Toshiba Portege Z830

Toshiba Portege Z830

Prve serije ultrabook računara se već uveliko mogu naći na tržištu, po cenama koje se kreću oko 1000 evra ili čak više. Sa tom cenom, mora se ponuditi reprezentativan laptop koji će po (skoro) svim karakteristikama biti među vrhunskim napravama. Toshibina vizija ultrabooka se ogleda u Portege Z830 modelu. Radi se o 13,3-inčnom ultrabooku koji ima ambiciju da zasedne na sam vrh kategorije. Može li to da ostvari? Pogledajmo...

    Sadržaj

      Filip Majkić Ponovo se susrećemo sa sadašnjošću i budućnošću PC-ja oličenom u ultrabook računaru. Ovo nam nije prvi susret sa takvom kategorijom naprava, i već smo imali priliku da isprobamo ultrabook koncept. Objavili smo test ASUS Zenbook računara, koji je svakako vrlo dostojan reprezent ove kategorije laptopova, a sada imamo priliku da isprobamo Toshiba Portege Z830, još jednog vrlo zanimljivo predstavnika, koji se trudi da generalnu liniju koncepta izvede na malo drugačiji način. Odmah da budemo do kraja otvoreni, za razliku od Zenbooka, koji nekako ipak više cilja krajnje korisnike i “obične smrtnike”, Toshiba svoj prenosni računar manje odvaja od drugih svojih modela i više ga usmerava prema poslovnim korisnicima.

      Pre nego što pređemo na konkretan notebook, još jednom naglašavamo o kakvom se konceptu računara radi. Ultrabook je u stvari tanak i lagan notebook, najprostije rečeno. Istovremeno, može se reći da se radi o klasi laptopova koja se ugleda na MacBook Air, ali sa određenim specifičnostima i kvalitetima koji odlikuju PC računare, kao što su fleksibilnost i raznolikost, te ipak nešto šira lepeza podržanih tehnologija. Međutim, nije sve u “tananosti i lepoti”, ima nešto i u performansama. Razvoj tehnologije je omogućio situaciju da imamo relativno snažne čipove koje možemo spakovati u ovako tanke računare, a da one po performansama ne zaostaju za mejnstrim rešenjima, kao što je to bio slučaj nekada kod ULV čipova.

      Drugim rečima, danas smo svedoci prelaza ka novoj generaciji mejnstrim računara za masovno tržište namenjene korisnicima koji nisu preterano zahtevni. Ovakve računare ćemo sve češće viđati u ponudi, a proizvođači su potvrdili svoje opredeljenje da će učiniti sve da u dogledno vreme dođe do značajnih pojeftinjenja ovakvih računara, imajući u vidu da je njihova prosečna cena uglavnom preko 1000 evra, a da bi do kraja godine ona trebala da padne na nekih 700 evra. No, posvetimo se najpre modelu sa testa. U biznis stilu Laptop dolazi u brendiranom Toshiba pakovanju u kome se nalaze kako notebook, tako i uputstva. Obzirom da ne postoji optički uređaj u ultrabook računarima, nema diska sa drajverima, restore opcijom za operativni sistem (ugrađeno na skrivenoj particiji hard diska) ili instalacijama programa. Međutim, zatičemo nekoliko vrlo korisnih uputstava, uključujući detaljno uputstvo za korišćenje na srpskom jeziku, koje je uvek fino videti. Tu je i nekoliko “specijalnih” uputstava, kao što je ono za podešavanje 3G konekcije i slično.

      Izrada je izuzetna, ali prema dizajnu smo pomalo rezervisani. Najpre o izradi – Toshiba Portege Z830 ima kućište od magnezijuma, koje ne samo da je izvanredno otporno na sve i svašta, već laptopu daje i čvrstinu i elastičnost. Da ne govorimo o tome koliko je Z830 savršenstvo na dodir. Na prednjoj strani, debljina iznosi svega 8,3 milimetra, što je poput mobilnog telefona, dok se na zadnjoj strani ona gotovo udvostručuje na 15,8 milimetara. Ocena dizajna zavisi od tačke gledišta. On jeste svakako vrlo funkcionalan, ali istovremeno se jasno vidi da je mašina urađena tako da na svakom koraku podseća da je to i dalje Toshiba. Prepoznatljiv dizajn sa tamno sivim površinama dominira i moramo priznati da će se dosadašnji vlasnici Toshiba računara osećati “kao kod kuće”, dok će oni koji su se do sada opredeljivali za računare nekog drugog proizvođača verovatno sa blagom dozom rezerve gledati na ovakav dizajn.

