Uporedni test: Notebook za (do) 350 evra

Uporedni test: Notebook za (do) 350 evra

Naše jesenje izdanje uporednih testova prenosnih računara započinjemo kategorijom koja verovatno interesuje najšire slojeve kupaca – šta odabrati među najpristupačnijim modelima. Kao cenovnu granicu smo postavili nekih 350 evra, koliko, „poklopilo se“, trenutno iznosi prosečna plata u Srbiji. Izbor naizgled nije veliki, ali je utoliko bitniji. U katalozima domaćih firmi se nalazi desetine i stotine računara, ali nisu svi zaista dostupni. Šta kupiti? Kao i uvek, tu smo mi da istestiramo i isprobamo hrpu laptopova i damo odgovarajuće preporuke kako bismo svojim čitaocima olakšali izbor prilikom inače sve komplikovanije kupovine...

    Sadržaj

      Filip Majkić Određivanje cenovnog praga je uvek problematično, naročito kada imamo takvu celinu kakva su laptopovi, gde maltene postoji model računara za bilo koji dvocifreni broj hiljada dinara veći od 25. 31 hiljada, 45 hiljada, 38 hiljada, 56 hiljada, ma koji broj da odredite baš ćete za tu cenu pronaći minimum tri ili četiri laptopa u ponudi (makar teorijski, dok se ne raspitate čega u radnji zaista ima). Međutim, negde se mora preseći prilikom uporednog testa, iako znamo da za 1, 2 ili 4 hiljade dinara više uvek možete kupiti nešto bolje, a ove razlike su posebno izražene u nižim kategorijama.
       

       

      Stoga, postavlja se opravdano pitanje – zašto baš 350 evra? Kao što smo rekli u uvodnom delu, zbog toga što je to u ovom trenutku prosečna srpska plata. Ukoliko preferirate skuplje računare, ne brinite, uskoro sledi i test uređaja sa cenom do 800 evra, gde će biti daleko više prostora za performanse i dodatne opcije. Ovde se, međutim, i mi i proizvođači držimo bazičnih stvari. Koliko se danas može dobiti za (još uvek) prosečnu srpsku platu? U stanju ekonomije kao u Srbalja (ako se to ekonomijom uopšte može nazvati), sa potrebom za zaduživanjem koja se graniči sa narkomanskom zavisnošću, kada se premijer hvali da je uspešno pozajmljeno novih milijardu dolara sa astronomskim kamatama i to nam predstavlja kao uspeh, brojni građani, opravdano zabrinuti za svoju budućnost, ne žele da se razbacuju onim što imaju i biraju računare u skladu sa svojim potrebama i mogućnostima bez želja za drastičnim luksuzom.
      No, i kada postavimo gornju granicu tako konzervativno, i dalje možemo naći na različite računare, sa drugačijim platformama, drugačijim kvalitetom izrade, rasporedom portova, usmerenjima prema različitim kupcima u zavisnosti od forme i mogućnosti. Te razlike nisu velike, ali su upravo stoga značajne. Stoga, ispitaćemo kako se ponašaju najpristupačniji notebook računari i šta od njih možemo očekivati.


      Odmah na početku želimo da damo važnu informaciju, poučeni iskustvom sa nekih prethodnih testova, odnosno pitanjima naših čitalaca – bukvalno smo uzeli sve što je u datom trenutku bilo na lageru naših partnera potpisanih na kraju teksta u ovoj cenovnoj kategoriji. To je ukupno osam računara (da, brojka, nije naročito impresivna, bez obzira na nisku klasu). Nema sumnje da će u međuvremenu doći do nekih pomeranja, kao i da će popunjenost modelima možda biti drugačija – nemojte nas kuditi zbog toga, niti naše partnere, takav je zakon tržišta, odnosno priroda poslovanja u svetu u kome računari predstavljaju običnu potrošačku robu, umesto onoga što mi, malo iskusniji korisnici, možda i pomalo neopravdano, vezujemo za računare i čime ih smatramo, neretko ih uzdižući gotovo na nivo još jednog člana domaćinstva o kome treba dodatno brinuti. Nas je pregazilo vreme, ali to ne znači da ne razumemo korisnike koji današnji svet računara doživljavaju drugačije, u skladu sa vremenom i karakteristikama vremena u kome žive. Prelazimo na notebook računare… Prva stvar koju ćete zateći u pakovanju i koja će vas vrlo verovatno iznenaditi imajući u vidu cenovni razred jeste – torba! Naime, uz ovaj računar, orijentisan u potpunosti prema korisnicima koji žele da uštede i kojima treba solidna mašina za njihovo malo preduzeće, HP isporučuje torbu za nošenje, što nikako nije mala stvar, naročito u ovoj cenovnoj kategoriji.
      HP 635 dolazi podrazumevano sa SUSE Linux Enterprise Desktop operativnim sistemom, a prisustvo OS-a u ovom cenovnom razredu, zahvaljujući kome se brzo može krenuti u eksploataciju računara za poslovne potrebe gledamo kao na još jedan plus. Naravno, za potrebe uporednog testiranja, mi smo instalirali Windows 7, ali da znate da za razliku od većine konkurenata, HP 635 stiže sa operativnim sistemom, i to onim koji je potpuno besplatan, tako da ako tražite način da minimizujete troškove u svojoj firmi, eto idealnog kandidata. Šteta što ne dolazi makar sa diskom drajvera za Windows, pošto se uz računar ne isporučuje nikakav disk sa propratnim softverom, sve je ugrađeno u Linux. Specifikacija:
       

