Uporedni test 16 skenera Q2, 2008

Uporedni test 16 skenera Q2, 2008

Koliko god multifunkcijske mašine pokušavale da preotmu poziciju skenerima, ove jedinice ostaju superiornije rešenje kada je produkcija i kvalitet izlaznog materijala u pitanju. Na domaćem tržištu se može primetiti pojačana ponuda najrazličitijih vrsta skenera, što kod potrošača budi niz dilema. Zbog toga smo testirali čak 16 modela...

    Sadržaj

      Nebojša Rašković

      Uporedni test 16 skenera

      Do pre samo par godina skeneri su bili izuzetno skupi uređaji, namenjeni isključivo nešto imućnijim korisnicima i onima kojima su bili neophodni za obavljanje svakodnevnih poslova. Sa razvojem novih tehnologija i njihovim drastičnim pojeftinjenjem, ove mašine su se polako spustile u mase, pa tako danas imamo situaciju da su iste postale gotovo sastavni deo modernih računarskih konfiguracija. Najveći broj je zasnovan na CCD i CIS (o kojima će više reči biti u nastavku teksta) tehnologiji, mada se polako pojavljuju i skeneri koji koriste trenutni svetlosni snop da formiraju otisak. Ponuda ovih mašina na domećem tržištu je više nego dobra i zastupljeni su gotovo svi veliki proizvođači. Najviše se traže modeli iz nižeg cenovnog ranga, ali je osetna i potražnja za ozbiljnijim i skupljim jedinicama. To je svakako bio razlog više da za ovaj uporedni prikaz obezbedimo i određeni broj profesionalnih skenera, koje uglavnom koriste ozbiljnija radna okruženja i pojedinci sa specifičnim poslovnim zahtevima. Pre nego otpočnemo priču o modelima koje smo odabrali za vas, na trenutak ćemo se podsetiti načina na koji skeneri komuniciraju sa računarom i tehnologija na kojima isti obitavaju više od pet decenija.

      Skeneri su jedni od retkih uređaja koji za interakciju sa računarom koriste veliki broj različitih interfejsa. U početku su bili vezani za paralelni port, koji i dan-danas poseduje većina modernih konfiguracija, ali je kasnije pomenuti zamenjen SCSI interfejsom, što je neminovno povećalo cenu samog uređaja. Dolazak USB i FireWire ulaza zvanično je otvorio put ovim jedinicama ka brzoj i pouzdanoj komunikaciji i što je najbitnije, u velikoj meri je uticao na pad cena,pa tako danas imamo situaciju da se prosečan skener solidnih performansi može pazariti za nešto više od 3000 dinara. Što se jezika za komunikaciju sa PC-jem tiče, najpopularniji je TWAIN. Pored toga što skener mora podržavati ovaj standard, računar na koji je skener povezan takođe mora da poseduje TWAIN drajver koji se obično isporučuje uz sam uređaj. Glavna osobina TWAIN-a je što u većini implementacija pored logistike donosi i korisnički interfejs, koji je isti bez obzira na aplikaciju koja pristupa skeneru. U poslednje vreme, pomenuti sve više ustupa mesto WIA (Windows Image Aquisition) instrukcionom sistemu, koji je mnogo jednostavniji za upotrebu i nudi veoma funkcionalan i fleksibilan korisnički interfejs, koji nije vezan za sam drajver skenera. Za one koji su manje upućeni, skrećemo pažnju da postoji još jedan skan jezik koji koriste industrijske mašine. Noyi naziv ISIS (Image and Scanner Interface Specification) i koriste ga skeneri firmi EMC i SANE (Scanner Access Now Easy). On jasno razdvaja korisnički interfejs od drajvera i time omogućava transparentan pristup skeneru preko mreže. Međutim šta su zaista skeneri u biti? Koliko su to specifične mašine i da li imaju mogunost za dalja usavršavanja. Na ova i sva ostala pitanja, pokušali smo da pronađemo odgovor, uporedo sa realizacijom samog testa.

      Podela skenera i tehnologije u pozadini

       

      Prema konstrukciji razlikujemo više vrsta skenera, koji se pravilno mogu definisati kroz dve podele. Prva se vezuje za način na koji pomenuti snima površinu uzorka i na osnovu toga postoje četiri tipa mašina. Skeneri sa pločom (flatbed scanners) iziskuju da se željeni materijal postavi na providnu podlogu (čitaj staklo) ispod koje se nalaze lampa i senzor (sa svim pratećim delovima), koji se pomeraju po uzdužnoj osi i na taj način formiraju otisak. Za ovaj tip skenera je karakteristično da omogućava skeniranje knjiga, pa čak i različitih predmeta, što za krajnji rezultat ima njihovu veliku popularnost kod najšireg kruga potrošača. Sledeća vrsta skenera zasnovana je na statičnoj poziciji lampe i senzora (sheat fed scanners), dok se željeni dokument provlači kroz sken blok jednostavnim sistemom valjaka. Ovi skeneri su se odlično pokazali u kancelarijama sa povećanom potrebom za digitalizovanjem grafičkih i tekstualnih dokumenata, prvenstveno iz razloga jako velike produkcije u okviru kratkog vremenskog perioda. Na tržištu je prisutan i značajan broj mašina koji za osnovu imaju rotacioni mehanizam skeniranja (bubanj). Kod ove vrste skenera (drum scanners) je karakteristično da se željeni materijal fiksira za kružnu konstrukciju i okretanjem iste se vrši prelamanje otiska u ogledalu. I u ovom slučaju su ostali elementi (senzor i lampa) potpuno statični. Za sam kraj ove prve podele ostavili smo takozvane ručne skenere (handheld scanners), kod kojih je kompletna elektronike zajedno sa lampom i senzorom spakovana u minijaturno kućište, čijim se prevlačenjem preko željenog dokumenta vrši skeniranje (odnosno digitalizovanje otiska). Kod ovog tipa skenera je neophodno postići priličnu stabilnost pri pokretu ruke kako bi se ostvarilo pravilno skeniranje, što u velikom broju slučajeva zna da probudi frustracije kod korisnika.

