Nebojša Rašković
Uporedni test foto-štampača Q3, 2007Većina fotografa-amatera smatra da su fotografije nastale klasičnim postupkom (u foto-radnji) daleko bolje i dugovečnije od proizvoda inkjet štampača. Odmah da vas razuverimo da su te tvrdnje potpuno neosnovane jer već nekoliko prethodnih godina fotografije materijalizovane pomoću mlaznih printera su u svakom pogledu bolje od klasičnih: broj odštampanih boja je daleko veći, oštrina viša i sami fotosi duže ostaju nepromenjeni pod uticajem spoljnih faktora. Ovo su samo neki od ključnih razloga zbog kojih se upravo treba odlučiti za kupovinu nekog od aktuelnih modela inkjet štampača. Ponuda na tržištu nikada nije bila bogatija, a za potrebe ovog testa pribavili smo čak devet “mlaznjaka”. Međutim, oni nisu usamljeni u svojoj krajnjoj nameri…
Na tržištu je sve više printera koji koriste dve sublimation tehnologiju. Canon i Samsung dominiraju ovim poljem i imaju veoma bogatu ponudu štampača zasnovanu na pomenutom principu štampe. Dye sublimation nije tako nova tehnologija, zapravo ona postoji više od par decenija, ali zbog svoje previsoke cene njena implementacija nije bila prihvatljiva za komercijalnu primenu, sve do nedavno. Ista je zasnovana na postojanju materija koje prilikom zagrevanja prelaze iz čvrstog direktno u gasovito stanje. Za formiranje otiska se ne koristi mastilo već tanki poli-filmovi na kojima se nalaze boje (CMYK model). Pri zagrevanju filma dolazi do snažne “eksplozije”, a gasovi koji se tom prilikom oslobode padaju na papir ostavljajući “tragove”. Na taj način se dobija slika. Dye-sub štampači koriste posebnu vrstu papira koji celom svojom širinom ima postavljen blok mikrogrejača, od kojih je po jedan namenjen za svaki piksel. Uobičajena rezolucija ovih printera je 300dpi, što znači da na svakom inču imamo trista ovakvih mini grejača. Na papir se boje postavljaju jedna po jedna, a isti četiri puta prolazi ispod grejača i folije pre nego materijalizuje fotografiju. Ponuda ovih printera je iz dana u dan sve bolja, a mi smo imali prilike da se družimo sa pet modela iz visoke klase. Ipak, prvo krećemo od inkjet štampača koji su u znatno većem broju prisutni na ovom testu.
Canon Pixma IP4300
Canon je proizvođač koji je u poslednjih par godina najviše radio na poboljšanju kvaliteta i brzine svojih mlaznih printera. Za neočekivano veliki uspeh na svetskom tržištu zahvalnost prvenstveno duguje Pixma seriji štampača koja iz godine u godinu postavlja nove standarde na ovom polju. Prethodna generacija je izuzetno tražena i upravo iz tog razloga smo rešili da ovaj uporedni test ispratimo i sa jednim modelom iz te generacije. Izbor je pao na IP4300, trenutno udarni model iz ove klase.
Ovo je štampač koji je po svim karakteristikama sličan modelu IP4200, čak se ni u jednom jedinom dizajnerskom detalju ne razlikuje od pomenutog. Kvalitet izrade je besprekoran. Kompaktan izgled testiranog printera omogućiće da se isti uklopi u bilo koje kancelarijsko ili kućno okruženje. Štampač poseduje ulaznu fioku kapaciteta 150 listova papira, koliko može da primi i izlazna. Koristi ukupno pet samostalnih patrona (CLI-8BK, CLI-8Y, CLI-8M, CLI-8C i PGI-5BK).
Tankovi su opremljeni LED indikatorima koji prate stanje mastila u kertridžima. Glava za štampanje je odvojena kao zasebna celina. Ona je srce celokupnog sistema i podložna je propadanju nakon dužeg vremena nekorišćenja. Canon Pixma IP4300 brani boje srednje klase foto-štampača. Svojom povoljnom cenom i izuzetnom funkcionalnošću privlači pažnju velikog broja korisnika. Na nas je ostavila veoma, veoma pozitivne utiske…
Canon Pixma IP5300
Elegancija koju poseduje Canon Pixma IP5300 nikog neće ostaviti ravnodušnim. Ovo je štampač sa kojim smo već imali prilike da se detaljno upoznamo, ali je za potrebe uporednog testa foto-printera ponovo posetio prostorije naše redakcije. Osnovni razlog je veoma dobra foto reprodukcija, koja je ujedno primarni cilj ovog lepotana. Radi se o modelu vrhunske izrade i savršenog sklopa. Proizvođač je oprobani recept sa prethodno opisanim printerom primenio i na testirani primerak, ali uz znatne korekcije.
