Konica Minolta bizhub C10
Konica Minolta nastavlja da osvežava svoju prestižnu bizhub familiju kolor multifunkcionalaca novim modelima namenjenim zahtevnijim radnim grupama, koje prvenstveno imaju potrebe za velikim obimom štampe i visokim kvalitetom formiranog printa. Uređaj koji smo ovoga puta imali priliku da testiramo nosi naziv bizhub C10 i po brzinskim karakteristikama (mislimo na brzinu štampe) je veoma sličan nedavno predstavljenom C10P štampaču. Međutim, pored mogućnosti da štampa, ovaj model poseduje i odličan skener koji u sprezi sa printerom formira kopir jedinicu, a za one koji očekuju kancelariju u malom tu je i fax. Šta nam konkretno nudi testirani model?
Uređaj je izrađen kombinovanjem belih, sivih i tamno plavih plastičnih delova. Kvalitet izrade je odličan i sama mašina je jako stabilna na svim vrstama podloga. Za klasu kojoj pripada prilično je velikih dimenzija (528 x 475 x 531 mm) i teži bezmalo 33 kg. U radu proizvodi nešto veći stepen buke (približno 58 dB), što je po svoj prilici posledica nešto glomaznijeg prenosnog mehanizma. Prema specifikacijama C10 se iz stanja potpunog mirovanja budi za približno 49 sekundi, mada smo tokom testiranja uočili da je to vreme i znatno duže (oko 75 sekundi).
Ugrađeni printer operiše rezolucijom od 2400 x 600 dpi, što je sasvim dovoljno za većinu uobičajenih kancelarijskih poslova. Po postizanju pune radne spreme produkuje do 20 mono otisaka, odnosno 5 u koloru. Mašina dolazi sa ulaznom fiokom kapaciteta 200 listova, koliko ujedno može da prihvati i izlazni tray.U slučaju potrebe za većim brojem listova, ostavljena je mogućnost za nadogradnju sa maksimalno još dve fioke, čime se ukupan broj raspoloživih medijuma za štampu podiže do sasvim solidnih 700 listova. Nijedna ozbiljna MF mašina današnjice se ne može zamisliti bez ADF-a (Automatic document feeder), pa tako C10 dolazi sa vrlo dobro rešenim automatskim uvlakačem dokumenata, koji u svoje skladište može da primi do 50 originala.
Konica Minolta je poznata po tome da svoju bizhub familiju multifunkcionalaca oprema jako kvalitetnim skenerima, što je slučaj i sa testiranim modelom. Skener jedinice manipuliše rezolucijom od 600 x 600 dpi i kod klasičnog skeniranja dokumenata je poprilično spor, dok je za potrebe kopiranja iz ADF-a sasvim drugačije optimizovan (dosta je brži). Pri skeniranju u osnovnoj rezoluciji (600 x 300 dpi iz ADF-a) digitalizuje do 5 kolor ili 12,5 mono otisaka u okviru jednog minuta. Ono što je jako zanimljivo, je činjenica da je moguće u memoriju uređaja skladirati čak do 125 skenova (deli ih sa fax destinacijama), čime se kancelarijama koje imaju potrebe sa čestim skeniranjem istih dokumenata znatno olakšava posao.
Kao što smo napomenuli testirani uređaj poseduje Fax, zasnovan na Super G3 standardu. Radi se o široko rasprostranjenom rešenju koje radi na brzini od 33.6 Kbps i koristi maksimalnu rezoluciju od 203 x 392 dpi. Na žalost, njegove mogućnosti su dosta ograničene našom lošom infrastrukturom, pa je na svim testovima postigao dosta loše rezultate. Ako to stavimo po stranu, moramo da priznamo da je sam blok jako kvalitetno realizovan i nudi par veoma naprednih funkcija (Auto reduction, Image Smoothing i Delayed transmission).
