Vodič za kupovinu laptopova, Q4 2012.

Vodič za kupovinu laptopova, Q4 2012.

Filip Majkić Uprkos krizi i nemaštini koja nas okružuje, nešto se mora i potrošiti, zar ne? U današnje vreme, šta je najbrži, najbolji, najudobniji “izlet u svet”? Koji je to “prozor” koji vam omogućava da, nakon što ga odškrinete, sagledate neki drugi svet, nekim drugim očima? Pa naravno, računar. U današnje vreme je, da se

    Sadržaj

      Filip Majkić Uprkos krizi i nemaštini koja nas okružuje, nešto se mora i potrošiti, zar ne? U današnje vreme, šta je najbrži, najbolji, najudobniji “izlet u svet”? Koji je to “prozor” koji vam omogućava da, nakon što ga odškrinete, sagledate neki drugi svet, nekim drugim očima? Pa naravno, računar. U današnje vreme je, da se ne vraćamo na stotine razloga zašto, najprimamljivija stvar za korisnike – prenosni računar. Stoga, uvek se postavlja dilema pred korisnika u ovom periodu – šta uzeti, na šta obratiti pažnju među mnoštvom modela koji se nude, ima li nečega van modela koji su u ponudi na akciji, sve u svemu – koji je pravi izbor?

      Odgovori na ova pitanja nisu jednoznačni. U nekim prilikama, korisniku trebaju što bolje performanse, u nekim drugim, visok stepen mobilnosti, sa dužom autonomijom i što manjom masom. Neko želi kvalitetan ekran, nekome ta stavka uopšte nije bitna, ali želi dobru tastaturu. Kreatori sadržaja ili konzumeri sadržaja, kako bi to rekli zapadno od nas. U ovom tekstu ćemo pokušati da vam skrenemo pažnju na modele koji se nama čine najinteresantnijim u prazničnoj groznici koja nastupa. To ne znači da nećete naći nešto što je po vašoj meri van modela koje smo mi izdvojili, jer je sasvim sigurno da za svakoga ima ponešto u bogatoj ponudi koju su domaće maloprodaje pripremile za nastupajuću sezonu.

      No, pogledajmo šta deluje najzanimljivije među mobilnim računarima, odnosno notebook i tablet uređajima u ponudi domaćih kompanija. Podelićemo, kao i uvek, preporuke po kategorijama, s tim što će prva kategorija biti nešto specifičnija, imajući u vidu skori dolazak novog operativnog sistema. No, već u startu vam treba biti jasno – nikada se razlike među kategorijama nisu toliko mešale, i nikada nije bilo teže razvrstati laptopove po njima. Jednostavno, i sami proizvođači su kreirali toliko raznovrsnih računara, a i tehnologija je napredovala do te mere da sada više nije tako jednostavno deklarisati laptop usmerenim ka nekoj specifičnoj grupi ili karakteristici. Naravno, to se smisleno radi, jer se na ovaj način “gađa” daleko veća ciljna grupa svakim proizvodom… Windows 8 laptopovi Istini za volju, bilo je trenutaka vrlo, vrlo povoljnih za kupovinu. Posebno u periodu oko CE&HA sajma, koji se održavao u prvoj polovini septembra. Još tada smo vam skrenuli pažnju da je ponuda sa pratećim popustima bila izuzetna, ne samo na sajmu, već i u drugim prodavnicama, koje nisu uzele učešća na sajamskoj manifestaciji, ali su “odgovorile” velikim popustima. Tada smo rekli “kupite laptop slobodno, povoljnije neće biti, osim ako…” Potonje se odnosilo na – dolazak novog operativnog sistema, Windows 8.

      Naše mišljenje o Windows 8 operativnom sistemu možete videti u ovom članku.  Ovde ne želimo da se bavimo Windowsom konkretno, već da ukažemo na posledice koje on donosi i doživljaj u radu. Jednostavno, smatramo da Windows 8 dobija pravu poentu tek sa laptopovima osetljivim na dodir. Nakon što smo isprobali iste, smatramo da nema nekog naročitog razloga da tražite Windows 8 po svaku cenu ako laptop nema ekran osetljiv na dodir, za to će Windows 7 sasvim fino poslužiti, sa interfejsom bolje prilagođenim ovakvom vidu korišćenja.