       

      HP 635

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, mat

      Procesor

      AMD E350 (1.6 GHz)

      Grafika

      ATI Radeon HD 6310 (integrisana u APU)

      Sistemska memorija

      2 GB

      Hard disk

      320 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 3.0

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 mpx

      Dodatno

      Torba za nošenje

      Operativni sistem

      Novell SUSE Linux Enterprise

      Masa

      2,6 kg

      Dimenzije

      376 x 247 x 32 mm

      Cena

      32,052 dinara

      Garancija

      2 godine

      U suštini, HP 635 je stari poznanik, a osnova šasije je ona ista kao i kod ranijeg HP635 modela – naravno, uz nekoliko izmena.  Laptop je izrađen od plastike, tamno-sive/bež je boje (u kombinaciji sa crnom) i solidne je izrade. Ispod poklopca čekaju neka iznenađenja, poput odsustva numeričkog dela na tastaturi (neuobičajeno za laptopove 15,6-inčnog formata), ali i prisustva Altec Lansing zvučnika. Ne zaboravimo da tastatura ima naša slova. Tačped je reljefnog tipa, ali nije naročito precizan. Broj portova je standardan, a interesantno je prisustvo HDMI konektora, tako da ukupno gledano ovaj laptop može itekako da posluži i za poslovne i za kućne potrebe, odnosno može se podjednako dobro upotrebljavati i za rad u kancelarijskom okruženju i za ličnu upotrebu.


      Sve to je moguće zahvaljujući AMD Brazos hardveru, koji predstavlja sasvim solidno rešenje za all-round primene u notebook sferi. U suštini, AMD malo više puca na mogućnosti grafike (multimedija za ovu klasu, pre svega), a manje na snagu procesora i sistema, procenjujući da je snage ionako dovoljno za potrebe prosečnih korisnika. Hardverska platforma je za te potrebe sasvim dorasla, pa iako neće kupiti šampionska mesta na testovima, radi se o fino balansiranoj mašini koja je okrenuta ka raznim korisničkim grupama.
      Najlepše smo ostavili za kraj – mat ekran! Ne naročito bombastičnog kvaliteta, ali opet – mat ekran, bez refleksije, bez odsjaja, bez ogledanja u sopstvenom računaru. Prednosti: – Svestranost uređaja, što treba ceniti u ovako niskoj klasi – Mat ekran – Platforma solidna i za multimedijalne primene – Linux za one koji žele instant-biznis mašinu, ali i sve one koji žele Linux – Torba u paketu Nedostaci: – Tastatura bez numeričkog dela – Samo 2 GB RAM memorije – Bez drajvera za Windows na disku (tj. bez ikakvih diskova) Tradicionalno poslovno orijentisani Lenovo je zastupljen na ovom prikazu sa dve vrlo povoljne mašine. Prva od njih je IdeaPad V560, još jedan iz kategorije all-round modela koji su namenjeni širokom krugu korisnika. Dolazi u, rekli bismo, klasičnom pakovanju, bez nekih iznenađenja, poklon-dodataka ili nečeg sličnog.

       
       
       
      Slično važi i za softver – koga nema. Odnosno, nema operativnog sistema, niti bilo kakvog pratećeg softvera. Korisnik dobija Lenovo drajvere na disku, u kombinaciji sa dve Lenovo alatke koje prevashodno biznis korisnicima mogu pomoći prilikom korišćenja računara. Imajući u vidu prisustvo skenera otisaka prstiju, skloni smo da zaključimo da je Lenovo V560 model namenio korisnicima koji će laptop koristiti prevashodno u poslovne svrhe, ali i koji će iskoristiti poneki trenutak za ličnu upotrebu. Specifikacija:

       

      Lenovo IdeaPad V560

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, glossy

      Procesor

      Intel Pentium P6200 (2.13 GHz)

      Grafika

      Intel HD (integrisana)

      Sistemska memorija

      2 GB

      Hard disk

      320 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 3.0

      Konekcije, portovi

      4 x USB 2.0, eSATA, VGA izlaz, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Dodatno

      Skener otisaka prstiju

      Operativni sistem

      Masa

      2,62 kg

      Dimenzije

      373 x 248 x 33 mm

      Cena

      32,052 dinara

      Garancija

      2 godine

      Lenovo V560 je mašina niže klase, ali sasvim dopadljivog izgleda. Izrađena je u potpunosti od plastike, tamno sive i crne boje, glatke i fine završnice. Na ivicama postoji “lajsna” za koju, iskreno, ne bismo smeli da se opkladimo da li je takođe izrađena od plastike ili možda aluminijuma, u kom slučaju bi blago (ali bolje išta nego ništa, zar ne) doprinosila čvrstini konstrukcije. Ukupno gledano, Lenovo računari deluju robusno i dobro izrađeno, pa to nije izuzetak ni kod IdeaPad V560 modela, u uslovima njegove klase.