      Konektori sa zadnje strane dodatno podstiču retro osećaj, ali ovde je to vrlo funkcionalno rešenje, imajući u vidu da su bočne ivice prema prednjem delu jednostavno suviše tanke za klasične portove. Takođe, ovakvo rešenje je omogućilo ugradnju “full” konektora, i eliminisalo potrebu za raznim adapterima, od čega pate mnogi ultrabook i MacBook Air računari. Dok mnogi ultrabook računari, uključujući tu i ASUS Zenbook uređaje, imaju micro HDMI ili micro VGA konektore, Toshiba je implementirala njihove klasične varijante. Na zadnjem delu su smeštena dva USB-a (jedan služi za Sleep & Charge funkciju kojom se pune USB uređaji i kada je laptop ugašen), LAN, HDMI i VGA izlazi, konektor za strujni adapter, a tu su i otvori za hlađenje. Sa leve strane su audio konektori i SD čitač kartica, a sa desne UMTS/3G slot, USB 3.0 konektor, te otvor za sigurnosnu blokadu. Prema prednjoj strani su smešteni indikatori rada, koji se još bolje vide kada se računar otvori, jer su smešteni direktno ispod tačpeda. Tastatura je crne boje i čiklet tipa, sa našim slovima. Nasloni za dlanove, tačped i prostor oko tastature je u potpunosti tamno-sive boje, baš kao i okvir oko mat ekrana. Sve u svemu, Toshiba Portege Z830 može da se podiči svojim izgledom u svakom smislu – pri čemu ćete videti jasnu “bliskost” sa nekim ranijim Portege i Toshiba modelima uopšte.Već smo spomenuli da se u ultrabookovima koristi “poseban” hardver, što i ne treba da čudi, budući da se radi o ultra-tankim računarima. U konkretnom slučaju, Portege Z830 se oslanja na Intel Core i5-2467M CPU, 32-nanometarski procesor maksimalne disipacije od 17 W. On radi na podrazumevanih 1,6 GHz, ima dva fizička jezgra sa podrškom za Hyperthreading (dakle, četiri threada), te 3 MB keš memorije. U Turbo režimu je u stanju da radi na taktovima do 2,3 GHz, u zavisnosti od opterećenja.

      Grafika je integrisana u CPU i u suštini nije preterano snažna – poslužiće za HD video i to bi bilo to, ne očekujte nekakve naročite performanse u igrama. Reč je o Intel HD 3000 grafici koja radi na baznom taktu od 350 MHz, ali joj se radni takt isto tako može dramatično podići na 1,15 GHz. Kada govorimo o količini memorije, Toshiba isporučuje Z830 sa 6 GB DDR3-1333 memorije, što joj obezbeđuje blagu prednost u odnosu na većinu konkurenata. Zanimljivo je da je jedan modul od 2 GB “zalemljen” u svoj slot i ne može se menjati. Grafika je u stanju da “pozajmi” i do 1696 MB memorije od sistemske memorije, tako da je “bonus” u odnosu na neki standard na koji smo navikli, i koji konkurentski ultrabookovi isporučuju (4 GB sistemske memorije kod konkurencije, naspram 6 GB kod Toshiba modela) zaista dobra i poželjna stvar. Specifikacija:
       

       

      Toshiba Portege Z830

      LCD

      13.3″, 1366 x 768, anti-glare

      Procesor

      Intel Core i5 2467M, 1.6 GHz (Turbo boost do 2.3 GHz)

      Čipset

      Intel HM67 Express

      Grafika

      Intel HD Graphics 3000 (integrisana u CPU)