      CCD tehnologija

      Druga podela se vrši na osnovu ugrađene lampe i senzora. Kada govorimo o lampama razlikujemo skenere koji koriste kseonske lampe, fluorescentne cevi, cevi sa hladnom katodom (srećemo ih kao pozadinsko osvetljenje za LCD panele) i svetleće diode. Kseonske lampe su se pokazale kao najbolji izvor svetlosti, ali su zato diode najkompaktnije i najednostavnije za implementaciju. Međutim, za masovnu primenu najpogodnije su fluorescentne cevi i cevi sa hladnom katodom, jer daju najbolji balans između potrošnje električne energije i kvaliteta izlaznog materijala. Što se tiče senzora takođe postoji više vrsta od kojih svakako najbolji kvalitet reprodukcije imaju foto-multiplikatori (PMT), koje odlikuje mogućnost postizanja izuzetno visokih rezolucija. Jedna od njihovih najvećih prednosti je mogućnost nezavisne promene veličine skeniranog elementa i blende senzora, što u najvećoj meri i utiče na postizanje (dostizanje) visokih rezolucija i vrhunski prelom pigmenata. Pomenuti se najčešće ugrađuju kod skenera sa bubnjem, čija je osnovna namena vezana za postizanje što viših rezolucija i visokog stepena detaljnosti. Primenjuju se za arhiviranje forografija i kod skeniranja filmskih traka. Međutim, PMT senzori su veoma skupi za implementaciju, pa se za široko upotrebljiva rešenja najčešće koriste CCD (Charge-Coupled Device) senzori. Reč je o poluprovodničkom elementu koji po pobudi svetlošću na svom izlazu daje struju (elektrone). Ove senzore srećemo u kamerama, fotoaparatima i većini fotometrijskih uređaja. Poslednjih par decenija svoju primenu su našli i u astronomskim teleskopima. Pogodnosti koje nudi CCD senzor se ogleda u zavidnom kvalitetu koji nudi i relativno niskoj ceni ugradnje. Jedina mana mu je što zahteva sistem ogledala za fokusiranje svetlosti, jer je sam senzor mnogo manji od skeniranog uzorka. Većina flatbed i sheet fed skenera upravo obitava na njima. Odnedavno pravu ekspanziju na svetskom tržištu su doživeli CIS (Contact Image Sensor) senzori. Oni koriste sistem sočiva da fokusiraju svetlost ka uzorku i mogu da budu u neposrednom kontaktu sa materijalom koji se želi skenirati. Sam senzor se sastoji iz niza detektora koji određuju rezoluciju. Pomenuti kao izvor svetlosti koristi plave, crvene i zelene svetleće diode, koje su se pokazale kao najbolje za formiranje otiska visoke rezolucije. Skeneri koji koriste CIS senzore su veoma mali potrošači električne energije i imaju mogućnost konstrukcije jako malih komponenti, što ih čini izuzetno pogodnim za ugradnju u prenosive skenere, gde ih najčešće i srećemo.


      CIS tehnologija

      Rezolucija, interpolacija i druge osobine skenera

      Rezolucija je osnovna vrednost koja definiše jedan skener – jednostavno, mašina sa većom rezolucijom biće u stanju da mapira što veći broj detalja na sken dokumetu i time reprodukuje sitnije detalje. Izražava se isto kao i kod štampača u boju tačaka po inču, a razlikuje horizontalnu i vertikalnu rezoluciju. Horizontalana u najvećoj meri zavisi od ugrađenog senzora, pa tako skeneri zasnovani na PMT senzorima mogu da ostvare rezolucije i do 12.000 dpi – Za razliku od njih CCD senzori manipulišu sa rezolucijama između 1200 i 5400 dpi, što ih svakako čini naprihvatljivijim za svakodnevnu upotrebu u kućnom i kancelarijskom okruženju. Najveće ograničenje, bar što se tiče rezolucije imaju skeneri zasnovani na CIS elementu, jer je isti ograničen na svega 600 dpi. Vertikalna rezolucija je određena preciznošću pokretnog mehanizma koji nosi glavu ili uzorak i u praksi se obično ne navodi kao podatak.

      Kako bi povećali rezoluciju skenera, proizvođači su poradili na jednoj posebnoj metodi koja se zove interpolacija. Konkretno, radi se o mogućnosti skenera da između postojećih piksela umeće one čije su boje proračunate na osnovu boja susednih piksela. Ova metoda se najčešće primenjuje kod skenera sa ugrađenim CCD senzorom, kako bi se postigle ogromne rezolucije (čak do 19.200 dpi). Većina profesionalnih korisnika, ipak negodije interpolaciju i to s punim razlogom, jer je izlazni rezultat običn isuviše loš i materijalizovana fotografija obično pati od šuma i velikog broja deformacija. Ništa manje značajna osobina skenera je njegova manipulacija sa paletom boja tj. njenom dubinom. Standardna paleta koristi 24 bita za predstavljanje jednog piksela, odnosno po 8 bita za svaku od osnovnih boja. Ovo je sasvim dovoljno za postizanje veoma dobrih rezultata u praksi, međutim poslednjih par godina na tržištu je prisutan sve veći broj skenera koji mogu da rade i sa 48-bitnim paletnim instrukcijama. Istina, one se jako retko primenjuju u praksi, ali je osnovni razlog za njenu upotrebu vezan za mogućnost da jedinica samostalno izabere najpogodniju boju iz obe ponuđene palete. Ništa manje važan parametar skenera je mogućnost definisanja gustine (density), odnosno sposobnost skenera da verno reprodukuje tamne i svetle detalje uzorka.

      Canon CanoScan LiDE 25

      Canon je jedan od vodećih proizvođača skenera za “široke narodne mase”. Ovaj gigant je u prethodnom periodu predstavio relativno mali broj novih modela, ali je i pored toga uspeo da održi korak sa svim velikim igračima na ovom polju, a u niskobudžetnoj klasi postavi i neke nove standarde. Velikom ljubaznošću domaćeg distributera uspeli smo da okupimo skoro sve što je trenutno aktuelno u ponudi ovog proizvođača. Prvi skener, koji se našao na našem test stolu nosi oznaku Scan LiDE 25 i jedan je od najtanjih na tržištu. Predstavlja osnovnu verziju jedinice namenje svakodnevnoj primeni u kući i nekom manjem radnom okruženju. Isporučuje se sa malim postoljem, koje omogućava da se postavi u vertikalan položaj, čime se značajno štedi prostor na vašem radnom stolu. Prilično je spor kod skeniranja svih vrsta dokumenata, ali to kompenzuje otiscima pristojnog kvaliteta, shodno rezoluciji koju koristi (1200 x 2400 dpi).

      Kao i većina skenera danšnjice i testirani model sa računarom komunicira putem USB 2.0 veze, preko koje se ujedno i napaja, što je izuzetno pogodno za korisnike sa jako malim prostorom i sve one koji ne vole gomilu kablova oko sebe. S druge strane, mišljenja smo da je upravo to osnovni razlog zbog kog Scan LiDE 25 ne može da ostvari bolje brzinske rezultate. Kao što se može videti na slikama odlikuje se veoma jednostavnom konstrukcijom i poseduje svega tri upravljačka tastera, kojima se pozivaju osnovne fukcije mašine. U radu je izuzetno tih, što nas je posebno iznenadilo, jer to nikada nije bila neka jača strana Canon-ovih skenera. Kompatibilan je sa svim Windows platformama, uključujući i Vistu. Na tržištu ga prati izuzetno povoljna cena, koja je u osnovi i najviše zaslužna za njegovu veliku popularnost.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Canon

      Naziv skenera

      Canon CanoScan LiDE 25

      Web adresa proizvođača

      http://www.canon.com

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Contact Image Sensor (CIS)

      Dimenzije

      256 x 383 x 34 mm

      Masa

      1.5 kg

      Max. podržana rezolucija

      1200 x 2400 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Ne

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 297mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista

      Cena (sa PDV-om)

      4.857,00 din.

