Retrospektiva: Mobilni telefoni - Avgust 2011.

Retrospektiva: Mobilni telefoni - Avgust 2011.

Već smo duboko zagazili u ovu 2011. godinu, a od početka godine do sada se pojavio veliki broj vrlo interesantnih mobilnih telefona od kojih nam je veliki broj prošao i kroz ruke. Ovom retrospektivom želimo da vas podsetimo koji su to sve bili telefoni, koje su im glavne prednosti i mane, kao i kako su se pokazali za ovo vreme koje su na tržištu. Moći ćete da vidite kratak opis svakog modela, a ako vas zainteresuje i želite detaljnije da se info

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Retrospektiva: Mobilni telefoni – Avgust 2011.

      Ova godina je svakako u znaku Android operativnog sistema i mobilnih telefona baziranih na njemu, pa se to oslikava i u broju Android uređaja koje smo imali na testu. Od 16 aktuelnih telefona koje smo testirali od početka godine (tu ne računamo starije modele i feature phone-ove), samo tri ne pokreće Android.

      Uvek je nezahvalno praviti podelu na klase, pogotovo u svetu pametnih telefona, gde je čak i najjeftiniji model primetno skuplji i poseduje mnogo više mogućnosti od prosečnog “klasičnog” telefona. Ipak, mora postojati neka diferencijacija po karakteristikama i ceni, pa smo testirane telefone razvrstali u tri klase: visoka, srednja i ekonomska klasa. (Podela između visoke i srednje klase je zasnovana na performansama, ne na ceni)

      Ovako smo podelili telefone koji su bili kod nas na testu:

      Visoka klasa:

      LG Optimus 2X

      LG Optimus 3D

      HTC Sensation

      Samsung Galaxy S II

       

       

      Srednja klasa:
       

      BlackBerry Torch

      Nokia E7

      HTC Mozart

      HTC Desire Z

      HTC Incredible S

      HTC Desire S

      Sony Ericsson Xperia Arc

      LG Optimus Black

       

      Ekonomska klasa:
       

      Samsung Galaxy Ace

      HTC Wildfire S

      HTC ChaCha

      Samsung Galaxy Mini

      LG Optimus Me P350

       

      U ovoj retrospektivi ćete moći da pročitate ukratko na po jednoj strani izvučene najbitnije informacije o svakom od ovih modela telefona, a telefoni su poređani u redosledu kojim smo ih dobijali na test. Ako vas zainteresuje da pročitate detalje o nekom uređaju, možete na strani posvećenoj tom modelu ispratiti linkove do punog testa koji je objavljen na našem sajtu.

      BlackBerry Torch

      BlackBerry Torch je bio prvi telefon koji se našao na testu tokom ove godine i jedini predstavnik BlackBerry familije.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      BlackBerry Torch spolja deluje jako solidno, mada malo konzervativno. U eri monoblok pametnih telefona i velikih ekrana, ovaj dizajn malo odskače i mnogo liči na druge BlackBerry telefone nove generacije. Nešto je deblji od većine aktuelnih pametnih telefona, ali je to očekivano ako se uzme u obzir da sardži i celokupnu QWERTY tastaturu. Veći deo prednje strane zauzima kapacitivni ekran od 3,2″ rezolucije 480×360 piksela.

      Kamera je dobra, ali imali smo prilike da probamo i dosta bolje. Kvalitet fotografija naravno u mnogome zavisi od uslova fotografisanja, a automatska podešavanja se nisu baš uvek najbolje snalazila sa scenom, pa je dobro što postoji dosta ručnih podešavanja prilikom fotografisanja. Video snimci koje ovaj telefon pravi su u 640×480 rezoluciji i ako vam nije toliko stalo do 720p rezolucije koja polako postaje standard u telefonima više klase, sasvim su zadovoljavajući.

      U slučaju Torch-a, softver je zapravo deo koji je napravio najveći korak u odnosu na starije modele. BlackBerry 6 operativni sistem je doneo dosta promena, prvenstveno da bi se prilagodio novom okruženju koje podrazumeva ekran osetljiv na dodir. Potpuno novi Internet pretraživač, kao i sistem za razmenu pošte, zasnovani su na Webkit softveru koji inače koriste i Google Chrome i Safari. Sistem menija je takođe doživeo korenite promene, tako da je sada sve mnogo pristupačnije korisniku i nema potrebe za zalaženje u duboke razgranate menije. Prisutna je integracija sa društvenim mrežama tipa Facebook-a i Twitter-a, kao i zajednički sistem baratanja svim vidovima poruka, bilo da su mail-ovi, sms-ovi ili poruke sa društvenih mreža u pitanju.

      U pitanju je odličan telefon za konzervativnije korisnike. Poslovni ljudi će umeti da cene njegove osobine koje su razvijane godinama baš sa ciljem podrške komunikacijama u okviru organizacije. U skladu sa trendovima na tržištu, RIM je polako počeo da unapređuje nove BlackBerry telefone, pa je ekran osetljiv na dodir u sprezi sa BlackBerry 6 operativnim sistemom novo rešenje i predstavlja veliki korak napred uz očuvane korene koji čine osnovu BlackBerry koncepta.

      Mnogo bolji Internet browser, bolji grafički interfejs, integracija sa socijalnim mrežama, ekran osetljiv na dodir i fizička tastatura na izvlačenje… BlackBerry Torch je svakako jedan od najboljih BlackBerry telefona do sada. Nažalost, konkurencija na tržištu pametnih telefona je vrlo jaka, pa do izražaja dolaze i neke njegove slabosti, kao što su sporiji procesor, manja rezolucija ekrana, nedostatak HD video snimanja, kao i nemogućnost pristupa aplikacijama na našem tržištu.

      Prednosti:

      – Kvalitetna izrada
      – BlackBerry sistem za sigurnu razmenu poruka
      – Dobar web browser

      Mane:

      – Rezolucija ekrana niža od današnjeg standarda za uređaje tog tipa
      – Market za aplikacije ne funkcioniše kod nas

      Specifikacija:

      BlackBerry Torch 9800

      dimenzije

      111 x 62 x 14,6 mm

      masa

      161 g

      baterija

      Li-Ion 1300 mAh

      ekran

      3,2″, 360 x 480, TFT 16M boja

      kamera

      5 MP, auto fokus, LED blic

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      624 MHz

      memorija

      512 MB RAM, 512 MB ROM, 4 GB storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      sistem

      BlackBerry OS 6.0

      prisutnost na našem tržištu

      Telenor
      Vip
      MTS

       

       

      HTC Desire Z

      Desire Z je imao tu čast da bude prvi HTC-ov telefon koji smo testirali u ovoj godini. Njegova premijera je bila dosta ranije, ali kako HTC još uvek nije izbacio pravog naslednika ovaj test je itekako aktuelan.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Desire Z već na prvi pogled ostavlja utisak izdržljivog uređaja. Kućište je izrađeno od kvalitetne sive plastike i aluminijuma, a telefon ima ozbiljnu težinu u ruci i odaje utisak nečega što nije tako lako oštetiti. Taj osećaj težine nije tu bez razloga, jer je ovaj telefon težak čitavih 180 grama, a nije baš ni tanak sa svojih 14,2 mm debljine. Kada okrenete telefon na stranu i povučete gornji deo, ekran će skliznuti naviše i otkriti QWERTY tastaturu.

      Desire Z ima kapacitivni S-LCD displej od 3,7 inča, rezolucije 800×480 piksela. Unutra se nalazi Qualcomm MSM7230 procesor koji radi na 800 MHz, a uz procesor tu je i Adreno 205 GPU, 512 MB ram-a, 1,5 GB interne memorije, kao i microSD slot koji je u našem slučaju došao popunjen karticom od 2 GB, a može se zameniti karticama kapaciteta do 32 GB. Kamera od 5 megapiksela može da snima 720p video, a tu su naravno i 802.11b/g/n WiFi, Bluetooth 2.1, radio, GPS, proximity senzor, kompas i akcelerometar.

      Desire Z je nama na test stigao sa Android 2.2 (Froyo) operativnim sistemom, ali je HTC u međuvremenu izbacio update na Android 2.3 (Gingerbread). Web browser dolazi sa punom Flash podrškom, QuickOffice služi za pregled office dokumenata, a tu je i HTC-ov sistem koji objedinjava pristup društvenim mrežama.

      Slike koje kamera pravi nisu mnogo kvalitetne. Upotrebljive su, ali ništa više od toga. Kolorit ume da bude jako čudan, a ivice predmeta da deluju nazubljeno i pored sasvim dovoljne rezolucije. Ipak, zgodno je to što Sense UI za fotografisanje daje baš dosta mogućnosti, pa uz određenu dozu truda možete i da izvučete neke dobre slike. Video je ostavio malo bolji utisak, pa možemo reći da 720p video mod ima smisla na ovom telefonu. Problem samo nastaje u uslovima slabijeg svetla, kada telefon obara framerate da bi kompenzovao dužu ekspoziciju.

      Desire Z je na nas ostavio izuzetno povoljan utisak tokom par dana druženja sa njim. Telefon jeste malo teži, ali nama to nije ni malo smetalo, čak je odavalo utisak neke “stamenosti” i osećaja da držite moćno parče hardvera u ruci. Tastatura je zaista odlična i iako spadamo u one kojima je kuckanje po tastaturi na ekranu savršeno prirodna stvar, na ovu tastaturu bismo se vrlo lako i brzo navikli. Sistem šarki deluje malo labavo, ali to ne treba da vas zavara, u pitanju je vrlo kvalitetno i dugotrajno rešenje koje se neće zaglavljivati ni popustiti tokom višegodišnjeg normalnog korišćenja telefona.

      Telefon je subjektivno vrlo brz, mada je moguće zaglaviti ga na momente. Hardver može da izađe na kraj sa skoro svime što mu servirate, pa mada nismo uspeli da pustimo u nekom normalnom framerate-u 720p mkv x264 video (ovo je već bilo previše ambiciozno), standardni DivX je radio bez problema. “Ljute ptice” su radile savršeno glatko, a ne sumnjamo da i sve druge aktuelne igre za mobilne telefone rade bez problema.

      Kamera je mogla da bude bolja, ali i ovako daje upotrebljive rezultate i uz Sense UI za slikanje i snimanje, koji daje dosta mogućnosti za razna podešavanja, u odgovarajućim uslovima može napraviti dobre snimke. Web browser je vrlo dobar i ima punu Flash podršku, tako da ćete sve web stranice videti u potpunosti onako kako su zamišljene.

      Prednosti:

      – Kvalitetna izrada
      – Odlična hardverska QWERTY tastatura
      – Sense UI i korisne prateće aplikacije

      Mane:

      – Kamera je mogla biti kvalitetnija

      Specifikacija:

      HTC Desire Z

      dimenzije

      119 x 60,4 x 14,2 mm

      masa

      180 g

      baterija

      Li-Ion 1300 mAh

      ekran

      3,7″, 480 x 800, S-LCD

      kamera

      5 MP, auto fokus, LED blic, 720p video

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      800 MHz Scorpion procesor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM 7230 čipset

      memorija

      512 MB RAM, 1,5 GB storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 2 GB)

      sistem

      Android 2.3

      prisutnost na našem tržištu

      Vip

       

      Nokia E7

      Nokia E7 je jedina Nokia koju smo do sada testirali tokom ove godine. Previranja u firmi i činjenica da je u toku napuštanje Symbian platforme i prelazak na Windows Mobile učinile su njihove modele malo manje interesantnim, ali se nadamo da će se to promeniti u drugoj polovini godine.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Nokia E7 je telefon koji je koncipiran kao uređaj namenjen poslovnim ljudima. Kvalitetna hardverska QWERTY tastatura je postala nekako sinonim za to, jer se smatra da će poslovni ljudi imati više potrebe za komotnim unosom velike količine teksta. Odličan 4″ AMOLED ekran, podrška za Exchange i Lotus, Office dokumente, VPN, VoIP, sistem za obezbeđenje telefona u slučaju krađe, kao i HDMI izlaz koji vam omogućava da držite prezentacije direktno sa telefona svakako deluju vrlo upotrebljivo i primamljivo.

      Sistem izvlačenja tastature je odličan i razlikuje se od većine dosada viđenih sličnih rešenja po tome što ekran izlazi pod uglom, što ga stavlja u prirodniji položaj za kucanje na tastaturi. Uz sve primarno poslovne funkcije, E7 poseduje i vrlo dobru 8Mpix kameru, prednju VGA kameru za video pozive, funkcije društvenog umrežavanja, navigaciju, kao i veliki broj dostupnih aplikacija preko Ovi store mehanizma.

      Unutar Nokia E7 telefona se nalazi 680 MHz ARM 11 processor i Broadcom BCM2727 GPU. Telefon ima 256 MB RAM-a, 1 GB ROM-a, kao i integrisanu memorijsku karticu od 16 GB. Memorijska kartica nije izmenjiva, a i baterija je nedostupna bez potpunog rasklapanja, tako da je očigledno da Nokia nije predvidela da je korisnik menja u kućnim uslovima. Baterija je Li-Ion kapaciteta 1200 mAh, a od dodatnih stvari tu su još i GPS, digitalni kompas, FM radio, Bluetooth 3.0 i 802,11b/g/n Wi-Fi. Kapacitivni AMOLED ekran od 4″ ima rezoluciju od 640×360 piksela.

      Nokia E7 dolazi sa Symbian^3 operativnim sistemom koji je najnoviji ogranak Symbian familije. Iako je očigledno da je Symbian sistem na zalasku, Nokia se obavezala da će ga podržavati i razvijati u doglednoj budućnosti, a planirala je da izbaci još priličan broj novih uređaja sa njim, tako da će ova verzija Symbian-a sigurno koegzistirati još neko duže vreme sa WP7 Nokia telefonima koji dolaze. Interesantno je i to što je Nokia od skoro otvorila u potpunosti kod Symbian 3 operativnog sistema, tako da će se sigurno pojaviti i veliki broj samostalnih projekata za razvoj ovog sistema i aplikacija za njega.

      Kamera je vrlo dobra za mobilni telefon ali je fiksni fokus donekle ograničava. To je ipak očekivano, jer je E7 primarno biznis telefon, dok recimo N8 kao telefon sa drugom ciljnom publikom ima bolju kameru i optiku. To naravno ne znači da ne možete i sa ovom kamerom da ostvarite odlične rezultate, pogotovo u dobrim dnevnim uslovima. Slikanje sa ugrađenim LED blicevima daje diskutabilne rezultate i zahteva jako mirnu ruku i subjekte. 720p video snimljen ovim telefonom je jedan od boljih koji smo videli, tako da što se nas tiče ima veliki plus. Pripazite samo na činjenicu da HD video može da pojede dosta prostora u memoriji, mada bi ugrađenih 16 GB trebalo da bude sasvim dovoljno.

      Tastatura je zaista sjajna, kao i sistem podizanja ekrana. Kada posle malo korišćenja E7 pređete na neki drugi telefon sa tastaturom, prosto vam nešto nedostaje, a posebno je čudno to što vam odjednom ekran u ravni deluje pogrešno i stalno očekujete od njega da se nakrivi ka vama.

      Moramo da priznamo da nam se mnogo dopala činjenica da ovaj telefon bez problema može da radi kao USB disk kada se poveže na računar, kao i da može da čita USB flash diskove preko adaptera. Cenimo kada se proizvođač potrudi da korisnicima olakša pristup sadržaju telefona, a ne kada radi obrnuto.

      Nokia E7 je hardverski zaista sjajno realizovan telefon. Počevši od utegnutog aluminijumskog tela, pa preko jedinstvenog slajder mehanizma, kvalitetne QWERTY tastature i AMOLED ekrana. Definitivno jedan od najboljih telefona koji je Nokia ikada napravila.

