HTC Desire HD i Desire Z – na prvi pogled
HTC je 7. oktobra u Beogradu organizovao konferenciju za medije povodom zvaničnog dolaska na srpsko tržište. Pored toga, HTC je predstavio dva telefona sa Android operativnim sistemom. Novi telefoni nose naziv HTC Desire HD i HTC Desire Z. Očigledno da je HTC prilično zadovoljan uspehom originalnog HTC Desire telefona, pa zbog toga dva noviteta dolaze sa poznatim brendiranjem.
U jedno rečenici, može se reći da je HD u stvari Desire sa velikim ekranom, a model Z, Desire sa hardverskom qwerty tastaturom. Ali to nije sve, jer su ovo prvi telefoni koji donose unapređeni Sense korisnički interfejs, koji je zapravo danas mnogo više od samog korisničkog interfejsa. Posle prezentacije imali smo kratku priliku da probamo dva nova telefona. Istina je da bilo kakve detaljne utiske nismo mogli da steknemo za kratko vreme, ali se odmah može reći da su dva nova telefona u skladu sa imenom koje je HTC godinama pošteno gradio.
HTC Desire HD
HTC Desire HD, ranije poznat pod kodnim nazivom “HTC Ace”, prvi je HTC Android sa 4.3″ ekranom dostupan u Evropi. HTC Evo 4G je generalno prvi Android sa 4.3″ ekranom, ali je taj telefon bilo moguće kupiti samo putem američkog Verizon provajdera, tako da je faktički najveći HTC Android (po ekranu) do sada bio originalni HTC Desire. Karakteristike HTC Desire HD telefona su sledeće:
1GHz Snapdragon
768 MB RAM
1.5 GB interne skladišne memorije, do 32 GB putem MicroSD kartice
4.3″, 480 x 800, S-LCD
8 MP, 720p, dual led
123 x 68 x 11.8 mm
164 g
Android 2.2 Froyo
HTC Desire HD, iako na papiru jeste nešto veći i teži od Windows Mobile HD2 telefona, uživo ne deluje ni malo veći. Telefon je u potpunosti urađen od prilično kvalitetne plastike, dok je kućište odlično upakovano i kompaktno. Desire HD nema hardverske tastere, već ima polja osetljiva na dodir. Ovi “tasteri” su odlično radili na Wildfire modelu, tako da bilo kakve probleme nismo videli ni kod dva nova telefona (Desire Z takođe ima ovakve “tastere”), mada ćemo krajnji sud ostaviti za opširan test na našim stranama, koji će uslediti ubrzo posle zvaničnog početka prodaje ovih telefona. Desire HD ima S-LCD ekran, za koji nismo mogli da utvrdimo koliko je bolji u odnosu na HD2, ali možemo reći da ovaj ekran nema kontrast kakav smo viđali na AMOLED i Super AMOLED ekranima. Međutim, kontrast nije jedina osobina telefona, a detaljnu analizu uradićemo kada telefon budemo dobili na testiranje.