Prvo što upada u oči je vizuelni izgled koji je kod Pixme IP5300 doveden do vrhunca. Jednostavne linije i visok nivo funkcionalnosti glavni su aduti ovog modela. Proizvođač je određene delove plastike od kojih je jedinica izrađena uglačao do veoma visokog sjaja, a sve u cilju ostavljanja što snažnijeg vizuelnog utisak na potencijalne kupce. Tokom testiranja stekli smo utisak kao da je sve na “dohvat ruke”. Ulazna fioka se veoma jednostavno formira otvaranjem gornje maske. Identično rešenje je primenjeno i sa izlaznom, koja je locirana sa prednje strane uređaja. Obe su kapaciteta 150 listova A4 papira (ili pedeset 10×15 cm).
IP5300 koristi iste patrone kao i IP4300, što je politika koju je proizvođač najavio još sa lansiranjem četvrte generacije Pixma štampača. Krucijalne promene pretrpela je sama glava. Broj mlaznica na njoj je znatno veći, a veličina kapi koja se nanese na papir je svega 1pl! Za rezultat imamo znatno bržu štampu i fotografije zavidnog kvaliteta.
Canon Pixma IP6700D
Najbolji Canon-ov “mlaznjak” iz bogate lepeze Pixma štampača nosi naziv IP6700D. Takođe je već bio gost naše redakcije i tom prilikom pobrao sve pozitivne kritike. Ovo je printer kojeg odlikuje ultimativni dizajn i izuzetno visoke performanse. Namenjen je korisnicima koji štampač kupuju sa ciljem da materijalizuju fotografije iz udobnosti sopstvenog doma, a pritom nisu spremni na kompromise kada je kvalitet u pitanju.
Testirani model je opremljen svim novotarijama današnjice, od čitača kartica (operiše sa čak osam vrsta) i infra crvenog adaptera do velikog 3,5″ kolor LCD ekrana koji ga ujedno čini i potpuno samostalnom jedinicom. Položaj ulazne i izlazne fioke je identičan modelu IP5300, kao i kapacitet istih (150 listova A4 formata).
Za formiranje otiska koristi šest zasebnih tankova. Pored standardnih (CLI-8BK, CLI-8C, CLI-8M i CLI-8Y) u upotrebi su još dva sa sufiksom “photo” (CLI-8PC i CLI-8PM). I kod ovog modela je prisutna “inktank” LED dijagnostika. Ugrađeni softver je dosta stabilan i nudi zavidan broj opcija. Sve Pixme sa ovog testa poseduju PictBridge port (koji je ujedno kompatibilan sa velikim brojem Bluetooth adaptera) i imaju mogućnost štampanja po printabilnim CD/DVD diskovima.
Epson Stylus Photo R265
Duži niz godina Epsonovo ime je bilo sinonim za štampu digitalnih fotografija. I danas ovaj proizvođač nudi printere vrhunskih performansi, a njihova prestižna Stylus Photo serija je priča za sebe. Na našem test stolu su se našla dva modela od kojih prvi predstavlja osnovnu viziju modernog foto-printera.
Epson Stylus Photo R265 je štampač jednostavnog dizajna i izuzetnog kvaliteta izrade. Kao i kod Canon-ovih modela i kod testiranog primerka imamo situaciju da se papir ulaže “odozgo” sa zadnje strane, a izlazi napred, što zahteva priličnu dubinu prostora na podlozi gde se planira postavljanje štampača. Fioke (mislimo i na ulaznu i na izlaznu) mogu da prime do 150 listova papira i poseduju limitere koji definišu dužinu i širinu listova.
Za razliku od ostalih proizvođača inkjet štampača, Epson koristi mikropiezo tehnologiju, što za posledicu ima da je glava za štampu odvojena od tankova i prilično skupa, pa je zbog toga ugrađena u štampač i nije namenjena izmeni od strane korisnika, već samo u ovlašćenom servisu. Testirani model koristi šest samostalnih patrona. Sa računarom komunicira isključivo putem USB 2.0 veze i kompatibilan je sa svim aktuelnim Windows i Mac platformama. Nema ugrađen čitač kartica ni LCD ekran, ali je zato u svojoj klasi svakako jedan od boljih izbora a glavni “krivac” je (verovatno pogađate) veoma povoljna cena samog uređaja i repromaterijala.
Epson Stylus Photo R360
Epson Stylus Photo R360 je štampač koji dolazi sa „punom opremom“ i parira Canon-ovom IP6700D modelu. Nešto je glomazniji od njega i ima statični LCD displej zahvaljujući kojem može funkcionisati nezavisno od PC-ja. Od ostale opreme izdvajamo čitače kartica čija lokacija nije mogla biti bolja. Prisustvo PictBridge porta kod oba Epsonova Stylus-a se podrazumeva.