      Poslovne funkcionalnosti, kao i odlične mogućnosti povezivanja (USB, HDMI) ga čine vrlo sposobnim partnerom za pokretnu kancelariju. Njegov osnovni problem je u tome što je došao posle objave Microsoft-Nokia partnerstva, što mu daje pomalo nesigurnu budućnost što se tiče softverske podrške u nekom periodu daljem od sledećih godinu-dve.

      Prednosti:

      – Kvalitetna izrada
      – Odlična QWERTY tastatura
      – AMOLED displej
      – Široke mogućnosti povezivanja
      – Napredne poslovne funkcije: Office, Exchange, Lotus i VPN podrška

      Mane:

      – Symbian operativni sistem (uslovno)
      – Slaba pokrivenost naše teritorije mapama za navigaciju
      – Ekranu fali malo veća rezolucija da bi bio savršen

      Specifikacija:

      Nokia E7

      dimenzije

      123,7 x 62,4 x 13,6 mm

      masa

      176 g

      baterija

      Li-Ion 1200 mAh

      ekran

      4″, 360 x 640, AMOLED 16m boja

      kamera

      8 MP, fiksni fokus, 2 x LED, 720p video

      prednja kamera

      Da

      procesor

      680 MHz ARM 11 procesor, Broadcom BCM2727 GPU

      memorija

      256 MB RAM, 1 GB ROM, 16 GB storage

      proširenje memorije

      Ne

      sistem

      Symbian^3

      prisutnost na našem tržištu

      Telenor
      Vip

       

      HTC Mozart

      HTC Mozart je jedan od HTC-ovih Windows Mobile 7 telefona. Ova nova Microsoft-ova mobilna platforma još uvek nije uhvatila zamah, ali obećava dosta toga, pogotovo kada zaživi saradnja sa firmom Nokia i počnu da izlaze njihovi modeli.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Microsoft je od samog početka svoj Windows Phone 7 operativni sistem bazirao na određenim minimalnim hardverskim zahtevima koji su u poređenju sa sličnim Android i Symbian uređajima prilično visoki. Tako prva generacija WP7 telefona ima praktično identične hardverske specifikacije koje obavezno uključuju 1 GHz procesor, oko 500 MB RAM-a, ekran rezolucije 480×800 piksela i integrisanu memorijsku karticu od 8 GB ili veću.

      HTC Mozart pripada novoj generaciji HTC telefona koji su izrađeni od jednog komada metala sa plastičnim “ćoškovima” od kojih se donji skida da bi se omogućio pristup bateriji i slotu za SIM karticu. Telefon je inače došao sa instaliranom memorijskom karticom od 8 GB, ali je nemoguće doći regularnim putem do nje zbog eventualne zamene jer se jedan deo fajlova potrebnih za rad WP7 sistema čuva na njoj, pa je Microsoft zabranio da se ona vadi i menja od strane korisnika. Pošto postoje telefoni kod kojih je to moguće, očigledno da ta operacija nije nemoguća, ali gotovo sigurno za sobom povlači neophodni restart sistema na početne vrednosti.

      Glavni deo prednje strane telefona zauzima Super LCD ekran od 3,7 inča, rezolucije 480×800 piksela (WVGA) prekriven Gorilla Glass staklom koe garantuje da ćete ga vrlo teško polomiti.

      Windows Phone 7 je Microsoft-ov pokušaj da raskrsti sa starom Windows Mobile platformom koja je bila primarno orijentisana na korisnički interfejs zasnovan na upotrebi stylus-a. Definitivno je uspeo u tome da bude potpuno drugačiji, a prilično minimalistički dizajn interfejsa je pomalo čudan za Microsoft, što ne znači da je loš, naprotiv. Osnovni ekran se sastoji od polja koja predstavljaju linkove do aplikacija i u isto vreme prozore sa informacijama. Tako recimo možete odmah videti da li imate neki novi mail, pa zatim pozvati mail aplikaciju da ga pročitate. Polja se naravno mogu pomerati, brisati i dodavati po želji.

      Office je, naravno, dobro podržan, pošto je u pitanju Microsoft proizvod. Moguće je otvoriti postojeće Word, Excel i PowerPoint fajlove, a moguće je napraviti potpuno novi Word ili Excel dokument. Tu je i OneNote u mobilnoj verziji, za hvatanje beleški. Za pretraživanje web-a je zadužen Internet Explorer koji radi prilično brzo, ali inicijalno nema podršku za flash, koji mora da se instalira naknadno.

      Pošto ovaj telefon dolazi sa kamerom od čak 8 megapiksela, bili smo vrlo zainteresovani da vidimo kako će se pokazati u praksi. Taster za fotografisanje ima dva stepena, kao kod digitalnih fotoaparata, što je vrlo korisno – prvi korak fiksira fokus, dok drugi okida. Sam kvalitet fotografija je vrlo nekonzistentan. Kamera se ponaša kao da sočivo ima vrlo plitak DOF, pa dok recimo makro fotografije mogu da ispadnu zaista odlično, široki kadrovi sa udaljenim predmetima su mutni i kao da su velikim delom van fokusa. Vrlo je moguće da je ovo softverski problem, ali šta god da je uzrok, ovako je aparat praktično neupotrebljiv za slikanje bilo čega što je udaljenije od par metara.

      Softver za slikanje ima relativno malo podešavanja, što je pomalo čudno jer HTC-ovi telefoni na Android platformi poseduju mnogo više podešavanja ali ovde je izgleda u pitanju stock WP7 aplikacija za slikanje. 720p video nas nije oduševio svojim kvalitetom, viđali smo i mnogo bolje.

      HTC Mozart je telefon umerene veličine koji ne zaostaje ni malo po karakteristikama za svojim većim HD7 bratom. Izrađen je klasično za HTC, sa kvalitetnim materijalima koji su odlično uklopljeni. Glavni deo tela je iz jednog parčeta metala, tako da zaista imate osećaj čvrstine kada ga držite u ruci.

      Super LCD ekran od 3,7 inča možda nema tako dobar kontrast kao AMOLED ekrani, ali ima odličnu reprodukciju boja i uglove gledanja. Kamera od 8 megapiksela daje ponekada odlične, a ponekada ispodprosečne rezultate, pa ako vam je fotografisanje jako bitno, nismo baš skloni da preporučimo ovaj telefon.

      Windows Phone 7 operativni sistem donosi sa sobom razne prednosti i mane, pa tako možete sigurno otvoriti sve Office dokumente, povezati se na Exhange ili Sharepoint server, ali ćete morati da radite sinhronizaciju dokumenata zaobilaznim putem, jer Zune softver koji je zadužen za komunikaciju sa telefonom preko USB kabla to ne ume. Takođe, market za aplikacije, kao i servisi za igranje, još uvek ne rade kod nas, tako da je to trenutno velika prepreka kod korišćenja ove platforme.

      Prednosti:

      – Kvalitetna izrada
      – Windows Phone 7 radi izuzetno glatko
      – Vrlo dobre makro fotografije
      – Podrška za Office i Exchange

      Mane:

      – Market za WP7 aplikacije ne radi
      – Loše fotografije kada se slikaju udaljeniji predmeti
      – Nemogućnost sinhronizacije dokumenata preko USB kabla

      Specifikacija:

      HTC Mozart

      dimenzije

      119 x 60,2 x 11,9 mm

      masa

      130 g

      baterija

      Li-Ion 1300 mAh

      ekran

      3,7″, 480 x 800, Super LCD

      kamera

      8 MP, autofokus, Xenon blic, 720p video

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      1 GHz Scorpion processor, Adreno 200 GPU, Qualcomm QSD8250 Snapdragon chipset

      memorija

      576 MB RAM, 512 MB ROM, 8 GB storage

      proširenje memorije

      Ne

      sistem

      Windows Phone 7

      prisutnost na našem tržištu

      Trenutno ga nema u ponudi domaćih operatera

      LG Optimus 2X

      Optimus 2X je prvi LG-ev mobilni telefon sa dvojezgarnim procesorom, ali i prvi telefon sa dvojezgarnim procesorom uopšte. Interesantno kako je za manje od godinu dana to postalo gotovo obično, jer većina proizvođača sada već ima svog dvojezgarnog predstavnika u mobilnom svetu.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Jezgro ovog telefona naravno čini NVIDIA Tegra 2 čipset, rešenje koje integriše ceo sistem u jednom čipu. Tegra 2 sadrži dva 1GHz Cortex-A9 procesora i čak osam GeForce grafičkih jezgara, a uz sve to podržava HDMI izlaz i prikaz na dva displeja. To znači da možete imati prikaz istovremeno na ekranu Optimusa 2X i na nekom eksternom TV-u ili monitoru. Prikaz hardverski ubrzanog videa je doduše ograničen samo na jedan displej, ali 3D igre sasvim normalno funkcionišu na oba istovremeno, pa ovaj telefon može vrlo lako da postane i neka vrsta igračke konzole ako se za time ukaže potreba.

      Optimus 2X svakako nije mali telefon, a prednjom stranom dominira IPS TFT ekran od 4 inča, rezolucije 480×800 piksela. Cela prednja strana je inače pokrivena jednim komadom stakla koje je na obodima blago zakrivljeno, pa ako prelazite prstom sa jedne na drugu stranu, osećate kako je staklo ispupčeno u odnosu na telo telefona.

      Telefon dolazi sa 8 GB interne memorije, a postoji i dodatni slot za microSD karticu, što je vrlo zgodna opcija za proširenje ako vam zatreba. Odlično je i to što je slot za karticu vrlo lako dostupan, pa možete da skinete zadnju masku i ubacite karticu bez isključivanja telefona, a on će je odmah prepoznati i aktivirati.

      Kamera je vrlo bitna stavka na ovom telefonu i to ne samo zbog kvaliteta optike, koji je za mobilni telefon na visokom nivou, već zbog činjenice da je prateći hardver dovoljno jak da omogući snimanje u punoj 1080p rezoluciji.

      LG Optimus 2X je nama na test došato sa Android 2.2 operativnim sistemom, ali je u međuvremenu izašao update na Android 2.3 će update na Android 2.3 izaći u septembru. U paketu preinstaliranog softvera uz ovaj telefon se dobija i komplet muzike Enrika Morikonija (poznati kompozitor muzika za vesterne), F-Secure sistem za zaštitu mobilnog telefona od malware-a sa licencom od godinu dana, a za otvaranje Office dokumenata zadužen je Polaris Office.

      Uz Optimus 2X se dobija HDMI kabl, a povezivanje je krajnje jednostavno i čim ga ubodete u telefon i TV, on će proraditi i poslati 1080p signal ako eksterni displej podržava tu rezoluciju ili smanjiti rezoluciju na nižu ako detektuje da neće biti prikazana kako treba. Video reprodukcija je besprekorna ako je format hardverski podržan, mada naš test x264 mkv nije radio kako treba jer smo morali da koristimo softversko dekodiranje, ali je recimo 720p DivX u 60 frejmova u sekundi radio savršeno.

      Surfovanje netom je na ovom telefonu zapravo sasvim prijatno iskustvo, mada je i dalje neophodno zumirati tekst da bi mogao normalno da se pročita. Hardverski ubrzani flash radi izuzetno brzo i bez greške, pa možete igrati i neke flash igrice ako to poželite. Čitanje dokumenata i PDF-ova je takođe sasvim ugodno, pa čak i otvaranje jako velikih PDF knjiga sa slikama neće baciti ovaj telefon na kolena.

      LG Optimus 2X telefonu smo na testu dali “Innovative Technology” nagradu kao prvencu u svojoj klasi, pa mada više nije u pitanju novost i dvojezgarni telefoni su postali svakodnevica, ovaj telefon je i dalje veoma hardverski moćna platforma.

      Bez pravih nedostataka, osim onih kozmetičke prirode koji su više stvar ukusa, pa eventualno i problematičnog trajanja baterije kada se koristi pod punim opterećenjem, LG Optimus 2X u svemu stoji rame uz rame sa svojim rivalima na polju mobilne telefonije. U pitanju je uređaj visoke klase koji pruža odlično korisničko iskustvo. Na njemu je moguće telefonirati, čitati knjige, Office dokumenta i PDF-ove, snimati 1080p video i gledati ga, kao i igrati 3D igre, a sve to u zaštićenom softverskom okruženju koje nadgleda F-Secure softver.

      Prednosti:

      – Vrlo moćna i brza Tegra 2 platforma
      – Flash radi potpuno glatko
      – Odlična kamera i mogućnost 1080p video snimanja
      – HDMI izlaz

      Mane:

      – Kada se optereti potroši bateriju vrlo brzo

      Specifikacija:

      LG Optimus 2X

      dimenzije

      123,9 x 63,2 x 10,9 mm

      masa

      139 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh

      ekran

      4″, 480 x 800, kapacitivni IPS TFT 16m boja

      kamera

      8 MP, auto fokus, LED blic,
      1080p@24fps, 720p@30fps video

      prednja kamera

      Da

      procesor

      Dual-core 1GHz ARM Cortex-A9 procesor, ULP GeForce GPU, Tegra 2 čipset

      memorija

      512 MB RAM, 8 GB storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      sistem

      Androd 2.3

      prisutnost na našem tržištu

      MTS

      HTC Incredible S

      HTC je na World Mobile Congress-u predstavio svoja tri nova modela telefona, koji su zapravo naslednici postojećih Incredible, Desire i Wildfire modela, a u imenu se razlikuju samo po tome što im je dodat sufiks “S”. Incredible S je najupečatljiviji od te trojke, prvenstveno zbog svog velikog ekrana od 4 inča, kao i zbog interesantnog detalja u vidu rotirajućih tastera za navigaciju.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Incredible S spada u grupu krupnijih telefona, sa svojim Super LCD ekranom od 4 inča koji dominira prednjom stranom telefona. Ekran je sada već standardne rezolucije od 480×800 piksela (WVGA) i zaštićen je Gorilla Glass-om koji garantuje da ga nećete slomiti ničim manjim od čekića. Jezgro telefona čini Qualcomm Snapdragon procesor koji radi na taktu od 1 GHz. Incredible S ima 1,1 GB ROM-a i 768 MB RAM-a, tako da vam memorije verovatno neće u skorije vreme zafaliti, a poseduje i microSD slot koji prima kartice kapaciteta do 32 GB (mi smo ga dobili sa karticom od 8GB). Sve to pokreće baterija od 1450 mAh.

      Incredible S poseduje i jednu jedinstvenu osobinu, do sada nikada viđenu na mobilnim telefonima, a to je da ta četiri tastera menjaju orijentaciju u zavisnosti od toga da li je sadržaj ekrana telefona u položenom ili uspravnom položaju. Sam proces je malo teško objasniti, a možete ga videti na delu ako pogledate video u sekciji o utiscima. Sistem je inače zasnovan na fizičkoj rotaciji prizmi koje se nalaze ispod tastera, a ne u projekciji različitih sličica, što dovodi do toga da su sami tasteri malo neujednačeno osvetljeni kada ih posmatrate izbliza.

      HTC zaista pravi vrlo kvalitetne telefone i prosto je neverovatno kako im nikako ne polazi za rukom da u te telefone ugrade i zaista dobru kameru. Nekako se uvek do sada HTC vrteo oko nekog proseka u svetu pametnih telefona, što se tiče kvaliteta fotografija koje možete napraviti njihovim uređajima. Uz Incredible S dolazi kamera od 8 megapiksela, sa dvostrukim LED blicem za slikanje i snimanje u uslovima slabijeg osvetljenja. Video možete snimati do 720p rezolucije u 30 frejmova u sekundi.