       
       
       
      U unutrašnjosti je sve na svom mestu, izuzev tačpeda koji je decentriran prema levoj strani. Tastatura je sasvim solidna, sa tasterima srednjeg hoda (imajte u vidu da ovo još uvek nisu ThinkPad tastature ili tastature sa ergonomski zakrivljenim tasterima, već “obične” tastature. Naših slova nema, ali ima numeričkog dela, možda i preterano suženog u odnosu na nešto što bi bila naša očekivanja. Tastatura ima još jednu boljku – Fn taster skroz dole levo umesto Ctrl tastera, što se srećom može promeniti (zamenom funkcija ovih tastera) iz BIOS-a. Ekran je glossy tipa, ali za divno čudo, to se ne oseća previše kada je laptop uključen – možda i zbog vrlo svetlog prikaza i ne baš najboljih boja.

       
       
       
      Hardver je jedan od “tipičnijih”. Zatičemo Intel Pentium P6200 procesor, koji radi na 2,13 GHz, u kombinaciji sa integrisanom grafikom. Bez neke orijentacije ka multimediji, laptop se zadovoljava nuđenjem isključivo VGA izlaza, dok je HDMI zapušen, iako fizički šasija ima otvor za njega. Sa druge strane, tu su četiri USB 2.0 porta, od kojih jedan predstavlja eSATA/USB 2.0 combo port. Prilikom intenzivnijeg rada, laptop postaje mlak u gornjem levom uglu. U suštini, nema se naročito dalje išta govoriti niti isticati. Možda bi neki želeli nešto više, ali ova mašina toliko nudi. Prednosti: – Fin, čist dizajn bez suvišnih detalja – Solidna mašina za svakodnevni rad – Više USB portova od proseka Nedostaci: – Bez izdvajanja od konkurencije, naročito u smislu hardvera – Samo 2 GB RAM memorije, bez HDMI porta – Bez operativnog sistema Naredni Lenovo računar stiže pod oznakom G570 i iskreni da budemo, deluje bolje od prethodnika u nekoliko stavki, iako cena to možda ne sugeriše na pravi način. Možda ne toliko po dizajnu eksterijera (V560 nam se – barem je lični utisak autora takav – više sviđa kada je zatvoren), ali kada se uređaj otvori, priča je sasvim drugačija. Sa druge strane, u nekim stavkama deluje slabije, a videćete već o čemu se radi. IdeaPad G570 je model jasnog usmerenja kompanije Lenovo u proteklom periodu – da osvoji mejnstrim kupce proizvodima koji će podjednako pogodovati različitim generacijama, za različite potrebe, zadržavajući pri tome specifičnu Lenovo notu i određene detalje. No, više o tome nešto kasnije.
       

       
       
       
      Ovaj pasus praktično možemo prepisati od prethodnog modela. Nema softvera, nema operativnog sistema. Korisnik dobija Lenovo drajvere na disku, a instalacija je laka i brza zahvaljujući Complete Install opciji. Tu su i dve dodatne aplikacije specifične za Lenovo. Specifikacija:

       

      Lenovo IdeaPad G570

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, glossy

      Procesor

      Intel Celeron B800 (1.5 GHz)

      Grafika

      Intel HD (integrisana u CPU)

      Sistemska memorija

      2 GB

      Hard disk

      320 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 3.0

      Konekcije, portovi

      4 x USB 2.0, eSATA, VGA izlaz, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Masa

      2,6 kg

      Dimenzije

      371 x 247 x 35 mm

      Cena

      33,652 dinara

      Garancija

      2 godine

      IdeaPad G570 je vrlo dopadljivo dizajniran. Laptop je u potpunosti crn, sa reljefnim površinama i šarama koje u principu ne očekujemo u ovoj klasi računara. Indikatori rada prave fin kontrast sa svojim belim svetlom. Međutim, ono najlepše viđate tek unutra – a to je tastatura sa ergonomskim tasterima čiklet tipa. Ne samo da tasteri pojedinačno “izviru” iz površine, već su individualno udubljeni na svojim gornjim površinama kako bi obezbedili još bolju ergonomiju i stvorili još lepši užitak pod prstima prilikom kuckanja. Pored toga, tastatura ima naša slova, kao i numerički deo koji je “pun”, za razliku od V560 laptopa gde je sužen. Ctrl je na svom mestu, a Fn taster desno od njega. Sve u svemu, pravo je zadovoljstvo raditi na ovakvoj tastaturi. Tačped je sasvim dobar i ostavlja solidan utisak.
       

       
       
       
      Međutim, šta  snižava utisak kod G570 modela sa našeg testa, makar u poređenju sa drugim Lenovo laptopom? Na prvom mestu, to je Celeron B800 procesor, premda na njega možemo gledati dvojako. Sa 2 MB keš memorije i radnim taktom od 1,5 GHz, on ipak zbog arhitekturnih ograničenja nije u nivou mejnstrim procesora, kakve želimo da vidimo u mašinama ovog tipa, makar kada gledamo dobijene rezultate. Ovaj dvojezgarni procesor za najpristupačnije laptopove se bazira na mobilnoj Sandy Bridge arhitekturi, a njegova svetla tačka jeste integrisana grafika koja je sasvim dobra za ovu klasu laptopova, ponovo zahvaljujući Sandy Bridge arhitekturi koja donosi dramatično ubrzanje u radu sa grafikom, podižući performanse Intelovih “integruša” na novi nivo. Opet, to se samo odnosi na Intelova integrisana rešenja, koja sama po sebi i nisu uživala naročitu reputaciju i ne omogućavaju ništa posebno sem bazičnih primena.
       