Testirani model koristi ista mastila kao i R265 koja se montiraju u posebno konstruisan blok smešten ispod prednje maske printera. Pošto je sama glava odvojena od patrona javlja se češća potreba za servisiranjem mlaznica što za posledicu može imati manji broj odštampanih strana po kertridžu jer se mastilo troši i u situaciji kada uređaj miruje. Iz Epsona su svesni tog nedostatka pa je u poslednjih par godina politika proizvođača okrenuta ka sve povoljnijem potrošnom materijalu.
U radu je R360 veoma tih, možda i najtiši printer sa ovog uporednog testa. Mehanizam za uvlačenje papira pravi kratke trzaje prilikom nanošenja boje na papir pa savetujemo da štampaču obezbedite stabilnu podlogu. Izradu i sam kvalitet nije potrebno komentarisati, naprosto su savršeni.
Epson PictureMate 500
Mali prenosivi inkjet foto-štampači su novina koja u svetu egzistira već nekoliko godina. Kod nas nisu doživeli snažniji prodor, ali su u nekim zapadnim zemljama veoma popularni. Njihova namena je da omoguće štampu fotografija u svakoj prilici. Neki od njih (kao model koji vam sada predstavljamo) imaju čak ugrađenu i bateriju koja omogućava štampu i kada izvor struje nije pri ruci.
Oni definitivno nisu ni najbrži među foto-printerima, niti pružaju fotografije vrhunskog kvaliteta, ali jedno im se ne može osporiti – praktični su za korišćenje. Štampaju isključivo standardne veličine fotografija (do maksimalne od 10 x 15 cm). Za ovu priliku uspeli smo da dođemo do četiri modela koji svaki na svoj način čini klasu za sebe… Epson PictureMate “foto-laboratorije” su izazvale veliku pažnju kupaca širom sveta. Neobičan dizajn, dobre karakteristike i povoljna cena glavne su odlike ovih printera. Mi smo na naše veliko zadovoljstvo imali priliku da se ponovo družimo sa modelom 500 koji spada u sam vrh ponude ovog proizvođača.
Već sam vizuelni kontakt sa testiranim printerom će vas ostaviti bez daha. Kvalitet izrade je nešto lošiji što, iskreni da budemo, nismo očekivali od Epsona ali verujemo da će pomenuti uočiti nedostatak i već narednu seriju dovesti na pravi nivo. Generalno gledano svi inkjet “mališani” imaju ulazne i izlazne fioke malog kapaciteta, izuzetak nije ni Epson PictureMate 500 koji u oba tray-a prima maksimalno do 20 listova foto-papira. Poseduje 2,4″ kolor LCD ekran i litijum-jonsku bateriju koja se puni svega 4,5h nakon čega je sa istom moguće odštampati i do 35 fotografija. PictureMate 500 koristi jednodelni kertridž sa šest pigmenata: svetloplava, žuta, ljubičasta, crna, crvena i plava. I kod ovog modela je primenjena Micro Piezo inkjet tehnologija tako da očekujemo fotografije visokog kvaliteta. Ovaj štampač krasi prisustvo čitača kartica različitih tipova, a tu je i neizostavni PictBridge port.
HP Photosmart A320
Iz Hewlett-Packard-a smo na test dobili najviše prenosivih modela, čak tri primerka. HP Photosmart A320 je elementarni model koji može da štampa isključivo na papirima formata 10×15 cm. Ima ugrađen čitač kartica ali ne poseduje displej. On je ubedljivo najmanji printer koji smo ikada prikazali.
Izrađen je od čisto bele plastike i veoma je jednostavnog dizajna. Koristi samo jedan kertridž, koji može biti trikolorni ili sivi, sa crnim, svetlo i tamno sivim mastilima na dye osnovi. Postiže solidne brzine štampe ali su materijalizovane fotografije daleko od nekog visokog kvaliteta.
Komunikacija sa PC-jem se obavlja putem USB 2.0 veze i može raditi pod svim Windows operativnim sistemima. Samostalan je isključivo u kombinaciji sa nekom digitalnom kamerom i to zahvaljujući PictBridge portu. U radu ne proizvodi visok stepen buke što je bilo i za očekivati jer njegova mala konstrukcija iziskuje ugradnju jednostavnih prenosnih mehanizama.
HP Photosmart A626
Photosmart A626 je daleko ozbiljniji model od prethodnika. Ima ugrađen kolorni displej osetljiv na dodir i poseduje brojne mogućnosti za manipulaciju sa fotografijama koje dolaze sa memorijskih kartica. Ovaj štampač je nešto većih dimenzija ali je po konstrukciji dosta sličan sa Photosmart A320 printerom.
