Lenovo Vibe P1M

Lenovo Vibe P1M

Pregršt budžetnih modela nalazi se u ponudi kompanije Lenovo. Po čemu se P1M ističe iz gomile? Može se reći da je ovo uobičajen pristupačniji smartfon, mada ga vrlo interesantna stvar ipak izdvaja - baterija. Ogroman kapacitet od čak 4000 mAh jeste svakako ključna stavka P1M modela, a još neke bitnije odlike su četvorojezgarni procesor u MediaTek čipsetu, Dual SIM, 5.1 Lollipop, 5-inčni IPS ekran...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Lenovo je kompanija koja je bila poprilično marljiva prethodnih nekoliko godina, pogotovo u 2015. godini u kojoj je predstavila preko 30 različitih smartfona u raznim cenovnim kategorijama. Kineski proizvođač se po našem mišljenju ozbiljnije aktivirao od početka 2013. godine i od tog perioda do danas kombinovano sa tabletima u svoju ponudu uvrstio je oko stotinu mobilnih uređaja – veoma lepa cifra za tri godine, složićete se. Tu ima nekoliko “srednje skupljih” modela kao što je Lenovo Vibe Shot ili stariji Vibe Z2 Pro, ali Lenovo se generalno fokusira na cenovno pristupačnije, takoreći budžetne smartfone. Dakle, Lenovo ne želi da se takmiči sa skupim flegšipima poznatih kompanija, već da kupcu ponudi jeftiniji telefon u srednjoj ili niskoj klasi.Po informacijama i vestima koje srećemo na internetu, dosta ljudi bi pomislilo da se jedino skupi flegšip telefoni prodaju u svetu, a začudili biste se koji procenat prodaje sačinjavaju pristupačniji modeli. Problem leži u tome što jeftiniji telefoni nisu toliko zanimljivi kao poznati top modeli, pa se o njima manje diskutuje. Bilo kako bilo, cenovno pristupačniji smartfoni se vrlo lepo prodaju, a zahvaljujući tome Lenovo je peti proizvođač na svetu u kategoriji smartfona. Protekla godina je bila dosta prometna za ovu kompaniju, gomila novih telefona je predstavljena, a među njima i Vibe P1M o kojem distukutujemo danas. Reč je o Dual SIM modelu iz niže-srednje kategorije, sa cenom od oko dve stotine evra.
      lenovo_vibe_p1m_s.jpg
      HardverJasno je da na ovakvom jeftinijem modelu nećete zateći neke spektakularne specifikacije, ali odmah vredi istaći da je kapacitet baterije i više nego interesantan, jer iznosi 4000 mAh. Smestiti toliku bateriju u 5-inčni smartfon – izuzetno pohvalno, volimo ovakve poteze i šteta što nisu toliko česti. Kapacitet baterije jeste ključni deo specifikacija P1M modela, ali treba ipak pomenuti i ostale odlike. Prva od njih jeste čipset proizvođača MediaTek, konkretno MT6735P model. U pitanju je kombinacija četvorojezgarnog Cortex A53 procesora sa nešto nižom frekvencijom rada od 1 GHz i Mali-T720 MP2 grafičkog čipa.
      [modul]specifikacija=8931[/modul]
      Često se desi da proizvođači takoreći “zakinu” na RAM memoriji kod jeftinijih smartfona, ali srećom to nije slučaj sa P1M modelom koji ima 2GB radne memorije. Veličina skladišta je takođe veoma korektna, reč je o skladišnom prostoru od 16GB, koji naravno može da se proširi upotrebom microSD kartica. Po pitanju kamera, Vibe P1M poseduje zadnju kameru sa senzorom od 8MP koja nudi 720p video snimanje, uz F2.2 otvor blende. Kada je reč o prednjoj kameri, tu imamo solidnih 5MP za selfije. Kada zaronite nešto dublje u klasu cenovno pristupačnijih smartfona, svakako da nećete naći previše modela koji su izuzetno privlačni ili kvalitetno izrađeni. Naravno, ima izuzetaka, ali Lenovo Vibe P1M nije jedan od njih, jer je dizajn telefona sasvim prosečan. Nema posebnih detalja koji bi se istakli sa prednje strane, donekle generički izgled sa blago zaobljenim ivicama i preovladavajućim crnim trakama, umerenih širina. Dok je ekran ugašen P1M je relativno neupadljiv jer je kompletno crn – slušalica za razgovor je crna i kratka, do nje je sićušna prednja kamera, a dole su takođe neupadljivi senzori osetljivi na dodir, koji postaju osvetljeni tek kada ih pritiskamo.
