Miroslav Nikolić
Prava je retkost da se, prilikom druženja sa mnogim telefonima koji nam prođu kroz ruke, desi da telefon vratimo sa testa, a da ne ostavi slabiji utisak praktično ni na jednom polju, u skladu sa cenovnom klasom kojoj pripada. Većina telefona, koliko god oduševljavala na nekom polju ili više njih, ima neku manu. Ili je baterija slabija, ili je izrada upitna, ili je verzija Androida zastarela, ili je zvuk slab, kamera retko upotrebljiva – maltene uvek bude to neko “ali”. Naravno, ne moraju nedostaci biti izraženi, ali su tu i bar nekad zasmetaju.
Upravo zato nam je drago što se ovom prilikom družimo sa telefonom koji je vrlo zaokružen proizvod, te na svim poljima prikazuje bar korektno ponašanje, ali pritom i na par polja briljira, dajući time razlog više da se istakne u moru sličnih uređaja iz pristupačne kategorije.
Dizajn
Odmah po podizanju poklopca sa kutije na kojoj je nacrtan crni model K5 smartfona, zatičemo primerak srebrne boje, a zatim i prvo pozitivno iznenađenje. Telefon već u kutiji leži u providnoj, plastičnoj zaštiti, mat površine, solidnog gripa, i koja – očekivano – savršeno naleže na telefon. Pritom, vrlo je bitno što je providna. Pomenimo da se u kutiji nalaze još i folija za ekran, USB kabl, adapter za struju, slušalice i uputstva za upotrebu, pa se nadamo da je u pitanju pakovanje kakvo će biti i u slobodnoj prodaji.
Uzimamo telefon u ruke, već pre skidanja plastične, providne futrole vidimo i naslućujemo koliko je K5 lep i dobro dizajniran… Zadnja strana telefona, tj. poklopac baterije, obuhvata i strane telefona, i iako većim delom plastičan, presvučen je tankim slojem aluminijuma, koji i inače elegentnom telefonu daje posebnu notu prefinjenosti. Pošto su dimenzije uređaja 142 x 71 x 8 milimetara, držati ga u ruci zaista je prijatan osećaj i uživanje. Pored srebrnog, i pominjanog crnog, postoji i zlatni model ovog smartfona, ali po našem skromnom mišljenju, upravo kod srebrne varijante najviše do izražaja dolaze aluminijumska leđa, i generalno se ova boja najbolje uklapa u dizajnerski stil ovog uređaja, koji deluje kao da je osmišljen za prilično višu cenovnu kategoriju. Dakle, dizajnom i upotrebljenim materijalima, K5 je izazvao samo prijatne reakcije kod nas, dok i sama izrada telefona prati to u potpunosti.
Kako je to na apsolutnoj većini telefona danas, prednjom stranom dominira ekran, dok iznad njega standardno zatičemo zvučnik za razgovore, senzore i prednju kameru. Ispod ekrana su kapacitivni tasteri, što nam govori da će kompletna površina ekrana biti dostupna za sadržaj koji se na njemu prikazuje. Sa gornje strane telefona nalaze se i USB-port i 3.5mm ulaz za slušalice, dok su desno Volume rocker i Power button – tako praktično za levu i donju stranu ne ostaje ništa, tj. samo se sa donje strane nalazi jedan od mikrofona.
Drugi je ispod kamere, koja je u gornjem levom uglu zadnje strane telefona, što je pomalo nepogodna situacija, jer može doći do pokrivanja iste prstima, iako smo već i naviknuti da se kamere mnogih telefona nalaze baš tu (neko je pomenuo iPhone?). Odmah do nje je i blic, u gornjem delu leđa telefona, koji se izdvaja po drugačijoj strukturi materijala, koji je plastičan radi boljeg prijema signala. Srednji, aluminijumski deo, osim pomenutog mikrofona, sadrži još samo natpise Lenovo i Dolby, dok se dva (dakle, stereo) zvučnika nalaze pri vrhu donjeg plastičnog dela leđa.
