Toshiba Portege M800

Toshiba Portege M800

Red je došao da se osveži kategorija ultra-prenosnih računara kompanije Toshiba, odnosno Portege serija. Predmet današnjeg prikaza je model koji nam stiže pod oznakom M800 sa sufiksom 10Z. Koje su njegove prednosti u odnosu na druge trinaestice!?

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Toshiba Portege M800

      Biznis računari ne moraju biti dosadni, sterilni, minimalistički. Dokaz u prilog toj tezi jesu kreacije japanske kompanije Toshiba, koja ume da napravi retro mašinu koja kao da je izašla iz devedesetih, ali i da kreira izuzetno dopadljiv uređaj koji je u stanju da zadovolji i probranije krugove korisnika. Ne, Toshiba ni ovaj put ne podleže trendovima maksimalnog istanjivanja notebook uređaja, ali pokazuje da ni stare linije i trendovi nisu za bacanje, naročito uz malo usavršavanja i “podmlađivanja”. Šta to, osim performansi, može da ponudi Toshiba Portege M800? Svakako da se ima čime podičiti, od čega su neke mogućnosti unikatne na bilo kojim trinaestoinčnim mobilnim računarima. Laptop podržava interesantne tehnologije sa kojima smo se već susretali, a ovaj put ih vidimo i na jednoj trinaestici. To su, između ostalog, Sleep-and-Charge USB portova i Facial Recognition tehnologije za web kameru. Zahvaljujući Facial Recognition-u moguće je dići nivo bezbednosti podataka na još viši nivo, zahvaljujući digitalnoj fotografiji i specifičnim tačkama lica koje se prepoznaju od strane softvera. Za bezbednost se stara i skener otisaka prstiju. Sleep-and-Charge USB portovi donose mogućnost punjenja različitih uređaja preko USB portova u situaciji kada je računar ugašen. Trebate da vodite računa o tome da bi ova funkcionalnost mogla da dovede do trošenja baterije, ukoliko notebook nije priključen na eksterni izvor napajanja. Ova mogućnost je inicijalno isključena, te je treba manuelno uključiti u Start Menu opcijama, odnosno u Toshiba / Utilities / HW Setup stavci. Tada ćete biti u mogućnosti da napunite svoj MP3 plejer ili baterije drugih uređaja u bilo kom trenutku, čak i ako računar ne radi. Toshiba je implementirala i multimedijalne tastere osetljive na dodir (Feather-Touch, kako ih Toshiba naziva), sa belim pozadinskim osvetljenjem, a generalni utisak nam je prilično pozitivan, iako nismo preveliki fanovi svetlucavih multimedijalnih tastera. Pored toga, prvi put srećemo situaciju da su indikatori rada urađeni u istom stilu,pošto svetlucaju belim pozadinskim osvetljenjem, kao i Portege logo u donjem levom uglu naslona za dlanove. I iznad touchpada se nalazi traka koja svetli belim pozadinskim osvetljenjem. Konačno, red je da pomenemo i combo port, koji omogućava priključivanje eSATA uređaja. Radi se o portu koji se može koristiti i za eSATA i za USB 2.0 naprave (naravno, ne istovremeno). Pre nego što pogledamo šta M800 nudi u hardverskom smislu, obratimo pažnju na još jedan izuzetno bitan momenat – specifičnu garanciju na Toshiba notebook računare, što može biti presudan faktor prilikom kupovine.

      Radi se o specijalnom vidu garancije, koji je odskora dostupan za Toshiba notebook uređaje kupljene u Srbiji. „No Matter What Guarantee“ garancija kupcima laptop računara pruža novi nivo zadovoljstva, zaštite i slobode. Radi se o paketu koji se kupcima nudi besplatno. Za razliku od standardnog vida ocenjivanja garancije u našoj tabeli (koliko godina garancije, toliko poena), ovde ćemo dati čak 5 poena zbog specifičnosti koje nosi No Matter What garancija. Garancija pruža sledeće prednosti:

      Garantovano zadovoljstvo – kupac može da koristi proizvod za posao i zabavu, ali u slučaju da nije u potpunosti zadovoljan kupljenim laptop računarom, može da ga vrati dve sedmice nakon kupovine.
      Pokrivenost prilikom slučajnog oštećenja – Toshiba će zameniti ili popraviti laptop računar ako se slučajno ošteti u periodu od jedne godine.
      Pokrivenost u slučaju krađe – Toshiba kupcima daje isti ili ekvivalentan laptop računar ako se originalni ukrade u periodu od godinu dana nakon kupovine.

