Uporedni test mono lasera
Konkurencija u ekonomskoj klasi mono laserskih štampača toliko se zaoštrila da ovaj segment tržišta po broju modela koji se pojavljuju svake godine polako počinje da liči na tržište inkjet-ova. I pored ovoga, low-end mono laseri mogu se uspešno koristiti u poslovne svrhe, prvenstveno zbog toga što su njihove specifikacije dostigle one koje su, pre samo dve godine, pripadale srednjoj klasi. U cilju smanjenja cene, proizvođači pribegavaju raznim trikovima, pa su razlike između najjeftinijih crno-belih lasera veće nego što bismo to mogli očekivati s obzirom na zrelost tehnologije. Zato smo prilikom ovog testiranja primenili posebne metode kako bi svi aspekti isprobanih uređaja bili detaljno provereni. Na testu je bilo ukupno devet štampača, koji su predstavljali praktično kompletnu ponudu ovakvih uređaja na našem tržištu u ovoj klasi – uz modele firmi Canon, Epson, HP i Samsung, nedostajao je samo Lexmark-ov adut da bi lista bila kompletna. Nažalost, ovaj proizvođač upravo se sprema da zameni svog predstavnika u testiranoj klasi, pa odgovarajući štampač nije bio dostupan.
Svi testirani modeli spadaju u grupu host based štampača, što znači da se proces rasterizacije potpuno ili delimično obavlja u kompjuteru, pa se tako obrađeni podaci prenose u štampač gde se (malo ili nimalo) obrađuju i prenose do laserskog mehanizma. Zbog toga brzina štampe može da zavisi od konfiguracije kompjutera sa kog se štampa. U poslednje vreme neki od host-based lasera rasterizaciju teksta delimično rade i u štampaču, što smanjuje uticaj kompjutera na brzinu printera. Zbog brzine prenosa podataka USB 2.0 kompatibilni interfejs prisutan je na svim testiranim modelima – paralelni interfejs se gotovo potpuno izgubio. Test je pokazao da na svim modelima proizvođači koriste slična rešenja kao i na ozbiljnijim proizvodima, ali je jedna od najvažnijih osobina minijaturizacija praćena slabljenjem mehanike. I pored toga, maksimalni obim štampe kreće se između 10 i 20 hiljada strana mesečno, što je značajno više nego što je njihovim vlasnicima potrebno – istraživanja su pokazala da je realistični obim 20-40 strana dnevno. Skoro svi proizvođači su napustili rešenje sa ulaganjem papira odozgo (samo ga Canon i dalje koristi) i polako se okreću proverenom sistemu povlačenja iz fioke – kod nekih se papir povlači sa prednje strane (kao kod “pravih” lasera), a kod nekih sa zadnje (kao kod inkjet-ova). Prvi sistem je za nijansu pouzdaniji ali se sa njim papir dva puta previja tokom štampe, dok se sa onim drugim papir ne previja uopšte, već se samo dva puta savija za po 90 stepeni – zato je sa njim kvalitetnija i pouzdanija štampa koverata i nalepnica. Proizvođači se još uvek “lome” oko izbora konstrukcijskog rešenja – da li da kasetu sa tonerom naprave kompaktnom ili da je odvoje od foto-valjka. Kompaktna kaseta je mnogo čistija i lakša za rukovanje, ali odvojeni potrošni delovi podrazumevaju nižu cenu štampe. Iako su oba rešenja značajno konstrukcijski uznapredovala, ipak je rukovanje sa kompaktnim kasetama u ekonomskoj klasi lasera značajan adut za korisnike koji nemaju mnogo iskustva sa štampačima.
Kako smo testirali?
Naši čitaoci koji redovno prate tekstove o štampačima i multifunkcijskim mašinama do sada su uglavnom imali prilike da vide testove koje je autor u sprezi sa urednikom sam kreirao i koji nisu u toj meri opterećujući kao pravi testovi. Na žalost, to je bila neminovnost jer pravi benchmark testovi za ove jedinice koštaju i po par stotina dolara po stranici i ne mogu se naći “razbijeni” kao ostali sintetički programi koji se koriste za testiranje matičnih ploča, procesora i grafike. Čak i ako ih kupite od odgovarajućeg distributera tu nije kraj, jer da biste zaista do kraja ispratili neki test prinetera ili multifunkcionalca, trebaju vam i mašine koje će da skeniraju dobijeni otisak i uporede ga sa propisanim ISO standardima, a one koštaju basnoslovne količine novca (20.000, 30.000 pa i više hiljada evra).
U želji da našim čitaocima ponudimo što kvalitetnije i realnije testove ovih mašina, pokušali smo da pronađemo odgovarajućeg partnera, koji bi nam ustupio full benchmark testove i omogućio da na odgovarajućim uređajima ispitamo strukturu i sam kvalitet otiska. Zahvaljujući kompaniji Colorsys koja je jedini ovlašćeni distributer kako štampača svih vodećih proizvođača (Canon, Epson, HP i drugi), tako i opreme za testiranje i kalibraciju printera velikih formata uspeli smo u svojoj nameri i sada po prvi put Vama, našim vernim čiaocima, možemo predstaviti jedne od možda najboljih testova printera na Webu, ali da ne dužimo priču, pogledajmo o čemu se zapravo radi.
Brzina štampe, kopiranja i skeniranja
Odmah moramo da kažemo da pravi merni instrumenti za brzinu štampanja (itovaži i a kopranje i skeniranje) u našoj zemlji, a i u okruženju nisu dostupni i po tom pitanju mnogo filozofije u ovom trenutku nema – štoperica u ruke, mnogo strpljenja i to je to. Zapravo, postoje sintetički programi, ali naše iskustvo govori da oni u velikom broju slučajeva daju nepravilne rezultate, pa smo ih svih ovih godina koristili samo kao alternativu kada nismo imali vremena da merimo brzinu ili je bilo mnogo uređaja na testu, pa bi nam trebalo x dana da dođemo do pravih rezultata. Ono što je najbitnije da suštinski u ovom delu nismo ništa promenili – i dalje je dakle štoperica i strpljenje način na koji dolaimo do brzinskih rezultata.
Mikro testovi
Mikro testovi su jedan od najvernijih pokazatelja popunjenosti karaktera mastilom, odnosno prahom, što je samo po sebi jedan od bitnih faktora gledano na ukupan kvalitet štampe. Pored naših standardnih testova u ovoj grupi od sada ćemo koristiti i specijalne Altona testove. Ono što je karakteristično za Altona mikro testove, jeste da koriste najrazličitije veličine fontova u kombinaciji sa određenim fragmentima čija je osnovna uloga da nam pokažu kolika je popunjenost karaktera mastilom, odnosno prahom. Mašina (skener) koji čita dobijene vrednosti poredi ih sa propisanim ISO standardima i kao krajnji rezultat nam govori sa kojim veličinama i u kojoj meri printer ima problema, odnosno kakva je popunjenost elemenata tonerom (mastilom). Altona Micro Test Suite 1.2 će ići paralelno sa našim testovima.
Grafička reprodukcija
Kada je reč o grafičkoj reprodukciju, mi smo već imali jedan sjajan test koji smo vrteli prethodnih godinu dana, a za one manje upućene reč je SpencerLab Printer Test Suite benchmark programu, koji se sastoji od pet strukturno jako zahtevnih fjlova, koji na najverniji mogući način odslikavaju mogućnosti grafičke štampe jednog printera. Ovaj test će svakako i dalje biti u opticaju, s tim da će ga pratiti Altona Graphics Test Suite 1.2, koji je u suštini u sprezi sa njim, jer nam pokazuje i kovalitet reprodukcije svih boja. Oba testa će u našim daljim prikazima svih vrsta printera i multifunkcionalaca ići paralelno.
Fotografska reprodukcija
Po pitanju fotografske reprodukcije dugo nismo imali adekvatno rešenje, pa smo u najvećem broju slučajeva bili primorani da koristimo raznorazne fotografije napravljene u viskoj rezoluciji kako bi mogli da uočimo eventualna odstupanja u reprodukciji boja i nedostatku strukture kod formiranog otiska. Od sada, a zahvaljujći kompaniji Colorsys ćemo koristiti Altona Test Suite poslednje generacije koji u svetu printa slovi za jedan od najsavršenijih testova. O detaljima ovog testa mogla bi se napisati jedna poveća knjiga, a mi ćemo samo napomenuti tri bitne stvari vezane za ovaj segment Altona testa:
Test se sastoji od kombinacije više izuzetno zahtevnih slika, koje pored toga što znaju maksimalno da namuče printer u pogledu prelamanja boja, obično i uspore samu štampu – ponekad toliko da je neophodno i više od pet minuta da printer složi strukturu u svoju memoriju i krene sa formiranjem otiska.