      Šta je druga strana priče? Ovaj Celeron je direktan konkurent AMD Brazosu. Kao takav, on potpuno ispunjava misiju. Nešto je brži kada je CPU u pitanju, nešto slabiji kada je GPU u pitanju i to bi bilo to. Bez obzira što je nominalno skuplji od Brazosa, za krajnjeg korisnika je to manje-više svejedno, posebno kada su cene tako slične. Ekran je glossy tipa i standardne (1366 x 768) rezolucije za mejnstrim 15,6-inčnu mašinu. Standardne opcije konektivnosti su prisutne, a portovi su identični kao kod V560 modela – četiri USB-a, od čega jedan eSATA combo port, VGA izlaz, nema HDMI-ja i to bi manje-više bilo to. Termalnom slikom laptopa smo zadovoljni, još više nego kod V560 modela sa prethodne strane. Naime, nismo primetili iole značajnije zagrevanje niti prilikom izvršavanja zahtevnih testova, što pripisujemo i boljoj šasiji i štedljivijim čipovima. Prednosti: – Solidan dizajn – Sjajna tastatura za ovu klasu – Više USB portova od proseka Nedostaci: – Nejaki Celeron procesor – Samo 2 GB RAM memorije, bez HDMI porta – Bez operativnog sistema Acer je tradicionalno jak u low-end segmentu, pošto je isti svojevrsna specijalnost tajvanskog proizvođača. Ovaj put, Acer ima vrlo jakog kandidata, koji je u samom vrhu cenovnog razreda, ali i po specifikacijama. Dakle, u ovoj klasi računara, Acer nudi model koji je među najjačima i najbogatijima u smislu specifikacija. No, pođimo redom.
      Aspire 5733Z stiže sa Linpus Linux operativnim sistemom – dakle, praktično bez onoga što mnogi nazivaju “pravim OS-om”. Iako Linpus nudi rudimentarno grafičko okruženje i bazne funkcionalnosti, to je daleko od punokrvnog Linux rešenja ili Windows operativnog sistema, pa nagađamo da će mnogi – poput nas – posegnuti za instalacionim diskom i instalirati neki OS – najverovatnije Windows. Tu je i instalacioni disk sa drajverima, koji će vam pomoći da brzo i lako podesite Windows okruženje nakon instalacije. Specifikacija:
       

       

      Acer Aspire 5733Z

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, glossy

      Procesor

      Intel Pentium P6100 (2 GHz)

      Grafika

      Intel HD (integrisana)

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      500 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Linpus Linux Lite (“nepunokrvni”, instant-OS)

      Masa

      2,6 kg

      Dimenzije

      381 x 253 x 34 mm

      Cena

      35,500 dinara

      Garancija

      2 godine

       
      Što se tiče dizajna, Acer ima vrlo atraktivan model u 5733 uređaju. Tamno sive boje, sa brojnim šarama koje deluju ukrasno, laptop je sasvim korektno dizajniran za uređaj čija cena ne prelazi 350 evra. Slična priča je i u unutrašnjosti sa identičnim dizajnom i šarama na naslonu za dlanove, vrlo solidnom tastaturom sa mekim tasterima i numeričkim delom. Nažalost, pri sredini dolazi do blažeg ugibanja tastature usled nešto intenzivnijeg kuckanja. Tačpedom nismo preterano oduševljeni, prevashodno zbog male površine istog. Ekran je oivičen crnim okvirom.