HTC Desire Z
Desire Z je formalno prvi HTC telefon sa celom qwerty tastaturom, ali je faktički drugi. Prvi Android telefon ikada, T-Mobile G1, u stvari je HTC Dream i taj telefon je imao qwerty tastaturu. Zapravo, Desire Z će kod T-Mobile provajdera nositi oznaku G2, pa se slobodno može reći da je Desire Z direktan naslednik prvog Android telefona ikada. Karakteristike HTC Desire Z telefona su sledeće:
800 MHz Qualcomm MSM 7230
512 MB RAM
1.5 GB interne skladišne memorije, do 32 GB putem MicroSD kartice
3.7 “, 480 x 800, S-LCD
5 MP, 720p, led
119 x 60.4 x 14.2 mm
180 g
Android 2.2 Froyo
qwerty tastatura
HTC se potrudio da Desire Z izgleda kao originalni Desire sa qwerty tastaturom. Dizajnerske linije su gotovo iste, a slične su i boje. Ono po čemu se Z razlikuje u odnosu na originalan Desire jesu tasteri. Oni su kod Z modela polja osetljiva na dodir, a kod originalnog klasični tasteri. Kursorski taster je običan, odnosno nije optičkog tipa kao kod prvog Desire telefona. Sumnjamo da se HTC za ovaj potez odlučio zbog bilo kakvih kritika, jer optički kursor na Wildfire, Desire i Legend telefonima radi sasvim dobro. Za S-LCD ekran može se reći da je prilično slabiji što se tiče kontrasta i crne boje u odnosu na originalan AMOLED ekran na prvom Desire telefonu (podsećamo, nove serije originalnog Desire telefona takođe imaju S-LCD, pa ukoliko želite Desire sa AMOLED ekranom, moraćete da nađete neki stariji). Ipak, krajnji sud nećemo doneti do kompletnog teksta, jer kontrast nije jedina osobina nekog ekrana. Tastatura je veoma velika i prilično kvalitetna. U startu smo mogli da pišemo veoma brzo i bez greške, a da li je hardverska tastatura bolja od korišćenja virtuelne u širokom položaju telefona, još jedna je tema kojom ćemo se baviti kada Desire Z dobijemo na kompletno testiranje.
Unapređen HTC Sense
Iako je Sense UI u osnovi bio korisnički interfejs, danas se pod “Sense” na Android telefonima podrazumeva sve ono što je HTC doradio ili dodao u odnosu na osnovni Android operativni sistem. Novine su sledeće:
– novi HTC Sense omogućava puštanje video klipova i fotografija direktno na TV ili drugi uređaj koji podržava DLNA – najavljena su unapređenja obrade fotografija i snimanja video klipova
– HTC Locations donosi dve novine – mape koje su stalno učitane, odnosno ne zahtevaju skidanje sa interneta i čekanje, kao i mogućnost da se mape rotiraju zavisno od vašeg položaja, zahvaljujući kompasu ugrađenom u Android telefone
– novi HTC Sense ima ugrađenu opciju za nabavku i čitanje e-knjiga
– HTC Fast Boot – budući HTC telefoni sa Fast Boot opcijom (uključujući Desire HD i Desire Z) moći će da se uključe za svega 10 sekundi
– prilikom “spuštanja” notifikacija, biće prikazane ikonice skoro korišćenih programa
Pored novina ugrađenih u telefone, HTC je uz Sense doneo i nekoliko online usluga i opcija. Preko htcsense.com sajta, moći ćete da uradite neke od sledećih stvari:
– opcija kojom je moguće pronaći telefon (obično izgubljen negde kod kuće) tako što ćete pokrenuti glasno zvono, čak i ako je telefon u silent modu
– u slučaju da je telefon izgubljen ili ukraden, moguće je preko htcsense.com sajta odrediti lokaciju telefona, zaključati telefon, preusmeriti pozive i poruke, poslati poruku po želji na sopstveni telefon (recimo, o preuzimanju) ili obrisati sve podatke
– htcsense.com čuvaće sve poslate i primljene poruke, a vaše poruke će biti automatski dostupne ukoliko uzmete neki drugi telefon sa istom opcijom
– preko htcsense.com je moguće slati i čitati primljene SMS poruke
Sve u svemu, HTC nije predstavio ni jednu fundamentalnu novinu, ali je pokazao ogroman broj sitnih stvari “koje život znače”. Novi telefoni su, na prvi pogled, veoma kvalitetni i dostojni HTC imena. Novi HTC Sense je doneo više unapređenja nego što smo očekivali, dok je htcsense.com sajt pravo osveženje i nadamo se da ćemo u buduće videti još više sličnih servisa i opcija. Kako nećemo puno čekati da dva nova telefona dobijemo na kompletno testiranje, uzdržaćemo se od bilo kakvih opširnih komentara i konstatacija, jer smo ova dva telefona probali relativno kratko, pa ćemo sačekati detaljno testiranje. Treba dodati da i slike koje su slikane sa dva nova telefona, ne treba u potpunosti uzimati kao relevantne, jer su u pitanju relativno slabi svetlosni uslovi, a i situacija je bila takva da telefone nije bilo moguće držati mirno u ruci.