Test sadrži deo koji se odnosi na detaljnu proveru reprodukcije svake boje i to ga izdvaja od sličnih rešenja. Po dobijanju otiska isti se prosleđuje posebnoj mašini (skeneru) koji iščitava strukturu određenog pigmenta i poredi ga sa propisanim ISO standardom, što nam na najverniji način pruža informacije da li je printer u tom segmentu dobar ili ne.
Altona test se koristi u svim vodećim svetskim laboratorijama koje mere otpornost i dugovečnost otiska, pa nam i u tom delu pruža određene (jako bitne) informacije koje u daljoj priči o nekom printeru mogu biti od presudnog značaja kako za sam kvalitet štampe, tako i za našu krajnju ocenu.
Važna napomena: Altona test se koristi kako za proveru kolor, tako i za kvalitet mono otisaka.
Canon i-SENSYS LBP3010
Čast da otvori veliki uporedni test mono lsasera pripala je Canonu, koji je proteklih par godina dokazao da su njegovi ink-džet štampači serije PIXMA u samom vrhu po brzini i kvalitetu reprodukcije, a nas je ovoga puta zanimalo da li isto može da se ponovi i na polju mono laserskih štampača za mase. Canon i-SENSYS LBP3010 je tipičan predstavnik jeftinih “lasera”, a mi smo pokušali da otkrijemo da li nudi i nešto više, u skladu sa Canon-ovim renomeom. Uz štampač se očekivano isporučuju kabl za napajanje, kertridž sa tonerom i disk sa neophodnim softverom (USB kabla, nažalost, nema, a o toj pojavi smo u više navratala pričali). Kućište je prilično kompaktno za jedan laserski štampač i ne zauzima puno prostora na radnoj površini. Canon i-SENSYS LBP3010 izgledom ne obara s nogu, ali se fino uklapa uz klasične bele konfiguracije. Kontrolni panel, ako se tako može nazvati, ima samo jedno dugme za manipulaciju papirom i plavi power indikator. Bez kertridža štampač teži 5,94 kg i prima do 150 listova papira u svoju ulaznu fioku. Sam kertridž ima “radni vek” od 1650stranica.
U ponudi je kao opcija i adapter koji od ovog uređaja pravi mrežni štampač (slično smo već videli i kod starijih modela). Canon napominje da je ovaj štampač opremljen za 600 dpi štampu, efektivno 2400 x 600 tpi, uz pomoć Automatic Image Refinement tehnologije. Dalje, proizvođač takođe navodi da se pri štampanju grafike koristi dithering metod koji bi, kao što znamo, trebalo da stvori finije prelaze između nijansi tokom reprodukcije. Nažalost, u praksi to ne daje nikakve rezultate – banding je jasno vidljiv i posledice ditheringa se gotovo uopšte ne primećuju, što ovaj model ipak ostavlja u kategoriji jeftinih laserskih štampača, kojoj realno i pripada. Kada je u pitanju kvalitet odštampanog teksta, i-SENSYS LBP3010 ponovo ne uspeva da prevaziđe ostale modele u ovom cenovnom rangu – dok je štampanje beserifnih slova savršeno jasno i čisto. Kod serifnih karaktera je primetno blago “razlivanje” tonera, posebno kada su u upotrebi manje veličine fonta, i to bez obzira na upotrebljenu vrstu papira.
Pomoću CAPT (Canon Advanced Printing Technology) i On-Demand Fixing tehnologija obezbeđena je brzina štampe od 16 stranica u minutu, a Canon navodi da je to isključivo fabričko ograničenje da bi se sprečilo pregrevanje! Ko zna šta bi moglo da se uradi s ovim tehnologijama kada bi se neko dosetio i napravio kuler za štampač… Šalu na stranu, šesnaest stranica u minutu (sada) nije spektakularan rezultat, ali je zato vreme čekanja na prvu stranicu izuzetno (8.5 sekundi). Pomenute tehnologije omogućuju obradu materijala za štampu direktno u računaru umesto u štampaču, što daje odlične rezultate na savremenim konfiguracijama. U prevodu sve ovo znači da se grejač momentalno zagreva tokom štampanja tako da je vreme za štampanje prve stranice po uključivanju štampača svedeno na devet sekundi, a za svaku sledeću odštampanu stranicu, čak i kada se štampač aktivira iz stand-by moda, čekanje ne postoji! Na kraju napomenimo i da štampač tokom rada stvara umerenu i podnošljivu buku, što je za pojedine kupce veoma bitan fakor, prvenstveno iz razloga što dosta vremena provode uz štampač.
S ovim modelom Canon je postigao da se uz ime ove firme i dalje vezuje pojam brzine, ali nažalost nije uspeo da se “odlepi” od konkurencije koja za malo višu ili ili čak manju cenu nudi malo više, ali dovoljno da bude u prednosti. Ipak, kada se sve sabere, a kasnije će se to videti i na konkretnim test dokumentima u pitanju je sasvim solidan štampač za kućne i uslove umerene kancelarijske eksploatacije – tj. dobar izbor kada imate puno teksta, a malo grafike.
Specifikacija
Proizvođač
Canon
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
i-SENSYS LBP3010
Metod štampe
Laserski mono
Brzina štampe
16 otisaka u minuti
Rezolucija štampe
600 x 600 dpi
FPO
Približno 8.5 sekundi
Preporučeni mesečni obim štampe
5.000 otisaka
Kapacitet ulazne fioke
150 listova
Kapacitet izlazne fioke
100 odštampanih stranica
Tipovi podržanih medija
Plain paper, Heavy Paper, Transparency, Label, Index card, Envelope
Veličina medija
Cassette:
A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive
Manual feed slot:
A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope DL, Envelope COM10, Envelope C5, Envelope Monarch, Index Card, Custom Sizes :Width 76.2 to 215.9 mm, Length 127.0 to 355.6 mm
Težina
Cassette: 60 to 120 g/m²
Napajanje
220-240V (±10%) 50/60Hz (±2Hz)
Potrošnja
Maksimum: približno 880 W
U radu: približno 208 W
U stanju mirovanja: približno 2 W
Typical Electricity Consumption (TEC): 1.097 kWh/week
Nivo buke
U radu: 50 dB(A)
U stanju mirovanja: nema podataka)
Dimenzije
372 x 250 x 197 mm
Težina
5.94 kg
Radna temperatura
7.5 do 32.5ºC
Kontrolni panel
2 LED indikatora
1 Operacioni taster
Memorija
2 MB
Interfejs i konektivnost
USB 2.0 High-Speed
Podržani OS-ovi
Windows 98/ Me/ 2000/ Server 2003/ XP/ Vista, Mac OS X Version 10.3.9-10.5.x
Preporučena maloprodajna cena sa PDV-om
95.58 €
Sadržaj pakovanja
Štampač i-SENSYS LBP3010, višejezično uputstvo, startni toner, kabl za napajanje, instalacioni disk i originalna garancija
Canon i-SENSYS LBP3300
Canon i-SENSYS LBP3300 spada među prvoklasne mono laserske štampače (iako je reč o modelu, koji je gotovo na zalasku karijere), performanse su mu toliko dobre da bi se po specifikacijama čak moglo reći da spada u kategoriju više. Doduše, isti kao i svoj prethodnik (LBP3300) nema PCL emulaciju, već se štampa obavlja kroz CAPT (Canon Advanced Printing Technology) – u pitanju je, dakle, WPS ili tzv. Widnows printer, što znači da štampa iz DOS programa nije moguća. Osim CAPT-a, LBP 3300 koristi i SCoA (Smart Compression Architecture), koja uz kombinaciju sa USB 2.0 interfejsom omogućava veoma brz prenos podataka iz kompjutera u štampač. Kod Windows štampača strana se rasterizuje u kompjuteru i u “sirovom” obliku prenosi u štampač, gde se samo podaci prenose do laserskog mehanizma. Zato su ovakvi štampači jeftiniji, pošto im nije potrebna skupa elektronika, procesori i memorija. Tamnija strana cele priče je spor prenos podataka od PC-ja do štampača, što se rešava raznim tehnologijama kompresije. SCoA daje odlične rezultate, te se usporenje štampe kod LBP 3300 ne primećuje ni kada štampamo A4 fotografije u najboljem kvalitetu (2400 x 600 dpi sa AIR tehnologijom).