I kod ovog modela je u upotrebi samo jedan kertridž koji na sebi poseduje glavu za štampanje. Montira se u zasebni blok u kome se vrši i poravnanje same glave. Jednostavna konstrukcija nije ostavila mnogo prostora za manevrisanje fiokama. Ulazna je potpuno stopljena sa printerom i nalazi se pozadi. Veoma je malog kapaciteta (svega 10 listova). Izlazna je pak nešto većeg potencijala i formira se otvaranjem prednje maske.
A626 je štampač potpuno nezavistan od računara ali ako ipak poželite da ga povežete to možete uraditi jedino putem USB 2.0 veze. Ugrađeni softver nudi širok spektar mogućnost i veoma je jednostavan za korišćenje. Tokom rada nismo primetili nikakve znake bagovitosti ili pak duže zastoje kod izvršenja naredbi. Razvija solidne brzine štampanja i veoma je tih pri štampanju.
HP Photosmart A826
Udarni prenosni HP-ov štampač nosi oznaku A826, takođe je pripadnik popularne Photosmart serije i po dimenzijama je najveći od svih predstavljenih iz ove klase. Odmah je privukao pažnju većine u redakciji prvenstveno zbog svog “juke box” izgleda i TFT displeja dijagonale 5 inča. Isti je osetljiv na dodir.
Po mogućnostima je daleko ispred ostalih. Odlikuju ga nešto veći gabariti i dosta dobar kvalitet izrade. Ulazna fioka je potpuno stopljena sa samim printerom i nalazi se pozadi. Poseduje limitere koji regulišu dužinu i širinu papira. Solidnog je kapaciteta (30 listova papira) i može da primi nešto veće medijume od standardnih.
Čitači kartica manipulišu sa gotovo svim drajvovima dostupnim na tržištu (CompactFlash Type I i II, SmartMedia Card, Memory Stick, Memory Stick Pro, Secure Digital, MultiMediaCard i xD-Picture Card, uključujući i manje formate medijuma koristeći odgovarajuće adaptere).
Ogroman ekran i gore pobrojane mogućnosti čine ovu jedinicu samostalnom laboratorijom spremnom da odgovori i na ozbiljnije zahteve foto reprodukcije. Jedino što ovaj model sprečava da bude veoma isplativo rešenje je trobojni tank koji nije baš najbolji izbor od strane HP-a.
Samsung SPP-2020
Nakon prikaza inkjet modela na red su došli i printeri koji koriste dye sublimation tehnologiju. Uspeli smo da dođemo do čak pet modela čiji je princip štampe manje-više sličan. Samsung u svojoj ponudi nema mlazne printere ali je jedan od prvih proizvođača koji se posvetio razvoju i unapređenju dye tehnologije. Krajem prošle godine lansirao je dva veoma atraktivna modela, a mi smo bili u prilici da sa njima provedemo duži vremenski period.
Samsung SPP-2020 svojim izgledom više podseća na običnu “kockicu” nego na sam printer. Veoma je jednostavnog dizajna i vrhunskog kvaliteta izrade. Ne poseduje čitače kartica i većim delom je zavistan od računara sa kojim komunicira preko USB veze. Kompatibilan je sa svim Windows i Mac platformama. PictBridge port koji poseduje pored toga što omogućava interakciju sa digitalnim aparatima modifikovan je i za instalaciju bilo kog Bluetooth adaptera preko kog se može ostvariti bežična konekcija sa najrazličitijim uređajima. Fotografiju veličine 10 x 15 cm štampa za nešto više od 60 sekundi što je izuzetno prolazno vreme.
Za formiranje otiska koristi specijalni ribon koji na sebi ima celo-film sa impregniranim bojama po CMYK modelu. Sam postupak štampe smo detaljno objasnili još na početku priče o dye sublimation štampačima, a ono što je bitno kod ovog modela i svih Samsungovih printera zasnovanih na ovom principu je da uz ribon dolazi i određena količina papira predviđena za isti.
Samsung SPP-2040BB
SPP-2040B je printer sa kojim smo imali prilike da se družimo na početku tekuće godine. On je udarni Samsung-ov model koji objedinjuje spoj modernog dizajna i vrhunskih performansi. Na sve članove redakcije ostavio je samo pozitivne utiske i realno gledano dao najbolje fotografije kada su dye sublimation štampači u pitanju.
Samsung-ovi inženjeri su u ovog mališu ugradili sve novotarije koje su trenutno aktuelne na tržištu. Tu su čitači kartica i već standardni PictBridge port. LCD ekran se podrazumeva. Pakovanje u kome dolazi testirani model je krcato raznoraznim napravicama i dodacima a mi izdvajamo Bluetooth modul koji će omogućiti bežičnu interakciju sa svim uređajima koji imaju ovakvu mogućnost “konverzacije”.