Kao što smo to već i nagovestili, ergonomija telefona je na vrhunskom nivou usled upotrebljenih materijala, dimenzija uređaja i ivica koje su tako zaobljene da K5 zaista prirodno legne u ruku. Praktično, iako ih ima mnogo kojima je baratanje lako i pričinjava zadovoljstvo, teško da bismo mogli da izdvojimo telefon ekrana 5 inča koji nadmašuje Lenovo K5 po fizičkom osećaju prilikom korišćenja. Svakako ne u cenovnoj kategoriji kojoj on pripada.Već prvi pogled na specifikacije ovog telefona otkriva njegovu pripadnost srednjoj klasi, u poslednje vreme praktično prenatrpanoj raznim modelima proizvođača sa svih meridijana. Svaka firma koja je u poslu sa Android telefonima ima i model u ovoj kategoriji. Stoga, vrlo je bitno da ne postoji oblast u kojoj telefon kaska za konkurencijom, jer ga već to može odstraniti iz tržišne borbe, dok je vrlo poželjno da ima i adute koji će ga istaći. Srećom, K5 ima potencijala.
[modul]specifikacija=9004 [/modul]
64-bitni Snapdragon 415 procesor, praćen Adreno 405 grafikom uz 2 GB RAM memorije, omogućuje da standardne, svakodnevne radnje na K5 teku brzo i fluidno, posebno jer je ekran 720p rezolucije, te čipset ne opslužuje veliki broj piksela. S druge strane, zahtevni poslovi, kao render web-sadržaja sa mnogo dinamičkih delova ili pokretanje igrica poslednje generacije na visokim podešavanjima, neće proći tako glatko. Tu će telefon pokazati znake pripadnosti svojoj cenovnoj klasi, koja ruku na srce, nije ni blizu flegšip kategorije gde se jedino mogu naći telefoni koji pomenute radnje obavljaju rapidno i bez poteškoća.
Pokretanjem AnTuTu i Geekbench aplikacija za testiranje performansi telefona, dobijamo i jasniju sliku o tome šta možemo očekivati od K5, mada se mora imati u vidu da pravi utisak može da se stekne tek konkretnom upotrebom uređaja, posebno imajući u vidu da stock Android nije prisutan na njemu, a različite modifikacije sistema znaju da izmene bitno performanse uređaja. Bilo kako bilo, sa ~27.5 hiljada poena u AnTuTu aplikaciji, K5 nije posebno oduševio, što je upravo primer rezultata koji može da zavara – ispostavlja se, kako smo to već i napomenuli, da u svakodnevnoj upotrebi, K5 ne pokazuje znake nedovoljno snažnog hardvera.
Displej
Ono što od elemenata hardvera takođe pozitivno utiče na rad sa Lenovo K5 smartfonom je i – ekran. Moramo na samom početku navesti nedostatak. Naime, proizvođač ne ističe u specifikacijama nikakvu zaštitu za ekran na K5, te smo prilično sigurni da je onda zaista i nema na njemu… Jeste da se folija dobija u pakovanju sa telefonom, ali to nije uteha, imajući u vidu da bi prisustvo Gorilla Glass-a ili sličnog rešenja bilo znatno poželjnije.
Kada smo to ustanovili, srećni smo da primetimo da je slika koju displej prikazuje vrlo dobra. Konkretno, izobličenja u prikazu se ne pojavljuju ni kada se telefon pošteno nakrivi, što smo, doduše, i očekivali od IPS ekrana, ali je i nivo osvetljenosti prilično visok. To omogućava korišćenje telefona i tokom sunčanog dana, a zadovoljni smo što je i minimalni nivo osvetljenosti nizak, jer iako ga nismo konkretno izmerili, primetili smo da paljenje displeja u potpunom mraku ne zaslepljuje korisnika.
Prilikom prvog startovanja telefona, da nismo znali da je displej rezolucije 720p, bili bismo u dilemi da nije možda i Full HD rezolucija prisutna… Jednostavno, slika na oko deluje vrlo oštro, pa čak i prikaz sitnog teksta ne otkriva koliko to piksela displej zapravo poseduje. Pored toga, podešavanja kolorita su fabrički nameštena tako da su boje prilično istaknute i jarke (u duhu AMOLED ekrana), i vuku ka toplijem delu spektra, mada se mora istaći da u podešavanjima postoje i ona za kalibraciju ekrana, pa kome se polazna postavka ne sviđa, može da je izmeni.