Uz deklarisanu brzinu štampe od 21 stranice u minuti i sva pomenuta napredna rešenja, LBP 3300 štampa veoma, veoma brzo – ni kod najkomplikovanijih slikovnih i grafičkih dokumenata brzina ne pada ispod 18 strana u minuti, a tekst od 10 strana štampa se za nešto preko 30 sekundi. U ovu vrednost je uračunato i vreme štampe prve strane, koje je deklarisano na 9 sekundi, a u zavisnosti od konfiguracije kompjutera i softvera iz kojeg štampate može da se kreće do maksimalno 15 sekundi. I ovaj štampač ima fjuzer kojem nije potrebno zagrevanje. Kvalitet štampe je odličan s obzirom na to da je reč o štampaču čija je rezolucija 600 x 600 tačaka po inču. Za ovako visok kvalitet najviše je zaslužna AIR (Automatic Image Rafinement) tehnologija, koja najbolje efekte daje prilikom štampe teksta – razlike u odnosu na 1200 dpi štampu su minimalne. Interfejs za povezivanje sa kompjuterom je USB 2.0. Priključivanje na mrežu moguće je dodavanjem eksternog USB print servera, čime se lista dodataka završava.
Sama konstrukcija LBP 3300 je vrlo neobična. Fioka kapaciteta 250 listova isporučuje se iz tri dela, a pre puštanja štampača u rad potrebno ju je sastaviti. Samo telo štampača je vrlo malih dimenzija, pa ova fioka viri sa njegove zadnje strane za oko 10 cm. Kaseta sa tonerom ima kapacitet od 2.500 strana pri 5% pokrivenosti i u sebi sadrži fotoosetljivi valjak. Da nije cene koja je primetno viša od proseka u ekonomskoj klasi crno-belih lasera, LPB 3300 bi bio idealan personalni štampač. Sa druge strane, ona je opravdana veoma dobrim karakteristikama, a posebno brzinom štampe.
Specifikacija
Proizvođač
Canon
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
i-SENSYS LBP3300
Metod štampe
Laserski mono
Brzina štampe
21 otisak u minuti
Rezolucija štampe
600 x 600 dpi
FPO
Približno 8 sekundi
Preporučeni mesečni obim štampe
8.000 otisaka
Kapacitet ulazne fioke
250 listova
Kapacitet izlazne fioke
125 odštampanih stranica
Tipovi podržanih medija
Plain paper, Heavy Paper, Transparency, Label, Index card, Envelope
Veličina medija
Cassette:
A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive
Manual feed slot:
A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope DL, Envelope COM10, Envelope C5, Envelope Monarch, Index Card, Custom Sizes :Width 76.2 to 215.9 mm, Length 127.0 to 355.6 mm
Težina
Cassette: 60 to 120 g/m²
Napajanje
220-240V (±10%) 50/60Hz (±2Hz)
Potrošnja
Maksimum: približno 806 W
U radu: približno 436 W
U stanju mirovanja: približno 4 W
Typical Electricity Consumption (TEC): 1.097 kWh/week
Nivo buke
U radu: 52.8 dB(A)
U stanju mirovanja: 25 dB(A)
Dimenzije
369.7 x 375.7 x 257.7 mm
Težina
11.8 kg
Radna temperatura
10 do 32.5ºC
Kontrolni panel
5 LED indikatora
1 Operacioni taster
Memorija
8 MB
Interfejs i konektivnost
USB 2.0 High-Speed,
10BASE-T/100BASE-TX (opciono)
Podržani OS-ovi
Windows 98/ Me/ 2000/ Server 2003/ XP/ Vista
Preporučena maloprodajna cena sa PDV-om
215.88 €
Sadržaj pakovanja
Štampač i-SENSYS LBP3300, višejezično uputstvo, startni toner, kabl za napajanje, instalacioni disk i originalna garancija
HP LaserJet P1006
Najnoviji Hewlett-Packard-ov mono laserski štampač namenjen ličnoj upotrebi ili malim kancelarijama, sa oznakom LaserJet P1006, je prvi iz kategorije “ozbiljnih” štampača koji više uopšte nemaju paralelni port. Bez obzira što će nekome ovo zazvučati malo neobično, ali HP je zaista sve do nedavno na većini svojih printera još uvek ugrađivao paralenu vezu. U osnovi radi se o logičnom nasledniku modela LJ 1005, od kojeg je nasledio jedino koncepciju i opšte karakteristike dizajna – sve ostalo je promenjeno ili poboljšano.
I tako, na ovom štampaču više nema paralelnog interfjesa. Ostao je samo USB 2.0 priključak koji može da zadovolji sve potrebe za štampom koje danas mogu da imaju korisnici. Štampač ima standardnu fioku kapaciteta 150 listova i univerzalnu preklapajuću, u koju može da stane do 10 listova papira i prvenstveno je namenjena za štampu na nestandardnim formatima i specijalnim medijima – folije, paus, koverte, nalepnice i sl. Iz ove fioke, maksimalna gramatura papira je 163 g/m2 – inače je 105 g/m2. Takođe, kada papir ulažete u preklapajuću fioku, moguć je njegov prolaz kroz štampač bez previjanja. Maksimalni mesečni obim štampe je 5 hiljada strana, što je po nama poprilično mala brojka s obzirom na namenu ovog štampača. Kapacitet kasete sa tonerom koja se isporučuje uz štampač je 1000 strana, a kada vam se ona potroši možete da kupite istu takvu ili visokokapacitetnu, koja po ISO/IEC 19752 standardu može da “odradi” duplo veći broj strana. O kvalitetu štampe na HP mono laserskim štampačima već duže vreme nema smisla govoriti – on je i dalje referentan na tržištu kako po samim mogućnostima rasterizacije i visokoj rezoluciji (možete da birate između pravih 600 dpi ili FastREs 1200), tako i po preciznosti prenošenja sadržaja iz fajla na papir.
Brzina štampe kod modela LJ P1006 je 17 A4 strana u minutu, a prva strana (teksta) izlazi iz štampača posle samo 8,5 sekundi. Zahvaljujući instant fjuzeru, dodatno vreme koje je potrebno da štampač uđe u funkciju nakon odlaska u sleep režim se meri sekundama, pa usporenja u ovoj situaciji praktično nema. Ovo je vrlo važno za praktičnu upotrebu štampača u poslovnoj primeni, jer se najveći zastoji dešavaju upravo kada se čeka da se štampač “probudi”. HP LJ P1006 je ugrađeni procesor na taktu od 266 MHz procesor i svega 8 MB memorije (neproširive memorije) koji su sasvim dovoljni dovoljni da u većini slučajeva omoguće štampanje strane za stranom, bez zastoja. Naravno, dovoljno komplikovani dokumenti, sa puno grafike i fotografijama visoke rezolucije (kao što su Power Point slajdovi) će se uvek štampati brzinama koje su u većem ili manjem iznosu niže od deklarisane – važno je da je kod uobičajenjih kancelarijskih dokumenata (tekstovi, tabelice i sl.) nema primetnih usporenja. Najlepše od svega je što je ovaj mono laser poprilično jeftin, što ga čini posebno konkurentnim na tržištu.