Izuzetno male dimenzije (180 x 136 x 66 mm) ovog štampača omogućiće da se isti uklopi u bilo koji prostor. Neće zauzeti puno mesta a svojim izgledom će oplemeniti okruženje u kom se nađe. Kvalitet izrade je izvanredan i moramo istaći jedan od najboljih koje smo videli do sada, pogotovo sam finiš. Kao i svoj mlađi brat i testirani primerak koristi DDTT ribon. Uz pomenuti dolazi i određena količina papira koju isti može da odštampa. Proizvođač u ponudi ima dva potrošačka paketa: IPP-46120G sa 120 listova papira i IPP-4640G koji dolazi sa svega 40 listova.
Canon SELPHY CP740
Pored Samsung-ovih dye sublimation štampača na testu smo imali i tri modela iz Canona. Ovaj proizvođač je paralelno sa Samsungom radio na razvoju sopstvenih D2T2 tehnologija koje su krajem protekle godine postale dostupne i krajnjim korisnicima kroz seriju SELPHY printera.
Model CP740 je koncipiran tako da ponudi dobar kvalitet štampe po pristupačnoj ceni. Vizuelno je veoma sličan SPP-2040B štampaču s tim da ima statičan LCD displej. Ostale karakteristike su gotovo preslikane od pomenutog modela. Ulazna fioka je zapravo i izlazna (konkretno njena gornja površina), kreirana je kao zasebna celina i montira se na prednju stranu uređaja. Može da prihvati do 10 listova što je potpuno očekivano za ovako maleni printer.
Ribon koji koristi je po veličini identičan Samsung-ovom, mada je raspored boja nešto drugačiji. Postupak štampe se zasniva na četiri prelaza od kojih je poslednji zaštitnog karaktera. Softver koji dolazi uz SELPHY CP740 je krcat brojnim mogućnostima od kojih neke srećemo kod naprednih foto editora današnjice. U radu je prilično stabilan bez vidljivih znakova bagovitosti.
Canon SELPHY DS810
Canon SELPHY DS810 je definitivno najatraktivniji dye-sub printer koji smo testirali. I ovaj model krasi besprekorna izrada i veliki broj naprednih karakteristika. Neobičan dizajn i izuzetno male dimenzije nikog neće ostaviti ravnodušnim. Sve je savršeno uklopljeno a nama je prvo u oči upao displej nešto veće rezolucije. Na žalost, isti ne poseduje mogućnost reagovanja na dodir što je uzrokovalo prisustvo većeg broja tastera na kontrolnom panelu.
Ulazno-izlazni tray se nalazi na prednjoj strani i formira se otvaranjem zaštitne maske. Njegov kapacitet je limitiran na svega 10 listova što može predstavljati mali problem ukoliko štampate veću količinu fotografije jer ćete u toj situaciji biti primorani da stalno pomerate materijalizovane fotose. Montaža ribona je krajnje jednostavna, uostalom to je generalna odlika svih štampača zasnovanih na dye-sub tehnologiji. Canon je primenio recept Samsunga kada je repromaterijal upitanju. Uz sam “kertridž” dolazi i određena količina papira koju isti može da odštampa čime se u velikoj meri sam kupac podstiče da utiče na potrošnju.
Canon SELPHY ES1
Poslednji dye-sub printer sa kojim smo se družili je pripadnik najviše klase. Canon je ovaj model osmislio kao odgovor na sve pretnje drugih proizvođača i u tome je prilično uspeo. Fokus je prvenstveno stavio na kvalitet štampe koji je kod ovog printera podignut na jedan viši nivo. To je međutim uzrokovalo nešto sporiju produkciju i potpuno izostavljanje nekih elementarnih opcija.
Canon SELPHY ES1 ima veoma atraktivan dizajn i odlično osmišljen sklop. Kao i sve napredne modele i njega krasi prisustvo LCD displeja visoke rezolucije. Preko veoma jednostavnog kontrolnog panela se upravlja svim funkcijama uređaja. Softver je nešto drugačije koncepcije ali je u osnovi sličan sa onim koji se nalazi kod prethodno opisanih modela. Potpuna stabilnost i gomila funkcija su njegove glavne odlike. Pitanje je samo ko će se u njima snaći jer većina korisnika traži što jednostavniji pristup i rukovanje.
Kod ovog modela je najzanimljivije što se sam proces štampe odvija unutar printera. Papir uopšte ne izlazi van već se blago lomi u valjku koji je sastavni deo prenosnog mehanizma. Tek po formiranju otiska fotografija biva prosleđena u izlaznu fioku. Ribon koji koristi je nešto drugačije strukture mada je u osnovi opet reč o klasičnom CMYK rasporedu boja (filma).
Kako smo testirali?
Većina inkjet štampača (isključujući prenosive modele) koja se našla na našem test stolu se može upotrebiti i za klasičnu kancelarijsku štampu, međutim mi smo rešili da ovog puta fokus stavimo isključivo na njihovu primarnu funkciju – fotografsku reprodukciju. U tu svrhu smo pripremili dve fotografije visoke rezolucije sa mnogo detalja i veoma složenom strukturom boja. Štampu smo pokrenuli iz dva najviše podržana moda “Best” i “Normal”.
