Uporedni test: Huawei MateBook, M3 vs M5 (video)

Uporedni test: Huawei MateBook, M3 vs M5 (video)

Želite kvalitetan hibrid laptopa i tableta? Huawei Matebook je jedan od najizazovnijih uređaja predstavljenih u proteklom periodu, pošto ne samo da je reč o sjajnom hibridu, već stiže iz kompanije sa pedigreom koja ima ogromno iskustvo u kreiranju odličnih mobilnih uređaja. Samim tim je u kategoriji velikih izazivača i već smo se uverili da je jedan od retkih koji je zaista u stanju da napravi uređaj koji će se koristiti "po pola" kao tablet i kao laptop...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Sa MateBook uređajem smo se već družili. Objavili smo detaljan test kao i video prikaz samog uređaja, te ste bili u prilici da se uverite u njegove generalne mogućnosti. Danas smo u prilici da vam demonstriramo kako izgledaju dva MateBook uređaja u finalnoj formi, u različitim bojama koje zaista utiču dosta na utisak o samom uređaju, ali i da upriličimo svojevrstan uporedni test.
      Test: Huawei Matebook (video)
      Naime, svi koji pažljivije čitaju Benchmark su mogli da vide da se hardver u aktuelnoj Core M generaciji pomalo čudno ponaša. Što više idete ka snažnijim modelima, to je veća verovatnoća da će oni trotlovati, te nuditi performanse slabijih varijanti u praksi, što se posebno odnosi na Core M7 top modele. Ko visoko leti, nisko pada, što bi se reklo. Šta sa onima koji lete na osrednjoj visini? Imamo pred sobom dva MateBook računara, bazirana na Core M3 i Core M5 procesorima. Stoga smo rešili da ispitamo ima li poente pazariti skuplju varijantu, ili je možda u pitanju, popularno rečeno, bacanje para?
      huawei_matebook_m3vsm5_1_s.jpg
      Isto tako, treba imati u vidu da će MateBook biti jedan od retkih globalno dostupnih uređaja, za razliku od konkurenata poput Surface hibrida. Sa druge strane, ako ga poredimo sa iPad Pro, imamo situaciju da su funkcionalnosti ovih rešenja drugačije, pošto je Huawei MateBook uređaj sa Windows 10 operativnim sistemom i dobro poznatom x86 platformom, te kompletnom softverskom bibliotekom koja ga prati.
      Test: Huawei MateBook

      Uređaji
      Za potrebe testa smo ovaj put dobili kutije kakve će se naći i u maloprodaji. Možda se po tom pitanju malo zakomplikovalo, budući da sam tablet, omot, olovka i dok sa portovima stižu svaki u svojoj kutiji. Kompletan unboxing ovih računara možete pogledati na donjem linku gde možete da egzaktno vidite sadržaj svih pakovanja, kao i da vidite kako sami računari izgledaju.

      huawei_matebook_m3vsm5_2_s.jpg
      Računari koje smo dobili na test su i različitih boja, pa tako jedan karakteriše bela boja okvira oko ekrana, a drugi crna. Zajednička im je prefinjena metalik siva poleđina, a i tastature sa futrolama stižu u dve različite boje – crnoj i oker. Treba znati da je debljina računara svega 6.9 milimetara, odnosno da je prisutan samo jedan port, USB Type-C. Na ovaj port se priključuje strujni ispravljač, putem izuzetno tankog kabla, koji mu pak donosi mogućnosti priključenja dodatnih USB portova. Njega ćete naći u predivno dizajniranoj kutiji izrađenoj od kože, koja se otvara i u kojoj se nalaze razni dodaci koji se drže pomoću magneta.
      huawei_matebook_m3vsm5_4_s.jpg
      Od dodataka zatičemo olovku MatePen, koja je izuzetno važna za ukupan doživljaj, te dva adaptera – sa USB Type-C na micro-USB, kao i sa micro-USB na USB port pune veličine.