      Slike koje Incredible S pravi su svakako poboljšanje u odnosu na prethodne HTC-ove telefone, ali pošto smo imali prilike da vidimo koliko je konkurencija napredovala u poslednje vreme na tom polju, ne možemo da kažemo da smo preterano oduševljeni kvalitetom istih.

      Video snimci u 720p rezoluciji su pomalo razočaravajući, jer su malo mutnjikavi i trzavi u pokretu, tako da od nas dobijaju samo prelaznu ocenu.

      Incredible S je inicijalno na test došao sa Android 2.2 operativnim sistemom, ali je baš za vreme testa za njega izašao OTA update na verziju 2.3, što je i trenutno aktuelna verzija operativnog sistema za njega.

      Stari Incredible je imao AMOLED ekran koji je zaista bio fantastičan, ali pošto HTC trenutno nije u mogućnosti da koristi tu tehnologiju u svojim telefonima, u Incredible S je ugrađen Super LCD. Na sreću, to uopšte nije nedostatak, jer se ovaj Super LCD ekran pokazao kao stvarno odlično rešenje. Slika je čista, sa izraženim koloritom i kontrastom i zadržava dobru vidljivost čak i na direktnom suncu.

      Kao što smo već pomenuli u sekciji o hardveru, držati ovaj telefon u rukama je vrlo prijatno iskustvo. Robustna izrada i gumirani zadnji deo vam sve vreme daju utisak da imate kontrolu i da vam u normalnim okolnostima neće nikada ispasti iz ruke. Same dimenzije mogu eventualno da predstavljaju problem za osobe sa malim šakama, ali to je već više stvar afiniteta, jer će i u tom slučaju telefon moći normalno da se koristi, samo će za neke stvari možda biti potrebne dve ruke umesto jedne.

      Web pretraživač dolazi sa punom Flash podrškom i gledanje sajtova je potpuno upotrebljivo, pogotovo u landscape modu, gde je tekst čak i bez zumiranja čitak, iako malo sitan. Uz to, pretraživač podržava i HTML5, što uskoro može postati jako bitno.

      U spisku instaliranih aplikacija se nalazi i Quick Office, koji vam omogućava da pregledate Word, Excel i PowerPoint fajlove, kao i da menjate sadržaj Word i Excel fajlova u samom telefonu. Muzički plejer je standardni HTC-ov, a uz njega imate i aplikaciju za kupovinu pesama preko Amazon-a. Od dodatnih opcija za poboljšavanje zvuka, tu su Dolby Mobile i SRS virtual surround. Incredible S takođe može da pronađe DLNA kompatibilne uređaje i pristupi deljenim medija fajlovima koji se nalaze na njima. Tako recimo možete pustiti muziku sa kućnog računara koji ima Windows 7 operativni sistem i uključen media server servis. Incredible S može da se ponaša i kao media server u lokalnoj mreži, pa ako posedujete multimedijalni plejer uređaj koji ume da komunicira DLNA protokolom, možete sadržaj sa telefona (muziku, slike ili video) direktno da pošaljete na njega za dalju reprodukciju.

      Sense UI koji dolazi u verziji 2.1 uz Incredible S je vrlo ispeglan i funkcionalan. HTC ima definitivno jedan od najboljih, ako ne i najbolji custom shell koji daje njihovim telefonima specifičan izgled, ali dodaje i dosta novih mogućnosti, koje često čak i razvojni timovi za custom rom-ove ubacuju u nekom obliku u svoja rešenja. Procesor i hardverska platforma na kojoj je Incredible S baziran, nije više ni nova ni preterano impresivna, ali telefon je sasvim dovoljno živahan da to uopšte ni ne primetite, osim ako niste opterećeni brojkama ili ne radite neke zaista zahtevne stvari na telefonu.

      Trajanjem baterije smo bili izuzetno zadovoljni. Ovo je jedan od retkih telefona koji nam je ulio osećaj sigurnosti prilikom korišćenja i sa kojim smo kraj dana uglavnom dočekivali sa više od 50% preostale baterije. Telefon u standby modu troši jako malo, pa je sigurno da bi uključen mogao da izdrži preko nedelju dana, uz neki potpuni minimum korišćenja. Naravno, ako ga intenzivno opteretite, gledate filmove, igrate igre i visite na Internetu uz uključen Wi-Fi, potrošićete bateriju za manje od jednog dana, ali u svakodnevnom korišćenju skoro sigurno nećete nikada posegnuti za punjačem dok ne dođete kući na kraju dana.

      Incredible S je više evolutivni pomak, nego neka revolucija u svetu pametnih telefona. HTC očigledno nije ni imao nameru da ovim modelom probija neke granice, već da napravi solidan telefon koji je pun sitnih unapređenja u odnosu na prethodnu generaciju i pruža vrlo kvalitetno i ispeglano iskustvo prilikom korišćenja. Kako se urednik pomalo zaljubio u ovaj telefon i pronašao je sebe u onome što Incredible S pruža korisniku, dobio je zasluženo “izbor urednika” nagradu.

      Ovaj telefon nema nikakvih bitnih nedostataka. Odličan ekran dijagonale od pozamašnih 4 inča, sa dobrim pratećim Sense softverom, omogućiće vam da sve operacije izvršite vrlo lako i bez prepreka. Kamera je mogla biti malo kvalitetnija, ali zato vrlo dobre performanse baterije popravljaju utisak.

      Prednosti:

      – Vrlo kvalitetan Super LCD ekran od 4 inča
      – Odlično trajanje baterije
      – Ispeglan Sense UI

      Mane:

      – Nešto lošije fotografije i video zapis u odnosu na druge telefone iste klase

      Specifikacija:

      HTC Incredible S

      dimenzije

      120 x 64 x 11,7 mm

      masa

      135,5 g

      baterija

      Li-Ion 1450 mAh

      ekran

      4″, 480 x 800, S-LCD (Gorilla Glass)

      kamera

      8 MP, auto fokus, 2xLED blic,
      720p@30fps video

      prednja kamera

      Da

      procesor

      1 GHz Scorpion processor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 Snapdragon

      memorija

      1,1 GB ROM, 768 MB RAM

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 8 GB)

      sistem

      Androd 2.3

      prisutnost na našem tržištu

      MTS

      LG Optimus Me P350

      Sada već istorijski LG Optimus 2X model naravno nije jedini model koji LG proizvodi, a takvi veliki i skupi telefoni i nisu svima interesantni. LG Optimus Me P350 je Android telefon specifikacija koje nisu impresivne, nema dva jezgra, HDMI izlaz i moćnu 3D grafiku, ali to ne znači da ne poseduje sijaset mogućnosti i da nekome možda neće odgovarati baš zbog toga što je manjih dimenzija, lagan i predstavlja jeftinu ulaznicu u svet pametnih telefona.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      LG Optimus Me P350 ima kapacitivni TFT ekran dijagonale 2,8 inča, skromne 240×320 rezolucije i procesor koji radi na 600 MHz. Telo telefona je od plastike i sapunastog je oblika. Ispod ekrana se nalaze standardni tasteri za kontrolu telefona, od kojih su četiri osetljiva na dodir, a dva su mehanička. Sa zadnje strane se nalazi kamera od 3 megapiksela, bez blica.

      Telefon nije nikakvog specijalno inovativnog dizajna, ali sasvim pristojno leži u ruci i plastika zadnje strane dobro leži. Unutra se nalazi ležište za microSD karticu, koja može biti kapaciteta do 32 GB (mi smo ga dobili sa karticom od 2 GB). Zadnja maska postoji u više boja i može se menjati, što će se nekim korisnicima/korisnicama verovatno dopasti.

      LG Optimus Me P350 dolazi sa Android 2.2 (Froyo) operativnim sistemom, koji možda nije više najsvežiji, ali nudi sasvim dovoljno naprednih mogućnosti, koje uključuju prebacivanje delova aplikacija na SD karticu i Wi-Fi hotspot. LG nadogradnja interfejsa (koja se zove Optimus UI) je praktično identična ostalim modelima, pa čak nema neke bitne razlike ni u odnosu na najjači Optimus 2X, osim prilagođavanja rezoluciji zbog manje mesta na ekranu.

      Kako je u pitanju telefon budžet klase, nismo očekivali neki specijalan kvalitet kamere, pa se nismo ni razočarali. Kamera koja je ugrađena u LG Optimus Me P350 ima 3,15 megapiksela i nema prateći blic.

      Home ekran ima pet podekrana, sa izvučenim prečicama za funkcije telefona i SMS-a koje se uvek nalaze na dnu. Kada kucate tekst, zbog male veličine i rezolucije ekrana, dok je telefon u uspravnom položaju tastatura za unos će biti klasična numerička sa slovima koja se dobijaju posle više pritisaka na brojeve, dok će se automatski promeniti u QWERTY tastaturu ako telefon okrenete u horizontalan položaj. Za otvaranje Office fajlova zadužen je ThinkFree Office, koji bez problema otvara Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, od čega Word i Excel fajlove možete i da menjate.

      Web pretraživač ne podržava Flash, tako da nećete moći da vidite tu vrstu sadržaja dok ste na web-u. Od interesantnih dodatnih aplikacija, tu je Application Manager, koji vam omogućava da na lak način vidite koje aplikacije su aktivne i da ih prekinete ako to želite.

      Telefon je tokom rada često zastajkivao kod izvođenja nekih operacija, što je očekivano s obzirom na njegove slabe specifikacije. Osnovne stvari kao što su telefoniranje i slanje i primanje SMS-ova i mailova, rade bez ikakvih problema, a posebno nam se dopao instalirani ThinkFree Office koji može da otvori Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, a pri tome možete čak i menjati sadržaj Word i Excel fajlova, što je često funkcija koja nedostaje u osnovnom softverskom paketu čak i na mnogo skupljim telefonima.

      LG Optimus Me P350 je jeftina ulaznica u Android svet, što naravno sa sobom povlači veliki broj kompromisa. Ekran je slabijeg kvaliteta i niže rezolucije, a i kamera je prilično loša. Ipak, u pitanju je Android 2.2 telefon koji korisniku pruža mnogo mogućnosti, a svakako mnogo više nego na bilo kom klasičnom mobilnom telefonu.

      Muzika, video, YouTube, Google Maps, Facebook, Office u džepu… sve je tu. Ova klasa telefona je zapravo prekretnica koja će u velikom broju slučajeva privoleti i korisnike koji su do sada izbegavali pametne telefone kao preskupe, da se prelome i zaplove vodama računara u džepu.

      Prednosti:

      – Cena
      – Preinstalirano Office rešenje koje omogućava editovanje Word i Excel fajlova
      – Izmenljiva zadnja maska u više boja

      Mane:

      – Ekran niske rezolucije
      – Slab procesor
      – Loša kamera

      Specifikacija:

      LG Optimus Me P350

      dimenzije

      108 x 53 x 12,5 mm

      masa

      130 g

      baterija

      Li-Ion 1280 mAh

      ekran

      2,8″, 320 x 240, kapacitivni TFT 256K boja

      kamera

      3.15 MP, auto fokus,
      VGA@24fps video

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      600 MHz

      memorija

      140MB

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      sistem

      Androd 2.2

      prisutnost na našem tržištu

      Vip

      Sony Ericsson Xperia Arc

      Sony Ericsson je u pravom trenutku uskočio u Android voz i zahvaljujući tome njihova prodaja pametnih telefona pokazuje odlične rezultate, a Xperia serija Android telefona je stekla prilično dobar imidž. X10 mini i X10 mini pro modeli su prilično jedinstveni i pokrili su deo korisnika koji voli manje telefone, dok su X8 i X10 pokrili srednji i viši segment monoblok telefona većih dimenzija. Sada je stigao najnoviji talas Android modela iz Sony Ericsson kuhinje, sa Xperia Arc modelom kao vodećim u toj grupi.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Xperia Arc donosi nekoliko novih tehnologija koje su specifične za Sony Ericsson i vrlo interesantne, a to su Sony Exmor R CMOS senzor od 8 megapiksela, koji ima vrlo dobru osetljivost i pravi odlične slike i snimke u uslovima slabije osvetljenosti i Mobile BRAVIA Engine, koji je zadužen za mnogo življe boje i bolji kontrast dok gledate slike ili video.

      Sony Ericsson Xperia Arc je prilično veliki telefon, a prednjom stranom dominira LCD ekran od 4,2 inča. Prednja strana telefona je prekrivena jednim slojem stakla, a Sony Ericsson se hvali kako je sam ekran praktično priljubljen potpuno uz staklo i nema ni malo razmaka između njih, pa vam se čini da je ekran deo stakla. Moramo priznati da to nije daleko od istine, a ekran se skoro ni ne vidi kada je ugašen, već deluje kao da je cela prednja strana crna. Granica se primećuje tek kada pogledate iz neposredne blizine ili na vrlo jakom svetlu.

      Rezolucija ekrana je pomalo nestandardnih 480×854 piksela, što ga čini širim (ili višim) od većine standardnih ekrana na drugim telefonima. Jezgro telefona čini 1GHz Scorpion processor, Adreno 205 GPU, 512 MB RAM-a (320 MB za aplikacije), 8 GB microSD (proširivo do 32 GB), Exmor R CMOS senzor od 8 megapiksela, HDMI izlaz i baterija od 1500 mAh.

      Xperia Arc je veoma lep telefon, tu nema nikakve sumnje. Vitka linija koja je posledica zakrivljenja zadnje strane na unutra, daje mu zaista specifičan izgled koji do sada niko drugi nije imao. Telefon je toliko lagan i tanak u sredini, dok u isto vreme ima veliku površinu, da smo se uplašili da ćemo ga polomiti kao šibicu ako ga malo jače stegnemo. Naravno, to se nije desilo, a kada malo provrtite Arc u ruci, shvatite da je zapravo vrlo čvrst i iako ne baš robustan kao neki drugi telefoni, nije uopšte loman u struku kako se na prvi pogled čini.

      Xperia Arc nam je na test došao sa Android 2.3 (Gingerbread) operativnim sistemom, tačnije sa verzijom 2.3.2, a povrh njega je instaliran Timescape UI. U međuvremenu je izašao update na Android 2.3.3, koji ispravlja neke greške i dodaje tešnju integraciju sa društvenim mrežama.

      Timescape UI lepo izgleda i ima pomalo futuristički šmek, ali funkcionalno pomalo kaska za UI rešenjima drugih proizvođača. Doduše, ako ovaj minimalistički pristup znači da ćemo češće dobijati nove Android verzije na Sony Ericsson telefonima, potpuno ga podržavamo. Glavnu vrednost aplikacija naravno nećete osetiti dok ne zahvatite u ogromnu ponudu koja postoji na Android Market-u, a onda postaje prilično nebitno šta je došlo inicijalno instalirano uz telefon.

      Sony Ericsson je u Arc ugradio svoj novi Exmor R CMOS senzor, koji ima odličnu osetljivost i omogućava vam da pravite odlične fotografije čak i u uslovima lošijeg osvetljenja. Ovo nije čisto marketinški trik, već nešto što zaista radi!

      Mobile Bravia Engine je nešto što smo prvo smatrali za promotivni potez, jer nemamo poverenja u softverska rešenja koja treba da izvuku nešto što hardver u startu ne može, ali taj sistem zapravo ima primetan uticaj na kvalitet slike i primeti se itekako. Video koji se pusti sa uključenim Mobile Bravia Engine-om ima odličan kolorit i ekran nam je odjednom delovao mnogo bolje, čak toliko da bi mogao da se uporedi i sa AMOLED-om. Jedini je problem u tome što Bravia Engine radi samo dok gledate slike ili video i to iz default galerije i iz plejera koji koristi osnovni video renderer.

      Internet pretraživač ima punu Adobe Flash podršku. Stranice sa dosta Flash sadržaja su povremeno zastajkivale, ali je generalno čitanje sadržaja sa sajtova sasvim prijatno na Arc-u, a u landscape modu čak često nećete ni morati da zumirate stranu da bi bila čitljiva.

