još jednom ističemo da je najbitniji utisak koji nosimo sa sobom izuzetno lako i intuitivno korišćenje i prelaženje iz moda u mod. Takođe, ponavljamo da u laptop modu jednostavno bivate ograničeni u ergonomskom smislu na ugao od 45 stepeni. Nama to nije predstavljalo problem, ali jeste stavka koju treba imati u vidu. Ne samo da je prelazan iz moda u mod lak i brz, nego slično možemo reći i za korišćenje u smislu rotacije ekrana i slično.
      Tastatura se u korišćenju pokazala izvanredno. Tačped ne baš, ali slutimo da ćete tačped prilično malo koristiti, naročito uzmemo li u obzir činjenicu da imate ekran osetljiv na dodir sa fantastičnim ponašanjem u realnom radu…

      Olovka
      Pre nego što se posvetimo ekranu, dužni smo da kažemo štogod o olovčici koja se isporučuje uz Vaio Duo 13. Na nju gledamo kao na bonus. Izuzetno je precizna i upotrebljiva, a imate nekoliko aplikacija u kojima možete iskoristiti njen potencijal. Zapravo, kapacitivni digitajzer je izuzetno koristan u svakodnevnoj praksi, naročito imajući u vidu visoku rezoluciju koja povremeno rezultuje time da morate da dodirnete veoma mala polja, ikonice ili dugmiće.

      Olovka ne samo da nudi još jedan mod upotrebe, nego donosi i novi nivo kreativnosti i zabave za one koji su spremni ili voljni da se upuste u to. Ukupno gledano, veoma pozitivno iskustvo. Olovka se može smestiti u jedno ležište koje se vadi sa desne strane računara, ali više kao privremeni držač nego kao neko namagnetisano ležište ili udubljenje u koje se može smestiti kompletna olovka i koje bi omogućilo nesmetan prenos sa mesta na mesto.

      Ekran
      Jednostavno – najsjanija tačka hibrida! Ovo je najbolji ekran koji smo do sada videli u mobilnom uređaju, bez preterivanja! Ne radi se samo o Full HD rezoluciji. Radi se o tome da je ekran izvanredno precizan kada se radi o unosu komandi prstima. Možda po prvi put imamo situaciju da smo u stanju da sa takvom preciznošću baratamo komandama, i da ne udaramo povremeno u pogrešan meni ili taster. 10-point touch tehnologija je implementirana u njega, kao i Triluminos  tehnologija. Sve to rezultuje izuzetno preciznim bojama i dobrim karakteristikama, ne samo za uslove mobilnih računara. Pa još IPS panel, za koji je po svemu sudeći zaslužan Panasonic, koji omogućava odlične uglove gledanja.

      Pogledajte samo kakvo je osvetljenje ekrana! Izvanredno, zaista. Uz sve to, Sony će nuditi i anti-glare opciju (verzija na našem testu je sa blagim glossy nanosom). Zahvaljujući odličnom kontrastu i osvetljenju, upotreba ovog mobilnog računara napolju je po prvi put na tako visokom nivou, da je bez premišljanja možemo preporučiti svakom vlasniku. Izmereni kontrast je ni manje ni više nego u rangu fantastičnih 1100:1!!!
      Dakle, sve preporuke kada je ekran u pitanju. Izvaredan, precizan, odzivan, fenomenalno osvetljen, odličnih uglova, visoke rezolucije…prosto, prava uživancija. Bravo za Sony (i Panasonic)!
       Temperature
      Load

      Idle

      Što se temperatura tiče, apsolutno sve pohvale! Ne znamo još uvek da li je za sve ovo zaslužan Haswell kao takav, ili je Sony tome značajno doprineo (svakako, odlična izrada i izduvnici sa strane omogućavaju niske temperature računara), ali svakako možemo da kažemo da je ovo do sada najhladniji laptop na testu.
      Ako ste ispratili Haswell priču, mogli ste da vidite da je poenta novih procesora što imaju razne optimizacije za potrošnju i snižavanje iste u mnogim situacijama, tako da se u praksi mnoge upotrebe optimizuju, analiziraju, podešavaju…jednostavno, izgleda da će se više nego ikada do sada potrošnja, baterija, temperature razlikovati po uslovima eksploatacije. Temperature su bile neverovatno niske, i očito je da je Haswell izuzetno štedljiv, makar u ovoj ultrabuk varijanti.