      Hardver, specifikacija

      Portege M800 model sa sufiksom 10Z se bazira na mobilnoj platformi kompanije Intel. Raspolaže Intel Core 2 Duo P8400 procesorom, koji radi na 2,26 GHz. Reč je o dobro poznatom modelu sa kojim smo se već susretali, 45-nanometarskim procesorom koji radi na 1066 MHz FSB-a i ima 3 MB L2 keš memorije. Sve to je “zamandaljeno” za Intel Cantiga matičnu ploču sa Intel čipsetovima, dok je za grafiku ponovo zadužen Intel čip, integrisan u northbridge. Pogađate, radi se o Graphics Media Accelerator 4500M  HD grafičkom čipu. Ona podržava DirectX 10, dekodiranje WMV9 i h.264 video sadržaja, poseduje 64 MB sopstvene memorije. Pored toga, u stanju je da pozajmi do 1340 MB sistemske memorije za sopstvene potrebe u konkretnom slučaju. Sistemske memorije ima 3 GB, u 2 GB + 1 GB konfiguraciji.

      Specifikacija:
       

       

      Toshiba Portege M800-10Z

      LCD

      13,3″ TruBrite, 1280 x 800, glare type

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P8400, 2,26 GHz

      Čipset

      Intel GM45

      Grafika

      Intel GMA 4500M HD

      Sistemska memorija

      3 GB DDR2-800

      Hard disk

      Toshiba 320 GB, 5400 RPM, 2,5”, SATA

      Optički uređaj

      Super Multi Drive

      Mreže, bežično povezivanje

      10/100 LAN, 802.11b/g/Draft-N, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije

      3 x USB 2.0, 1 eSATA (combo sa USB 2.0), VGA izlaz, HDMI izlaz, Firewire, ExpressCard, 5-u-1 čitač kartica

      Ostalo

      Skener otisaka prstiju, Web kamera 1,3 mpx

      Operativni sistem

      Windows Vista Business

      Softver

      Toshiba prepoznavanje lica, Toshiba ConfigFree™, Connectivity Doctor, Toshiba Bluetooth® Monitor, Toshiba Bluetooth® Stack, McAfee® Internet Security Suite 2008 – Toshiba Edition (uključuje besplatne Internet ispravke u periodu od 30 dana), Toshiba paket dodatne vrednosti (Toshiba ušteda energije, Toshiba uslužni program za zumiranje, Toshiba alatka za dijagnostiku računara, Toshiba fleš kartice, zajednički upravljački program Toshiba komponenti, Toshiba pristupačnost, podrška za Toshiba dugme), Toshiba pomoćnik, Toshiba sistem za govor, Toshiba DVD plejer, uslužni
      program za supervizorske lozinke, Ulead® DVD MovieFactory® za Toshiba uređaje, Toshiba uputstvo za korisnike, Toshiba Disc Creator, Toshiba pomoćnik za kameru, Google Pack (Google Toolbar za Internet Explorer, Google Desktop, Picasa), Microsoft® Office Professional 2007 (besplatna probna verzija tokom 60 dana), Toshiba TEMPRO usluga podešavanja performansi

      Težina

      2,0 kg

      Dimenzije

      314 x 229 x 35 mm

      Cena

      Garancija

      24 meseca (+ No Matter What garancija)

      Satellite L300 ima 13,3-inčni TruBrite ekran rezolucije 1280 x 800 piksela. Radi se o glare-type ekranu, visokog sjaja i odnosa stranica od 16:10. Koristi se hard disk kompanije Toshiba kapaciteta 320 GB. On raspolaže sa 8 MB keš memorije, SATA interfejsom i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Što se optičkog uređaja tiče, prisutan je običan DVD pisač, odnosno DVD Super Multi Drive. Podržan je WiFi Draft N standard, a tu je i Bluetooth. Podrške za Gigabit Ethernet nema, već je tu samo 10/100 LAN. Na raspolaganju su tri USB 2.0 porta koji podržavaju Sleep & Charge tehnologiju, VGA izlaz i HDMI izlaz, ExpressCard slot, mini FireWire port, čitač kartica, kao i web kamera rezolucije 1,3 megapiksela. Masa računara je tačno 2 kilograma, što znači da ima visok stepen prenosivosti – kao, uostalom, i druge trinaestice, ali nije šampion po tom pitanju. Uz notebook se isporučuje Windows Vista Business operativni sistem, što jasno ukazuje kakva je osnovna namena računara. Tu je i tušta i tma softvera, na šta nas je Toshiba odavno navikla. Da li je sav taj softver koristan ili ne, zavisi od vaših opredeljenja, a kompletan spisak možete videti u odgovarajućoj vrsti priložene tabele.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Pakovanje je rudimentarno, rekli bismo kao i obično kada je Toshiba u pitanju. U kartonskom pakovanju zatičemo veliki broj uputstava, strujni adapter, recovery cd. Moramo pohvaliti i veliko, obimno uputstvo za korišćenje računara na srpskom jeziku, koje može biti iznenađujuće korisno i za one koji misle da znaju sve. Ova uputstva se od pre izvesnog vremena daju uz sve Toshiba notebook računare i verovatno su najkorisnija od svih sličnih uputstava koja se isporučuju na srpskom tržištu, a uz to su i potpuno lokalizovana na naš jezik. Tu je i krpica za brisanje LCD ekrana, koju možete upotrebiti i za brisanje površina samog notebook-a.