      E sada, posle ovog niza uglavnom pozitivnih komentara, moramo da istaknemo i neke vrlo ozbiljne probleme na koje smo naišli dok smo koristili ovaj telefon. Kada smo prvi put uključili Arc, poigrali smo se malo njime i ostavili ga. Vrlo neprijatno smo se iznenadili kada smo ga zatekli 6 sati kasnije sa manje od pola baterije. Očigledno nešto u ovom telefonu troši bateriju vrlo neprijatnom brzinom i ako ga ostavite preko noći do ujutru će on potrošiti oko 60% baterije.

      Nažalost, ovo nije jedini problem softverske prirode koji muči ovaj telefon. Wi-Fi ume s vremena na vreme jednostavno da prestane da radi. Telefon prijavljuje da je konekcija aktivna, ali nema nikakvog protoka podataka. Tada je jedini lek da se Wi-Fi isključi i ponovo uključi, onda sve opet radi kako treba. (Izgleda da Arc ima problema sa komuniciranjem sa 802.11n ruterima koji imaju uključen WPA protokol. Ako se isključi WPA ili se na ruteru forsira 802.11g standard, sve radi kako treba, ali to baš i nije prihvatljivo rešenje.)

      Oba prethodno pomenuta problema su još uvek aktuelna sa Android OS verzijom 2.3.3, iako su se korisnici ponadali da će update-om biti rešeni.

      Sony Ericsson Xperia Arc je zaista prelep telefon, smelih linija i jedinstvenog dizajna. Plastika koja preovlađuje u njegovoj konstrukciji mu se može oprostiti vrlo lako, kada vidite koliko je lagan, a i dalje čvrst. Veliki ekran od 4,2″, izrađen u LCD tehnologiji sa LED pozadinskim osvetljenjem, nije najbolji u klasi, ali daleko od toga da je loš. Njemu dodatno pomaže Sony Mobile Bravia Engine koji poboljšava kontrast i kolorit dok gledate filmove ili slike. Procesor koji je Sony Ericsson ugradio u Arc nije trenutno najjači na tržištu, ali je uglavnom sasvim dovoljan za sve što će vam zatebati.

      Vrlo dobra kamera je ono što podiže opšti utisak o Arc-u, ali veliki broj softverskih problema je ono što ga kvari. Misteriozna potrošnja baterije, restarti telefona, Wi-Fi koji prestaje da radi i povremeno zaglavljivanje softvera telefona prilično su velike mane kojie Sony Ericsson mora pod hitno da ispravi ako želi da ovaj telefon zauzme na tržištu ono mesto koje mu po pravu pripada.

      Prednosti:

      – Inovativno dizajniran, vrlo tanak i lagan
      – Vrlo dobra kamera

      Mane:

      – Prilično ozbiljni softverski problemi
      – Baterija se brzo troši kada se telefon aktivno koristi

      Specifikacija:

      Sony Ericsson Xperia Arc

      dimenzije

      125 x 63 x 8,7 mm

      masa

      117 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh

      ekran

      4,2″, 480 x 854, LED LCD – Sony Mobile Bravia Engine

      kamera

      8 MP Exmor R CMOS, auto fokus, LED blic,
      720p@30fps video

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      1 GHz Scorpion processor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 Snapdragon

      memorija

      512 MB RAM, 320 MB Storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 8 GB)

      sistem

      Androd 2.3.3

      prisutnost na našem tržištu

      Trenutno ga nema u ponudi domaćih operatera

      HTC Desire S

      HTC je na World Mobile Congress-u predstavio svoja tri nova modela telefona, koji su zapravo naslednici postojećih Incredible, Desire i Wildfire modela, a u imenu se razlikuju samo po tome što im je dodat sufiks “S”. Desire S je “srednji” član ove trojke, sa ekranom od 3,7 inča, nešto slabijom kamerom od Incredible S modela, ali i novim dizajnom koji podrazumeva telo telefona koje je izrađeno u jednom komadu aluminijuma.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Desire S dolazi na tržište u momentu kada ga njegove specifikacije više ne svrstavaju u sam vrh ponude pametnih telefona. Po hardverskoj snazi je blizak Desire HD-u, što sada više nije toliko impresivno kada se uzme u obzir da je era dvojezgarnih procesora u mobilnim telefonima već stigla i sve više uzima maha. Dolazi sa Super LCD ekranom od 3,7 inča, Android 2.3.3 operativnim sistemom i Sense 2.1 UI-em.

      Desire S ne spada u grupu najkrupnijih telefona, što će nekim korisnicima verovatno odgovarati, ali daleko od toga da je mali. Prednjom stranom dominira Super LCD ekran od 3,7 inča, sada već standardne rezolucije od 480×800 piksela (WVGA) koji je zaštićen je Gorilla Glass-om, što garantuje da ga nećete slomiti ničim manjim od čekića. Jezgro telefona čini Qualcomm Snapdragon procesor koji radi na taktu od 1 GHz. Desire S ima 1,1 GB ROM-a i 768 MB RAM-a (isto kao Incredible S), tako da vam memorije verovatno neće u skorije vreme zafaliti, a poseduje i microSD slot koji prima kartice kapaciteta do 32 GB (mi smo ga dobili sa karticom od 8GB). Sve to pokreće baterija od 1450 mAh.

      Desire S ima masku koja je u skladu sa aktuelnim trendom na velikom broju HTC-ovih novijih modela i izrađena je kao “unibody” rešenje, gde je ceo okvir napravljen iz jednog komada aluminijuma. To svakako dodaje na čvrstini telefona, mada u startu znači da ne postoji šansa da eventualno dodate neku jaču bateriju, jer za nju neće biti mesta. Pri vrhu se nalazi kamera i LED blic.

      Desire S dolazi sa svežim Android 2.3.3 operativnim sistemom, tako da praktično imate sve opcije na raspolaganju osim video chat-a za koji je Google dodao podršku u Android-u 2.3.4. HTC Sense UI u svojoj 2.1 verziji je odmah nepogrešivo prepoznatljiv.

      U spisku instaliranih aplikacija se nalazi i Quick Office, koji vam omogućava da pregledate Word, Excel i PowerPoint fajlove, kao i da menjate sadržaj Word i Excel fajlova u samom telefonu. Muzički plejer je standardni HTC-ov, a uz njega imate i aplikaciju za kupovinu pesama preko Amazon-a. Desire S takođe može da pronađe DLNA kompatibilne uređaje i ponudi svoj sadržaj za reprodukciju na njima. Tako možete recimo na odgovarajućem TV-u da preko mreže pustite slike ili video direktno iz telefona.

      Web pretraživač je standardan, a Desire S ima punu podršku za Adobe Flash, pa smo prilikom testiranja i instalirali najnoviju verziju koja je uredno prikazivala sve sajtove sa tim sadržajem.

      Uz Desire S dolazi kamera od 5 megapiksela (što je slabije od 8 megapiksela, koliko ima kamera u Incredible S modelu), sa LED blicem za slikanje i snimanje u uslovima slabijeg osvetljenja. Video možete snimati do 720p rezolucije u 30 frejmova u sekundi.

      Slike koje Desire S pravi nisu ništa posebno, čak možemo reći da uglavnom ispadaju loše, sa malo detalja i velikim problemima kod jakog osvetljenja koje ide u kameru. Izuzetak su makro fotografije, koje ponekad uspeju da ispadnu dosta dobro, mada su i tada vidljivi nedostaci kamere. Video snimci u 720p rezoluciji nisu posebno impresivni, mada su ispali bolje nego što smo očekivali s obzirom na to kakve slike smo dobili pre toga.

      Trajanjem baterije smo bili izuzetno zadovoljni. Nismo sasvim sigurni da li bi mu pod istim uslovima baterija trajala duže nego na Incredible S modelu, ali sigurno su tu negde.

      Telefon u standby modu troši jako malo, pa je sigurno da bi uključen mogao da izdrži oko nedelju dana, uz neki potpuni minimum korišćenja. Naravno, ako ga intenzivno opteretite, gledate filmove, igrate igre i visite na Internetu uz uključen Wi-Fi, potrošićete bateriju za manje od jednog dana, ali u svakodnevnom korišćenju skoro sigurno nećete nikada posegnuti za punjačem dok ne dođete kući na kraju dana.

      Desire S je evolutivni pomak među HTC modelima, isto kao i Incredible S, bez nekih preteranih iznenađenja. Postoji veliki broj sitnih unapređenja u odnosu na prethodnu generaciju: malo bolji procesor (mada ne bolji od Desire HD-a), noviji Android i Sense UI, malo bolji ekran, duže trajanje baterije… pa kada se sve to nakupi ipak nije uopšte zanemarljivo. U svakom slučaju, ovaj telefon pruža vrlo kvalitetno i ispeglano iskustvo prilikom korišćenja, a odlična izrada garantuje da ćete ga verovatno penzionisati zbog novog modela mnogo pre nego što hardver zakaže ili se ošteti.

      Super LCD ekran koji je ugrađen u Desire S nije trenutno vrhunski u svojoj klasi, ali je jedan od boljih ekrana u pametnim telefonima danas, a ni vrhunski ekran vam ne znači mnogo ako vam baterija ne potraje dovoljno dugo da ga iskoristite, u čemu se Desire S dobro pokazao. Jedini pravi nedostatak koji ovaj telefon ima, jeste prilično osrednja kamera koja malo kvari opšti utisak.

      Sve u svemu, ako vam treba pouzdan telefon dobrih performansi, solidnog ekrana, sa najnovijom verzijom Android-a i odličnom pratećom softverskom nadgradnjom, nećete pogrešiti ako izaberete HTC Desire S.

      Prednosti:

      – Vrlo kvalitetna izrada, metalno telo iz jednog dela i Gorilla Glass ekran
      – Odlično trajanje baterije
      – Ispeglan Sense UI

      Mane:

      – Kamera

      Specifikacija:

      HTC Desire S

      dimenzije

      115 x 59,8 x 11,6 mm

      masa

      130 g

      baterija

      Li-Ion 1450 mAh

      ekran

      3,7″, 480 x 800, S-LCD (Gorilla Glass)

      kamera

      5 MP, auto fokus, LED blic,
      720p@30fps video

      prednja kamera

      Da

      procesor

      1 GHz Scorpion processor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 Snapdragon

      memorija

      1,1 GB ROM, 768 MB RAM

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 8 GB)

      sistem

      Androd 2.3.3

      prisutnost na našem tržištu

      Telenor

      HTC Wildfire S

      Wildfire S je najmanji član HTC-ove “S” trojke, sa ekranom od 3,2 inča i cenovnom pozicijom koja ga smešta u istu kategoriju sa svojim prilično uspešnim starijim bratom, prvim Wildfire modelom. Naravno, pošto je nova serija telefona u pitanju, on donosi i dosta unapređenja u odnosu na svog prethodnika.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Kao direktni naslednik Wildfire modela, Wildfire S je naravno dosta toga nasledio od svog starijeg brata, a u odnosu na njega je poboljšan taman toliko da ispravi neke od najbitnijih nedostataka prethodnog modela. Osnovni problem prvog Wildfire-a je bio njegova mala rezolucija ekrana od 240×320 piksela, zbog koje dosta aplikacija koje zahtevaju standardnu Android rezoluciju nije radilo na njemu, a stvari kao što su čitanje dokumenata i web strana su bile vrlo naporne. Wildfire S dolazi sa duplo više piksela na ekranu, tj. rezolucijom od 320×480 piksela, a uz to donosi i brži i moderniji procesor, više memorije, poboljšanu kameru i noviju verziju Android operativnog sistema i Sense UI-a.

      Wildfire S je telefon skromnijih dimenzija od jačih HTC modela, što će nekome možda mnogo značiti, jer nije uopšte retko da su nekome jači modeli sa većim ekranima jednostavno preveliki i nezgodni za držanje u ruci. Ekran je veličine 3,2 inča i rezolucije 320×480 piksela, zaštićen Gorilla Glass-om. Procesor radi na 600 MHz, što je više od 528 MHz na koliko je radio procesor u prvom Wildfire-u, a uz to poseduje i pravi GPU, tako da mnoge grafički zahtevne aplikacije i igre rade na njemu osetno brže. Memorija je takođe povećana u odnosu na prethodnika i sada iznosi 512 MB, za razliku od 384 MB sa Wildfire-a, što će vam omogućiti da instalirate više aplikacija. MicroSD slot prima kartice do 32 GB, a telefon dolazi sa karticom kapaciteta 2 GB. Jedina stvar koja je slabija u odnosu na prvi Wildfire jeste baterija, čiji je kapacitet 1230 mAh (Wildfire ima 1300 mAh), pa iako je telefon u principu štedljiviji od svog prethodnika, trajanje baterije će biti otprilike na istom nivou.

      Wildfire S dolazi sa vrlo svežim Android 2.3.3 operativnim sistemom, kao i sa Sense 2.1 UI interfejsom. Intrefejs je inače potpuno lokalizovan na naš jezik, pa ako zanemarimo povremeno čudne prevoda nekih opcija i mešanje ćiriličnog i latiničnog pisma, korisnicima koji ne znaju dovoljno dobro engleski jezik biće mnogo lakše da ga koriste.

      Interesantno je napomenuti da uz Wildfire S ne dolazi instalirana aplikacija za otvaranje Office dokumenata, ali ju je moguće vrlo lako i besplatno instalirati preko HTC Hub-a. Tako dobijate punu Office funkcionalnost, uključujući i mogućnost izmene Word, Excel i PowerPoint fajlova. Aplikacija za simulaciju baterijske lampe je isto čudno odsutna, ali se instalira preko HTC Hub-a. Možemo samo da pretpostavimo da je HTC odlučio da ove aplikacije ne uključi u osnovnu instalaciju telefona, jer je smatrao da neće biti potrebne svim korisnicima, pa je bolje da ne zauzimaju i dalje relativno ograničenu memoriju Wildfire S-a bez potrebe.

      Web pretraživač je standardan, a interesantno je to što Wildfire S ima podršku za Adobe Flash, što je pomalo iznenađujuće za ovu klasu telefona (u pitanju je doduše “lite” verzija).

      Uz Wildfire S dolazi kamera od 5 megapiksela, sa LED blicem za slikanje i snimanje u uslovima slabijeg osvetljenja. To naizgled nije ništa bolje od starog Wildfire-a, koji je takođe imao kameru od 5 megapiksela i LED blic, ali Wildfire S i pored iste rezolucije ipak pravi nešto bolje fotografije, a uz to može i da snima video u rezoluciji 640×480 piksela (Wildfire je imao maksimum od 352×288) i ima noviju verziju softvera za fotografisanje koji ima mnogo više mogućnosti.

      Wildfire S pravi bolje slike od starog Wildfire-a, ali su one i dalje prilično loše. Pogotovo su problem panorama fotografije, gde je sve nekako neoštro i bledunjavo. Na nekim kraćim razdaljinama, fotografije mogu da ispadnu prihvatljivo, a makro mode je još i najbolji od svih modova fotografisanja. Biranje fokusne tačke dodirom prsta je jako korisno, a dodatne opcije su svakako zgodne. Efekti na fotografijama će možda nekome biti interesantni, ali kada se uključe vidi se da počnu da opterećuju telefon i interfejs pomalo laguje.

      Video je mnogo bolji nego na starom Wildfire-u (na kojem je bio zaista očajan), ali mu to ne pomaže da ga proglasimo dobrim. Detalji su prilično zamućeni, vide se artefakti zbog kompresije, a ne postoji mogućnost menjanja fokusa tokom snimanja.