      huawei_matebook_m3vsm5_5_s.jpg
      Računar je najlakše opisati kao tablet sa pripadajućim preklopom, ali bi to previše asociralo na aftermarket rešenja. Huawei je kreirao sjajnu celinu koju je presvukao kožom – crne ili svetlo braon / oker boje, zavisno od modela. Kada je računar sklopljen, deluje kao prefinjena kožna tašna, estetski doterana i utegnuta do maksimuma. Kada poželite da koristite računar, možete tablet “otkačiti” od postolja vrlo lako (i vratiti ga isto tako) zahvaljujući prisustvu snažnog magneta.
      huawei_matebook_m3vsm5_3_s.jpg
      Kožni deo poklopca se može saviti i tako dobiti naslon za ekran. Tada se otkriva i veoma dopadljiva tastatura, sa tankim, mekim, kožnim naslonima za dlanove. Želimo da istaknemo koliko je tablet fantastično dizajniran i izrađen. Malu debljinu smo već spomenuli, a ona posebno dolazi do izražaja na veličini od 12 inča i deluje još impresivnije. Ivice su veoma tanke, i što je podjednako važno na Windows tabletima – simetrične! Sve u svemu, korišćenje je lako i pravo je zadovoljstvo, a vizuelni utisak je sjajan. Sa težinom od 640 grama, nije ni naročito masivan, posebno imajući u vidu dimenzije…Računari koje smo dobili na test su u mnogo čemu slični, ali postoji blago odstupanje u hardveru. Već smo rekli da smo na test uzeli modele opremljene Core M3 i M5 procesorima, kako bismo ih direktno sučelili i saznali vredi li doplatiti za snažniji model. No, to nisu jedine razlike među njima.
      huawei_matebook_m3vsm5_9_s.jpg
      Što se portova tiče, njih ćete pronaći na doku sa adapterima, budući da MateBook dolazi sa samo jednim USB Type-C portom. Zaobljena metalik-siva kutija donosi dva USB 3.0 porta na kojima su struje deklarisane na 0.5 A i 0.9 A, zatim LAN port, kao i HDMI i VGA video izlaze. Komunikacija sa ovim dokom se odvija preko USB Type-C porta, a ukoliko želite da koristite dok/adapter i da računar bude povezan na struju, jednostavno ćete strujni ispravljač priključiti na jasno označeni port na doku, umesto direktno u MateBook.
      Pogledajmo i specifikacije MateBook modela na testu:
      [modul]specifikacija=9056[/modul]
      [modul]specifikacija=8978[/modul]
      Kao što možete videti, modeli na našem testu, baš kao i svi ostali koji će se naći u ponudi, koriste Intelovu štedljivu ULV platformu poslednje generacije, što je sasvim jasno i razumljivo imamo li u vidu usmerenje računara i njegove osnovne karakteristike. Najvažnije karakteristike su velika fleksibilnost po pitanju radnih taktova, kao i bešuman rad, budući da računar ne poseduje bilo kakav ventilator, odnosno aktivno hlađenje. Jedan MateBook je po konfiguraciji identičan onom koji smo već testirali, pa je tako došao sa Intel Core M3-6Y30 procesorom koji radi na 900 MHz podrazumevano, a u Turbo režimu je u stanju da radi na do 2,2 GHz. Drugi model sa Core M5-6Y54 procesorom, koji radi na 1,1 GHz, a ostale karakteristike su mu veoma slične. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskom proizvodnom procesu.
      matebook2_s.jpg
      Da ne dužimo previše, koje su to razlike između računara?