      lenovo_vibe_p1m_1_s.jpg
      lenovo_vibe_p1m_2_s.jpg
      lenovo_vibe_p1m_3_s.jpg
      Vidi se da je Lenovo pokušao da razbije crnu monotoniju dodavanjem imitacije srebrnog metalnog okvira, dakle bokovi su plastični. Zanimljiv dodatak sa leve strane je klizajući prekidač, nalik na iPhone modelima, ali njegova uloga nije da isključi zvono i ostale zvukove, već nudi odabir između režima uštede baterije i standarnog režima – interesantno. Na dnu su dva izreza, nisu iza oba zvučnici već je levo zvučnik, a desno je mikrofon. Sa desne strane sićušniji tasteri – jedan za uključivanje ekrana i iznad njega drugi za kontrolisanje nivoa zvuka. Na vrhu su microUSB port i 3.5mm priključak za slušalice.
      Leđa su izrađena od blago gumirane plastike, a na testnom primerku je neko pre nas izgleda izvršio “test nožem” u kojem se poklopac nije najbolje pokazao. Jedini metalni element na telefonu jeste deo sa kamerom i LED blicem, a za pristup Dual SIM i microSD slotovima potrebno je skinuti poklopac. 4000 mAh baterija je vidljiva, ali nije moguće ukloniti je.
      lenovo_vibe_p1m_4_s.jpg
      lenovo_vibe_p1m_7_s.jpg
       Sekcija koja je takođe od značaja potencijalnim kupcima Lenovo Vibe P1M modela svakako je softver koji se na njemu nalazi. U pitanju je naravno Android platforma, a nešto konkretnija informacija jeste prisustvo Lollipop 5.1 verzije. Koristan detalj koji ćemo pružiti vezan za buduću nadogradnju jeste da se Lenovo uopšte nije izjasnio povodom ovoga kada je reč o P1M modelu. U decembru je objavljena smernica u kojoj se pominje Vibe P1 i nadogradnja u martu 2016. za kinesku varijantu smartfona i maj 2016. za tržišta ostatka sveta, ali za P1M za sada nema nikakve naznake da li će dobiti nadogradnju na Marshmallow 6.0 ili ne.
      lenovo_vibe_p1m_softver_1_s.jpg
      lenovo_vibe_p1m_softver_2_s.jpg
      Korisnički interfejs Lenovo smartfona je kao i obično kod svih kineskih proizvođača prilično izmenjen u odnosu na Stock verziju Androida. Stvar koja je verovatno poznata svima je da modeli smartfona kompanija iz Kine u najvećem broju slučajeva nemaju posebnu fioku sa aplikacijama, već da se aplikacije nalaze na početnim ekranima. Grafički elementi su takođe drugačiji u odnosu na Google zamišljen Android, ikonice su okruglije, boje su zasićenije, svuda postoje manje ili veće korekcije, postoje teme, itd.
      lenovo_vibe_p1m_softver_3_s.jpg
      Od aplikacija imamo solidan broj preinstaliranih naslova, tu su neke Lenovo aplikacije kao SHAREit, SYNCit, Lenovo Companion, NoteBook, File Explorer, OneKeyLock i Backup and Restore. Postoji UC Browser aplikacija, Evernote, Navigate, od društvenih imamo Facebook, Twitter i Skype, a od poslovnih CamScanner, CamCard i WPS Office.
