Philips Acoustic Surround Power  A3.600

Philips Acoustic Surround Power A3.600

Nakon duže pauze u predstavljanju uređaja ovog tipa, ponovo na Benchmark sajtu započinjemo sa predstavljanjem multimedijalnih uređaja. Osluškujući zahteve posetilaca, u narednom periodu ćete imati prilike da na stranicama sajta češće vidite testove zvučnih sistema - da otvori "novu sezonu", čast je pripala Philipsovom Acoustic Surround Power sistemu...

    Sadržaj

      Aleksandar Vasović

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600

      Nakon svih ovih godina postojanja, a poslednjih par i ekspanzije zvučnih sistema za računare, koji polako ali sigurno zadiru u polje ozbiljnog Hi-Fi zvuka, oni postaju sve zanimljiviji za korisnike i kao zamena za kućne Hi-Fi sisteme. Računari iz dana u dan sve više postaju multimedijalni centri u našim stanovima.Upravo zbog toga, molim da mi ne zamerite što se u testovima mogu pojaviti komentari o tome kako pojedini zvučnici zvuče u saradnji sa ostalim uredjajima, a ne samo sa računarom. Ipak, i pored gore navedenog uvoda, većina ovih sistema je predvidjena za reprodukciju zvuka sa računara ( čista sintetika ) tako da ćemo tome posvetiti najveću pažnju. Neke pojmove koje ćemo često koristiti u ovim tekstovima definisaćemo odmah, i konstantno ćemo ih navoditi, na početku svakog testa. Ne zarad pokazivanja sopstvene pameti, već da bi svima bilo lakše da razumeju o čemu se piše.
      Prosečan potrošač zvučnih sistema čini većinu populacije na kugli zemaljskoj i ima izuzetno iskrivljen pojam audiofilije. Što zbog svog ne interesovanja za istu kao nauku ili hobi , što zbog nemogućnosti da isproba različite sisteme za reprodukciju zvuka sa različitim medijama za zapis ( ploča , kaseta, magnetofonska traka pri razlicitim brzinama, DAT, CD, MP3 i ko zna šta još ), što zbog poplave “industrijske” i sintetizovane muzike koja nas okružuje.

      RMS – u originalu Root Mean Square. Ovo je industrijski standard za merenje jačine sistema, usvojen od strane svih proizvođača audio opreme. Nemojte ulaziti u raspravu šta to tačno znači, jer bi to zahtevalo širi naučni skup. Jedini pokušaj varanja na ovoj mernoj jedinici je moguć kada proizvođač navodi max.RMS zvučnika, umesto samo RMS. Ali ni tu nisu moguća veća odstupanja.

      THD – Total Harmonic Distortion ili Totalna Harmonijska Distorzija ( kakav težak prevod ). Najčešće se navodi kao procenat pri punoj snazi. Prosto rečeno, kada sistem postigne maksimalni RMS koliki procenat izobličenih zvukova, kojih nebi trebalo da bude, ćete čuti.

       

      Philips – zvučnici

      Ovoga puta imaćemo priliku da se pozabavimo top modelom, jedne male firme iz serijala “velikih plavih”. Ali prethodno ćemo dati mali opis svih Philips-ovih serija, obzirom da ih na našem tržištu ipak nema u većoj količini.Ovde ćemo odmah staviti zamerku našim trgovcima koji su navikli da prodaju luka i rakiju, pa kad ide luka onda prodaju samo luka, a kad ide rakiju onda prodaju samo rakiju. Stoga ih možemo smatrati jednim od većih krivaca za informatičku zaostalost u ovim krajevima. (znam ja da je ovo neka druga tema, ali jednostavno mora da se pomene). Da ne dužim više, prelazimo na stvar. Philips poseduje nekoliko serija zvučnih sistema :

      – Fun Power
      – Rhytmic Wave
      – Extreme
      – Acoustic

      Rasporedjeni su u zavisnosti od toga za koji kvalitet ili bolje rečeno “utisak” zvuka kupac želi da se opredeli.