      RAM

      6 GB DDR3-1333

      SSD

      128 GB

      Optički uređaj

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 3.0, UMTS/3G

      Dodatno

      1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, čitač kartica, web kamera, audio konektori

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      1,12 kg

      Dimenzije

      316 x 227 x 8.3~15.8 mm

      Cena

      115,999 dinara

      Garancija

      36 meseci, od toga 12 meseci No Matter What garancije

       
      Za skladištenje podataka se koristi SSD, kapaciteta 128 GB. Verovatno ne moramo da naglašavamo i dalje prednosti SSD-a u odnosu na tradicionalne hard diskove, kao što su brži transfer, dramatično manje vreme pristupa, i sveukupno bolja odzivnost sistema. Takođe, njihova mala masa i zapremina ih čini idealnim za ovakve računare, kod kojih je izuzetno bitno smanjiti potrošnju, masivnost uređaja koji se ugrađuju, kao i stepen zagrevanja. Ekran je naizgled standardan (1366 x 768 rezolucija, standardni HD ready), ali u praksi on je izuzetna prednost Toshibe. Naime, koristi se mat ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem, o čemu ćemo više pisati u poglavlju posvećenom utiscima. Optičkog uređaja, kao što smo već spomenuli na prethodnoj strani, nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth 3.0. LAN konektor je takođe prisutan. Podrška za WWAN doprinosi ozbiljnosti ovog laptopa, koji vrlo lako možete da pretvorite u “uvek povezanu” mašinu, jer korišćenjem 3G SIM kartice možete da budete povezani na internet gde god ima dometa, što Portege Z830 čini odličnom poslovnom mašinom, mnogo više nego što možemo reći za druge ultrabook računare.

      Stereo zvučnici se staraju za zvuk, a web kamera od 1.3 megapiksela za sve vrste video poziva. Kada je konektivnost u pitanju, kompletan spisak možete videti u tabeli, a ponešto smo već pominjali na prethodnoj strani – jedan USB 3.0, dva USB 2.0 porta (od toga jedan za Sleep & Charge funkciju) su tu, HDMI i VGA video izlazi za povezivanje na eksterne displeje, audio konektori, Gigabit LAN – sve što se očekuje od ovakvog notebooka je tu, i to u standardnoj, “punokrvnoj” varijanti, bez potrebe za premošćivanjima korišćenjem adaptera i zauzimanjem dragocenih USB slotova. Operativni sistem je Windows 7 Professional u 64-bitnom izdanju, koji može da iskoristi u punoj meri 6 GB memorije, ali i koji dodatno naglašava poslovnu orijentaciju Toshiba Portege Z830 računara. Vreme je za rezultate… Rezultati testova Ovde možete videti rezultate koje ostvaruje Portege Z830. Nakon tabele ćemo preći na direktno poređenje sa konkrentom, ASUS Zenbook UX31 modelom, ali pre toga želimo da damo par osvrta.
       

       

      Toshiba Portege Z830

      Battery Eater – Classic test

      2:08

      Battery Eater – Reader test

      5:53

      PC Mark 7

      3047

      Fritz Chess Benchmark

      3809

      Cinebench 11.5 Rendering

      1.94 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      24,1 fps

      Unigine (High, 1366 x 768, DX11, no AA, no AF)

      10,4 fps 261 poen

      Nuclear MC

      7928

      wPrime 32M (sec)

      27,815

      HD Tune Transfer (MB/s)