      Core M3 naspram Core M5 procesoraSSD ima 128 GB kapaciteta u pristupačnijem, odnosno 256 GB u skupljem modeluTu je 4 GB RAM-a u M3, naspram 8 GB u M5 verziji
      Sve u svemu, verujemo da vam je iz ovih brojki jasno gde su i na koji način pozicionirani ovi računari. Pritom, treba imati u vidu da postoje i neke suptilnije razlike, poput promene dobavljača SSD-ova, pa tako zatičemo SanDisk – ali to ne treba da bude nikakav problem jer se očigledno insistiralo na kvalitetu, pa su performanse vrhunske u oba slučaja!
      matebook3_s.jpg
      Zajednička stavka je i integrisana grafika. MateBook se oslanja na prisustvo Intel HD 515 čipa kada je grafika u pitanju. On radi na 300 MHz bazno, a radni takt može da se penje do 850 MHz u M3, odnosno 900 MHz u M5 varijanti procesora. To nije kraj zajedničkim stavkama. Huawei je MateBook opremio kamerom od 5 megapiksela sa prednje strane. Na zadnjoj strani nema kamere. Kamera je sa fiksnim fokusom, a tu je i dual mikrofon za komuniciranje. Wireless je dualnog tipa, sa podržanim opsezima od 2.4 GHz i 5 GHz, a tu je i Bluetooth 4.1.
      matebook6_s.jpg
      Najzad, tu su senzori ambijentalnog osvetljenja, skener otiska prstiju, akcelerometar, žiroskop. Tu je i “Hall senzor”, koji kontroliše Halov efekat, što ne čudi imajući u vidu da su magneti raspoređeni svuda po uređaju i futrolama. Na kraju ovog dela, ponovićemo podatke o težini od 640 grama.
       Najzad smo stigli do poente prikaza. Kakve su performanse ovih računara, i koji se od njih isplati? To je dobro pitanje i svakako će zavisiti od razlike u ceni, ali smo veoma zadovoljni što možemo da konstatujemo da razlike u performansama postoje i da se mogu izmeriti i osetiti. Za razliku od Core M7 procesora koji trotluje daleko više, pa maltene u praksi i nema razlike u performansama kada se računari opterete, kod M5 je trotlovanje manje izraženo, te uvek možete računati na bolje performanse.
      matebook7_s.jpg
      Takođe, sposobnosti dinamičkog menjanja takta se poprilično održavaju na bateriju, koja je dobra u M3 slučaju, ali kod M5 je prosto izvanredna! Pokazuje se da sporiji procesori, možda i pomalo kontraintuitivno, i nisu naročito štedljivi. U svakom slučaju, naš zaključak je: ukoliko se premišljate koji model da uzmete, M5 je definitivno bolji izbor!
      [modul]test=477[/modul]
       MatePen olovka
      MatePen je takođe opcioni dodatak koji se kupuje odvojeno, ali smo ga ovom prilikom za potrebe testiranja dobili u paketu. Olovka stiže sa fiksiranim držačem u kutiji, kao i sa magnetnim držačem koji je moguće nakačiti na pojedine delove računara i na taj način je nositi. Osim toga, olovka sa jedne strane ima laserski pointer, što je idealno za prezentacije i za poslovne korisnike generalno, pa se na taj način dobija i dodatna vrednost.
      U realnom korišćenju olovka je sjajna i predstavlja verovatno najbolje iskustvo koje smo imali sa olovkama. Podržava prepoznavanje 2048 nivoa pritiska. Olovka ima internu bateriju i zahteva punjenje. Međutim, ne treba strahovati i bojati se da će vas olovka izdati, budući da je, prema navodima proizvođača, sat vremena punjenja dovoljno za mesec dana korišćenja. Konkretno, 100 sati rada, što je više nego korektna cifra.
      matebook8_s.jpg
      Najlepša karakteristika MatePena jeste što u potpunosti oslobađa vašu kreativnost. Funkcioniše odlično, a iskoristivost je na visokom nivou. SketchBook aplikacija je sasvim fino prilagođena, ali vas ništa ne sprečava da koristite i druge, manje ili više ozbiljne alate. Windows barem ne oskudeva u tome. Ukoliko ste pak iz biznis voda, na olovci se osim pointera nalaze i tasteri kojima možete preći na naredni slajd u prezentaciji. Drugim rečima, koristili je iz zadovoljstva ili poslovne potrebe, bićete veoma zadovoljni.