Specifikacija
Proizvođač
HP
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
LaserJet P1006
Metod štampe
Laserski mono
Brzina štampe
17 otisaka u minuti
Rezolucija štampe
600 x 600 dpi
FPO
Približno 8.5 sekundi
Preporučeni mesečni obim štampe
5.000 otisaka
Kapacitet ulazne fioke
150 listova
Kapacitet izlazne fioke
100 odštampanih stranica
Tipovi podržanih medija
Plain paper, Heavy Paper, Transparency, Label, Index card, Envelope
Veličina medija
Cassette:
A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive
Manual feed slot:
A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope DL, Envelope COM10, Envelope C5, Envelope Monarch, Index Card, Custom Sizes :Width 76.2 to 215.9 mm, Length 127.0 to 355.6 mm
Težina
Cassette: 60 to 120 g/m²
Napajanje
220-240V (±10%) 50/60Hz (±2Hz)
Potrošnja
Maksimum: približno nema podataka
U radu: približno 336 W
U stanju mirovanja: približno 3 W
Nivo buke
U radu: 50 dB(A)
U stanju mirovanja: nema podataka)
Dimenzije
347 x 224 x 194 mm
Težina
4.7 kg
Radna temperatura
7.5 do 32.5ºC
Kontrolni panel
2 LED indikatora
1 Operacioni taster
Procesor
266 MHz
Memorija
8 MB
Interfejs i konektivnost
USB 2.0 High-Speed
Podržani OS-ovi
Windows 98/ Me/ 2000/ Server 2003/ XP/ Vista, Mac OS X Version 10.3.9-10.5.x
Preporučena maloprodajna cena sa PDV-om
82.91 €
Sadržaj pakovanja
Štampač LaserJet P1006, višejezično uputstvo, startni toner, kabl za napajanje, instalacioni disk i originalna garancija
HP LaserJet P2015
U HP-ovoj ponudi mono laserskih štampača, nalazi se model LaserJet P2015, koji već duže vreme (skoro dve godine) predstavlja jedan od udarnih mono lasera ove kompanije. On nasleđuje rešenja iz porodice LJ 2400 i po svojoj koncepciji im je vrlo sličan. Kao i kod prethodne generacije, i kod njega paralelni port postoji samo kod dve verzije koje nemaju mrežni interfejs. Na njima uz paralelni postoji i USB konektor. Preostale tri varijante (n, dn i x) imaju USB 2.0 i mrežne interfejse, a paralelni konektor ne postoji ni kao opcija. Na sreću, nepostojanje paralelnog interfejsa više nije problem prilikom korišćenja štampača. Čak i stare DOS knjigovodstvene aplikacije mogu danas da, zahvaljujući jednostavnim freeware programčićima, štampaju iz DOS prozora pod XP-om i Vistom na praktično bilo koji instalirani štampač.
Brzina štampe cele porodiceporodice P30xx je 27 strana u minutu, sa vremenom štampe prve strane od 8.5 sekundi. I ovaj štampač ima instant fjuzer, ali je njegova konstrukcija mnogo robusnija od serije P10xx. Naime, njegov maksimalni mesečni obim štampe iznosi petnaest hiljada strana a maksimalna težina papira koju štampač može da “povuče” iz univerzalne fioke iznosi 200 g/m2 – iz standardne kapaciteta 250 listova ona je i dalje 150g/m2. I kapacitet dodatnih fioka (maksimalno još dve) je 250 listova, pa je maksimalni ulazni kapacitet serije P20xx čak 750 listova, što je impresivna cifra za jedan relativno mali mono printer. Standardna kaseta može da odštampa 3000 otisaka, a visokokapacitetna čak sedam hiljada strana po ISO 19752 standardu. Ovi podaci, uz veliku brzinu štampe, govore da su ovi štampači u stanju da opslužuju prilično veliku radnu grupu koja može da broji do petnaestak kompjutera. Takođe, iako ugrađeni mrežni adapter (koji se nalazi na samoj matičnoj ploči štampača) ima brzinu od 100 MBps, za okruženja koja su zahtevnija po pitanju mrežnog protoka moguće je dodati i gigabitnu mrežnu karticu, koja tada funkcioniše paralelno sa ugrađenom.
I prethodno opisani i kao i ovaj model podržavaju dvostranu štampa koja omogućava uštedu u papiru, ali morate da pazite – dodatak za dvostranu štampu nije moguće dokupiti za one verzije koje ga nemaju u startu. Slično važi i za mrežni adapter koji se nalazi na ploči – naknadno dodavanje internog mrežnog adaptera je moguće samo preko EIO slota i tada je cena ove kombinacije značajno viša nego kada kupite mrežnu verziju u startu. Ipak, nezavisno od toga koji od ova dva metoda iskoristite da ove štampače povežete na mrežu, svaki od njih ima embedded web server, sa kojim je moguće daljinski kontrolisati stanje potrošnog materijala, status štampača i daljinski vršiti podešavanja. Zaključak nije teško dati – HP je sa ova dva modela monohromatskih laserskih štampača napravio evolucioni pomak i učinio da štampa bude još brža, pouzdanija i naravno jeftinija.
Specifikacija
Proizvođač
HP
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
LaserJet P2015
Metod štampe
Laserski mono
Brzina štampe
27 otisaka u minuti
Rezolucija štampe
1200 x 1200 dpi
FPO
Približno 8.5 sekundi
Preporučeni mesečni obim štampe
15.000 otisaka
Kapacitet ulazne fioke
250 listova + po 250 za još dve opcione, makismalno 750 listo
Multifunkcijska fioka
Da
Kapacitet multifunkcijke fioke
50 listova
Kapacitet izlazne fioke
150 odštampanih stranica
Tipovi podržanih medija
Plain paper, Heavy Paper, Transparency, Label, Index card, Envelope
Veličina medija
Cassette:
A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive
Manual feed slot:
A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, Envelope DL, Envelope COM10, Envelope C5, Envelope Monarch, Index Card, Custom Sizes :Width 76.2 to 215.9 mm, Length 127.0 to 355.6 mm
Težina
Cassette: 60 to 120 g/m²
Napajanje
220-240V (±10%) 50/60Hz (±2Hz)
Potrošnja
Maksimum: približno nema podataka
U radu: približno 350 W
U stanju mirovanja: približno 7 W
Nivo buke
U radu: 50 dB(A)
U stanju mirovanja: nema podataka)
Dimenzije
350 x 362 x 256 mm
Težina
11 kg
Radna temperatura
7.5 do 32.5ºC
Kontrolni panel
2 LED indikatora
1 Operacioni taster
Procesor
400 MHz
Memorija
8 MB
Interfejs i konektivnost
USB 2.0 High-Speed, Ethernet
Podržani OS-ovi
Windows 98/ Me/ 2000/ Server 2003/ XP/ Vista, Mac OS X Version 10.3.9-10.5.x
Preporučena maloprodajna cena sa PDV-om
240.34 €
Sadržaj pakovanja
Štampač LaserJet P2015, višejezično uputstvo, startni toner, kabl za napajanje, instalacioni disk i originalna garancija
Samsung ML-1630
Samsung je jedan od proizvođača koji je u svetu monohromatske laserske štampe poslednjih par godina napravio pravi mali bum i to u svakom aspektu, počevši od brzine štampe, pa sve do vizuelnog izgleda svojih modela. Za ovaj uporedni test uspeli smo da dođemo tri sjajna modela od kojih smo sa čak dva već imali prilike da se detaljnije upoznamo. Krećemo od najlepšeg mono štampača u Samsung-ovoj ponudi. Kada smo ugledali ambalažu u kojoj dolazi Samsung ML-1630 pomislili smo da je reč o novom 19″ monitoru pomenute kompanije. Čak i kada smo raspakovali sve delove i postavili proizvod na naš test sto, nismo mogli da poverujemo da se radi o printeru. Međutim, sadržaj pakovanja je sugerirao na to da grešimo i da je ipak u pitanju novi monohromatski štampač poslednje generacije… Testirani model predstavlja Samsung-ovu viziju ultra modernog printera namenjenog kancelariji budućnosti. Koliko je proizvođač uložio truda u razvoj ovog proizvoda, najbolje govori podatak da se punih godinu dana radilo na idejnom rešenju.
Finalni proizvod je napokon pred nama i moramo priznati da smo prijatno iznenađeni svakim njegovim detaljem. Izrada je savršena. Upotrebljeni su komadi najfinije plastike, koja je u donjem delu ojačana metalnom konstrukcijom. Sve komponente su perfektno uklopljene, a završnica je izuzetna. U cilju ostavljanja što snažnijeg utiska na potencijalne kupce, gornja površina štampača je presvučena odlivkom pleksiglasa, čiji prednji deo skriva tastere osetljive na dodir i Blue LED modul (vrsta monohromatskog displeja) preko kog se ima uvid u sve operacije koje štampač izvršava. Samsung ML-1630 poseduje tzv. slajd ulaznu fioku kapaciteta 100 listova (75 g/m2). Njoj se pristupa s prednje strane jednostavnim pritiskom na taster za otvaranje. Primetili smo da limiteri koji definišu širinu papira jako lepo “hvataju” medijume, tako da je verovatnoća da dođe do deformacije istih takom procesa uvlačenja svedena na minimum. Izlazni tray se formira dodavanjem plastičnog graničnika, koji se montira tik iznad ulazne fioke. Može da primi maksimalno 30 odštampanih stranica. Proizvođač testirani model reklamira kao jedan od najtiših u svojoj klasi, što se i u praksi pokazalo kao tačno. Pri zagrevanju elektronike nivo buke ne prelazi 43 dBA, dok u stanju mirovanja pada ispod 35 dBA. Tokom štampanja temperatura u jedinici zna da dostigne i 200 °C, pa na trenutke možete osetiti veće oslobađanje toplote preko ventilacionih proreza, koji se nalaze sa leve i desne strane printera. U fazi postizanja pomenute temperature, aktiviraju se dva mala ventilatora i tada dolazi do veoma brze redukcije toplote unutar sistema. Zadnjom stranom uređaja dominira maska koja skriva veći deo prenosnog mehanizma. Njena osnovna namena je da omogući lako i brzo uklanjanje eventualno zgužvanih listova. Ovo se jako retko događa i najčešće je posledica loše umetnutog papira. Levo od maske primetićete naponsku jedinicu i USB port.