      Trajanje baterije je pristojno, ali moramo da priznamo da smo se malo razočarali. Stari Wildfire je u svojoj generaciji važio za telefon sa vrlo dugim trajanjem baterije, a pošto su se Desire S i Incredible S vrlo dobro pokazali po tom pitanju i napravili očigledan napredak, očekivali smo da to važi i za Wildfire S. Nažalost, zbog odluke HTC-a da u njega stavi čak i slabiju bateriju nego u stari Wildfire, iako štedljiviji, Wildfire S će bateriju potrošiti otprilike za isto vreme kao i njegov prethodnik. To znači da možete očekivati jedan dan autonomije ako ga koristite više ili dva dana ako ga koristite manje.

      Kao i Incredible S i Desire S, Wildfire S je samo evolucija prethodnog modela. HTC je očigledno to i imao kao nameru, što se vidi iz toga što su samo dodali “S” na kraju imena i nisu smišljali neke potpuno nove nazive za modele koje su izbacili. Posmatran kao naslednik starog Wildfire-a, smešten u istu cenovnu kategoriju, Wildfire S je odlična prilika za nove Android korisnike koji bi želeli da probaju sve mogućnosti sistema bez prevelikih troškova. Čak i u slučaju da neko već ima stari Wildfire, prelazak na Wildfire S je sasvim opravdana investicija jer se dobija moćniji telefon sa mnogo većom upotrebnom vrednošću prvenstveno zahvaljujući duplo većoj rezoluciji ekrana.

      Ono što je interesantno konstatovati je činjenica da Wildfire S poseduje 99% mogućnosti mnogo jačih HTC-ovih modela. Novi Android 2.3.3 operativni sistem i Sense 2.1 sa podrškom za HTCSense.com, praktično vam omogućava da uradite sve što i sa jačim modelima, samo možda malo sporije i malo manje komforno. Ekran nije vrhunskih karakteristika, a kamera je i dalje prilično ograničene upotrebljivosti, ali možemo reći da smo vrlo zadovoljni onime što ovaj telefon pruža.

      Prednosti:

      – Vrlo kvalitetna izrada
      – Novi Android 2.3.3 i Sense UI 2.1

      Mane:

      – Kamera

      Specifikacija:

      HTC Wildfire S

      dimenzije

      101,3 x 59,4 x 12,4 mm

      masa

      105 g

      baterija

      Li-Ion 1230 mAh

      ekran

      3,2″, 320 x 480, TFT (Gorilla Glass)

      kamera

      5 MP, auto fokus, LED blic,
      VGA@24fps video

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      600 Mhz

      memorija

      512 MB ROM, 512 MB RAM

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 2 GB)

      sistem

      Androd 2.3.3

      prisutnost na našem tržištu

      Telenor
      Vip

      HTC Sensation

      Kada je HTC na World Mobile Congress-u predstavio svoja tri nova “S” modela telefona, ljubitelji njihovih uređaja su bili pomalo razočarani, jer ni jedan od njih nije predstavljao ništa više od čisto evolutivnog koraka u odnosu na prethodne modele, dok je konkurencija već uveliko gazila ka dvojezgarnim vodama. HTC je ipak imao skrivenog keca u rukavu, pa je vrlo brzo posle toga odjeknula senzacionalna vest i predstavljen je HTC Sensation, prvi HTC-ov dvojezgarni telefon.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Kao HTC-ovom dvojezgarnom prvencu, pred Sensation je postavljena prilično nezahvalna uloga vodećeg HTC modela u ponudi, od kojeg se očekuje da briljira u svemu. Sensation svakako ima vrlo dobar pedigre na papiru, sa velikim S-LCD ekranom dijagonale 4,3 inča i visokom 540×960 rezolucijom, 1,2 GHz dvojezgarnim procesorom i Adreno 220 GPU-om, koji mogu da izguraju snimanje full-hd video materijala i sve to prekriveno ultra modernim Sense 3.0 UI-em.

      Super LCD qHD rezolucije (540×960) je u 16:9 razmeri, pa je očigledno predviđen za gledanje HD video materijala, dok je gustina piksela vrlo velika i blizu je one granice gde ljudsko oko više ne može da razazna pojedinačni piksel. Ovo pak znači da hardver telefona mora da iscrta 35% više piksela nego na standardnom displeju rezolucije 480×800, pa su CPU i GPU opterećeniji prilikom zahtevnih operacija kao što su surfovanje web-om po stranama bogatim flash sadržajem ili igranje kompleksnijih igara.

      Sensation je veliki telefon, mada zbog 16:9 odnosa stranica ekrana nije preširok i lepo leži u ruci. Izrađen je od zaista vrlo kvalitetnih materijala i osnovno telo mu je od aluminijuma, dok je ceo prednji deo (koji se odvaja) jedan veliki komad stakla iza kojeg se nalazi ekran i ostatak hardvera. Staklena površina je naravno Gorilla Glass koji je otporan na grebanje i udarce, a malo je ispupčena duž spojeva sa ostatkom maske, pa kada spustite telefon ekranom napred na neku površinu, centar ekrana neće doći u kontakt sa njom pod uslovom da je ravna.

      Unutar Sensation-a se nalazi 1,2 Ghz dvojezgarni Qualcomm-ov Scorpion procesor, baziran na Cortex-A8 jezgru koje je dodatno modifikovano od strane Qualcomm-a. Ovo je za nijansu slabiji procesor od Cortex A9 procesora koji se nalazi u Samsung Galaxy II i LG Optimus 2X telefonima. GPU je Adreno 220, a Sensation ima 768 MB RAM-a i 1 GB interne memorije za skladištenje, uz obavezni microSD slot koji prima kartice do 32 GB (telefon je došao sa karticom od 8 GB).

      HTC Sensation dolazi sa Android 2.3.3 operativnim sistemom (mada upravo u trenutku pisanja ovog teksta neki operateri dobijaju OTA update na Android 2.3.4) koji je obogaćen Sense 3.0 korisničkim interfejsom. Sense 3.0 je projektovan tako da iskoristi visoku rezoluciju ovog telefona i njegovu procesorsku moć, pa u potpunosti verovatno neće nikada preći na slabije modele telefona, mada postoje neke modifikovane verzije sa izbačenim određenim zahtevnim funkcijama koje su napredni korisnici instalirali i na druge HTC-ove telefone.

      Ono što ćete prvo primetiti kod novog Sense 3.0 UI-a, jeste mnogo napredniji lock ekran. Na dnu se nalazi prsten, čijim prevlačenjem naviše zapravo otključavate ekran. To naravno nije sve, jer na ekranu imate i ikonice sa često korišćenim funkcijama, koje možete direktno pozvati tako što ćete ih prevući u prsten i tako otključati telefon i u isto vreme startovati željenu aplikaciju. Vrlo korisna stvar, a same ikonice su aktivne, pa tako možete na njima direktno videti broj propuštenih poziva, pristiglih sms poruka ili mail-ova, kao mali broj koji se pojavi pored njih. Preko lock ekrana možete čak i pristupiti osnovnim kontrolama muzičkog plejera, ako u tom momentu ide neka pesma preko njega.

      Senzor kamere je rezolucije 8 megapiksela, a jak hardver omogućava vam da njime snimate 1080p video u 30 frejmova u sekundi i to sa stereo zvukom. Dvostruki LED blic je tu da vam pomogne da napravite prihvatljive fotografije i u situacijama slabije osvetljenosti.

      Fotografije koje Sensation pravi nisu spektakulare, ali su sasvim dobre, što je prvi put da kažemo tako nešto za kameru u nekom HTC-ovom telefonu. Naravno, još uvek boluje od određenih neoštrina, koje su često i posledica agresivnijeg algoritma za korekciju šuma, ali sada to nije toliko drastično. Uz veliki broj mogućnosti dodatnog podešavanja u softveru za fotografisanje, ne sumnjamo da će neko ko se potrudi umeti da izvuče zaista odlične rezultate iz nje.

      Video je u full-hd rezoluciji i takođe je sasvim dobar. Detalji na video snimcima nisu baš vredni full-hd rezolucije i 720p mod je možda nešto što je realnije za oštrinu koja se dobija od senzora, ali su snimci vrlo fluidni i nemaju nikakvih trzanja i cepanja slike. Sensation inače enkodira video u 3gp format i koristi 10 Mbit/s bitrejt, što je možda malo restriktivno i bilo bi bolje da su ga ostavili na malo većoj vrednosti ili da su barem ostavili mogućnost izbora kvaliteta. Dobra stvar je to što se video snima sa stereo zvukom u 44 KHz koji je vrlo kvalitetan.

      Što se trajanja baterije tiče, nemojte računati na više od jednog dana autonomije, a ako radite neke zahtevnije stvari budite spremni da potražite izvor struje i pre toga.

      HTC Sensation je primer iz udžbenika kako moćan telefon treba da izgleda i da leži u ruci. Kvalitetna izrada i prosto konkretnost telefona su nešto što ne možete da ne primetite u prvom kontaktu sa njim. Odlične performanse koje mu omogućava jak hardver u sprezi sa novim Android operativnim sistemom i Sense 3.0 UI-em čine korišćenje Sensation-a stvarno pozitivinim iskustvom. Razolucija njegovog displeja omogućava vam da vrlo lako krstarite Internetom ili čitate dokumenta, bez potrebe za žongliranjem zumom i mrdanjem sadržaja ekrana svaki čas.

      Bilo da ste poslovni korisnik ili zaljubljenik u multimediju i moćne gedžete, Sensation će vam pružiti mnogo toga. Bez problema možete čitati i menjati Office dokumenta, slušati muziku, gledati video ili odigrati neku zahtevniju igru, a pri tome ovaj telefon neće nikada biti usko grlo.

      Prednosti:

      – Vrlo kvalitetna izrada
      – Novi Android 2.3.3 i Sense UI 3.0
      – Dvojezgarni procesor odličnih performansi
      – qHD displej (540×960)

      Mane:

      – Displej ima relativno loše uglove gledanja, pogotovo na suncu

      Specifikacija:

      HTC Sensation

      dimenzije

      126,1 x 65,4 x 11,3 mm

      masa

      148 g

      baterija

      Li-Ion 1520 mAh

      ekran

      4,3″, 560 x 960, S-LCD (Gorilla Glass)

      kamera

      8 MP, auto fokus, dual LED blic,
      1080p@30fps video sa stereo zvukom

      prednja kamera

      Da

      procesor

      1.2 GHz dvojezgarni procesor, Adreno 220 GPU, Qualcomm MSM 8260 Snapdragon

      memorija

      768 MB RAM, 1 GB Storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 8 GB)

      sistem

      Androd 2.3.3

      prisutnost na našem tržištu

      Telenor
      Vip

      LG Optimus Black

      Moglo bi se reći da je ovaj model slabija jednojezgarna alternativa modelu Optimus 2X, sa kamerom sa manje megapiksela i manje dostupne ugrađene ROM memorije. Nemojte se pokolebati ovim što je rečeno, jer je ovaj model ipak jeftinija alternativa 2X modelu, a LG se potrudio da izbaci “za svakog po nešto”, kao što i ostali proizvođači čine.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      U pitanju je model telefona sa kvalitetnim S-LCD IPS ekranom dijagonale 4 inča, rezolucije 480 x 800 piksela, Cortex-A8 procesorom na 1GHz i PowerVR SGX530 GPU-om, kamerom od 5 megapiksela sa mogućnošću snimanja u 720p rezoluciji i 2 GB interne ROM memorije sa mogućnošću proširivanja do 32 GB upotrebom MicroSD kartice. Kao korisnički interfejs koristi LG-ovu modifikaciju pod imenom Optimus UI 2.0.

      Sa svojim 4-inčnim ekranom dimenzije telefona su standardne i telefon nije prevelik za držanje. Telefon je izrađen od plastike čiji je kvalitet dobar, jer tokom korišćenja telefona nismo primetili nikakvo krckanje i ugibanje, spojevi sa zadnjim poklopcem su bili dosta čvrsti. Sa prednje strane oko ekrana nalazi se crna varijanta plastike smeštena ispod jednog velikog komada stakla koje se prostire skroz do ivica telefona, slično kao kod Samsung Galaxy S modela. Nažalost, LG Optimus Black ne poseduje Gorilla staklo koje se nalazi kod LG Optimus 2X modela, tako da nije u toj meri otporno na ogrebotine, udarce i padove.

      Optimus Black ima Cortex-A8 procesor radnog takta od 1GHz i PowerVR SGX530 GPU sa TI OMAP 3630 chipset-om. Ovaj GPU PowerVR SGX530 sa TI OMAP 3630 chipset-om je potpuno isti onakav kakav se nalazi u Samsung Galaxy SL IT9003 modelu i daleko je inferiorniji od Galaxy S IT9000 modela koji ima PowerVR SGX540 GPU, sa Hummingbird chipset-om. Razlika između ova dva tipa čipseta je ogromna, 90 miliona trouglova u sekundi vs 14 miliona trouglova u sekundi, koliko ima čipset na Optimus Black modelu, tako da će teoretske performanse u igrama i pri reprodukciji HD materijala biti čak 6 puta niže na modelu Optimus Black. Količina RAM memorije na ovom modelu je 512MB, dok vam je na raspolaganju samo 2GB ROM memorije, ali memoriju možete proširiti microSD karticama, kapaciteta do 32GB koliko je podržano. Baterija koju koristi ovaj model je Li-Ion 1500 mAh , 5.6 Wh.

      LG Optimus Black dolazi sa Android 2.2.2 Froyo operativnim sistemom sa modifikacijom grafičkog okruženja Optimus UI 2.0, ali update na 2.3 Gingerbread je planiran i trebali da se pojavi u skorijem periodu.

      U gornjem levom ćošku za zadnje strane, nalazi se kamera od 5MP (2592 x 1944) sa mogućnošću snimanja 720p klipova u 30fps-a, a odmah ispod nje se nalazi LED blic. Kamera i blic su smešteni u odvojenu vertikalno postavljenu elipsu, a staklence kamere i staklence blica su dodatno udubljeni ispod nivoa zadnje strane kako bi se sprečilo njihovo grebanje i oštećivanje, što je po nama lep detalj.

      Kvalitet fotografija u ne toliko svetlom okruženju je bio dobar, možemo reći da je kamera na Optimus Black modelu takođe radila jako kulturan posao. U takvom okruženju sa manje svetla, kamera je uspevala da prikupi dovoljno svetla bez podizanja ISO vrednosti na veći nivo, već ga je držala na zaista minimalnim vrednostima. Ovo je rezultovalo slikama sa minimalnim, do nepostojećim šumom, a opet nismo sigurno kako je ovo rađeno, pošto senzor nije dovoljno veliki prikupi dovoljno svetlosti sam po sebi. Što se tiče dnevnih spoljašnjih fotografija gde svetlosti ima na pretek, možemo reći da smo bili jako zadovoljni njihovim kvalitetom. Količina šuma na takvim fotografijama je bila praktično nepostojeća, a količina detalja je bila na razumno visokom nivou za kameru od 5MP na mobilnom telefonu. Makro mod u kombinaciji sa blicem je takođe pružao dosta dobre rezultate i uspevali smo da napravimo dosta dobre fotografije u totalno mračnoj sobi.

      Što se tiče snimanja video klipova, nismo bili nimalo zadovoljni na ovom polju. Prilikom snimanja videa primetili smo seckanje na određene trenutke. Slika je takođe često ispadala iz fokusa, a javljao se i neobjašnjivi šum u slici. Povrh svega toga, kada smo klip prebacili na računar, on je imao pogrešan aspekt sa crnim linijama gore i dole, što je veoma čudno. Kako biste videli pravi aspekt bez crnih linija gore i dole, morate ga ručno podesiti u podešavanjima vašeg plejera na računaru da bi ste dobili normalnu sliku preko celog ekrana, kako je i trebalo biti. Snimci su u 3GP formatu, mada mi smatramo da bi MP4 bio bolji izbor. Mikrofon je bio dobar i bio je dosta osetljiv. Sve u svemu, poprilično loše iskustvo i smatramo da je ovo više pitanje softvera, a nadamo se da će to biti ispravljeno u najavljenom 2.3 Gingerbread update-u.