      Dolazimo do hardvera. Računar ima dvojezgarni Pentium P6100 procesor koji radi na 2 GHz, integrisanu grafiku i po tome se ne izdvaja previše od konkurencije. Sa druge strane, ističe se po dve vrlo bitne stavke, naročito u ovoj kategoriji uređaja – ima 4 GB RAM memorije, što je sasvim pristojna količina, kao i prostrani hard disk kapaciteta 500 GB. Istina je da je RAM nikada jeftinije dokupiti, ali je svakako lepo videti da laptop stiže sa onim što u današnje vreme smatramo pristojnom količinom RAM memorije (ili, bolje rečeno, šteta je videti da proizvođači škrtare na RAM memoriji u današnje vreme i isporučuju uređaje sa manje od 4 GB iste). Termalnim karakteristikama Aspire 5733Z laptopa smo više nego zadovoljni.
      Konekcije su na nivou totalnog proseka. Nema nekih raskošnih opcija za USB povezivanje (tri porta), egzotičnih konektora (ništa od HDMI-ja), a imamo primedbu i na raspored dva USB tastera na desnoj strani, koji su smešteni taman tamo gde bi dolazio miš (makar kada se radi o desnorukim korisnicima). Nije podržan ni Bluetooth, a od opcija konektivnosti tu su samo LAN i WiFi N. Međutim, nemojte misliti da smo razočarani računarom kada nabrajamo ove sitne mane i nedostatke. Ukupan utisak je nešto što je vrlo jak adut Acer Aspire 5733Z modela. On ima manje-više sve najneophodnije, u onome što se ponajviše računa (naročito što računaju krajnji korisnici dok upoređuju specifikacije notebookova) je među najjačima, a u dizajnerskom smislu je izuzetno dopadljiv i prijemčiv krajnjem korisniku. Sve u svemu, vrlo jak kandidat za priznanje u ovoj kategoriji. Prednosti: – Dobar dizajn – Memorija i hard disk iznad proseka za klasu – Ukupan utisak o laptopu Nedostaci: – Blago ugibanje inače veoma solidne tastature u centralnom delu – Bez HDMI porta, Bluetootha, raspored USB konektora – Bez operativnog sistema Još jedan stari znalac na testu, ovaj put u varijanti sa nešto slabijim hardverom nego prethodnih puteva kada smo se družili sa njim. Dell je uporno bio u top 2 proizvođača PC računara (po svemu sudeći, po prvi put je pao na treću poziciju u proteklom kvartalu jer ga je Lenovo pretekao), pa je logično da u svakoj cenovnoj kategoriji ima šta da ponudi. Ovaj put, to je još jedan Inspiron model koji se drži nekih zacrtanih dizajn šema, što rezultuje da je računar – najdeblji i najmasivniji na testu, ne samo statistički gledano, već i po osećaju u ruci i vizuelno.
       

       
       
       
      Dell ne isporučuje ovaj računar sa operativnim sistemom. Ono što nas je, međutim, dodatno iznenadilo jeste da se ne isporučuje disk sa drajverima. Sa jedne strane, jeste istina da živimo u dobu digitalne distribucije koja radikalno menja naš pogled na računare. Međutim, zašto onda isporučivanje – diska sa FreeDOS-om (koji ne želimo da nazovemo operativnim sistemom imajući u vidu zastarelost i nepostojanje grafičkog interfejsa) sa – utilities aplikacijama za isti? Zanimljiv potez u svakom slučaju. U svakom slučaju, posegnuli smo za drajverima na internetu i očas posla doveli mašinu u radno stanje. Moramo da uputimo i pohvalu za Gigatron koji na strani specifikacija nudi direktan link prema paketu drajvera. Specifikacija:

       

      Dell Inspiron N5030

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, glossy

      Procesor

      Intel Celeron 925 (2.3 GHz)

      Grafika

      Intel GMA 4500MHD (integrisana)

      Sistemska memorija

      2 GB

      Hard disk

      250 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Masa

      2,73 kg

      Dimenzije

      378 x 245 x 40 mm

      Cena

      27,990 dinara

      Garancija

      3 godine

      Inspiron N5030 je pomalo glomazna mašina ne naročito fine obrade, sa dosta grube plastike. Opet, to je tipičan Dell, tako da će oblik, dizajn i izgled uopšte biti prepoznat “na prvu”. Potpuno je crne boje, sa glossy poklopcem i unutrašnjošću koja apsolutno prati “sveopšte crnilo” u smislu dominantne boje. Tastatura, nažalost, nema numerički deo. Tačpedom nismo oduševljeni, niti razočarani, već bismo ga svrstali u prosek. Korisnici koji su “čistunci” bi mogli imati velikih simpatija za dizajn, koji je prilično konzervativan, i koji nema nikakve elemente osim najosnovnijih.
       

       

      Međutim, hardver je ono gde Inspiron N5030 posustaje. Za razliku od drugih računara, pa čak i “kolege po Celeronu”, procesor ovog računara je stari Celeron, a ne onaj baziran na Sandy Bridge-u, tako da cela mašina prilično zaostaje, i po procesorskim i po grafičkim performansama. Istovremeno, ima ponajmanji hard disk od svih konkurenata. Ni po drugim aspektima hardvera se neće odlepiti sa začelja, te stoga ne može da se pohvali performansama u globalu. Nije mnogo bolje ni po pitanju konektivnosti. Bazni elementi su zadovoljeni, ali ništa više od toga. Niti HDMI porta, niti nekog naprednijeg konektora. Štaviše, raspored USB portova je prilično loš, pa tako imamo dva porta “zgužvana” jedan iznad drugog, što ih u startu ograničava u zavisnosti od toga koliko su glomazni USB uređaji koji se priključuju na njih. Zaista šteta da se na ovako prostranoj mašini tri porta sabiju na levu stranu u tako malo prostora.
      Ukupan utisak nije naročito povoljan. Dell sa Inspiron N5030 modelom ostaje na začelju ponude, nažalost. Performanse ga ograničavaju, a bolja situacija nije ni sa drugim aspektima računara. Nije da on nema svojih aduta, ali ne vidimo nikoga osim pasioniranog korisnika Dell hardvera ili osobu kojoj znači svaki dinar (pa nema odakle da doda 3-4 hiljade dinara) kako kupuje ovakvu mašinu. Najpozitivnija stvar vezana za nju je garancija, koja je trogodišnja i po čemu odskače od standardne dvogodišnje garancije Prednosti: – (Uslovno) Dizajn primamljiv nekim grupama korisnika konzervativnijeg stanovišta – Trogodišnja garancija Nedostaci: – Slabe performanse – Bez HDMI porta, Bluetootha, raspored USB konektora – Bez operativnog sistema – Tastatura bez numeričkog dela – Dizajn i kvalitet izrade bi mogli biti bolji, bez obzira na cenu Ah, Kompače, Kompače…Nekad gigant PC industrije, potom kupljen od strane HP-a, Compaq je danas samo low end brend kojim se HP služi da označi računare za koje…maltene i ne želi da vezuje svoje ime. HP Compaq Presario CQ56 sa sufiksom 200SM je ubedljivo najjeftiniji laptop na testu – 15,6-inčni uređaj za svega 24,990 dinara.
       

