Prestigio MultiPhone 4500 DUO i 5000 DUO

Prestigio MultiPhone 4500 DUO i 5000 DUO

U prethodnom periodu predstavili smo vam tri Prestigio smartfona, a sada dodajemo još dva modela koji nadograđuju ponudu te kompanije na domaćem tržištu. Ovaj spojeni test se bavi MultiPhone 4500 DUO i 5000 DUO telefonima sa Dual Sim podrškom, dvojezgarnim procesorima i - najbitnije - niskom cenom. Njihovi ekrani su različitih dijagonala - prvi sa 4.5 inča i drugi nešto glomaznijih 5 inča, a takođe se razlikuju i po tehnologiji ekrana

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Prestigio je još uvek novajlija na tržištu mobilnih telefona, ali uprkos tome, oni su uspeli da “naštancuju” ukupno šest MultiPhone modela. Troje od njih smo vam već prikazali krajem prethodne godine, i reč je 3500 DUO, 4040 DUO i 4300 DUO smartfonima čije testove možete naći u linkovima ostavljenim u njihovim oznakama. Priču o Prestigio telefonima nastavljamo sa dva nova modela, fizički većim od prethodno pomenutih – 4500 DUO i 5000 DUO MultiPhone-ovima.

      Prestigio uvek cilja na cenovnu pristupačnost svojih uređaja, tako da ovi modeli svakako nisu izuzetak. Što se tiče cene, manji model je zapravo nešto skuplji od većeg, naravno zbog nekih svojih hardverskih prednosti, mada je i veći model označen kao 5000 DUO bolji u određenim stvarima. Gledano sa hardverske strane, može se reći da nude sasvim solidne komponente kada se uzme u obzir da je reč o budžetnim telefonima. Ovi modeli predstavljaju jeftiniju ulaznicu u svet Android smartfona, i mogu vam veoma dobro poslužiti da se upoznate sa platformom. Vremenom ćete svakako saznati da li su vam apetiti porasli, ili vam oni i dalje takoreći završavaju posao.
       

      Oba modela poseduju isti procesor, samo što je njegova frekvencija rada veća kod 5000 DUO modela. Reč je o dvojezgarnom MediaTek MT6577 Cortex A9 procesoru, koji radi na 1GHz kod 4500 DUO i 1.2 GHz kod 5000 DUO telefona. GPU kod ovih modela je takođe identičan i reč je o vremešnom PowerVR SGX531 čipu skromnih performansi. 1GB RAM-a ide u korist 4500 DUO modela, dok je 5000 DUO pomalo osakaćen sa svojih 512MB-a. Veličina internog skladišta je identična na oba telefona i iznosi 4GB, uz proširenje microSD karticama do 32GB-a. Ekrani su različiti kod ovih modela, ne samo po dijagonali, već takođe i po tehnologiji. Prestigio MultiPhone 4500 DUO poseduje IPS tip panela koji nudi bolji prikaz boja i šire uglove, u poređenju sa TN tipom ekrana 5000 DUO modela. Rezolucija kod manjeg modela je viša – iako bi bilo logično da je obrnuto – i ona iznosi 960 x 540 piksela (245ppi), dok je kod većeg ona niža – 800 x 480 što pruža ne tako sjajnih 186 piksela po inču.

      Kamera kod Prestigio MultiPhone 4500 DUO modela poseduje senzor od 8 megapiksela, dok je on nešto manje rezolucije od 5 megapiksela kod modela 5000 DUO. Oba telefona uz kameru poseduju i LED blic, od kojih ne treba očekivati čuda zbog svoje male veličine ali i jačine. Kapaciteti baterija se razlikuju kod ovih modela, tako da 5000 DUO ima veću 2200 mAh bateriju, u poređenju sa 1850 mAh baterijom 4500 DUO smartfona.

       
       
      [modul]uporednaspecifikacija=3941,5190[/modul]Kutije kod oba modela su veoma slične, samo što se razlikuju u svojim dimenzijama, jer se radi o telefonima sa različitim dijagonalama ekrana. Ove kutije su crne boje i na njihovoj prednjoj strani se nalaze slike modela, i njihovog korisničkog interfejsa. Sa strane kutija se nalaze ključne specifikacije u crvenim pravouganicima, a na njihovim zadnjim stranama su smeštene detaljne specifikacije na ruskom i engleskom jeziku. Unutrašnjost kutije je crvene boje sa crnim delovima, a telefone smo zatekli u delimično prozirnim belim kesicima, smeštenim u crnim i belim kožnim futrolicama. Od opreme unutar kutije dobijate microUSB kabl, punjač i slušalice.



