Fujitsu Siemens PocketLOOX 420 i 720

Fujitsu Siemens PocketLOOX 420 i 720

Kompanija Fujistu-Siemens je svojom PocketLoox serijom PDA uređaja postigla zapažen uspeh u prethodnom periodu. Ovom prilikom predstavljamo dva modela namenjena različitim tržištima. U pitanju su modeli koji nose oznaku PocketLoox 420 i PocektLoox 720. Ekrani visoke rezolucije i dodatne mogućnosti su ono što karakteriše nove modele kompanije FSC...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Fujitsu Siemens PocketLOOX 420 i 720

      Ako smo možda dosadili sa pričom kako mobilni telefoni ne dozvoljavaju ni jednom drugom mobilnom uređaju da mirno spava, moramo ponoviti da je broj prodatih mobilnih telefona u odnosu na ostale “džepne” uređaje ukupno za svaki respekt. Bez obzira na sve, teško se može reći da se nazire kraj ere PDA uređaja, ali je sigurno da oni neće moći da opstanu u ovakvom izdanju – moraće još brže da evoluiraju. Jedan od dobrih primera je palmOne LifeDrive koji sa sobom (bolje reći u sebi) donosi hard disk od 4GB.

      Za sada se evolucija PDA uređaja još uvek kreće ka ekranima visoke rezolucije (za ove tipove uređaja), kao i što lakšem povezivanju sa drugim uređajima putem raznih bežičnih konekcija. Ni Fujitsu-Siemens nije mogao da odoli da se okuša sa Pocket PC uređajima. I iako uređaji koje ćemo danas predstaviti nisu prvenci ove japansko-nemačke kompanije, broj PDA uređaja koji su izašli iz ove kuće nije ni približan prvaku PDA uređaja baziranim na Windows operativnim sistemima – Compaq (HP). Međutim, Fujitsu-Siemens PDA uređaji nikada nisu spadali u jeftine, naprotiv, FSC je od početka ponosno “gurao” svoje džepne računare u više klase.
       

      Pred nama su Pocket LOOX 420 i 720 – dva PDA uređaja koja imaju dosta zajedničkih, ali isto tako i dosta različitih osobina.
       

      Pocket LOOX 420

       

      U pakovanju nalazimo:

      – FSC Pocket LOOX 420 PDA uređaj
      – USB docking station – postolje (cradle)
      – futrolu
      – USB kabal za sinhronizaciju
      – ispravljač za struju
      – početna uputstva za upotrebu
      – diskove sa programima, drajverima i uputstvom

      Speficikacije:
       

      Model

      Fujitsu Siemens Pocket LOOX 420

      Operativni sistem

      Microsoft Windows Mobile 2003

      Procesor

      Intel® PXA255 400 MHz

      Memorija

      32/64 MB ROM/RAM

      Slot za prosirenje

      SD/MMC slot (sa opcijom za SDIO uređaje)

      Infrared

      da

      Bluetooth

      da

      WiFi

      da (802.11b)

      GSM

      ne

      Ekran

      3.5″, 320×240 taãaka, transflective, 65,536 boja

      Kamera

      ne

      Audio

      3.5mm. zvucnik

      Mikrofon

      da

      Baterija

      1100mAh

      Dimenzije

      120 x 78 x 15 mm

      Masa

      125 gr

      Cena sa uracunatim PDV

      390 eura

      U principu bi se na osnovu specifikacija već što-šta moglo saznati o ovom PDA uređaju. Ono što ipak iznenađuje, jeste prisustvo WiFi bežične konekcije, jer je ostatak uređaja fino uklopljen u neku nižu (ne i najnižu) klasu PDA uređaja, manjih dimenzija. WiFi i više nego dovoljno ovaj uređaj izvlači iz te niže klase, ali i podiže cenu. Uređaj je veoma malih dimenzija i mase, ali ne i, po našem mišljenju, dovoljno dobre fizičke izrade. Precizniji da budemo, jasno je da Pocket LOOX 420 ni jednog trenutka ne ostavlja utisak lošeg proizvoda, ali mislimo da je ovaj PDA, bez obzira što nije sam vrh ponude FSC-a, morao biti malo bolje fizičke izrade, odnosno urađen od nešto kvalitetnije plastike. Sreća da je 420-ica jedan od najmanjih punokrvnih PDA uređaja inače, pa se donekle da zaboraviti prvi “plastični” utisak.
       

