Dragoljub Radovanović Kompanija Prestigio se nedavno upustila u smartfon vode, i na tržište za sada izbacila tri modela. MultiPhone 4300 model smo već imali prilike da testiramo, a sada ovu seriju završavamo testom preostala dva smartfona koji nose oznaku 4040 DUO i 3500 DUO. Prvi model koji smo pomenuli je dosta sličan sa 4300 DUO modelom, samo što ima manju dijagonalu ekrana, dok je 3500 DUO priča za sebe. Između dva modela koji se danas nalaze na testu, osim razlike u dijagonali od 0.5 inča, tu je takođe i razlika u jačini hardvera, i verziji operativnog sistema. Najpristupačniji model u MultiPhone seriji 3500 DUO nema preterano svež i moćan hardver, ali po ceni po kojoj dolazi ne treba očekivati kule i gradove.
Oba modela o kojim pričamo danas poseduju Dual Sim podršku, kojom se danas na tržištu ne može pohvaliti veliki broj modela. U slučaju da imate dve kartice, a ne želite da ih koristite u odvojenim telefonima, kupovina jednog od pristupačnih modela iz Prestigio Multiphone serije može biti rešenje za vas. Druga pogodnost koju ovi modeli nude je uplovljavanje u Android vode za razumno nisku svotu novca.
Prestigio 4040 DUO je napredniji model u ovoj priči. Kao što smo već pomenuli, hardver koji se nalazi u njemu je identičan sa testiranim 4300 DUO modelom, ali je njegov ima inferiorniju tehnologiju i manji je za 0.3 inča. Procesor koji se nalazi u ovom telefonu je Cortex A9, tačnije jednojezgarni MediaTek6575 na 1GHz, koji svakako nije jedan od moćnijih na tržištu, ali će nezahtevnijim korisnicima svakako završavati posao. Grafički čip kod ovog modela je malo stariji PowerVR SGX 531, koji je ipak nešto malo naprednija verzija takođe vremešnog SGX 530 čipa. Ekran koji se nalazi na 4040 DUO modelu je dijagonale 4 inča, njegova tehnologija je klasična LCD TFT, i poseduje identičnu rezoluciju kao kod 4300 DUO modela – 800 x 480, tako da je ovde broj piksela po inču nešto veći – 250 u odnosu na 232 ppi. Interno skladište 4040 DUO modela je veličine 4 gigabajta, što možete prošiti microSD karticama do 32 gigabajta. Količina RAM memorije kod ovog modela je veličine 512 megabajta. Zadnja kamera na 4040 DUO modelu je 5 megapiksela, a takođe je prisutan i LED blic, a prednja kamera je rezolucija 0.3 megapiksela. Baterija kod ovog modela je kapaciteta od 1500 mAh.
Prelazimo na hardver Prestigio MultiPhone 3500 DUO modela. Njegov hardver je slabašan u poređenju sa nekim modelima koji se nalaze na tržištu, ali je zato ovo priličo jeftin telefon koji vas može uvesti u svet Androida. Procesor koji se nalazi kod ovog modela je jednojezgarni Qualcomm Snapdragon MSM7225A sa frekvencijom rada od 1 GHz-a, dok je grafički čip kod ovog modela Adreno 200. Ekran kod 3500 DUO modela je dijagonale 3.5 inča, njegova tehnologija je TFT LCD, a rezolucija koja je prisutna kod njega je 480 x 320. Interno skladište je veličine 4 gigabajta, ali prostor možete proširiti microSD karticama kapaciteta do 32 gigabajta. U pakovanju dobijate microSD karticu od 4 gigabajta. Količina RAM memorije kod ovog modela je 256 megabajta, što je dosta niska cifra po današnjim standardima. Zadnja kamera na 3500 DUO modelu je niskih 2 megapiksela, i nije prisutan LED blic kao 4300 i 4040 DUO modela. Baterija koja je ovde prisutna je kapaciteta od 1400 mAh.