       
       
       
      Šta se u praksi dobija za tu sumu novca? Ne previše, ali ko nema za više…Ponovo zatičemo FreeDOS, a takođe ni ovoga puta ne zatičemo disk sa drajverima u pakovanju. Posao nam opet olakšava sajt lokalnog prodavca gde se ispod specifikacija može direktno kliknuti na link prema drajverima, odakle se može skinuti sve neophodno da se računar dovede u “vozno stanje”. Specifikacija:

       

      HP Compaq CQ56

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, glossy

      Procesor

      AMD V160 (2.4 GHz)

      Grafika

      Radeon HD 4250 (integrisana)

      Sistemska memorija

      2 GB

      Hard disk

      250 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Masa

      2,55 kg

      Dimenzije

      374 x 246 x 38 mm

      Cena

      24,990 dinara

      Garancija

      2 godine

      Dizajnerski, Compaq uopšte nije tako loš za ovu klasu. Potpuno crn, izrađen od plastike, koja je na određenim delovima više nego solidna, naročito u unutrašnjosti, odaje sliku pouzdane mašine u koju se može stavljati raznovrstan hardver. No, kako je ovo najjeftiniji laptop, takav je i hardver. Iako je nominalno dostupan u raznim kombinacijama procesora, grafike, memorije i diskova, CQ56 je u trenutku testiranja bilo moguće uzeti isključivo u najpristupačnijoj formi.


      Šta to u praksi znači? Sporu platformu, sa AMD V160 procesorom kao osnovom. Iako radi nominalno na čak 2,4 GHz, ovaj CPU prosto nije u skladu sa današnjim vremenom ako želite bilo šta osim najosnovnijih stvari da radite na svom računaru. Situaciju vadi donekle Radeon HD 4250 grafika integrisana u RS880 čipset, ali ni po ostalim parametrima mašina ne briljira. Tu je 2 GB memorije, a i hard disk je kapaciteta svega 250 GB. Sitnije hardverske stavke ćete lako uočiti u tabeli.
      Nije da uređaj nema čime da se podiči. Izrada je vrlo solidna za ovu klasu (naša očekivanja su bila niža), ekran uopšte nije loš, ali ipak preporučujemo da ako se opredeljujete za ovaj laptop probate da nađete neku snažniju mašinu. Tačped takođe ubrajamo u negativne stvari kod CQ56 modela, naročito njegove tvrde tastere. Tastatura je prosečna, ima naša slova, ali nema numerički deo i pošto je skroz levo ubačena kolona tastera za kontrolu različitih komponenti ili funkcija računara, Ctrl taster nije skroz dole levo, pa će trebati da prođe određeni period navikavanja. Termalnom slikom laptopa nismo baš zadovoljni, jer se solidno greje na levoj strani. Nema ni HDMI porta. Kao što rekosmo, u principu, nije ovo loš laptop, ali se u ovoj varijanti jasno izdvaja među učesnicima na testu – najjeftiniji je, a nažalost – i najslabiji. Prednosti: – Izrada iznad očekivanja – Solidan ekran Nedostaci: – Slabe performanse – Bez HDMI porta – Bez operativnog sistema – Tastatura bez numeričkog dela, loš tačped  Tajvanski ASUS je strahovito napredovao i grabi napred krupnim koracima na području notebook računara, odnosno računara uopšte. Šta nam ovaj proizvođač nudi u najnižoj kategoriji? Iskreno rečeno, vrlo smo prijatno iznenađeni njihovim najjeftinijim notebook računarom, modelom nove generacije oznake K53 sa sufiksom U. Već u samom startu, u pakovanju zatičemo torbu za nošenje, što predstavlja ne malu dodatnu vrednost u ovoj cenovnoj kategoriji, bez obzira da li se laptop želi koristiti za poslovne ili privatne potrebe.
       