      Istina, treba primetiti i da je Sony Vaio Duo 13 nešto deblji od većine ultrabuk računara, što može da bude dodatni faktor koji objašnjava ovako niske temperature. No, sve to ne menja prostu činjenicu koja jedino treba da interesuje korisnika – termalne karakteristike Sony Vaio Duo 13 računara su fantastične! Ovo je posebno važno zbog toga što se uređaj koristi i kao tablet, kada se drži u rukama. Donji deo je sličnih temperaturnih karakteristika, i takođe je izrađen od istih metala, tako da sa te strane nema bojazni od situacija gde trebate da ponesete računar sa sobom.
      Buka
      Fantastičnim termalnim karakteristikama dodajemo odlične karakteristike po pitanju buke. Jednostavno, računar jedva da pojača rad kulera pod opterećenjem. Nema nikakvih specijalnih zvukova, nikakvih reskih grebanja, ničega. Prosto sjajno! Ukoliko se dovoljno dugo drži u idle režimu, bez nekih posebnih opterećivanja, ventilator se potpuno isključi i računar se hladi pasivno. Prvi put ovako nešto vidimo na procesoru ozbiljnije potrošnje, koji ne nosi “Atom” žig na sebi.

      Dakle, ne samo najhladniji, već i najtiši računar koji smo probali. Još jednom, bravo za Sony, ali i za Intel sa Haswellom i njegovim optimizacijama po pitanju performansi i potrošnje, bez čega ovakve stvari ne bi bile moguće, slutimo.
      Baterija
      Stižemo do najkontroverznije stavke našeg testa. Ponovo, ukazujemo na optimizacije sa Haswell platformom po pitanju termalne disipacije, potrošnje, različitih scenarija upotrebe, gašenja i paljenja delova procesora, jezgara, i slično. Baterija je ugrađena u laptop i ne može se menjati. Takođe, prisetite se osvetljenosti ekrana…

      Sada kada smo to ispunili, pređimo na ono što će mnogima možda biti teško da prihvate. Naime, Sony deklariše Vaio Duo 13 na 16 sati rada. U praksi, nama je veoma problematično da kažemo kolika je autonomija. Ona očito strahovito zavisi od scenarija. Naš Battery Eater test je dao čudnovate rezultate, koji su išli u rasponu od 8 sati do čak 14-15 sati. Mi smo na kraju prihvatili onaj koji se dobija sa osvetljenošću na 60%, uz povremeni surf i aktivan WiFi. On iznosi ni manje ni više nego skoro 10 sati! Konkretno, 9 sati i 45 minuta, i to je podatak u tabeli.
      Međutim, nemojte se čuditi ako uspete da postignete mnogo bolje rezultate od ovoga. Zaintrigirani, videli smo da su kolege sa stranih sajtova dostizali i preko 20 sati autonomije!!! 20 sati! Da, sa drastičnom redukcijom osvetljenja, ali trik je u tome što i sa drastičnim redukcijama, osvetljenost ekrana bude bolja od većine mejnstrim laptopova sa ekranima male osvetljenosti! Izgleda da je to parametar koji ubedljivo najviše utiče na trajanje baterije, a dosta će zavisiti i od vidova upotrebe. No, još jednom da skrenemo pažnju – baterija će vam trajati preko 8 sati skoro sigurno, a može bez problema i preko 12 sati! I svo vreme, zadržavajući realnu upotrebljivost u radu. Fenomenalno!
      Kamere
      Ponovo ističemo da se hibrid, baš kao i brojni tableti, isporučuje sa prednjom kamerom od 2,1 megapiksela i zadnjom kamerom od 8 megapiksela. Možete prednju kameru koristiti za logovanje na računar zahvaljujući posebnoj aplikaciji koja se isporučuje uz laptop. Takođe, ona može da snima video u 1080p pa će tako komunikacija preko Skype-a biti nikad lepša, što bi se reklo.

