Toshiba Satellite M50A

Toshiba Satellite M50A

Ukoliko vam se simpatični laptop sa današnjeg testa učini poznatim, to znači da nas redovno čitate i pratite Benchmark! Model koji je pred nama smo već jednom prilikom naizgled isprobali. Naizgled, zato što se radilo o izdanju baziranom na AMD hardveru. Ovaj put Intel ima reč. Hardver je drugačiji, ali je školjka ista. Šta može Toshiba M50 u ovakvom izdanju?

    Sadržaj

      Filip Majkić Nakon što smo imali priliku da isprobamo novu Satellite seriju Toshiba računara u AMD ruhu, pruža nam se prilika da sada isprobamo suprotni deo spektra. Umesto AMD procesora i grafike, u modelu M50 (AMD model nosi sufiks D na kraju ove oznake, dakle M50D) koji vam danas predstavljamo koristi kombinaciju Intel ultrabuk hardvera i Nvidia mejnstrim grafike. Ostale stvari su praktično identične. Ista šasija, isti portovi i raspored, identičan dizajn, ekran, identičan disk i količina memorije. Što sve ne mora da bude loše, budući da je na nas ostavilo veoma pozitivan utisak. Najzad, tu je i Windows 8.1 operativni sistem u 64-bitnom izdanju.
      Toshiba Satellite M50A
      Dizajn, konektori
      Kada smo probali M50D pre samo koji mesec, bili smo prijatno iznenađeni stavkom, citiramo, “brušeni aluminijum u laptopu čija je cena do 50 hiljada dinara! Naročito nismo očekivali da će tako nešto ponuditi inače vrlo konzervativna Toshiba, koja je svakako prepoznatljiva po obilatom korišćenju plastike, čak i u svojim najskupljim modelima. Očito je da su Japanci zaključili da sada moraju višestruko da se potrude, i vrlo mudro doneli odluku da ponude viši kvalitet izrade i na računaru čija cena zaista veoma povoljna.“ Da li ova konstatacija stoji i dalje? Stoji, donekle. Cena M50 sa današnjeg testa iznosi čitavih 80 hiljada dinara. To automatski znači da ga moramo posmatrati drugim očima. Ovde aluminijum nije nikakvo posebno iznenađenje, već bi maltene njegov izostanak bio razočarenje.