      Generalni oblik Prestigio 4500 DUO je manje zaobljen i uži u poređenju sa oblijim ivicama i nešto većoj širini koju pripisujemo većoj dijagonali ekrana drugog modela. Ne može se reći da su fizički preterano slični, pogotovo u našem slučaju gde se pored svega, čak i boja 5000 DUO modela različita – dobili smo beli primerak.

      Na prednjim stranama ovih modela, iznad ekrana nalaze se rupičaste mrežice, iza kojih se nalazi zvučnik za razgovor. Kod 4500 DUO modela, desno od mrežice nalazi se prednja kamera od 0.3 megapiksela, dok je ona na istom mestu i kod 5000 DUO smartfona. Ispod ekrana kod oba modela se nalaze po tri kapacitivna senzora osetljiva na dodir, u istom Menu, Home i Back rasporedu.


      Bokovi ovih telefona kriju slične ulaze i dugmiće. Kod oba telefona sa leve bočne strane nalaze se samo dvodelni dugmići sa kontrolu jačine zvuka. Na donjem boku sa leve strane kod 4500 DUO modela nalazi se rupica mikrofona, dok je ona uz prostor za nokat za otvaranje smeštena bliže desnoj strani kod većeg modela.


      Na desnoj bočnoj strani kod oba telefona smešteno je samo power dugme za uključivanje ekrana, dok se na gornjem boku kod oba smartodna nalazi microUSB port i 3.5mm ulaz za slušalice.


      Zadnje strane ovih smarfona su glossy tipa i na njima su u vrhu smeštene kamere. Položaj LED blica je nešto drugačiji, jer se on nalazi levo od kamere kod 4500 DUO, a kod 5000 DUO modela on je smešten ispod. Prestigio grb je urezan na manjem modelu, dok je on samo naslikan na većem. Zvučnici kod oba telefona su smešteni na dnu, samo u suprotnim uglovima.

      Kada skinemo poklopce ovih modela, zatičemo dva slota za Sim kartice i slot za microSD. Baterija je fizički manja na 4500 DUO, sasvim logično jer je takođe ona i nešto nižeg kapaciteta.  
      Ono što će vas svakako zanimati su verzije Androida koje dolaze sa ovim smartfonima. Manji Prestigio 4500 DUO je još uvek na Ice Cream Sandwich 4.0.4 verziji, dok je 5000 DUO dobio nadogradnju na 4.1.1 Jelly Bean. Prestigio nikada ne menja svoj interfejs drastično u poređenju sa Stock verzijom, tako da je prisutna poneka manja promena tu i tamo. Pri prvom pokretanju kod oba modela, imate izbor da li želite da instalirate third party aplikacije, za koje Prestigio smatra da bi vam mogle biti korisne.
      Lockscreen 4500 DUO modela je pretrpeo manje izmene u odnosu na Stock, i sada se na njemu nalaze četiri prečice ka porukama, kameri, dialeru ili otključavanju telefona, u zavistnosti od toga gde prevučete centralni kružić. U samom dnu takođe je dodat i zanimljivi polukrug sa kontrolama za muziku i ekvilajzerom. Lockscreen 5000 DUO telefona je klasičan, sa Camera i Google now prečicama.


      Početni ekran je sličan Stock verziji ICS-a, sa analognim časovnikom i prečicama za neke od aplikacija koje dolaze preinstalirane na ovom modelu. Dock poseduje pet ikonica, nepromenjenog stock izgleda. Dole imamo Dialer, Contacts, App Drawer, Messaging i Browser kod oba modela. Na drugim ekranima imamo još dosta prečica ka aplikacijama, Toggle Widget i Favourites Widget.


      App Drawer je ostao nepromenjen u odnosu na Stock ICS kod 4500 DUO modela. On poseduje crnu pozadinu Apps i Widget sekcije i prečicu ka Play Store-u u gornjem desnom uglu. On je identičan na Jelly Bean verziji 5000 DUO modela, sa jednom promenom a to je njegova providna pozadina umesto crne.


      Notification bar kod 4040 DUO modela je pretrpeo neke izmene u odnosu na Stock interfejs, tačnije izmenu dizajna i dodavanje još sedam Toggle dugmeta na postojećih pet, koje otkrivate swipe-ovanjem u levo ili desno. Istva stvar je inkorporirana i kod 5000 DUO modela, sa tim što se ovde nalaze i notifikacije koje možete proširiti i tako dobiti više informacija o njima. Pozicija datuma i vremena je takođe malo drugačija, tako da su oni smešteni u samom vrhu na Jelly Bean-u.