Uz proizvod dolazi startni toner limitiran na štampu do 1000 stranica. Sam kertridž se postavlja veoma jednostavno, klasičnim umetanjem u ležište predviđeno za njega, koje se nalazi ispod centralne maske izvedene gornjim blokom jedinice. Pre nego postavite toner, savetujemo da obavezno protresete kasetu prema uputima iz dokumentacije, kako bi se prah pravilno raspodelio. Ovo je neophodno uraditi i kada se primeti opadanje kvaliteta štampe. Sistem opslužuje svega 8 MB radne memorije (ne postoji mogućnost nadogradnje), što može predstavljati usko grlo za ozbiljnije kancelarijske poslove i prelamanje zahtevnijih grafičkih formi. Ugrađeni procesor operiše na taktu od 150 MHz i delimično se oslanja na resurse PC jedinice sa kojom je u interakciji.
Odražavanje štampača ne iziskuje neko preterano angažovanje. Kompletna procedura čišćenja se svodi na uklanjanje prašine sa vidljivih delova mašine i unutar prenosnih blokova gde bi ista mogla izazvati manje zastoje i skratiti eksploatacioni život proizvoda. Jedino gornja površina mašine koja je presvučena pleksiglasom traži češće briskaranje, prvenstveno iz razloga što pomenuti materijal upija svaki dodir.
Specifikacija
Proizvođač
Samsung
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
ML-1630
Metod štampe
Laserski mono
Brzina štampe
16 otisaka u minuti
Rezolucija štampe
1200 x 600 dpi
FPO
Približno 15 sekundi
Preporučeni mesečni obim štampe
5000 otisaka
Kapacitet ulazne fioke
100 listova
Multifunkcijska fioka
Ne
Kapacitet izlazne fioke
30 odštampanih stranica
Tipovi podržanih medija
A4, A5, A6, Letter, Executive, ISO B5, JIS B5
Specijalni papiri
Plain, Thin, Recycled, OHP, Label, Card, Thick, Bond
Težina
Cassette: 60 to 120 g/m²
Napajanje
220-240V (±10%) 50/60Hz (±2Hz)
Potrošnja
Nema podataka
Nivo buke
U radu: 45 dB(A)
U stanju mirovanja: nema podataka
Dimenzije
332 x 375 x 121.5mm
Težina
6.4 kg
Radna temperatura
7.5 do 32.5ºC
Kontrolni panel
2 LED indikatora
1 Operacioni taster
Procesor
150 MHz
Memorija
8 MB
Interfejs i konektivnost
USB 2.0 High-Speed
Podržani OS-ovi
Windows 98/ Me/ 2000/ Server 2003/ XP/ Vista, Mac OS X Version 10.3.9-10.5.x
Preporučena maloprodajna cena sa PDV-om
128.52 €
Sadržaj pakovanja
Štampač ML-1630, višejezično uputstvo, startni toner, kabl za napajanje, instalacioni disk i originalna garancija
Samsung ML-1640
Samsung ML-1640 je štampač koji je sa cenom od oko 65 evra usmeren ka manje zahtevnijim kućnim korisnicima i manjim kancelarijama. Radi se o modelu kod kojeg se papir uvlači iz fioke na dnu, a izbacuje u ležište na vrhu. Kapacitet ulazne fioke je oko 150 listova, dok izlazni tray može da primi maksimalnih 100 odštampanih listova. Mehanizam za povlačenje papira je dobar i ukoliko vodite računa o tome da malo rastresete papir pre ubacivanja u fioku, neće dolaziti do zaglavljivanja u radu. Pakovanje tonera je startnog kapaciteta i može biti dovoljno za 700 listova prosečne pokrivenosti, tako da je ovaj štampač sa njim manje ekonomičniji u odnosu na druga Samsung-ova rešenja. Isplativost je znatno veća, ako se koristi full kertridž čiji je kapacitet duplo veći (1400 odštampanih stranica) Deklarisana brzina od 16 listova u minuti je realna, barem kada se radi o tekstualnoj štampi u standardnom kvalitetu. Kada na stranici ima slika brzina opada za 30-50%, što je još uvek vrlo solidno. Štampač u radu nije previše bučan, a najveću buku pravi pri zagrevanju. Vreme koje mu je potrebno za “buđenje” iz sleep moda nije predugačko, tako da u prvoj minuti rada uspeva da izbaci oko 12-14 listova. Dakle, radi o efikasnom štampaču na čiju brzinu nećete imati primedbi. Kvalitetom štampe smo takođe vrlo zadovoljni, naročito kada je tekst u pitanju. Imajući u vidu da se radi o štampaču deklarisane rezolucije 1.200 x 600 dpi to je očekivano. Štampa fotografija je solidna, ali bi rasterizacija mogla biti i bolja, jer se suviše često pojavljuju linijski artefakti.
Povezivanje sa PC-jem obavlja se preko USB porta, što je u ovj klasi potpuno očekivano Štampač ima 8 MB interne memorije (koja se ne može proširiti), 45 internih skalabilnih fontova (uz još 136 u PostScript emulaciji) podržava PCL6, IBM Proprinter i Epson protokole, a drajveri postoje za sve danas poznate operativne sisteme, počev od svih verzija Windows-a, do raznih distribucija Linux-a. Jednostavna konstrukcija, donela je jednostavno održavanje, koje se svodi na povremeno čišćenje vidljivih delova i unutrašnjih komponenti, a sve u cilju što boljeg izlaznog kvaliteta i dužeg eksploatacionog perioda. Sve u svemu, u pitanju je štampač koji svakako zaslužuje preporuku.
Specifikacija
Proizvođač
Samsung
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
ML-1640
Metod štampe
Laserski mono
Brzina štampe
16 otisaka u minuti
Rezolucija štampe
1200 x 600 dpi
FPO
Približno 10 sekundi
Preporučeni mesečni obim štampe
Nema preciznih podataka
Kapacitet ulazne fioke
150 listova
Multifunkcijska fioka
Ne
Kapacitet izlazne fioke
100 odštampanih stranica
Tipovi podržanih medija
A4, A5, A6, Letter, Executive, ISO B5, JIS B5
Specijalni papiri
Plain, Thin, Recycled, OHP, Label, Card, Thick, Bond
Težina
Cassette: 60 to 120 g/m²
Napajanje
220-240V (±10%) 50/60Hz (±2Hz)
Potrošnja
Nema podataka
Nivo buke
U radu: 50 dB(A)
U stanju mirovanja: 26 dB(A)
Dimenzije
353 x 298 x 209 mm
Težina
5.7 kg
Radna temperatura
7.5 do 32.5ºC
Kontrolni panel
2 LED indikatora
1 Operacioni taster
Procesor
150 MHz
Memorija
8 MB
Interfejs i konektivnost
USB 2.0 High-Speed
Podržani OS-ovi
Windows 98/ Me/ 2000/ Server 2003/ XP/ Vista, Mac OS X Version 10.3.9-10.5.x
Preporučena maloprodajna cena sa PDV-om
62.48 €
Sadržaj pakovanja
Štampač ML-1640, višejezično uputstvo, startni toner, kabl za napajanje, instalacioni disk i originalna garancija
Samsung ML-2851
Samsung ML-2851ND je neobično mali laserski štampač, koji će se svojim jednostavnim dizajnom savršeno uklopiti u bilo koje kancelarijsko okruženje. Namenjen je manje i srednje zahtevnim radnim grupama, kao i pojidincima koji imaju veće dnevne potrebe za crno-belom štampom. U radu je prilično tih i poseduje više režima smanjene potrošnje energije uz nezaobilazan sistem redukcije tonera. Dolazi sa 32 MB radne memorije (maksimalno proširive do 160 MB) i kompatibilan je sa svim Windows operativnim sistemima (uključujući i Vistu), kao i sa velikim brojem Linux platformi. Za interakciju sa računarom koristi brzu USB 2.0 vezu, a može se povezati i putem mrežnog adaptera. Proizvođač se postarao da ML-2851ND opremi prenosnim mehanizmom poslednje generacije, pa je tako sada moguće posići i do 28 odštampanih A4 stranica u minutu, ali naravno to nije sve. Prelepo dizajnirana kutija, pored samog printera donosi još: kertridž sa tonerom, kabl za napajanje, uputstvo za povezivanje štampača i CD-a sa drajverima, pratećim softverom i kompletnom višejezičnom dokumentacijom8u elektronskom obliku). USB kabl nije isporučen, što posebno napominjemo, kako bi se isti blagovremeno dokupio. Ovaj kao i sve ostale nedostatke proizvođač je jasno istakao na poleđini ambalaže, što je sasvim korektno, jer većina ostalih brendova u najvećem broju slučajave “prećuti” neisporučeni kabl ili neku drugu sitnicu. Posmatrajući vizuelno testirani primerak možemo zaključiti da je reč o modelu jednostave spoljašnjosti. Izrada je kao po običaju na veoma visokom nivou, a u konkretnom slučaju kombinovani su komadi bele i sive brušene plastike. Gornja površina jedinice je krajnje uprošćena i jedina odmah uočljiva karakteristika je narandžasto dugme i dve LED diode. Prvi indikator pruža osnovne informacije o statusu printera (treperi zeleno pri štampanju), dok druga dioda izveštava o eventualno nastalom problemu u toku rada (blinka narandžasto). Centralni taster prekida svaki započet proces i vraća mašinu u stanje pripravnosti, a nakon dužeg ne iniciranja štampanja, elektronika se automatski gasi. Najvećim delom je gornji blok izveden u vidu udubljenja, koje celom svojom dužinom formira izlaznu fioku. Njen kapacitet je 150 odštampanih strana. Prihvatna površina izlaza poseduje mali dodatak, koji kada se rasklopi služi kao graničnik za odštampane listove. U slučaju većeg broja odštampanih listova pomenuti dodatak sprečava da isti skliznu van nje.