Mašina sa računarom komunicira putem USB 2.0 veze i operativna je na svim aktuelnim verzijama Windows platformi (uključujući i Vistu). Takođe, C10 je moguće instalirati i na Macintosh računarima, s tim da je uslov da posedujete verziju OS X. Testirana jedinica ima izveden i PictBridge port, preko koga je omogućena interakcija sa kompatibilnim uređajima (digitalna kamera, aparat…), što mu omogućava da u tim situacijama bude nezavistan od baze (PC-ja). U tome mu dodatno pomaže i odlično organizovana kontrolna tabla koja na sebi ima mali dvoredni LCD displej, preko koga je omogućeno praćenje svake zadate naredbe i naravno, sam proces izvršenja.
Za formiranje štampanog otiska uređaj koristi sistem od četiri Simitri® HD polimerizovana tonera (CMYK model), koja se postavljaju sa prednje strane u posebno dizajniran blok, koji ujedno poseduje i specijalno dizaniran sistem za sprečavanje rasipanja tonera. Kvalite odštampanih dokumenata je na zavidnom nivou, naročito tekstualnih i grafičkih podloga, dok je za materijalizovanje fotosa ipak daleko bolji izbor neki od štampača iz magicolor familije. Situacija je ista i sa kopijama, mada smo kod zahtevnijih grafičkih struktura primetili značajne oscilacije u reprodukciji pojedinih pigmenata (plava, crvena i žuta) – konkretno, došlo je konvertovanja u druge nijanse istih boja.
Mikro testovi
Grafička reprodukcija
Fotografska reprodukcija
Specifikacija
Proivođač
Konica Minolta
Web strana proizvođača
Vrsta proizvoda
Multifunkcijska mašina
Naziv proizvoda
C10
Rezolucija ugrađenog štampača
2400 x 600 dpi
Rezolucija ugrađenog skenera
600 x 600 dpi
Rezolucija ugrađenog kopir aparata
600 x 600 dpi
Rezolucija Fax jedinice
203 x 392 dpi (ultra-fine)
Vreme buđenja mašine
približno 49 sekundi
Brzina štampe (A4)
Kolor do 5 stranica,
Mono do 20 stranica
Brzina skenranja
Kolor do 5 otisaka (600 x 300 dpi iz ADF-a)
Mono do 12,5 otisaka (600 x 300 dpi iz ADF-a)
Podržani operativni sistemi
Windows 2000/XP/XP64
Windows VISTA 32/64
Windows VISTA DPWS support
Macintosh 10.x
Server 2000/2003/2003 x64
Dimenzije (V x Š x D)
528 x 475 x 531 mm
Težina
33 kg
Cena
642 evra + PDV
Konica Minolta bizhub C10 je odlično osmišljenja multifunkcijska mašina koja nudi sve što treba jednoj modernoj kancelariji i kod koje je akcenat prvenstveno stavljen na kvalitet tekstualne i grafičke štampe, a potom i na brzinu materijalizovanja otisaka. Uređaj se takođe može pohvaliti i dobrom reprodukcijom kopija, s tim da kod složenijih formi pravi značajnije varijacije u kvalitetu, prvenstveno zbog lošijeg prelamanja pojedinih boja. Skener jedinica nudi apsolutno sve što je potrebno jednoj modernoj kancelariji i po karakteristikama je očito da je prilagođen kopir bloku, što je potpuno razumljivo, shodno tome da je kopiranje jedna od najčešće korišćenih funkcija multifunkcionalaca. Na kraju, kada se sve uzme u obzir, možemo reći da je C10 opravdao većinu naša očekivanja i da je u svojoj klasi svakako veoma dobro rešenje, pa stoga od nas dobija preporuku više.
Za:
– Kvalitet izrade
– Kvalitet tekstualne i grafičke (mono i kolor) štampe
– Posedovanje ADF-a
– Odlično organizovana kontrolna tabla
– PictBridge port
Protiv:
– Cena
– Nedostatak osnovnih informacija o proizvodu
Mašinu za potrebe testa ustupila kompanija Konica Minolta