      Softver
      Već smo puno puta govorili o kapacitetu Windowsa kao platforme, ali i o mogućnostima koje je prate. Računari rade veoma dobro, performanse su na solidnom nivou, a brz SSD, kao i uvek, pomaže pozitivnom utisku. Ovog puta želimo da se fokusiramo na nešto drugo.
      huawei_matebook_m3vsm5_6_s.jpg
      Naime, sada kada imamo prodajnu verziju u rukama, moramo da iskritikujemo što se na njoj nalazi Windows 10 Home. Varijanta sa Pro verzijom Windows operativnog sistema bi bila daleko poželjnija. Možda bismo druačije razmišljali da je sveukupno stanje u našoj zemlji dosta bolje, i MateBook svakako jeste uređaj koji je više usmeren prema kućnim nego poslovnim korisnicima u teoriji, ali u praksi – da pogledamo istini u oči – verovatno će ga poslovni korisnici ponajviše kupovati, baš kao i druge skupe ultrabukove ili hibride. Uz Windows 10 Pro bi integracija u bilo kakvo korporativno okruženje išla sa mnogo manje trzavica, i generalno bi bilo primerenije računaru ovakvih mogućnosti i stila, koji će sasvim sigurno biti na meti biznis korisnika. Potez nas je tim pre začudio što je, kada smo testirali sempl pre par meseci, dotični stizao sa Windows 10 operativnim sistemom u Pro verziji, što smo tada toplo pozdravili.
      Ekran
      Ekran je izvanredan! Na dijagonali od 12 inča se prikazuje pomalo nestandardna FHD+ rezolucije, tj. rezolucije od 2160 x 1440 piksela. Reč je o IPS ekranu, odličnog prikaza i uglova gledanja, sa fantastičnom osvetljenošću koja je deklarisana na 400 cd/m2, a u praksi je sasvim na nivou tog obećanja. Dodatni kvalitet jeste pokrivenost od 85% NTSC opsega boja, te što – sudeći prema profesionalnim testovima na internetu na koje moramo da se oslonimo jer nam uređaji nisu dostupni – po tom pitanju ostavlja iza sebe Surface Pro 4, koji je pak po tom pitanju ispred iPad Pro modela. Još jedna pobeda za Huawei.
      ekran_matebookb.jpg
      Tastatura, tačped
      Tastatura i tačped su deo čitavog preklopa i isporučuju se u okviru standardnog paketa. Budući da je ovaj deo izrađen od kože, izuzetno je prijatan za dodir. No, sama tastatura – potpuno očekivano i razumljivo – nije naročito dubokog hoda, dok meke površine utiču na utisak o ugibanju.
      huawei_matebook_m3vsm5_8_s.jpg
      Tasteri su dobre veličine, a tastatura ima belo pozadinsko osvetljenje. Istina, ono ne deluje tako efektno kako bi moglo, budući da je i tastatura bele boje. Sa druge strane, tačped je sjajan! Gotovo da je šteta što je ekran osetljiv na dodir, pa samim tim i tačped nema baš toliko izraženu funkciju kao na klasičnim laptopovima. Koristiti ga je pravo uživanje, i veoma smo prijatno iznenađeni njegovom izuzetnom preciznošću.Buka i zagrevanje
      Računar ne emituje nikakvu buku, budući da se hladi pasivno. Ta stavka može samo da obraduje korisnike i doprinese utisku visoke klase MateBook uređaja. Slično možemo reći i za zagrevanje. Poleđina je izrađena od metala i zagrejaće se blago ukoliko se računar intenzivno optereti, ali je to sve u nivou klasičnog tableta, budući da se hardver ne zagreva preterano.