      lenovo_vibe_p1m_softver_4_s.jpg
      lenovo_vibe_p1m_softver_5_s.jpgPomenuli smo da možda i nije baš među lepšim telefonima, mada se ne može opisati kao neprivlačan, jednostavno je samo prosečan po pitanju dizajna. Kakav je utisak pri držanju Lenovo Vibe P1M smartfona? Solidan zapravo, kvalitet izrade je sasvim u redu, generalno je čvrst zbog načina na koji je rešen bok. Ipak, ima malo škriputanja i krckanje pri jačem stisku, u granicama normale za ovu cenovnu klasu. Malo je deblji u odnosu na druge modele, 9.3mm, najviše zbog velike baterije, a to je kompromis na koji rado pristajemo. Nije previše veliki s obzirom na 5-inčni ekran, mada ipak su gornje i donje crne trake malo šire, isto važi i za prostor sa strane ekrana. Težak je 148 grama pa nije preterano lagan za ovu dijagonalu.
      lenovo_vibe_p1m_5_s.jpg
      lenovo_vibe_p1m_6_s.jpg
      Veći brat ovog modela, Vibe P1, poseduje 5.5-inčni ekran i 1920×1080 rezoluciju, dok je P1M manje dijagonale od 5 inča i ima 1280×720 tačaka. Dakle, 720p ekran na ovoj dijagonali nudi oštrinu od 294 PPI, što nimalo nije loše, prikaz je sasvim je dovoljno oštar. U pitanju je IPS tip panela sa vrlo korektnim uglovima gledanja i sa relativno zasićenim bojama. Mnogi proizvođači kada su u pitanju budžetni smartfoni imaju nešto lošiju fabričku kalibraciju ekrana, Lenovo u ovom slučaju nije izuzetak.
      lenovo_vibe_p1m_8_s.jpg
      lenovo_vibe_p1m_calman_s.jpg
      Da se bacimo na nešto konkretnije rezultate, ističemo pre svega tačnost boja, tačnije ne previše tačne boje uz vrednost od Delta E 7.01. Cyan, magenta, crvena i zelena imaju najviše problema, zapravo kod njih je najveće odstupanje. Problem je u tome što je balans bele boje pomeren ka plavoj oblasti, tako da je temperatura hladnija i samim tim bela boja plavičastija, a konkretna cifra je 7842K, a Gamma takođe zalazi u tamnije predele sa 2.50 cifrom. Srećom, Lenovo je uključio odličnu opciju u podešavanje ekrana, nazvanu MiraVision. Ova opcija nudi ručno podešavanje kontrasta, zasićena, svetline i oštrine ekrana, ali možda i najbitnije od svega – temperature boja. Korigovanjem slajdera i povlačenjem ka nižim vrednostima, uspeli smo da dobijemo malo tačniji prikaz od fabričkog dovođenjem temperature na vrednost od 6728K. Što se tiče svetline ekrana, dosta je svetao na maksimalnom osvetljenju, vrlo dobrih 482 cd/m2.
      lenovo_vibe_p1m_svetlina_s.jpg
      lenovo_vibe_p1m_calman_kalibrisan_s.jpg
      Čipset koji sa nalazi unutar Lenovo Vibe P1M dosta je skroman, da budemo precizni u pitanju je Mediatek MT6735P. Cortex A53 je solidan četvorojezgarni procesor, samo što je u ovoj varijanti ipak nešto slabiji zbog niže frekvencije rada od 1GHz. Takođe, sa grafičke strane opet ne oduševljava previše, s obzirom da je reč o Mali-T720 GPU koji je u rangu sa Adreno 305 iz Snapdragon 400 modela, čipset kakav smo pre par godina mogli videti na Sony Xperia T3, HTC Desire 601, Motorola Moto G i raznim drugim smartfonima. Ipak, postiže solidnih 24765 poena u Antutu 6.0.1 testu. Kretanje po korisničkom interfejsu je glatko, ali surfovanje, grafičke performanse i generalni odziv telefona su i dalje na skromnijem nivou.
      lenovo_vibe_p1m_9_s.jpg
      Kada je u pitanju zadnja kamera, tu je rezolucija od 8MP i F2.2 otvor blende. Ukratko, kamera je zadovoljavajuća u dnevnim uslovima, dok situacija noća nije baš najbolja. Preko dana kada ima dovoljno svetla, boje su u redu, šum je pod kontrolom, ali izgleda da je redukcija šuma ipak nešto agresivnija pa detaljnost i generalno oštrina fotografija mogu biti bolji. Takođe, pri većem zumiranju primećuju se neobični artefakti, a i jasno se vide delovi koji ispadaju mutnjikavi na fotkama. Dakle, fotografije su ipak nešto mekše, ali prihvatljive. Noću je više izražen šum, a i mutnije oblasti su više izražene. 720p snimanje je isto tako moglo biti bolje, deluje preoštro i ima dosta šuma. Sve u svemu, P1M nije najbolji na polju kamere, ali za ovaj cenovni rang, kvalitet je po našem mišljenju – prihvatljiv.