      132,5

       
      Kada je SSD u pitanju, jedna stvar nam se ne dopada previše – ne zbog toga što je prosečna brzina transfera neki naročiti pokazatelj, već zato što transfer strahovito oscilira. Kada se pogleda grafik, praktično brzina transfera stalno skače od 102 MB/s do 175 MB/s, a dobijeni prosek je samo srednja vrednost svega toga, pri čemu maltene ni u jednom trenutku transfer ne iznosi tih 132,5 MB/s, već je to srednja vrednost između donje i gornje granice. Generalno, utisci su pozitivni i u principu performanse Z830 ultrabuka su u rangu očekivanih. Radi se o mašini koja će zadovoljiti široke krugove mejnstrim korisnika kada je brzina rada u pitanju, te sa te strane nemamo nikakvih naročitih primedbi. Pređimo na poređenje performansi.  Windows 7 Professional na Toshiba Z830 laptopu radi besprekorno. 64-bitna varijanta OS-a je u stanju da izvlači maksimum iz ugrađene količine memorije (6 GB). Zahvaljujući SSD-u koji doprinosi kroz strahovitu odzivnost, solidno snažnom procesoru, te pomenutoj količini memorije, sve radi besprekorno, a rezerve snage su poveće i ultrabook je u stanju da se uhvati u koštac i sa ozbiljnim izazovima. Jedino što neće raditi na zadovoljavajućem nivou su igre, ali ovo i nije računar namenjen igranju.

      Na računaru dolazi gomila softvera, karakteristično za Toshibu. Neki korisnici ovo vole, drugi preziru. Mi smo “negde na pola” – upravljački softver Toshibe je izvanredan i puno je napredovao u proteklom periodu, a gomila 3rd party aplikacija koje se isporučuju…da tako kažemo, ni ne mora da se isporučuje. Vi svakako najbolje znate da li vam trebaju preinstalirani McAfee, Skype, Reader, Nero i tako dalje. Ekran, ulazni uređaji Veliki broj proizvođača se potrudio da ponudi nešto bolje kada su ekrani ultrabookova u pitanju. Dosta njih je krenulo putem nuđenja više rezolucije, dok se Toshiba zadržala na standardnoj HD Ready rezoluciji (1366 x 768 piksela). No, Toshiba je uradila nešto mnogo bolje – upotrebila je ekran odličnih performansi, mat tipa – dakle, bez refleksije i sličnih deformiteta prikaza. Uz solidne uglove i odlične boje, možemo konstatovati da je ekran Z830 ultrabooka jednostavno – pun pogodak! Pride, radi se o karakteristici tipičnoj za iole ozbiljnije poslovno orijentisane prenosne računare. Ponavljamo da su karakteristike i performanse ekrana veoma dobre, tako da se ne radi semo o uklanjanju refleksivnog sloja reda radi.

      Tastatura je čiklet tipa. Vrlo je kvalitetna i pruža dobar povratni osećaj u kucanju. Naravno, nema numerički deo, što je sasvim razumljivo imajući u vidu dimenzije računara. Ima naša slova i veliko Enter. Tačped je relativno standardnih dimenzija – viđali smo i veće na 13-inčnim laptopovima, ali smo viđali i manje. Direktno ispod njegovih tastera, koji su pomalo tvrdi, se nalaze LED indikatori rada, a iznad tačpeda je taster za njegovu (de)aktivaciju. Takođe, treba istaći i da je prisutno pozadinsko osvetljenje tastature u beloj boji. Korisnici koji ne žele “svetlucanje” mogu vrlo lako isključiti pozadinsko osvetljenje pritiskom na odgovarajući funkcijski taster. Termalne karakteristike, baterija Termalne karakteristike su na veoma dobrom nivou, a tome pomaže i kvalitetno magnezijumsko kućište. Svi ultrabook računari se, po prirodi stvari, ponajviše greju u delu direktno ispod ekrana, gde su najdeblji i gde su po pravilu i smešteni čipovi, a tu su i otvori za hlađenje. I ovde zatičemo istu situaciju, koja se ni po čemu ne razlikuje u odnosu na rešenja uočena “kod rođaka”. Izolacija je odlična i korisnik u principu nema previše kontakata sa površinama koje se više greju, pošto se topao vazduh izbacuje prema zadnjoj strani.