      Baterija
      Baterija pruža još jedan snažan razlog da se opredelite za M5 varijantu. Huawei bateriju deklariše na 9 sati rada, i izmerili smo 7 sati i 15 minuta rada na M3 modelu (praktično identično sa semplom), dok je na M5 varijanti ona drastično bolja – čak 10 sati i 15 minuta, sa identičnim postavkama! Sa druge strane, vraćamo vas na priču o ekranu – on je izuzetno svetao, tako da i postavljena na pola, osvetljenost je i dalje oko 180-200 cd/m2. Kada bi se ekran dodatno zatamnio, rezultat bi bio još bolji. Sve u svemu, MateBook ima odličnu autonomiju. Naravno, kao i kod drugih pasivno hlađenih uređaja, toplota i nivo opterećenja mogu drastično redukovati tu brojku…
      huawei_matebook_m3vsm5_7_s.jpg
      Zaključak
      Već smo rekli da željno čekamo trenutak pojavljivanja MateBook uređaja na policama prodavnica. Za koju god varijantu da se opredelite, nećete pogrešiti. Možemo korisnicima preporučiti M3 varijantu, ali isto tako sada nakon ovog testa sa eksplicitnim merenjima konstatujemo da je verzija sa M5 procesorom dovoljno bolja da ima razloga da se za nju opredelite. Čak i ukoliko razlike u performansama nisu tako ubedljive koliko bi možda neki želeli, sama razlika u autonomiji baterije je dovoljna da vas natera da ozbiljno razmislite o varijanti sa Core M5 čipom. Naravno, dosta toga će zavisiti od razlike u ceni među modelima, ali možete računati na nešto bolje performanse, više memorije i prostora na disku, te bolju bateriju kod modela sa Core M5 procesorom.

      Što se ostalih stvari tiče, postoji toliko stvari koje nam se dopadaju kod računara. Kvalitet izrade, premium osećaj, udobnost i komfor u radu i u nošenju, u svemu pobrojanom MateBook prosto briljira. Vrlo je upotrebljiv u svakodnevnom radu, sa odličnim dodatkom u vidu veoma kvalitetne olovke, fantastičnog dizajna i odličnog ekrana, jednog od najsvetlijih IPS ekrana koje smo imali prilike da isprobamo. Podjednako važno jeste što težina nije prevelika, a okviri oko ekrana su tanki i simetrični. Treba voditi računa da je tastatura “meka” prilikom kucanja, ali to je prosto logično usled koncepta i mekih materijala koji su korišćeni.
      huawei_matebook_m3vsm5_10_s.jpg
      Ukoliko postoji nešto što bi mogla biti “zadrška” kod MateBook računara, to bi mogao biti Windows 10 Home OS, budući da smatramo da bi Pro verzija bila daleko prikladnija jer biznis korisnike ipak vidimo kao značajnu ciljnu grupu, pogotovo u Srbiji. Sa metalnim leđima, MateBook zaista izgleda kao vrhunski tablet ukoliko ga odvojite od kožne futrole sa bazom i vrlo je upotrebljiv u tom režimu, najupotrebljiviji od svih hibrida koje smo isprobali. Na samom kraju, ostaje nam da konstatujemo da je Huawei odradio odličan posao, te da MateBook iskreno preporučimo svima koji cene kvalitet.

      Prednosti:
      – Fantastičan dizajn- Izrada i posvećenost detaljima, sa kožom i magnetima- Odličan u tablet modu, sa tankim i simetričnim ivicama- Premium utisak i suptilni detalji- Sjajan ekran- Izuzetno lak prelazak između različitih režima rada
      Nedostaci:
      – Dok se doplaćuje, a prilično je bitan za punu funkcionalnost- (Uslovno) Tastatura zbog prirode materijala ostavlja “mekani” utisak- Windows 10 Home, a ne Pro verzija
      Računare na test ustupio Huawei.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test