[modul]uporednaspecifikacija=3939,3938[/modul]Kutije kod oba modela su veoma slične, samo što se razlikuju u svojim dimenzijama, jer se radi o telefonima sa različitim dijagonalama ekrana. Ove kutije su crne boje i na njihovoj prednjoj strani se nalaze slike modela, i njihovog korisničkog interfejsa. Sa strane kutija se nalaze ključne specifikacije u crvenim pravouganicima, a na njihovim zadnjim stranama su smeštene detaljne specifikacije na ruskom i engleskom jeziku. Unutrašnjost kutije je crvene boje sa crnim delovima, a telefone smo zatekli smeštene u delimično prozirnim belim kesicima, smeštenim u belu plastiku. Ispod ove plastike, kod oba telefona se nalaze punjač, USB kabl, baterija, i dokumentacija, dok se kod 3500 DUO modela nalazi i microSD kartica kapaciteta 4 gigabajta.
Prednje strane 4040 DUO i 3500 DUO su crne boje i oba modela imaju zaobljene ivice, a iako se ne može reći da je im je dizajn preterano sličan pošto imaju drugačije zaobljenja na svojim površinama, ali dele neke zajedničke elemente. Recimo, na njihovim bokovima se nalaze srebrne trake koje su drugačije postavljene, ali i plastika koja se nalazi na bočnoj strani 3500 DUO modela je više mat, dok je ista na 4040 DUO modelu u glossy varijanti.
Na prednjim stranama ovih modela, iznad ekrana nalaze se rupičaste mrežice, iza kojih se nalazi zvučnik za razgovor. Kod 4040 DUO modela, levo od mrežice se nalazi prednja kamera od 0.3 megapiksela, dok je ona izostavljena kod 3500 DUO modela. Ispod ekrana kod 4040 modela nalaze se četiri kapacitivna tastera – Menu, Home, Back i Search i rupica mikrofona ispod Search lupe, dok su kod drugog telefona prisutna samo tri kapacitivna tastera – Task switch, Home i Back.
Pogledajmo šta se nalazi na bokovima ovih modela. Kod oba telefona sa leve bočne strane nalaze se samo dvodelni dugmići sa kontrolu jačine zvuka. Kod 4040 DUO modela na donjem boku nema ništa, dok je kod 3500 DUO smartfona ovde prisutna rupica mikrofona i microUSB port.
Desna bočna strana modela 4040 DUO sadrži microUSB port, dok je na ovom mestu kod 3500 DUO prisutno dugme za uključivanje ekrana. Najzad, na gornjem boku 4040 DUO modela nalazi se Power dugme i 3.5mm ulaz, dok je kod 3500 DUO modela ovde samo 3.5mm ulaz.
Zadnja strana 4040 DUO modela poseduje kameru i LED blic, crne je boje i izrađena je od gumirane plastike, koja sprečava vaš telefon da klizi iz ruke i ne ostavlja otiske prstiju. Plastika kod 3500 DUO modela je ima šaru koja čini zadnju stranu hrapavom, a ovde je takođe zadnja kamera u vrhu pozicionirana na sredini, ali ovde nema LED blica.
Uklanjanjem poklopca kod oba modela zatičemo njihove baterije, kod 4040 DUO smartfona ona je kapaciteta 1500 mAh, dok se kod 3500 DUO modela nalazi 1400 mAh baterija. Iznad baterije nalaze se slotovi za Sim kartice, kod jednog telefona oni su postavljeni vertikalno, dok kod drugog horizontalno. Takođe, oba modela levo od slotova za Sim kartice imaju slot za microSD kartice.
Prestigio MultiPhone 4040 DUO model dolazi sa Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzijom operativnog sistema, dok je kod 3500 DUO modela sada već pomalo zastareli Gingerbread 2.3.6. Kao i kod 4300 DUO modela, ovde je korisnički interfejs veoma blizak stock Ice Cream Sandwich verziji, tako da ima jako malo izmena, ali postoje aplikacije za koje se ne morate odlučiti da instalirate pri prvom pokretanju telefona. Gingerbread na 3500 DUO modelu dolazi sa GoLauncher interfejsom.
