Uporedni test: Biramo najbolji notebook do 600 evra

Uporedni test: Biramo najbolji notebook do 600 evra

Uporedni testovi notebook uređaja su i dalje u fokusu Benchmarka. Nastavljamo sa kategorijom za koju procenjujemo da može biti upravo izbor najvećeg potencijalnog kruga korisnika. Odredili smo 600 evra, odnosno 60 hiljada dinara kao gornju granicu, iz više razloga. Ipak, oni se mogu sažeti u jednu rečenicu - bolje od najjeftinijeg, a ne suviše skupo, i upravo prilagođeno džepovima naših potrošača. Stoga, verujemo da je najveći broj naših čitalaca, od onih koji nemaju velikih prohteva, do onih koji se itekako mogu svrstati u napredne korisnike, najviše zainteresovan upravo za mejnstrim modele ove cenovne kategorije. Koji su najzanimljiviji proizvodi u ovom cenovnom razredu, ispitujemo za vas...

    Sadržaj

      Filip Majkić Problematičnost uporednog testa je upravo u određivanju granica i postavljanju kriterijuma. Veoma je teško pogoditi ove parametre, jer su upravo oni ti koji određuju „smislenost“ određenog poređenja više proizvoda. Mi smo svoje testove notebook računara često postavljali uz cenovnu granicu, osmišljavajući je tako da pogodimo koji bi cenovni okvir bio naročito pogodan za naše čitaoce. U suštini, takav pristup ima i svoju zamku, koju ćemo odmah ilustrovati na konkretnom primeru – možda za 64 hiljade postoji uređaj koji će „oduvati“ sve modele sa testa. Međutim, jednom kada postavite kriterijum, morate ga se držati. Ovaj put smo procenili da je korisnicima u fokusu notebook od nekih 600 evra. Za te pare se dobija mašina veoma dobrih performansi, koja izlazi iz okvira mejnstrima, uglavnom sa nekom diskretnom grafikom i samim tim veoma pogodna za multimedijalne sadržaje.
       

      Druga vrsta problema sa kojom smo se suočili, i koja je uvek aktuelna, jeste – strahovita fluktuacija. Broj modela strahovito varira, njihove karakteristike se menjaju iz dana u dan u posmataranoj cenovnoj klasi, nikada ne znate koji su računari zaista dostupni u radnjama, cene se menjaju, tu su razne akcije, dodatne pogodnosti u vidu vrednih poklona (notebook postolje, dodatna memorija i slično). Ipak, smatramo da smo dobro odabrali, jer smo za potrebe testa uzeli modele koji su po našem mišljenju najreprezentativniji po brendovima u posmatranoj kategoriji – a da ih ima u ozbiljnijim količinama u prodaji. Želja nam je bila da pokrijemo prostor u kome je većina ljudi koji danas kupuju notebook. Korisnici su svesni da brzina grafike nije toliko bitan faktor u laptopovima, jer se ređe koriste za igranje, a ugradnja vrhunske grafike podrazumeva i orijentaciju cele mašine u tom smeru, što rezultuje veoma skupim računarima. Stoga korisnici najčešće kupuju pristupačne modele, nešto solidnije po pitanju performansi ili izrade, želeći da iz pristupačnog izvuku najviše. Cilj nam je bio da predstavimo dostupne modele upravo takvih računara.
       

      Stanje na tržištu, makar u teoriji, je takvo da u ovoj klasi možemo očekivati modele sa Intel Calpella ili AMD Danube hardverskom platformom, odnosno sa diskretnom grafikom kada govorimo o hardveru (uz eventualno poneki izuzetak sa „integrušom“, koji bi na neki način „kompenzovao“ to drugom osobinom (dizajn, neka druga karakteristika). Što se drugih hardverskih karakteristika tiče, dosta zavisi od toga da li „jurite“ laptop sa operativnim sistemom, ili vam je to nebitna stavka. Svaki proizvođač će biti u stanju da ugradi nešto kvalitetnije komponente ukoliko „prištedi“ na operativnom sistemu. Ipak, neke stvari su apsolutne u ovoj kategoriji još uvek. Ne treba se nadati količinama od preko 4 GB RAM memorije, mada je verovatnije prisustvo 3 GB iste. Hard diskovi su kapaciteta 320 ili 500 GB. Procesori – verovatno Core i3, uz poneki Pentium Dual Core, ili analogni AMD-ov model. Tri USB porta i HDMI konektor su postali standard i u jeftinijim modelima, te očekujemo da isto bude i u modelima sa našeg prikaza, a izostavljanje istih će im se u svakom slučaju uzeti kao – otežavajuća okolnost.  

      Što se formata računara tiče, u suštini u ovoj kategoriji korisnici će se najverovatnije fokusirati na mejnstrim računare, što automatski podrazumeva da su 15,6-inčni laptopovi primarni izbor, uz poneku „sedamnaesticu“, za korisnike kojima baš treba desktop replacement sa nešto većim ekranom. Manje modele, a posebno trinaestice, u ovoj kategoriji teško će se naći, a i ako se nađu, najverovatnije će se raditi o zaostalim modelima ranijih generacija, pa smo odlučili da nam ne bude prioritet prikazivanje istih ovom prilikom. Završimo ove inicijalne smernice-pretpostavke očekivanjima u pogledu dizajna. U ovom segmentu se izuzetno napreduje, i današnji jeftini računari izgledaju bolje od modela visoke klase prethodnih generacija. To ne znači da je kvalitet izrade objektivno bolji, ali kada pogledamo slike računara od pre par godina i danas u ovoj cenovnoj klasi, ne možemo a da ne konstatujemo ogromnu razliku u pogledu dizajna! Bez daljeg okolišanja, krećemo sa uređajima. Ići ćemo abecednim redom… Acer je stari poznanik naših prikaza i jedna od kompanija koje vrlo ambiciozno nastupaju na domaćem tržištu. Za razliku od nekih konkurenata, Acer vodi politiku pažljivog plasiranja ne tako velikog broja modela – četa mala, ali odabrana. Aspire 5742G predstavlja jedan od najinteresantnijih računara u ovdašnjoj ponudi tajvanske kompanije. Sa cenom od 47 hiljada dinara, predstavlja veoma zanimljiv izbor za sve korisnike kojima treba solidna, nepretenciozna mašina u ovoj klasi. 