       
       
       
      Međutim, lepa iznenađenja (kažemo iznenađenja, jer smo se u ovom cenovnom razredu navikli da očekujemo maksimalnu štednju i ono najrudimentarnije, u šta nas je uverila i većina prethodno isprobanih proizvoda) tek počinju. Operativni sistem, i to Windows! Istina, radi se o Starter ediciji Windows 7 operativnog sistema, ali je svakako reč o vrlo dobroj, legalnoj opciji. Ponovo, ako želite da minimizujete troškove u svojoj firmi, eto idealnog kandidata. Specifikacija:

       

      ASUS K53U

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, mat

      Procesor

      AMD E350 (1.6 GHz)

      Grafika

      ATI Radeon HD 6310 (integrisana u APU)

      Sistemska memorija

      2 GB

      Hard disk

      500 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Dodatno

      Torba za nošenje

      Operativni sistem

      Windows 7 Starter

      Masa

      2,6 kg

      Dimenzije

      378 x 253 x 34 mm

      Cena

      31,990 dinara

      Garancija

      2 godine

      K53 model je verovatno jedan od najtestiranijih modela na Benchmarku – radi se o univerzalnoj šasiji u koju se može svrstati sve od low cost čipova, pa sve do najsnažnijih Core i7 monstruma. Najbolje od svega jeste što ovakvo kućište laptopa predstavlja istovremeno jedno od najboljih i najkvalitetnijih u mejnstrim kategoriji, a bez sumnje najbolje i najkvalitetnije u ovom cenovnom razredu. Drukčije rečeno, K53U po izradi i dizajnu na ovom testu nema konkurenciju. Visokokvalitetna plastika, osećaj čvrstine i kompaktnosti, dobri zvučnici, sve je tu. HDMI port je takođe prisutan, i generalno zahvaljujući APU grafici možete komotno koristiti ovaj laptop i u multimedijalne svrhe.
       

       
       
       
      Računar se bazira na AMD Brazos platformi, koja, ponovićemo, predstavlja sasvim solidno rešenje za all-round primene u notebook sferi. U suštini, AMD malo više puca na mogućnosti grafike (multimedija za ovu klasu, pre svega), a manje na snagu procesora i sistema, procenjujući da je snage u centralnom procesoru ionako dovoljno za potrebe prosečnih korisnika. Hardverska platforma je za te potrebe sasvim dorasla. Brazos omogućava kreiranje konfiguracija koje su okrenute raznim korisničkim grupama. Hard disk je takođe malo bolji, tj. “prostraniji” od onoga što konkurenti nude – nudi 500 GB kapaciteta.
       

       
       
       
      Ekran je veoma dobar, tastatura i tačped – odlični! To naročito važi za tastaturu. Dobra stvar je što vidimo da je ASUS u potpunosti ispunio obećanje iz prošle godine, kada je najavljivao da će svi računari u raznim  cenovnim klasama dobiti standard kvaliteta ispod koga se neće ići. Generalno gledano, K53U je veoma dobar računar po mnogim pitanjima, a dodatno je podržan Pickup & Return garancijom, koja obezbeđuje kurirsku službu i u veoma kratkom roku otklanja probleme. Sve u svemu, vrlo dobar kandidat za priznanje… Prednosti: – Najbolja izrada od svih modela na testu – Prisustvo operativnog sistema – Platforma solidna i za multimedijalne primene – Odlična tastatura – Torba u paketu – Odličan sveukupan utisak Nedostaci: – Samo 2 GB RAM memorije – Bez posebnih nedostataka Na ovoj stranici možete videti rezultate koje ostvaruju računari. Interesantno je da smo imali dosta raznovrsnih hardverskih platformi – AMD Brazos, AMD pre-Brazos, dva Intel Pentium modela, kao i dva Celerona, od kojih je jedan bio stari, a drugi novi, baziran na Sandy Bridge tehnologiji. Rezultate možete videti ispod, a na kraju je tu i cena… Nažalost, na Dell Inspiron modelu Cibebench test nikako nije prolazio. Pored toga, valja naglasiti da smo kod Battery Eater testa koristili rezultat iz „moda koji više opterećuje“, kako bismo videli šta mogu računari u modu većeg opterećenja, odnosno kakve su im baterije/autonomije van rada „u leru“, u kome baterije ionako traju preko pet-šest sati. Na kraju smo dali i cenu, koja, dabome, nije rezultat testiranja, ali je lepo imati je i u vidu grafikona zarad lakšeg pregleda…
       

       

      Utisci

      Generalno gledano, veoma smo bili skeptični pred početak testiranja. Hoćemo li naći iole dostojne modele, hoće li ih biti uopšte, kakve će potrebe korisnika uopšte moći da zadovolje. Manje-više, zadovoljni smo onim što smo imali priliku da isprobamo. Pokrili smo širok spektar različitih konfiguracija, od onih “baš low end”, do sasvim solidno upotrebljivih. Od laptopa koji košta 350 evra i manje ne možete previše očekivati, ali sasvim je sigurno da postoje određeni standardi koje većina laptopova sa ovog testa ispunjava, ako ne i svi. Srećom, neki od osnovnih nedostataka su vrlo lako (i jeftino) otklonjivi, pa tako lako možete povećati prostor za skladištenje nekim eksternim diskom, ili pak dodati značajniju količinu RAM memorije.

       

       

       

      Ponavljamo da je ovo što smo okupili na testu to što je bilo na lageru dolepotpisanih firmi u datom trenutku. Verovatno su se u međuvremenu pojavili još neki modeli, što je i za očekivati u ovako intenzivno-cirkulišućoj kategoriji, ali ako bismo pomerali test iz nedelje u nedelju, ne bi nikada izašao i uvek bi bilo još nekih novih stvari za uzimanje. Ipak, gro ponude je tu prikazan, suštinski značajnih naprednijih modela u trenutku kuckanja ovog teksta nema u ponudi.