      Canon CanoScan LiDE 90

      Veliki uspeh kompletne familije LiDE skenera počiva na činjenici da ove mašine na tržištu prati veoma dobar odnos cena-kvalitet. To je upravo i ključni razlog što je jedan model iz pomenute serije za vrlo kratko vreme postao i najtraženiji na domaćem tržištu. Reč je o modelu Canon LiDE 90 koji u biti predstavlja značajno unapređenu takođe jako popularne 70-tice. Skener dolazi u pakovanju prilično malih dimenzija i težine svega 2 kg, što ga čini izuzetno pogodnim za sve vrste transporta. Sadržaj amabalaže je dosta bogat i manje-više standardan za ovog proizvođača. Svi modeli iz pomenute serije poseduju postolje za vertikalno postavljanje uređaja, pa izuzetak nije ni Scan LiDE 90, s tim da njegova podloga ima nešto širi oslonac. Vizuelno posmatrano jedinica je veoma jednostavnog, ali stilizovanog dizajna. Kvalitet izrade zaslužuje sve naše pohvale, a finalna obrada je besprekorna. Za razliku od prethodno opisanog modela, testirani na prednjoj strani ima izvedena četiri “EZ” tastera (Copy, Photo, PDF, e-mail), koja služe za brz pristup najčešće korišćenim funkcijama, dok se na poleđini skenera nalazi standardni USB 2.0 ulaz.

      Canon-ovi inženjeri su se odlučili da i ovaj model opreme CIS (Contact Image Sensor) senzorom maksimalne optičke rezolucije 2400 x 4800dpi , koja se posebnom tehnologijom interpolacije može podići do fantastičnih 19200x19200dpi. Na početku rada sa Canon LiDE 90 neophodno je izvršiti automatsku kalibraciju, koja traje otprilike 30-tak sekundi. Pomenuta se obavlja periodično ili manuelno (po želji), obično nakon duže pauze između dve uzastopne upotrebe. Testirani primerak daje odličan kvalitet tekstualnih dokumenata, što je ujedno najčešći zahtev u kancelariji i kućnom okruženju. Prelazi su veoma dobri i nismo uočili mikakvr znakove izobličenja svih vrsta slikovnih i grafičkih elemenata. Slova su savršeno verno prebačena u digitalni format bez ijednog jedinog znaka izobličenja ili savijanja. Jedina zamerka sa naše strane se odnosi na prilično agresivan “Auto algoritam”, koji se trudi da poboljša izgled skeniranih dokumenata, ali obično čini suprotno. Isti se može privremeno ili trajno isključiti, a za sve one koji ipak vole da eksperimentišu ponuđen je širok spektar naprednih filtera. Canon LiDE 90 je nešto sporiji pri digitalizovanju fotografija (40 sec.) u odnosu na grafičke i tekstualne strukture (oko 16 sec.), gde ostvaruje znatno bolje prolazno vreme. Elektronika jedinice proizvodi veoma mali stepen buke, pa se testirani model može svrstati u red tiših skenera. Kompatibilan je sa svim Windows i Macintosh platformama (detaljnije u okviru mini specifikacija) i ne spada u hardverski zahtevnije mašine. Važno je napomenuti da uz skener dolazi jako bogat softverski paket, koji uključuje i neke prestižne aplikacije poput ArcSoft PhotoStudi-a. Canon LiDE 90 predstavlja dobro osmišljen proizvod sa vrlo malim brojem zamerki, koji će svojim kompaktnim dizajnom i visokim stepenom funkcionalnosti zadovoljiti potrebe i najzahtevnijih potrošača. Krajnje pristupačna cena i odlična dostupnost na tržištu nagoveštavaju više nego dobar plasman.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Canon

      Naziv skenera

      Canon CanoScan LiDE 90

      Web adresa proizvođača

      http://www.canon.com

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Contact Image Sensor (CIS)

      Dimenzije

      250 x 364 x 40 mm

      Masa

      1.6 kg

      Max. podržana rezolucija

      2400 x 4800 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 297 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      6.938,00 din.

      Canon CanoScan LiDE 600F

      Canon je svestan situacije da HP gotovo potpuno drži viši segment ponude skenera i upravo iz tog razloga duži vremenski period nije nastupao u ovom delu ponude. Međutim, situacija se u poslednjih godinu dana značajno promenila, prvenstveno iz razloga što je “veliki plavi” zanešen svojom slavom zaboravio da adekvatno popuni srednje-viši tržišni asortiman. Canon je upravo tu tu video šansu za svoj veliki povratak u igru. Tako je nakon dužeg ispitivanja tržišta osmišljena posebna LiDE “F” familija skenera sa namerom da parira trenutno prilično skromnoj HP-ovoj Scanjet “G” liniji mašina. Sticaji okolnosti su učinili da ekipa bench-marketa testira čak dva aktuelna modela iz pomenute serije, od kojih se Canon LiDE 600F izdvaja svojim elegantnim dizajnom i neverovatnom lakoćom rukovanja.

      Izuzetan kvalitet izrade, odlično rešena ergonomija i vrhunske performanse učinili su da se Canon Scan LiDE 600F jako visoko kotira na ovom našem uporednom testu i potpuno zasluženo dobije jednu od naših nagrada. Glavni adut su mu veoma dobro optimizovan odnos senzor-lampa, pa smo tako tokom testiranja uspeli da iz maksimalno podržane rezolucije (4800 x 9600 dpi) izvučemo rezultate dostojne svakog mogućeg respekta. Kompletna elektronika jedinice se jako brzo budi i u većini situacija je prilično tiha, osim kada se skeniraju izuzetno grafički zahtevna dokumenta, gde prenosni mehanizam nešto sporije mapira strukturu i samim tim pravi kraće buku. Prelazi koje proizvodi su dosta blagi, a verodostojnost svih boja je na veoma visokom nivou. Kod ovog skenera naponska jedinica nije integrisana sa USB sistemom, već čini zasebnu celinu, pa je tako otklonjen ključni nedostatk predhodno opisanih modela, a usko vezano brzinu i kvalitet digitalizacije materijala. Testirani model koristi CIS senzor poslednje generacije, koji se pokazao jako dobro i kod skeniranja transparentnih materijala (TMA).

      Šteta, zaista šteta što LiDE 600F prati jako visoka cena u rafovima domaćih PC šopova, pa će za većinu potencijalnih kupaca ovaj model ostati samo u domenu mašte. Ipak, ovo je skener namenjen nešto zahtevnijim korisnicima, kojima u najvećem broju slučajeva faktor zvani “zelene novčanice” ne predstavlja veći problem, jer na umu uvek imaju da će za uložene dobiti besprekoran kvalitet otiska.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Canon

      Naziv skenera

      Canon Cano LiDE 600F

      Web adresa proizvođača

      http://www.canon.com

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Contact Image Sensor (CIS)

      Dimenzije

      286 x 409 x 43 mm

      Masa

      2.6 kg

      Max. podržana rezolucija

      4800 x 9600 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 297mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      13.579,00 din.

      Canon CanoScan 800F

      Dobar plasman prethodno opisanog modela je bio inicijalna kapisla za Canon da se odluči za daleko bolji nastup na svetskom tržištu u ovoj kategoriji. Tako je za relativno kratko vreme kompletna gama skenera u srednjoj i višoj klasi obogaćena za niz interesantnih uređaja, a jedan od njih je i Canon Scan 8800F, koji je namenjena krajnjim profesionalcima i svima onima koji nisu spremni na kompromis kada su brzina i kvalitet otiska u pitanju.