      Stoga, šta nam se čini najboljom ponudom u trenutku pisanja ovog teksta? ASUS je po običaju bio među najbržima i ponudio vrlo kvalitetnu familiju uređaja sa ekranima osetljivim na dodir. Svakako nam je izuzetno interesantan model ASUS ZenBook U500VZ, koji se ističe po nekoliko zanimljivih osobina. Modernog dizajna u stilu “što tanje i što lakše petnaestice”, donosi vrlo snažan hardver (Core i7 procesor, 6 GB RAM memorije, te Nvidia GeForce GT 650M grafika). Za storidž se koristi kombinacija hard diska i ssd-a za keširanje, a ekran je – FullHD, i to IPS! Naravno, i cena je visoka, oko 155 hiljada dinara, ali za ovakvu mašinu zaista vredi platiti. Ko želi da u potpunosti iskusi Windows 8, imaće na raspolaganju verziju ovog laptopa, sa oznakom S500, koji u trenutku pisanja ovog teksta nije bio dostupan. On će imati i ekran osetljiv na dodir, povrh svega.

      No, već postoje računari sa ekranima osetljivim na dodir. ASUS VivoBook S200 i S400 se ističu kao 12″ i 14″ modeli, a kompletan test modela S200 možete pročitati na našem sajtu. U oba slučaja se radi o tankim i lakim računarima, koji imaju tu prednost u odnosu na ultrabukove da donose snažniji hardver, ali i dalje u minimalističkom izdanju sa visokim kvalitetom izrade. Izrađeni od metala, ovi računari imaju i snažne Core i3 i Core i5 procesore, a opciono i diskretne grafike. Što je najlepše, cene im nisu previsoke i dostupni su tako reći svima. Dok ovo pišemo, vidimo da se pojavljuju i Acer Aspire S7 računari, sličnih karakteristika. Tu je i 11,6-inčni Samsung XE500, koji dolazi sa olokvom za još precizniji unos informacija putem ekrana osetljivog na dodir. U svakom slučaju, zaključili bismo ovaj deo preporukom da obavezno tražite laptop sa ekranom osetljivim na dodir, ako želite Windows 8 na vašem laptopu. Ne samo da će Windows 8 dobiti pun smisao, već ćete biti u prilici da iskusite jedan novi doživljaj u svakodnevnom radu, koji vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim. Nema sumnje da će u narednom periodu svi proizvođači uvrstiti ovakve računare u svoju ponudu, kada će se i moći nešto više pisati o njoj…  Ekonomska klasa računara je svakako segment  u kome se najviše prodaje, ali i u kojoj je situacija ubedljivo najzamršenija. Generalno, teško je zadovoljiti svačiji ukus, naročito u ovom segmentu, gde se ipak radi o proizvodima koji su zamišljeni kao nekakav kompromis od samog starta. Takođe, zbog ogromne “zagušenosti” u ovom segmentu, izbor je svakako najveći. Najzad, možemo da se zapitamo i šta je ekonomik klasa? Gde se to određuje i na koji način? Da li je granica na 40, 50 ili 60 hiljada dinara? Gde to prestaju kompromisi? Te stvari su vrlo individualne i zavise od shvatanja računara, pa tako imamo korisnike koji ne doživljavaju računar od 35 hiljada dinara kao kompromis, već on zadovoljava sve njihove potrebe. Fluktuacija evra je takođe uticala na promenu percepcije (povoljnosti) cene…

      No, sve to vuče i druge posledice – gotovo da vam možemo reći da kupite bilo šta što tačno odgovara vašem džepu. Ako nemate više od npr. 35 hiljada dinara, kupite bilo koji laptop te cene. Ako nemate više od 45 hiljada dinara, kupite bilo koji laptop te cene. Ogromna konkurentnost je uslovila da proizvođači prate jedni druge i agresivno ratuju cenama. U takvoj situaciji, ne možete mnogo da pogrešite ma šta odabrali, tako reći. Makar u ovoj kategoriji…

      Mnogo laptopova je u konkurenciji, ali svakako treba izdvojiti neke. Našu skorašnju pažnju su privukli sveži noviteti, bazirani na AMD hardveru, to jest Trinity platformi. No, kako se ispostavilo da će cenovno biti pozicionirani prevashodno u viši segment, za najniži segment ostaju Zacate/Fusion kada je AMD, odnosno Celeron Dual Core kada je Intel u pitanju – pa naviše, u zavisnosti od toga koliko ste novca u stanju da izdvojite. No, koji konkretno računari mogu ispuniti prohteve (ne naročito zahtevnih) korisnika u ovom segmentu?
       