      Notebook je mlečno bele boje, sa klasičnim finišom koji je tipičan za novije Toshiba notebook-ove, sa blagim linijama koje idu dužinom računara. Fusion dizajn po Horizon šemi – tako Toshiba naziva ovo dizajnersko rešenje. U principu se radi o površinama sa visokim stepenom refleksije, ali kako je boja uređaja mlečno bela, to neće biti toliko upadljivo kao kada raspolažete računarom tamnije boje. Slično važi i za otiske prstiju – koji će ipak biti vidljivi pod određenim uglovima. Ivice su zaobljene, ali ponavljamo, Toshiba nema nikakvih ambicija prema smanjivanju debljine, minimizovanju profila i slično. Stiče se utisak da japanska kompanija ide nekim svojim putem kada je dizajn u pitanju, što može pogodovati određenoj grupaciji korisnika. Donja strana je crne boje, baš kao i bokovi (većim delom). Na njoj se nalaze pristupi hard diskovima i memoriji, baš kao i baterija. Tu je i pet gumenih nožica koje pospešuju prijanjanje računara za podlogu.

      Na prednjoj strani nema pričvršćivača poklopca. Tu zatičemo čitač memorijskih kartica, prekidač za Wireless, te točkić za analogno podešavanje jačine zvuka. Pozadi je smešten konektor za strujni adapter. Levo se nalaze DVD pisač, konektori za LAN i modem, kao i jedan USB 2.0 port. Desno su otvori za hlađenje, VGA i HDMI izlazi (podržan je REGZA link za one koji imaju Toshiba LCD televizore), još jedan običan USB 2.0 i jedan combo USB 2.0/eSATA port, mini Firewire, ExpressCard slot, kao i audio izlazi.

      Unutrašnjost je takođe mlečno bela. Između tastera touchpada je smešten skener otisaka prstiju, a tasteri su veliki i ostavljaju dobar utisak. Ukupan dobar utisak kada se radi o touchpadu se upotpunjuje zahvaljujući površini koja omogućava korisniku dobar osećaj usled pružanja povratne informacije o kretanju prstiju po touchpadu zahvaljujući podlozi visokog trenja. Tastatura ima svojih dobrih i loših strana, a više o tome u utiscima. Nema naša slova. Tasteri su takođe bele boje. Iznad njih se nalaze Feather Touch multimedijalni tasteri, u ćoškovima su zvučnici, a tu je i taster za paljenje računara. Okvir oko ekrana je takođe mlečno bele boje, a iznad ekrana je smeštena web kamera rezolucije 1,3 megapiksela.

      Rezultati testova

      Toshiba Portege M800-10Z

      PCMark 05

      Score

      4574

      CPU

      5739

      Memory

      4923

      HDD

      4703

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      976/4649

      NuclearMC

      7847

      3Dmark 06

      3Dmarks/CPU score

      949/1909

      SiSoftware Sandra Professional 2009

      CPU Benchmark

      17,71 GIPS /16,64 GFLOPS

      Multimedia

      110,23 Mpx/s /60,82 Mpx/s

      Memory Bandwidth

      5,21 GB/s / 5,23 GBps

      Multicore Efficiency

      6,74 GB/s, 59 ns

      HDDDrive Index

      49 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      50,3 MB/s

      Access Time

      18,9 ms

      Burst Rate

      45,9 MB/s

      CPU Usage

      18,7 %

      Utisci

      Ovo nije prvi, a sigurno neće biti ni poslednji notebook slične konfiguracije na našim prikazima. Hardverska platforma je više nego snažna, čak i za situaciju opterećenosti softverom, kao što je to slučaj – usudili bismo se reći – na Toshiba računarima nove generacije. Uz računar se isporučuje mnoštvo aplikacija najraznovrsnijih namena, od onih koji olakšavaju podešavanje mreže, do onih koji pružaju zabavu, kao što je Toshiba DVD Player. Određene grupe korisnika će pozdraviti prisustvo ovih softverskih paketa, ali će većina verovatno sumnjičavo gledati na mnoštvo aplikacija kao na nešto što i nije toliko potrebno. Bez obzira da li ćete ih intenzivno koristiti, ili ih nikada nećete upaliti, većina aplikacija ima svoju namenu. Ono što može iznervirati je nemogućnost uklanjanja jednog broja njih, premda se najveći deo može lako ukloniti. Ono što je najbitnije jeste da je računar više nego dovoljno snažan da ispuni ono što mu je osnovna namena – sa lakoćom izlazi na kraj sa svim poslovnim aplikacijama.