      Zašto kažemo nepretenciozna? Dizajn 5742G modela je takav da ne napada, niti oduševljava. To može biti i dobra i loša stvar, zavisno od vaše tačke gledišta. Minimalizam je jasno uočljiv, bez nekih izrazitijih ambicija prema naročitom isticanju, bilo u dizajnerskom smislu, bilo u smislu karakteristika. No, skloni bismo bili da kažemo – sve što treba je tu, ni puno više, niti manje, a sve po veoma primamljivoj ceni. Dobijate veoma solidnu hardversku platformu sa svim preduslovima za multimedijalnu mašinu, koja ima i poneku slabu tačku.  

      Acer Aspire 5742G

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i3-330M, 2,13 GHz, 3 MB keša, dva jezgra, četiri threada

      Grafika

      AMD Radeon HD 5470M (512 MB GDDR3)

      Sistemska memorija

      2 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, bežične konekcije

      Gigabit LAN, WiFi 802.11n

      Konektori

      3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, LAN, audio konektori, čitač kartica, web kamera

      Operativni sistem

      Nema

      Masa

      2,6 kg

      Dimenzije

      381 x 253 x 25-34 mm

      Cena

      46,990 dinara

      Garancija

      2 godine

      Hardverska platforma ne razočarava, premda ni ne oduševljava. Osovinu čini kombinacija Core i3 procesora i diskretne grafike niže klase (Radeon HD 5470), što je više nego dovoljno za multimedijalne potrebe široke grupe krajnjih korisnika. Spomenuli smo poneku slabu tačku – u konkretnom slučaju, ona je najočitija kada je količina sistemske RAM memorije i pitanju. Ipak je 2 GB memorije malo za današnje standarde…Hard disk od 320 GB spada u prosek u klasi, baš kao i prisustvo DVD pisača i podrške za Gigabit LAN i WiFi standarde. Još jedan minus beležimo kada je u pitanju izostavljanje Bluetooth podrške.  

       
      No, ukupan utisak o računaru je vrlo solidan. Ovo je nešto skuplja mašina od najjeftinijih, sa vrlo solidnim hardverom, upakovanim u kruto, plastično kućište sa reljefnim površinama. Da, viđali smo i računare kvalitetnije izrade, i ne, nismo ih viđali baš u ovom cenovnom razredu, makar ne sa ovakvim hardverom. Acer je očito dao prednost hardveru, upakovavši ga u nenametljivo kućište. Ekran je čist prosek (glossy ekran sa dosta refleksije, standardna 1366 x 768 rezolucija), baš kao i tačped. Posebnu vrednost laptopu daje odlična tastatura, koja je odličnog kvaliteta i po kojoj je pravo zadovoljstvo kuckati. Ukupno gledano, Acer Aspire 5742G ima sve preduslove da se dopadne velikom broju korisnika, naročito onima koji traže nenametljivo rešenje u dizajnerskom smislu, a vrlo upotrebljivo za razne vidove primena. Šteta što inicijalno stiže sa samo 2 GB memorije, ali to možete naknadno povećati (maksimalno do 8 GB), premda onda to odmah povlači i neku novu cenu kada govorimo o ukupnim troškovima. Prednosti: – Solidan koncept hardvera, upotrebljiva mašina i za ozbiljnije primene – Nenametljiv dizajn – Odlična tastatura – Utisak „šta si platio, tačno to si i dobio“ Nedostaci: – Nenametljivost ne ceni svako – Samo 2 GB RAM memorije; Core i3 mašina nekako podrazumeva veću količinu iste – Bez podrške za Bluetooth – Bez operativnog sistema ASUS A52J U principu, nosilac prodaje u ovom cenovnom segmentu kompanije Asus je K serija prenosnih računara. Vraćamo vas na početak naše priče, o dostupnim modelima – aktuelni trenutak je takav da se poslednje količine K52 laptopova prodaju ili su već rasprodate, a K53 dolazi. Šta u međuvremenu nudi tajvanski proizvođač? Bez brige, tu je A52 serija, čijeg smo jednog predstavnika imali na testu. Radi se o najsnažnijem modelu u ASUS ponudi ove serije, A52J uređaju koji je cenovno pozicioniran u sam vrh kategorije za koju smo se opredelili prilikom ovog prikaza.  