      Ne zamerite što smo vas ovde malo više opteretili raznim razmatranjima, ali ima razloga za to. Jedan je što, između ostalog, u ovoj kategoriji imate više “šasija”, odnosno laptopova koji se karakterišu istim oznakama, uz eventualne dodatke u sufiksu koje niko neće zapamtiti. Tipičan primer je ASUS X501 model, koga istovremeno smatramo idealnim kandidatom u ovoj cenovnoj klasi. Vrlo pristojnog dizajna, solidnog kvaliteta izrade i – u više hardverskih varijanti. Iskreni da budemo, generalno preferiramo ka AMD Fusion platformi u ovom slučaju. Em se dobija daleko svestranija i upotrebljivija grafika, em uglavnom u ovakav računar bude ugrađeno “nešto više nečega”; ili bude malo veći disk, ili bude 4 GB memorije umesto 2 GB memorije u Intel varijanti.

      Stoga, naša preporuka je, ako tražite najpristupačniji mogući laptop, ASUS X501 sa AMD Fusion platformom. Mišljenja smo da je taj računar kvalitetniji od svojih direktnih konkurenata po ceni, HP Compaq CQ57 ili Dell Inspiron 15 modela, premda ne tvrdimo da je i jedini izbor. Ne samo da X501 deluje kao odličan balans imajući u vidu cenu i zahteve klase, već imate na raspolaganju u istoj cenovnoj klasi i model ASUS X401, koji predstavlja 14-inčnu varijantu (X501 je 15,6-inčni laptop).

      Isto tako, Samsung nudi modele NP355E5XNP300E5X, koji su dostupni u nekoliko hardverskih kombinacija, od najpristupačnijih (30-ak i nešto malo više hiljada dinara), pa do skupljih (50 i više hiljada dinara, zavsisno od konfiguracije). Samim tim mogu biti interesantni i u ekonomik kategoriji, ali i u “narednom iskoraku”, u mejnstrim kategoriji, o kojoj će biti više reči na narednoj strani. Svakako treba spomenuti i da Samsung u kompletnoj gami korisnicima nudi anti-glare ekrane, što je veoma bitno naglasiti jer ima dosta nas koji nismo ljubitelji visokog stepena refleksije koji uglavnom karakteriše današnje laptopove. No, vratimo se najekonomičnijim modelima…

      Ako se pak odlučite da odete koji korak više, blizu 40 hiljada dinara ili možda malo iznad, ući ćete u područje gde vlada pravi gužvanjac. Mnoštvo Toshiba Satellite C85X, Dell Inspiron 15 N5050, ASUS X501, X55A, te Lenovo G570 i B570, HP 650 i Acer Aspire V5 modela se takmiči u mnoštvu konfiguracija. Iskreni da budemo, ni sami ne znamo šta bismo vam pre preporučili. Tu je i više Fujitsu LifeBook modela. Ili idite na brend kome najviše verujete, ili po faktoru dopadljivosti, odnosno dizajna. Suštinskih razlika među ovim računarima je vrlo malo – barem je takav naš sud, odnosno naš utisak… Imajte samo na umu da je u ovoj klasi cena vrlo varijabilna kategorija. Računari ove klase permanentno pojeftinjuju, cene se menjaju iz dana u dan, a u ponudi je mnoštvo modela sa najrazličitijim hardverskim konfiguracijama, i svakog ima u nekoliko varijanti.
       Ove (nekada) dve kategorije laptopova već drugu godinu zaredom spajamo u jednu, jer između njih i nema nekih suštinskih razlika. Manje-više, karakteriše ih prisustvo (uglavnom ne tako snažne) diskretne grafike i nešto snažnijeg hardvera od Ekonomik kategorije, uz eventualno kvalitetnije kućište. U suštini, gornji prag je manje-više širom otvoren, jer dobar mejnstrim laptop može da košta i preko 1000 evra bez problema, u zavisnosti od karakteristika. U nižem cenovnom rangu (da kažemo, iznad 45-50 hiljada dinara) to mogu biti laptopovi koje smo spominjali u Ekonomik kategoriji na prethodnoj strani, ali sa boljim specifikacijama.