Prvi parametar kojim smo se pozabavili je bila brzina štampe i u tu svrhu smo koristili par naših standardnih aplikacija za merenje prolaznog vremena. Kako bismo došli do što realnijih podataka odlučili smo da test primerke štampamo tri puta a srednje dobijeno vreme uzmemo kao stvarno (realno za očekivati u praksi). Nakon izmerenih brzina svu pažnju smo posvetili kvalitetu dobijenih fotografija. Posmatrali smo broj karaktera na fotosima, popunjenost, prelaze… Doneli smo odluku da ne bodujemo sam kvalitet ocenama već da u kratkim crtama iznesemo naše mišljenje vezano za realizovane fotose.
Brzina štampe
Brzinske rezultate grupisaćemo u tri tabele. Prva je namenjena desktop inkjet modelima, druga prenosivim ink štampačima i treća dye sublimation printerima. Merene su brzine obe test fotografije, kod jedne iz “Best moda” a kod druge iz “Normal” rezolucije.
Brzina štampe (sec.)
Canon Pixma IP4300
Canon Pixma IP5300
Canon Pixma IP6700D
Epson Stylus Photo R265
Epson Stylus Photo R360
Tip dokumenta i rezolucija
Test fotografija 1 “Best mod” 10 x 15 cm
91
73
62
125
115
Test fotografija 2 “Normal mod” 10 x 15 cm
60
56
51
89
67
Kod inkjet modela imamo situaciju da je najskuplji model sa testa ujedno i najbrži pri štampanju fotografija standardnog formata.
Brzina štampe (sec.)
HP Photosmart A320
HP Photosmart A626
HP Photosmart A826
Epson Stylus Photo R265
Tip dokumenta i rezolucija
Test fotografija 1 “Best mod” 10 x 15 cm
105
90
92
223
Test fotografija 2 “Normal mod” 10 x 15 cm
73
54
76
156
Prenosni inkjet printeri su postigli nešto lošije rezultate u odnosu na desk “mlaznjake” što je potpuno opravdano jer su njihovi sistemi štampe znatno sporiji. HP-ov Photosmart A626 je postigao najbolja prolazna vremena i to u obe rezolucije, pa sa naše strane zaslužuje sve preporuke kada su upitanju brzinski dometi.
Brzina štampe (sec.)
Samsung SPP-2020
Samsung SPP-2040B
Canon SELPHY CP740
Canon SELPHY DS810
Canon SELPHY ES1
Tip dokumenta i rezolucija
Test fotografija 1 “Best mod” 10 x 15 cm
65
60
68
74
62
Test fotografija 2 “Normal mod” 10 x 15 cm
61
57
61
65
60
Dye sublimation štampači imaju “najtesnije” rezultate. Razlog ovakvog odnosa snaga treba tražiti u samom načinu štampe koji je manje-više isti kod svih testiranih primeraka. Samsung-ov SPP-2040B beži za “dlaku” ostalima ali generalno gledano u pitanju su razlike akademske prirode, koje treba uzeti sa određenom dozom rezerve.
Kvalitet štampe
Kvalitet štampe ćemo takođe posmatrati nezavisno za svaku grupu štampača. Napomena: Klikom na umanjene slike otvaraju se slike u punoj veličini na kojima se može videti više detalja.
Inkjet modeli:
Canon Pixma IP4300
Iako pripada prethodnoj generaciji Pixma štampača IP4300 je materijalizovao fotografije dosta dobrog kvaliteta. Odstupanja su prisutna kod pojedinih boja ali je detaljnost na fotografijama za svaku pohvalu. Oštrina je veoma dobra, prelazi blagi i nema vidljivih savijanja po uglovima. Sve u svemu, veoma smo zadovoljni onim što ovaj model pruža u domenu kvaliteta.
Canon Pixma IP5300
Ovo je model koji je uspeo da uskladi većinu naših očekivanja na polju kvaliteta. Prvo što moramo da pohvalimo su izuzetno dobri prelazi i detaljnost. Nema vidljivih tragova bilo kakvih deformiteta i sa punim pravom možemo reći da je ovo štampač koji ima itekako šta da ponudi na polju fotografske reprodukcije.
Canon Pixma IP6700D
Kada posmatrate fotografije koje materijalizuje Pixma IP6700D i one nastale u nekoj foto-radnji odmah se može uočiti da ovaj inkjet pravi daleko bolje fotke od bilo koje “laboratorije”. Zasićenost je besprekorna, prelazi jedni od boljih a reprodukcija boja jako verna.