      Već na prvi pogled A52 pokazuje „zube“. Radi se o izuzetno atraktivnom modelu izrađenom od kvalitetne plastike, sa glossy površinama, ali i vrlo lepo dizajniranim šarama koje će bez ikakve sumnje privući veliki broj korisnika. Uređaj je tamno sive boje, koja se kombinuje sa crnom na mnogim mestima. Sam koncept laptopa je jasan i jednostavan – multimedijalna mašina sa dosta snage da odgovori na bilo kakve zahteve koje korisnik postavi pred njega. Jedini izuzetak može biti igranje najnovijih igara…  

      ASUS A52J

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i5-480M, 2,66 GHz, 3 MB keša, dva jezgra, četiri threada

      Grafika

      AMD Radeon HD 6370 (1 GB GDDR3)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      500 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, bežične konekcije

      Gigabit LAN, WiFi 802.11n, Bluetooth

      Konektori

      3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, LAN, audio konektori, čitač kartica, web kamera

      Operativni sistem

      Nema

      Masa

      2,62 kg

      Dimenzije

      380 x 255 x 34-35.6 mm

      Cena

      59,990 dinara

      Garancija

      2 godine

       
      Verovatno vam je već iz tabele sa hardverom dosta toga jasno. Prosto, ASUS svojim A52J modelom jasno ističe kandidaturu za najveća priznanja. Core i5 procesor sa puno snage, Radeon HD 6370 grafika sa 1 GB sopstvene memorije, 4 GB RAM-a, disk od 500 GB (istini za volju, model na našem testu je imao disk od 640 GB, ali na sajtu stoji da je cena modela koji smo tražili sa odgovarajućim specifikacijama ova koju vidite u tabeli)…sve to vrlo jasno sugeriše da se radi o ozbiljnom laptopu za razne primene. Što se povezivanja tiče, standardno su prisutni Gigabit LAN i WiFi, ali i Bluetooth.  

      Što se tiče opcija konektivnosti, na raspolaganju su relativno standardni konektori – tri USB porta, HDMI i VGA izlazi, i tako dalje, da ne prepričavamo podatke iz tabele. Ono što bismo sugerisali jeste pomalo nezgodan položan DVD RW uređaja koji je smešten na donjoj desnoj ivici, pa vodite računa o tome kada koristite miša. Tastatura i tačped su još jedna izrazita prednost ovog laptopa. Odlična Wave tastatura je sjajna za korišćenje, a sasvim solidnim možemo okarakterisati i multitač tačped. Zvučnike laptopa je dizajnirao Altec Lansing i natprosečni su u svom segmentu. Za kraj, dodajmo da se uz ovaj laptop (makar trenutno) dobija i poklon – Logitech Cooling Pad N100. Bez sumnje, A52J je veoma kvalitetan kandidat za najveća priznanja. Videćemo hoćemo li ostati istog utiska i prilikom zaključivanja… Prednosti: – Veoma dobre performanse – Dopadljiv dizajn – Odlična tastatura – Skladna celina Nedostaci: – Možda ne bi škodio poneki ekstravagantniji konektor (npr eSATA i sl.) – Bez operativnog sistema Vau. To bi otprilike bila prva reakcija na sveže otpakovani Inspiron N5010, makar ovu verziju koju smo imali na testu, a koja se može podičiti izuzetno atraktivnim dizajnom. Ne volimo da koristimo preterano tu reč na ovom sajtu, ali Inspiron N5010 je u svom jarko crvenom izdanju jednostavno – seksi. Američka kompanija je kod nas sve bolje zastupljena, te naše tržište dobija priliku da uživa u novim modelima koji se nude. Inspiron serija N5010 modela se prostire u širokom cenovnom opsegu, pokrivajući ga od nekih četrdesetak i nešto hiljada, pa sve do oko osamdeset hiljada dinara. Stoga je u ponudi mnoštvo modela koji imaju nešto drugačije karakteristike hardvera, ali koji se mogu podičiti istovetnim dizajnom i opremljenošću. 

      Mi smo se opredelili za model koji je za ovaj opseg (do šezdeset hiljada dinara) ponajbolja, odnosno najsmislenija kupovina. Postoji, tačnije postojao je još jedan model slične cene, ali sa diskretnom grafikom, međutim – u trenutku testiranja, više nije bio u ponudi. Njega karakteriše Intel Calpella mobilna platforma u svom „najčistijem izdanju“.
       

      Dell N5010

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i3-380M, 2,53 GHz, 3 MB keša, dva jezgra, četiri threada

      Grafika

      Intel GMA 5700MHD

      Sistemska memorija

      3 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, bežične konekcije

      Gigabit LAN, WiFi 802.11n, Bluetooth

      Konektori

      3 x USB 2.0, eSATA, 1 x VGA, 1 x HDMI, LAN, audio konektori, čitač kartica, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      2,7 kg

      Dimenzije

      376 x 262 x 31.8-34 mm

      Cena

      50,990 dinara

      Garancija

      3 godine

      Notebook izgleda izuzetno dopadljivo. Gornja površina je jarko crvene boje, ćoškovi su zaobljeni, a oblik odiše elegancijom, u koju se čak uklapaju i LED indikatori bele boje. Da se najprostoje izrazimo, N5010 je izrađen od plastike koja izgleda kao da je aluminijum! I to kažemo bez ikakvog preterivanja. Svaka čast dizajnerima kompanije. Uspeli su da postignu gotovo neverovatan efekat, kada govorimo o direktnom kontaktu sa notebook-om, bez obzira da li govorimo o spoljnim ili unutrašnjim površinama, crne, sive ili crvene boje.  