      U višem cenovnom rangu zatičemo ne samo hardverski vrlo snažne modele, već i uređaje sa vrlo posebnom i prefinjenom izradom, dizajnerski i stilski vrlo osobene, sa pojedinim specifičnim karakteristikama. Takođe, u ove računare možemo svrstati po dimenzijama raznovrsne modele, od 13 ili 14, pa sve do 17,3 inča.

      Šta je naša preporuka? Svakako, uvek možemo mirne duše preporučiti HP Envy laptopove, dostupne u verzijama od 14, 15,6 i 17,3 inča, pri čemu treba voditi računa da li se radi o “običnim” modelima koji spadaju u ovu kategoriju, ili o ultrabukovima, o kojima ćemo takođe naknadno govoriti. Rame uz rame sa njima se nalaze ASUS N76 i N56 računari, takođe dostupni u nekoliko varijanti. Reč je o multimedijalnim top-modelima tajvanske kompanije koji imaju itekakvih aduta, od fantastične izrade, do sjajnih zvučnika po kojima su već uveliko prepoznatljivi. Svi ovi modeli su dostupni u različitim varijantama, konfiguracijama i cenovnim kategorijama, pa birajte onaj koji vam se uklapa u cenovni rang.

      Tu međutim ne treba stati. Kako idemo prema nižim cenovnim kategorijama, nailazimo i na prilično povoljne varijante različitih laptopova. Uglavnom su bazirani na Intel hardverskoj platformi i sa diskretnim grafičkim čipovima, smeštenim u solidno kućište. Neka kućišta su plastična, neka aluminijumska, ali je uglavnom kvalitet izrade vrlo solidan. I onda imamo kombinacije slabiji hardver + kvalitetnija izrada ili snažniji hardver + slabija izrada…Znate već kako to ide.

      Možemo izdvojiti HP Pavilion seriju, dostupnu u mnoštvu varijanti, zatim Dell Inspiron 15R, Dell XPS L502 te Acer Aspire V3 i V5, kao i modele iz Toshiba Satellite L8XX serije. Osim njih, polako ali sigurno svoj put krče Samsung NP5XX i NP7XX modeli, koji su takođe dostupni u nekoliko varijanti i verzija, sa različitim sufiksima. Konačno, Lenovo IdeaPad Y580 se pokazao kao sasvim fin izbor u odnosu cena-kvalitet…

      Takođe, možemo reći da u ovoj klasi imamo i svojevrsnog povratnika, a to je Sony sa svojom VAIO serijom računara. Japanska kompanija se “vratila” na naše tržište, i videćemo da li će uspeti da privuče korisnike ka svojim atraktivnim laptopovima, koji osim lepih osobina i lepe izrade imaju i solidno visoku cenu. Za sam kraj, ne zaboravimo ni modele bazirane na AMD Trinity APU-ima, koji mogu da veoma fino pokriju niži-srednji deo ovog segmenta sa dobrim odnosom cene i performansi.
       
       Biznis Kupovina poslovnog laptopa je posebno diskutabilna stavka jer zavisi od toga šta podrazumevate pod biznis laptopom, kao i kakve potrebe taj uređaj može obaviti. Ukoliko vam treba bilo šta za pokretanje Office (i njemu sličnih) aplikacija, tu gotovo da može da posluži bilo koji laptop. Međutim, ukoliko se bavite poslom na ozbiljniji način, trebaju vam i ozbiljnije mašine, koje u sebi imaju ugrađene Anti-theft tehnologiju, bolje su izrade, imaju veći broj podržanih tehnologija i konektora i tako dalje.