      I dalje ne zatičemo aluminijum svuda, budući da je donja strana izrađena od plastike. Postoje određene nekonzistentnosti. Poklopac je izrađen od aluminijuma, a donji deo potpuno od plastike. Unutrašnjost je…pola-pola. Naime, nasloni za dlanove su presvučeni aluminijumom, dok su ostali delovi (tu muslimo na ivice i prostor oko tastature i samih tastera) od plastike, bez obzira što su iste boje kao i aluminijumski naslon za dlanove. Pomalo čudna odluka, jer ne vidimo da se ovim putem ko-zna-šta uštedi. Laptop u celini izgleda veoma lepo, sa sivim (kućište) i tamno sivim predelima (tačped), sa kojima kontrast prave crna tastatura i crn okvir oko ekrana u unutrašnjosti. Debljina računara je prilično mala, istanjuje se prema prednjem delu, i gotovo da je jasno da je ideal na koji se ugleda zapravo ultrabuk mašina. Na spoljnom delu samo mali Toshiba logo u donjem uglu odaje kreatora računara. Da njega nema, ne verujemo da bi iko na prvi pogled tek tako odgovorio da je ovo Toshiba računar, i to kažemo u pozitivnom smislu.
      m50_2_s.jpg
      Što se konektora tiče, laptop raspolaže sa relativno standardnim dijapazonom istih. Imamo dva USB 3.0 porta, jedan (sada već prastari, zar ne?) USB 2.0 port, 3-u-1 čitač memorijskih kartica (zapravo, čitač SD kartica u svim podvarijantama), te audio portove i web kameru. Naravno, tu je i HDMI konektor za sve one kojima treba funkcija eksternog displeja.Hardver, specifikacija Varijanta sa sufiksom A-110 stiže sa dobro poznatim Intel Core i5 4200U procesorom prevashodno namenjenom ultrabukovima. Core i5 4200U radi na 1,6 GHz i u Turbo režimu može dostići radni takt od 2,6 GHz. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 3 MB keš memorije, izrađen je u 22-nanometarskoj izradi i maksimalna termalna disipacija mu je deklarisana na 15 W. Njegova karakteristika jeste prisustvo Intel HD 4400 grafičkog čipa. Intel je obećao bolje performanse u novoj generaciji, ali i podršku za displeje veće rezolucije. Grafika radi na 200 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 1,1 GHz. Ne treba zaboraviti ni Intel WiDi (Wireless Display) tehnologiju, koja je takođe prisutna i podržana i koja može slati sliku bežično na sliku kompatibilnih televizora (noviji modeli imaju ugrađen WiDi risiver) ili bilo kakav displej koji ima priključen eksterni risiver.
      m50_5_s.jpg
      No, integrisana grafika se koristi prevashodno za nezahtevne poslove, kako bi se uštedela energija i ne bi bespotrebno rasipali resursi računara. Za zahtevnije situacije, tu je Nvidia GeForce GT 740 grafički čip. Ona koristi 2 GB sopstvene GDDR3 memorije i omogućava viši nivo performansi u odnosu na integrisanu grafiku, u igrama ili prilikom obavljanja koprocesorskih zadataka.
      Kada je memorija u pitanju, radi se o DDR3-1600 tipu memorije. Kada je količina u pitanju, u konkretnom modelu je prisutno 4 GB. Ekran je tipičan Toshiba TrueBright HD sa rezolucijom od 1366×768 piksela. Reč je o TN panelu sa refleksnim premazom, o čemu ćemo nešto više govoriti u utiscima. Sistem skladištenja podataka je “staromodan”, što je i za očekivati u računaru ovakve cenovne kategorije. Za utehu, “obilan” je. Hard disk kompanije Toshiba koji se koristi u M50 nudi kapacitet od 750 GB, a radi se o tipičnom disku sa 5400 rpm. Uprkos tome što je ovo 15,6-inčni računar, nema optičkog uređaja. Time se i Toshiba priključuje trendu izostavljanja ovog dela računara, što radi uštede, što radi estetike, budući da svakako računari ne mogu biti ovako tanki uz prisustvo DVDRW-a.
      m50_9_s.jpg
      Konektore možete videti u priloženoj tabeli. U suštini, prosečnom korisniku PC računara ništa posebno neće nedostajati. Ponovimo da uz ovaj računar stiže Windows 8.1, i to u 64-bitnoj varijanti.
      [modul]specifikacija=5778[/modul]
      Rezultati testova
      [modul]test=7[/modul]
      Kada posmatrate rezultate iz gornje tabele, imajte samo na umu da je M50 (Intel varijanta) skuplji od M50D (AMD varijanta) za čitavih 30 hiljada dinara u trenutku pisanja ovog teksta (treba reći da Intelova varijanta dolazi i sa originalnim Windowsom, za razliku od AMDove varijante).