      Prednja strana Pocket LOOX 420-ice je klasičnog stila. Svih 9 tastera su dovoljno veliki i solidno precizni za upotrebu. Iznad tastera se, naravno, nalazi najbitnija stvar svakog PDA uređaja – ekran. Ekran 420-ice nije ono čime će se ovaj PDA ponositi, i to ne samo zato što ima, tako da je nazovemo, staromodnu 320×240 rezoluciju, već i zato što se ovaj ekran preterano ne ističe kvalitetom prikaza. Ogradićemo se od toga da smo bilo gde napisali da ekran na 420-ici ima loš prikaz, ali sigurno je da ekran ugrađen u ovaj PDA ne predstavlja vrh ponude 320×240 ekrana za PDA uređaje.
       

      Sa donje strane uređaja vidimo infracrveni port, rupu u kojoj se nalazi reset taster i glavni port. Preko ovog porta se vrši punjenje baterije i sinhronizacija sa računarom. Zahvaljujući kablovima i adapterima koji se dobijaju u pakovanju, spomenute operacije je moguće vršiti sa ili bez korišćenja docking station-a (postolja).
       

      Pogledom na gonju stranu FSC Pocket LOOX 420 PDA uređaja nalazimo olovčicu, SD/MMC slot, taster za uključivanje i isključivanje, kao i standardni 3.5mm-ski audio izlaz.
       

      Sa zadnje strane, uobičajeno, smeštena je baterija, a iznad nje slajder. To znači da ovaj PDA ima “jednostavno zamenljivu” bateriju što omogućava lako zamenu ukoliko posedujete rezervni primerak.
       

      Konačno sa leve strane uređaja nalazimo još jedan taster, kao i drugi kraj infracrvenog porta

      Pocket LOOX 420 – softver

      Operativni sistem FSC PocketLoox 420 modela je Microsoft Windows Mobile 2003. Lista aplikacija izgleda ovako: Fujitsu Siemens Computers SpeedMenu, Pocket Outlook, Pocket Word, Pocket Excel, Calculator, MSN® Messenger, Pocket Internet Explorer, Microsoft Reader 2.0 for Pocket PC, Windows Media® Player 9 for Pocket PC, Pictures, Terminal Services Client, Jawbreaker, Voice recorder.
       

       

      Pocket LOOX 720
       

      U pakovanju nalazimo:

      – FSC Pocket LOOX 720 PDA uređaj
      – USB docking station – postolje (cradle)
      – futrolu
      – USB kabal za sinhronizaciju
      – ispravljač za struju
      – početna uputstva za upotrebu
      – diskove sa programima, drajverima i uputstvom
      – vaučer za softver

      Speficikacije:
       

      Model

      Fujitsu Siemens Pocket LOOX 720

      Operativni sistem

      Microsoft Windows Mobile 2003 SE

      Procesor

      Intel® PXA 272 – “Bulverde” 520 MHz

      Memorija

      128MB (unbuffered) SDRAM

      Slot za prosirenje

      SD/MMC slot (sa opcijom za SDIO uređaje) i CF II

      Infrared

      da

      Bluetooth

      da

      WiFi

      da (802.11b)

      GSM

      ne

      Ekran

      3.6″, 640×480 tacaka, transflective, 65.536 boja

      Kamera

      1.3 megapiksela, blic (lampa)