      Ovaj model odlikuju nešto veće dimenzije (272 x 479 x 100 mm) i mogućnost senzora da se probudi gotovo trenutno, što implicira izuzetno kratko vreme za digitalizovanje dokumeta – približno 7 sekundi za materijal u A4 formatu , pri osnovnoj rezoluciji od 300 dpi. Formira otiske vrhunskog kvaliteta, kakve smo imali prilike da sretnemo samo kod profesionalnih mašina. Boje su živahne, a dokumenti ne pate od bilo kakvih znakova izobličenja i gubljenja fragmenata. Operiše sa rezolucijom od 4800 x 9600 dpi, koja se interpolacijom može podići do maksimalnih 19200 dpi. I kod ovog modela vam na raspolaganju stoji mogućnost skeniranja transparentnih materijala, s tim da se uz njega isporučuje odličan adapter, kojim se mogu vršiti raznorazna podešavanja položaja negativa uz direktan uticaj na količinu svetla koja treba da padne na materijal. Za brzu manipulaciju uređajem na raspolaganju vam stoje čak sedam EZ-scan tastera, izvedenih na manjoj kontrolnoj tabli. Canon Scan 800F je tokom testiranja bio potpuno stabilan, tako da mu i na tom polju ne možemo uputiti bilo kakvu zamerku, osim nešto veće bučnosti, najverovatnije uzrokovane mehanizmom vođenja lampe. Sa računarom se povezuje preko USB 2.0 i potpno je kompatibilan sa svim Windows i Mac platformama.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Canon

      Naziv skenera

      Canon CanoScan 800F

      Web adresa proizvođača

      http://www.canon.com

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      272 x 479 x 100 mm

      Masa

      4.2 kg

      Max. podržana rezolucija

      4800 x 9600 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 297mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      18.040,00 din

      Epson Perfection V200 Photo

      Epson važi za jednog od vrhunskih proizvođača kancelarijske opreme u svetu i iz tog razloga ga ne treba nešto posebno predstavljati. Iako se njegovi proizvodi ne mogu baš uvek okarakterisati kao napristupačniji, to svakako i nije bez razloga, jer ovaj brend godinama jako puno ulaže u unapređenje i kvalitet izrade svojih uređaja, pogotovo skenera, koji su poslednjih godina dobitnici brojnih priznanja za kvalitet i dizajn. Kako bi na najverniji način predstavili presek njihove aktuelne ponude, odlučilo smo da testiramo modele iz sve tri cenovne kategorije.

      Za početak smo krenuli od Epson Perfection V200 skenera koji je njihov entry-level model, osmišljen sa namerom da zadovolji najširi krug potencijalnih potrošača. Direktan je naslednik kod nas jako popularnog V100 skenera od koga se jedino razlikuje po nešto većim dimenzijama (280 x 430 x 57 mm) i mogućnosti skeniranja transparentnih materijala. Dolazi u nešto većem pakovanju sa “full” opremom, što je prava retkost kod konkuretnstskih modela u ovoj klasi. Potrebno mu je nešto više vremena da se probudi iz stanja potpunog mirovanja (oko 60 sekundi), ali to kompenzuje jako dobrim kvalitetom izlaznog otiska. Interesantno je da kompletnu strukturu materijala koji se želi skenirati mapira iz samo jednog prolaza, što mu u startu daje brzinsku prednost u odnosu na slična rešenja. Prilično je tih u radu, što najviše može da zahvali činjenici da koristi mehanizam prenosa lampe najnovije generacije. Domaćim kupcima se nudi po izuzetno popularnoj ceni, koja će pored svih ostalih dobrih karaktesristika u najvećoj meri uticati na dobar plasman ovog lepotana. Sa naše strane iskrena preporuka.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Epson

      Naziv skenera

      Epson Perfection V200 Photo

      Web adresa proizvođača

      www.epson.co.uk

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      280 x 430 x 57 mm

      Masa

      2.6 kg

      Max. podržana rezolucija

      3200 x 9600 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 297 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      Sample

      Epson Perfection V350 Photo

      Nakon izuzetno velikog uspeha koji su postigli V100 i V200 modeli, Epson je odlučio da nastavi sa usavršavanjem pomenute familije i kupcima širom planete ponudi još jedan odličan Flatbed skener zasnovan na sve popularnijoj CCD (Charge Coupled Device) tehnologiji. Lepa iskustva sa gore pomenutim skenerima nagoveštavala su da će proizvođač i ovoga puta pogoditi pravo u metu. To se i dogodilo…

      Epson Perfection V350 je daleko napredniji model od prethodno opisanog, koga odlikuje znatno ozbiljniji elektronski sklop i mogućnost skeniranja u prilično visokim rezolucijama (max. 4800 x 9600 dpi). Pored toga, ovaj lepotan je karakterističan i po tome što koristi AFL (Automatic Film Loader) sistem za uvlačenje standardnih 35 mm filmova, čime se ceo postupak skeniranja ovog izuzetno nezahvalnog medijuma značajno pojednostavljuje i ubrzava. Koliko je Epson otišao daleko u ovoj priči, najbolje govori podatak da je za potrebe AFL-a projektovana posebna lampa, koja je pozicionirana unutar samog sistema, tako da se postupak digitalizovanja materijala )čitaj skeniranja) obavlja gotovo trenutno, već pri samom uvlačenju negativa u sken blok. Verovatno će se mnogima ovo učiniti kao dosta sumnjiv način za postizanje odgovarajućih visokih rezultata, ali se u praksi pokazalo kao jako dobro rešenje, pogotovo pri iniciranju skeniranja u nižim rezolucijama. Za sve one koji ipak nemaju previše poverenja u pomenuti mehanizam, tu je i dodatni TMA nosač, čime je omogućeno da se transparentni dokumenti skeniraju i na tradicionalan način.

      Testirani model je jako tih uređaj, pa možete računati na gotovo potpunu tišinu u njegovom okruženju. Skenovi koje proizvodi su iznad proseka za klasu kojoj pripada, o čemu najbolje govore i postignuti rezultati na svim našim testovima (u segmentu kvaliteta). Boje su verno reprodukovane, a prelazi blagi, a što je najbitnije ne zamaraju oči. Posmatraću test dokumenta nismo primetili nikakve znake izobličenja i gublenja elemenata unutar strukture, pa sa punim pravom možemo reći da je ovo jedan od najboljih skenera u svojoj kategoriji, bar kada je reč o fotografskoj reprodukciji. Sa PC-jem komunicira preko brze USB 2.0 veze i može se instalirati na sve Windows i Mac platforme (za detaljan spisak podržanih pogledajte tabelu sa mini specifikacijama). Vrhunske performanse prati i dosta visoka cena, pa smo mišljenja da će V350 ostati gotovo nezapažen od strane šireg kruga potrošača. Kako saznajemo domaći distributer najavljuje korekciju cene, što bi moglo u većoj meri da utiče na bolju prodaju ovog izuzetnog skenera.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Epson

      Naziv skenera

      Epson Perfection V350 Photo

      Web adresa proizvođača

      www.epson.co.uk

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      280 x 430 x 73 mm

      Masa

      2.9 kg

      Max. podržana rezolucija

      4800 x 9600 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 297mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      13.809,54 din.