      Šta se posebno izdvaja u ponudi? Ukoliko želite najpristupačnije modele, koji su okrenuti ka poslovnim korisnicima, možete pronaći nešto za sebe pre svega u okviru osnovne ponude HP ProBook i Dell Vostro računara. Dalje, HP ProBook serija ide od 400 pa do 1400 evra, i tu možete pronaći zbilja mnoštvo opcija i alternativa. HP se potrudio da ovaj segment u potpunosti pokrije, pre svega zbog okrenutosti korporativnom/biznis tržištu. Ukoliko želite nešto više, tu su HP EliteBook modeli, koji pokrivaju viši cenovni rang. Njihove cene idu i preko 2000 evra, tako da oni koji žele vrhunski kvalitet i bogate opcije (u poslovnim okvirima, dabome) vrlo lako mogu tu pronaći nešto za sebe.  Najzad, Lenovo ThinkPad je sinonim za kvalitetan poslovni laptop. Nažalost, mi nismo bili u prilici da se previše družimo sa njihovim modelima, ali T530 koji smo probali zaista jeste sa razlogom jedan od najcenjenijih poslovnih laptopova na svetu.

      Najzad, vašoj pažnji preporučujemo i naš uporedni test biznis laptopova, rađen sredinom godine, koji manje-više važi i danas. Gotovo svi modeli su dostupni ili u identičnoj, ili u blago izmenjenoj formi. Stoga, i zaključci testa komotno važe i danas… Gejming Koliko ste puta čuli: “Ne treba mi ništa posebno od računara, samo da pušta sve igrice full” ? I koliko ste se puta iznervirali što ste, već samim postavljanjem takvog pitanja, unapred shvatili da je iluzorno da savetotražitelj prihvati vaše argumente kakav mu laptop za igranje zapravo treba i da ćete mu teško objasniti da zapravo za igranje mora debelo da se “otvori”, usled specifičnosti mobilne platforme…

      Igrački laptopovi su posebna kategorija, kod kojih su stvari vrlo jasne i eksplicitne. Tip-top hardver poslednje generacije, vrhunska izrada, i onda povrh toga još nešto što će ih dodatno izdvojiti i pružiti kupcu dodatnu vrednost. Danas je pomalo diskutabilno pravdati kupovinu takvog laptopa sa ekonomske strane onima koji će napadati tezom da “mogu nekoliko laptopova da se uzmu za te pare”, ali takvi uređaji se kupuju srcem i na osnovu želje, a ne na osnovu kalkulisanja koje često uzme toliko maha da se čovek prosto zapita da li je laptop kalkulantu uopšte i potreban. Ovakav laptop treba da ima što snažniju grafičku kartu, a uz to brz procesor, dosta memorije, a zašto ne i SSD (uz obavezni prateći prostrani disk). Naravno, cene su veoma visoke.

      Ponuda je, na našu žalost, prilično skromna, što je i očekivano, imajući u vidu specifičnosti srpskog tržišta. Uz sve to, neki proizvođači koji su bili prisutni u ovom segmentu su se jednostavno povukli, pa tako imamo situaciju da MSI, koji je bio sasvim solidno prisutan sa G700 i G500 serijama igračkih laptopova više uopšte ne prodaje laptopove na srpskom tržištu. Isto tako, pronašli smo jedan jedini model Alienware računara, M18x. Stoga, ko ostaje?

      Zapravo, jedini koji u potpunosti ostaje na ovom tržištu u kontinuitetu je ASUS. Njegova G serija laptopova je zbilja izuzetna i G75 i G55 modeli su pokazali da su dugoročno nenadmašni takmaci u ovom segmentu. Dostupni u nekoliko verzija, sa kvalitetnim ekranima visoke rezolucije (uključujući i FullHD), odličnim hardverom sa četvorojezgarnim procesorima i snažnim grafičkim kartama, kao i opciono i sa 3D ekranima, u fantastičnim kućištima, oni su prosto “pojeli” konkurente. Pored njih, tu nema ko šta da traži, iskreno.