      Možemo reći da iako nije napravljen od aluminijuma telefon u ruci daje dobar utisak čvrstine. Njegova veličina je sasvim dobra za držanje i ljudi sa čak i najmanjim šakama neće imati problema da ga drže sasvim ugodno. Prilično je lagan i tanak, tako da i to doprinosi ukupno dobrom utisku. Prednja strana je urađena cela iz jednog komada stakla, tako da morate da pripazite oko padova, pošto LG Optimus Black ne poseduje Gorilla glass.

      Optimus Black ima Flash podršku, ali Adobe Flash player ne stiže direktno instaliran na telefon, već ćete morati otići na Android Market i ručno ga instalirati. Ovo ne predstavlja nikakav problem, ali je jedan dodatni korak koji je LG mogao da uradi umesto vas. Sve reklame i Flash sadržaj se sasvim lepo prikazuju bez ikakavih anomalija, baš kao na vašem računaru. Na slici ispod možete videti našu stranicu koja će vam to i potvrditi.

      Optimus Black ima Flash podršku, ali Adobe Flash player ne stiže direktno instaliran na telefon, već ćete morati otići na Android Market i ručno ga instalirati. Ovo ne predstavlja nikakav problem, ali je jedan dodatni korak koji je LG mogao da uradi umesto vas. Sve reklame i Flash sadržaj se sasvim lepo prikazuju bez ikakavih anomalija, baš kao na vašem računaru. Na slici ispod možete videti našu stranicu koja će vam to i potvrditi.

      LG Optimus Black je, naš je utisak takav, dosta poželjan telefon za imati. Kvalitet izrade je stvarno bio na dobrom nivou iako je reč o plastičnom kućištu. Lepo je dizajniran, veoma je tanak i prilično lagan za telefon ovakvih dimenzija. Njegove 3D performanse nisu baš najbolje, tako da možete primetiti lošije performanse u nekim zahtevnijim Android igrama. LG je svojim Optimus UI 2.0 osvežio Android iskustvo, a imate i jako zanimljivu stvar sa pokretnim gestovima koje je LG implementirao.

      Kamerom ćete biti veoma zadovoljni u polju pravljenju fotografija, dok ćete biti razočarani snimanjem video klipova. Ekran je zaista kvalitetan za LCD standarde, tako da ako se ne odlučite za neki model sa Amoled ekranom, IPS LCD je najbolja stvar iza te tehnologije.

      Prednosti:

      – Solidna izrada, veoma tanak profil i mala težina telefona
      – Kvalitetna kamera u polju nepomičnih fotografija, a uključen je i LED blic
      – Pokretni gestovi
      – Lepo iskustvo sa Optimus UI 2.0

      Mane:

      – Loše snimanje u 720p sa nekoliko problema
      – Slabiji GPU čipset koji utiče na 3D performanse

      Specifikacija:

      LG Optimus Black

      dimenzije

      122 x 64 x 9.2 mm

      masa

      109 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh

      ekran

      4,0″, 480 x 800, S-LCD IPS

      kamera

      5 MP, auto fokus, LED blic,
      720p@30fps video

      prednja kamera

      Da

      procesor

      1.0 GHz jednojezgarni Cortex-A8 procesor, PowerVR SGX530 GPU sa TI OMAP 3630 chipset-om

      memorija

      512 MB RAM, 2 GB Storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      sistem

      Androd 2.2.2

      prisutnost na našem tržištu

      Trenutno ga nema u ponudi domaćih operatera

      Samsung Galaxy Mini

      Kada se pomenu Samsung Android telefoni, svima odmah prvo padne na pamet njihova izuzetno uspešna Galaxy S serija, sa najnovijim Galaxy S II modelom koji obara rekorde u prodaji i zasenjuje korisnike svojim vanredno dobrim ekranom. Ipak, nisu svi spremni da ulože toliko novca u spravicu koja je ipak primarno mobilni telefon, pa korisnici često traže jeftinije alternative. Android je srećom jako prilagodljiva platforma, koja čak i na slabijem hardveru može da pruži dosta toga. Jedan takav model je i Samsung Galaxy Mini, koji smo imali prilike da testiramo.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Galaxy Mini je Samsung-ov model Android telefona koji je namenjen mladima i korisnicima koji žele da uđu u svet Androida bez prevelike cifre koju bi morali da plate odjednom ili kroz skuplje pretplate kod od nekog operatera. Mini je, kako su mu samo ime sugeriše, prilično mali telefon za današnje standarde pametnih telefona, sa procesorom na 600 MHz, ekranom rezolucije 240×320 piksela i kamerom od 3,15 megapiksela.

      Galaxy Mini je telefončić skromnih dimenzija, uporediv sa svojim rivalima kao što je npr. HTC Wildfire. Telefon je u potpunosti izrađen od plastike i jako je lagan, mada deluje čvrsto i ne krcka niti ima praznog hoda na spojevima.

      Displej nije baš specijalno dobar po pitanju kontrasta, pa će na suncu biti jako teško vidljiv, a pikseli koji su prilično veliki se takođe vrlo lako daju primetiti. Takođe smo zapazili jednu jako zanimljivu stvar, a to je da displej primetno brže gubi boje kada se posmatra sa leve strane (tj. odozdo kada je telefon u landscape modu).

      Galaxy Mini dolazi sa Android operativnim sistemom u verziji 2.2.1 (Froyo), sa TouchWiz nadogradnjom korisničkog interfejsa. Verzija telefona za naše tržište ima srpski jezik, što kao i na ostalim lokalizovanim verzijama Androida sa kojima smo se sretali dovodi do čudnih kombinacija ćirilice i latinice. Srećom, to ne smeta previše, a prevodi, iako ponekada umeju da budu čudni, dovoljno su jasni da možete da pohvatate šta koja opcija radi.

      Quickoffice koji dolazi instaliran može da otvori Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, ali ne može da ih menja.

      Tastatura je svetla tačka ovog telefona i moramo da priznamo da nas je kupila. Pošto smo koristili prilično dugo HTC Wildfire, koji je po mnogim stvarima sličan Mini-ju, a prvenstveno po 240×320 rezoluciji i manjku prostora na ekranu, možemo sa sigurnošću da tvrdimo da je (virtuelna) tastatura na Mini-ju za klasu bolja. Skoro uopšte nismo grešili tokom kucanja, što je na Wildfire-u recimo jako često bio slučaj. Da li je to zbog bolje softverski rešene tastature ili osetljivijeg ekrana, ne bismo umeli da kažemo. Dodatni plus je to što možete uključiti Swype i one kucati još brže.

      S obzirom na specifikacije kamere, nismo baš mnogo od nje očekivali, pa se nismo ni mnogo razočarali kada smo videli rezultate. Kamera ima rezoluciju od 3,15 megapiksela, a video može da snima u 320×240 u 15 frejmova u sekundi, što možda odgovara rezoluciji ekrana telefona, pa je čak i zgodno za gledanje na njemu, ali nikako nije ni blizu kvaliteta potrebnog za gledanje na monitoru ili TV-u.

      Slike koje Mini pravi su prilično blede i neubedljive, sa manjkom detalja, mada ponekad umeju da ispadnu skoro pristojno. Ne postoji nikakav makro mod, tako da ne očekujte da fotografišete sitne predmete izbliza.

      Video se snima u mp4 kontejner, kompresovan mpeg4 codec-om, ali sa jako lošim bitrejtom i još lošijim mono zvukom. Video na Galaxy Mini-ju je jednostavno… loš. Nismo mogli nažalost da pronađemo nikakvu lepu reč za njega, a možete se i sami uveriti iz priloženih video snimaka.

      Što se trajanja baterije tiče, ono je prilično prosečno. Mini je možda malo zahvalniji od novih dvojezgarnih aždaja gladnih struje, ali ograničen kapacitet baterija koja dolazi uz njega znači da ćete ipak najčešće morati da ga dopunjavate jednom dnevno, ako želite da ga normalno koristite.

      Samsung Galaxy Mini je namenjen mlađim korisnicima koji nemaju preterano velike zahteve, kao i korisnicima koji žele povoljan Android telefon. Vrlo je lagan i mali, pa će odgovarati osobama sa manjim šakama, a pored toga što je izrađen od plastike vrlo je čvrst i dobro uklopljen u celinu.

      Ekran je stavka koja je pod velikim udarom uštede na ovom telefonu, pa kvalitet prikaza nije u rangu skupljih modela, a ograničena rezolucija čini neke od primena, kao što su čitanje dokumenata i surfovanje netom, prilično napornim i nepraktičnim. Kamera je takođe element na kojem se štedelo, pa su snimci koje možete njom napraviti za današnje pojmove ispod proseka, a video zapis je praktično neupotrebljiv osim kao neka osnovna informacija. Sa druge strane, ovaj telefončić je vrlo brz u onome što radi i poseduje sijaset mogućnosti u startu, sa pristupom Android Marketu odakle možete naravno skinuti još hiljade korisnih aplikacija. Touch-screen tastatura je takođe jedna od boljih koje smo koristili, a Swype podrška još dodatno ubrzava kucanje i olakšava komunkaciju porukama ili mail-ovima.

      Prednosti:

      – Umerena cena
      – Prilično živahan za svoju klasu
      – Odlična touchscreen tastatura sa Swype podrškom

      Mane:

      – Mala rezolucija displeja
      – Loša kamera
      – Sada već malo stariji Android 2.2 operativni sistem

      Specifikacija:

      Samsung Galaxy Mini

      dimenzije

      110,4 x 60,8 x 12,1 mm

      masa

      105 g

      baterija

      Li-Ion 1200 mAh

      ekran

      3,14″, 240 x 320, kapacitivni TFT 256K boja

      kamera

      3,15 MP, 320×240@15fps video

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      600 MHz Arm 6 procesor

      memorija

      384 MB RAM, 160 MB Storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 2 GB)

      sistem

      Androd 2.2.1

      prisutnost na našem tržištu

      Telenor
      Vip

      Samsung Galaxy S II

      U svom naletu na tržište mobilnih uređaja, Samsung je na vreme uskočio na Android voz i još u vreme kada meteorski rast te platforme još uvek nije bio toliko očigledan, ponudio vrlo zaokružen proizvod u vidu prvog Samsung Galaxy S telefona. Vrlo dobre performanse, odličan Super AMOLED displej i velike mogućnosti podešavanja interfejsa i instaliranja custom ROM-ova koje je izbacivala zaista velika baza korisnika entuzijasta, učinile su prvi Galaxy S jednim od najbitnijih i najprodavanijih Android telefona u prošloj godini. Naravno, kada je Samsung najavio njegovog naslednika, odmah su milionima ljubitelja zasvetlucale oči, a specifikacije sa kojima je Samsung izašao pred javnost su delovale skoro svemirski visoke, počevši od dvojezgarnog procesora, Super AMOLED Plus displeja, pa do 1080p video snimanja.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Samsung Galaxy S II je prilično krupan telefon, a odnos stranica ekrana je konzervativniji i nije u izduženom 16:9 odnosu koji je poslednje vreme sve popularniji kod proizvođača. Ekran je dijagonale 4,3 inča i rezolucije 480×800 piksela, izrađen u Samsungovoj za sada ekskluzivnoj Super AMOLED Plus tehnologiji i zaštićen Gorilla Glass-om.

      Kada prvi put uzmete Galaxy S II u ruke, odmah ćete primetiti kako je lagan i plastičan, pre kao neka igračkica nego ozbiljan telefon. Onda ćete ga uključiti i sačekaće vas Super AMOLED Plus ekran sa kojeg će vas u zasedi sačekati sve moguće boje u do sada neviđenom intenzitetu i ostaviti vas potpuno bez daha. Negde u tom periodu dok pipkate po podu tražeći donji deo vilice koji je zanemaren odlutao, zaboravićete na plastiku i shvatićete da ovaj telefon nikako nije igračka.

      Unutar Galaxy S II telefona se nalazi dvojezgarni ARM Cortex A9 centralni procesor, sa pratećim Mali-400MP grafičkim procesorom. Ima 1 GB RAM-a i 16 GB memorijskog prostora na koji se još može dodati SD kartica veličine do 32 GB.
       

      Kamera od 8 megapiksela koja se nalazi na Galaxy S II je odlična. Odavno nismo bili tako prijatno iznenađeni kvalitetom fotografija, a bogami i videa. Slike koje možete napraviti ovim telefonom su sasvim uporedive sa consumer foto-aparatima malog formata, a 1080p video je oštar, pun boja i prelep za gledanje na velikom TV ekranu.

      Fotografije koje pravi Samsung Galaxy S II su fantastične! Kolorit je baš kako treba, oštre su i bez primetnog šuma, sve dok ne zumirate do nivoa piksela. Ovo je jedan od retkih telefona za koji možemo da kažemo da ima mogućnost da ravnopravno zameni kompakt foto-aparat u svakodnevnoj upotrebi. Makro mod jedino malo zaostaje za drugim telefonima i ne omogućava vam da fokusirate i fotografišete zaista bliske predmete. Opet, kada se uzme u obzir kvalitet fotografija i rezolucija, možete sve što želite slikati sa nekih 10-ak centimetara veće razdaljine i opet dobiti odličan kvalitet slike, koju onda možete crop-ovati po želji i to čak i u samom telefonu uz pomoć Editora fotografija.

      Video je takođe odličan, sa sjajnom oštrinom snimka, odličnim koloritom i bez vidljivih artefakata od kompresije. Jedini problem koji smo iskusili sa snimanjem video je prilično agresivan auto-fokus, koji vrlo često proverava fokus i zatim ako nije siguran da li je podešen kako treba pokušava da ga pronađe, što je vrlo vidljivo na snimku. Takođe, šteta je što audio nije ipak malo kvalitetniji i što nije stereo.

      Samsung Galaxy S II dolazi sa Android 2.3.3 operativnim sistemom uz neizbežni dodatak TouchWiz interfejsa u verziji 4.0. Touchwiz ne modifikuje grafičko okruženje toliko drastično kao na primer HTC-ov Sense, ali dodaje neke korisne stvari povrh standardnog Android UI-a. Uz Galaxy S II dolazi preinstaliran Polaris Office, iz kojeg možete otvarati Office dokumenta i menjati im sadržaj.

      Galaxy S II podržava u potpunosti sistem deljenja video snimaka, slika i muzike sa DLNA kompatibilnim uređajima u lokalnoj mreži, pa tako možete pustiti film direktno na DLNA kompatibilnom televizoru preko WiFi-a ili gledati slike na telefonu sa multimedijalnog mrežnog servera.

      Moramo da pomenemo tastaturu, koja je odlična, a Samsung uz sve svoje nove telefone standardno isporučuje i Swype opciju, koja vam omogućava da prevlačenjem prsta po slovima, bez odizanja od ekrana, vrlo brzo unosite tekst. Sjajno je i to što su podržane reči iz našeg jezika, pa će vam Swype automatski prepoznavati unete reči i nuditi vam alternative iz našeg jezika u slučaju da ne prepozna odmah koja reč je u pitanju.

      Web pretraživač podržava Adobe Flash u potpunosti, mada ga ne učitava automatski, već mu morate to dodatno narediti ako želite da vidite taj sadržaj. Surfovanje je na ovom telefonu pravo zadovoljstvo. Nikada do sada nismo videli tako glatko skrolovanje web sajtova i prosto besprekoran i gladak zum i kretanje po sajtu.