      Audio

      3.5mm. zvucnik

      Mikrofon

      da

      Baterija

      1640 mAh

      Dimenzije

      122 x 72 x 15.2 mm

      Masa

      170 grama

      Cena sa uracunatim PDV

      630 eura

      Pocket LOOX 720 je najbolji PDA koji možete naći u Fujitsu Siemens “radnji”. Pocket LOOX 720 je onaj PDA koji treba da bude ekskluzivan na papiru, privlačan spolja i moćan unutra. On to u principu i jeste, ali ne možemo tek tako na osnovu specifikacija oceniti kakav je ovo uređaj – nadamo se da će biti što uspešniji, pošto bi se moglo reći da je ovo diplomski rad ozbiljnosti Fujitsu Siemens-a na tržištu PDA uređaja.

      720-ica jeste veća od 420 modela, ali su kvalitet materijala kao i završna obrada, na značajno višem nivou u odnosu na slabiji FSC. Generalno gledano, utisak koji ostavlja spoljašnost Pocket LOOX 720 je dostojan cene, kao i najviše klase u kojoj se nalazi ovaj PDA.
       

      Svi tasteri sa prednje strane su dovoljno veliki i laki za upotrebu; pored tastera nalazi se zvučnik. Ipak, pomalo je teško sa prednje strane uočiti statusne lampice ili taster za uključivanje uređaja, pored fantastičnog ekrana. Ovaj ekran nije osvojio naša srca samo zato što je VGA (640×480) rezolucije, već i zato što ovo definitivno najbolji tip TFT ekrana koji se trenutno mogu naći na ovakvim uređajima. Isto poreklo još samo ima i ekran na HP 4700 PDA, koji pritom ima veću dijagonalu. Prikaz boja je odličan, osvetljenje sjajno, dok je možda najjači adut ovog ekrana odličan ugao gledanja. Ne treba pritom ni spominjati koliki prostor pruža 640×480 rezolucija – na dlanu.
       

      Sa donje strane vidimo rupu ispod koje se nalazi reset taster, kao i port za punjenje baterije i sinhronizaciju. Punjenje baterije i sinhronizovanje, moguće je vršiti putem postolja ili direktno putem kabla.
       

      Pogledom na gornju stranu 720-ice možemo naći olovčicu, SD/MMC i CF (II) slot, infracrveni port i klasični 3.5mm-ski audio izlaz.
       

      Kada okrenemo FSC Pocket LOOX 720 pre svega možemo videti bateriju koja je, slično slabijem modelu, “lako zamenjiva”. Iznad baterije smešteni su kamerica i blic, koji je u stvari LED lampa koja se kratko pali prilikom fotografisanja – kao kod mobilnih telefona poslednje generacije.

      Klikom na sličice iznad možete videti primere fotografija.
       

      Sa obe strane ovog PDA uređaja se nalazi po jedan taster, s tim što se sa leve strane može videti i tzv. jog dial.

      Pocket LOOX 720 – softver

      Operativni sistem na ovom PDA uređaju je Microsoft Windows Mobile 2003 Second Edition. Second Edition, između ostalog, znači da je moguće “rotirati sistem”, odnosno raditi u “landscape” (pejzaž) modu. Lista aplikacija izgleda ovako: Fujitsu Siemens Computers SpeedMenu, Key lock, Backup, CONNECTMOBILITY-E2C, Panning, Pocket Outlook, Pocket Word, Pocket Excel, Calculator, MSN® Messenger, Pocket Internet Explorer, Windows Media® Player 9 for Pocket PC, Pictures, Album, Terminal Services Client, Jawbreaker™, Voice recorder, Display change from Portrait to Landscape mode.

       

       

      Poređenje
       

      Pocket LOOX 420 levo, Pocket LOOX 720 desno.

      Odozdo na gore: Pocket LOOX 720, Pocket LOOX 420, Palm Tungsten T3, SE T630.