Epson Stylus Photo R265
Da se Epson vraća na stare staze slave, jasno potvrđuju i modeli sa ovog testa. Epson Stylus Photo R265 se pokazao kao veoma dobar printer prvenstveno zbog veoma solidnih fotografija koje proizvodi. Većina kvalitativnih parametara je u rangu sa Pixmom IP4300, mada od nje beži na polju detaljnosti, gde je znatno bolji.
Epson Stylus Photo R360
Stylus serija definitivno ima šta da ponudi na polju kvaliteta a to jasno potvrđuje R360 koji je odštampao fotografije dosta verne originalima. Reprodukcija boja je odlična, detaljnost je na veoma visokom nivou a zasićenost na trenutke “para” oči.
Prenosivi mlazni printeri:
HP Photosmart A320
Od ovog modela ne treba previše očekivati, to jasno govore fotografije proizvedene sa njim. Dosta toga nije kako treba ali ovoga puta nam je najviše zasmetalo konvertovanje velikog broja nijansi u neke druge pigmente. Detaljnost je na dosta niskom nivou i HP bi morao da u narednim revizijama ovog modela znatno koriguje pomenuti propust.
HP Photosmart A626
HP Photosmart A626 je već daleko bolji printer. Naše test fotografije materijalizovane ovim štampačem izgledaju dosta dobro. Primetno je odsustvo određenih elemenata sa fotografija ali je to kompenzovano solidnim prelazima i dosta vernom reprodukcijom boja.
HP Photosmart A826
A826 je model koji po većini karakteristika vezanih za kvalitet može da parira stonim inkjet štampačima. Većina gledanih parametara zadovoljava naše kriterijume, mada bi prelazi morali biti blaži…
Epson PictureMate 500
Verovatno najbolji prenosivi printer sa ovog uporednog testa. Kvalitet koji proizvodi je na nas ostavio jako snažan utisak. Fotosi su dosta verni originalima a na istim nismo primetili nikakve makroskopske znake deformacija. Po svemu što je ponudio na ovom polju zaslužuje naše najtoplije preporuke.
Dye sublimation štampači:
Samsung SPP-2020
Samsung nije pogrešio kada je sve svoje snage usmerio ka dye sublimation tehnologiji jer njihovi printeri zasnovani na ovom principu štampe zaslužuju svaki mogući respekt. SPP-2020 iako ne poseduje neke napredne mogućnosti, materijalizuje fotografije vrhunskog kvaliteta. Vernost boja je odlična, prelazi zadovoljavajući a detaljnost je na izuzetno visokom nivou.
Samsung SPP-2040B
Za SPP-2040B nije potrebno trošiti previše reči. O svemu najbolje govore fotografije odštampane na njemu. Na ovom uporednom testu ovaj model je došao do maksimalnog izražaja prvenstveno zahvaljujući besprekornom kvalitetu štampe. Fotosi koje proizvodi su u rangu profesionalne laboratorije i potpuno je logično što je od nas dobio najbolje kritike.
Canon SELPHY CP740
Primetno je da se Canon trudi da svoje dye sublimation štampače pretvori u prave male foto-laboratorije. Moramo priznati da je na dobrom putu da to i ostvari, a o tome najbolje govore njegovi SELPHY printeri. CP740 možda nije u rangu sa Samsung-ovim SPP-2040B modelom ali svakako nudi odlične fotografije kojima se nama mnogo što zameriti. Zasićenost bojama je odlična, prelazi veoma dobri a broj detalja na fotkama sasvim zadovoljavajući.
Canon SELPHY DS810
SELPHY DS810 je pobrao sve naše simpatije. Kvalitet materijalizovanih fotografija je dosta dobar. Sve karakteristike su na dosta visokom stupnju, mada bi prelazi morali biti nešto blaži. Detaljnost je dobra a popunjenost pigmentom za svaku pohvalu.
Canon SELPHY ES1
Canon je sa ovim modelom uspeo da se približi Samsungu po pitanju kvaliteta. Dobijeni otisci se mogu porediti sa onima koje proizvodi SPP-2040B a u nekim segmentima su i neznatno bolji. Nas su posebno oduševili detaljnost i reprodukcija boja.
Zaključak
Stoni inkjet modeli:
U kategoriji stonih mlaznih štampača najbolje rezultate je postigla Canon-ova Pixma IP6700D. Međutim ovo je štampač koji ima i najvišu cenu u svojoj kategoriji pa shodno toj činjenici cilja na znatno uži krug korisnika. Najbolji odnos cena-performanse-kvalitet otiska nudi Pixma IP5300 koja se na ovom uporednom testu pokazala i kao veoma dobar printer u eksploataciji pošto smo sa njom imali prilike da se najduže družimo. Sasvim zasluženo sledi joj “Bench-Market Best Buy” nagrada.