      Reprodukcija multimedije je jedna od stvari u kojima ovaj telefon prosto briljira! Za početak, hardver je dovoljno jak da izgura praktično sve što mu poturite, a da stvar bude još bolja, integrisani plejer sadrži zaista impresivnu količinu codec-a i morali smo da se pomučimo da pronađemo nešto što neće raditi na njemu.

      Flac muzika? Nema problema. MKV sa 720p x264 materijalom u 60 frejmova u sekundi? Klizi kao po loju. Što je najlepše od svega, video plejer čak podržava i titlove i naša slova, tako da vam praktično ne treba nikakav drugi plejer u sistemu, jer osnovni sve radi odlično.

      Baterija se ponaša vrlo slično ostalim pametnim telefonima u ovoj klasi. Ako telefon koristite umereno, potrajaće vam sigurno ceo dan (u standby modu i više dana), dok intenzivnim korišćenjem možete da je iscedite za par sati.

      Samsung je sasvim očigledno opet pogodio pravu formulu i Galaxy S II će sigurno probiti sve rekorde i postati jedan od najprodavanijih telefona ikada, kao i njegov prethodnik. Fantastičan Super AMOLED Plus displej u kombinaciji sa izuzetnim performansama i sjajnom kamerom, ne mogu da omanu. Samsungov TouchWiz i dalje nije tako ispoliran kao novi HTC-ov Sense, ali nije ni toliko zahtevan, niti će previše komplikovati naknadno izbacivanje novijih verzija Android-a za ovaj model.

      Galaxy S II je trenutno ultimativno multimedijalno iskustvo u svetu mobilnih telefona. Bilo da sami fotografišete i snimate video, gledate već gotove filmove na njemu ili igrate igre, nećete biti ni u čemu uskraćeni. Tu je naravno i potpuna podrška za poslovnu primenu, pa ćete moći da otvorite i izmenite bilo koji Office dokument, podesite vezu sa Exchange serverom i sinhronizujete vaše zadatke sa kolegama.

      Prednosti:

      – Fantastičan Super AMOLED Plus ekran
      – Odličan kvalitet fotografija i videa
      – Veoma brza hardverska platforma sa dvojezgarnim procesorom
      – Izuzetno širok spisak podržanih multimedijalnih formata u ugrađenom plejeru

      Mane:

      – Trajanje baterije pod opterećenjem
      – Nemogućnost isključivanja zvuka okidača na kameri

      Specifikacija:

      Samsung Galaxy S II

      dimenzije

      125,3 x 66,1 x 8,5 mm

      masa

      116 g

      baterija

      Li-Ion 1650 mAh

      ekran

      4,3″, 480 x 800, Super AMOLED Plus (Gorilla Glass)

      kamera

      8 MP, auto fokus, LED blic,
      1080p@30fps video

      prednja kamera

      Da

      procesor

      Dvojezgarni 1.2GHz ARM Cortex-A9 proccessor, Mali-400MP GPU, Exynos čipset

      memorija

      1 GB RAM, 16 GB Storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      sistem

      Androd 2.3.3

      prisutnost na našem tržištu

      Telenor
      Vip

      Samsung Galaxy Ace

      Ovaj Android telefon je namenjen korisnicima koji ipak očekuju određeni nivo performansi, a nije im neophodan toliko veliki ili toliko moćan telefon, kao što je Galaxy S II. Da li je to što Ace neodoljivo liči na iPhone 4 dobra ili loša stvar, ostavićemo korisnicima da procene, a mi smo se pozabavili njegovim drugim osobinama.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Samsung Galaxy Ace je telefon koji poseduje pristojne performanse zahvaljujući Qualcomm ARM 11 procesoru koji radi na 800 MHz i Adreno 200 GPU-u, koji su sasvim dovoljni da podrže njegovu 320×480 rezoluciju. Naravno, nemojte se zavaravati, ovo nije telefon više klase, ali na sreću i njegova cena je odgovarajuća njegovim specifikacijama.

      Galaxy Ace skoro neodoljivo liči na iPhone 4, čak i po dimenzijama, pa nije čudo što se Apple i Samsung već neko vreme vuku po sudovima i dokazuju ko je kome ukrao ideje za dizajn.

      Galaxy Ace je izrađen od plastike, kao uostalom i svi Samsung telefoni. Ekran od 3,5 inča ima prednost u dijagonali u odnosu na uređaje slične kategorije drugih proizvođača, ali 320×480 rezolucija na toj dijagonali znači da ima i veće piksele u odnosu na njih. Uz to, u pitanju je standardni TFT, tako da zaboravite na fenomenalan kolorit AMOLED-a, jer ga ovde nećete iskusiti.

      Unutar Galaxy Ace telefona se nalazi Qualcomm ARM 11 centralni procesor koji radi na 800 MHz, sa pratećim Adreno 200 grafičkim procesorom. Ima 384 MB RAM-a, a 158 MB skladišne memorije nije baš previše izdašno, tako da će vam biti neophodna microSD kartica (bez nje slikanje kamerom ni ne radi). Mi uz test telefon nismo dobili karticu, ali pretpostavljamo da u prodaji dolazi sa karticom od 2 GB.

      Samsung Galaxy Ace dolazi sa Android 2.2.1 operativnim sistemom uz neizbežni dodatak TouchWiz interfejsa u verziji 3.0. Touchwiz ne modifikuje grafičko okruženje toliko drastično kao na primer HTC-ov Sense, ali dodaje neke korisne stvari povrh standardnog Android UI-a.

      Galaxy Ace podržava u potpunosti sistem deljenja video snimaka, slika i muzike sa DLNA kompatibilnim uređajima u lokalnoj mreži, pa tako možete pustiti film direktno na DLNA kompatibilnom televizoru preko WiFi-a ili gledati slike na telefonu sa multimedijalnog mrežnog servera.

      Uz Galaxy Ace dolazi preinstaliran ThinkFreeOffice, iz kojeg možete otvarati Office dokumenta i menjati im sadržaj, a preinstalirana je i diktafon aplikacija.

      Web pretraživač ne podržava Adobe Flash, ali je inače vrlo brz i surfovanje je onoliko udobno koliko to rezolucija dozvoljava.

      Moramo da pomenemo tastaturu, koja je odlična, a Samsung uz sve svoje nove telefone standardno isporučuje i Swype opciju, koja vam omogućava da prevlačenjem prsta po slovima, bez odizanja od ekrana, vrlo brzo unosite tekst. Sjajno je i to što su podržane reči iz našeg jezika, pa će vam Swype automatski prepoznavati unete reči i nuditi vam alternative iz našeg jezika u slučaju da ne prepozna odmah koja reč je u pitanju.
       

      Kamera od 5 megapiksela koja se nalazi na Galaxy Ace-u nije ništa posebno. Fotografije su često sasvim pristojne, ali video je vrlo loš i praktično je neupotrebljiv. Sama rezolucija videa od 320×240 piksela je mala, a kada se na to doda frejmrejt od 15 frejmova u sekundi i vrlo izraženi artefakti kompresije, dobije se veoma loš rezultat, tako da ne preporučujemo korišćenje video opcije na ovom telefonu uopšte.

      Galaxy Ace nije preveliki trošadžija i baterija će vam verovatno potrajati dan i po do dva dana uz umereno korišćenje, mada kao i kod svih ostalih pametnih telefona, ako se potrudite možete da je posisate za par sati.

      Samsung Galaxy Ace spada u neku srednju klasu pametnih telefona koja je prilično nezahvalna jer i pored ogromnog spiska mogućnosti aparati u njoj se uglavnom ni po čemu specijalno ne ističu. Galaxy Ace naravno poseduje sve prednosti koje imaju i ostali Android telefoni i koji uključuju ogroman broj aplikacija koje se mogu skinuti sa Android Market-a i koje proširuju mogućnosti telefona praktično neograničeno. Integracija sa Gmail-om, društvenim mrežama, sinhronizacija kalendara i lako povezivanje sa Exhange serverima se takođe podrazumevaju i Ace ih naravno sve podržava.

      Galaxy Ace neodoljivo podseća na iPhone 4, pogotovo kada su mu ugašeni menu i back tasteri. Ovo će se nekim korisnicima verovatno dopasti, a neki će možda baš zbog toga odlučiti da ga izbegnu. U svakom slučaju, iako smatramo da Apple nema razloga da polaže pravo na nešto što je zapravo zaobljeni pravougaoni oblik sa tasterom ispod ekrana, Samsung je u ovom slučaju možda ipak malo preterao.

      Nešto skromniji procesor povlači slabije performanse, ali i slabiju potrošnju, a displej koji nije ni po čemu impresivan i dalje je sasvim pristojan i ima dobre uglove gledanja. Kamera će vam omogućiti da napravite dobre svakodnevne fotografije, ali video jednostavno izbegnite i pravite se da ne postoji.

      Prednosti:

      – Dobra softverska tastatura sa Swype podrškom
      – Pristojno trajanje baterije

      Mane:

      – Nedostatak Flash podrške
      – Veoma loš kvalitet video snimaka

      Specifikacija:

      Samsung Galaxy Ace

      dimenzije

      112,4 x 59,9 x 11,5 mm

      masa

      113 g

      baterija

      Li-Ion 1350 mAh

      ekran

      3,5″, 320 x 480, TFT

      kamera

      5 MP, auto fokus, LED blic,
      320×240@15fps video

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      800 MHz ARM 11 procesor, Adreno 200 GPU, Qualcomm MSM7227 čipset

      memorija

      384 MB RAM, 158 MB Storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      sistem

      Android 2.2.1

      prisutnost na našem tržištu

      Telenor

      HTC ChaCha

      Društvene mreže su danas izuzetno popularan vid komunikacija i razmene raznih multimedijalnih sadržaja, a čak i najvećim protivnicima tog sistema je jasno da je on tu da ostane. Pametni mobilni telefoni i ostali mobilni uređaji praktično od svog nastanka podržavaju određeni nivo interakcije sa aktuelnim društvenim mrežama, a u poslednje vreme se sve više ide i ka integraciji na nivou samog operativnog sistema. HTC je ovom prilikom otišao čak i korak dalje, pa je pred nama ovaj put njihov ChaCha model, koji je posebno razvijen sa idejom integracije sa Facebook društvenom mrežom.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      Od prvih informacija koje su procurele o ovom modelu telefona, bilo je apsolutno očigledno ka čemu će težiti, prvenstveno na osnovu zasebnog Facebook dugmeta koje se nalazi u donjem desnom uglu prednje maske telefona. HTC naravno to nije ni krio, već je odmah objavio kako je i sam sistem koji dolazi uz ovaj telefon posebno prilagođen kako bi mogao da ostvari maksimalnu integraciju sa Facebook društvenom mrežom.

      Sense UI koji se nalazi u ovom telefonu spada u noviju generaciju i neki njegovi elementi su odmah prepoznatljivi i već viđeni na Sensation i Flyer uređajima, mada naravno poseduje neke modifikacije koje su tu iz razloga integracije sa Facebook-om, ali i prilagođavanja formatu ekrana čiji je podrazumevani mod prikaza landscape. Sam ekran je rezolucije 480×320 piksela, ali dijagonale od samo 2,6 inča, tako da su ikonice i neskalirani tekst dosta sitniji nego na nekim drugim telefonima.

      Hardver HTC ChaCha telefona je zasnovan na procesoru koji radi na 800 MHz, ima 512 MB ROM-a, 512 MB RAM-a i prihvata microSD kartice kapaciteta do 32 GB. Android operativni sistem koji dolazi uz njega je 2.3.3 (Gingerbread). U tabeli ispod možete pogledati specifikacije, a opis ostatka hardvera nastavićemo na sledećoj strani.

      HTC ChaCha dolazi sa Android 2.3.3 operativnim sistemom i Sense UI-em nove generacije. Veliki broj poznatih elemenata sa drugih HTC telefona je tu, ali se ipak dosta toga i razlikuje zbog potrebe prilagođavanja odnosu strana ekrana u standardnoj orijentaciji.

      Quickoffice je moguće preuzeti potpuno besplatno sa HTC Hub-a i on vam omogućava da otvorite Word, Excel i Powerpoint fajlove, kao i da im izmenite sadržaj ako se za time ukaže potreba.

      Fb Chat je naravno sistem za razmenu poruka sa drugim Facebok korisnicima i vrlo je dopadljivo rešen, pa tako imate celu konverzaciju u “balončićima”, a veoma je lako videti ko je trenutno online i poslati mu poruku. Obaveštenje da je neko vama poslao poruku isto automatski stiže, jer je ChaCha stalno ulogovana na vaš Facebook nalog (naravno, ovo možete isključiti ako ne želite).

      Galerija se kada je pokrenete ponaša sasvim normalno i nudi vam multimedijalni sadržaj iz vašeg telefona, ali ako pogledate malo bolje videćete da imate još dva taba koji vam omogućavaju pristup Facebook i Flickr albumima sa slikama, kako vašim, tako i svih vaših prijatelja. Odavde možete videti i sve slike na kojima su vaši prijatelji tagovani, što nije tako lako izvesti iz native Facebook aplikacije.

      HTC ChaCha ima glavnu kameru rezolucije 5 megapiksela, sa pratećim LED blicem. Kao i kod većine HTC-ovih modela sa kamerom ove klase, slike koje možete njom napraviti nisu ništa specijalno i daleko su ispod nivoa bilo kog standardnog kompakt digitalnog foto-aparata.

      Fotografije imaju iste probleme kao i kod ostalih kamera za mobilne telefone ove klase. Često dolazi do gubitka detalja, pogotovo na većim razdaljinama, a boje umeju da deluju isprano.

      Video može da se snima u maksimalnoj 720×480 rezoluciji, smešta se u 3gp kontejner, enkodiran Mpeg4 codec-om i sa mono audiom. Nigde nije navedeno u kom framerate-u se video u ovoj rezoluciji snima, ali naši test snimci daju rezultate od oko 22 frejma u sekundi, što je čudna vrednost i izgleda da telefon ne postiže nominalnu brzinu enkodiranja i ima ispuštene frejmove.

      Baterija u ChaCha modelu ima skromnih 1250 mAh, ali s obzirom na to da procesor u njemu radi na skromnih 800 MHz i da je ekran prilično malih dimenzija, ne čudi to što baterija traje sasvim pristojno dugo za jedan pametni telefon. Naravno, sve zavisi koliko ga koristite, ali možete računati na dan-dva prilikom normalnog korišćenja.

      HTC ChaCha je vrlo ciljano orijentisan na korisnike Facebook društvene mreže i za te svrhe zaista pruža prednosti u odnosu na druge Android telefone na tržištu. Facebook taster, hardverska tastatura za brz unos teksta prilikom chat-a, komentarisanja i pisanja statusa, kao i vrlo dobro koncipirane FB chat i album aplikacije učiniće sve akcije na društvenoj mreži vrlo prirodnim i komfornim, što će svakako mnogo značiti korisnicima koji konzumiraju Facebook u pokretu.

      Ovaj telefon ne cilja na poslovne korisnike, ali Quickoffice koji se može besplatno doinstalirati sa HTC Hub-a omogućava da se ChaCha po potrebi prilagodi i toj svrsi.

      Ako ste aktivni korisnik Facebook mreže, ovaj telefon zaista ima mnogo toga da vam ponudi, mnogo više nego što je puki zbir njegovih karakteristika na papiru. Odlično rešena integracija sa društvenom mrežom na više nivoa, kao i praktično neograničene mogućnosti koje sama Android platforma nudi čine ovaj telefon dobrim izborom, a čak i onima koji ne koriste Facebook može biti interesantan zbog kvalitetne hardverske QWERTY tastature.