      Kultura rada je za nijansu slabija. Zašto ovo kažemo? Kuler smešten sa donje strane laptopa se veoma lako “zaleti”. U nezahtevnom režimu rada, prilikom “obične” eksploatacije, kuler se ne čuje, ali čim se zaleti čuje se vrlo jasno. Voleli bismo da postoji još poneki stepen između, odnosno čini nam se da je velika razlika između broja obrtaja kulera u stanju rasterećenosti i čim se računar malo optereti, i da je tu bilo prostora za još jedno međusetovanje, koje bi ublažilo utisak. Baterija je osmoćelijska i obezbeđuje nešto manje od šest sati autonomije u režimu štednje, uz omogućenu WiFi konekciju i osvetljenost ekrana na oko 70%. Nije šampionski, ali je više nego dovoljno. Kao i uvek, vreme trajanja baterije će varirati u zavisnosti od opterećenja računara. Zaključak Naš završni utisak bismo podelili na dva dela, opšti utisak koji se odnosi na ultrabook računare u globalu, naročito sa novonastalim okolnostima i najavljenim sniženjima cena, kao i na konkretan model računara. PC proizvođači se trude da korisnicima ponude računare sličnih mogućnosti, dimenzija, dizajna poput MacBook Air modela, ali sa nešto boljim specifikacijama – da li je to malo više memorije, da li je to nešto prostraniji SSD, ali mišljenja smo da se radi o cenama gde razlika u novcu ne znači toliko koliko brend i da ultrabook računari neće postići ozbiljniju tržišnu penetraciju dok im cena ne padne značajno. Prosto, ne verujemo da će ljudi koji žele Air uzeti neki ultrabook umesto njega, baš kao što ne verujemo da će korisnici koji budu kupovali ultrabook računare biti oni koji bi se, da se oni nisu pojavili, opredelili za nešto iz Apple ponude. Prosto, to su dva odvojena sveta i treba ih tako posmatrati. Da, nikada bliže u dizajnerskom smislu, sa relativno malo razlika, ali i dalje dva odvojena sveta.

      Ciljna grupa za ultrabook računare jeste solidna grupa uspešnih, dobro situiranih osoba, koji žele dobar laptop, ali ne žele Apple bilo zbog softvera, bilo zbog nekog drugog razloga. Sada takve osobe imaju izbor i mogućnost da kupe Windows mašinu. I tu dolazimo do solidne prednosti Toshiba Portege Z830 modela. Naime, ovaj ultrabook se fokusira na biznis korisnike, što su po prirodi pripadnici kategorije koja ima novca i koja bi itekako mogla biti zainteresovana za mogućnosti koje Z830 nudi.

      Drugim rečima, izuzetno nam se dopalo šta Z830 nudi. Reč je o mašini odličnog dizajna, dobrog kvaliteta izrade, a pri tome vrlo otvorenoj za nešto što treba poslovnim ljudima. Kućište od vanredno kvalitetnog materijala, mat ekran odličnih performansi, ali i podrška za 3G što je od esencijalnog značaja kako bi se ostvarivala povezanost u (skoro) svim mogućim i nemogućim uslovima – sve su to komparativne prednosti Portege Z830 modela u odnosu na druge ultrabook modele. Same performanse su odlične i, ruku na srce, od Editor’s Choice nagrade ovaj model u suštini je koštao “kuler lak na obaraču”, odnosno kuler koji se vrlo brzo i naglo zalaufa u situacijama kada se računar malo više optereti. Ne radi se o velikom problemu niti je to preterano izraženo, ali želimo savršenstvo na računaru ove kategorije. U svemu ostalom, Portege Z830 je pun pogodak, i stoga će morati da se zadovolji “samo” Highly Recommended priznanjem Benchmark sajta. Nadamo se da Toshiba, ali i ostali proizvođači, ovde neće stati. Za drugu polovinu godine je najavljeno značajno sniženje cena ultrabook računara, i cenimo da će tada biti dosta prostora za razne modele.
      Ocena: 92%
      Prednosti: – Mat ekran – 3G slot – Dizajn, izrada – Performanse za ovako tanko pakovanje – Ukupan utisak Nedostaci: – (Uslovno) Visoka cena, ali imajte na umu da kvalitet treba platiti – Kuler se (pre)lako ubrzava kada se računar iole optereti Računar na test ustupio CT Computers.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test