      Epson Perfection V500 Photo

      Već duži vremenski period Epson radi na projektovanju skenera koji za osnovu forimiranja otiska koriste specijalnu “belu” svetlost (ili takozvani hladni svetlosni snop). Jedan od takvih modela se našao i na ovom uporednom testu, a reč je o uerđaju komercijalnog naziva Epson Perfection V500. U osnovi bela svetlost nudi daleko širi spektar primene (poređeno sa ostalim trenutno prihvaćenim metoda) i u velikoj meri utiče na sam kvalitet izlaznog dokumenta. S druge strane pomenuti princip skeniranja omogućava veoma brzo buđenje kompletne elektronike iz stanja potpunog mirovanja (svega 1 sekunda), što automatski u praksi donosi jako dobro prolazna vremena.

      Epson Perfection V500 spada u red glomaznijih mašina (272 x 475 x 113 mm) i teži celih 4 kg. Izrađen je od veoma kvalitetne crne plastične mase, koja je blago obrušena celom svojom površinom, a sve u cilju što jednostavnijeg održavanja. Skenira dokumente do veličine A4 formata, a kao i svoja braća iz istoimene familije, manipuliše svim poznatim vrstama TMA materijala (Strip film, Mounted film…). Iako se pokazao kao jako dobar štediša, tokom procesa digitalizacije proizvodi dosta veliki stepen buke, što u pojedinim situacijama ide do iritirajućeg nivoa, pogotovo kada otiske pravi iz najviše podržane rezolucije (6400 x 9600 dpi). Sa druge strane, skenovi koje smo dobili sa njegovom lampom su probili granice naših očekivanja, pogotovo u sferi prelamanja boja i jasnoće prelaza, pa je po sabiranju svih ocena V500 zauzeo jako visoko mesto i od nas svakako preporuku više.

      Za ovaj model je karakteristično da pre formiranja finalnog otiska, materijal koji skenira mapira iz više prolaza (ukupno tri), što izlaznom dokumentu daje visok nivo detaljnosti. Interesantno je da se sam otisak digitalizuje iz punih prolaza, a ne iz kratkih rezova, koji obično znatno smanje kvalitet materijalizovanog dokumenta. Uz V500 dolazi jako dobara aplikativna podrška za koju verujemo da će više nego mnogo značiti entuzijastima i korisnicima sa većim zahtevima. Testirani skener će domaćim kupcima biti dostpna od polovine tekuće godine, a krajnja cena za sada nije poznata.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Epson

      Naziv skenera

      Epson Perfection V500 Photo

      Web adresa proizvođača

      www.epson.co.uk

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      272 x 475 x 113 mm

      Masa

      4 Kg

      Max. podržana rezolucija

      6400 x 9600 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 297 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      Sample

      Epson Perfection 4990 Photo

      Epson je postepeno uspeo da osvoji tržište kancelarijskih skenera i postane apsolutni gospodar u nižoj srednjoj klasi, koja je domaćim kupcima iz godine u godinu sve interesantnija. Jedan od modela koji u startu privukao našu veliku pažnju je Perfection 4990 Photo, koji je pripadnik prethodne generacije “P” mašina, ali se zbog svojih izuzetnik performansi još uvek održao na tržištu. Pored dobrog kvaliteta skenova, ovaj model u svet digitalizacije donosi i visok nivo funkcionalnosti, pa je pogodan i za primenu u dosta zahtevnim okruženjima.

      Ambalaža u kojoj dolazi Epson Perfection 4990 je ogromna, ali je to bila neminosvnost, jer je i sam proizvod dosta veliki (304 x 476 x 134 mm) i teži celih 6,7 kg. Upravo iz tog razloga iziskuje nešto više prostora na radnom stolu i dosta stabilnu podlogu. U pakovanju se pored samog skenera nalazi Film Adapter Unit (za potrebe skeniranja filmova), kratko uputstvo za korišćenje, disk sa drajverima i softverskim paketom, kao i kabl za povezivanje sa računarom. Uređaj je izuzetno kompaktan i elegantno dizajniran, a izrada je za svaku pohvalu, posebno finiš, kakav dugo nismo imali prilike da vidimo na skenerima iz ove kategorije. Jedinica nema previše eksternih elemenata (svega par tastera), pa se najveći broj operacija (funkcija) poziva softverski.

      Epson Perfection 4990 Photo je Flatbed colour image skener visoke rezulucije (4800 dpi x 9600 dpi) koji koristi posebnu, Blue Light Emitting (LED) diodu za postizanje optimalnih rezultata pri skeniranju najrazličitijih dokumenata (prvenstveno fotografija i negativa). Ona omogućava da se sva polja u pojedinačnim blokovima ravnopravno mapiraju (tretiraju), čime se drastično povećava kvalitet izlaznog materijala. Kao i većina skenera ovog proizvođača i testirani model koristi CCD element kao osnovu za prikupljanje informacija, što u startu znači i dobra prolazna vremena (približno 29 sec. za A4 kolor dokument, odnosno 57 sec. za negativ veličine 35 mm). Reprodukcija boja i zasićenost su veoma dobri, dok se korišćenjem ICC profila i pratećeg softvera dobijaju neznatno bolji rezultati, sa jačim diferenciranjem tamnih tonova. Kod skeniranja rasterske štampe primetili smo manja odstupanja u kontrastu i oštrini, ali samo na fajlovima složene strukture, što je jedna od glavnih mana foto skenera.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Epson

      Naziv skenera

      Epson Perfection 4990 Photo

      Web adresa proizvođača

      www.epson.co.uk

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      304 x 476 x 134 mm

      Masa

      6,7 kg

      Max. podržana rezolucija

      4800 x 9600 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 297 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      Sample

      Epson Perfection V700 Photo

      Najjače oružje u ponudi ovog giganta predstavlja Perfection V700. Prava grdosija od skenera (503 x 308 x 152.5 mm), sa masom od gotovo 7 kg, ovaj model spada u red najtežih mašina na našem testu. Njegovu visoku cenu koštanja delimično opravdava činjenica da skenira materijal iz dva prolaza i na taj način postiže izuzetno visoke optičke rezolucije skenova (6400 x 9600 dpi). Ista se metodom interpolacije može podići do neverovanih 18880 x 20400 dpi, što je i krajnji limit koji se može izvući iz CCD tehnologije. Međutim, to u praksi znači i daleko duže vreme čekanja do kompletnog mapiranja otiska, pa su brzinski rezultati koje smo ostvarili sa ovom mašinom daleko ispod proseka, bilo da je reč o standardnim A4 dokumentima, ili se pak radi o negativima. Sa druge strane, odmah po materijalizovanju otisaka uočili smo jako dobru detaljnost i gotovo perfektne prelaze, koje V700 automatski svrstavaju u red uređaja namenjenih krajnjim profesionalcima, prvenstveno fotografima.