       
      Što se tiče hardvera, verovatno i sami vidite sve iz priložene tabele. Core i3 procesor, 3 GB memorije, integrisana grafika – sasvim solidno za većinu primena, izuzev igranja. Na ovom računaru možete praktično sve, dokle god vam nije potrebna naročito snažna grafika. Opcije konektivnosti su takođe na visokom nivou. Treba reći da Inspiron 5010 stiže i sa instaliranim operativnim sistemom, za razliku od većine konkurenata u ovoj cenovnoj klasi, koji na taj način pokušavaju da „poguraju“ prodaju kroz uštedu na OS-u, odnosno da ponude laptop boljih hardverskih specifikacija od konkurencije. Windows je „oplemenjen“ sa više aplikacija, ali se iz standardne ponude izdvaja Dell Stage, set aplikacija za multimedijalne sadržaje i kontrolu. Za sam kraj, istaknimo i trogodišnju garanciju, koja je duža od uobičajene dvogodišnje, što je još jedan plus za Inspiron. Prednosti: – Dolazi sa instaliranim Windows operativnim sistemom, što nije često u ovoj klasi – 3 godine garancije – Izuzetno atraktivan dizajn – Ukupan utisak o računaru Nedostaci: – Tačped nedovoljno odzivan – Možda smo malo konzervativni i skeptični prema novim „integrušama“, ali ipak bismo voleli diskretnu grafiku HP G72 Prvi od dva modela HP notebook računara na našem testu jeste G72 model. Radi se o mejnstrim modelu najvećeg svetskog proizvođača, na kome je da opravda breme reputacije i slave. Glavna i najočiglednija razlika u odnosu na većinu drugih računara sa našeg prikaza jeste u formi – G72 je 17-inčni notebook, i po svojoj „konstituciji“ lako se može okarakterisati kao desktop replacement, što u suštini i jeste – notebook računar pozamašnih dimenzija i velikog ekrana, koji nije možda savršen za prenošenje (uprkos nekada nezamislivo maloj masi za jednu „sedamnaesticu“ od svega tri kilograma), ali omogućava udoban i komotan rad. Makar tako teorija kaže…  

      Model G72 je takođe dostupan u nekoliko varijanti. Verzija za koju smo se mi opredelili, pored toga što je cenovno „u klasi“, nudi veoma solidnu i balansiranu konfiguraciju, koja je vrlo rada da se uhvati u koštac sa multimedijalnim izazovima. Glavne karakteristike smo već navodili kod ranijih modela, kojima je G72 vrlo sličan hardverski. Solidan procesor i diskretna grafika, uz manje-više prosečne ostale karakteristike. Ipak, da li samo prosečne?
       

      HP G72

      Ekran

      17,3“, 1600 x 900, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i3-350M, 2,26 GHz, 3 MB keša, dva jezgra, četiri threada

      Grafika

      AMD Radeon HD 5470 (512 MB GDDR3)

      Sistemska memorija

      3 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, bežične konekcije

      10/100 LAN, WiFi 802.11n

      Konektori

      3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, LAN, audio konektori, čitač kartica, web kamera

      Operativni sistem

      Nema

      Masa

      3 kg

      Dimenzije

      412 x 269 x 32.4-37.4 mm

      Cena

      57,990 dinara

      Garancija

      2 godine

       
      Ono što je nešto drugačije kod G72 modela jeste što su upravo te „sitnice“ na nešto drugačijem nivou. Kažemo drugačijim, zato što je nešto na višem, a nešto na nižem nivou nego kod konkurenata. Na primer, web kamera nudi rezoluciju od 2 megapiksela, umesto 1.3 ili 0.3 megapiksela. Ekran je veće rezolucije i vrlo je solidnih karakteristika. Sa druge strane, nema podrške za Gigabitni LAN, već samo za 10/100 LAN. Isto tako, nedostaje Bluetooth, što za računar ove cene jeste ozbiljniji nedostatak nego na najjeftinijim modelima.  

      Što se tiče samih utisaka u radu, HP je sa ovim modelom napravio pomalo ozbiljan previd u vidu ugrađenog ventilatora, makar na modelu koji smo mi dobili. Često se povećavao broj obrtaja (samim tim i buka), bez nekog očiglednog razloga, i to je jedina stvar koja je narušila inače pozitivan utisak. Što se ostalog tiče, sve je za visoku ocenu. Korisnici koji traže solidan desktop replacement a ne žele da ulažu neke velike sume novca, u HP G72 modelu dobijaju sasvim pouzdanu i solidnu mejnstrim multimedijalnu mašinu. Ona nije bez mana, ali ni bez vrlina, posebno ako imamo u vidu solidno zaokruženu hardversku platformu, te dobru izradu i kvalitetnu spoljašnjost. Prednosti: – (U odnosu na modele sa testa) Komocija prostranog laptopa sa većim ekranom – Solidan ekran – Dobro zaokružena hardverska platforma – Vrlo lagan za 17-inčni laptop – Dizajn odudara od glomaznih 17-ica (u pozitivnom smislu) Nedostaci: – Povremena buka ventilatora – Samo 10/100 LAN, bez Bluetooth podrške – Voleli bismo da vidimo 4 GB memorije u mašini ovakve cene – Bez operativnog sistema Pavilion serija multimedijalno orijentisanih notebook računara dobila je novog predstavnika u vidu modela G6. Do sada ste već navikli na konfiguraciju koju ćete videti ispod u priloženoj tabeli. Fakat da se u Pavilion G6 modelu nalazi grafika poslednje generacije ne menja činjenicu da se radi o low-end rešenju, koje je tu da olakša multimedijalno uživanje, pre nego da se postara da pokrene neku zahtevniju igru. No, hardver je ovde manje-više u drugom planu. 

      Ako se od (većine) konkurenata ne ističe naročito kada je u pitanju hardver, izrada i dizajn su sasvim druga priča. Broj kombinacija u kojima je ovaj notebook dostupan je impresivan, pa ćete tako naći nešto za sebe, bez obzira da li ste poklonih tradicionalno crno-sivih varijanti, ili nešto ekstravagantnijih varijanti poput ljubičaste i zlatno-žućkaste. Mi smo upravo potonju dobili na test i moramo priznati da smo bili impresionirani kako izgleda, i uopšte, kako je računar osmišljen sa strane dizajna i izrade. Istina je da je korišćena plastika, ali je ceo doživljaj vrhunski.
       