      Čini nam se da će tendencije u narednom periodu ići ka tome da će svako ko bude hteo jeftin računar kupiti notebook kome će cena sigurno ići još niže, a onaj ko bude hteo nešto više od svog računara solidno snažniji desktop. Nažalost, čini nam se da ovakvo padanje donjeg praga cene notebook računara značajno utiče na motivaciju kupaca da kupe skuplje modele. Sada više ne govorimo o razlikama od 30-40-60% između jeftinog modela i modela srednje klase – došlo se dotle da su potonji skuplji i po 2-3 puta! Dakle, ultra-jeftini desktop računari od desetak do dvadesetak hiljada, nakon toga laptopovi od dvadesetak hiljada do nekih četrdeset-pedeset hiljada, a preko toga desktopovi. Naravno, ne tvrdimo da će baš ovako biti, da će se to desiti preko noći, niti da smo nepogrešivi, ali nam deluje da će trendovi biti upravo takvi…

      Zaključak

      Dva laptopa su se na ovom testu naročito istakla. To su modeli koji zbilja nude najviše, što ne znači da ostali modeli ne nude puno. Iskreno, autor ovih redova smatra da bilo šta što je jeftinije od 300 evra i može da se konektuje na internet omogućivši funkcionalno korišćenje istog predstavlja dobru kupovinu, ma kakav uređaj da je u pitanju. Punokrvni prenosni računar za manje od 350 evra, pa to je nekada bio samo san. Još uvek se sećamo kada smo radili testove low end – mejnstrim rešenja čija se cena tada vrtela na četiri cifre.

      Ovaj put Best Buy priznanje nećemo dodeljivati. Bukvalno svaki računar sa testa u odgovarajućoj konstelaciji predstavlja dovoljno dobru kupovinu za nekoga. Istovremeno, svaki računar sa testa ima određenih mana, kao i prednosti. Trudili smo se da ih sve nabrojimo i imate ih u odgovarajućim stavkama ispod svakog računara pojedinačno. Ipak, kada sagledamo čitavu sliku, precizno sračunamo ko šta nudi i za koliko novca, postoje dva laptopa koja se posebno ističu, i ponovo od kompanija koje kao da su se pretplatile na priznanja Benchmark sajta kada su uporedni testovi laptopova u pitanju.

      Value for Money – ASUS K53U

      Rekosmo da izostavljamo Best Buy, ali to ne znači da nema modela koji i u ovom cenovno suženom okviru ne pronalaze način da se izdvoje po tome što kupcima nude nešto više. Stoga naše Value for Money priznanje kao modelu koji posebno nudi dosta toga dobrog korisniku ide za ASUS K53U model. On sa sobom donosi dosta toga što se može izmeriti, ali još više onoga što nećete videti u grafikonima.

       

       

      To je računar koji stiže sa operativnim sistemom! Windows 7, pa makar i u Starter varijanti, je nešto što puno znači običnim korisnicima, naročito u odnosu na konkurenciju. Takođe, dizajn i posebno izrada su tip-top, što i ne čudi, imajući u vidu da je kućište okvirno kreirano da bude prisutno i u višestruko skupljim cenovnim kategorijama. U kombinaciji sa fantastičnom tastaturom, dobrom hardverskom osnovom u vidu AMD Brazos APU rešenja sa integrisanom grafikom visokih performansi i solidno prostranim diskom, ASUS K53U sasvim zasluženo odnosi ovo priznanje.

      Editor’s Choice – Acer Aspire 5733Z

      Dolazimo i do najprestižnijeg priznanja. Iskreno, dugo smo razmišljali da li je ovo uopšte kategorija kojoj ima smisla dodeljivati Editor’s Choice, ili bi neka “mekša” nagrada bila prihvatljivija. Takođe, postojala je velika dilema kom uređaju uopšte dodeliti priznanje, imajući u vidu uzak cenovni okvir i male razlike. Međutim, jedan kandidat se izdvojio i olakšao nam posao. Priznanje ovog tipa se dodeljuje ne toliko racionalnošću i svođenjem hladne računice, već pre svega po ličnom osećaju autora i njegovog razmišljanja šta bi kupio sebi.

      Acer Aspire 5733Z je, u ovom slučaju, taj uređaj. Ni on nije laptop bez mana, i na njemu bismo voleli da vidimo neke stvari još bolje i kvalitetnije odrađene, ali od modela koji su konkurisali, on bi bio izbor autora. Pre svega, to zaslužuje hardverskim sposobnostima, ne samo po rezultatima testova, već i po tome što jedini u startu nudi 4 GB RAM memorije, u kombinaciji sa prostranim diskom i jednim od najsnažnijih procesora od konkurenata sa testa. Uz dovoljno dobru izradu – istina, ne i najbolju – i privlačan dizajn, Aspire 5733Z nudi ono što smatramo najzaokruženijom celinom od svih kandidata i stoga odnosi Editor’s Choice priznanje.

      Acer Aspire 5733Z, Dell Inspiron N5030, HP Compaq CQ56 i ASUS K53U na test ustupio Gigatron.
      HP 635, Lenovo V560 i Lenovo G570 na test ustupio PiN Computers.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test