      Video primeri:
      lenovo_vibe_p1m_720p_dan.jpg
      lenovo_vibe_p1m_720p_mrak
      Primeri fotografija:
      Link
      Došli smo napokon i do možda i najboljeg razloga zbog koje bi se neko odlučio na kupovinu Lenovo Vibe P1M smartfona, a to je baterija od 4000 mAh. Da li je ovaj veliki kapacitet i u praksi toliko dobar koliko je na papiru? O da, itekako, malo je reći da nas je autonomija P1M modela oduševila. Mnogi pričaju o telefonima koji mogu da izdrže dva dana bez punjenja, a ovo je smartfon kojeg će vam zaista trajati toliko, nije neophodno da ga punite svaki dan pred spavanje. Impresivan je rezultat koji je postignut u našem standardnom testu autonomije na 250cd/m2 svetlini ekrana, 47% osvetljenje – prosto fenomenalnih 11 sati i 36 minuta neprekidno uključenog ekrana pri surfovanju.
      lenovo_vibe_p1m_baterija_s.jpg
      Zašto smo toliko oduševljeni ovom cifrom? Pa kada uzmemo u obzir da mnogi flegšipi gravitiraju oko cifre od 5 sati uključenog ekrana, ovo je ipak dvostruko bolji rezultat, pa smatramo da je naše oduševljenje autonomijom svakako opravdano. Ukoliko tražite pristupačniji smartfon sa dobrom baterijom, Vibe P1M je među telefonima sa najboljim autonomijama na tržištu. Lenovo je imao još ovakvih primera kod nekih prethodnih modela, recimo Lenovo P780 koji je takođe sjajan po pitanju autonomije.Došao je trenutak da saberemo utiske prilikom testiranja Lenovo Vibe P1M telefona. Očigledno je da nam se najviše dopao zbog svoje ogromne 4000 mAh baterije i preko 11 časova uključenog ekrana, tako da je autonomija prosto sjajna, ali šta je sa ostalim odlikama ovog smartfona? U ostalim kategorijama je ipak manje interesantan, ali to ne mora da znači da je na tim poljima loš, pre bismo rekli da je samo prosečan. Recimo, uzmimo kao primer dizajn telefona, koji je uobičajan i ne previše zanimljiv, blago veću masu i nekompatne dimenzije za ovu dijagonalu.
      lenovo_vibe_p1m_nagrada.jpg
      Ekran sa druge strane nije loš, 720p rezolucija je dovoljno oštra na 5 inča, IPS nudi široke uglove gledanja, ali tačnost boja je nešto slabija. To se može donekle ispraviti MiraVision opcijom “kalibracije” ekrana, putem koje je moguće dobiti bolje temperature boja i poboljšati tačnost prikaza, ali ni ova mogućnost nije svemoćna. Performanse su prosečne za ovu klasu, u praksi ostaje gladak pri korišćenju, ali nije tako brz u izvršavanju akcija, ili pri zahtevnijim 3D igrama. 2GB RAM-a i 16GB skladišta su pozitivne odlike, isto tako i Dual SIM mogućnost. Kamera je prihvatljiva danju, a generalno ne impresionira. Interfejs može biti zanimljiv jer se razlikuje od klasičnog Androida, tu je Lollipop, a ne zna se da li će biti nadogradnje na Marshmallow. Ukratko, cena Lenovo P1M smartfona je u redu, autonomija je i više nego fantastična, a u ostalim poljima možemo reći da “prolazi”, tako da je naš ukupan utisak da je ovo sasvim solidan smartfon.
      Prednosti– Fenomenalna autonomija- Dual SIM- 2GB RAM-a i 16GB skladište- IPS ekran nudi široke uglove gledanjaMane– Prosečne performanse- Prosečna kamera- Manje zanimljiv dizajnCena: 210 evraSmartfon na test ustupio Lenovo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test