No, bilo to urađeno ili ne – prikazu slike na K5 smartfonu nema se šta veliko zameriti i definitivno se može ubrojati u adute ovog telefona. To posebno važi u slučaju kad je multimedija najčešći vid upotrebe uređaja, gde bi karakteristike displeja najviše došle do izražaja.Da bi istakao reprodukciju boja ekrana na K5, Lenovo je u mnogim delovima svog korisničkog interfejsa nastupio sa vrlo šarenim i zanimljivim pozadinama. To važi već i za Lockscreen, koji se doduše ne razlikuje od standardnog Google-ovog, te osim informacija o vremenu i datumu, samo nudi prečice do kamere i telefonske aplikacije u dnu ekrana, pored opcije za otključavanje istog.
Kada se i dođe do Homescreen-a, prvo što uočimo, karakteristično za UI-ove mnogih kineskih proizvođača, je to da nema App Drawer-a, nego su sve aplikacije raštrkane po aktivnim stranama Homescreen-a i eventualno, folderima. Da li je ovo, kao i opšti izgled interfejsa, dobro ili loše, tj. da li se korisniku sviđa ili ne – stvar je ukusa, tek, eventualne izmene su moguće promenom teme. Istina, priznajemo, koliko se od interfejsa promenom teme zaista i promeni, nismo proveravali za mnogo tema (jer, u okviru aplikacije Theme Center, ima ih zaista mnogo), ali može se očekivati da se za svakog može naći po nešto dopadljivo.
Sa izmenama stock Androida, Lenovo je išao vrlo duboko. Tako imamo situaciju da su i Dialer, Messaging, Gallery, Camera i slične sistemske aplikacije pretrpele izmene, bar u pojavnom smislu, dok se od stock rešenja razlikuju i meniji u podešavanjima, Notifications Bar, kao i Quick Settings, i tako dalje… Bloatware-a nema mnogo, ali zatičemo određen broj aplikacija ubačenih od strane Lenova, kao što su ShareIt, SyncIt, Companion i slično, a nažalost i antivirus.
Bitno je primetiti da, i pored brojnih izmena, onih vidljivih, a sigurno i onih “ispod haube” – sistem radi zaista dobro! Za sve vreme koliko je bio kod nas, K5 nas nije neprijatno iznenađivao “štuckanjem” u radu, lagovanjem, ponovnim učitavanjem aplikacija kad se to ne očekuje, niti sličnim neprijatnim pojavama. Naravno, reakcija na komande i brzina izvršavanja istih nisu kao kod Samsunga S7, ili kod HTC-ove 10ke, ali nemamo ni neke konkretne zamerke na njih. Prosto, sistem je fluidan i ako već nije vanila Android, bar je obogaćen mnogim podešavanjima i dodacima koje su u Lenovu uvrstili u svoje Vibe UI viđenje najpopularnijeg mobilnog OS-a trenutno.
Kamera
Napredak koji je poslednjih godina ostvaren na polju kamera mobilnih telefona, kao i značaj koji one sada imaju, dostigli su takav nivo da apsolutno nijedan proizvođač ne sme da dozvoli sebi da već u kategoriji u kojoj je K5 ne ponudi bar pristojan kvalitet fotografija i videa. No, da bi se to postiglo, mora se početi već od dobrog hardvera kamere, što su u Lenovu shvatili ozbiljno. Tako u K5 smartfonu zatičemo zadnju kameru od 13 MP, Omnivision OV13850 senzor sa sočivom iz 5 delova, koje prati otvor blende od f/2.2, uz standardni LED-blic. Pritom, prednja kamera je 5 MP, i njeno sočivo sačinjeno je od 4 dela, dok je i otvor blende primetno uži, f/2.8, no – ispostaviće se da ni ona ne razočarava.
Pre nego što se osvrnemo na konkretne primerke fotografija i videa ovih kamera, vredi napomenuti da je interfejs aplikacije vrlo jednostavan, te se sa osnovnog ekrana može pristupiti samo baznim podešavanjima (promena na prednju kameru, blic, HDR…), dok svaki od segmenata rada (zadnja, prednja kamera, ili video) ima svoj set podešavanja, do kojih se lako dolazi. Moramo istaći da manuelnog moda za slikanje nema, prilično očekivano shodno klasi telefona, ali je i broj efekata prilično ograničen. Ono što je svakako pogodno je to da aplikacija reaguje i radi brzo, te je vreme njenog podizanja, fokusiranja, kao i između okidanja dve fotografije kratko, čak i ako se koristi HDR mod, kada je svakako duže.