      HP Pavilion G6

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i3-380M, 2,53 GHz, 3 MB keša, dva jezgra, četiri threada

      Grafika

      AMD Radeon HD 6470 (1 GB GDDR3)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      500 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, bežične konekcije

      Gigabit LAN, WiFi 802.11n, Bluetooth

      Konektori

      3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, LAN, audio konektori, čitač kartica, web kamera

      Operativni sistem

      Nema

      Masa

      2,55 kg

      Dimenzije

      374 x 245 x 30.5 mm

      Cena

      57,990 dinara

      Garancija

      2 godine

      Što se tiče ostalih stvari, istakli bismo da tastatura, uprkos 15,6-inčnom formatu računara, nema numerički deo, što nas je poprilično iznenadilo (iako znamo da HP na nekim modelima ovog formata ne forsira numeričku tastaturu). Tačped je hrapav (za razliku od ostatka računara koji je potpuno gladak) i vrlo prijatan za rad. Multimedijalni karakter računara se potvrđuje Altec Lansing zvučnicima.  

      Performanse su vrlo dobre i računar ima itekako čime da se podiči, odnosno da istakne kandidaturu za visok plasman na našem testu. Kultura rada je odlična i za razliku od G72 modela, ovde nemamo nikakvih zamerki tog tipa. Najzad, u sklopu tekuće akcije, uz svaki kupljeni HP Pavilion G6 računar dobija se na poklon Logitech Cooling Pad N100. Nema iznenađenja – HP je nastavio da Pavilion seriju čini svojom osnovnom ponudom u domenu multimedijalnih računara uz sve što ta činjenica nosi sa sobom. Sa ovim računarom teško da se može pogrešiti. Prednosti: – Zaokružena, solidna hardverska celina – Izrada, dizajn Nedostaci: – Bez operativnog sistema – Tastatura bez numeričkog dela MSI CX640 Tajvanski MSI je ovog puta bio među najbržima kada je reč o plasmanu novih proizvoda na tržište u ozbiljnijem broju. Do nas tako dolazi model CX640, koga karakteriše prisustvo Intel Huron River (mobilna varijanta Sandy Bridge), kao i Nvidia Optimus tehnologija. Dok prva garantuje novi nivo performansi i uštede, potonja omogućava „šetanje u letu“ između diskretne i integrisane grafike na laptopovima sa Nvidia grafičkim kartama.  

      Šta to u praksi znači? Pa, u teoriji, još bolje performanse. Možda ne značajno bolje u odnosu na prethodnike, bazirane na Intel Calpella platformi, prethodnici Huron River-a, ali kad već kupujete sebi prenosnik, zašto da ne dobijete što više za svoj uloženi novac? Ono što može biti diskutabilno jeste sam trenutak, u smislu da je MSI bio najbrži i da će sasvim sigurno i ostali proizvođači izbaciti svoje modele uskoro i to vrlo dobro znamo – ali ovaj test smo u nekom trenutku morali uraditi, i u datom trenutku rađenja testa situacija je takva da MSI ima u ponudi model koji se bazira na najnovijem hardveru u cenovnoj klasi koju smo želeli da „pročešljamo“…
       

      MSI CX640

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i3-2310M, 2,1 GHz, 3 MB keša, dva jezgra, četiri threada

      Grafika

      Nvidia GeForce GT 520M (1 GB GDDR3)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      500 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, bežične konekcije

      Gigabit LAN, WiFi 802.11n

      Konektori

      2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, LAN, audio konektori, čitač kartica, web kamera

      Operativni sistem

      Nema

      Masa

      2,6 kg

      Dimenzije

      380 x 260 x 27-34 mm

      Cena

      58,500 dinara

      Garancija

      2 godine

      Pored nabrojanog, CX640 se izdvaja i po prisustvu USB 3.0 portova. Od ukupno 4 USB porta, dva su USB 2.0, a dva USB 3.0. Nažalost, nismo imali u datom trenutku pri ruci neki USB 3.0 uređaj da isprobamo brzine transfera, premda sigurno ne treba očekivati da su na nivou punog USB 3.0 transfera, prevashodno zbog implementacije kontrolera – poznata stvar sa laptopovima još iz vremena USB 2.0 tehnologije…Opcije konektivnosti su relativno standardne, a ako ima plus zbog dodatnog USB porta u odnosu na konkurenciju (koja nudi tri porta), onda CX640 beleži minus zbog izostanka podrške za Bluetooth – makar je takvo naše mišljenje kada imamo u vidu cenu ovog računara.  

      Nažalost, MSI je potvrdio još jednom svoju staru boljku – misteriozan zaostatak u performansama. Nažalost, neko nepisano pravilo nam govori da je MSI notebook oko 10-ak procenata u zaostatku u tom segmentu u odnosu na direktne konkurente. Labavljenje memorijskih tajminga svakako doprinosi tome, ali nikako ne razumemo, primera radi, gde se izgubi brzina hard diska (jedno 10 MB/s) u odnosu na konkurentski laptop, koji stiže sa potpuno istim diskom. Slično beležimo i u svim drugim aspektima performansi. Nažalost, kako razlika između Huron River i Calpella platformi nije naročito velika u startu, samim ovim se potire teoretski pomak u performansama i razlika u odnosu na direktne konkurente sa ovog testa. To ne znači da je MSI notebook spor, ali znači da je u rangu ostalih modela sa ovog testa, iako bi teoretski trebalo da bude brži. Samim tim izostaju poeni koje bi dobio u tom smislu… Ono što svakako moramo pohvaliti jeste dizajn računara, kao i njegova izrada. Metalik sive površine odaju utisak kao da se radi o aluminijumu, iako se zapravo (kao i kod svih laptopova ove klase) radi o plastici veoma dobrog kvaliteta. Čiklet tastatura je odlična i veoma udobna za kuckanje. Sve u svemu, CX640 je „fino skockana“ multimedijalna mašina. Prednosti: – Dopadljiv dizajn – Solidan hardver, makar u teoriji… – Dobar ekran, odlična kultura rada – Odlična tastatura Nedostaci: – …međutim, snaga nije odmakla od prošle generacije – Tačped ume da prokliza – Raspored portova na desnoj strani – tamo su audio konektori i USB portovi, te vodite računa o tome ako koristite miša – Bez operativnog sistema Nakon dugo vremena ignorisanja našeg tržišta, veliki Samsung je počeo da isporučuje svoje laptopove u ovdašnje šopove. Puno smo očekivali, ali nismo dobili mnogo, iskreno rečeno. Nadali smo se ponekom premium modelu, ali je Samsung odlučio da ponudi tržištu modele koji se ne razlikuju previše od onih koji na našem tržištu već postoje. No, ako se ograničimo na ovu kategoriju na koju se jesmo ograničili, južnokorejski gigant ima šta da ponudi… 