Leva, desna i zadnja strana uređaja su rezervisane za ventilacione proreze. U uputstvu se navodi da je neophodno obezbediti bar po 10 cm slobodnog prostora celom dužinom izvedenih proreza, kako bi jedinica imala nesmetan dotok vazduha. Skrećemo pažnju da je ovo veoma bitno, jer se tokom rada unutrašnjost zagreje i do 220 °C, pa u slučaju neadekvatne ventilacije može doći do deformisanja medijuma. Na zadnjoj strani se nalaze USB 2.0 i Ethernet 10/100 Base TX konektori, kao i naponska jedinica. On/Off prekidač je nažalost pozicioniran na zadnjem donjem obodu leve strane, što je veoma nezgodna lokacija pogotovo ukoliko se odlučite da ML-2851ND smestite blizu nekog ugla u kancelariji ili domu.
Prelazimo na prednju stranu printera gde ključno mesto zauzima ulazna fioka. Ona je dosta skromnog kapaciteta (250 listova), shodno preporučenom mesečnom obimu štampe (50.000 stranica), pa se upravo iz tog razloga proizvođač odlučio da ponudi mogućnost nadogradnje u vidu pomoćne (opcionog tipa), čime se u značajnoj meri može podići broj raspoloživih listova (do 500). Fioka poseduje klizače koji regulišu širinu papira, dok je definisanje dužine listova prepušteno limiteru postavljenom na sam poklopac tray-a. Iznad prostora ulazne fioke nalazi se deo rezervisan za kertridž sa tonerom koji je već postavljen na mesto predviđeno za njega. Kasetu je ipak neophodno izvaditi iz ležišta i sa nje ukloniti svu foliju i plastične elemente. Preporučujemo da se kertridž pre upotrebe protrese par puta kako bi se prah unutar tanka ravnomerno rasporedio. Postupak je neophodno ponoviti nekoliko puta tokom životnog ciklusa tonera čime se velikoj meri smanjuje mogućnost značajnog pada kvaliteta štampanog materijala. Iz predostrožnosti kaseta sa tonerom poseduje plastični držač radi sprečavanja mogućeg dodirivanja (zelenog) fotoosetljivog valjka. Samsung ML-2851ND ima izvedenu i takozvanu multifunkcijsku fioku, koja se koristi za štampanje na specijalnim vrstama medijuma (koverte, matirani papir, kartoni, razglednice…). Njen kapacitet je ograničen na samo jedan medijum, što uglavnom praktikuju i drugi proizvođači ove priferije i to samo iz razloga, što se iz nje obično inicira štampa na specifičnim, debljim vrstama papira. Ovaj tray po defaultu prati i zadnja izlazna fioka, koja je neophodna kod printiranja na pomenutim medijumima, kako ne bi došlo do lomljenja istih usled savijanja u prenosnom mehanizmu.
Održavanje mašine je svedeno na minimum angažovanja, prvenstveno zahvaljujući jednostavnoj kostrukciji. Sve što je neophodno uraditi svodi se na uklanjanje prašine sa vidljivih delova, kao i unutar sklopa gde se može naći i manja količina eventualno rasutog tonera. Sam postupak čišćenja je detaljno opisan u okviru uputstva na propratnom disku, pa savetujemo da ga obavezno konsultujete pre bilo kakve intervencije.
Specifikacija
Proizvođač
Samsung
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
ML-2851ND
Metod štampe
Laserski mono
Brzina štampe
28 otisaka u minuti
Rezolucija štampe
1200 x 1200 dpi
FPO
Približno 8.5 sekundi
Preporučeni mesečni obim štampe
5000 otisaka
Kapacitet ulazne fioke
250 listova
Multifunkcijska fioka
Ne
Kapacitet izlazne fioke
150 odštampanih stranica
Tipovi podržanih medija
A4, A5, A6, Letter, Executive, ISO B5, JIS B5
Specijalni papiri
Plain, Thin, Recycled, OHP, Label, Card, Thick, Bond
Težina
Cassette: 60 to 120 g/m²
Napajanje
220-240V (±10%) 50/60Hz (±2Hz)
Potrošnja
Nema podataka
Nivo buke
U radu: 50 dB(A)
U stanju mirovanja: 26 dB(A)
Dimenzije
364 x 369 x 209.6 mm
Težina
8.8 kg
Radna temperatura
7.5 do 32.5ºC
Kontrolni panel
3 LED indikatora
2 Operaciona tastera
Procesor
400 MHz
Memorija
32 MB
Interfejs i konektivnost
Hi-Speed USB 2.0, Ethernet 10 / 100 Base TX
Podržani OS-ovi
Windows 98/ Me/ 2000/ Server 2003/ XP/ Vista, Mac OS X Version 10.3.9-10.5.x
Preporučena maloprodajna cena sa PDV-om
166.65 €
Sadržaj pakovanja
Štampač ML-2851ND, višejezično uputstvo, startni toner, kabl za napajanje, instalacioni disk i originalna garancija
Epson Aculaser M2000
Epson je jedan od proizvođača koji se dosta kasno uključio u proizvodnju jeftinih mono laserskih štampača, ali je zato za veoma kratak vremenski period uspeo da ponudi par veoma konkurentskih proizvoda, koja mogu da pariraju i mnogo većim igračima u ovoj oblasti. Mi smo na nedavno održanoj promociji novih rešenja ove kompanije imali prilike da se upoznamo sa dva jako interesantna modela, koji bi u predstojećim zimskim danima mogli biti dobar izbor kućnih korisnika i manje zahtevnih kancelarija. Krećemo prvo od jeftinijeg modela. Epson Aculaser M2000 koristi mehaniku firme Konica Minolta, koja je postojala u ranijim modelima Pagepro o kojima smo više puta pisali na našem portalu. Reč je o dugo razrađivanom mehaničkom sklopu, koji uz manje izmene postoji bezmalo deset godina. Osnova mehaničke konstrukcije ovog štampača je u odvojenim kasetama sa foto-valjkom i tonerom. Konstrukcija štampača je takva da se u njega prvo stavlja ona sa foto-valjkom, a potom ona sa tonerom. Ovo znači da se kod zamene foto-valjka mora prvo izvaditi kaseta sa tonerom, što komplikuje rukovanje. I pored ovog rešenja, kompaktnost kasete sa tonerom je vrlo visoka pa do prosipanja tonera dolazi samo ako tresete izvađenu kasetu. I rasipanje tonera unutar štampača je minimalno, mada prisutno.