Kada već pominjemo HDR, bio nam je od velike koristi i uverili smo se u njegovu funkcionalnost, imajući u vidu da smo primere fotografija pravili po prilično tmurnom danu… Bilo kako bilo, standardni primerci fotografija su solidni: detalja ima dovoljno, šum je zadržan na relativno niskom nivou, mada je oštrina slika u pojedinim scenarijima slabija, što sugeriše da je postprocesiranje svedeno na nizak nivo. Pored toga, boje su nešto hladnije (mada se to možda može pripisati slabijim svetlosnim uslovima) i dinamički opseg nije baš sjajan, mada se znatno popravlja sa HDR-om, gde slike ne gube na oštrini, ali se situacija u osenčenim delovima kadra značajno sredi.
Ono sa čime treba biti obazriv je fokus – prilikom manuelnog fokusiranja, odabir osvetljenijeg dela slike zna da ga prilično preeksponira i maltene upropasti fotografiju. Kada je taj efekat izbegnut, i fokus odrađuje svoj posao dobro. Slično se može reći i za prednju kameru, koja je iako “nagrađena” fiksnim fokusom, solidno odmerena za slikanje selfija, ili neki Skype čet. Čak su i fotografije sa nje korektnog kvaliteta, iako sa primetno manje detalja od zadnje kamere, i sa slabijom reprodukcijom boja.
Iznenadilo nas je da, i pored skromnih mogućnosti, prednja kamera snima prilično solidne videe u 720p rezoluciji, dok su oni načinjeni zadnjom kamerom zapravo vrlo dobri. Nivo detalja je dobar, digitalna stabilizacija lepo odrađuje posao, i nema gubljenja frejmova. Boje jesu nešto “mrtvije”, ali od telefona srednje klase nismo očekivali ni ovoliko, posebno uzevši u obzir da je i audio komponenta videa koji se njime naprave zaista dobra. No, ima i to svoje zašto…
Odavde možete preuzeti primer videa!Pomenusmo još na samom početkom teksta da se radi o fino zaokruženom uređaju, uz pokoju izraženiju vrlinu. Evo nas kod verovatno najveće! Mnogi proizvođači mobilnih telefona “bore” se sa ne-baš-spektakularnim zvučnim sposobnostima svojih uređaja ugradnjom raznih sistema, nastalih u kooperacijama sa mnogim renomiranim firmama iz HiFi industrije. Tako smo prethodnih godina videli i telefone sa JBL sertifikatima, Beats dodacima, Bang&Olufsen zvučnicima, i slično.
Ipak, zbog skučenog prostora u kućištu jednog savremenog smartfona, na polju zvučnika bilo je teško uraditi nešto više, dok se često i razni natpisi sa pakovanja telefona nisu osobito značajno odražavali ni na kvalitet zvuka u slušalicama, ili sa eksternim pojačalom… Lenovo je, međutim, svojim K5 modelom, zaista opravdao Dolby natpis kojim je ukrasio kako telefon, tako i pakovanje, i ne samo to – odlične zvučne karakteristike “dovukao” je u donji dom srednje klase uređaja, gde to poslednjih godina nismo baš sretali.
Ukratko, zvuk koji K5 reprodukuje je – sjajan. Čak i niži tonovi su prisutni, vrlo je pun i jasan, te se prilikom slušanja muzičkog sadržaja višeg kvaliteta raspoznaju i instrumenti koji nisu u prvom planu. Prisutna je i aplikacija Dolby Atmos, kojom se mogu izvršiti određena podešavanja vezana za zvuk, kao što je izbor ekvilajzera, podešavanje zvuka u skladu sa trenutnim okruženjem, i slično.
Zvuk sa zvučnika je po pitanju kvaliteta u rangu sa HTC BoomSound rešenjem (testirano tj. upoređeno sa M8 uređajem koji nam se našao pri ruci), dok je jačina reprodukovanog zvuka nešto niža. Ono što, u suštini, nije idealno, je pozicija zvučnika – međutim, moramo istaći da se čak i kad je telefon okrenut ekranom prema korisniku (dakle, kada zvučnici nisu okrenuti ka korisniku), zvuk čuje i rasprostire vrlo jako i ravnomerno. Kako su iz Lenovoa ovo postigli, ne znamo, ali svaka im čast na tome!