      Fun Power serija, već kako im sam naziv kazuje, je predvidjena za one ne zahtevne potrošače kojima je bitno samo da imaju nekakav zvuk sa svog računara. Naravno nisu sebi mogli dozvoliti luksuz da stave bilo kakve zvučnike, tako da ove kutije imaju solidan zvuk, a u poredjenju sa ostalim firmama prisutnim na tržistu u ovoj klasi, cena govori o kvalitetu.

      Rhytmic Wave serija je, verovatno, najzanimljivija za prosečnog potrošaca. Klasični sistemi sa drvenim subwoofer-ima i satelitima ( naravno plastičnim ) što sve zajedno čini opšte prihvaćeni i prepoznatljiv dizajn. Svi sistemi iz ove serije imaju daljinsku kontrolu sa kablom na kojoj se nalaze funkcije smanjenja i pojačanja zvuka kao i power funkcija.

      Extreme serija. Kao što joj i ime govori radi se o prethodnoj seriji ali u ekstremnoj varijantii.

      Acoustic serija je prilagodjena potrebama ljudi koji žele što prirodniji zvuk. Ukoliko očekujete udaranje u bubrege basa i vrištenje ušiju od dinamike visokotonaca, slobodno zaobidjite ove sisteme u širokom luku. Ako ste, medjutim raspoloženi za kompromis izmedju plastičnih kutija i prirodnog zvuka koji nije nabiflan, mislim da možete naći ovde dobro rešenje.

      Za početak samo kratko upoznavanje, pošto ćemo u sledećim nedeljama imati prilike da se podrobno upoznamo sa većinom ovih sistema uživo i na drugi i treći pogled.

      Prvo pa muško, top model Philips Acoustic serije zvučnika za PC.
       

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600 pakovanje

       

      Lepa kutija, sa mnoštvom podataka o svom sadržaju, ali nekako manja nego što bi možda neko očekivao. Sve postaje jasno nakon raspakivanja. Sateliti su uradjeni u takozvanom dizajnu «za zauzimanje što manje mesta da bi ih stalo što više». Drugim rečima pet panel satelita sa nosačima i jedna kutija sa subwoofer zvučnicima (množina).
      Naravno, mnogo plastike na jednom mestu nikada nije ulivalo previše poverenja, zar ne? Ali pređoh preko toga pošto sam svašta video i čuo, pa ne želim da na prvi pogled stvaram predrasude, te pređoh na podatke koje je proizvođač naveo na pakovanju. Sateliti su 5x10W (RMS) , dok je subwoofer deklarisan na 50W (RMS) odnosno 2x25W, što naravno u krajnjem skoru čini 100W (RMS) ukupne snage sistema. Zvučnici se odazivaju u opsegu od 40-20000 Hz , dok je PMPO ( najbitnija stavka za prodaju na buvljaku ) 1200W ( uvek sam se pitao da li PMPO predstavlja potrošnju struje ili nešto drugo ). Uostalom, evo šta kaže proizvođač:

       

      Specifikacije

      Ukupno

      – Izlazna snaga 100W (RMS)
      – THD 10% na 100W (RMS)
      – Frekventni odziv 40 – 20 000 Hz
      – Cross-over frekvencija 200 Hz

      Predpojačalo

      – Digital volume 52 koraka 1db po koraku
      – Bass +/- 10.8 db pri 1.8db po koraku
      – Treble +/- 6db pri 1.5db po koraku

      Sateliti

      – Zvučnici – 8 ohm Soft flat 3.25inch X 5.0inch
      – Izlazna snaga 5X10W (RMS)
      – Frekventni raspon 200 – 20 000 Hz

      Subwoofer

      – Zvučnici – 5.25 inch Superwoofer i 6 inch wOOx
      – Izlazna snaga 2X25W (RMS)
      – Frekventni opseg 40 – 200 Hz

      Prijatno iznenađen dosta realnom deklaracijom, nastavio sam sa raspakivanjem.
      Satelita komada pet, subwoofer kutija komada jedna, daljinski upravljač komada jedan, raznorazni kablovi komada dosta.