      Jedini ko povremeno pokušava da nešto učini jeste Toshiba, koja s vremena na vreme osveži svoju top liniju Qosmio računara. Tako imamo Quosmio X870 koji na papiru stiže sa impresivnim specifikacijama. Naravno, i cena je takva. I to bi bilo to – bukvalno. Alternativno, možete se osloniti na solidne i brze laptopove iz multimedijalne i mejnstrim kategorije, sa nešto bržim grafičkim čipovima. Spomenuli smo na prethodnoj strani Lenovo IdeaPad Y580, koji je i ovde solidna alternativa, baš kao i ASUS N76 i N56 modeli. Ipak, pravih gejming laptopova na srpskom tržištu više skoro da i nema. Ono što ima – spomenuli smo u gornjim redovima…
       Ultrabukovi su gotovo “pojeli” segment ultra-prenosivih laptopova, što i ne čudi, imajući u vidu ultrabuk koncept. Koncept ultra-tankih i lakih računara koje Intel forsira kao budućnost laptop tržišta je doneo “pomešane” rezultate, budući da je prodaja bila daleko ispod očekivanja. Kompromisi koje sa sobom povlače ultrabukovi u smislu performansi i upotrebe periferija i dodataka, te njihova visoka cena, uslovili su da tempo prihvatanja ide daleko sporije nego što se to očekivalo.

      Ma šta ko mislio o njima, očito je da su tu da ostanu. Da li se na srpskom tržištu prodaju bolje ili slabije, to je sekundarno pitanje, jer globalne kompanije se svakako u svojim planovima neće voditi previše stanjem na srpskom tržištu. No, ako je za utehu, barem je tržište solidno popunjeno ultrabukovima svih vrsta i fela. Međutim, šta je ono po čemu se ultrabukovi izdvajaju?

      Da bismo dali odgovor na takvo pitanje, moramo malo da se poslužimo istorijatom. Naime, ultrabuk platforma je inicijalno bila veoma ograničena. Gotovo svi modeli su dolazili u manje-više istom ili sličnom pakovanju, sa gotovo identičnim hardverom – ULV procesorom, SSD-om, te integrisanom grafikom, i skoro uvek u 13-inčnom formatu. Razlike su bile u rezoluciji ekrana i u izradi. Nešto kasnije, dolazi do uvećanja raznovrsnosti, ali po našem mišljenju, preteranog i u pogrešnom smeru – počelo se dosta toga što nije standardnih dimenzija trpati u ultrabuk segment, pa su se tako pojavili i modeli sa diskretnom grafikom, modeli od 15,6 inča i tako dalje. U donjem segmentu se, pak, ponudila alternativa u vidu modela sa hibridnim storidž sistemom i slabijim ekranima. OK varijanta, ali da li korisnici zaista žele da daju skoro petocifrene iznose za 1366×768 ekrane? Takvi i slični kompromisi utiču da se izgubi premijum osećaj u radu sa ultrabukovima, što opet negativno utiče na percepciju kod krajnjih korisnika.
       
      Mi smo mišljenja da ultrabukovi moraju pre svega da se ističu natprosečnom prenosivošću, što će reći malim dimenzijama, primetno manjom masom u odnosu na mejnstrim modele i dobrom autonomijom. To u praksi znači da ne smatramo dovoljnim da se istanji 15,6-inčni laptop, izbaci se optički uređaj, smanji mu se masa za 200-300 grama i da tako, kao magijom, dobijemo ultrabuk. Ne, to moraju biti uređaji koji ispunjavaju kriterijume sa početka pasusa – a ukoliko se na takav koncept nadogradi uspešno nešto što donosi pomak unapred (diskretna grafika, na primer), rado ćemo prihvatiti.

      Stoga, šta preporučujemo od ultrabukova na domaćem tržištu? Iskreno, nama se u prvoj generaciji ponajviše dopao Samsung Series 9 ultrabuk, koji je dobio i Editor’s Choice priznanje našeg sajta, sasvim zasluženo. Sa odličnim ekranom (tada najboljim dostupnim), dobrim performansama i zbilja drastičnim pristupom u dizajnu (lakši i tanji od kompletne konkurencije, čak i famoznog MacBook Air-a), zbilja je mašina koja opravdava traženi iznos, ne samo u smislu tehnikalija i onoga što zadovoljava na papiru, već i kada govorimo o svakodnevnom korišćenju.