      Model oznake R540 je veoma nalik na multimedijalne računare o kojima smo na prethodnim stranicama govorili. Hardverski, bazira se na nešto slabijoj platformi. Umesto Core i3 tu je tik slabiji Pentium P6200 dvojezgarni procesor, a umesto novije diskretne grafike, prisutan je Radeon HD 545v, koji predstavlja varijaciju na temu starijih grafičkih čipova, konkretno Radeon HD 4500 serije u mobilnom izdanju. Blago je sporiji od ostalih modela na testu – ne krucijalno, ali opet dovoljno da zabeleži određeni zaostatak. Sam hardver ne izaziva neke naročite uzdahe, ali se radi o sasvim korektnoj koncepciji.
       

      Samsung R540

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Pentium P6200 (Arrandale) 2,13 GHz, 3 MB keša, dva jezgra, dva threada

      Grafika

      AMD Radeon HD 545v (512 MB GDDR3)

      Sistemska memorija

      3 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, bežične konekcije

      10/100 LAN, WiFi 802.11n, Bluetooth

      Konektori

      3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, LAN, audio konektori, čitač kartica, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      2,4 kg

      Dimenzije

      379 x 255 x 32.4-38.2 mm

      Cena

      52,500 dinara

      Garancija

      2 godine

      Što se tiče utisaka u radu, oni su pozitivni. Nema pregrevanja niti problema u radu. Ono gde Samsungov računar, međutim, ne dobija lovorike jeste dizajn i izrada, posebno ako se ima u vidu kakav brend stoji iza ovakvog računara. Da nas ne shvatite pogrešno, samom računaru ne fali ništa posebno, ali kada vidite Samsung oznaku svakako želite da se on nečim istakne, a to u ovom slučaju neće biti ni kvalitet izrade, niti naročit komfor, niti natprosečan ekran, niti performanse, a ni dizajn. Prosto, konkretan model R540 se ne izdvaja iz proseka, i pre bismo ovakav notebook na prvi pogled svrstali u ponudu nekog od manjih tipičnih PC brendova, nego južnokorejskog giganta. Čak imamo i konkretnu zamerku kada je dizajn u pitanju, a radi se o prevelikoj površini naslona za dlanove, odnosno premalom tačpedu i nešto skučenijoj tastaturi za današnje standarde.  

      Ono što je dobra stvar kod Samsungovog ulaska na tržište jeste postavljanje određenih standarda u svim serijama proizvoda kojih će se pridržavati u sklopu kompletne ponude. Tako Samsung R540 stiže sa Windows 7 operativnim sistemom u Home Premium varijanti, sa nekoliko interesantnih dodatnih aplikacija-alatki. Ipak, sve ranije pobrojane zamerke treba uslovno shvatiti – kupci se prepoznaju u ponudi ove kategorije neće biti razočarani Samsungovim prenosnim računarom, jer se ne radi o toliko izraženim razlikama. Za kraj, spomenimo i da se uz ovaj računar poklanja Logitech Cooling Pad N100, što daje dodatnu vrednosti kupovini. Prednosti: – Solidne multimedijalne sposobnosti, uključujući HDMI izlaz – Stiže uz Windows operativni sistem Nedostaci: – Imajući u vidu performanse, karakteristike i konkurenciju – velika cena – Ispodprosečna izrada (u odnosu na cenu) uz osrednji kvalitet plastike Toshiba Satellite C660 Pod ovom oznakom zaista možete pronaći mnoštvo modela. Radi se o mejnstrim seriji nove generacije, kojom se japanska kompanija „bori sa mesto pod suncem“. Na našem testu ste mogli da pročitate opširnije o ovom laptopu, ali o verziji koja je pristupačnija i dolazi sa „integrušom“. Ovaj put na prikazu imamo model sa Radeon HD 5470 grafikom, koja daje novu notu uređaju, čineći ga pogodnijim za multimediju.
       

       
      U suštini, što je rečeno za taj model, važi i za ovaj. Model je deo popularne Satellite serije C, koja predstavlja „value“ računare, odnosno modele (uslovno rečeno) skromnijih osobina i sa veoma dobro izbalansiranom upotrebljivošću za uložen novac. Skromnije performanse treba uzeti uslovno, jer snaga ovih računara nikako nije zanemarljiva i pokriva potrebe najšireg sloja korisnika, ali su pojedini kompromisi morali biti napravljeni  (recimo, odsustvo snažnijeg grafičkog čipa za igranje igara, manjak konektora i slično). Srećom, kompromisi kod ovog modela ni slučajno nisu kritični po njegovu upotrebljivost, pa najveći broj kupaca neće imati razloga za nezadovoljstvo. No, dva USB porta je za ovu klasu zaista malo…  

      Toshiba Satellite C660

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i3-380M, 2,53 GHz, 3 MB keša, dva jezgra, četiri threada