      Skener se isporučuje u veoma atraktivnoj ambalaži, koja sa sobom donosi čak tri instalaciona diska i veliki broj dodataka za skeniranje transparentnog materijala. Kvalitet izrade je prevazišao sva naša očekivanja, pogotovo finiš, koji je u konkretnom slučaju bez ijedne jedine zamerke. Mašinu je sa računarom moguće povezati putem USB 2.0 konekcije ili preko IEEE 1394 konektora. Sa jačim modelom (Epson Perfection V720 Photo) dolazi i Ethernet adapter, koji se opciono može dodati i testiranom primerku. V700 je kompatibilan sa svim aktuelnim Windows operativnim sistemima, uključujući i Vistu. Podržan je rad i pod Mac okruženjem, počevši od verzije OSX 10.2.7. Cena nije poznata, pošto model još uvek nije dostupan domaćim konzumentima, ali po svoj prilici i na osnovu onog što smo videli sigurno će biti paprena.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Epson

      Naziv skenera

      Epson Perfection V700 Photo

      Web adresa proizvođača

      www.epson.co.uk

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      503 x 308 x 152.5 mm

      Masa

      6.6 kg

      Max. podržana rezolucija

      6400dpi x 9600 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 297 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      Sample

      HP Scanjet G3010

      Kao neprikosnoveni lider na ovom polju Hewlett-Packard iz generacije u generaciju postavlja nove standarde, prema kojima se vode i porede svi ostali proizvođači skenera. Tokom proteklih par godina ovaj gigant je lansirao preko 30 najrazličitijih modela, od kojih je velika većina ovenčana brojnim priznanjima za kvalitet, dizajn i funkcionalnost. Jedan manji deo iz njihovog bogatog asortimana se našao i na našem test stolu, a za potrebe ovog uporednog prikaza. HP Scanjet G3010 dolazi u izuzetno lepo dizajniranoj ambalaži, koja pored samog proizvoda donosi još dva instalaciona diska, odštampač vodič za povezivanje, višejezično uputstvo i kabl s adapterom za napajanje. Sam proizvod je jako skromnih dimenzija (298 x 472 x 90 mm) i izuzetno je lagan (3 kg), što će posebno pogodovati manjoj kancelariji, jer neće zauzeti mnogo prostora na radom stolu. Tokom druženja se pokazao kao jako tiha mašina, spremna da odgovori na većinu postavljenih zadataka.

      Testirani model je pripadnik niže klase foto skenera i po svojim karakteristikama prvenstveno cilja na manje zahtevne kućne i kancelarijske korisnike. Reč je o klasičnom flatbed rešenju koje fotografiju veličine 10 x 15 cm skenira za pribižno 10 sekundi, dok mu je za 35 mm slajdove potrebno više nego troduplo vremena. Kompletno je izrađen od plastike punog kvaliteta, koja je celom svojom gornjom površinom blago obrušena kako bi sprečila zadržavanje otisaka prstiju i omogućila što jednostavnije održavanje. U cilju lšto akšeg upravljanja koristi četiri predefinisana funkcijska tastera kojima se lako i brzo mogu inicirati sve osnovne naredbe. Materijalizuje otiske solidnog kvaliteta i dobre detaljnosti, pa sa punim pravom možemo reći da mogu biti odlična osnova za kasniju ozbiljniju obradu. Proizvod dolazi u paketu sa jako korisnim aplikacijama (HP Photosmart Share, HP Image Editor itd.) čija je upotrebna vrednost na prilično visokom stupnju, pa savetujemo da ih obavezno instalirate. Na tržištu ga prati jako pristupačna cena, koja će mu po svoj prilici obezbediti i odličan odziv kod domaćih kupaca.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      HP

      Naziv skenera

      HP Scanjet G3010

      Web adresa proizvođača

      www.hp.com

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      298 x 472 x 90 mm

      Masa

      3.0 kg

      Max. podržana rezolucija

      4800 x 9600 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      220 x 300 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      7,125.00 din.

      HP Scanjet G4050

      Skener od koga iz Hewlett-Packard-a očekuju mnogo je nastao kao rezultat želje da se zadovolje potrebe kupaca čiji zahtevi prevazilaze okvire prosečnog konzumenta. Zapravo, HP Scanjet G4050 je otišao za dve lestvice više u svojoj misiji, jer su njegove mogućnosti daleko ispred sličnih modela u klasi kojoj pripada. Ovde prevenstveno mislimo na izdvojenu opciju za 96-bitno dubinsko skeniranje, pri rezoluciji od 4800 x 9600 dpi gde mu trenutno nema dostojnog. Prelaze koje pravi su nešto jači, čemu najviše može da zahvali automatskom algoritmu koji se trudi da ionako fenomenalne otiske dodatno oplemeni, što u najvećem broju slučajeva i čini, mada smo kod materijala sa svetlijim elementima uočili isuviše izražene žute i svetlo plave nijanse, pa kod takvih fajlova savetujemo da pomenuti obavezno isključite.

      Mašina se isporučuje u veoma atraktivnoj kutiji, na kojoj dominiraju nijanse plavih i zelenih pigmenata. Sadržaj je gotovo identičan prethodno opisanom skeneru, s tim da je ovde pridodat još jedan istalacioni disk na kome se nalaze brojni pomoćni programi, koji mogu umnogome da pomognu pri brzoj obradi skeniranog materijala, pa shodno tome savetujemo da ih obavezno instalirate. Skener je mahom izrađen od plastike punog kvaliteta i blago obrušenog stakla, te je i relativno lagan (5.3 kg) za klasu u kojoj se nalazi. Na prednjoj strani (konkretno njenoj gornjoj površini) nalaze se četiri komandna tastera za najčešće korišćene funkcije koji će vam umnogome olakšati svakodnevni rad. Ono što prvo upada u oči kada se pogledaju specifikacije jeste impresivna optička rezolucija od 4800 x 9600 dpi. U praksi ćete ovu rezoluciju retko koristiti za uobičajene dokumente, ali kod bekapa fotografija ili negativa ona i te kako ima smisla.

      ScanJet G4050 je gotovo nečujan uređaj, koji će svojim sofisticiranim izgledom privući veliki broj potrošača širom sveta. Jedina veće prepreka ka njegovom snažnijem tržišnom odzivu je formirana cena koje je daleko iznad prosečne za domaćeg potrošača, pa će ovaj model definitivno ostati rezervisan samo za one sa dubljim džepom.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      HP

      Naziv skenera

      HP Scanjet G4050

      Web adresa proizvođača

      www.hp.com

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      303 x 508 x 108 mm

      Masa

      5.3 kg

      Max. podržana rezolucija

      4800 x 9600 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      96 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 311 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      19,255.24 din.

      HP Scanjet 8270

      Scanjet 8270 je pripadnik najnovije genarcije HP-ovh multi skenera, koji objedinjuju više funkcija unutar same jedinice. Kvalitet izrade je očekivano na najvišem mogućem nivou o čemu najbolje govore upotrebljeni komadi brušene i glatke plastike. Skener ima ugrađen ADF, što znatno povećava dimenzije (574 x 399 x 196 mm) i masu (8.6 kg) uređaja i time automatski iziskuje nešto veći prostor na radnom stolu. Isti može da primi do 50 listova papira maksimalne veličine 216 x 356 mm koji nisu teži od 75g/m². Poseduje opciju za duplex skeniranje i može da oslobodi do 25 dokumenta u minutu. Kompletna elektronika testiranog modela je opremljena senzorom visoke optičke rezolucije (4800 x 4800 dpi), koja će zadovoljiti i potrebe najzahtevnijih korisnika (fotografi, arhitekte, grafičari…). Naši test dokumeti su bili jako verno reprodukovani. Na izlaznim fajlovima nismo primetili nikakve znake deformacije boja. Detaljnost je fanatstična, a prelazi nešto blaži. Posebno su nas oduševile odskenirane fotografije, koje su po kvalitetu najbliže profesionalnoj skan reprodukciji.