      Tik ispod njega se nalaze dva ljuta konkurenta, ASUS ZenBook Prime i HP Envy Spectre, koji imaju manje-više isto što i drugi premijum ultrabukovi, ali problematici pristupaju sa nešto drugačijih dizajnerskih koncepata. Dok je ZenBook Prime model koji ide na klasičan dizajn sa čistim, metalik sivim aluminijumskim površinama, dotle se HP usudio da ode korak dalje.

      Njegov Envy Spectre laptop, koji je takođe našao svoje mesto na stranicama našeg sajta, je izrađen od – stakla! Gorilla Glass je u pitanju, i HP tvrdi da je otporniji i izdržljiviji od metala koji se koriste za izradu konkurentskih laptopova. No, svakako je u pitanju dizajn koji je radikalno drugačiji od onog koji karakteriše većinu konkurenata, i stoga ga možemo preporučiti onima koji žele nešto ekstravagantnije dizajniran ultrabuk, baš kao što ZenBook Prime možemo preporučiti korisnicima koji žele tipično dizajniranu premijum mašinu. Isto tako, skrenuli bismo pažnju i na Toshiba Portege Z830, koji takođe spada u ovu kategoriju i koji smo svojevremeno takođe detaljno testirali.

      Konačno, dolazimo do područja gde počinje “mešanje”. Ono je najpre počelo tako što su se ponudili pristupačniji ultrabukovi sa hibridnim storidžom i manjim rezolucijama ekrana. Međutim, mi ovde imamo problem. Problem je što ultrabukovi ove kategorije liče jedni na druge kao jaje jajetu. Dok se kod snažnijih modela još i možemo “uhvatiti” za dizajn, materijale, poneku hardversku karakteristiku, ovde tome zbilja nema mesta. Gotovo svi naliče jedan na drugi kao jaje jajetu, bez obzira da li govorimo o unutrašnjosti, tj. hardveru, ili spoljašnjosti, tj. dizajnu. Uglavnom su svi metalik sivi i tanki uređaji, sa gotovo identičnim brojem portova. Iskreno, ne znamo ni sami šta bismo preporučili korisniku u slučaju da želi da kupi ultrabuk niže kategorije – tačnije, preporučili bismo da ide za svojim osećajem za brend, vođen onim što mu novčanik sugeriše. Da li će odabrati Lenovo, ASUS, HP, Acer, Toshiba varijantu – prepuštamo korisniku, jer ovde nema previše smisla izdvajati kandidate.

      Najzad, kao poslednju stavku bismo izdvojili pristupačnije ultrabukove koji na pravilan način integrišu diskretnu grafiku u svoju platformu, pri tome zadržavajući povoljnu cenu zahvaljujući hibridnom storidžu, u kombinaciji sa malom masom i visokim stepenom prenosivosti. Među takvim računarima, ubedljivo nam se najviše dopao Toshiba Satellite U840 (test izlazi za koji dan, kada ćemo ovaj pasus apdejtovati linkom ka njemu). Njega smatramo idealnim modelom u tom smislu – 14-inčni ultrabuk sa diskretnom grafikom, odličnom izradom i visokim stepenom prenosivosti, te cenom koja u dinarima nije šestocifrena… Umesto zaključka Toliko od nas za ovaj put. Nadamo se da smo vam barem malo olakšali izbor u kupovini vašeg sledećeg prenosnog računara, ma za koju varijantu ili segment da ste zainteresovani. Sve mobilne uređaje o kojima je bilo reči u tekstu možete pronaći u šopovima prijatelja sajta, kompanija Gigatron, ComTrade Shop, WinWin, PiN Computers, ali i u brojnim drugim maloprodajama i veleprodajama širom zemlje. Uglavnom su svi računari dostupni kod više maloprodaja. Naša ambicija je bila da vas ovim vodičem usmerimo prema uređajima koje smatramo najinteresantnijim po kategorijama, a izbor, odluka i sve ostalo je – na vama.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test