      No, tu je i zadnja kamera od 8 megapiksela. Ona rezultuje veoma dobrim, prirodnim slikama bez preteranog petljanja oko podešavanja. Zapravo, nagađamo da bi kamera bila još mnogo bolja kada bi se uz nju isporučivao neki softver koji je prisutan u savremenim mobilnim telefonima. Slike su, dakle, veoma dobre. Mana je video, koji nije naročitog kvaliteta. Pride, snimanje videa nije baš najpogodnije sa uređajem dimenzija 13 inča. Teško je držati spravu dovoljno dugo i u kontinuitetu, i smatramo da u tom smislu nije naročito upotrebljiva, čak i da ima mnogo bolju kameru sa mnogo boljim snimanjem videa.

       Neverovatno je koliko pozivno gledamo na Sony Vaio Duo 13. Ipak, i pored toga ne možemo da ne konstatujemo neke stvari, od kojih su neke mane, a neke druge mogu to lako postati u zavisnosti od vašeg gledanja na određenu osobinu. Prva takva stvar jeste cena. Naravno, ona ne može biti mala, što je sasvim jasno. Druga stvar, koja je povezana sa prvom, jeste da li možete da iskoristite kreativni potencijal koji ovakav računar nudi, naročito vezano za upotrebu olovke. Treća stvar jeste ergonomsko ograničenje koje se nameće sa upotrebom ekrana ovako kako je ovde osmišljeno – pod uglom od 45 stepeni u laptop režimu i nikako drugačije.

      Ukoliko vam osve stavke ne smetaju, odnosno ukoliko ih konceptualno možete prebroditi, postaje neverovatno čime sve Vaio Duo 13 raspolaže i šta sve nudi korisniku. Ne znamo prosto odakle da počnemo da opisujemo šta nam se sve dopada kod ovog računara. Da li je to njegov kvalitet izrade, fenomenalan ekran, intuitivan i lak način prelaska iz laptop u tablet mod i obrnuto, da li je to sjajna tastatura ili fantastična kontrola dodirom, da li su to performanse za ovu klasu računara, pomaci sa Haswell platformom ne samo u domenu performansi, da li su to izuzetne termalne karakteristike ili pak neverovatna autonomija…Prosto, Sony nas sa svih strana bombarduje fenomenalnim osobinama koje zavređuju samo reči hvale.

      Skloni smo da posmatramo ovaj računar kao celinu i da stoga kažemo da je zapravo reč o jedinstvenom proizvodu sa mnoštvom sjajnih karakteristika. Sony može biti ponosan na svoju kreaciju. Mi smo bili izuzetno zadovoljni onim što smo iskusili u 5-6 dana korišćenja. Uređaj potpuno zasluženo dobija Highly Recommended priznanje, a da dajemo značkicu samo srcem, to bi verovatno bio Editor’s Choice, ali smo odlučili da za sada to izostavimo budući da postoje određena ograničenja o kojima smo govorili u prvom pasusu. No, sledeću stvar jasno ističemo – Sony Vaio Duo 13 je vrlo jak kandidat za naše priznanje mobilni računar godine, koje dajemo na kraju godine. Zapravo, najozbiljniji za sada. Konačno, posle dugo vremena, možemo mirne duše da kažemo na sav glas, znajući da to nije samo marketinška fraza – It’s a Sony!
      Ocena: 95%
      Prednosti:
      – Fantastičan ekran – Dizajn, izrada – Mehanizam prelaska iz tableta u laptop i obrnuto – Tih, hladan, dobrih performansi – Haswell unapređenja, ne samo u domenu performansi – Tastatura – Baterija – Ukupan utisak
      Nedostaci:
      – Mali domet wirelessa – Visoka cena – Da li možete da sebi opravdate sve mogućnosti i iskoristite kreativan potencijal? Nije mašina za svakoga… – Ergonomska ograničenja – Tačped male visine
      Računar na test ustupio Sony.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test