      Od preinstaliranih aplikacija imate korisni Prestigio eReader pomoću koga ćete čitati knjige u elektronskom formatu, FreeNote aplikaciju za beleške unešene crtanjem po ekranu, ili preko klasične onscreen tastature, Office Suite za Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, Google Translate, kao i SugarSync, Facebook, Twitter, Instagram, File Manager, itd.


      Ono što je takođe prisutno kod Prestigio MultiPhone 5000 modela u Jelly Bean-u je Google Now, u kojem dobijate razne kartice sa vremenskom prognozom, rezultatima utakmica timova koje ste nekad pretraživali, mape sa istim rutama koje ponavljate često, recimo put do posla i slične informacije.

      Oba telefona imaju generalno dobar kvalitet izrade i možemo reći da su dosta čvrsti bez ikakvih anomalija u poklopcu ili na spojevima. Plastika zadnjeg poklopca je solidnog kvaliteta, tako da smo zadovoljni kvalitetom koji ovi modeli nude u ovom cenovnom rangu. Možemo istaći da je manji 4500 DUO ipak prijatniji za držanje zbog svog užeg struka, i da je 5-inčni 5000 DUO glomazniji i širi, tako da neće biti pogodan baš za svačiju šaku.


      Ekran koji se nalazi na 4500 DUO modelu poseduje dijagonalu od 4.5-inča i 960 x 540 piksela, i odmah se može primetiti koliko je oštriji u poređenju sa 5-inčnim 800 x 480 ekranom 5000 DUO modela. Osim toga, tehnologija ekrana takođe ide u korist manjeg modela, jer je ovde prisutan superiorniji IPS tip panela, u poređenju sa TN tipom koji ima nešto lošije uglove gledanja.



      Kad smo već kod uglova gledanja, slika vredi hiljadu reči tako da ispod možete videti nekoliko primera u kojima se slika zamračuje kada ekran 5000 DUO modela ne posmatramo direktno već pod nekim uglom. Ovde takođe jasno možete videti da su boje takođe dosta prijatnije i punije na 4500 DUO smartfonu. Ekran manjeg modela je svakako superiorniji u svakom pogledu.



      Pošto smo uporedo koristili oba modela, blaga prednost u performansama je ipak na strani 5000 DUO modela sa većom frekvencijom rada procesora i Project Butter-om koji se nalazi u Jelly Bean verziji koju poseduje. Oba telefona su nudila glatko iskustvo korišćenja u realnom radu, ali ta prednost u odzivu na izvršavanje komandi je ipak bila očigledna kod 5000 DUO modela. Ono što nam je pokvarilo utisak kod ovog većeg modela je to što je Prestigio odlučio da u njega stavi samo 512 MB-a RAM-a, tako da smo u više nego jednoj situaciji zatekli sebe da smo ostajali na samoj ivici slobodne radne memorije. Smatramo da je trebalo i u ovaj model staviti 1GB RAM-a i tako poboljšati njegove multitasking mogućnosti. Što se tiče brzine otvaranja stranica i osvežavanja elemanata na stranicama, prednosti opet ide 5000 DUO modelu. Još jedna stvar koja je dobra kod njega je veća dijagonala ekrana, i samim tim veća radna površina i nešto krupniji elementi na stranicama, tako da će biti potrebno manje zumiranja. Sa druge strane, oštrina teksta je svakako na strani 4500 DUO modela, zbog veće rezolucije i manje dijagonale. Tekst na 5000 DUO na ovoj dijagonali deluje pomalo krzavo, dok je na manjem modelu on dosta oštriji i glatkiji.

       

      Dual Sim mogućnosti su prisutne kod oba modela, ali su nešto drugačije rešene. Recimo, kod 4500 DUO modela birate podrazumevanog operatera iz notification bar-a, ili možete namestiti da vas pri svakom pozivu telefon pita preko koje mreže želite da okrenete broj. Kod 5000 DUO modela situacija je identična, samo što ovde takođe imate i dve slušalice u Dialer-u, jedna za jednu, druga za drugu mrežu. Ipak, ograničavajući faktor kod ovih modela je to da oni nemaju dva GSM prijemnika i predajnika, tako da kada razgovarate na jednom broju u tom trenutku ćete biti nedostupni na drugom. Mada, posle završenog razgovora, ako vas je neko zvao u tom trenutku dok ste razgovarali preko druge kartice, kao i uvek ćete dobiti SMS poruku od vašeg provajdera ko vas je pozvao, tako da ga možete pozvati naknadno. Bilo bi lepo da u toku jednog poziva, dobijete obaveštenje o drugom, prvi stavite na čekanje, a zatim se javite na poziv na drugoj mreži, ali to nažalost nije moguće.  