Epson se potrudio da iz mehanike izvuče više nego njen originalni proizvođač. “Pamet” je u algoritmima za rasterizaciju koji se nalaze u kompjuteru, tj. u drajveru. Epson je poznat po visokom kvalitetu algoritama za rasterizaciju fotografija (na tome je izgradio reputaciju proizvođača vrhunskih fotografija), nije čudno da to važi i za ovaj štampač. Na testu se Aculaser M2000 pokazao odlično prilikom štampe grafike i fotografija, a po ostalim parametrima postigao je vrlo dobre rezultate. Što se brzine štampe tiče, rezultati su neujednačeni, a najveće usporenje vidljivo je kod štampe kombinovane grafike – tada ovaj štampač koristi mnogo vremena i za rasterizaciju i za prenos podataka. Posebno ističemo da ovaj model ima 32MB radne memorije i koristi procesor poslednje generacije na taktu od 300 MHz, što ga čini dodatno privlačim. Održavanje je maksimalno jednostavno zahvaljujući kompaktnom dizajnu, a za sve bitne informacije oko čišćenja savetujemo da obavezno konsultujete prateće elektronsko uputstvo.
Specifikacija
Proizvođač
Epson
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
Aculaser M2000
Metod štampe
Laserski mono
Brzina štampe
28 otisaka u minuti
Rezolucija štampe
1200 x 1200 dpi
FPO
Približno 6 sekundi
Preporučeni mesečni obim štampe
20.000 otisaka
Kapacitet ulazne fioke
300 listova + dodavanjem još dve opcione (po 250 listova) taj broj se podiže do maksimalnih 800
Multifunkcijska fioka
Ne
Kapacitet izlazne fioke
250 odštampanih stranica licem na dole
Tipovi podržanih medija
A4, A5, A6, Letter, Executive, ISO B5, JIS B5
Specijalni papiri
Plain, Thin, Recycled, OHP, Label, Card, Thick, Bond
Težina
Cassette: 60 to 220 g/m²
Napajanje
220-240V (±10%) 50/60Hz (±2Hz)
Potrošnja
Maks. radna: 840 W
Štampanje: 465 Wh
Spremnost: 7 Wh
Mirovanje: 3 W
Nivo buke
U radu: 50 dB(A)
U stanju mirovanja: 26 dB(A)
Dimenzije
378 x 390 x 255 mm
Težina
11.5 kg
Radna temperatura
7.5 do 32.5ºC
Kontrolni panel
5 LED indikatora
3 Operaciona tastera
Temperatura
Radna: 10 do 32,5 °C
Skladišna: -20 do 40 °C
Vlažnost
Radna: 15 do 80% rel. vlažnosti
Skladišna: 10 do 90% rel. vlažnosti
Zvučna snaga
Tokom rada: 6,9 B
U pripravnosti: 4,0 B
Zvučni pritisak
Tokom rada: 55 dB(A)
U pripravnosti: 30 dB(A)
Procesor
300 MHz
Memorija
32 MB
Interfejs i konektivnost
USB Host (1.1), Ethernet (100BaseTX/10BaseT), USB 2.0HS
Podržani OS-ovi
Windows 98/ Me/ 2000/ Server 2003/ XP/ Vista, Mac OS X Version 10.3.9-10.5.x
Preporučena maloprodajna cena sa PDV-om
Sample
Sadržaj pakovanja
Štampač Aculaser M2000, višejezično uputstvo, startni toner, kabl za napajanje, instalacioni disk i originalna garancija
Epson Aculaser M4000
Daleko ozbiljnijih karakteristika je model Aculaser M4000 koji nudi izuzetno visok kvalitet štampe. Najpre primetite sjajnu ravnomernost pokrivanja papira, što nas je pomalo iznenadilo s obzirom na to da se radi o štampi iz jednog prolaza. I reprodukcija mono fotografija je izuzetna – detalji su vrlo jasni, a slika oštra. Tekst je jasan i čitljiv, a ivice vektorskih objekata oštre i jasne. Slova su “masnija” nego što bi trebalo da budu, što umanjuje čitljivost kod manjih veličina fonta (3 pointa ili manje), ali imajući u vidu da ovako male fontove niko ne koristi to ne možemo uzeti kao manu. Kada štampamo sitan tekst pretvoren u krive iz Adobe Acrobat-a ili CorelDraw-a, neka od slova znaju da budu blago deformisana, a slično se dešava i sa malim složenijim objektima. I pored ovih sitnih nedostataka, kvalitet štampe je sasvim adekvatan za poslovne primene. Brzine štampe testiranog je deklarisana na fantastičnih 43 strana u minutu, što je iskreno vredno svake pohvale, jer ni mnogo ozbiljnije kopir jedinice nemaju ovako visok stepen produktivnosti u okviru jednog minuta. Naravno, nismo verovali specifikaciji – prva strana crno-belog teksta izlazi za 8-9 sekundi, a svaka sledeća za malo više od sekunde. Štampač se proizvodi u više verzija zavisno od raspoloživih ulaza i mrežnog priključka.
S obzirom na brzinu crno-bele štampe, ovaj štampač može da opsluže desetak kompjutera sa kojih se štampa srednjim intenzitetom. U tu svrhu uz štampač se isporučuje i disk sa softverom za kontrolu štampača na mreži, a za osnovna podešavanja mrežnih parametara koriste se displej i kontrolni panel na printeru. Preko mreže je moguće videti i stanje tonera, ali te informacije nisu naročito precizne – preostala količina nije prikazana u procentima već u kvadratićima kojih može da bude od nula do šest. Isto važi i za “starenje” ostalih potrošnih delova.
Posebno napominjemo da je cena štampe sa ovim modelom relativno niska jer je kaseta tonera prilično povoljna u odnosu na konkurenciju. Epson AcuLaser Aculaser M4000 nije preterano bučan štampač, ali su zvuci koje proizvodi u štampi prilično iritirajući – zato ga ne bi trebalo postaviti na radni sto već na zasebno postolje, barem dva metra udaljeno. Što se medija za štampu tiče, Aculaser M4000 može da iz univerzalne i iz standardne fioke štampa na papirima do 163 g/m2. Masa osnovne verzije Aculaser M4000 štampača je čak 42,5 kilograma, što govori o robusnosti konstrukcije, pa nije čudno što je maksimalni mesečni obim štampe 200000 otisaka. Izdržljivost je, uz izuzetan kvalitet štampe, ujedno i najbolja osobina M4000 štampača. Sa njim ćete sigurno dobiti trajan i kvalitetan proizvod, koji kako kruže informacije neće biti nešto visoka.
Specifikacija
Proizvođač
Epson
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
Aculaser M4000
Metod štampe
Laserski mono
Brzina štampe
43 otisaka u minuti
Rezolucija štampe
1200 x 1200 dpi
FPO
Približno 7.9 sekundi
Preporučeni mesečni obim štampe
200.000 otisaka
Kapacitet ulazne fioke
1800 listova (višenamenski podmetač za 150 listova + kaseta za 550 listova + 2x opciona kaseta za 550 listova)
Kapacitet izlazne fioke
500 listova (licem nadole), 70 listova (licem nagore)
Tipovi podržanih medija
A4, A5, B5, LT, HLT, LGL, GLT, GLG, EXE, F4, C5, C6, DL, Com10, Monarch, IB5
Specijalni papiri
Plain, Thin, Recycled, OHP, Label, Card, Thick, Bond
Težina
64 – 216 g/m2
Napajanje
220 V do 240 V / 50 Hz ili 60 Hz / 5.5A
Potrošnja
1120 W (maks.)
654 W (štampanje)
77 W (spremnost)
10 W (u mirovanju)
Nivo buke
Tokom rada: 56.1 dB(A)
U pripravnosti: 28 dB(A)
Dimenzije
428 x 480 x 404 mm
Težina
42.5 kg
Radna temperatura
7.5 do 32.5ºC
Kontrolni panel
5 LED indikatora
3 Operaciona tastera
Temperatura
Radna: 10 do 32 °C
Skladišna: do 35 °C
Vlažnost
Radna: 15 do 85% rel. vlažnosti
Skladišna: 15 do 80% rel. vlažnosti
Zvučna snaga
Tokom rada: 7.25 B(A)
U pripravnosti: 5,3 B(A
Zvučni pritisak
Tokom rada: 56.1 dB(A)
U pripravnosti: 28 dB(A)
Procesor
500 MHz
Memorija
64 MB
Interfejs i konektivnost
USB Host (1.1), Ethernet (100BaseTX/10BaseT), USB 2.0HS
Podržani OS-ovi
Windows 98/ Me/ 2000/ Server 2003/ XP/ Vista, Mac OS X Version 10.3.9-10.5.x
Preporučena maloprodajna cena sa PDV-om
Sample
Sadržaj pakovanja
Štampač Aculaser M2000, višejezično uputstvo, startni toner, kabl za napajanje, instalacioni disk i originalna garancija
Brzina štampe
Kada govorimo o brzini štampe, odmah moramo da napomenemo da su u tom segmentu mono laseri jako mnogo napredovali, pa u poslednjih godinu-dve sve je više modela koji formiraju i do čedrdeset, pa čak i pedeset otisaka u minutu. Šta kažu naši testovi…
Word fajl (10 strana čistog teksta)
Model
Ostvareno vreme (sec.)