      Grafika

      AMD Radeon HD 5470 (1 GB GDDR3)

      Sistemska memorija

      3 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, bežične konekcije

      10/100 LAN, WiFi 802.11n, Bluetooth

      Konektori

      2 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, LAN, audio konektori, čitač kartica, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      2,3 kg

      Dimenzije

      380 x 254 x 28-35.6 mm

      Cena

      59,990 dinara

      Garancija

      2 godine

      O hardveru smo već puno govorili do sada – u suštini, svi ovi modeli se vrte na sličnim procesorima i istoj hardverskoj platformi – Intel Calpella. Skrenuli bismo pažnju na to da Satellite C660 stiže sa preinstaliranim operativnim sistemom, što je – kao što ste mogli videti – pre izuzetak nego pravilo u ovoj cenovnoj klasi. Takođe, taj operativni sistem stiže sa mnoštvom korisnih programa, alatki, dok laptop dolazi sa podrškom za Face Recognition, 3D Drive Guard za hard disk i razne druge tehnologije.  

      Dok smo kvalitetom izrade u testu modela koji je ranije bio na našem prikazu bili pozitivno iznenađeni, moramo reći da ovom prilikom isti smatramo primerenim, imajući u vidu da se radi o primetno skupljem modelu. Možete očekivati nešto preko četiri sata autonomije, po čemu se računar ne izdvaja previše od konkurencije. Moramo da primetimo i da se radi o računaru koji se ubedljivo najviše zagrevao prilikom testiranja…Nažalost, Satellite C660 za ovu klasu ima nekoliko „grešaka u koracima“: ne podržava Gigabit LAN, već samo 10/100, nema HDMI izlaz, ima samo 2 USB porta. Prednosti: – Dolazi sa operativnim sistemom – Solidna hardverska osnova – Dopadljiv dizajn – Solidan ekran sa LED osvetljenjem Nedostaci: – Samo 10/100 LAN – Samo 2 USB porta – Nema HDMI izlaz Evo i rezultata sa našeg testa. Za početak, dajemo tabelarni prikaz za korisnike koji preferiraju da tako uporede performanse (kliknite na sliku za uvećanje, JPG, 50 KB). 

      Evo i grafikona sa poređenjem u pojedinačnim testovima.  








      Pre nego što pređemo na dodelu nagrada, želeli smo da podelimo nekoliko utisaka sa vama, odnosno da uporedimo trenutno stanje sa onim od pre koju godinu. Zapažamo nekoliko interesantnih trendova i stavki, za koje smo uvereni da će ostati zakonitost još neko vreme, posebno kada je naše tržište u pitanju. Na sreću ili na žalost, smatramo da ubedljiva većina ljudi kupuje samo i isključivo laptopove čija je cena do 600 evra, i da tu negde čak i oni napredniji korisnici traže optimum. Nimalo čudno za zemlju u kojoj prosečna plata orbitira oko cifre od nekih 350 evra. Međutim, laptopovi ove klase nisu isti kao laptopovi koji su nekada ovom klasom dominirali. Kada je hardver u pitanju, možete opaziti jednu zanimljivost – svi računari imaju manje-više istovetan (tačnije rečeno, izuzetno sličan) hardverski sklop. Iako su se ovde našli modeli od nekih 47-48 pa do 60 hiljada dinara, uglavnom razliku čine kvalitet izrade, dizajn, dodaci ili naizgled manje bitne mogućnosti. Svi laptopovi sa našeg prikaza su bazirani na Intel Calpella platformi. Većina u ovoj kategoriji raspolaže diskretnom grafikom, bez izuzetka – niže klase. Kao takvi, ovi računari su potpuno usmereni prema multimedijalnim sadržajima i nisu pogodan izbor za one koji imaju ozbiljnijih aspiracija prema 3D sadržajima. 

       
      U hardverskom smislu, dominira jednoličnost. Intel je potpuni gospodar svih tržišnih segmenata, AMD tek ponekada reaguje da bi popunio neki prostor koji se ukaže u nekom periodu, pri čemu nakon izvesnog perioda Intel „zatvara“ i taj deo. Nekome se neće dopasti ovo što kažemo, ali u segmentu „visokih performansi“, što je postala sintagma za sve što nije Atom ili jednostavno izuzetno male hardverske snage (dakle, laptop koji košta više od 40 hiljada dinara), ne postoji nikakav razlog da se uzme računar baziran na AMD hardverskoj platformi. Pride, ponuda istih je strahovito mala. Intel prosto nudi više. Druga priča su grafike koje se ugrađuju u računare – kao što ste mogli da vidite, Radeon-i su bili izbor u najvećem broju računara. Istina je da bi, izolovano posmatrano, kombinacija AMD procesora i AMD grafike verovatno u praksi bila pogodniji izbor od kombinacije Intel procesora i Intel grafike, ali u praksi, računari bazirani na Intel procesorima itekako stižu sa diskretnom grafikom gde se prednost AMD-a gubi. Sve u svemu, ne vidimo naročitu prođu za AMD Vision inicijativu u Srbiji. Može biti da će se nekakvi pomaci načiniti sa Fusion platformom, ali to će svejedno gađati onaj segment tržišta gde je zarada ubedljivo najmanja, a konkurencija najveća. Videćemo kako će to izgledati u narednom periodu, odnosno kako će se razvijati situacija.  