       Utisci Kako je mašina hardverski vrlo solidna, takvi su i utisci u radu sa Windowsom. Rezolucija ekrana je jednostavno mala, a to posebno dolazi do izražaja kada pogledamo i faktor cene. Sa druge strane, moći ćete sasvim pristojno da se igrate u nativnoj rezoluciji, čak smo donekle i iznenađeni upotrebljivošću suštinski ne tako naprednog čipa kao što je GT 740. Intelov procesor se dobro nosi sa svakodnevnim zadacima. Odzivnost sistema i sveukupna živahnost su na očekivanom nivou. Nema ni preteranog odskakanja niti nekih problema ili razočarenja. Sve radi veoma korektno. Korisnici mogu biti zadovoljni i time što će izgled računara privući pažnju. Jedina stvar koja nam je stvarala potrebu za navikom jeste koncept korišćenja F tastera koji je osmislila Toshiba. U suštini, Alt i Fn su obrnuti, pa tako popularne F prečice poput Alt+F4 aktivirate sa Fn+F4. Ukoliko koristite “obično” Alt dugme, ne aktivirate F taster i opciju koja se preko njega pokreće, već predefinisane funkcije (gašenje tačpeda, pojačanje/smanjenje zvuka i tako dalje). Nije strašno, ali prosto zahteva par sati navikavanja. Na ostale stvari nemamo primedbi. Ekran Ekran je stavka kojom nismo naročito zadovoljni, ovaj put i izraženije nego sa M50D, jer je M50 dosta skuplji računar. Običan TN panel, HD Ready rezolucija (1366×768), mali uglovi gledanja, slaba osvetljenost…U suštini, to je nešto što viđamo na uređajima ove klase već neko vreme, ali ne znači da to pozdravljamo. Ne znači da računar neće zadovoljiti osnovne prohteve, kojima je uostalom i namenjen, ali može biti da su nas razmazila druženja sa računarima koji teže ka tome da ponude što veću rezoluciju ekrana.
      ekran.jpg
      Tastatura, tačped Tastatura je čiklet tipa, sa numeričkim delom i solidnom dubinom kucanja. Generalno je bolja od dosadašnjih Toshiba tastatura, ali i dalje imamo manu u smislu blagog ugibanja, čak i u čiklet epohi. Pomenili bismo veliko Enter, jer znamo da će se mnogi tome obradovati. Ako slučajno tražite pozadinsko osvetljenje, ne preterujte! Osećaj u kucanju je sasvim dobar i rekli bismo da je Toshiba po tom pitanju dobro položila test. Zamenu funkcija Alt i Fn tastera smo već spomenuli na početku dela o utiscima. Nažalost, za tačped ponovo nemamo naročite reči hvale. On ima dve boljke. Pre svega, to je tačped koji se može pritisnuti samo u njegovom donjem delu, dok se klik na njega u gornjoj polovini jednostavno ne primećuje, ili je nemoguće izvesti ga. U teoriji to ima nekog smisla, verovatno, ali u praksi nećete uvek ciljati najdonji deo tačpeda. Takođe imamo veliku primedbu na izmeštanje tačpeda ulevo. Tim pre što se tačped najčešće zapravo koristi desnom rukom. Ruku na srce, dimenzije tačpeda su solidne, a podržava čitav spektar multitač komandi. Takođe, imamo situaciju da je intenzitet sile kojom je potrebno pritisnuti tačped je dosta neujednačen, i sve je veća sila potrebna kako se ide ka krajevima.Buka Eksplicitne podatke možete videti na priloženoj fotografiji.Ono što ne možete videti, pak, jeste subjektivni utisak koji vam izmereni nivo buke ne može preneti. Kada se računar malo više optereti, iz laptopa ovaj put nismo detektovali nikakve čudne zvukove, već samo kuler koji ubrzava svoj rad.
      buka.jpg
      ZagrevanjeMaksimalne temperature
      tempmax_1.jpg
      Oblast u kojoj se posebno isplati pomak u kvalitetu izrade! Upotreba aluminijuma u kombinaciji sa štedljivim hardverom rezultuje time da se na gornjoj površini, gde je korisnik u kontaktu sa računarom, bukvalno nikakva toplota ne oseća. Aluminijum je odličan izolator toplote, i stoga su temperature veoma niske. Uostalom, pogledajte situaciju u nezahtevnom režimu rada i u opterećenju i uverite se i sami.
      Minimalne temperature
      tempmin_1.jpg
      Baterija Baterija ostvaruje veoma dobar rezultat. Kao što ste videli u tabeli, dostižno je i preko 9 sati, pod uslovom da se ponašate veoma “štedljivo”. U svakom slučaju, baterija M50 laptopa vam neće zadavati glavobolje, naprotiv.
      Zaključak Veoma je teško donositi zaključke u današnje vreme, kada gro kompanija pokušava da se izbori za goli život na notebook tržištu. M50 serija svakako ima svojih dobrih strana, ali isto tako i svojih jasnih mana u odnosu na konkurente. Ovaj put su računari još skuplji, što samo otežava situaciju, ali i našu procenu.
      m50_4_s.jpg
      U suštini, ne možemo reći da je M50 loš izbor, niti da je preterano dobar izbor. Toshiba je ovaj laptop pozicionirala, rekli bismo, u sredinu. Samo, ovaj put tu sredinu ne bismo nazvali “zlatnom sredinom”. Korektan je izbor za širok krug korisnika, ali ne predviđamo da će se budući vlasnici lomiti da dođu baš do njega. Kada bismo morali da izrazimo uređaj u jednoj rečenici jezikom biznisa, M50 je laptop koji je tu da obavi posao, i taj posao relativno korektno obavlja.

      Prednosti: – Dizajn predstavlja pomak za Toshibu – Solidna izrada – Multimedijalna strana mašine Nedostaci: – Ekran – Tačped – Manje nekonzistentnosti u dizajnu Računar na test ustupio CT Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test