      Veći kapacitet baterije 5000 DUO mu je ponudio i bolju autonomiju. Sa osvetljenjem postavljenim na maksimum, surfovanjem i pokretanjem benchmark aplikacija, 5000 DUO je postigao 4 sata i 20 minuta vremena uključenosti ekrana. Relativno dobar rezulitat i čak sat vremena duže u poređenju sa 4500 DUO modelom, čiju bismo autonomiju okarakterisali kao prosečnu.

      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.  

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

       
      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      Senzor kamere 4500 DUO modela je rezolucije 8 megapiksela koji beleži fotografije u rezoluciji 3264 x 2448, dok se na 5000 DUO modelu nalazi senzor rezolucije 5 megapiksela i fotografije 2560 x 1920. Iako je tačno da kamera na manjem modelu pravi detaljnije fotografije, one su nam ipak nekako bile prirodnije i prijatnije na većem modelu. Boje u fotografijama 4500 DUO modela deluju nekako isprane i mrtve, dok su na 5000 DUO modelu one prirodnije i mnogo živahnije.

      Šum u fotografijama kod oba modela je na dosta niskom nivou, tako da smo zadovoljni tim aspektom kamere. Video snimanje kod oba modela je označeno kao 720p, ali iako oni fizički poseduju 1280 x 720 piksela, ovo nama više deluje kao skalirani VGA snimak. Nivo detalja u oba snimka je na niskom nivou i primetna je pojava pikselizacije u određenim trenucima. Prosečan frejmrejt kod 4500 DUO modela je iznosio 29.94fps, dok je kod 5000 DUO bio malo lošiji sa 29.68 fps. Kada saberemo i oduzmemo utiske – kamere su zadovoljavajuće u polju fotografija, dok u domenu video snimaka imaju nešto slabiji kvalitet.

      Uzorci fotografija:
       











      Ako bismo baš morali da napravimo izbor koji je od ova dva modela bolji, to bi bio dosta teška odluka, jer je jedan bolji u nekim poljima, a slabiji u drugim i obrnuto. Pre svega, krenimo od frekvencije rada procesora, koja je za 200 Mhz veća na 5000 DUO modelu. Na ovu prednost, manji model odgovara većom količinom RAM-a – 1GB u poređenju sa 512MB-a. Prestigio 5000 DUO ima veći ekran, ali je na 4500 DUO veća rezolucija i IPS nudi kvalitetniji prikaz i šire uglove u odnosu na TN tip.  

      Skladište na oba modela je identično i iznosi 4GB-a. Što se tiče performansi, prednost ide 5000 DUO modelu, ali zbog niskih 512 MB-a RAM-a, slobodne radne memorije će biti malo, što utiče na multitasking. Što se tiče verzije Androida, 5000 DUO je trenutno u prednosti jer poseduje Jelly Bean naspram ICS-a na manjem modelu. Prestigio 4500 DUO ima veću rezoluciju senzora, ali nam se fotografije napravljene 5000 DUO modelom ipak više dopadaju, a oba telefona imaju manu u video polju. Veći model ima viši kapacitet baterije, pa samim tim i bolju autonomiju. Razlika u ceni nije tako velika, tako da treba proceniti koje su vam stvari bitnije na ovim modelima. Nećete pogrešiti sa kupovinom bilo kog od ova dva modela. Pošto smatramo da oba telefona nude dosta za ovako pristupačnu cenu, dodeljujemo im Value For Money nagradu. Zaista, svaka čast za Prestigio i cenovnu politiku, koja omogućava da do solidnih Android telefona dođu i ljudi sa plićim džepovima.
       
      Prednosti 4500 u odnosu na 5000 – Veća rezolucija ekrana – Kvalitetniji tip panela i širi uglovi gledanja – Veća rezolucija senzora kamere – Više RAM-a Prednosti 5000 u odnosu na 4500 – Veći ekran – Bolje performanse – Jelly Bean verzija Androida – Prirodnije fotografije – Bolja autonomija baterije Cena za 4500 DUO: 26.990 RSD
      Cena za 5000 DUO: 23.990 RSD
      Uređaje na test ustupio Prestigio.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test