Canon Pixma IP5300 – Bench-market Best Buy Award
Stoni inkjet modeli
Za
Protiv
Canon Pixma IP4300
Cena
Solidne performanse
Jednostavna za održavanje
Pojedine boje nisu verno reprodukovane
Izostavljanje USB kabla u okviru pakovanja
Canon Pixma IP5300
Kvalitet otiska
Vernost reprodukovanih boja
Vrhunske performanse
Kvalitet izrade
Nešto veći zahtevi održavanja
Izostavljanje USB kabla u okviru pakovanja
Canon Pixma IP6700D
Vrhunska izrada
Vrlo brzo štampanje
LCD displej
Vrhunski dizajn
Kratko vreme pokretanja “startup time”
Fotografije vrhunskog kvaliteta
Cena otiska
Cena proizvoda
Izostavljanje USB kabla
Epson Stylus Photo R265
Kvalitet materijalizovanih otisaka
Cena proizvoda
Cena repromaterijala
Kvalitet izrade bi mogao biti bolji
Nema USB kabla
Epson Stylus Photo R360
Daje otiske vrhunskog kvaliteta
LCD ekran
Detaljnost dobijenih fotosa
Cena repromaterijala
Izrada
Nešto veće dimenzije
Izostavljanje USB-a
Prenosivi mlazni printeri:
Kod prenosivih inkjet štampača najbolje se pokazao Epson PictureMate 500. Iako je nešto sporiji od ostalih iz svoje kategorije, proizvodi fotografije odličnog kvaliteta. Ujedno on je jedini štampač iz ove grupe koji je u pravom smislu reči prenosiv, jer poseduje punjivu litijum-jonsku bateriju. I cena mu na tržištu nije previsoka pa kada se sve oduzme i sabere dobije se priznanje u vidu “Bench-Market Best Buy” nagrade.
Epson PictureMate 500 – Bench-market Best Buy Award
Prenosivi mlazni printeri:
Za
Protiv
HP Photosmart A320
Male dimenzije
Ugrađeni čitači kartica
Kvalitet otiska
Vernost boja
Cena otiska
Izostavljanje USB kabla
HP Photosmart A626
Dimenzije uređaja
Dizajn
Kvalitet izrade
Cena
Ekran osetljiv na dodir
Cena otiska
Reprodukcija boja
HP Photosmart A826
LCD displej osetljiv na dodir
Izrada
Izgled
Ugrađeni softver
Kvalitet materijalizovanih fotografija
Cena proizvoda
Cena otiska
Epson PictureMate 500
Kvalitet realizovanih fotografija
Mobilnost
Punjiva li-jon baterija
Softver
Cena
Kvalitet izrade bi morao biti bolji
Dye sublimation štampači
Na ovom polju Samsung se pokazao kao najbolji izbor. Oba modela su zablistala u svim testovima. Opšteg smo mišljenja da je SPP-2040B printer bez ijedne jedine mane. Kvalitet otisaka i izrade prevazilazi sva naša očekivana, pa ćemo u konkretnom slučaju isključiti faktor cene, koja je za ovaj model nešto veća. Kako je ona prepreka ka “best-buy” preporuci ostaje samo da na osnovu svega viđenog i pokazanog dodelimo našu prestižnu “Bench-Market Highly Recommended” nagradu koju je ovaj štampač već jednom dobio sa naše strane, ali iskreno to još jednom i zaslužuje.
Samsung SPP-2040B – Bench-Market Highly Recommended
Dye sublimation štampači
Za
Protiv
Samsung SPP-2020B
Kompaktan izgled
Dizajn
Kvalitet izrade
Kvalitet otiska
Bežično štampanje preko Bluetooth adaptera
Otpornost otiska na spoljne uticaje
Izostavljanje USB kabla
Mali kapacitet ulazno-izlaznog traya
Samsung SPP-2040B
Visok kvalitet fotografija
Vrlo brzo štampanje
Stilizovan dizajn
Bežično štampanje preko Bluetooth adaptera
Vrhunska izrada
Izostavljanje USB kabla
Mali kapacitet ulazno-izlaznog tray-a
Canon SELPHY CP740
Dimenzije
Izgled
Kvalitet izrade
Kvalitet štampe
Veoma mali kapacitet ulazno-izlazne fioke
Nedostatak USB kabla
Canon SELPHY DS810
Kvalitet materijalizovanih fotosa
Izrada
Neobičan dizajn
Navigacija preko panela
Prelazi bi moral biti blaži
Kapacitet ulazno-izlazne fioke
Canon SELPHY ES1
Dizajn
Kvalitet otiska
Vrhunska izrada
Opciona mogućnost bežične interakcije sa računarom
Izostavljanje USB kabla
Štura dokumentacija
Canon štampače za potrebe testa dobili smo ljubaznošću firme Pin Computers iz Novog-Sada. Samsung štampače za potrebe testa ustupio ERC Commerce Computers. EPSON štampače testirali smo ljubaznošću kompanije BS Procesor. HP uređaje na test ustupili CT Computers i PDS.