Lock screen nije menjan i dalje sadrži veći časovnik u vrhu, ispod njega datum, prsten za otključavanje u dnu ekrana, kao imena provajdera Sim kartice koje koristite. Ovde obično stoji jedno ime, ali pošto je ovo Dual Sim smartfon, ispisana su dva imena. Kod 3500 DUO modela lockscreen poseduje slične elemente sa drugačijim položajem, otključavanje slajdovanjem u desno, ili u levo kako bi se aktivirao Silent režim.
Početni ekran je sličan Stock verziji ICS-a, sa analognim časovnikom i prečicama za neke od aplikacija koje dolaze preinstalirane na ovom modelu. Dock poseduje pet ikonica, čiji je izgled izmenjen u odnosu na stock, ali njihovi interfejs aplikacija koje otvaraju je ostao nepromenjen. Dole imamo Dialer, Contacts, App Drawer, Messaging i Browser. Na drugim ekranima imamo još dosta prečica ka aplikacijama, Toggle Widget i Favourites Widget.
Gingerbread i GoLauncher interfejs sadrže sa standardnim podešavanjima sadrže tri početna ekrana na kojima se nalaze widget za vremensku prognozu, toggle widget i prečice ka raznim aplikacijama.
App Drawer je takođe ostao nepromenjen samo su ikonice drugačije, tu su sekcije Apps i Widgets, prečica za Google Play Store u gornjem desnom uglu ekrana, identične animacije tranzicije kao na Stock ICS-u, i ista nemogućnost sortiranja aplikacija po nekom željenom redosledu. Kod 3500 DUO modela imamo tri kategorije aplikacija – All, Recent i Running.
Notification bar kod 4040 DUO modela je pretrpeo neke izmene u odnosu na Stock interfejs, tačnije izmenu dizajna i dodavanje još sedam Toggle dugmeta na postojećih pet, koje otkrivate swipe-ovanjem u levo ili desno. Slična stvar je inkorporirana i kod 3500 DUO modela.
Od preinstaliranih aplikacija imate korisni Prestigio eReader pomoću koga ćete čitati knjige u elektronskom formatu, FreeNote aplikaciju za beleške unešene crtanjem po ekranu, ili preko klasične onscreen tastature, Office Suite za Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, Task Manager aplikciju, Google Translate, kao i Facebook, Twitter, poneku igricu, File Manager, itd. Model 3500 DUO ima manje ovih aplikacija, i od korisnih možete naći Prestigio eReader, ES File Explorer, konvertor jedinica i slično.
Kod prvog držanja Prestigio MultiPhone 4040 DUO i 3500 modela smo imali pozitivne utiske. Kvalitet izrade je dobar, njihova plastika je solidnog kvaliteta, tako da nismo premetili nikakvo škripanje, krckanje ili ugibanje. Oba telefona su čvrsta, i nije bilo nikakvih anomalija u njihovoj izradi. Kada se uzme u obzir da su ovo cenovno pristupačniji telefoni, kvalitet izrade je veoma solidan. Ekran koji su nalazi na 4040 DUO modelu je dijagonale 4 inča i 800 x 480 rezolucije. On nnema toliku tačnost boja i uglove gledanja kao kod IPS ekrana 4300 DUO modela, ali je prikaz i više nego solidan. U poređenju sa 4300 DUO modelom, možemo reći da je 4040 DUO čak i malo oštriji, zbog toga što ima manju dijagonalu a identičnu rezoluciju, ali su uglovi gledanja zato lošiji. Ekran 3500 DUO modela je manje svetao u poređenju sa 4040 DUO, i njegova rezolucija od 480 x 320 je niska po nekim našim standardima, mada će svejedno završavati posao. Ovde su takođe uglovi gledanja ne baš tako dobri.