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600 satelit

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600 zvucnik

      Sateliti su stvarno odlično dizajnirani, kao i nosači. Pri tome možete ih zakačiti za nosače tako da stoje vertikalno ili horizontalno i podešavati ugao nagiba zvučnika. Stižu sa već izvedenim kablovima za priključenje na subwoofer kutiju, u kojoj se nalazi kompletno srce sistema. U ovom momentu moram da se osvrnem na filozofiju Philipsa o kreiranju proizvoda za krajnjeg kupca.

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600 centralni zvucnik

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600 pozadina centralnog zvucnika

      Sve je podređeno jednostavnosti, tako da konzument ne mora mnogo da razmišlja o tome šta i kako. Ali naravno postavlja se pitanje šta ako, ne daj bože, se kablovi jednog dana prekinu. Pa ništa, u razvijenim zemljama su mislili i na to – odnećete ih u servis (tamo kod ozbiljnih sprava, nema uradi sam).

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600 zvucnik sub

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600 sub

      Subwoofer kutija je zanimljivo poglavlje. Takođe prilično svemirskog dizajna, sa pristojnom težinom, u njoj se nalaze dva zvučnika. Aktivni i pasivni. Aktivni woofer je okrenut ka spolja sa otvorom na prednjoj strani kutije, dok je pasivni okrenut na dole unutar kutije. Na samoj kutiji se nalaze konektori za satelite ( prednji, zadnji i centralni ) kao i analogni ulazi ( stereo1, stereo2 i analogni 5.1 ) i priključak za infrared daljinski upravljač i naravno kabl za u struju.

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600 sub

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600 sub od pozadi

      Za sve ove konekcije u pakovanju dobijate i odgovarajuće kablove, vrlo iznenađujućih dužina. Izgleda da se najzad neko setio da bi se, zarad većeg zadovoljstva kupca, valjalo otvoriti za 0.2 centa po metru kabla. Sve u svemu instalacija ovog sistema ide brzo i bez potrebe za razmišljanjem, “gde koji kabl da ubodem”.

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600 konektori na sub

      Proizvođač vam preporučuje upotrebu ovog sistema preko 5.1 soundblaster karte ili sa DVD player-om koji poseduje takav izlaz. U slučaju korišćenja stereo ulaza, biće vam aktivna samo prednja dva satelita…

      Daljinski upravljač koji dobijate je vrlo funkcionalan. Na samom prijemniku, koji možete prilepiti gde vam odgovara, se nalaze indikatori sa led diodama i informišu vas koji je ulaz trenutno aktivan, da li je sistem pod naponom i da li prima informaciju koju mu tog trenutka šaljete sa upravljača.
       

      Philips Acoustic Surround Power  A3.600 remotecontol

       

      Upravljač obiluje funkcijama :

      – Mute i Standby
      – Volume + i –
      – Fade prednjih i zadnjih zvučnika (podešavanje jačine prednjih u odnosu na zadnje)
      – Pop Classic Rock (unapred podešeni elementi ekvilajzera )
      – Bas + i –
      – Treble + i –
      – Surround 5.1 Stereo1 Stereo2 (selektori ulaznog signala)
      – Movie (dodaje 3D efekat)
      – Stereo ( ukoliko se zaželite klasičnog stereo zvuka bez dodatnih efekata)
      – Concert (malo reverb i echo efekta, čisto da se osetite kao na koncertu)

       

      Ova poslednja tri presetovanja, mogu se upotrebljavati samo sa stereo signalom.

      Test

      Pošto sam sve raspakovao i spojio, krenulo se sa “mučenjem“… Nemojte mi zameriti, ali prvo sam ubacio CD. Da bih izbegao raspravu oko toga koju muziku i kakve produkcije, trpalo se svašta. I pirati i originali i studijski i live snimci i pop i rok ( svih vrsta ) i klasika i tehno i drum&basse i jazz i bog sveti zna koje sve definicije muzike. Potom sam prešao na DVD sekciju pri čemu sam koristo muzičke i akcione filmove, a zatim i na svima omiljene igre za skidanje stresa. Pošto ih niko nije tukao po ušima, da naprave sistem sa više ulaza i pri tome da mu daju tako ambiciozan naziv, na red je stigao i studijski Thorens sa stenton glavom i našiljenom iglom, pa reših da malo bacim ploče na ringlu.
      Elem, nakon svih ovih igrarija, zaključci su sledeći…