      Prednosti:

      – Hardverska tastatura
      – Odlična integracija softvera sa Facebook-om
      – Moderan Sense interfejs nove generacije

      Mane:

      – Male dimenzije ekrana čija landscape orijentacija može predstavljati problem

      Specifikacija:

      HTC ChaCha (poznat i kao HTC Status)

      dimenzije

      114,4 x 64,6 x 10,7 mm

      masa

      120 g

      baterija

      Li-Ion 1250 mAh

      ekran

      2,6″, 480 x 320, TFT 256K boja

      kamera

      5 MP, auto fokus, fokus na određenu tačku dodirom,
      720×480 video

      prednja kamera

      Da

      procesor

      800 MHz

      memorija

      512 MB RAM, 512 MB ROM

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 2 GB)

      sistem

      Androd 2.3.3

      prisutnost na našem tržištu

      Telenor
      Vip

      LG Optimus 3D

      3D bez naočara nije baš toliko nova tehnologija, ali je ona prvobitno namenjena televizorima i monitorima, dok ju je LG učinio dostupnom i na telefonima. Takođe, nije samo ekran što čini ovaj telefon 3D modelom, već i njegove dve kamere, preko kojih možete sami da pravite fotografije i video snimke u 3D-u. LG se trudi da bude prvi koji će predstaviti novu tehnologiju – tako je bilo sa prvim dual core telefonom (Optimus 2X), pa je tako i Optimus 3D prvi model svoje vrste.
      Ako vas interesuju detalji, opširniji test ovog telefona možete pročitati na ovoj adresi.

      LG Optimus 3D je prvi mobilni telefon na svetu koji ima 3D ekran za čije korišćenje nisu potrebne naočare (nalik na Nintendo 3DS igračku ručnu konzolu), kao i prvi model koji je poseduje dve kamere namenjene pravljenju 3D HD fotografija i video snimaka. Ekran koji Optimus 3D model poseduje je 3D LCD IPS kapacitivni ekran osetljiv na dodir, dijagonale od 4.3 inča, sa rezolucijom od 480 x 800 piksela.

      Što se tiče kamera, poseduje dve, sa 5MP senzorima (2560 x 1920 rezolucijom), autofokusom i LED blicem, sposobnim za snimanje FullHD 1080p video klipova u 30fps-a za 2D režim i 720p u 30fps-a za 3D režim. Procesor koji ga pokreće je Dual-core 1GHz ARM Cortex-A9, sa PowerVR SGX540 GPU-om, konkretnije TI OMAP4430 čipsetom. Količina RAM memorije na ovom modelu je 512MB, dok poseduje 8GB interne memorije, koja je proširiva microSD karticama, kapaciteta do 32GB. Optimus 3D koristi specifično dizajnirani korisnički interfejs pod imenom LG 3D UI.

      Pošto poseduje dijagonalu ekrana od 4.3 inča, telefon jeste malo glomazniji u odnosu na 4-inčne modele, ali ta razlika u veličini nije toliko drastična kakvom se čini. Ipak, ljudi sa manjom šakom i plićim džepovima na farmerkama, mogu ipak da se bune zbog njegovih većih dimenzija. Sa druge strane, prednosti većeg ekrana su očigledne – bolji pregled web stranica i lakše kucanje poruka.

      Ono što takođe može (a ne mora) predstavljati problem je pomalo veća težina telefona, tako da je on čak 52g teži u odnosu na takođe jako popularni Samsung Galaxy S2 model. Tu veću težinu neki pojedinci ipak preferiraju u odnosu na laganost telefona, tako da nećemo reći da je ovo mana.

      Što se tiče same izrade i kvaliteta telefona, ona je na nivou. Preteranog krckanja i ugibanja nema, spojevi su bili čvrsti, iako je reč o plastičnom kućištu. Poklopac telefona je gumiran, tako da vam telefon neće kliziti iz ruke.

      LG Optimus 3D model nažalost dolazi sa Android 2.2.2 Froyo operativnim sistemom, tako da je ovo svakako mana u odnosu na nove modele koji dolaze sa 2.3 Gingebread verzijom. Ipak, LG planira update na 2.3 verziju, ali neke naznake su da će to biti tek od oktobra.

      Kao aplikacija koja standardno dolazi uz telefon je i Polaris Office koji vam može biti jako koristan za pregled Word, Excel i PowerPoint fajlova. Pored toga postoji i podrška za pregled PDF fajlova, što vam opet može biti dosta korisno i nećete morati da tražite odvojenu aplikaciju za tu ulogu.

      Optimus 3D dolazi sa Flash podrškom, tako da nećete imati problema sa prikazivanjem svakakvog Flash materijala na web stranicama. Browser je prilično brz, naš sajt je otvorio većinom posle 3 ili 4 sekunde, ali da ga otvori u potpunosti sa svim učitanim Flash reklamama mu je trebalo oko desetak sekundi, tako da je ovo dobar rezultat.

      Gledanje filmova HD rezolucije je jednom rečju radilo savršeno bez skidanja ikakvih dodatnih aplikacija. Instalirani video plejer je sposoban da pušta većinu formata, pa tako i mkv format. Ono što je najbolja stvar u celoj ovoj priči je da bez ikakve muke možete reprodukovati visoko profilne 1080p filmove, sa neviđenom glatkoćom. Nema nikakve muke oko konverzije HD filmova u niži profil ili drugi format – dovoljno je samo da prevučete vaš HD film sa računara na telefon.

      LG Optimus Black poseduje dve kamere koje su namenjene 3D fotografijama, sa rezolucijom od 5 megapiksela u 2D režimu i 3 megapiksela u 3D režimu, ali i snimcima rezolucije od 1080p u 30 fps u 2D režimu i 720p u 30 fps kod 3D režima. LED blic je takođe prisutan i pomaže u onim trenutcima koje želite da zabeležite, gde vaše okruženje nije dovoljno osvetljeno.

      Kvalitet 2D fotografija nije ostavio preterano dobar utisak na nas. Iako moramo priznati da je na dan pravljenja fotografija bilo kišno vreme, ta činjenica jednostavno ne opravdava nedostatak detalja u slikama koje smo napravili. Macro režim pomalo izvlači prosek, ali ni on nije savršen, takođe kod njega postoji taj nedostatak detalja, ali je svakako manje primetan u odnosu na automatski režim.

      Video klipovi u 1080p i 720p rezoluciji nisu bili preterano detaljni takođe. Jednostavno se primećuje taj nedostatak detalja koji je potreban da isprati FullHD rezoluciju, pa tako i 720p rezoluciju.

      Što se tiče našeg utiska o 3D efektu, nama se dosta dopao, ali imamo jednu veliku zamerku. Vidno polje u kojem nastaje 3D efekat je malo, tačnije, morate držati telefon ispred sebe u određenom položaju i ne pomerati ga, inače ćete jako brzo izgubiti 3D efekat. Najviše smeta ako barem malo pomerate telefon po horizontali, dok menjanje vertikalnog ugla ima mnogo manji uticaj na gubljenje 3D efekta. Ovo ispadanje i upadanje u 3D efekat po nama je malo neprijatno za oči, jer ne možete nikada držati telefon u jednom položaju. Još jedna stvar koja je veoma lako vidljiva, je to da pri prikazivanju 3D efekta, ekran se u prebaci u režim sačinjen od velikog broja vertikalno postavljenih linija, tako da 3D efekat nije dobar kao kod televizora sa aktivnim naočarama, već ima nekako “Interlaced izgled”. Razumemo da je ovo tek začetak tehnologije, pa se nadamo da će sledeća generacija uspeti da reši barem neke od ovih problema, ali ova tehnologija je svakako novitet i nešto što treba isprobati, barem na kratko ako vam se ukaže prilika.

      Baterijom smo bili zadovoljni kada se uzme u obzir veličina ekrana i dual core procesor. Jedini dobar pokazatelj baterije je vreme uključenosti ekrana, tako da smo sa punom osvetljenošću ekrana i aktivnom WiFi konekcijom dobili cifru od skoro 3 sata i 30 minuta, što je po nama dosta dobar rezultat. Naravno, testirali smo tako kako bi smo videli najbolji mogući scenario, ali preterano korišćenje 3D efekta na telefonu može znatno umanjiti njeno trajanje, pogotovo igranjem 3D igara. Primetili smo još jednu stvar, a to je da se telefon zagreva malo više pri dužoj upotrebi, sa zadnje strane, gde toplota prevazilazi granicu mlakog. Pri punjenju i korišćenju telefona u isto vreme, ova toplota postaje veća, do te tačke gde malo postaje nezgodno držati telefon u rukama.

      LG Optimus 3D je svakako novina na tržištu i začetnik 3D tehnologije na telefonu, tako da mu treba odati prizanje. Biti prvi model telefona koji koristi 3D ekran bez upotrebe naočara nažalost povlači za sobom neke mane, jer razumljivo je da ovo tek tehnologija u razvoju, tako da joj treba dati vremena da pravilno sazri. Svejedno, za tehnologiju na svom početku, mi smo svakako bili zaintrigirani 3D efektom, čak i pored njegovih mana, tako da je pozitivni utisak o njemu nadvladao. 3D snimanje i pravljenje fotografija je takođe dosta zanimljiv koncept, ali smatramo da njihov pravi potencijal može biti otključan tek gledanjem na 3D televizoru veće dijagonale, ili 3D monitoru u krajnjem slučaju.

      Što se tiče ostatka koji su vezani za sam hardver telefona i njegove performanse, bili smo dosta zadovoljni. Telefon je brz, IPS ekran je velik sa odličnim uglovima gledanja i lepim bojama, kvalitet izrade je sasvim solidan. Zamerka na ekran telefona je to što nema Gorilla glass zaštitno staklo, pa je više osetljiv na padove i ogrebotine. Nekome će možda zasmetati malo veća težina telefona, dok će nekome to biti prednost, tako je subjektivno. Kamera je takođe oblast telefona koja nas nije previše oduševila i smatramo da je bolja kamera mogla biti bolja, ali pošto su u pitanju dve kamere, verovatno je moralo da se uštedi na njima, kako bi se smanjio trošak produkcije, jer ipak 3D ekran nije jeftina tehnologija. Pored svega, cena LG Optimus 3D modela je po nama i više nego korektna, tako da dobro razmislite i uzmite ga u razmatranje, ako planirate da u skorije vreme kupujete jedan od jačih smart telefona na tržištu.

      Prednosti:

      – 3D ekran bez upotrebe naočara i 3D kamera
      – Ekran IPS tipa koji garantuje odlične uglove gledanja i lepe boje
      – Dual Core procesor koji daje dobre performanse telefonu
      – Solidna izrada

      Mane:

      – 3D efekat ima usko polje nastajanja
      – Veoma prosečan kvalitet kamere u 2D režimu
      – Nepostojanje Gorilla Glass-a
      – Malo veća težina telefona i njegovo zagrevanje

      Specifikacija:

      LG Optimus 3D

      dimenzije

      128, x 68 x 11,9 mm

      masa

      168 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh

      ekran

      4,3″, 480 x 800, 3D IPS LCD

      kamera

      Dual 5 MP, auto fokus, LED blic,
      1080p@30fps 2D, 720p@30fps 3D

      prednja kamera

      Da

      procesor

      Dvojezgarni 1GHz ARM Cortex-A9 proccessor, PowerVR SGX540 GPU, TI OMAP4430 chipset

      memorija

      512 MB RAM, 8 GB Storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      sistem

      Androd 2.2

      prisutnost na našem tržištu

      Vip

      Zaključak

      Pošto korisnici najčešće biraju telefon po nekom od kriterijuma koji je njima bitan, odvojićemo sada modele koji su se posebno izdvojili u određenim kategorijama.

      Odlična kamera:

      Samsung Galaxy S II

      Sony Ericsson Xperia Arc

      Hardverska tastatura:
       

      BlackBerry Torch

      Nokia E7

      HTC Desire Z

      HTC ChaCha

       

       

      Odličan ekran:
       

      Samsung Galaxy S II

      Telefoni poređani po veličini ekrana i rezoluciji:

      HTC Sensation

      4,3″ – 560×960

      Samsung Galaxy S II

      4,3″ – 480×800

      LG Optimus 3D

      4,3″ – 480×800

      Sony Ericsson Xperia Arc

      4,2″ – 480×854

      HTC Incredible S

      4″ – 480×800

      LG Optimus Black

      4″ – 480×800

      LG Optimus 2X

      4″ – 480×800

      Nokia E7

      4″ – 360×640

      HTC Desire S

      3,7″ – 480×800

      HTC Mozart

      3,7″ – 480×800

      HTC Desire Z

      3,7″ – 480×800

      Samsung Galaxy Ace

      3,5″ – 320×480

      BlackBerry Torch

      3,2″ – 360×480

      HTC Wildfire S

      3,2″ – 320×480

      Samsung Galaxy Mini

      3,14″ – 240×320

      LG Optimus Me P350

      2,8″ – 320×240

      HTC ChaCha

      2,6″ – 480×320

       

      Telefoni poređani po ceni, od najskupjleg do najjeftinijeg (oni koji su dostupni kod domaćih operatera):

      BlackBerry Torch

      Telenor
      Vip
      MTS

      Samsung Galaxy S II

      Telenor
      Vip

       

      HTC Sensation

      Telenor
      Vip

       

      Nokia E7

      Telenor
      Vip

       

      HTC Desire Z

      Vip

      HTC Desire S

      Telenor

      LG Optimus 3D

      Vip

      HTC Incredible S

      MTS

      LG Optimus 2X

      MTS

      Samsung Galaxy Ace

      Telenor

      HTC Wildfire S

      Telenor
      Vip

      HTC ChaCha

      Telenor
      Vip

       

      Samsung Galaxy Mini

      Telenor
      Vip

       

      LG Optimus Me P350

      Vip

       

      Sony Ericsson Xperia Arc

      Trenutno ga nema u ponudi domaćih operatera

      LG Optimus Black

      Trenutno ga nema u ponudi domaćih operatera

      HTC Mozart

      Trenutno ga nema u ponudi domaćih operatera

      Od modela koji su bili kod nas na testu, izdvojili bismo Samsung Galaxy S II kao zaista odličan telefon u svim kategorijama i ako želite trenutno najbolje na našem tržištu, nećete pogrešiti ako se odlučite za njega.

      LG Optimus 3D je pored toga što poseduje 3D mogućnosti, zapravo vrlo cenovno povoljan telefon za tako jaku dvojezgarnu platformu, pa korisnici koji žele moćan telefon po umerenijoj ceni treba ozbiljno da ga uzmu u razmatranje.

      HTC Incredible S je i dalje nama vrlo drag telefon, prvenstveno zbog svoje robusnosti, kvalitetne izrade i odličnog trajanja baterije. Cenovno je takođe pozicioniran na vrlo interesantnom mestu, negde pri sredini celokupne ponude, pa predstavlja odličan izbor za nekoga ko želi pouzdan telefon dobrih performansi.

      HTC Wildfire S je telefon iz ekonomske klase, koji se od cenovnih konkurenata izdvaja odličnom izradom, koja je svojstvena HTC-u. Ako želite jeftiniji, a pouzdan telefon, Wildfire S će odlično ispuniti tu ulogu.

      Šta reći na kraju? Odluka o kupovini je naravno u rukama kupca, a mi možemo samo da mu pomognemo koliko je u našoj moći. Ponuda modela je na sreću vrlo dobra, a aktuelni modeli stižu na naše tržište praktično bez ikakvog zakašnjenja u odnosu na svetsku premijeru. Iskoristite tu mogućnost izbora i uživajte u mogućnostima pametnih telefona, a mi ćemo i dalje pratiti šta je novo i aktuelno i naravno obaveštavati vas o tome na stranicama Benchmarka.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test