       
      Kada govorimo o dizajnu i kvalitetu izrade, načinjeni su koraci od sedam milja, i utisak je da se i dalje čine. Poredivši laptopove sa prošlogodišnjim (i tako par godina unazad) gotovo da je neverovatno koliko je ovaj segment napredovao, koliko su lepši i kvalitetniji uređaji koji se danas isporučuju po cenama do 600 evra. Iako nema govora o aluminijumu, plastika od koje se računari izrađuju je sve kvalitetnija, a šminka je nikada bolja! Pride, utisak nam je da, iako smo konstatovali određenu monotoniju po pitanju hardvera, notebook računari čija cena ide do 60 hiljada dinara generalno nude mogućnosti kao nikada pre, te da je zaista nivo njihove upotrebljivosti podignut na izuzetan nivo u svakom pogledu. Zaista, 95% korisnika neće poželeti ništa bolje od ovakvih mobilnih računara, i vidimo da postoje dobri razlozi zašto je to tako. Negativan utisak nam je svakako odsustvo Windows operativnog sistema. Nažalost, to je u neku ruku i cena prisustva snažnijeg hardvera u mašini. Mi pozdravljamo njegovo prisustvo uvek, bez obzira na to što napredni korisnici možda i ne žele Windows OS kao deo paketa. Za širenje popularnosti računara generalno to je izuzetno važna stavka, tim pre što neiskusniji korisnici. Baterija? Tako reći standardizovano. Uz ovakve računare se po pravilu isporučuje baterija od 4400 do 4800 mAh, što omogućava oko četiri sata autonomije, 10-15 minuta gore-dole, zavisno od implementiranih tehnologija uštede i slično. Izuzetak je Dell model, kome baterija traje nešto duže zbog toga što ne koristi diskretnu grafiku. I u tom smislu nismo doživeli nikakvih iznenađenja… Uporedni testovi se, sve drugo na stranu, pišu da bi se pronašli najbolji modeli u određenoj ponudi. Tako je i ovoga puta, pošto se pod našom lupom našlo osam najreprezentativnijih modela notebook računara u odabranoj kategoriji. Stoga je red da proglasimo najbolje, odnosno uređaje koji su na nas ostavili najbolje utiske. Moramo istaći da nikada nije bilo teže odlučiti se za nagrade. U suštini, modeli sa testa su bili poprilično slični. Ipak, neki su se naročito istakli pojedinom osobinom, kao što se Dell Inspiron N5010 izvojio dizajnom. Sa druge strane, često su odlučivali detalji. Primera radi, u mozganju kome dodeliti Editor’s Choice priznanje, glavni razlog da isto damo ASUS-ovom predstavniku a ne HP Pavilion G6 modelu je bio taj što G6 nema numeričku tastaturu! Neke je manjak ponekog porta koštao priznanja. Nadamo se da vam ovo dovoljno ilustruje koliko su male razlike bile među modelima sa testa. Ipak, nekome baš te male razlike mogu puno, puno značiti. Advanced Design – Dell Inspiron N5010

      U samom tekstu smo naveli da se Dell-ov predstavnik naročito izvojio fenomenalnim dizajnom! Isti smo rešili da adekvatno nagradimo i stoga ovom laptopu dodeljujemo Advanced Design priznanje. Razlike u performansama su male, ali nema sumnje da će N5010 itekako zapasti za oko brojnim korisnicima, kao i korisnicama, koji žele atraktivno dizajniran računar. Sve čestitke sa naše strane za stil i dizajn! Best Buy – Acer Aspire 5742G

      Acer kao da se pretplatio na Best Buy priznanja. Njegov notebook ponovo odnosi tu titulu, ne samo zato što je deklarativno najpristupačniji, već zato što nudi praktično isto što i njegovi konkurenti, koji su primetno skuplji. Dve stvari su kod njega najbitnije – dolazi sa samo 2 GB RAM memorije, ali i sa dodatnih 2 hiljade dinara za još 2 GB vi imate notebook jeftiniji za 6-8-10 hiljada dinara od direktnih konkurenata; dizajn i estetika su prilično simplifikovani, pa možemo reći da je ovo pre notebook za konzervativnije korisnike – ovo je notebook pravljen tako da isporuči što više za što manje novca, i u tome u potpunosti uspeva. Stoga zasluženo odnosi Best Buy priznanje. Editor’s Choice – ASUS A52J

      Ponovo ASUS zasluženo odnosi najprestižnije priznanje. Njegov uređaj smatramo najboljom kombinacijom poželjnih osobina – snažan hardver, dobre mogućnosti, moderan dizajn, kvalitetna izrada i uopšte odlična mašina – to su osobine koje krase A52J tajvanskog ASUS-a. Nije da i drugi računari nisu mogli poneti ovu nagradu, a već smo napomenuli da je Pavilion G6 ispao iz trke pre svega zbog toga što njegova tastatura nema numerički deo, što jasno ukazuje koliko je ova trka u stvari bila tesna. Fotofiniš je odlučio, ne samo kod ovog priznanja, već i svih ostalih. Naravno, ne treba zaboraviti da A52J stiže sa najsnažnijim procesorom od svih testiranih modela. Ovom prilikom, ASUS notebook nudi najviše. Za kraj vas još jednom molimo da ova priznanja shvatite „nikada uslovnije“, imajući u vidu da su svi laptopovi sa testa dolazili sa veoma sličnim specifikacijama. U suštni, koji god model da odaberete nećete pogrešiti. To dovoljno govori i o zrelosti tržišta, odnosno ove kategorije naprava. Iako smo ispočetka bili nezadovoljni time što računari liče jedni na druge, na kraju smo ipak mišljenja da  je dobro što je tako, ponajviše za onoga kome je i najbitnije i koji bi trebao da bude u centru svega – krajnjeg kupca. MSI CX640, Dell Inspiron, HP G72 i Toshiba Satellite C660 na test ustupio ComTrade Shop. Acer Aspire 5742G, ASUS A52J, Dell Inspiron 5010 i Samsung R540 na test ustupio Gigatron.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test