      U slučajevima ne sintetizovanih zvukova, iznenađujući kvalitet reprodukcije. Pucanj iz pištolja je toliko realan, da ćete sigurno pomisliti da ovi zvučnici ne valjaju, obzirom da smo svi navikli da se ( u većini igara i filmova ) čuje eksplozija topa. Medjutim ako ste imali priliku da se naslušate ovakvih zvukova, u realnom svetu, bićete iznenađeni. Uopšte uzevši sve u obzir, sateliti apsolutno ispunjavaju karakteristike koje je proizvođač naveo u opisu same serije. Neočekivana akustika iz toliko plastike. Naravno ovo znači da definitivno ovi sateliti neće kvalitetno reprodukovati, vaše manifestacije buđenja komšija sa gornjih spratova. Da se ne bi pogrešno shvatilo – oni imaju kvalitet i glasnoću, ali neće imati onu snagu grmljavine, koja je potrebna za komšiju na desetom spratu. Jednostavno sateliti su panelnog oblika i nemaju dubinu koja će reprodukovati bas iz njih. Pri tome su, zarad oblika i dizajna, morali biti urađeni od tanke plastike. Ono što će vas sigurno iznervirati, kao i mene, je zvečanje plastike koje se pojavljuje u slučaju korišćenja rock setovanja na daljincu ili preteranog dodavanja basa, pri slušanju muzike ( bilo sa CD-a bilo iz igara ) kod čije produkcije su se deca igrala u studiju i nabijala dinamiku. Isto će vam se desiti u situaciji, kada koristite oruđe ne prirodnog porekla, čiju je definiciju zvuka proizveo programer same igre ( čitaj: navio određene delove ekvilajzera do daske ). Nažalost plastika je ipak plastika i tu nema pomoći, pogotovo kod panelnih zvučnika, izuzev ako se ne radi o elektrostatičkim, ali bi u tom slučaju ovakav sistem koštao par stotina funti ( britanskih ), ako ne i više.
      Kad pomenusmo bas, stižemo i do bas kutije. Ovde je ona zadužena za reprodukciju svih zvukova iz niskofrekventnog opsega i taj posao odrađuje sjajno. Kombinacija aktivnog i pasivnog zvučnika daje snagu i kvalitet koji se ne sreće često kod zvučnika rađenih za računare. Od eksplozija i rafala iz raznoraznog oruđa, poznatog i nepoznatog porekla, pa sve do udarca bata bas pedale u kožu bas bubnja ili udarca muzičara u telo akustične gitare, sve će to biti lepo, kvalitetno i po potrebi glasno reprodukovano. Da ne zaboravim, u bas kutiji se nalazi i napajanje koje je apsolutno na visini zadatka. Iako nisam nameravao da pominjem doživljaj sa gramofonom i pločama, jednostavno moram, jer je ovaj sistem pokazao da se na njega može priključiti bilo kakav izvor zvuka i pri tome dobiti više nego zadovoljavajuća reprodukcija. Očigledno je (bolje rečeno ušigledno), da je THD izuzetno mala.

      Konačni utisci

      Još jedan put da ponovim, svrha ovih testova je da proveri da li vam proizvodjač prodaje ono što deklariše i da vam prenese utiske višednevnog korišćenja testiranih uređaja.
      U skladu s time, smatram da je kod ovog sistema Philips napravio upravo ono što vam je i izdeklarisao u samom nazivu – acoustic surround. Skrećem vam pažnju, da od ovih zvučnika ne očekujete ispoljavanje sirove i surove snage, već kvalitetnu reprodukciju ulaznog signala, koja debelo zadire u polje ozbiljnog Hi-Fi-a. Odlično pakovanje, odličan dizajn, laka instalacija i bez varanja o tehničkim karakteristikama. Izuzetno kvalitetno odrađeno. Ukoliko ste ljubitelj “ne punjenog zvuka”, za ne velike pare, samo napred.

      Zvučnike za potrebe testa ustupio “Tehnicom

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test