      Ekran je korektan, a kako se radi o TruBrite ekranu spremite se na pozamašnu količinu refleksije. Ako ste u stanju da to zanemarite, možete se radovati sasvim solidnom ekranu, dobrih uglova gledanja i živahnih boja. Njegovo osvetljenje je deklarisano na 250 cd/m2. Touchpad je odličan, iako je površina nešto manja. Ono što nas je pomalo iznenadilo jeste tastatura. Nećemo baš reći da deluje kao da je nije radila Toshiba, ali svakako je drugačija u odnosu na većinu modela tog brenda. Tasteri su relativno mekani, a mi smo navikli na nešto tvrđe tastere. Pored toga, dolazi do, da tako kažemo, lokalizovanih ugibanja prilikom kucanja. Iako se neće dešavati da se cela tastatura ugiba na neprijatan način (kada je to slučaj, to se obično dešava u sredini), videćete da se svaki taster blago ugiba. To u praksi ne remeti toliko osećaj u kucanju, ali nismo navikli da nas Toshiba “počasti” nečim ovakvim. Sa druge strane, prilično nam se dopao široki levi Ctrl taster i možemo reći da bismo voleli kada bi svi proizvođači implementirali široki Ctrl. Odličan je i za intenzivnu upotrebu raznih prečica, ali i kao pouzdan orijentir koji olakšava navikavanje i slepo kucanje.

      Kultura rada nije savršena, što nas je iznenadilo, imajući u vidu reputaciju kompanije Toshiba. Računar se zagreva, praktično je permanentno (makar) mlak po površinama na kojima korisnik ima kontakt sa njim (nasloni za dlanove, tastatura), a ni nivo buke nije baš zanemarljiv iako se ne radi o velikom podbačaju po ovim pitanjima. No, kada se više tih faktora okupi na gomili, u kombinaciji sa cenom, na stvari se gleda malo drugačije, da ne kažemo oštrije. Isporučuje se sa litijum-jonskom baterijom kapaciteta 40 Wh. Ona omogućava preko tri sata autonomije, što bi trebali da bude sasvim dovoljno za ispunjenje većine potreba, ali opet nije neki rezultat za ponos. Ukoliko spadate u grupu korisnika koji bi ovaj računar intenzivnije prenosili, to je faktor koji trebate da imate na umu.

      Rezime

      Toshiba je ponudila korisnicima 13,3” notebook koji nas tera da se zapitamo šta on u stvari nudi. Nažalost, ne možemo reći da se radi o uređaju koji je ekstremno uspešan ili da se radi o hitu, ali se svakako ne radi ni o podbačaju. Toshiba ide nekim svojim putem. Korisnici koji su joj do sada bili verni i kojima su primarne osobine pouzdanost i kvalitet će joj i dalje poklanjati punu pažnju, bez obzira na mane samog uređaja. Ni dizajnerski ne postoje ambicije da se učini kvalitativni iskorak – koji bi možda predstavljao i rizik. U praksi, teško nam je da damo konačan sud za Portege M800 model, tim pre što Toshiba nudi veoma sličan 13,3-inčni računar – Satellite U400, koga će pak uskoro zameniti već predstavljeni naslednik, U500. Već to je dovoljno zbunjujuć faktor, da uopšte ne uzimamo u obzir poređenje sa ostalim proizvođačima i njihovim trinaesticama. Toshiba “fura svoj fazon”. Ukoliko vam se isti dopada, Portege može biti pravi izbor za vas, dok sa druge strane teško da će privući neke potpuno nove korisnike, ili pleniti pažnju medija. Možda Toshiba to i ne želi, već je zadovoljna time da iz prikrajka “vreba šansu”, ako se takav izraz uopšte može iskoristiti za jednog od proizvođača iz “Top 5” kategorije, kada se radi o notebook računarima. Kako obično kažemo, krajnja odluka je na vama.


       

      Performanse

      13

      CPU

      6

      Grafika

      3

      Hard disk

      4

      Autonomija

      10

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      13

      Dizajn

      5

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      5

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      3

      Garancija

      5

       

       

      UKUPNO POENA:

      55

      Prednosti:

      – Kompletna celina
      – Utisak o kvalitetu izrade
      – Uputstvo povećeg obima na srpskom jeziku
      – Garancija

      Nedostaci:

      – Neubedljiva tastatura
      – Kultura rada daleko od savršene
      – Dizajn se ne menja

      Toshiba računar na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test