Performanse koje smo zatekli kod 4040 DUO modela su bile veoma slične kao kod Prestigio 4300 DUO smartfona koji smo nedavno testirali, to je i logično jer dele identičan hardver. U sintetičkim testovima je čak model 4040 DUO i malo bolji od 4300 DUO. Prestigio je optimizovao Ice Cream Sandwich za ovaj model koliko je to god moguće, tako da smo imali glatke tranzicije između početnih ekrana, odziv na ulazak u aplikacije i slične gestove. Iako smo bili zadovoljni brzinom koju jednojezgarni procesor na 1 GHz može da postigne, ipak je tu bilo određenih pada performansi i usporenijih animacija, ne tako često, ali svejedno prisutno. Da li je to isključivo zbog procesora, ili kombinacije sa skromnih 512 MB-a RAM-a koji ponestaje u određenim trenutcima, ne možemo vam tačno reći – verovatno kombinacija obe stvari. Performanse kod 3500 DUO modela su bile skromne, ali je u pitanju sporiji telefon od 4040 DUO modela. Kretanje kroz interfejs nije bilo toliko tečno, plus prosto otvaranje aplikacija u Play Store-u je bilo primetno duže u poređenju sa 4300 i 4040 DUO modelima. 256 megabjajta memorije može biti problem ako želite da igrate zahtevniju igru ili ako praktikujete da otvorite više aplikacija u isto vreme. Surfovanje na 4040 DUO modelu je bilo brzo u nekim poljima, kao što je recimo otvaranje sajtova, ali renderovanje pri skrolovanju nije bilo toliko glatko, u poređenju sa performansama koje nude skuplji modeli. Kao i kod 4300 DUO modela, opet ne treba očekivati preterano dobre performanse od ovog hardvera i u ovoj cenovnoj kategoriji smartfona. Surfovanje na 3500 DUO nije bilo preterano dobro. Stranice su učitavane dosta sporije u poređenju sa 4040 DUO modelom, a navigacija na njima je bila još sporija. Takođe nam je zasmetala i niska rezolucija i dijagonala ekrana, tako da će ovaj model biti više pogodan za otvaranje mobilnih verzija sajtova, dok će sajtovi u punoj veličini biti nešto komplikovaniji za navigaciju.
Dual Sim mogućnosti su prisutne kod oba modela, ali su nešto drugačije rešene. Recimo, kod 4040 DUO modela birate podrazumevanog operatera iz notification bar-a, i imate dve slušalice pri pozivanju u Dialeru, jedna za biranje preko jedne mreže, a druga za biranje preko druge. Kod 3500 DUO modela, takođe imate dve slušalice u Dialer-u, i kod njega dobijate izbor da u roku od 5 sekunde birate sa koje mreže želite da pošaljete poruku, ili će u protivnom ona biti poslata sa podrazumevane mreže. Ipak, ograničavajući faktor kod ovih modela je to da oni nemaju dva GSM prijemnika i predajnika, tako da kada razgovarate na jednom broju u tom trenutku ćete biti nedostupni na drugom. Mada, posle završenog razgovora, ako vas je neko zvao u tom trenutku dok ste razgovarali preko druge kartice, kao i uvek ćete dobiti SMS poruku od vašeg provajdera ko vas je pozvao, tako da ga možete pozvati naknadno. Bilo bi lepo da u toku jednog poziva, dobijete obaveštenje o drugom, prvi stavite na čekanje, a zatim se javite na poziv na drugoj mreži, ali to nažalost nije moguće.
Baterija kod Prestigio MultiPhone 4040 DUO modela je dosta bolja u poređenju sa 4300 DUO modelom. U ovom slučaju smo dobili 5 sati i 17 munuta loopovanjem filma u BS video plejeru, na 50% nivou osvetljenosti ekrana. Kod 3500 DUO modela rezultat je bio još bolji, tako da smo kod njega izvukli 5 sati i 50 minuta u istom testu loopavanja filma dok baterija ne dode do kritično niskih procenata. Trajanjem baterije smo bili zadovoljni na oba modela.
Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.
BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.
Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.
Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
Prestigio MultiPhone 4040 DUO model poseduje veoma sličnu kameru kao kod 4300 DUO modela. Njena rezolucija jeste 5 megapiksela, ali se u podešavanjima kamere može podesiti da fotografije budu 8 megapiksela, tačnije 3264 x 2448. Kvalitet fotografija je bio sličan kao na 4300 DUO modelu i njime smo bili dosta zadovoljni. Količina detalja je dobra za kameru sa senzorom od 5 megapiksela, fotografije su bile oštre, i bez primetnog šuma. .