      Uz Scanjet 8270 dolazi TMA adapter namenjen skeniranju transparetnog materijala (negativi). Dodatak može da primi najviše četri dokumenta, što je generalno odlika svih skenera sa pomenutom opcijom. Potpuna kontrola uređaja se vrši preko mini kontrolnog panela. Sama tabla poseduje devet tastera, svaki namenjen po jednoj funkciji proizvoda. Na prvi pogled sve izglada komplikovano, međutim u osnovi je Scanjet 8270 veoma lak za navigaciju. U tome mu najviše pomaže ugrađeni LCD displej koji može da prikaže do 16 karaktera po liniji. Proizvod je potpuno kompatibilan sa Windows i Mac okruženjem i manjim delom se oslanja na resurse PC-ja, prvenstveno jer manipuliše sopstvenim procesorom i određenom količinom radne memorija. U radu je veoma tih, čak i kada dokumente “vuče” iz ADF-a. Sa računarom komunicira putem USB 2.0 veze. Jedinicu prati veoma veliki broj aplikacija (HP Photosmart, Adobe Photoshop Elements, I.R.I.S.Readiris Pro OCR…) pune upotrebne vrednosti. Drajver je logično izuzetno bogat najrazličitijim podešavanjima kakva smo imali prilike videti jedino kod profesionalnih kopir mašina. Scanjet 8270 prati prilično visoka cena, što uopšte ne treba da čudi, jer je ovaj proizvod prvenstveno namenjen krajnjim profisionalcima, koji će znati da na pravi način iz njega izvuku maksimum.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      HP

      Naziv skenera

      HP Scanjet 8270

      Web adresa proizvođača

      www.hp.com

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      574 x 399 x 196 mm

      Masa

      8.6 kg

      Max. podržana rezolucija

      4800 x 4800 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 356 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      Sample

      HP Scanjet 8300 Professional

      Velikom ljubaznošću domaćeg distributera do nas je stigao još jedan model iz takozvane Professional familije HP-ovih kancelarijskih skenera, koja je za vrlo kratko vreme uspela da postigne veoma zapažene rezultate na polju mesečne produkcije i brzine skeniranja dokumenata. Radi se o pomalo neobičnom skeneru komercijalnog naziva HP Scanjet 8300, čija je lampa u stanju da odradi veliki broj prelaza za određeni kraći vremenski interval i na taj način postigne da otisci izgledaju daleko realističnije i življe.

      Glavno oružje ove mašine leži u kompletnom nosećem mehanizmu lampe, koji kada se zada skeniranje iz opcionog ADF-a (može da primi maksimalno do 100 dokumenata A4 formata), munjevito povlači listove u blok za skeniranje i na taj način postiže da se digitalizuje veliki broj dokumenata (do 25 otisaka u minutu)). Scanjet 8300 je u radu veoma tih i jako stabilan. Krasi ga sofisticiran dizajn i besprekoran kvalitet izrade. Funkcionalnost je na zavidnom nivou, što nas je prilično iznenadilo, prvenstveno iz razloga što je ovo ipak skner namenjen najzahtevnijm korisnicima i kancelarijskim grupama. Svojim odličnim karakteriskama može da bude i dobar izbor za prilično zahtevna radna okruženja, koja su po svoj prilici, jedina u stanju da izdvoje popriličnu svotu novca za ovog lepotana.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      HP

      Naziv skenera

      HP Scanjet 8300 Professional

      Web adresa proizvođača

      www.hp.com

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      625 x 415 x 130 mm

      Masa

      12 kg

      Max. podržana rezolucija

      4800 x 4800 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 356 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64, Vista, Mac OS X

      Cena (sa PDV-om)

      76,369.00 din.

      Benq 5150C

      Benq je jedan od najstarijih proizvođača skenera u svetu. Još od davne 1984 godine ovaj brend je imao u ponudi jako kvalitetne jedinice, doduše tada su javnosti bile prezentovane pod sasvim drugim imenom (Acer), ali u osnovi one su bile ono što danas stoji iza imena ovog brenda. Pomenuti gigant je jedan od retkih koji radi na razvoju sopstvenih tehnologija te na njima dalje temelji sva svoja rešenja. Trenutno u svom asortimanu ima svega par modela, ali je za predstojeći period najavljena čitava nova familija flatbed skenera zasnovana na sve dostupnijoj CCD tehnologiji.

      Na našem tržištu Benq nastupa veoma snažno već par godina unazad, bar kada je ova periferija upitanju, pa su tako domaćim kupcima predstavljeni gotovo svi modeli iz aktuelne ponude. Ipak, našu pažnju su najviše privukla dva skenera namenjena potrošačima sa skromnijim budžetom, ali i svima onima koji tek ulaze u svet digitalizovanja papirnih dokumenata. Benq 5150C je bazični model iz pete serije, koja počiva na CIS senzoru jako male rezolucije (1200 x 2400 dpi), ali dovoljne da zadovolji primarne potrebe u kancelariji i kući. Sam skener je jako lepo dizajniran i vizuelno veoma podseća na neke od mašina iz proslavljene Canon-ove LiDE serije. Prilično je skromnih dimenzija (412 x 258 x 38 mm) i mase svega 1,8 kg. Tokom druženja se pokazao kao sasvim solidno rešenje za svakodnevnu kućnu i kancelarijsku upotrebu, s tim da treba uzeti u obzir da se njegova elektronika dosta brzo greje, te iziskuje i određeni vremenski period odmora nakon duže upotrebe. Predlažemo ako je moguće da mu obezbedite bolju ventilaciju u prostoriji gde se nalazi, kako bi se proces skeniranja nesmetano obavljao. Proizvodi pristojne otiske koji se mogu porediti sa većinom Mustek modela iz niže klase. Odlikuje ga izuzetno povoljna cena, koja je ujedno i njegov najjači adut na tržištu.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Benq

      Naziv skenera

      Benq 5150C

      Web adresa proizvođača

      www.benq.com

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Contact Image Sensor (CIS)

      Dimenzije

      412 x 258 x 38 mm

      Masa

      1.8 kg

      Max. podržana rezolucija

      1200 x 2400 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      214 x 294 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64

      Cena (sa PDV-om)

      4,741.24 din.

      Benq 7550T

      Benq skeneri su u svetu postali jako popularni ponajviše zbog dobrog odnosa cena -kvalitet, koji je oduvek krasio sve modele ovog giganta. Dugo je proizvođač svoje skenere temeljio na kontaktnoj CIS (Contact Image Sensor) tehnologiji, koja se polako sve više povlači iz upotrebe, ustupajući svoje mesto daleko kvalitetnijem sistemu CCD instrukcija. Tako je za sve one koji ipak žele nešto bolji kvalitet izlaznog materijala kreiran Benq 7550T. Ovaj model je koncipiran tako da podmiri potrebe i zahtevnijih korisnika, a poseduje i TMA dodatak kojim se negativi mogu lako prevesti u digitalne fotose.