      Klikom na sliku možete videti i više nego uočljivu, čak četiri puta veću rezoluciju, Pocket LOOX 720 modela.

      Spb Benchmark

      SPB Benchmark index predstavlja skor ostvaren na osnovu gomile sitnih rezultata tokom polučasovnog testiranja. Tačnije, od gomile sitnih rezultata nastaju CPU, File system, Graphic i Platform index, od kojih konačno nastaje Spb index. Veći skor je bolji. Treba samo imati na umu da 720-ica postiže znatno lošije rezultate u grafičkim testovima zato što ima četiri puta veću rezoluciju od 420-ice.
       

       

       

       

       

       

      Utisci

      “Druženje” sa ova dva Fujitsu-Siemens PDA uređaja bilo je veoma zanimljivo. Ono što nas raduje je to što FSC nije želeo da ponudi “konfekciju”, već je odmah i veoma hrabro nastupio, nudeći tržištu sjajne i nimalo bezlične PDA uređaje. Istina, kupci možda i neće voleti ovu odlučnost FSC-a, jer PDA uređaji ove kuće neće biti jeftiniji od proseka, naprotiv, uvek će biti po malo skuplji od proseka (jer i ne spadaju u taj prosek). Drago nam je što FSC ne želi da gleda HP kako dominira scenom PDA uređaja, već svojim nastupom pokazuje da se ne morate zvati HP (Compaq) da bi ste pravili odlične PDA uređaje.

      Pocket LOOX 420 je, kao što smo rekli, uobičajeni uređaj niže klase… ili je makar u početku bio. 420-ica ima (pored infrared-a i bluetooth-a) ugrađen WiFi način bežičnog umrežavanja, što ga svrstava u, ipak ne tako veliku grupu uređaja sa ovim tipom konekcije. Pored toga, Pocket LOOX 420 je jedan od najmanjih i najlakših punokrvnih PDA uređaja inače, što će značiti da je vrlo verovatno da je ovaj PDA možda i najmanji sa WiFi-em. Ipak, ekran, sada već niže rezolucije, kao i ne tako sjajnog prikaza, odvratiće određeni broj ljudi od kupovine ovog uređaja. Mi ipak mislimo da Fujitsu Siemens Pocket LOOX 420 može da bude odlično rešenje za sve poslovne ljude, kojima su BT i WiFi veoma bitne stavke, a koji opet vazda muku muče sa nedostatkom prostora po tašnama i džepovima.

      Pocket LOOX 720 je PDA uređaj kome ćete teško naći manu. Odlične fizičke izrade, prisutnih IR, BT, WiFi konekcija i brilijantnog ekrana, kao i brzog proceosra i 128MB memorije, ovaj PDA već na papiru pokazuje da zaslužuje veoma visoke pozicije na PDA sceni inače. Pored svega nabrojanog, 720-ica ima i kameru rezolucije 1.3 megapiksela, koja će lepo poslužiti u pojedinim situacijama. I osim cene, teško da se šta značajnije ovom PDA uređaju može zameriti. Štaviše, u grupi PDA uređaja sa VGA ekranom, Pocket LOOX 720 se jedini ističe uz nekrunisanog vladara, HP 4700. Tačnije, kako ova dva PDA uređaja imaju ekran istog porekla; HP ima veću dijagonalu ekrana, a FSC 720 ima kameru (koju HP nema) – možemo slobodno reći da su se ova dva PDA uređaja izdvojila na sam vrh ponude džepnih računara sa VGA ekranom, što će značiti na sam vrh ponude PDA uređaja inače. I dok bi smo želeli da je Pocket LOOX 720 koji milimetar manji i koji gram lakši, ne možemo a da ga toplo ne preporučimo ukoliko sebi tražite besprekorni PDA – ovaj PDA nije savršen, ali pitanje je ima li neki bolji.

      FSC PocketLoox PDA uređaje na test ustupio Mikros, distributer FSC proizvoda za područje SCG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test