Video snimanje ovde ne nudi 720p rezoluciju kao kod 4300 DUO modela, ali ono što je najviše moguće dobiti iz ove kamere jesu 640 x 480 video snimci. Ova rezolucija ne pruža taj nivo detalja i oštrinu koju pruža kvalitetan 720p snimak, bitrate je oko šest hiljada, ali pozitivna stvar je da je bitrate konstantan i ne pada ispod 30 frejmova u sekundi. Snimci su itekako upotrebljivi, ali ne mogu se porediti sa kvalitetnim 720p ili 1080p video snimcima.
Oba telefona koje smo danas imali na testu vam mogu pružiti solidno iskustvo i ulazak u Android vode za umerenu svotu novca. Njihov kvalitet izrade je na nivou, kod oba modela neće biti škripanja, ugibanja, ili krckanja plastike ni na jednom delu. Hardver kod 4040 DUO modela je superiorniji u poređenju sa 3500 DUO smartfonom, ali ni on neće biti preterano moćan. Ipak se radi o jednojezgarnom procesoru, vremešnom grafičkom čipu i TFT LCD ekranu 800 x 480 rezolucije, koji će ipak završavati stvari, ne najbrže, ali dovoljno brzo većini korisika. Hardver 3500 DUO modela je sada već zastareo, ali ako tražite jako jeftin Android telefon, on je jedan od takvih. Mali 3.5-inčni ekran, njegova niska 480 x 320 rezolucija, Gingerbread operativni sistem i prihvatljive performanse su ono što ćete dobiti za oko 15 hiljada dinara.
Sa druge strane, za 6 hiljada dinara više tu je Prestigio MultiPhone 4040 DUO model, koji ima veći 4-inčni ekran, noviju verziju Androida i bolje performanse. “Skoro pa Stock” Android Ice Cream sandwich radi brzo i lepo, čak i na jednojezgarnom 1GHz procesoru. Ovde dobijate bolju 800 x 480 rezoluciju, veći i pogodniji TFT LCD ekran i kameru od 5 megapiksela koja pravi dobre fotografije. Trajanje baterije kod oba modela je bilo sasvim dobro. Po našem mišljenju, ako ste u stanju da izdvojite dodatni novac, savetujemo vam da to uradite jer je ono što dobijete za razliku u ceni između 4040 i 3500 DUO modela vrlo uočljivo… Prednosti 4040 DUO – Solidan 4-inčni ekran – Dual Sim mogućnosti – Dobar kvalitet izrade – Ice Cream Sandwich skoro pa Stock interfejs – Solidne performanse uprkos jednojezgarnom procesoru – Dobra baterija Mane 4040 DUO – Povremen pad performansi Cena: 20.990 RSD Prednosti 3500 DUO – Dobar kvalitet izrade – Dual Sim mogućnosti – Dobra baterija Mane 3500 DUO – Niska 480 x 320 rezolucija ekrana – Ne tako dobre performanse – Pomalo mator Gingerbread – Nema prednje kamere Cena: 14.990 RSD Uređaj na test ustupio Prestigio.
Prestigio MultiPhone 4040 DUO i 3500 DUO
Nakon testiranja 4300 DUO modela, nastavljamo sa ostatkom Prestigio MultiPhone serije, modelima 4040 DUO i 3500 DUO, koje ćemo predstaviti u jednom tekstu. Reč je o Android telefonima, 4040 DUO sa dijagonalom ekrana od 4 inča, 800 x 480 rezolucijom i Ice Cream Sandwich verzijom, i 3500 DUO sa ekranom od 3.5 inča 480 x 320 i Gingerbread-om. Oba modela poseduju jednojezgarne procesore, 512 i 256 MB RAM memorije, a oba telefona poseduju Dual Sim podršku. Pogledajmo šta oni imaju da ponude, po inače dosta pristupačnoj ceni...