Ukoliko na K5 povežemo slušalice, situacija je još bolja. Jačina zvuka opet nije najveća koju smo čuli, ali je više nego korektna, dok je kvalitet vrlo visok. Posebno je zadovoljavajuće što slušalice koje dolaze u paketu sa telefonom nisu najniže klase i čisto ubačene da pakovanje bude kompletno, nego “vraćaju” bogat zvuk, sa dosta basa i bez distorzije kad se povisi ton. Situacija je jasna: ako ste relativno ograničeni sa budžetom, a osnovna potreba na telefonu vam je vezana za muzičku reprodukciju – ne tražite dalje.
Baterija
Evo nas i kod druge vrlo dobro osmišljene stavke ovog smartfona. Čim smo videli da je sa 5-inčnim ekranom 720p rezolucije i štedljivim čipsetom iskombinovana baterija od 2750 miliamperčasova, pretpostavili smo da će njeno trajanje, posebno u uslovima svakodnevne eksploatacije, biti vrlo korektno.
Kao što možemo i videti, na nekih 16 časova upotrebe telefona, gde je bilo i perioda boravka u predelu očajnog signala, i pokretanja benchmark aplikacija koje opasno “pritegnu” čipset, telefon je ostvario preko 5 i po sati upotrebe ekrana. Ovo definitivno nije jedan od onih rezultata zbog kojih padne vilica, a koje najčešće vidimo kod telefona s baterijama od oko 5 Ah ili slično, ali – upravo o tome se i radi. Svi ti telefoni sa ogromnim baterijama vrlo često su ili nezgrapni i teško upotrebljivi jednom rukom, ili su dizajnerski slabije sređeni.
Pomenuli smo u uvodnom delu koliko je K5 lep, elegantan, moderno dizajniran i ergonomski prijatan telefon, i kad u takvom uređaju imamo bateriju koja je pošteno iznad proseka za današnje vidove korišćenja, moramo biti zadovoljni. Pritom, ako se telefon još koristi u svrhu svoje najveće vrline – za reprodukciju muzičkih sadržaja – baterija će trajati možda i danima.Ponovićemo još jednom – telefona na pragu srednje klase ima na desetine. Zapravo, na stotine. Ukoliko malo bolje pogledate, mnoge od njih baš ništa ne izdvaja od ostalih konkurenata. Stoga je potrebno istraživati, raspitivati se. Mnogi proizvođači prevashodno gledaju da zadovolje sve kriterijume koje telefon mora da ima, posebno u ovom cenovnom rangu, nadajući se da će dizajn ili eventualno nešto niža cena da pridobiju dovoljan broj kupaca, dok skoro svi ostali jednostavno nemaju smelosti da pokušaju sa iskoracima u nepoznato, često misleći da bi etiketiranje telefona kao posebno usmerenog na određenu publiku moglo da ga udalji od mejnstrim kupaca.
Nama se ovakvo viđenje ne dopada, volimo da vidimo inovacije, i znamo da prisustvo određenih kvaliteta kod telefona koji nije flegšip ne mora odmah da znači i “zakidanje” na drugim poljima. Lenovo K5 je pravi primer toga. Hardver, ekran, softver, kamera, dizajn i ergonomija – sve komponente su tu da obraduju korisnika, umesto da budu prisutne tek onako. Sve to rezultuje kvalitetom i zadovoljstvom prilikom korišćenja.
Na sve to, baterija, a zvuk posebno – čine ovaj telefon drugačijim, da ne kažemo posebnim. Danas, u vreme kada je stopljavanje sa masom prilično u modi, bar kad je hiperprodukcija smartfona u pitanju, biti drugačiji na pozitivan način dovoljno je da se odmah bude poseban. Lenovo je to postigao na najbolji mogući način.
Prednosti:
– Fenomenalna reprodukcija zvuka- Odlično trajanje baterije- Elegantan dizajn i kvalitetna izrada
Nedostaci:
– Odsustvo Gorilla Glass-a- Nešto izraženije zagrevanje aluminijumskih leđa prilikom većeg opterećenja
Uređaj na test ustupio Lenovo.