      Bazu jedinice čini CCD senzor dobrog odziva i nešto veće rezolucije (2400 x 4800 dpi), koja se softverskim metodama može podići do fantastičnih 19200 x 19200 dpi. Međutim, savetujemo da to ne radite jer je kvalitet izlaznog materijala prilično loš, a u nekim situacijama na granici upotrebljivosti. Na svim našim testovima se pokazao jako dobro za klasu kojoj pripada, a najveća mana mu je što proizvodi veliki stepen buke, bilo da skenira klasična ili transparentna dokumenta. Kao i prethodno opisani model i njega prati sasvim pristojna cena, pa smo gotovo sigurni u njegov veoma dobar tržišni uspeh.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Benq

      Naziv skenera

      Benq 7550T

      Web adresa proizvođača

      www.benq.com

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      450 x 286 x 105 mm

      Masa

      3.3 kg

      Max. podržana rezolucija

      2400 x 4800 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 297 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64

      Cena (sa PDV-om)

      Sample

      Mustek BearPaw 2400TA

      Kompanija Mustek je prešla ogroman put od nepoznatog i neafirmisanog proizvođača, do velikog brenda koji danas predstavlja sinonim za izuzetno jeftine i kvalitetne periferijske uređaje. Proizvodnjom i distribucijom skenera ovaj korejski gigant se bavi već duže od deset godina i iza sebe ima široku lepezu ovih mašina. Nedavno je kompanija proširila svoje proizvodne pogone, pa se u predstojećem periodu očekuje mnoštvo novih skenera, za koje se nadamo da će napraviti bar upola uspeh od onog koji je to učinio model koji vam sada predstavljamo.

      Skener koji nam je za potrebe ovog uporednog testa pristigo u redakciju je član veoma popularne BearPaw (Medveđa šapa) familije i zasnovan je na CCD tehnologiji. Iako nudi dosta skromne mogućnosti, 2400TA može biti jako dobro rešenje za svakodnevnu amatersku upotrebu, bilo u kući ili nekom manjem office-u. Ključne mane su mu prilično spora optika i dosta loš senzor za prelamanje boja, pa tako pojedine nijanse crvenih i plavih pigmenata bivaju potpuno konvertovane u druge tonove istih.

      Iziskuje dosta stabilnu podlogu za smeštaj, jer njegov prenosni mehanizam poprilično vibrira i samim tim u određenoj meri utiče i na izlazni kvalitet otiska. U radu je prilično bučan, što nas nimalo nije iznenadilo, je smo sličnih iskustava imali i sa prethodnom generacijom BearPaw skenera Ovaj model međutim krasi neverovatno pristupačna cena kod nas, pa ukoliko ste spremni da zažmurite na prethodno pobrojane nedostatke, onda svakako pomenuti trebate da uzmete u razmatranje prilikom kupovine.

      Specifikacija:

      Proizvođač

      Mustek

      Naziv skenera

      BearPaw 2400TA

      Web adresa proizvođača

      www.mustek.com

      Tip skenera

      Flatbed

      Tehnologija skeniranja

      Charge Coupled Device (CCD)

      Dimenzije

      412 x 258 x 43 mm

      Masa

      2.2 kg

      Max. podržana rezolucija

      1200 x 2400 dpi

      Mogućnost TMA skeniranja

      Da

      Dubina kolor skeniranja

      48 bit

      Max.a veličina skeniranog dokumenta

      216 x 297 mm

      Podržani OS-ovi

      Windows 98, 98 SE, 2000
      Professional, Me, XP Home, XP Professional, XP Professional
      x64

      Cena (sa PDV-om)

      2.788,00 din.

      Metode testiranja

      Testiranje skenera je po samom postupku veoma slično procesu testiranju štampača, s tim da sada za osnovu već imamo opipljiv dokument koji se šalje na očitavanje. Kompletna procedura se svodi na na skeniranje reprezentativnog uzorka, a dobijeni otisak odražava kako performanse, tako i kvalitet testirane jedinice. Poznato je da postoje manje razlike u proceduri testiranja između CIS i CCD skenera, pa smo upravo iz tog razloga odabrani fajl prilagodili obema tehnologijama u želji da na najverodostojniji način odmerimo snage oba aktuelna standarda. Najbitniji faktor koji treba uzeti pri merenju brzina odabranih mašina jeste razlika između vremena skeniranja pri kontinuiranom radu i u fazi kada je jedinici potrebno da se probudi iz stanja potpunog mirovanja. Na naše veliko zadovoljstvo, većina skenera današnjice se prilično brzo budi iz stanja hiberncije, ali je najveći problem u tome što iziskuju dodatno vreme za zagrevanje kompletne elektronike i lampe. Upravo iz tog razloga smo odlučili da sve skenere testiramo iz stanja potpune zagrejanosti. Skeniranje smo pokrenuli iz “Normal” i “Best” moda, a rezultati slede tabelarno. Pri ocenjivanju izlaznog kvaliteta skeniranog materijala, najviše pažnje smo usmerili na glatkoću tonskih prelaza i sjaj otiska. Na ovom testu nismo merili broj digitalizovanih i materijalizovanih dokumenata u okviru jednog minuta, pa ćemo vas za tu vrstu podataka uputiti na oficijalne specifikacije proizvođača.

      Testovi brzine – Normal mod

      Testovi brzine – Best mod

      Kvalitet reprodukcije

      Utisci

      Došli smo i do samog kraja druženja sa odabranim skenerima, ali pre nego i zvanično svedemo utiske, moramo da istakenmo da su sve mašine bile na visini zadatka i da je u najvećem broju situacija presuđivala samo neka od sitnica. Canon-ovi i HP-ovi skeneri su bili ubedljivo najbrži na svim našim brzinskim testovima i time su još jednom pokazali da su daleko najbolja rešenja za masovnu produkciju. Epson je za nijansu zaostajao, ali je zato bio korak ispred kada je reč o ukupnom kvalitetu. Njegovi skeneri su dali otiske najvernije test uzorku i primetno je da se ovaj proizvođač potrudio da svoje kupce obraduje odličnim prelamanjem boja i vrhunskim prelazima.


      Canon LiDE 600F – Benchmark Best Buy Award

      Ipak, posmatrano pojedinačno Canon LiDE 600F je skener koji je uspeo da zadovolji sve naše ukuse, kako na polju kvaliteta realizovanih otisaka, tako i po pitanju ostvarene brzine. Pored toga on je estetski jedan od najlepših skenera sa kojim smo se susreli, a verujemo da dobar broj potrošača obraća pažnju i na ovaj segment prilikom kupovine. Istina, njega na tržištu prati nešto veća cena, ali s druge strane on pripada srednjoj višoj klasi mašina, gde je apsolutni best buy, pa upravo iz tog razloga sa naše strane i dobija tu nagradu. Benq i Mustek su odvojena priča od prethodnih brendova i to samo iz jednog, jedinog razloga – što su ovo baš proizvođači za mase. Njihove skenere možda ne odlikuju neke brzinske performanse, niti je kvalitet izlaznih uzoraka koji daju na preterano visokom nivou, ali su zato cene njihovih mašina krajnje pristupačne i za našeg prosečnog kupca sasvim prihvatljive, što će verovatno u velikom broju situacija i odneti prevagu pri kupovini.

      Canon skenere na test ustupio Pinsoft
      Epson mašine za potrebe ovog uporednog testa ustupila kompanija BS Procesor
      HP skenere ustupio Pakom Computers
      Benq jedinice ustupio KimTec
      Mustek modele ustupila kompanija PC Centar

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test