Canon i-SENSYS LBP3010
38
Canon i-SENSYS LBP3300
29.5
Epson Aculaser M2000
27.7
Epson Aculaser M4000
18.3
HP LaserJet P1006
36.3
HP LaserJet P2015
28.2
Samsung ML-1630
40.2
Samsung ML-1640
38.5
Samsung ML-2851
26.4
Excel fajl (10 strana tabelica)
Model
Ostvareno vreme (sec.)
Canon i-SENSYS LBP3010
35.1
Canon i-SENSYS LBP3300
24.3
Epson Aculaser M2000
22.5
Epson Aculaser M4000
15.1
HP LaserJet P1006
34.4
HP LaserJet P2015
22.6
Samsung ML-1630
38.3
Samsung ML-1640
35.1
Samsung ML-2851
23.5
Altona Micro Test Suite 1.2 (1 stranica)
Model
Ostvareno vreme (sec.)
Canon i-SENSYS LBP3010
15.4
Canon i-SENSYS LBP3300
13.1
Epson Aculaser M2000
12.4
Epson Aculaser M4000
9.2
HP LaserJet P1006
16.7
HP LaserJet P2015
13.5
Samsung ML-1630
18.5
Samsung ML-1640
16.2
Samsung ML-2851
14.3
Altona Graphics Test Suite 1.2 (1 stranica)
Model
Ostvareno vreme (sec.)
Canon i-SENSYS LBP3010
18.3
Canon i-SENSYS LBP3300
16.4
Epson Aculaser M2000
14.1
Epson Aculaser M4000
11.4
HP LaserJet P1006
19.4
HP LaserJet P2015
15.6
Samsung ML-1630
20.3
Samsung ML-1640
19.1
Samsung ML-2851
16.2
SpencerLab Printer Test Suite (5 stranica)
Model
Ostvareno vreme (sec.)
Canon i-SENSYS LBP3010
27.2
Canon i-SENSYS LBP3300
23.4
Epson Aculaser M2000
20.1
Epson Aculaser M4000
15.5
HP LaserJet P1006
25.3
HP LaserJet P2015
18.1
Samsung ML-1630
26.4
Samsung ML-1640
24.6
Samsung ML-2851
19.5
Altona Test Suite 1.2 (1 stranica)
Model
Ostvareno vreme (sec.)
Canon i-SENSYS LBP3010
21.6
Canon i-SENSYS LBP3300
19.2
Epson Aculaser M2000
17.4
Epson Aculaser M4000
13.6
HP LaserJet P1006
22.5
HP LaserJet P2015
18.1
Samsung ML-1630
25.2
Samsung ML-1640
23.5
Samsung ML-2851
19.2
Napomena: Svi brzinski testovi su obavljeni iz stanja potpunog mirovanja štampača
Kvalitet štampe
Kao što smo i najavili ovoga puta o proveri kvaliteta se brine mašina, a ne naše ljudsko oko, pa tako sada sa velikom tačnošću možemo reći koji mono laser nudi najbolju štampu. Ono što kod ovog dela moramo naglasti je da samo mali mali peh sa skenerom kojim smo do sada skenirali otiske (mislimo na naš stoni skener), pa smo pojedine otiske morali da digitalzujemo alternativnim rešenjem skenerom (Canon LiDE 20), koji ne pruža verodostojnu sliku otiska. Ipak, šta je tu je, bitno je da sa velikom tačnošću znamo koji laser nudi kvalitetan otisak…
Altona Micro Test Suite 1.2
Ovo je Altonin test složene slovne mikro strukture po kome se trenutno vode svi proizvođači štampača, bar kada je popunjenost karaktera prahom ili mastilom upitanju. Gotovo svi laseri su zadovoljili propisane ISO standarde i kao što smo očekivali većina proizvođača je uspela da punudi vrhunski kvalitet otiska. Najbolje otiske su dali i-SENSYS LBP3300 i ML-2851, što ih u kategroji za kancelarijsku primenu čini idealnim.
Altona Graphics Test Suite 1.2
Ovo nije klasičan grafički test, ali su ga iz Altone tako svrstali zbog nekih prelamanja u strukturi. Već smo napomenuli da ovaj test čini okusnicu Altona grupe testova i da sam velikom, gotovo 100% preciznošću pruža informacije o kvalitetu boja i gay palete. Po ovom testu najbolje otiske su dali Aculaser M4000 i ML-2851.
SpencerLab Printer Test Suite
Test sa kojim se družimo preko godinu dana i koji je kompanju SpencerLab proslavio u domenu testiranja štampača. Ovaj test kaže da su svi printeri po kvalitetu dosta ujednačeni, s tim da je po nama ovde malo iznad i-SENSYS LBP3300.
Altona Test Suite 1.2
Po pitanju preloma sivih tonova u slikovnim formama najbolje informacije nam pruža Altona Test Suite 1.2. Priča je ista kao i sa grafikom gde za nijansu odskaču Aculaser M4000 i ML-2851.
Zaključak
Iako nema najveću deklarisanu brzinu među štampačima na testu, Epson Aculaser M4000 je pokazao da instant-fjuzer tehnologija, koja omogućava da se štampa i iz sleep moda bez zagrevanja, kao i koncepcija koja je obezbedila da svi rezultati budu ujednačeno visoki, daju pobedničku kombinaciju. U realnim uslovima štampe, koje smo simulirali na ovom testu, ovaj model je postigao najveću prosečnu brzinu štampe i najbolji prosečan kvalitet štampe, pa mu od nas dobija našu zvaničnu preporuku – “Benchmark Highly Recommended”. Ukratko, reč je o odlično zaokruženom proizvodu. Odmah iza njega je Samsung ML-2851, jedini štampač na testu koji obezbeđuje punu manipulaciju rezolucijom od 1200 dpi. To rezultira kvalitetnijom štampom teksta, fotografija i grafike. S druge strane, ovaj štampač je i veoma brz, pa ga svakako možete uzeti u obzir pri nabavci. Canon i-SENSYS LBP3300 se plasirao na treće mesto, što je odličan rezultat s obzirom na činjenicu da je reč o sporijem štampaču. Njegov glavni aduti su kvalitet štampe, kao i niska cena štampe iako je reč o malo skupljem mono-laseru.
Epson Aculaser M2000 je relativno star model, sada blago osvežen pa nije ni čudno što se plasirao u samu sredinu. Najveći nedostatak ovog štampača je u maloj prosečnoj brzini štampe, kao i u malim problemima sa rukovanjem, koji su posledica odvojenog tonera i foto-valjka. Najzad, Samsung ML-1640 mnogo obećava kada pogledate specifikacije, što i nudi u praksi, a prvenstveno zbog povoljne cene dobija Bench priznanje – “Best Buy”. Vizuelno gledano Samsung ML-1630 osvaja apsolutno svakog, a autor ovih redova nije mogao ponovo da odoli i ne dodeli prestižno odličje za dizajn, te u tom smislu osvaja Bench priznanje – “Advanced Design”. Ne sumnjamo da će Samsung dodatno “polirati” svoju koncepciju i da će se potruditi da pojača ne samo sirovu već i stvarnu snagu svih svojih budućih printera. U međuvremenu, kupovina laserskog štampača u ekonomskoj klasi ostaje umeren izazov – nije se lako odlučiti između nekoliko modela relativno sličnih karakteristika, od kojih je svaki jači u ponekom domenu. Srećna okolnost je da su cene sve niže…
Canon lasere na test ustupio PiN
Epson lasere na test ustupila kompanija BS Procesor
HP lasere ustupio HP
Samsung modele na test ustupio ERC Commerce Computers